'„Zijn die muren wel ik genoeg mij nheer Scid^ScHi/amt-r STAD OMGEVING Een cadeau van formaat Brandje eidse markt eeftauto weg DE LEIDSE PABO Gewillige arbeidsmarkt voor schoolverlaters CeicLcSotwcmt fD wil meldpunt or homo's DEN Het bestuur van de |se VVD-afdeling wil een Ipunt oprichten, waar homo- Telen met hun klachten te- t kunnen. Homo's zullen dan >r aangifte doen van bijvoor- n d mishandeling. De huidige 'ifteregeling voldoet onvol- !de, omdat homosexuelen i bang zijn voor repressailles. die anoniem willen blijven, Hen terecht moeten kunnen |de permanent bezette tele- Mienst. Bij dit meldpunt moe- ook andere klachten, zoals •iminatie in het dagelijks n- en werkverkeer, kunnen „Hen ingediend. Een containerruimte van de protestant christelijke basis school De Valkenier aan het Valkenpad in Leiden is van nacht omstreeks twee uur na genoeg geheel uitgebrand. De ruimte is aan de school ge bouwd en bevat afvalcontai ners. In één van de containers, die helemaal vol papier zat, is de brand ontstaan. Over de oorzaak is nog niets bekend, maar niet uitgesloten wordt dat de brand is aangestoken. Ook wordt de mogelijkheid van een nog brandende peuk tus sen het papier door de politie genoemd. Het schoolgebouw heeft rookschade opgelopen. Veel baldadigheid LEIDEN Het pinksterweekend begon vol rumoerig heden. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden omstreeks half drie in de Haven verschillende auto's vernield. Auto's werden op hun kant gegooid, er wer den deuken in getrapt en ruiten ingegooid. De Leidse politie heeft de drie daders korte tijd later kunnen aanhouden. Het waren twee jongens van 17 jaar en één van 19 jaar. Ze kwamen uit Leiderdorp. Omstreeks drie uur probeerde een 18-jarige jongen in de P.J. Blokstraat een auto leeg te roven. Weer iets la ter, omstreeks vier uur, was er een. vechtpartij in de Breestraat. Twee jongens van 17 en 18 jaar uit Alphen aan den Rijn zaten op hun brommer met elkaar te pra ten, toen er plotseling twee vreemde jongens op hen afkwamen die wilde vechten. Na wat klappen, vluch ten de jongens, met achterlating van hun brommers en helmen. Op het moment dat de belagers de brommers wilden toetakelen, kwam net een surveillancewagen van de politie voorbij. De agenten hebben de twee agressieve Leidenaren van 19- en 22 jaar aangehouden. JONGEN MET BIJL BEDREIGD LEIDEN De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee jongens van 18 jaar en één van 19 jaar uit Delft aangehouden, die gewa pend met een bijl en ijzeren staven een groepje Leidenaars te pakken wilde nemen. De Delftenaren reden omstreeks twee uur zaterdagnacht op de Rijnsburgerbrug met een auto in op een groepje Leidse jonge ren. Een van de Leidenaren trapte toen de koplamp van de auto in, waarop de drie inzit tenden uit de auto stapten en met bijl en ijzeren staaf op de Leidenaren afgingen. Er raak te niemand gewond. IUIM 6000 BEZOEKERS OPEN HUIS AZL ,EIDEN Een modern o Ziekenhuis bergt een oeveelheid geavanceer- e techniek in zich die argeloze bezoeker »ms enige angst aan- iagt, bleek afgelopen za terdag tijdens de open odag in de nieuwbouw °van het Academisch Zie- o Ikenhuis Leiden. Met jfiame de afdeling radio- o (diagnostiek deed de Jpiensen soms wat aarze- olend binnenstappen, mo egelijk ook omdat de ra io (dio-actieve straling in ®jeen wat kwade reuk is o feomen te staan sinds de 0 tamp met de kernreactor in het Russische Tsjerno- éyl. In de verduisterde ruimte van de radiodiagnostiek ga ven twee mensen van het ziekenhuis toelichting bij een indrukwekkende machine waarmee tumoren worden bestraald. Een gedeelte van de aparatuur wierp rode, la- ser-achtige lijntjes in het ver trek, die het geheel een wat spookachtig aanzien gaven. „Hoe dik zijn die muren ei genlijk", wilde een bezoeker" weten. Het antwoord, een kasteelmuurdikte van twee meter, kon hem niet hele maal geruststellen. „Om de benodigde straling op te wek ken bij bestraling is 6.000.000 Volt nodig", werd verder uit gelegd. „Voor het maken van foto's is slechts 70.000 Volt nodig". Een bescheiden vol tage, dat de aanwezigen niet temin de moed ontnam om verder ook maar iets aan te raken in het vertrek. De be zorgde bezoeker van zoéven kan bijna niet geloven dat de ruit in de cabine van waaruit de apparatuur wordt bediend robuust genoeg is om de stra ling tegen te houden. „Een kwestie van werd toegelicht. Hart Een stuk verderop in het splinternieuwe academische ziekenhuis, bij de afdeling hartziekten bood een gretige bezoeker zich als proefkonijn aan bij een demonstratie van een machine die electrocar- diögrammen maakt. De dienstdoende verpleegster wilde daar niets van horen. „We nemen alleen mensen onder de 25 jaar", zegt ze. Een andere bezoeker heeft begrip voor dat standpunt. „Ze willen de open dag na- Een demonstratie bestraling trok veel belangstelling. tuurlijk wel leuk houden. Als ze iets verkeerds ontdekken bij een ouder iemand, kan hij gelijk blijven". Bij het echocardiografisch onderzoek was een perma nent slachtoffer aanwezig, wiens hart heel fraai als com puterbeeld zichtbaar te keer gaat op twee monitoren. Een specialist gaf uitleg en hij wees aorta, kleppen, hartka-- mers en andere onderdelen van deze zo vitale bloedpomp aan. De belangstelling voor deze demonstratie was groot en de bezoekers puilden voordurend uit het kleine kamertje. De medewerkers aan het open huis hadden hun best gedaan om het ziekenhuis, meestal toch niet de leukste plaats om te vertoeven, een interessante en positieve in stelling te maken. Ook enige humor ontbrak daarbij niet. Zo was een plastic demon stratiepop met uitneembare organen voorzien van strand- petje en zonnebril. Compu ters, ver opgerukt in het he dendaagse ziekenhuiswezen zorgden overal voor fraaie plaatjes. Maar ook de niet- technische aspecten kregen alle aandacht. De opleiding van verpleegsters, de geeste- lijke begeleiding van de pa tiënt, maatschappelijk werk, geriatrie, geboorteregeling, het bloeddonorschap, de zie- kenhuisomroep en over nog vele andere aspecten van het AZL was uitgebreide infor matie te verkrijgen. Leidseplein De serieuze bezoeker had af gelopen zaterdag wel enige uren nodig om de nieuw bouw in al zijn facetten te be kijken. De minder serieuze bezoekers waren terug te vinden op het Leidseplein, het swingende en stijlvolle hart van het nieuwe zieken huis, waar het onder de artis- Tientallen kinderen vermaakten zich met ballonnen. tieke buisconstructies goed toeven was op het gezellige terras met levende muziek. Burgemeester C. Goekoop was er ook 's middags, om bij wijze van opening een massa ballonnen naar beneden te trekken, die vrijwel direct door de jeugd kapot werden getrapt. Er was zaterdag nog een opening op het Leidse plein: die van het informatie centrum van bureau., voor lichting. Directeur-generaal J.G. van Londen van het mi nisterie van WVC verrichtte die opening en verklaarde tot groot genoegen van de zie kenhuisdirectie dat de twee de fase van de nieuwbouw van het academisch zieken huis doorgang moet vinden. Minister Deetman van on derwijs, die vorige week de officiële opening van de nieuwbouw verrichtte, heeft zich daar echter nog niet over uitgesproken. Als dit jaar met de tweede fase van de nieuwbouw kan worden begonnen staat er in 1992 een compleet nieuw ziekenhuis, dat alle oudé gebouwen over bodig maakt. Het AZL heeft overigens wel al toestemminf gehad plannen te maken voor de bouw van de tweede fase. De open dag van het AZL trok ruim 6000 bezoekers. „Er waren 8500 toegangs kaarten afgehaald, maar door het mooie weer is niet ieder een gekomen", stelde P. van Dam, hoofd voorlichting za terdagmiddag vast. „Overi gens was het direct bij het begin van de open dag al heel druk". Voor de open dag was was geen extra verple gend personeel ingezet. Wel verleenden veel studenten en artsen hun medewerking en was er voor de bewaking van de kostbare inventaris van het nieuwe ziekenhuis 35 man extra ingezet. De twee speciale opstapbussen tussen parkeerterrein en nieuw bouw voorkwamen verkeers problemen. FRANK BUURMAN spiksplinter nieuwe auto. Dat was de fdprijs van de loterij die de Leidse markt- ilui dit jaar organiseerden. Het was voor vintigste maal dat een dergelijke loterij toten werd gezet. Afgelopen zaterdag de auto aan de winnaar overgedragen, lirecteur van de gemeentelijke directie Iging, havens en warenmarkten. R. Log- lerg (links), overhandigde de winnaar, •ouw A. Rotteveel uit Leiden, de sleutels, narktkooplui zeggen overigens zeer te en te zijn over de huidige plaats van de ct. Het bijeenbrengen van de markt op Nieuwe Rijn en de Botermarkt blijkt de et ten goede te komen. Vroeger stond de kt op de Hooglandsekerkgracht en de iwe Rijn en dat had tot gevolg dat veel ten maar één markt bezochten. (ADVERTENTIE) LERARENOPLEIDING VOOR HET BASISONDERWIJS Vereiste vooropleiding: Gymnasium, VWO, HAVO, VHBO, 3-jarig MBO; voor studenten van 21 jaar en ouder geldt een speciale toelatingsregeling. Galgewater 1, Leiden-centrum Postbus 11024 2301 EA Leiden. Tel.: 071-123945 5 MINUTEN VAN HET STATION!!! in forma tie-a vond: donderdag 22 mei 20.00 uur. Brochures op aanvraag. De Leidse PABO zal per 1 augustus 1986 een fusie aangaan met de Akademie voor Gezondheidszorg „Vronestein", de Akademie voor Fysiotherapie, de school voor Hoger Sociaal Agogisch Onderwijs „Mater Dei" en de Laboratoriumschool „Rijnland". LEIDEN /LISSE De trend dat schoolverlaters ge makkelijker aan een baan komen heeft zich dit jaar doorgezet. Directeur C. van der Zwet van het arbeids bureau Lisse signaleert een duidelijke teruggang in de inschrijvingen van schoolverlaters dit jaar. „Er is een gewillige arbeidsmarkt voor schoolverlaters. Die heb ben nu vaak al een baan voor ze hun diploma hebben. De tijd dat werkgevers maar met hun vingers hoefden te knippen en er stonden weer twintig sollicitanten op de stoep, is voorbij". De werkloosheid in het gewest Leiden is, ten opzichte van maart, in april met 232 mannen gedaald, terwijl er bij de vrou wen een stijging van 30 te zien was. In vergelijking met 1985 neemt de werkloosheid nog steeds aanzienlijk af. De toename van de werkoosheid bij de vrouwen werd in Lisse geregistreerd. Deze werd veroorzaakt door de wisselende omvang van de werkgelegenheid in de bloembollencultuur en -handel. In april was zowel in Leiden als in Lisse opnieuw sprake van grote aan- talllen in- en uitschrijvingen. Leiden registreerde 1.041 inschrij vers (641 mannen en 400 vrouwen) en schreef er 1.558 (785 man nen en 373 vrouwen) uit. In Lisse werden 199 mannen en 248 vrouwen ingeschreven, terwijl er 238 mannen en 167 vrouwen konden worden uitgeschreven. Deze getallen wijzen op een op levende economie en een verbetering van de werkgelegenheid, aldus het arbeidsbureau. Mannen Vrouwen Mrt.'86 Apr. '86 Mrt. '86 Apr. '86 Alkemade 158 139 82 76 Katwijk 620 565 216 202 Leiden 4198 4143 2057 2057 Leiderdorp 347 325 169 162 Oegstgeest 214 211 140 135 Rijnsburg 101 92 56 52 Valkenburg 25 22 17 12 Voorschoten 284 283 173 180 Warmond 75 74 36 34 Zoeterwoude 83 76 52 47 Hillegom 264 269 175 211 Lisse 234 227 165 200 Noor;dwijk 374 353 214 198 Noordwijkerhout 199 171 121 127 Sassenheim 149 147 113 121 Voorhout 73 73 43 46 Overige 4 0 3 2 Totaal 7402 7170 3832 3862 Peerke Donders LEIDEN Alle vijftien cursisten van de EHBO- vereniging Peerke Don ders zijn geslaagd voor het EHBO-examen. Terry Gerry De Engelse Skiffle-groep Terry Gerry treedt vrij dagavond 23 mei op in het LVC aan de Breestraat 66. Het concert begint om elf uur. Hun eerste L.P. „From Lubock To Clint- wood East" werd in Enge land enthousiast ontvan gen. Skiffle muziek was dertig jaar geleden populair en werd meestal gespeeld met een gitaar of banjo, een staande bas en een wasboord. Terry Gerry geven een moderne variant van deze muziek. Entree prijs: 8,50 gulden. Toonkunstkoor Het Toonkunstkoor Leiden en omstreken brengt vrij dagavond in de Hooglandse Kerk de „Davidde Peni- tente" en het „Requiem" van Mozart ten gehore. Naast het koor treden op: Ellen van Lier (sopraan), Myra Kroese (alt), Christo- foor Baljon (tenor) en Peter Dijkstra (bas). Het Amster dams Begeleidingsorkest zorgt voor de instrumenta le ondersteuning en de al gehele leiding is handen van Hans van der Toorn. Kaarten kosten vijftien gulden per stuk, CJP'ers, K&O'ers en 65-plussers moeten een tientje betalen. Presentatie Nagenoeg alle cursisten van het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 tonen vrijdagavond iets van wat ze tijdens de cur sussen hebben geleerd of gemaakt. De presentatie is een onderdeel van de feest avond die dan plaats heeft. Na de presentatie heeft het feest plaats tot één uur 's nachts met onder meer Antilliaanse muziek. De Burcht Stichting De Burcht houdt vanavond vanaf half negen in de serie De Conversatie een gesprek tussen Tom Pauka en John Jansen van Galen. De toegang be draagt zeven gulden vijftig en donateurs betalen drie gulden vijftig. Woensdaga vond wordt vanaf half elf een verkiezingsnacht ge houden. De toegang is dan gratis. Revue LAK-cursisten voeren don derdag 22, vrijdag 23 en za terdag 24 mei de voorstel ling „AU that Sing, Dance and Talk" op. De opvoe ring is een terugblik op de Hollywood-revue uit de ja ren 1940-1950. Regie en choreografie zijn in handen van Cora Henrion Ver- poorten. Aanvang van de voorstelling: half negen in het LAK-theater. Excursies K&O heeft vier excursies op het programma staan: zaterdag 24 mei een wan deling langs de panden van de Stichting Diogenes, zon- voormalige weeshuis aan de Hooglandsekerkgracht, maandag 1 juni volgt de Leidse Synagoge en op zondag 15 juni wordt per boot monumentaal Leiden onder de loep genomen. Aanmelden bij K&O, Oude Vest 45, telefoonnummer 141141. fl- en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Nol I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de handdoek aan: Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen »e Courant, Antwoordnummer I DINSDAG 20 MEI 1986 PAGINA 9

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9