Veel westerse kerncentrales even onveilig als Tsjernobyl" lélène Passtoors irijgt tien jaar cel ÊcidócSommit AMERIKAANSE DESKUNDIGEN: Reagan worstelt weer met begroting Heineken-ontvoerders opnieuw in Franse cel Giro676 oegstgeest Duitse Groenen kiezen voor harde partijlijn Honderden gewonden bij veldslag in Wackersdorf -ITENLAND DINSDAG 20 MEI 1986 PAGINA 7 COPfRIGHT STUDIO WASHINGTON/MOS KOU In zeker een derde van de Ameri kaanse kerncentrales en talrijke anden in wester se landen besaat het ge vaar van net zo'n ramp als die in de ontrale van Tsjernobyl. Eat hebben deskundigen van de Amerikaanse Atoom Energie Cominissie ver klaard. In tegenstelling tot wat steeds werd ge dacht, zijn er wel dege lijk overeenkomsten in ontwerp tusser de ramp centrale in Tsjernobyl en westerse centrdes. Ofschoon de veiligheidsmaat regelen van de Russische centrale niet geheel beant woorden aan de westerse maatstaven, zijn deskundigen tot de conclusie gekomen dat er in de Sovjet-centrale der mate voorzieningen waren getroffen, dat het nodig is om met andere ogen naar een deel van de Amerikaanse centrales te kijken. De regering van de Sovjet- Unie ziet in het ongeluk in Tsjernobyl vooralsnog geen aanleiding om de constructie van kernreactoren of het bouwen van kerncentrales in bewoonde gebieden te her zien. Dat heeft Ivan Jemelja- nov, onderdirecteur van het instituut dat de reactor van Tsjernobyl bouwde, in Mos kou gezegd. Over de situatie op plaats van de ramp blijft onduidelijkheid bestaan. Je- meljanov zei dat de kapotte reactor geen radioactiviteit meer afgeeft. Maar Radio Moskou meldde gisteren dat de reactor voortdurende aandacht behoeft". Volgens de partijkrant Pravda wordt met behulp van op afstand bedienbare graafmachines getracht de beschadigde reac tor van onderen af voor hon derden jaren in beton te vat ten. Het op afstand bedienba re materiaal is noodzakelijk, omdat de directe omgeving van de reactor nog steeds „bijzonder gevaarlijk" is, al dus Sovjet-functionarissen. De Russische geleerde Lev Feoktistov gaf de Sovjet-tele visiekijkers voor het eerst een gedetailleerd verslag over de radioactiviteit die uit de beschadigde reactor vrij is gekomen. In het actualitei tenprogramma Studio Negén zei hij tevens, dat de stra lingsniveaus in Kifev geen ge vaar hadden betekend voor de gezondheid van de 2,4 miljoen inwoners van de Oekraïnse hoofdstad. Feoktistov, de onderdirecteur van het staatscomité voor het gebruik van kernenergie, liet blijken hoe verbaasd belang rijke Russische geleerden wa ren over het ongeluk en de nasleep. Op de vraag van commentator Alexander Bo- vin wat hij zou hebben ge zegd als iemand hem twee dagen voor het ongeluk een dergelijke loop van gebeurte nissen had geschilderd, ant woordde hij dat hij dat voor volkomen onmogelijk zou hebben gehouden. Dr. Robert Gale, de Ameri kaanse specialist die op ver zoek van Moskou adviseerde bij beenmergtransplantaties, heeft verklaard dat 300 men sen bij de ramp zijn blootge steld aan aanzienlijke doses straling. Van hen zijn er elf overleden. Op vijfendertig van de ernstigste gevallen zijn beenmergtransplantaties uitgevoerd. Gale riep op tot het vormen van een uitge breid internationaal dossier van potentiële beenmerg-do- nors voor het geval zich een ander kernongeluk voordoet. -liertekort Suriname: nt verschijnt niet amaribo/den haag enige in Suriname verschij- ochtendblad, de Ware Tijd, „i vandaag tot het eind van iaand niet meer verschijnen ns gebrek aan papier. de schaarste aan buitenland- staalmiddelen kan niet vol le krantepapier worden inge- De papiervoorraad van het laamse ochtendblad was ei- jk al een paar weken op, de krant werd gedrukt op r dat van het avondblad De werd geleend. Het lenen van neer papier is niet mogelijk, t De West dan zelf in proble- zou komen. Vliegtuig stort neer, 19 doden parijs In Djibouti (Ethiopië) is zondag een vliegtuig van de Franse ma rine neergestort. Alle 19 in zittenden zijn vermoedelijk om het leven gekomen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De vijftien be manningsleden en vier pas sagiers zijn vermoedelijk bij het ongeluk omgekomen. Het vliegtuig maakte deel uit van een in de Indische Oceaan gestationeerd mari ne-smaldeel. Een commissie gaat onderzoeken wat de oorzaak van het ongeluk is geweest. China geeft Taiwan vliegtuig terug HONG KONG De Volksrepu- bliek China zal het Taiwanese vrachtvliegtuig teruggeven, dat begin mei naar China uitweek. Ook twee van de drie beman ningsleden zullen naar Taiwan kunnen terugkeren. De piloot van het toestel heeft te kennen gegeven, dat hij in de Volksrepu bliek wil blijven. De delegaties van China en Taiwan hebben drie dagen over deze kwestie on derhandeld in Hongkong. De ge sprekken waren de eerste directe contacten tussen beide landen sinds 1949, het jaar van de com munistische machtsovername in China. Levend verbrand in bus BANGKOK In Thai- land zijn dertien mensen levend verbrand toen een bus vlam vatte. Twaalf mensen hebben bij het ongeluk ernstige brand wonden opgelopen. De bus, die pech had gehad, raakte in brand toen de conducteur benzine bij tankte terwijl de chauf feur de motor opnieuw startte. Het ongeluk ge beurde 100 kilometer ten noorden van Bangkok in de provincie Saraburi. Spaanse politie pakt ETA-leden SAN SEBASTIAN De Spaanse politie heeft zaterdag nacht in San Sebastian vier ver meende leden van de Baskische guerrilla-organisatie ETA gear resteerd. Volgens de politie be reidden de vier een aanslag op een agent voor. Ook zouden zij van plan geweest zijn bij de par lementsverkiezingen op 22 juni aanslagen te plegen op leden van Guardia civil. De politie verdenkt hen verder van aan slagen op Franse vrachtwagens. Bij de arrestatie nam de politie een aantal halfautomatische ge weren, revolvers, granaten en andere wapens in beslag. Ook VS boos over aanvallen Zuid-Afrika (Vervolg van voorpagina) JOHANNESBURG Zuid-Afrika stelt dat de acties niet tegen de be volking van de drie lan den gericht zijn, maar te gen de regeringen van Botswana, Zimbabwe en Zambia, die niet zouden optreden tegen het Afri kaanse Nationale Con- fres. retoria beschouwt het ANC als een terroristische organi satie, terwijl de zwarte buur landen van Zuid-Afrika het ANC zien als een bevrij dingsbeweging. President Kaunda van Zam bia heeft gezegd dat de actie in zijn land een vluchtelin genkamp van de Verenigde Naties getroffen heeft. Daar bij vielen twee doden. Het is voor het eerst dat Zuid-Afri ka militaire acties heeft on dernomen op het grondge bied van Zimbabwe en Zam bia. Het Witte Huis deelde mee dat de VS de woede van Botswana, Zimbabwe en Zambia delen. Nederland veroordeelde de aanvallen als een schending van de soe vereiniteit van de drie zwar te landen die aan Zuid-Afri ka grenzen. Nederland, dat tijdelijk voor zitter is van de raad van mi nisters van de EG-lidstaten, is met de elf EG-partners be zig met het opstellen van een gezamenlijke verklaring. Secretaris-generaal Javier Perez de Cüellar van de Ver enigde Naties heeft de acties ook scherp veroordeeld. De Organisatie voor Afrikaanse Eenheid heeft de wereld op geroepen druk uit te oefenen op Zuid-Afrika opdat dit land niet nog meer aanvallen on derneemt op landen die het er van verdenkt ANC-strij- ders een schuilplaats te bie den. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Nu de dis cussies over de begroting in het Congres hun hoogtepunt naderen, blijkt president Reagan zich weer voor een reeks van politieke moeilijk heden geplaatst te zien die hij, zonder het sluiten van voor hem vrijwel onaanvaardbare compromissen, waarschijnlijk niet kan overwinnen. Hoe groot de problemen van de president zijn, bleek in de debatten die het Huis van Af gevaardigden deze week over de begroting hield. Het Huis kwam met een 994 miljard dollar omvattend begrotings voorstel, waarin de defensie uitgaven sterk waren verlaagd en waarin de belastingen ver hoogd. Eerder stelde de president voor de defensie-uitgaven met twaalf procent te verhogen. Het Witte Huis wilde in totaal 297 miljard dollar voor defen sie uitgaven. Omdat Reagan niets voelt voor belastingen verhoging en de VS aankijken tegen «en begrotingstekort van 220 miljard dollar, moet volgens Reagan zeer rigou reus worden bezuinigd. Onlangs kwam de Senaat met een begrotingsvoorstel, dat voorzag in een verlaging van de defensie-uitgaven met ne gentien miljoen en een verho ging van de belastingen met dertien miljoen dollar. Dat was een zeer bittere pil voor Reagan, temeer omdat zijn ei gen Republikeinen in de Se naat een meerderheid hebben. Het door de Democraten gedo mineerde Huis van Afgevaar digden kwam deze week met een voor Reagan nog moeilij ker te verteren begrotings plan. De afgevaardigden beslo ten in hun begrotingsvoorstel 35 miljard dollar minder aan defensie uit te geven dan Reagan voorstelde. Bovendien vond het Huis dat de belastin gen met dertien miljard dollar moesten worden verhoogd. Deze week al zullen vertegen woordigers van het Huis en de Senaat bij elkaar gaan zitten om een compromis over de be groting te bereiken. Het is vrijwel zeker dat ook in dat compromis op defensie zal worden besnoeid en de belas tingen worden verhoogd. Als de Senaat en het Huis geen akkoord bereiken, treedt de beruchte Gramm-Rudman- wet in werking. Die voorziet in automatische bezuinigingen, waarvan vooral defensie het slachtoffer wordt. Reagan moet dus proberen te voorko men dat de Gramm-Rudman- wet gaat bepalen hoe de Ame rikaanse begroting eruit zal gaan zien. Een verlaging van de defen sie-uitgaven en een verhoging van de belasting betekent een zware nederlaag, zoniet politieke vernedering voo president die een weerspannig Congres op zijn weg vind, een Congres waarin zijn eigen Re publikeinen hem de afgelopen maanden met de regelmaat van de klok hebben laten val len. (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS In afwachting van hun mogelijke uitleve ring aan Nederland zijn Cor van H. en Willem H., de hoofdverdachten in de ontvoeringszaak van bierbrou wer Heineken en zijn chauffeur Doderer, gisteren van uit hun hotel in Evry overgebracht naar de Fleury-Me- rogisgevangenis nabij Parijs. De Amsterdammers werden gisterochtend in alle vroegte van hun bed gelicht en even voor zeven uur voorgeleid aan een Franse procureur, die hen in voorhechtenis nam „in afwachting van de behandeling van een Nederlands uitleveringsverzoek". Dat verzoek was vorige week maandag gedaan, nadat een nieuw uitleveringsverdrag tussen Frankrijk en Nederland op 11 april j.l. in werking was getreden. Volgens een van de advocaten van het tweetal, de Frans-Nederlandse juriste Jacoba de Jongh-Du- nand, zal eerst het door de advocaten aangetekende beroep te gen mogelijke uitlevering moeten worden behandeld. „Daar kan nog wel een tijd overheen gaan", aldus mevr. De Jong-Dunand, die eerder een aangetekende brief aan de Franse autoriteiten stuurde om te protesteren tegen de activiteiten van privé-detec- tives van Heineken, die haar cliënten zouden bespieden en af luisteren. Het is de tweede keer dat de van ontvoering verdach te Amsterdammers in een Franse cel belanden sinds zij in febru ari 1984 in Parijs werden opgepakt, drie maanden na de bevrij ding van Heineken en Doderer. Eerder zaten ze negen maanden in de Parijse Sante-gevangenis en maakten ze een „rondreis" in het Caribisch gebied, om uiteindelijk weer in Parijs terug te ke- ADVERTENTIE, week voor de nederlandse missionaris (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Op hun partijcon gres in Hannover hebben de ongeveer achthonderd afge vaardigden van de Duitse Groenen het afgelopen pink- sterweekeinde hun strategie bepaald voor de komende bondsdagverkiezingen, in ja nuari. Het congres is een over winning geworden voor de zo genaamde fundamentalisten (Fundi's). De socialistische oppositiepartij SPD liet gisteravond officieel weten, dat er geen sprake zal kunnen zijn van een gezamen lijk regeren van SPD en Groe nen in het geval die beide par tijen in januari een meerder heid zouden behalen. Van de kant van de regeringspartijen CDU/CSU en FDP werden de Groenen „een gevaar voor de staat en de democratische ver worvenheden" genoemd. Be langrijke punten die de Gru- nen in hun partijprogramma hebben opgenomen zijn: een zijdige ontwapening, terug trekking uit de NAVO, het be zetten van de helft van alle ar beidsplaatsen in de hele Bondsrepubliek door vrouwen en het volledig uit de strafwet geving schrappen van abortus. Een duidelijke nederlaag voor de gematigde Groenen was de geringe waardering voorde de samenwerking tussen Groenen en SPD in de regering van de deelstaat Hessen. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN In het Beierse plaatsje Wackersdorf, dicht bij de grens met Oostenrijk, is het in het pinksterweekeinde tot heftige bot singen gekomen tussen anti-atoomdemonstranten en de politie. Zo'n 240 demonstranten en 160 agenten raakten daarbij gewond. Aanvankelijk verliepen de demonstraties tegen de bouw van een opwerkingsfabriek voor brandstofelementen van kerncen trales boven verwachting vredig. De grote politiemacht die op de been was gebracht kon zich hoofdzakelijk beperken tot glim lachend toekijken. Maar tegen de avond van Eerste Pinksterdag ging een „harde kern" van ongeveer 1000 demonstranten vanuit een tentenkamp in de bossen in de aanval. Gisteren kwam het opnieuw tot heftige botsingen. Toen eindelijk de rust weerge keerd was en de politie en demonstranten met elkaar discus sieerden over de zin van eikaars optreden, kwam onverwacht alsnog de Bundesgrenzschutz, de Westduitse grenspolitie, in ac tie. Vanuit helikopters liet ze honderden traangasgranaten val len tussen de betogers die in paniek alle kanten uitvluchtten. Bij de vlucht raakten vooral ouderen en kinderen gewond. Het treinverkeer in de omgeving van Wackersdorf is het afgelopen weekeinde een aantal malen stilggelegd, nadat de demonstran ten twee treinen tot stilstand hadden gebracht, een treinmachi nist hadden aangevallen en de rails hadden beschadigd. Fecordjacht Eer vermelding in het Guiness- reordboek kan mensen nog- steids tot vreemde „prestaties" bretgen. In het Zuidfranse Ni- mei werkten tientallen koks met aan de grootste paella uit de geschiedenis. De Spaanse madtijd, waarin niet minder dan 3.0C0 kilo rijst zat verwerkt, werl gemaakt in een pan met een middenlijn van elf meter. Mee dan 15.000 mensen heb ben er een hapje van geproefd. Een geslaagde recordpoging van geheel andere aard in Honjkong, waar de achtjarige Chui Kwun-ying 2.750 hand standen achter elkaar maakte (foto rechts). IOJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER pier van voor ristus gevonden HG Archeologen in i denken dat door men- ;maakt papier al bestond 71 vóór en 21 na Chris- tot dusver oudst be- vondst van papier da- van een eeuw later. In Joordwestelijke provincie i hebben oudheidkundi- iort geleden papiersnip- I gevonden. Archeologen n dat het papier „van belang" is bij het bestu- van de antieke papier- ardiging in China en de liedenis van de weten- in het land. leist slachtoffers uiden van Oeganda 'ERA Ongeveer 500 en in het zuidelijke dis- iRakai van Oeganda zijn afgelopen twaalf maan- overleden aan de ziekte [Dit is uit medische bron plaats Kyotera verno- I In Oeganda worden geen ;le cijfers gegeven over sn die zijn overleden aan artsen in de betref streek schatten dat een i duizend inwoners aan de e lijdt. .JANNESBURG Hé- Passtoors is gisteren Zuid-Afrika veroor- d tot tien jaar gevan- sstraf wegens hoog- aad. techter van het hoogge- tshof in Witwatersrand Passtoors vorige week al Idig bevonden aan hoog- iad. De openbare aankla- lad een dag later een zwa re straf tegen de 44jarige Bel gische geëist. In Zuid-Afrika is demaximale straf voor hoogveraad de dood. In dit licht beien is het vonnis veeL minder iwaar uit gevallen dan velei hadden verwacht. De advocaten van Passtoors noemden «het vonnis dan ook „erg mild" en de /ertegen- woordiger van de Iiternatio- nale Commissie van Juristen, de Nederlandse advocaat Wil lem van Manen, was het daar mee eens. De advocaten van Passtoors hebben al laten weten dat zij in beroep gaan tegen de bevin ding van de rechtbank dat Passtoors trouw aan Zuid- Afrika verschuldigd is. Rechter Spoelstra zei dat hoog verraad overal ter wereld be schouwd wordt als een zeer zwaar vergrijp en dat als de omstandigheden anders waren geweest hij de doodstraf of een zeer lange gevangensstraf zou hebben opgelegd. Passtoors wordt ervan be schuldigd de verboden ver- zets-beweging ANC te hebben geholpen. De politie had ech ter geen bewijzen gevonden dat iemand schade had opgelo pen door de activiteiten van Passtoors. „De ANC-wapens die de poli tie heeft gevonden hadden echter grote vernielingen kun nen aanrichten, gezien het standpunt van het ANC dat het onvermijdelijk is dat on- schuldigen in het kruisvuur verzeild raken", aldus de rech ter. Na het uispreken van het von nis schreeuwde Hélène Pas stoors „Amandla" .en „Over winning" naar het publiek, dat haar beantwoordde met de kreet „Viva Passtoors". Een van de gewonde betogers bij Wackersdorf, een vrouw met ademhalingsproblemen, wordt naar een ambulance gedragen. „O juist..., ja zeker..., het knettercarter t dienst te doen...," lachte professor steen fijntjes. „Wel eh..., dat is héél jam- [Werkelijk héél jammer. Wel eh..., ik zou pn..., laat mij dan eens even een blik onder lotorkapje werpen, brave man. Ge weet im- j nóóit hoe een koe een haas vangt? Mis- kan ik u helpen." „Koeie vange geen i en olde kerels hebbe gien verstand van tiebielens," gromde boer Knolle onwillig. r de professor had intussen de motorkap al Ibeurd en met een snelle beweging wipte hij Muiting van de benzinetank los. Toen werp i aantal kwasi-geleerde blikken over de heen en hij lispelde: „Ach ach..., het frklepje zit een tikje los. Even aandraaien, i en de rotorcarburator heeft net iets teveel speling tussen kroonwiet en koolborstel. Maar dat is oofc zo verholpen. Hoepla..., daar zit het al. Tja..., en verder is alles oké..." Toen draaide h| zich om naar poer Knolle, die hem bewonderend aankeek. „Aan uw wagentje man keert niets meer," zei hij op besliste wijze, tege lijk ongemerkt de inhoud van een klein flesje in de benzinetank leeggietende... „Mot Ik dan nog maor es een keertje startere?" vroeg boer Knolle berepen. „Doe dat met een gerust hart, mijn vriend," antwoordde de professor. Toen startte boer Knolle zijn wagen en zie, roef..., daa* was hij er al brullend vandoor óókl Professor rweesteen bleef eenzaam en fijntjes lachend achter. „Nu kan ik toch werkelijk niet meer twijfden aan de waarde van hriijn uitvin ding," mompelde de hooggeleerde...

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7