Met een gebroken rug en geknakte rots terug naar het moederland ALARM IN EUROPESE HAVENS Grootscheepse diefstal van vrachtauto's N ïL N li a NNENLAND LOOPBAAN" MAROKKAANSE WAO'ERS OPGETEKEND: Hoezo wie van de drie? stemt morgen lijst vier. KIEZEN 0PH ELI Jeugdlonen op peil Philips experimenteert met 36-urige werkweek PETER IfESAAIÏ Stuyvesant CgidAcSotvtarit DINSDAG 20 MEI 1986 PAGINA 3 aalfduizend fietsers in 'steden Rijwieltocht ,SWARD Twaalfduizend offi- i deelnemers hebben gisteren ede Pinksterdag de veertigste e Elfsteden Rijwieltocht sinds gefietst Voor de tocht waren dan 25.000 aanmeldingen bin- jekomen, zodat ruim 13.000 men- teleurgesteld moesten worden. 4a vijfhonderd zwartrijders heb- de 230 kilometer lange tocht gereden. Omstreeks 20.00 uur en de meeste fietsers in Bolsward riveerd. Er waren weinig uitval- Onder de deelnemers was ook jj chaatser Evert van Benthem als van een promotieteam van het jerlands Bureau voor Toerisme. veehouder uit Bolsward reed de nteden Rijwieltocht voor de veer- p e maal mee. Vereenvoudiging van wetten voor vreemdelingen HILVERSUM Het aantal verblijfs vergunningen voor vreemdelingen in Nederland wordt teruggebracht tot twee: een vergun ning tot verblijf voor beperkte duur en een vergunning tot verblijf voor on beperkte duur. Dit staat in de notitie herziening vreem delingenwetgeving, die deze week naar de Tweede Kamer VIERDAAGSE PER ROLSTOEL DELDEN De Stichting Twentse Sportbelangen heeft een rolstoelvierdaagse georga niseerd die op 16 september begint. De organisatoren zeg gen dat onder rolstoelgebrui kers behoefte bestaat aan een vierdaagse en dat deze niet ge combineerd kan worden met de vierdaagsen van Nijmegen en Apeldoorn. In Nijmegen zouden er problemen ontstaan, omdat de rolstoelrijders een ander tempo hebben dan wan delaars. In Apeldoorn doet zich het probleem voor dat een te groot deel van de route uit zandwegen bestaat. Gunstig resultaat Wilton Fijenoord ROTTERDAM De Dok- en Werfmaatschappij Wilton Fije noord in Schiedam heeft een gunstig jaar achter de rug. De nettowinst van 13,7 miljoen gulden wordt evenwel over schaduwd door de nasleep op enige onderdelen van het los maken van het bedrijf uit RSV, aldus de directie in het jaarverslag. Het gunstige jaar is met name te danken aan de scheepsreparatie-sector en de gestage voortgang van de bouw van twee onderzeeboten voor Taiwan. Het personeels bestand zal licht dalen door minder werk in de scheeps- nieuwbouw. Nieuw lab erfelijkheids leer voor LH Wageningen WAGENINGEN De Land- bouwhogeschool (LH) in Wage ningen neemt eind deze maand een nieuw laboratoriumgebouw voor de vakgroep erfelijkheids leer in gebruik. De omvang van onderzoek bij de vakgroep erfelijkheidsleer is de laatste jaren toegenomen door de sterk gegroeide belangstelling voor biotechnologie. Veel van dit biotechnologisch onderzoek wordt verricht in samenwerking met of in opdracht van het bedrijfsleven. De nieuwbouw, die op 29 mei offi cieel wordt geopend, omvat onder meer laboratoria, meetkamers, onderzoeksruimten, klimaatka mers en een omvangrijke biblio theek. IEN HAAG „Ik heb 1 ederland zeventien jaar jïdiend, ik heb goed en Jard gewerkt. Nu moet bedelen bij de rege- sTng om te eten en mijn inderen op te voeden", èt boek „Ik was sterk i gezond" is een onder- iek naar de levensloop an Marokkanen die om ele redenen „wettelijk ajrbeidsongeschikt" wer- en. bdallah Botros, klinisch jn ycholoog van Egyptische komst, heeft in urenlange iterviews de levensgeschie- ;nis gehoord van 41 Marok- 'Anen die arbeidsongeschikt ejn verklaard. Zij hopen er nog eens naar Marokko rug te keren, maar moge- kheden om dat met zelf ge- aard geld te doen zijn er et meer. Zij verloren hier aipn gezondheid, hun werk daarmee het gevoel van [enwaarde. de migratie zijn alle irokkanen er financieel op jruit gegaan, aldus Botros, iar de problemen van het xk wogen vaak zwaarder, immige citaten getuigen -hri „zeer moeilijke werkom- Zandigheden" of „schokkend «■recht". Zo vertelt één Ma- nkkaanse wao'er: „Op een ireer zaten we te eten. Mijn t|as kwam naast me zitten ij| zei: Ali, wat je nu eet is S ESüBH varkensvlees. Ik heb meteen alles overgegeven, maar daarna zei hij: het was maar een grap. Ik werd woedend en heb een glas melk in zijn gezicht gegooid. Ik werd on middellijk ontslagen, wegens wangedrag!". Spanningen De klachten van de Marok kanen werden veroorzaakt door te zwaar werk of door spanningen hiet collega's en werkgevers. Uit angst hun baan te verliezen, of omdat de dokter hun klachten niet erkende, bleven de meesten nog een tijd doorwerken. Verzoeken om lichter werk werden door de werkgever meestal niet gehonoreerd. Eerder wezen die de weg naar de Ziektewet. „De GAK-dokter heeft mij met een naar het werk gestuurd. Ik ging werken, maar mijn werkgever weigerde. Hij zei: adviezen geven. het is gevaarlijk voor je en bovendien maak zo je veel dingen kapot. Eerst beter worden, daarna werken". De geboden hulp heeft in de ogen van de Marokkanen nauwelijks wat uitgehaald. Er werden vooral medicijnen voorgeschreven, ook als de klachten daartoe geen aanlei ding leken te geven. „Mijn hoofd en buik doen voortdu rend pijn. Artsen zeggen niet wat ik heb. Ik krijg alleen medicijnen: tweehonderd per maand voor de zenuwen, honderdzestig voor de maag- en negentig voor de buik klachten". Door de houding van de werkgever („kom niet terug voor je helemaal beter bent") tegenover die van de controlerende instanties je bent niet ziek, ga weer aan het werk") kwam menigeen in een moeilijk parket. De Marokkanen hebben mis schien hier en daar een on juist beeld van hoe het me disch apparaat functioneert, maar Botros concludeert dat aan de andere kant de medici of de betrokken instanties te weinig kennis hebben om goed op deze Marokkaanse vraag om hulp in te gaan.'Bo tros pleit dan ook voor betere voorlichting, meer duidelijk heid van de artsen en tijdige inschakeling van psycholo gen en maatschappelijk wer kers. Hij vindt ook dat de Marokkaanse wao'ers wat soepeler behandeld kunnen worden als ze het GAK vra gen (tijdelijk) terug te keren naar Marokko. Ze hebbert meer kans op herstel in Ma rokko, stelt Botros. Tot besluit vertelt één van.de Marokkanen over zijn terug reis naar het moederland. „Ziek naar Marokko terugge keerd, zoals alle Marokka nen. Mijn vrouw vroeg: wat hebben ze in Nederland met je gedaan? Je bent er gezond naar toe gegaan, nu ben je een wrak". ADVERTENTIE Krant ontvangen Bel tussen en 19.00 uur. zaterdags tussen 15.00 uur. telefoonnr.071- uw krant wordt nog dezelf- Afond nabezorgd. wijn en gedistilleerd TeL (015) 569324' mei Inses Margriet opent het reekziekenhuis in Almelo, it Streekziekenhuis is tot ind gekomen door een fusie il^n het St. Elisabeth Zieken- is met het Prinses Irene Zie nhuis. mei jn ins Claus brengt in Breda ]ofn werkbezoek aan de Ko- nklljke Militaire Academie. Pieter van Vollenhoven lost Apeldoorn het startschot ir de „Profwielerronde van i wldoorn". HOEK VAN HOLLAND In verband met moge lijke terroristische activi teiten is de controle ver scherpt op de veerdien sten tussen Hoek van Hol land en Groot-Brittannië. Afgelopen weekeinde kwamen enkele. Britse politiemannen naar de Nederlandse haven plaats om te kijken of er mo gelijk een auto met explosie ven aan boord zou worden ge bracht van de verboot Konin gin Beatrix. De veediensten zouden weinig of geen last hebben ondervonden van de controles en de passagiers heb ben er rustig op gereageerd. Inmiddels zijn in alle landen met havens aan de Noordzee en Het Kanaal de veiligheids maatregelen verscherpt. De Britse politie beschikt over aanwijzingen dat terrosisten van plan zijn met een auto vol explosieven een veerboot op te rijden om deze midden op zee te laten exploderen. Het zou gaan om een groepering uit het Midden-Oosten met Libi sche connecties, die de aanslag zou willen uitvoeren als ver gelding voor de Britse steun aan de Amerikaanse luchtaan val op Libië. Er zou speciaal worden gelet op een witte Vol vo, die werd bestuurd door vier Arabieren. De autoriteiten maken zich vooraal ernstig zorgen omdat de terrosisten de beschikking hebben over een nieuw soort kneedbom, die niet kan wor den opgespoord door politie honden of met röntgenstralen. Dergelijke explosieven zouden alleen in de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije worden ver vaardigd, en aan Libië en Sy rië zijn verstrekt voor geheime operaties. Het materiaal is ont dekt omdat het ook werd ge bruikt bij de verijdelde aanslag op een Israëlische jumbo-jet, die op 18 april zou vertrekken van het Londense vliegveld Heathrow. Vanuit Hoek van Holland on derhoudt de stoomvaartmaat schappij Zeeland dagelijks twee diensten op het Engelse Harwich. De Britse veerboot op deze lijn is de St. Nicholas. Behalve de dienst Hoek Harwich worden vanuit Ne derland nog twee passagiers diensten onderhouden op Groot-Brittannië. Eenmaal per dag door North Sea Ferries van Rozenburg naar Hull en terug, en twee maal per dag door Olau Line op het traject VlissingenSheerness. Een vierde veerdienst is Townsend Thoresen, die vanuit Rozen burg vaart, maar deze diensten liggen al enige weken stil als gevolg van een beperkte sta king van Britse zeelieden. AMSTERDAM Vijf personen zijn gisteren opgepakt wegens diefstal op grote schaal van vrachtauto's, trai lers en containers, voornamelijk uit de Amsterdamse en Rotterdamse havengebieden. De aanhouding geschiedde door samenwerking van de Amster damse waterpolitie met korpsen uit Rotterdam, Alphen aan den Rijn en Nieuwerkerk aan den IJssel. Het vijftal werd op heter daad betrapt tijdens het onderbrengen van een in Nieuwerkerk aan den IJssel ontvreemde vrachtwagencombinatie met contai ner, in een loods in Alphen aan den Rijn. De container bevatte voor 17,5 ton ongebrande koffie ter waarde van 290.000 gulden. Volgens de politie had de groep het steeds op de lading voorzien. Die werd steevast uit de gestolen vrachtauto's gehaald en via contacten doorverkocht aan opkopers. De gestolen vervoermid delen werden vervolgens leeg op willekeurige plaatsen achter gelaten. Het totaal van de gestolen buit is de politie nog niet pre cies bekend, maar is in elk geval „gigantisch groot". De politie sluit meerdere aanhoudingen niet uit. Piemels ADVERTENTIE Allemaal blije mensen in nieuwe auto's" In het pinksterweekend kon je geen knop van de televisie in drukken of er verscheen een politicus die met mooie woor den probeerde duidelijk te ma ken waarom de kijker morgen toch zeker op zijn partij moest stemmen. De radio ging wat dat betreft nog wat verder: al lerlei deskundigen analyseer den vier jaar kabinet-Lubbers, deden voorspellingen en ver telden hoe het wel en hoe het niet zou moeten gaan. Veel nieuws viel overigens niet te zien of te beluisteren, het bleef bij herhaling van zetten. En vooral bij vriendelijkheden te genover de tegenstander. Voor enige opzienbarende op merkingen zorgde minister De Korte van binnenlandse zaken en kandidaat nummer drie op de VVD-lijst. Voor de VARA- radio vroeg hij zich hardop af of er nog wel iemand geïnte resseerd is in het politieke ge- kissebis voor microfoon en beeldbuis. Mensen genieten nu van het mooie weer. Op weg naar de studio zag ik alle maal blije mensen in nieuwe auto's, een teken dat het weer goed gaat met de economie". Opmerkingen van zijn oppo nent in het radiodebatje, de PvdA'er Wim Kok, dat de 3,5 miljoen mensen die van een uitkering moeten rondkomen nu niet direct reden tot jui chen hebben, wimpelde De Korte van de hand. „Iedereen is er het afgelopen jaar wat op vooruit gegaan. Kijk maar naar de bakkers en slagers, die kunnen het niet meer bijbe nen, zo druk is het in de win kels". Rudolf de Korte Enkele tientallen jongeren, ac tief in de politieke jongerenor ganisaties JOVD, CD JA en Jonge Socialisten, mochten za terdagavond de drie lijsttrek kers van CDA, VVD en PvdA aan de tand voelen. In een ruim anderhalf uur durend programma van Veronica pas seerden onderwerpen als kruisraketten, jeugdwerkloos heid, milieu, uitkeringen en lonen de revue. Eensgezind verklaarden de lijsttrekkers dat de jeugdlonen de komende jaren niet verder omlaag zul len gaan. Met veel verve verdedigde VVD-lijsttrekker Nijpels het jeugdwerkloosheidsplan van zijn partij. Hij verweet Den Uyl dat deze in zijn periode als minister van sociale zaken een jeugdplan lanceerde dat mil joenen kostte, maar nauwelijks enkele duidenzen jongeren uiteindelijk aan een baan hielp. Den Uyl merkte fijntjes op dat de VVD nu eenzelfde jeugd plan als heilmiddel naar voren schuift als hij vijf jaar geleden al propageerde. „De formule ringen in het verkiezingspro gram van de VVD zijn letter lijk overgenomen uit het PvdA-plan. Het duurt schijnbaar altijd even voordat de VVD merkt dat het PvdA-beleid nog niet zo slecht is", aldus Den Uyl. Voor lijsttrekker Lubbers van het CDA de vraag waarom er zo weinig jonge mensen op de lijst van zijn partij voorkomen. De vragensteller wees hem er op dat de gemiddelde leeftijd in de CD A-fractie rond de 50 jaar schommelt. Volgens Lubbers is de kwaliteit van de CDA-politici zo hoog dat het zonde zou zijn ze in te wisselen voor jongeren. Stem op Hans is stem op Joop Minister-president Lubbers, de lijsttrekker van het CDA, heeft het afgelopen weekend afstand genomen van D66. Lubbers verweet D66 onduide lijk te zijn. Hij waarschuwde tegen het uitbrengen van een stem op de Democraten, want, zo zei hij: „Stemmen op D66 brengt ons dichter bij een ka binet-Den Uyl". Overigens toonde Lubbers zich zaterdag nogal optimis tisch over het resultaat van de kamerverkiezingen. Hij zei „geen bijzondere en dramati sche uitslagen" te verwachten. „Ik geloof niet in wonderen, maar het herstel van het CDA in de verkiezingsonderzoeken kan zich voortzettenDe CDA-lijsttrekker zei niet te geloven in de door Den Uyl voorspelde doorbraak van in het bijzonder de kiezers in Noord-Brabant en Limburg naar de PvdA. Lubbers sprak de verwachting uit dat het CDA in het zuiden redelijk goede verkiezingen tegemoet gaat. In het diepe zuiden, in Kerk- rade, besloot het CDA gisteren de verkiezingscampagne. In een show die het karakter had van een schlager festival werd Lubbers toegezongen met „He's got the whole world in his hand". Oud-premier Van Agt putte zich uit in een lof zang op de CDA-cultuur van gezelligheid: „Het is goed om in het zuiden te zijn waar al tijd feest is om het leven, zelfs het politieke leven...Zelfs ir, deze hal wandelen wij met el kaar in de zon, nimmer in het morgenrood". Dan was het tijd voor de „zjo- viale entree" (aldus de cere moniemeester) van lijsttrekker Lubbers. Die wordt opgeluis terd door een mannenkoor en een doedelzakkorps waarach ter de premier de zaal wordt binnengeleid. „Nog vier jaar, nog vier jaar", scandeert de schare Lubbers-fans. Lubbers zelf neemt het allemaal wat nuchterder op. „Het is wel aardig, maar ik wou ook hier even mijn karwei afmaken" zegt de premier over zijn vaak onderbroken toespraak. EINDHOVEN Bij tien Philips-bedrijven zal de komende twee jaar geëx perimenteerd worden met de 36-urige werkweek. De arbeidstijdverkorting geldt dan wel voor een se lectief deel van het perso neel en wordt gekoppeld aan een verlenging van de bedrijfstijd. Dit compro mis leidde zaterdagoch tend na negen uur onder handelen alsnog tot een principe-akkoord bij Phi lips (70.000 werknemers). „Geen van de partijen heeft gezichtsverlies geleden", aldus een woordvoerder van de Unie BHLP, die al eerder sa men met de FHLP tot woede van de twee grootste bonden, een principe-akkoord met Phi lips afsloot. Zaterdag konden FNV en CNV alsnog met de jongste cao-voorstellen instem men. Het akkoord, waarin on der meer drie procent loons verbetering en verlaging van de vut-leeftijd tot zestig jaar is opgenomen, zal „neutraal" aan de leden worden voorgelegd. FNV-bestuurder J. Cuperus zei het te betreuren dat in de tweejarige cao nauwelijks af spraken over de invoering van een 36-urige werkweek zijn gemaakt. Over de experimen ten bij tien bedrijven moet nog nader overlegd worden, aldus Cuperus. Hij toonde zich wel enthousiast over het jeugd werkplan, dat zo'n achtdui zend jongeren een opleiding biedt. ADVERTENTIE i t i i K IUXUBVLENGTH 20 STUKS |Ó5

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3