Drs. Theo Joekes: „Ui ben goed voor éénvijfde van alle YVD-s temmen itere Chinese keuken vordt niet duurder r\ Volgens KRO-enquête is meerderheid ontevreden over kwaliteit onderwijs VOL ZELFVERTROUWEN OVER BEHOUD EIGEN ZETEL i/aardere accent op de zuivere Chinese keuken in de Chinees-Indische restaurants zal ie kant van de menukaart niet verdwijnen. NG STUURT MER LEERMEESTERS IPHOL De Chi- keuken in Neder- krijgt de komende jaar een injectie die jpecialisatie, variatie, lenticiteit en kwali- van de meestal (m grote porties Chi- ten goede moet ko- tgering van de Volksre ek China heeft vier van meesterkoks ter be king gesteld die de ko- |<je twee jaar Chinese en ■rlandse koks in ons land en gaan opleiden tot (erkok. Waarbij ook aan pacet gastheerschap aan- I wordt besteed, /uj kookwonders Zheng, Li en Gang, die het af- pn weekeinde met ver- )g uit Peking arriveer- [dvertegenwoordigen ie- pn van de vier hoofdlij- \fiSze Chuan, Tim Sun, jhai en Sin La) van de 1 Chinese keuken. Zij jen alleen algemeen be- (Ufd Chinees (Mandarij- Thinees) en zullen dus 'gplken en vertaalde leer- |noeten werken. In Ne- nd zijn ondanks de suc- (11e Teleac-cursus Chi nees slechts 60.000 Chinees sprekende mensen. Van hen komen maar 10.000 echt uit de Volksrepubliek. De mees te anderen, onder wie veel koks, komen uit Hongkong, beheersen de originele Chi nese kookkunst niet perfect en verstaan net zo weinig van Mandarijnen-Chinees als een Nederlander. Op schrift zijn alle Chinese talen echter wel gelijk. De sector Chinees-Indische bedrijven van Horeca Neder land en de SVH, het onder wijscentrum Horeca, voeren het ambitieuze plan uit de vier lesgevende meesterkoks elk jaar 1150 hier werkende koks op te laten leiden tot meesterkok. De start is ge pland op 30 juni ip de Floris Vosschool in Utrecht. De to tale deels gesubsidieer de cursus bestaat uit vier delen van elk zes lessen. Een restaurant met j?en nieuwe meesterkok zal dat niet op de gevel uitdragen, maar zal wel als zodanig in de restaurant gidsen worden opgenomen. Kwantiteit is nooit het zwak ke punt geweest van onge veer tweeduizend Chinese restaurateurs in Nederland, maar uitgerekend de Chine zen zelf schromen niet de kwaliteit van hun hier gepre senteerde keuken te kritise ren. Restauranthouder Tse uit Den Haag heeft zijn land genoten opgeroepen zich te verenigen om hun voormali ge sterke positie in Neder land te heroveren. De beken de Far Eastern-restaurants zijn nu al gespecialiseerd in de echte Chinese keuken, de grijze massa van de restau rants is volgens de Chinezen echter aan bijscholing toe. Met het zwaardere accent op de zuivere Chinese keuken in de Chinees-Indische res taurants zal de Indische kant van de menukaart niet ver dwijnen. Volgens voorzitter Ling van de sector Chinees- Indische bedrijven zijn puur Chinese restaurants in Ne derland in de praktijk niet mogelijk gebleken. Er zit bij elke groep eters wel iemand die staat op Indisch eten. Verbetering van de Indische keuken bij Chinese restau rants acht Horeca Nederland niet nodig, omdat deze rede lijk zou zijn en veel minder variaties kent. Volgens Hore ca Nederland is het niet de bedoeling dat de Chinese kookimpuls tot prijsverho gingen leidt. HERMAN JANSEN 1 inovond zijn we er niet bij. ,JRGEN WEL. 'Inovond kunnen ze ons negéren. ''jRGEN NIET. ZJ Een radikaal vredes- en veiligheidsbeleid? tg - dot is géén kerntaken en uil de NAVO! Een radikale herverdeling van arbeid inkomen? 1|| - dat is 25 uur per week voor iedereen. H Een radikaal einde 'aan alle diskrimmahe? - dot is voor zwart en wit, vrouw en man, homo en hetero, dezelfde kansen én rechten. br staan wij voormorgen en na 21 mei. F Aktief v.m voor soa'alisme L 3V W en ontwapening v] Postbus 700 1000 AS AMSTERDAM de toekomst nut meer roor dn om Activisten aangehouden in Woensdrecht WOENSDRECHT Op de vliegmachtbasis Woensdrecht zijn gisteren dertien vredes-ac- tivisten aangehouden. Zij had den zich op een nog onbeken de wijze toegang verschaft tot de basis en zaten op het bouw terrein voor de kruisvluchtwa- pens liedjes te zingen. Tegen hen is proces-verbaal opge maakt. Naar schatting 7500 mensen hebben zaterdag bij de basis gedemonstreerd tegen de komst van kruisraketten. De demonstratie, die was georga niseerd door het „17 mei-over leg", verliep zonder proble men. De organisatie had gere kend op 15.000 demonstranten, die een ketting om de basis hadden moeten leggen. DEN HAAG Het ge beurde onlangs dat een VVD-kamerlid zich in een fractievergadering be klaagde over het feit dat hij uitgerekend in zijn woonplaats niet op de kandidatenlijst voor kwam. Zoiets kan inder daad gebeuren omdat de VVD in elke kieskring met een andere lijst uit komt en een aantal libera len (16) moet rouleren over de lijsten. Fractie voorzitter Nijpels vond de betreffende klacht maar onzin. „Ach, er is behalve ikzelf toch niemand aan deze tafel die meer dan duizend voorkeurstem men haalt", sprak hij min zaam. In het gezelschap bevond zich ook drs. Theo Joekes, die thans probeert via voorkeur stemmen zijn zetel in de Tweede Kamer te behouden. Wil hem dat gelukken dan zal hij er 25.000 a 30.000 moeten verzamelen en dat nog wel in één kieskring. Mogen we uit één en ander afleiden dat de VVD-lijsttrekker de kansen van zijn oudste fractielid (62) niet zo hoog aanslaat? Joekes kijkt wat grijnzend en vertelt dat in diezelfde fractieverga dering de traditionele wedden schappen gesloten waren over de verkiezingsuitslag. „Ik heb de voorzitter toen gevraagd of hij zijn voorspelling betreffen de het aantal voorkeurstem men op anderen dan hemzelf ook tot onderdeel van een weddenschap wilde maken. Maar daar ging hij toch maar niet op in". Het op één na oudste lid van de Kamer (alleen Den Uyl overtreft hem) klinkt nogal zelfverzekerd. Gaat het zo goed met de actie „Voorkeur voor Joekes?" „Ik mag niet klagen", luidt het enigszins magere antwoord. Niet dus? Nee, nee, zo moeten we dat niet verstaan. Er was sprake van een zogeheten „understa tement", hetgeen te maken heeft met een dertienjarig ver blijf in Engeland en daaraan overgehouden Anglofiele nei gingen. „Niet klagen" bete kent dus „heel goed". Joekes onthult dat de actie voor zijn herverkiezing er wel eens toe zou kunnen leiden dat hij morgen twintig procent van alle VVD-stemmen in de wacht sleept. Hij zegt dat op gezag van een hem bekende directeur van een bureau voor opinieonderzoek. Schoonmoeder Wiegel Vanwaar dat enorme succes? Joekes vertelt over de gewel dige steun die hij ondervindt van het comité dat zich spon taan voor hem is gaan inzet ten. Via deze elf VVD'ers, on der wie mevrouw Frederiks, de schoonmoeder van Hans Wiegel, en mr. H.G.C.L. Po lak, lid van de Raad van State, is hij erin geslaagd verreweg het grootste deel van het laftd te voorzien van reclamemate riaal. Zo zijn er tienduizend „visitekaartjes" uitgezet met daarop Joekes' foto en de plaats die hij op de lijsten in neemt: nummer 24, al is dat door het ingewikkelde ver- deelsysteem van de VVD in werkelijkheid nummer 40. Ook zijn er verscheidene ad vertenties geplaatst, vooral in NRC-Handelsblad, lijfblad van veel VVD'ers. Deze activitei ten zijn betaald uit het geld dat er tot nu toe is binnenge komen op speciaal daartoe ge opende bank- en girorekenin gen: vijf zesduizend gulden. Dat is natuurlijk allemaal erg mooi en prachtig maar is de werkelijke reden van Joekes' succes niet een andere? Is het niet zo dat veel VVD'ers schoon genoeg hebben van de manier waarop Ed Nijpels hun partij leidt en dat zij dat tot ui ting denken te kunnen bren gen door deze keer niet op de lijsttrekker te stemmen maar op nummer 24? Joekes haalt de schouders op. „Ik kan niet in de harten kijken van de mensen die op mij willen stemmen. Maar wel wil ik be nadrukken dat wat goed is voor mij ook goed is voor de VVD. Elke stem op mij komt immers ook ten goede aan de partij". Vonhoff Toch is het erg opvallend dat Joekes steun krijgt van vooral die VVD'ers van wie bekend is dat zij niet (meer) zo weglo pen met Nijpels. Staatsraad Polak, wiens nogal progressief aandoende rapport over het voor de VVD meest gewenste sociaal-economisch beleid door Nijpels werd weggevaagd, is al genoemd. Maar ook Henk Vonhoff, de commissaris der koningin in Groningen die zich door Nijpels in diverse kwesties op het liberale hart getrapt voelt, schaarde zich tij dens een spreekbeurt in Klaaswaal achter de actie pro- Joekes. Vonhoff liet doorsche meren dat de procedure waar door zijn oud-collega op een onverkiesbare plaats is te rechtgekomen, naar zijn me ning niet „zorgvuldig" is ge weest. Hij doelde daarbij kennelijk op het zo langzamerhand publie ke geheim dat de partijtop alle kamerkringen van de VVD heeft geadviseerd Joekes on verkiesbaar te zetten. De helft van de kringvoorzitters volgde die raad op en zorgde ervoor dat Joekes geheel van de lijst verdween. Die mensen zullen wel vreemd hebben opgeke ken toen zij Ed Nijpels de af gelopen dagen tot twee keer toe op de televisie hoorden verklaren dat hij het „heel fijn" zou vinden als het „prima kamerlid Joekes" inderdaad zou worden herkozen. De prima man in kwestie grijnst maar weer eens. „Ik ben uiteraard erg blij dat nu ook miin voorzitter mij steunt. Hoewel dat natuurlijk alle maal niet nodig was geweest als hij dat van het begin af aan had gedaan. Nee, ik bevestig daarmee niet dat hij mij heeft tegengewerkt. Ik doel er al leen op dat Nijpels vorig jaar niet, zoals hij in 1982 wel had gedaan, aan de kamerkringen heeft geadviseerd mij op een verkiesbare plaats te zetten". Grondwet Die aanvankelijk lage plaats in 1982 had Joekes te „danken" Drs. Theo Joekes is er via elf VVD'ers, onder wie de schoonmoeder van Hans Wiegel, in geslaagd verreweg het grootste deel van het land te voorzien van reclame materiaal. aan de negatieve beoordeling door zijn eigen kamerkring (Den Haag). „Ja, hier hebben sommigen er nogal moeite mee dat ik me in de Kamer niet in zet voor plaatselijke belangen maar voor het hele land. Maar dat is ook de grondwettelijke opdracht van een volksverte genwoordiger. Ik gruw van het districtenstelsel dat elke partij zo langzamerhand zelf weer heeft ingevoerd nadat het in 1917 juist welbewust door de wetgever was afge schaft". Dat hij ook vorig jaar van de huidige voorzitter van „Den Haag" te horen kreeg dat men in plaats van hem liever een jonger iemand in de Kamer zou zien komen, had volgens Joekes echter ook nog een an dere reden. Hij kan zich niet onttrekken aan de gedachte dat zijn houding in de RSV- kwestie hem door sommige partijgenoten kwalijk werd ge nomen. „Dat is dan ook de voornaamste reden dat ik be sloten heb terug te vechten. De RSV-enquêtecommissie, waarvan ik de eer heb gehad tweede voorzitter te zijn, heeft haar werk naar eer en gewe ten gedaan. En dan gaat het niet aan die commissie en haar werk verdacht te maken, om dat toevallig een liberale mi nister er niet zo goed af komt. Zo hoort dat niet in een parle mentaire democratie". RIK IN 'T HOUT Bloesemtocht Met het kind achter- en de proviand voorop geniet deze vrouw volop van de rijkdom die een zonnig Pinksterweekeinde in zich bergt. De geur van bloesemende fruitbomen, een lichte bries in je gezicht en het continue gefluister van twee spaakwielen: dèt is pas fietsen. Het romantische plaatje werd gisteren gemaakt tij dens de traditionele „bloesemtocht" langs de Linge. EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN {Ik zrf mets1 1 jullie Jullie zullen natuurluk niet bij mekaar kunnen blurtn'. II Ben je nof altijd halm. VisHe f P [(en en dl kalmte, HILVERSUM De ver anderingen die de afgelo pen jaren in het onderwijs zijn doorgevoerd, hebben volgens het merendeel van de bevolking geen verbetering opgeleverd. Dat blijkt uit een onder zoek van bureau Intomart, dat in opdracht van KRO's Brandpunt is uitge voerd. Van de 1300 ondervraagde Ne- delanders vindt 46 procent dat het onderwijs is verslechterd. Slechts een kwart van hen ziet in de veranderingen een ver betering. Het kabinet Lubbers heeft in de ogen van de onder vraagden niet beter gescoord dan zijn voorgangers; slechts zes procent bespeurde de afge lopen vier jaar een verbete ring. De ondervraagden zijn vooral ontevreden over de jonge leef tijd waarop leerlingen in het voortgezet onderwijs een vak kenpakket moeten kiezen. Bo vendien sluit het onderwijs slecht aan op de arbeidsmarkt, vindt 63 procent. Zo is er in het beroepsonderwijs teveel aandacht voor algemene vor ming en te weinig voor het be roep. Volgens 68 procent moet de overheid strenger toezien op de kwaliteit van het onder wijs. De ondervraagden zien niet veel mogelijkheden meer om verder bezuinigen op het on derwijs. Hen werd gevraagd te kiezen uit de opheffing van kleine scholen, bezuinigingen op salarissen van leerkrachten, een hogere bijdrage van ou ders met schoolgaande kinde ren, meer leerlingen per klas en terugbrengen van het aan tal leerkrachten. Een grote meerderheid vindt deze maat regelen echter niet of moeilijk aanvaardbaar. Een kleine meerderheid van de ondervraagden heeft een voorkeur voor het openbare boven het bijzondere onder wijs. Voor de openbare school kiest 42 procent terwijl de school op godsdienstige grond slag 38 procent achter zich krijgt. De mensen die kiezen voor het bijzonder onderwijs doen dat vooral vanwege de extra aandacht voor godsdien stige vragen en de wijze waar op men op die scholen met el kaar omgaat. Ook wordt de kwaliteit van het bijzonder on derwijs als reden genoemd (acht procent) en het feit dat „deze scholen beschaafder zijn" (negen procent). Het onderzoek wijst verder uit dat tachtig procent van de Ne derlanders vindt dat een chris telijke school een homofiele le raar niet mag weigeren op grond van zijn seksuele geaardheid, ook niet als hij van die geaardheid geen ge heim maakt. Zestien procent vindt dat christelijke scholen een homofiele leraar wel mo gen weigeren. De aanhang van de drie grootste partijen is over deze kwestie zeer eensge zind: een homofiele leraar mag niet geweigerd worden om zijn geaardheid, zegt negentig pro cent van de PvdA-stemmers, 74 procent van de VVD-stem- mers en 72 procent van de CDA-stemmers. Studiereizen naar Amerika voor computertalenten LEIDEN Vijf „wizz kids" hebben zaterdag tijdens de fi nale van de computerwedstrijd Micro Masters Holland een studiereis naar het Ameri kaanse Florida gewonnen. Zij werden door een jury, onder leiding van Chriet Titulaer, gekozen uit in totaal 114 deel nemers. Onder de eerste vijf prijswinnaars waren Marijn Deurloo uit Nieuwveen (met een programma „mini loco") en Jos de Klerk uit Noordwij- kerhout (met een programma „Sprites", computerfiguurtjes die met behulp van een joys tick bewogen kunnen wor den). In het prijzenpakket zaten ook een aantal computersets ter waarde van ruim 5000 gulden. Het enige meisje dat aan de wedstrijd deelnam, Janine Herweijer uit Den Briel, won een studiereis naar Engeland. INENLAND/BUITENLAND rosieprobleem bij ïische kerncentrale IEUZEN De stoomgenerator •n van de kerncentrales in het iche plaatsje Doel, net over de landse grens, kampt met ern- jrrosieproblemen. Als er niets rordt gedaan kan het koelsys- ernstige schade oplopen. Dit stermiddag een lid van de roep Kernenergie Zeeuws- deren tijdens een werkbezoek 66-lijsttrekker Van Micrlo aan aatsje Emmahaven. Huismans iarde zijn informatie uit zeer wbare bron te hebben. Een voerder van de kerncentrale nde gistermiddag dat er zich men zouden voordoen in de le. DOLLARKOERS IN NEW YORK LAGER AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren in New York gedaald. Nadat op de dag in Lon den de overige Westeuropese wissel markten waren gesloten vanwege tweede Pinksterdag de koers rond de 2,50 gulden was gesloten, zakte die in New York nadat de handel op gang was gekomen weg tot 2,48 gulden op berichten dat de olieproducenten van buiten de OPEC hun produktie willen verminderen teneinde de OPEC te hel pen bij haar pogingen de olieprijzen te stabiliseren. De valutahandel verliep rustig doordat veel wisselmarkten dicht waren en er toch nog steeds de nodige onzekerheid bestaat over de richting die de dollarkoers zal inslaan. DINSDAG 20 MEI 1986 PAGINA 5 Luilakviering rustig verlopen ALKMAAR Luilak, de Noordhollandse traditie waarbij jeugdigen mensen zeer vroeg uit hun bed bel len in de nacht voor het Pinksterweekeinde, is in het algemeen rustig verlo pen. Diverse politiekorpsen in het Westen meldden „enige vernielingen", maar geen uit de hand gelopen si tuaties. Alleen in Alkmaar werd een speelgoedwinkel volledig door brand ver woest, volgens de politie vrijwel zeker door toedoen van luilakvierders. Er wer den geen arrestaties ver richt. Enraf-Nonius zoekt overnamekandidaten DELFT Verenigde Instru mentenfabrieken Enraf-Nonius zoekt op verschillende gebieden naar overneming van activitei ten en samenwerking met der den. Het investeringsprogramma voor dit jaar wordt bijna verdub beld tot 10 miljoen gulden, in het buitenland wordt verder geïn vesteerd in uitbreiding van de verkooporganisatie. Economi sche Zaken heeft toegezegd het grote project van flexibele pro duktie automatisering bij Enraf- Nonius te Delft te zullen subsi diëren. Het resultaat na belastin gen is vorig jaar gestegen van 1,8 tot 4,1 miljoen gulden. ÊckLcSowuwt Japanse autofabrikanten willen in VS produceren TOKIO Het Japanse concern Fuji Heavy Industries dat onder meer Subaru auto's produceert wil met de autofabrikant Isuzu Motors ruim een miljard gulden investeren in een fabriek in de Verenigde Staten teneinde kleine personenwagens en bestelauto's te maken. Vanaf 1989 moeten daar jaarlijks zestigduizend auto's van de band rollen. Waar de assem blagefabriek komt te staan is nog niet bekend. Er zijn al diverse Ja panse autofabrikanten met pro- duktievestigingen in de VS. Des kundigen schatten dat Japanse autoproducenten rond 1990 per jaar ongeveer een miljoen auto's kunnem maken. Luchtvaartshow in Eelde Mede gestimuleerd door het mooie weer bezochten ongeveer 50.000 mensen gisteren een luchtvaartshow op vliegveld Eelde. Ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van de Rijksluchtvaartschool werden daar diverse typen vliegtuigen tentoongesteld. Ook konden de belang stellenden een landing meemaken van een DC-3.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5