Somemt Onderzoek naar gevolgen garage Driessenplein STAD OMGEVING De Leidse Courant is een krant met een eigen gezicht Café Nieuwstraat mag niet heropenen B en W Nieuwveen willen nieuwe brandweerwagen Dat vindt Milan Konvalinka (van de Fotoredactie) van 'zijn' krant. Een gezicht dat mede wordt bepaald door de Fotoredactie. Milan en zijn collega's brengen met name gebeurtenissen in beeld die zich in onze eigen omgeving afspelen. Want het regionale nieuws heeft een belangrijke plaats in de Leidse Courant. Een krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. IIDEN Het Centraal In- luut Midden en Kleinbe- |f (CIMK) is bezig met onderzoek naar de effec- van de vestiging van een "irca-winkel op het Ir. ELiiessenplein. De resultaten s#i dit distributie-planolo- ich onderzoek worden bin- nkort verwacht. Het on- fzoek wordt verricht in Iracht van Erica beheer is een gevolg van de twij- die de Kamer van Koop del (KVK) en Stichting ddse Binnenstad (SLB) "*T)ben geuit. KVK en SLB _n het niet eens met het pepr de gemeente veronder- jlde gunstige economische !ect van een Marca-win- l. •der uitte Wethouder Jj (ruimtelijke orde- tg) zijn twijfels over een rgelijk onderzoek. De uit- rrgen. t bijdragen van Wil li Buijteweg, Marcel 7lautf en Gert Visser, ^o: Wim van Noort en Id Ringers. tstgedruis (1) kan de gebeurtenissen I de opening van het Ise politiebureau op twee lieren benaderen. Zo is er 171 ernstige benadering, M/in je luid schande kunt (ken over het optreden het opgeschoten tuig. i ateslagen jongeren die "elijk over zoveel vrije beschikken, dat ze die alleen kunnen vullen het verfraaien van de n haardos. Ézijn ze op zoek naar mo- ■Kheden tot verpozing, Urbij het pesten van politie 5 genoteerd staat. Zo viel HKog van deze randfiguren te Leidse politie. De sten- jachine bleek gedpldig en -live opruiende pamflet- was er zelfs gelegenheid het vervaardigen van handleiding bij arresta- vijze van denken en ope- i heeft veel overeen- iten met het „tribunaal" woensdag werd gehouden [JTjet Leids Vrijetijds Cen- I. Dit bleek een misselijk knullig bijeenkomstje te dat de aankondiging op I enkele wijze recht deed. r tot zover de serieuze Idering. istgedruis (2) kan ook anders kijken j de luidruchtige opening .het nieuwe Leidse poli- "*reau aan de Lange- nt. Zoals een brandweer- pas echt gelukkig is als "lean blussen, een parie tair journalist razend en- Biast wordt bij een poli conflict, zo zal een poli- an zich gelukkig voelen n opening zoals die deze plaats had. alleen feestelijke spee- ballonnen, een helicop- en allerhande vreugde- fratsen. Maar ook echt jewerk, zoals dat in onze jyrne tijden kan worden ^voerd. En dat nog wel overstaan van enkele tnden buitenlandse vak- 'ten, die geheel onver- at werden getracteerd op llfl ZATERDAG 24 MEI 1986 PAGINA 15 p vrijdag een drie hoog de eigenaar NA LAK-INCIDENTEN Geen maatregelen tegen leden Minerva LEIDEN Het college van bestuur van de Leidse universiteit neemt geen maatregelen tegen de studenten die voorstellingen in het LAK-thea- ter hebben verstoord. Het theater had de universiteit een brief geschre ven over „groepen dronken, orde verstorende van Minerva afkomstige bezoekers" en vroeg het bestuur om maatregelen. Die maatregelen zouden onder meer moeten omvatten dat leden van de studentenvereniging Minerva alleen nog maar onder begeleiding het the ater zouden mogen bezoeken. Het bestuur van de universiteit zou in over leg met het bestuur van de vereniging een dergelijke oplossing moeten weten te bereiken. Het college van bestuur heeft thans laten weten, dat de misdragingen in principe een zaak zijn voor de burgerlijke autoritei ten, aangezien de universiteit onvoldoende bevoegdheden heeft op basis van het academisch tuchtrecht, Men heeft zich echter verstaan met het bestuur van Minerva en daaruit is gebleken, dat deze vereniging de klachten serieus opneemt. Zo zou tegen de hoofdschuldige een disciplinai re strafmaatregel zijn genomen. LEIDEN De gemeente Leiden wil verhinderen dat het café Double Dutch Inn aan de Nieuwstraat 31 wordt hero pend. Het in een bar/dancing omgeto verde etablissement heeft in het verle den voor te veel overlast gezorgd; in september 1985 werd het wegens fail lissement gesloten. Het beste alternatief is in het pand een restaurant of winkel te vestigen met op de eerste en tweede verdieping appartementen, aldus de ge meente. Om dit bereiken is een voorbereidings- besluit genomen dat de vestiging van storende horecaondernemingen in het gedeelte van de Nieuwstraat tussen de Hartesteeg en de Beschuitsteeg ver biedt. Men heeft dit besluit genomen omdat het café dreigde te heropenen. Het herziene bestemmingsplan Pancras West is namelijk nog niet vastgesteld. In de commissie voor de beroep- en be zwaarschriften werd gisterochtend door de heer Blonk protest aangete kend tegen het voorbereidingsbesluit. Niet omdat hij wil dat café Double Dutch Inn wordt heropend, maar om dat hij vindt dat eerst de vaststelling van het bestemmingsplan moet worden afgewacht. In dit plan wordt het bedrif van Blonk aan de Nieuwstraat wegbe- stemd. NIEUWVEEN Het college van B en W van Nieuwveen wil een nieuw hulpverleningsvoertuig voor de brandweer aanschaffen. De kosten daarvan bedragen 22.000 gulden. Het betreft een tweehands wagen met een autokraan, onderbouwlier en een lichtmast die kan worden inge zet bij verkeersongevallen. Het college vindt de aanschaf nood zakelijk op grond van ervaringen van de brandweer bij recente ernsti ge ongevallen nabij de Achterweg, kruispunt Provinciale weg Om de wagen te stallen moet ook de garage een kleine verbouwing ondergaan, het dak daarvan moet enigszins ver hoogd worden. Hiervoor is nog eens 15.000 gulden nodig. Voor bijna een ton, waarvan 23.000 gulden ten laste van de gemeente zal komen, wil Nieuwveen nog tien wo ningen en twee woonboten aanslui ten op de riolering. Bijna alle perce len in de gemeente zullen dan zijn aangesloten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiimiiimiiimiiiimmiimii komst van zo'n onderzoek kan je zelf bepalen, zei Pe ters in de gemeentelijke commissie ruimtelijke orde ning waarin om zo'n distru- butie planologisch onderzoek was gevraagd. Derhalve werd van gemeentelijke zij de geen initiatief hiertoe on dernomen. Het is de bedoeling dat op het Driessenplein een Mar- ca-winkel (grote kleding zaak), een parkeergarage en woningen worden gebouwd. De parkeergarage is ten op zichte van het oude plan in het nieuwe ontwerp ge draaid en ligt nu met de lan ge zijde langs de Ir. Dries- senstraat en de korte kanten aan de Middelstegracht en Hooigracht. Het trottoir van de Ir. Driessenstraat wordt overbouwd. Naast de par keergarage komt op het dak van de Marca aan de Hooi gracht de dansschool van Castelein. Hierboven wor den twee kantoren gebouwd. Er komen ook kantoren bo ven de uitloper van de Mar ca op de hoek Oude Rijn- /Hooigracht. De voorgeno men woningbouw langs Oude Rijn en Middelste gracht blijft gehandhaafd. De Marca-winkel ligt vanaf de hoek Oude Rijn/Hooi gracht langs de Hooigracht en het orthopedich bedrijf Van Lierop is nog steeds langs de Ir. Driessenstraat gelocaliseerd. De bewoners van Pancras Oost vinden dat het bouw plan voor de Marca-winkel en parkeergarage niet twee, maar vier weken ter inzage moet worden gelegd. Zij vin den twee weken te kort om adequaat te kunnen reage ren en eventueel bezwaar te maken. Een woordvoerster van Pancras Oost zei dit gis terochtend in een vergade ring van de commissie voor de beroep- en bezwaar schriften. Het bouwplan kan vanaf ko mende maandag 26 mei wor den bekeken in het Stads- bouwhuis. De bewoners vin den het vreemd dat pas don derdag 29 mei een informa tie-avond over de bouwplan nen wordt gehouden. Op deze manier is er nóg min der tijd om te reageren, zo werd gisteren betoogd. Mr. Olivier, voorzitter van de commissie, was het op dit punt met de bewoners eens. Een woordvoerster van de gemeente zei dat het plan niet vier weken ter inzage kan worden gelegd omdat anders de „slagvaardigheid verloren gaat". Vergoeding voor actievoerders LEIDEN Aan een aantal actievoerders is donderdag tijdens de actie „Verzet tegen kittenpret" een biljet van vijfentwintig gulden uitgedeeld. Eén agent zag dat na de charge van de ME op de hoek Volmolengracht/Oude Singel een actievoerder met een grote stapel briefjes van vijfentwintig klaar stond en daarvan de demonstranten een exemplaar toestopte. Het is de politie niet bekend waarom het geld werd uitgedeeld en wie het beschikbaar heeft gesteld. (ADVERTENTIE) „Voor en achter het ijzeren gordijn" Burgemeester Cees Goekoop 'slaat vanachter de ijzeren blokkade de schermutselin gen voor het nieuwe politie bureau gade. Wethouder Hans de la Mar zou hem daarin graag bijstaan, maar heeft zijn toegangsbewijs thuis laten liggen. Een argwa nende agent van politie her kent in hem eerder een pun ker dan een gezagsdrager. een handvol charges en an dere krachtige oplossingen. Het gaat wat ver om te ver onderstellen, dat de nieuwe Leidse commissaris Henk Mostert om dat te bereiken, zelfstandig pamfletten in Amsterdam en andere steden heeft opgeplakt. Maar duide lijk is wel, dat de opening van het Leidse politiebureau in de geschiedenis als een vermeldenswaardige gebeur tenis kan worden opgete kend. En niet snel zal wor den vergeten. Gleufhoed Mooie boel. Sta je als demon strant rustig een paar stenen te gooien dan word je zomaar door een paar stevige jon gens, die op het eerste gezicht niet als de agent herkenbaar zijn, in de kraag gegrepen. De enige actievoerder die dat donderdag bij het Leidse po litiebureau overkwam, was dan ook geen Leidenaar. In het kader van de internatio nale politionele uitwisseling bleken de Engelse bobby's hun eigen demonstranten naar Leiden te hebben mee gebracht. Het was er één uit dat Britse gezelschap actie voerders, die poogde met een enkele kei het peleton ME'ers tegen, te houden. En zich vervolgens geconfron teerd zag met enkele heren die zelfs voor de puberale, net begonnen betoger, opval len als „stillen". Want al jaren mengt politie in burger zich tijdens dit soort samenscholingen onder de tegenpartij. En ook al ja ren halen de desbetreffende agenten de zaterdagmiddag- autoschoonmaak- gymschoenen en bijpassende spijkerbroek uit de kast in de illusie zich aldus geheel on opvallend onder de menigte te mengen. Blijkbaar zijn de heren er nog steeds niet achter dat de hedendaagse betogende jeugd eerder als een opgeschilderde indiaan door het leven gaat. Maar ja. Hoe lang heeft het niet geduurd voordat de gleufhoed en bijpassende fan tasieloze regenjas aan de wil gen werden gehangen? Meteoor In het veelomvattende poli tieke bedrijf blijkt er maar al te vaak weinig aandacht te kunnen zijn voor de belan gen van het individu. Toch komen er, met de regelmaat van de klok signalen van één van die meer van honderdui zend Leidse burgers, die zich zorgen maakt over de beslis singen van de plaatselijke overheid. En dat soms op diepgravende wijze naar vo ren brengt. Neem nu de heer A. Deppe, bewoner van de Cronesteijn- flat, die de laatste jaren be kendheid verwierf als voor vechter voor het behoud van de Lammenschansrotonde. Hij heeft zijn eenzame strijd moeten verliezen wat hem er echter niet van weerhoudt op andere fronten van zich te laten horen. Zo blijkt de heer Deppe ook fanatiek tegen stander te zijn van een LPG- opslagtank in de directe na bijheid van het Lammen- schansplein en zijn woning. De kans op een ongeluk met deze tank is onvoorstelbaar groot, betoogt Deppe in een brief aan de gemeente. Het gevaar komt vooral van bo ven, weet hij. „Dat er een meteoor uit de ruimte op het Lammenschansplein zal val len" lijkt Deppe niet waar schijnlijk maar een vliegtuig sluit hij niet uit. Hij heeft be rekend dat er in het jaar 2000 zo'n 80.000 vliegtuigen per jaar neer zullen storten. En waarom zou er niet één daar van precies op die LPG-tank vallen. Los daarvan wijst Deppe op mogelijke sabotage bij benzinestations, vracht wagens die door hun rem men schieten en zich in de LPG-tank boren (Deppe was zelf directeur van een rem- menfabriek) etc. etc. De ambtenaar die de ziens wijze van de heer Deppe moest weerleggen, achtte het- betoog weinig realistisch. De kans dat een ondergrondse LPG-tank door een neerstor tend vliegtuig wordt getrof fen, is veel kleiner dan dat het gevaarte op Deppe's ei gen Cronesteijnflat terecht komt, denkt hij. En mocht deze angstige verwachting onverhoopt bewaarheid wor den, is de schade die het vliegtuig aanricht, oneindig veel groter dan een ontplof fende LPG-tank, is zijn re pliek. Het zal duidelijk zijn dat Deppe zijn strijd opnieuw heeft moeten verliezen. De LPG-tank blijft waar die is. Maar wat neerstortende vliegtuigen betreft, kan Dep pe zijn bezwaren vast nog wel bij onze nationale lucht vaartmaatschappij kwijt. Wantrouwen (1) Ondernemers en winkeliers staan over het algemeen zeer wantrouwend tegenover de plaatselijke overheid. Vooral wanneer deze zich gaat be moeien met verkeer en par keren, wordt het ergste ge vreesd. Op één of andere ma nier heeft in deze kringen de mening postgevat dat de ge meente het nooit en te nim mer goed kan doen en daar om niet te vertrouwen is. Hiervan zijn in Leiden ge noeg voorbeelden bekend. Men denke aan de ruzies over de verkeersafwikkeling op Steenstraat/Stationsweg en de Breestraat. Een aantal jaren geleden je zou bijna vergeten dat de Haarlemmer straat ooit een intensief ge bruikte verkeersader was gold hetzelfde voor deze langste winkelstraat van Lei den. Tegen het plan om de Haar lemmerstraat voor het ver keer af te sluiten werd door de ondernemers harde oppo sitie gevoerd. Dat heeft ech ter niet mogen baten. Maar welke winkelier zou nu nog een pleidooi willen houden voor het openstellen van de Haarlemmerstraat Zelfs sla ger Van der Zon zou daar niet aan willen. Waaruit maar blijkt dat de gemeente (op sommige momenten) wel degelijk weet wat goed voor de winkeliers is. Wantrouwen (2) Toen een half jaar geleden werd besloten het laden en lossen op de Haarlemmer straat aan banden te leggen en de „1 kilometer koopple- zier" tussen elf en zes met paaltjes hermetisch af te slui ten, reageerden de winke liers als vanouds niet erg en thousiast. Inmiddels is ook dit wantrouwen onterecht gebleken. Donderdagavond bleek dat de winkeliers una niem van mening zijn dat de afsluiting gehandhaafd moet worden. Wie nu de conclusie trekt dat gemeente en winkeliers door deze positieve ervaringen el kaar met aanzienlijk meer vertrouwen benaderen, lijkt te optimistisch. Want voor beiden lijkt te gelden dat eenmaal ingenomen stand punten zwaarder wegen dan de. realiteit van de dag. Waar de gemeente blijft streven naar terugdringing van het autoverkeer in de binnen stad, zullen de ondernemers hun goed en have en de auto voor de winkeldeur blijven verdedigen. Binnenkort zal opnieuw dui delijk worden in hoeverre van enige verzoening tussen beide strijdende partijen sprake zal zijn. De autovrije Breestraat die de gemeente op donderdagavond en zater dag wil realiseren is als een eerste proeve van hersteld vertrouwen. Hoewel het hier ook letterlijk nog maar om een proef gaat. Later in deze collegeperiode staan een aantal veel verder gaande maatregelen op het programma. De voorgeno men afsluiting van de Stille Mare en het autovrij maken van een deel van de Mark ten route en de Nieuwe Rijn zullen duidelijk maken in hoeverre de vooroordelen de onderlinge verhoudingen nog steeds beheersen. Défilé voor politiebureau Vier politie-muziekkorpsen deden gisteren mee aan het défilé voor het nieuwe bureau aan de Langegracht. Onder de korpsen was er ook één afkomstig uit het buitenland. De Police Nationale uit Parijs opende de optocht. Daarna trokken het korps van de Koninklijke Marechaussee, het Gelderse Politieorkest en de ka pel van de Koninklijke Marine aan het nieuwe bureau voorbij. De korpsen oogstten veel applaus van de belangstellenden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15