kerk wereld Warme charismatische beweging congresseert" in Naaldwijk Paus kondigt encycliek over Heilige Geest aan £cidóe@ou*a/n aan tafel weer brieven van lezers ACHTERGROND Koninklijke gasten bij jubileum Anglicaanse kerk Hoezo duidelijk? Elke stem telt Eiidae Sou/tont DINSDAG 20 MEI 1986 PAGINJ Secretaris Zuidafrikaanse bisschoppen voor de rechter Pater Smangaliso Mkhatshwa. secretaris van de bisschoppen conferentie van Zuidelijk Afrika, is beschuldigd van ongeoor loofd wapenbezit. De aanklacht werd maandag tijdens een kor te zitting van de rechtbank in Pretoria voorgelezen. Het proces is vastgesteld op donderdag 22 mei. Pater Mkhatshwa werd op vrije voet gesteld nadat hij schriftelijk had toegezegd zich bij het begin van de rechtszaak te zullen melden. De zwarte secre taris werd vrijdag zonder opgave van redenen gearresteerd. De bisschoppenconferentrie eiste zijn onmiddellijke vrijlating Dr. R.J. Mooi treedt volgend jaar af De Nederlandse Hervormde Kerk is de procedure begonnen voor de opvolging van dr. R.J. Mooi, secretaris-generaal van de Kerk Dr. Mooi bereikt volgend jaar juli de pensioengerechtig de leeftijd. Hij werd in november 1980 door de hervormde sy node in deze functie gekozen. Daarvoor was hij ruim 13 jaar secretaris algemene zaken van de kerk. De secretaris-generaal heeft in het bijzonder tot taak de synode te adviseren met be trekking tot het brede kerkelijke, theologische en maatschap pelijke gebeuren en geeft de beleidskaders aan om te komen tot bestuurlijke beslissingen van moderamen, breed modera- men en synode en draagt bij aan de voorbereiding van getuige nissen der Kerk vanuit het Evangelie. Onze eigen gebreken ergeren ons het meest bij anderen Na de wereldverbeterende en uiterst kritische kerk van de Acht Mei Beweging in Den Bosch presenteerde zich op Tweede Pinksterdag in de Naaldwijkse Bloemenveiling een kerk van geheel andere signatuur. Een zich gelukkig prijzende kerk, die van de katholieke charismatische beweging. Ruim tweeduizend mensen duidelijk minder overigens dan waarop de or ganisatoren hadden gerekend waren daarvoor naar Naaldwijk gekomen Een kerk die zich niets wil laten gezeggen door de wereld, maar wel midden in de we reld zegt te willen staan. De deelnemers aan deze cha rismatische dag organiseren zich doorgaans in kleine (ge bedsgroepen waarbij zij bid dend en zingend de Geest vaardig over zich willen la ten worden en zich zo weer baar willen maken voor het leven van alledag. Wie zich zo geïnspireerd weet, heeft voor twijfel geen plaats. Het zijn mensen met een onver woestbaar humeur die vaak ook niet zonder een tikkeltje exaltatie aan hun omgeving willen duidelijk maken dat zij dank zij deze tussenkomst van de Geest een goed deel van het ware geluk hebben gevonden. De charismatische beweging doet denken aan manifesta ties die in de reformatorische kerken al veel langer gehou den worden. Op de toogdag in de Naaldwijkse Bloemen veiling gebeurde hetzelfde wat elders door het jaar in kleine groepen plaats heeft. Het gaat om lofprijzing en bekering. Het aantrekkelijke is echter, ook voor veel pro testanten die zich juist daar om aansluiten, het blije ka rakter van de groepen. Men smeedt er vaak vriendschap pen voor het leven. Het sa menkomen in zo'n groep kan het gevoel van geborgenheid en warmte geven dat men in Deelnemers aan de open dag van de charismatische beweging in Naaldwijk. Trouw De charismatische beweging is een beweging die nadruk kelijk katholiek wil zijn. De inleiders op de dag, Anton Ruitef* van de charismatische groep uit Aarle Rixtel en de leider van de charismatische beweging op Malta, Mario Cappello, kwamen daar heel duidelijk voor uit. Door mid den in de kerk te gaan staan, ervaar je een kracht die je nodig hebt, wanneer je naar buiten treedt. Kerkpolitieke vragen en aloude controver ses tussen de achterban en hiërarchie, die de Nederland se katholieke kerkprovincie al sinds het concilie teisteren, zijn in de charismatische be weging niet zozeer taboe als wel volstrekt niet ter zake. Trouw aan de bisschoppen is vanzelfsprekend. Die hou ding is zeker nog versterkt omdat in Rome wel eens met enig wentrouwen naar de charismatische beweging werd gekeken. De kenmer- Inleider Mario Cappello tussen zijn vrouw en de Rotterdamse bisschop mgr. Bar. kende „zweverigheid" van de beweging was daar debet aan, maar vooral omdat de beweging welsprekende ver dedigers had binnen de hië rarchie, onder wie de Belgi sche kardinaal Suenens, kon dat wantrouwen worden weggenomen. In Nederland is de Rotterdamse bisschop mgr. Bör de referent van de beweging. Hij ging gistermid dag voor in de eucharistie viering die als het hoogte punt van de dag kon worden beschouwd. Mario Cappello riep de aan wezigen op een einde te ma ken aan'het dubbelleven als christen. „Zondag gaan zij naar de kerk, maar maandag is weer hun eigen dag, dan worden ze weer de heer van hun eigen leven en blijft Je zus verborgen achter de deu ren van de kerk. Maak daar een eind aan", aldus Cappel lo. Niettemin bekende een net gepensioneerde, wat nurkse bloemenhandelaar in de wandelgangen, die al vier jaar aan een charismatische groep deelneemt, ruiterlijk de charismatische beweging een prachtige zaak te vinden, maar er in de handel niks mee aan ie kunnen vangen. „Je probeert met elkaar te praten in zo'n groep en je hoopt dat dat doorwerkt naar buiten toe. Je probeert een beetje' beter met elkaar om te gaan. Daar gaat het om, maar dat gaat wel heel langzaam." PAUL VAN VELTHOVEN Paus Johannes Paulus II heeft op Eerste Pinksterdag aangekondigd dat hij aan het eind van de maand zijn vijfde encycliek zal uitgeven, gewijd aan de Heilige Geest. De paus, die zondag zijn zesenzestligste verjaardag vierde, sprak zo'n 30.000 gelovigen toe op het St. Pietersplein. Hij zei dat de encycliek geti teld is Dominum et Vivifican- tem (Over God en de Schen ker van Leven) „Ik vertrouw op de Heilige Geest voor dit nieuwe schrijven, dat ik heb opgesteld met grote liefde voor Hem en voor de Kerk, zei hij. Ik hoop dat wat ik ge schreven heb een stimulans zal zijn voor de gelovigen tot een immer groeiende devotie voor de derde persoon van de Heilige Drieëenheid, aan wie Christus voor zijn Hemelvaart het werk liet om zijn kerk naar de volledige waarheid te leiden". De paus zei dat de encycliek op 30 mei gepubliceerd zal worden en een trilogie vormt met twee eerdere encyclie ken, Dives in Misericordia (Rijkdom in Genade) en Re- demptor Hominis (De Verlos ser van de Mens), die gewijd waren aan God en Christus. Encyclieken, die door de paus zijn gericht aan zijn 3.300 bis schoppen over kerkelijke za ken, worden door de tegen woordige pausen gebruikt om het volk kond te doen van hun inzichten. Volgens zegslieden in Vati caanstad is de nieuwe ency cliek een lang werk vol tech nische details en een weer spiegeling van de persoonlijke inzichten die de paus reeds lang koestert. Volgens het Ita liaanse persbureau ANSA zal het pauselijk schrijven niet al leen handelen over de Heilige Geest, maar ook over de rol van de kerk in de moderne wereld. Vermoorde homo krijgt afgedwongen zegen Een rouwende, maar woe dende menigte van meer dan 200 mensen heeft in Turijn een priester uit zijn kantoor naar het altaar gesleept en hem gedwongen het lichaam te zegenen van een vermoor de homosexueel. De priester had geweigerd de begrafenis- mis op te dragen voor de 54- jarige Bruno Deiana, omdat de man zijn hele leven lang homosexueel was geweest. Twee andere priesters had den het lichaam in het mor tuarium gezegend, maar on geveer 200 vrienden van Dei ana eisten een normale af- scheidsmis in de kerk. Deiana, die een kiosk had bij de kerk, werd door een over valler gedood. Op de dag van de begrafenis was een korte gebedsdienst gehouden in het mortuarium, waarna de be grafenisstoet op weg ging naar de begraafplaats, langs de kiosk waar Deiana was gedood. Bij de kiosk begon de menigte te applaudiseren en te roepen dat Deiana de ze gen van de kerk verdient. De kist werd uit de lijkwagen getild en de kerk binnenge dragen. De priester werd bij de armen gegrepen en naar het altaar gesleept, waar hij onder dwang de zegen gaf. Moslims trotseren bombardement wegens Pinksterfeesst Ongeveer 20 jonge doven uit West-Beirut trotseerden zon dag bombardementen en be schietingen om in het ooste lijke christelijke stadsdeel een Pinksterdienst bij te wo nen. Allen wonen in de Mos lim-wijk. Dit speciaal voor doven bestemde pinksterfeest was georganiseerd door de Nederlandse pater Ad Ande- weg, oprichter van de chris telijke dovenschool in Beirut. Andeweg gaat nog deze week onderhandelen met christen en moslimmilities. Hij wil toestemming krijgen in Oost en West-Beirut andere doven die niet durfden te komen, alsnog voedsel en melk te ge ven. Burgemeester Havermans begeleidt de Engelse Prinses Mar garet naar de Kloosterkerk aan het Voorhout Prinses Juliana bij het betre den van de Kloosterkerk Prinses Juliana en de En gelse prinses Margaret, gra vin van Snowdon woonden zaterdagmiddag de Kloos terkerk aan het Lange Voorhout de dankdienst bij van de Anglicaanse kerk in Nederland, ter gelegenheid van het vierhondeijarig be staan van de kerk van St.John en St. Phillip in Den Haag. De Anglicaanse geloofsgemeenschap in Den Haag is op Antwerpen na de oudste buiten Groot Brittanië. De voormalige aartsbisschop Lord Coggan van Canterbury en Sissing- hurst zei in zijn preek dat Nederland door de eeuwen heen een gastvrij land is ge weest, waar altijd de moge lijkheid werd geboden tot het houden van kerkdien sten. De predikant van de kerk van St John en St Phillip, Alan Lindsay wees op het multi-nationale ka rakter van de kerk in Den Haag (ongeveer achthon derd gezinnen van vijfen twintig nationaliteiten zijn aangesloten bij de Anglican Church of St John and St Phillip). Zijn woorden wer den onderstreept door de aanwezigheid van de am bassadeurs van Groot-Brit- tanië en de Verenigde Sta ten. Zij lazen uit respectie velijk het Oude Testament (Jesaja 42 5-12) en het Nieuwe Testament (Romei nen 12 1-12). Onder de vele aanwezigen van ande re kerkgenootschappen wa ren de afgevaardigde van de pauselijke nuntiatuur mgr. Cassidy, de secretaris van de Raad van Kerken ds. W. van der Zee, mgr. Van Kleef van de Oud-Ka tholieke kerk en drs C.A. ter Linden, de predikant van de Kloosterkerk. De dienst werd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus en het Engelse volkslied. Pastorale synode voor stad Rome Paus Johannes Paulus II heeft een pastorale synode voor het bisdom Rome aan gekondigd, die ten doel heeft de huidige samenle ving te vernieuwen volgens de richtlijnen van het Tweede Vaticaanse Conci lie. De synode richt zich vol gens de paus vooral op „een herleving van het Tweede Vaticaanse Concilie en op de toepassing van de beslui ten ervan, waardoor het ge loof verdiept en de samen leving vernieuwd wordt". Organen Hervormde kerk moeten zelf bezuinigingen aangeven De bezuinigingsvoorstellen in de Nederlandse Hervormde Kerk zijn voorlopig van de baan. Wel moeten alle secto ren in de kerk van 1988 tot en met 1991 4 procent per jaar inleveren. De organen moeten nu groepsgewijs zelf aangeven waarop bezuinigd zal worden. Zij moeten hierover voor 1 november een beslissing ne men. Dit heeft het breed modera men van de Hervormde Kerk medegedeeld aan alle kerke lijke organen die hun begro ting moeten laten goedkeuren door de generale financiële raad (GFR). De diverse orga nen van de Kerk hadden bij na zonder uitzondering tegen de bezuinigingsplannen ge protesteerd. Wegens een te kort van ongeveer een mil joen gulden op de begroting voor dit jaar van bijna 20 mil joen gulden besloot het breed moderamen eind vorig jaar tot een vacaturestop voor een periode van half jaar. Onder meer de vacature van ds. J.E. van Veen bij de raad voor overheid en samenleving (ROS) en de komende vacatu re van dr. C.P. van Andel (se cretaris van de raad voor kerk en theologie en van het Rome-Reformatieberaad) den niet vervuld mogen wor den. Hoewel de vacaturestop wordt opgeheven, zullen vacatures voor beleidsfuncties niet auto matisch vervuld worden. Dit moet „uitermate selectief worden bezien en steeds sec torgewijs moeten worden be oordeeld," aldus het breed moderamen. De bezuinigingsvoorstellen van maart moeten beschouwd worden als uitgangspunten voor het overleg binnen de sectoren, maar zij kunnen vervangen worden door ande re voorstellen. „Het zal op den duur onontkoombaar zijn dat het aantal arbeidsplaatsen wordt verminderd." Uitgangs punt is en blijft dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen en dat vermindering van het aantal medewerkers via een natuurlijk verloop wordt bereikt. Slavink met gesmoorde spitskool en aardappelen aardbeien-flip De benodigdheden voor twee zijn: 2 slavinken of 150 g half om half gehakt en 50 g dunne en lange plakjes ont bijtspek, 25 g margarine, mespunt bloem, tomatenpuree: uitje of sla-uitje, kerrie, 10 g margarine, 500 g spitskool, zout, selderij en/of lavas: Vi tot 1 kg aardaj 100 g aardbeien, basterdsuiker naar smaak, 4 lange vin gers, 4 dl gele vla (4 dl melk, 20 g custard, 24 g suiker), citroenessence. Zelfgemaakte slavinken zijn wat voordeliger dan kant en klaar gekochte en heel veel werk geeft dat klaarmaken niet. Meng het gehakt met zout, peper en nootmuskaat, vorm er per persoon een rolletje van en pak dat in de lengte en breedte in spek. Bak de slavin ken in matig-warme margari ne in twintig minuten bruin en gaar. Keer het vlees geregeld en leg het deksel steeds weer schuin op de pan. Leg de gare slavinken op een warm bord. Bak de bloem lichtbruin in het overgebleven vet, voeg weinig water en tomatenpuree toe en laat de jus nog een minuut koken. Fruit kleingesneden ui met kerrie goudgeel in de margarine. Bak even al omscheppende de in reepjes gesneden kool mee, voeg dan twee lepels water toe en sluit de pan. Smoor de groente onder af en toe omscheppen in tien minuten gaar. Maak de kool af met fijngeknipte selderij of lavas. Zet de gewassen, schoongemaakte en in plakjes gesneden aardbeien een half uur weg met basterdsuiker. Verdeel de in stukjes gebroken lange vingers over hoge glazen en leg er de aardbeien met sap op. Houd twee mooie plakjes achter. Be dek de aardbeien met de met citroenessence gemengde vla. Garneer de glazen met de achtergehouden stukjes aardbei. JEANNE TWINTIG jaar geleden begon D66 onder leiding van r Mierlo als de partij van de vernieuwing, maar bovenal de politieke duidelijkheid. In die twintig jaar kende D66 't hoogte- maar ook veel dieptepunten. Nu lijkt D66 ondena ding van Van Mierlo wederom een hoogtepunt te berei Maar D66 blijkt inmiddels D66 niet meer te zijn. WAAR is de bijna spreekwoordelijke duidelijkheid partij gebleven? Wat gebeurt er met een stem op D66? Stcl de kiezer dan de komst van een links georiënteerd kab of de voortzetting van de CDA/VVD-coalitie met een b D66 steun? De kiezer weet dat niet precies en evenmin te nu eigenlijk de belangrijkste beginselen zijn van die p e De onduidelijkheid, die vroeger de confessionele par werd verweten, treft de kiezer nu aan bij D66. Met dat schil, dat de vroegere confessionele partijen daar be voor kozen en er voor uitkwamen, terwijl D66 nog st' doet voorkomen, alsof die partij de duidelijkheid en de nieuwing zelf is. ALS Van Mierlo gevraagd wordt tot wat voor kabinet stem op D66 zal leiden, is zijn antwoord ontwijkend. In derland stemt men niet op een kabinet, maar op een vi vertegenwoordiging is dan het antwoord, hetgeen for gezien volstrekt juist is. Daarbij wordt echter vergeten het juist D66 was dat in het begin van de zeventiger jarei initiatief nam tot de vorming van een schaduwkabinet nog vóór de verkiezingen bekend werd gemaakt. De ki zo luidde de redenering, behoorde duidelijkheid te he over wat er met zijn stem zou gebeuren. Vergeten zijn staatsrechtelijk gezien, vreemde capriolen. En dat is goed ook. Van Mierlo moet nu echter niet net doen alsol partij nooit heeft gedwaald. D66 is een doodgewone mid*1 partij geworden, die profiteert van de bij sommigen best de onvrede over de gevestigde, traditionele partijen voordeel zal echter slechts tijdelijk zijn. Zelden is de onzekerheid over het resultaat van de merverkiezingen zo groot geweest als bij de stembusslaj "j morgen woedt. Al weken geleden werd in deze kolom ge stateerd, dat de uitslag waarschijnlijk door een zeer 1 aantal kiezers zou worden bepaald. Gevreesd moet wo dat een hertelling van de stemmen noodzakelijk zal zijr j minimale verschillen de uitslag bepalen. ZELDEN ook heeft er zoveel duidelijkheid bestaan ovefei ingrijpende gevolgen van het doorslaan van de stemme|)r lans naar de ene of naar de andere zijde. Wie morgen stem verloren laat ga&n, zou 's avonds wel eens kunnen stateren, dat juist die stem de doorslag had kunnen gC Vandaar dat morgen eens te meer geen enkele Nederlai e wat zijn politieke voorkeur ook mag zijn, de gang naaijji stembushokje mag overslaan. Koeler DE BILT (KNMI) Vanaf woensdag komt ons land in een koele zuidwestelijke lucht stroming. Een onweersstoring die aan het warme weer een eind maakt kan morgenoch tend in de oostelijke provincies nog actief zijn. In de rest van het land is het morgen het grootste deel van de dag droog. Aan het eind van de dag kan weer een enkele regenbui van de Noordzee het land binnen drijven. De middagtempera- tuur wordt morgen een graad of 18. De zuidwestelijke wind neemt morgen in de loop van de dag toe en kan aan de kust krach tig worden. De aanvper van oceaanlucht zal tot aan het eind van de week voortduren. Kleine storingen kunnen af en toe voor een bui zorgen, maar de zon zal in het weerbeeld ze ker niet ontbreken. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandina vië: Wisselvallig weer met enkele buien. Mid- dagtemperatuur rond 15 gra den. Britse Eilanden: Wisselvallig met enkele buien, maar in oost en zuid-Engeland ook flinke zonnige perioden. Middagtem- peratuur van 13-graden in Schotland tot 18 graden in zuid-Engeland. Benei uxlanden, Noord-hx land, Noord-Frankrijk: 2a ge perioden en voornarm in de middag een lokale nk bui. Middagtemperatuurpe 16 graden aan de kust tta graden in noord-Frankrijl Midden en Zuid-Fran Midden en Zuid-Duiti flinke zonnige periodei vrijwel overal droog. Mii temperatuur van 20 gi aan de Franse Kanaalku 27 graden in zuid-Franki Spanje, Portugal: Drooi zonnig. Middagtemperatu i tot 28 graden. Alpenlanden Zonnig, dagtemperatuur in de rond 24 graden. Nulgraai sius niveau rond 3000 me Italië, Joegoslavië: Dond een lokale onweersbui. 0 gens zonnig en droog. Mil - temperatuur 25 tot 30 gr< Den Helder h.b. i Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten De mens wrikt Alle partijen hebben afgelopen weken hun best gedaan zoveel mogelijk kiezers voor zich te winnen. Wij weten dat er ook dingen zijn beloofd en gezegd die niet kunnen worden nage komen. We weten ook dat er nog al eens idealistisch en on realistisch is betoogd. De kie zers waren vaak het meest duidelijk en consequent. Het CDA is een doodgewone mid denpartij, waarover minister Lubbers heel eerlijk zegt: „de D is als het erop aankomt be langrijker dan de C". Een dui delijke uitspraak. Als dan in de EO-gids „Visie" een CDA- advertentie verschijnt waar in grote letters staat „Wij willen het leven beschermen. Daar staan wij voor", is dat een leu gen. Immers, onder CDA-be- wind kwam de abortuswet tot stand, steeg de criminaliteit tot grote hoogte en mag volgens de proeve van euthanasiewet door het CDA ontworpen, de dokter in bepaalde gevallen doden. Er is uiteindelijk nig verschil tussen „Ni D J maitre" en de mens wril als het God niet schikt. J.M. Woerdenbag-van Aio DEN HAAG. Werkloosheid Via advertenties en diver beidsbureau's ben ik bijn jaar bezig geweest med kers te werven. Door toe dit kort geleden gelukt, recteur van het arbeidsb in Naaldwijk noemde de tie bijna onoplosbaar; geen aanbod. Er is jaar iiv uit een grote vraag naar al tijdelijke en veelal oo geschoolde werknemers. omringende steden zijn li tienduizenden als werklo f geschreven. Werk voc werkloze is trouwens he trale thema in deze v k zingstijd, maar de werl komen niet af op-het w< de tuinbouw. Werk dat)- daag de dag zeker geer werk is en bovendien lijk wordt betaald. Wer per bus of met de fiets velen in binnen een halp of minder te bereiken i Westland, het gebied Delft en Den Haag, waar;, bedrijfsleven voldoende kan verschaffen, doet ei aan, met folders, videi enz. enz. om de mensen de bedrijven te krijgen mag niet baten. Zijn e geen andere maatregele dig? A. van Dijk, nootdo: ijk, irp.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2