Akkoord over 36 uur in zuivel- en vleessector Voorstel: onbevoegd uitoefenen geneeskunst niet meer strafbaar Hengelen Voorproefje BON Ook op tweede Pinksterdag oor meubels gezellig laar Waalwijk Prinses Margaret in Duinrell wnmnznn Zaterdag 17 mei 1986, 77e jaargang no. 23502 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgavp Weslerpers, behorende tot Sijlhofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: LI.Hallewas. Chef-redacteur. Wim Buiiteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aul.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse Veranderlijke bewolking en perioden met zon. In de na middag en avond enkele re gen- of onweersbuien. Middag- temperatuur rond 25 graden. Matige wind, rond kracht 4, uit zuid tot zuidoost. Zon op: 05.41; onder: 21.31. Schev. hoog water: 11.12 en 23.37; laag water: 6.05 en 18.52 Vakantie 1 Bel voor adverteren op deze speciale pagina: 070-190763. jj odental 31 'sjernobyl ïstegen »it dertien ÖfëKOU Het dodental de kernramp in Tsjerno- a' js verder gestegen. In Mos- ^werd gisteren bekend, dat Jien mensen zijn overleden - gevolg van de ontploffing Jde centrale en de daarna jekomen straling, >ens de Amerikaanse chi- Robert Gale, die slachtof- van de ramp heeft behan- zullen 100.000 mensen in Sovjet-Unie tot aan hun 11 d geobserveerd moeten hlden om na te gaan, of zij 'pog ziek worden als gevolg de straling waaraan zij hebben gestaan. 'r oners van Bialystok in het \doosten van Polen hebben arlement in Warschau ge- Jd de bouw van de eerste ■jj icentrale in het land op te birten. Ze zijn bang dat de in ior gebruikte technologie eilig is. chter stelt hond - \dy in het gelijk •KVILLE Teddy, een m jaar oude keeshond, van een rechter tot zijn blijven wonen ip het huis 'j! 78.000 dollar, dat zijn ba- yhem in haar testament na rt Zes erfgenamen van de afrieden vrouw hadden het nent aangevochten. Ook %e Schnabele, een poli tie- in ruste die al achttien een kamer bij Celeste vford huurde, mag in het 1 blijven wonen en voor 1y zorgen. Gaper Hij was niets on vriendelijks van plan tegen de fotograaf, deze emu in het Au stralische nationale park van Tower Hill. Hij werd alleen wat duf van de voortdu rende belangstelling voor hem en zijn soortgenoten in het wildpark en kon een geeuw van verveling niet langer onder drukken. Het Tower Hill natuurpark is gelegen op de bo dem van een uitge doofde vulkaan in Zuidoost-Australië. Twee doden bij gijzeling 150 schoolkinderen COKEVILLE Een man en een vrouw die 150 schoolkin deren en onderwijzend personeel gijzelden en een losgeld eisten van 300 miljoen dollar, zijn om het leven gekomen toen de bom die de vrouw vasthield explodeerde en de man de hand aan zichzelf sloeg. Bij de explosie zijn tenminste twintig kinderen en enkele leerkrachten gewond. Het paar drong kort na het middaguur de school van het plaatsje Co- keville in de Amerikaanse staat Wyoming binnen en dreef kinderen en onderwijzers in een klaslokaal bijeen. Drie uur na het begin van de gijzeling kwam de vrouw om het leven, toen de bom die zij in haar handen hield explodeerde. Direct daarna schoot de man, een ex-politieman, zichzelf dood, waarna kinderen en volwassenen met zwarte gezichten van de rook en brandwonden de school uit vluchtten. Met schoolbussen werden de gewonden naar ziekenhuizen ge bracht. Over het motief van de daders is nog niets bekend. Kabinet besteedt accountantswerk uit DEN HAAG Het kabinet heeft besloten om 30 pro cent van alle accountantswerk dat op de ministeries moet gebeuren, uit te besteden aan het bedrijfsleven. Het gaat totaal om 270 arbeidsplaatsen. Tegelijk zal oneigenlijk werk van de accountantsdiensten op de ministeries naar andere afdelingen overgaan. Daar door komen 130 accountants vrij voor hun eigenlijk werk: het controleren van inkomsten en uitgaven. Het kabinet heeft tot de maatregelen besloten omdat de personele bezetting van de ministeriële accoun tantsdiensten ernstig tekort schiet, zowel in man kracht als in kwaliteit van de mensen. Daardoor wordt een groot deel van de rijksuitgaven en inkom sten slecht of niet gecontroleerd. Pag. 8:„Wij zijn opleidingsinstituut voor fiscale bedrijfsadviseurs. UTRECHT Bonden en werkgevers in de zui vel- en de vleessector hebben gisteren een overeenkomst bereikt over een nieuwe cao. In beide gevallen werd men het eens over een 36-urige werkweek. Eerder deze maand wa ren er in de zuivel nog massale stakingen, die na twee dagen door de rechter werden verbo den. In de zuivel gaat het om een principe-akkoord voor twee jaar met als belangrijkste punten de invoering van een werkweek van gemiddeld 36 uur per 1 januari 1987 en een structurele loonsverho ging van in totaal 1,5 pro cent, met daarnaast uitbeta ling van de prijscompensatie. De bonden zijn tevreden over dit resultaat, aldus een woordvoerder. De stakingen die voor volgende week wa ren aangekondigd zullen daarom niet doorgaan, aldus bestuurder W. Winter van de Voedingsbond FNV. De zuivelwerkgevers zijn tevre den dat hun aanvankelijke wens om tot een tweejarige cao te komen is gerealiseerd. Ook in de vleessector werd een tweejarige cao overeen gekomen voor de ongeveer 12.000 werknemers. Naast de invoering van een werk week van gemiddeld 36 uur per 1 januari 1988 krijgen bedrijven de flexibiliteit om hun werknemers maximaal negen uur per dag te laten werken, met per week ten hoogste 42 uur en minimaal 32 uur. De bereikte arbeidstijdver korting levert volgens een woordvoerder van de Voe dingsbond FNV ongeveer 500 nieuwe arbeidsplaatsen op. Dat zou neerkomen op een herbezetting van 80 pro cent. De loonsverhoging die is overeengekomen bedraagt over twee jaar twee procent, waarvan de helft structureel en de helft als eenmalige uitkering. Daarnaast zal nog prijscompensatie worden be taald tot een maximum van een procent. Verder wordt de vut-leeftijd gedurende de looptijd van de cao verlaagd van 62 tot 61 jaar. Ook de 14.500 werknemers van de woningcorporaties gaan in 1987 gemiddeld 36 uur per week werken. Werkgevers en bonden wer den het gisteren ook in deze sector eens over een tweeja rige cao. erkleider in Zuid-Afrika jpgepakt wegens wapenbezit CTANNESBURG De Zuidafrikaanse politie heeft de r.-k. Ulster Smangaliso Mkhatshwa, die algemeen-secretaris is van 'j Katholieke Bisschoppenconferentie van Zuidelijk Afrika, ehouden wegens verboden bezit van wapens en munitie. De - louding van de priester had plaats in zijn pastorie in Soshan- hee, een zwarte wQonstad bij Pretoria. De politie heeft geen lere mededelingen gedaan. De bisschoppenconferentie heeft nmiddellijke vrijlating geëist van Mkhatshwa, die een fel te- stander is van de apartheid. Hij is in het verleden meerdere in opgepakt geweest en heeft verscheidene malen gevangen .ten. Het is vooral aan de 44-jarige Mkhatshwa te danken, ...de rooms-katholieke kerk in Zuid-Afrika de laatste jaren le betrekkingen heeft gekregen met de zwarte bevolkings- r>- ewonde bij aanslag op >ofdkwartier Interpol in Parijs tIJS De Franse terroris- ïe beweging Action Direc- d ïeeft gisteravond een aan- as gepleegd op het hoofd- van Interpol in een rstad van Parijs. Rond de van tienen sprong een uit een auto en beschoot gevel van het Interpol- bi fdkwartier met een machi- Ei istool. Daarbij verwondde een op wacht staande d-iit. Een tweede commando I le intussen een explosieve 5 ng aan de gevel. De man- snelden weg in de auto, irna een krachtige explosie gebouw op zijn grondves- deed schudden. In pam fletten die de aanvallers ach terlieten is de verantwoorde lijkheid opgeëist door Action Directe, de ultra-linkse groep die al talloze aanslagen heeft gepleegd in Frankrijk. Inter pol werd in 1923 opgericht en verzorgt de samenwerking tussen politiekorpsen in meer dan 120 lidstaten. (ADVERTENTIE) Met klerkx PiTOL „Extra straling even veel als bij wintersport" NIJMEGEN De extra stra ling waaraan mensen in ons land kunnen zijn blootgesteld door het ongeluk met de kern centrale in Tsjernobyl, is ver gelijkbaar met de dosis die ie mand oploopt na enkele uren vliegen op tien kilometer hoogte of na een wintersport vakantie op 1500 meter. Dat .zegt het hoofd van de afdeling nucleaire geneeskunde van het Sint Radboudziekenhuis in Nijmegen, dr. F. Corstens, in het informatieblad van het Radboudziekenhuis. De Consumentenbond heeft gisteren alle overleg met de Algemene Nederlandse Vere niging van Reisbureaus (ANVR) met onmiddellijke in gang verbroken. Aanleiding tot deze stap is het feit dat de ANVR niets doet tegen leden, die reizen naar „besmette ge bieden" in Oost-Europa mo menteel gewoon door laten gaan, ook naar streken die de Nederlandse overheid afraadt te bezoeken. Volgens de Con sumentenbond stellen de tour operators de eigen economi sche belangen boven gezond heid en veiligheid van de rei zigers. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Prinses Margaret van Engeland, die in verband met het 400-jarig bestaan van de Anglicaanse kerk een bezoek brengt aan ons land, heeft gisteren met prinses Margriet geluncht ten huize van graaf Van Zuylen van Nijevelt in Wassenaar. Na afloop maakte zij in gezelschap van onder anderen burgemeester Schouten van Wassenaar (links), de eigenaar van Duinrell, graaf Van Zuylen (rechts) en de Britse ambassadeur Margetson (achter de prin ses), een wandeling door het attractiepark. In de namiddag ge bruikte zij dë thee in Huis ten Bosch. Bij de viering van het 400-jarig bestaan in de Haagse Klooster kerk was vanmorgen naast prinses Margaret ook prinses Juliana aanwezig. (foto: Milan Konvalinka) UTRECHT Staatssecre taris Van der Reijden (volksgezondheid) en mi nister Korthals Altes (jus titie) willen het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunst niet langer verbieden. De patiënt kan hulp zoeken waar hij dat wil. Onbevoegde uitoefe ning van de geneeskunst vindt overigens al op gro te schaal plaats zonder dat er strafrechtelijk tegen wordt opgetreden. De twee bewindslieden heb ben gisteren een voorstel van wet op de beroepen in de indi viduele gezondheidszorg (BIG) ingediend bij de Tweede Ka mer, waaruit het huidige ver bod van onbevoegde uitoefe ning is verdwenen. Het wets voorstel behelst ook een mo dernisering van het medisch tuchtrecht. De BIG moet twaalf bestaande, op een aan tal punten verouderde, wette lijke regelingen vervangen. Een stelsel van titelbescher- ming moet er voor zorgen, dat patiënten kunnen weten wie er deskundig is op een bepaald vakgebied. Alleen de beroeps beoefenaar die aan de eisen voldoet mag de titel, na in schrijving in een register, voe ren. Op basis van de nieuwe wet zal zo'n register worden ingesteld voor drie nu nog niet wettelijk geregelde beroepen (klinisch chemicus, klinisch psycholoog en psychothera peut) en voor 13 al wel gere gelde (arts, tandarts, apothe ker, fysiotherapeut, oefenthe- rapeut-Mensendieck, oefen- therapeut-Cesar, diëtist, mond hygiënist, logopedist, ergothe rapeut, podotherapeut, verlos kundige en verpleegkundige). Er komt een strafbepaling voor ondeskundigen die scha de aan de gezondheid van de patiënt veroorzaken. Bepaalde handelingen worden voor on bevoegden verboden omdat ze onverantwoorde risico's voor de gezondheid van de patiënt opleveren. Voorbeelden van dergelijke „voorbehouden handelingen" zijn chirurgische ingrepen, verloskundige han delingen, het geven van injec ties en het toedienen van nar- Popgroep Vitesse aangezien voor ontsnapte gevangenen WINSCHOTEN De Winschoter politie heeft gistermiddag de Nederlandse popgroep Vitesse aangehouden in de veronderstelling dat een van de leden een eerder die dag ontsnapte ge vangene was. De popgroep was onderweg naar Hamburg om er een concert te geven. Vlak voor de West- duitse grens bij Nieuwe Schans werd de auto aangehouden. „Op het bureau bleek al gauw dat we een vergissing hadden gemaakt. We hebben de musici toen onmiddellijk weer vrij gelaten", aldus een woordvoerder van de Win schoter politie. DEZE KRANT Nu de zon zich weer vaker Iaat zien, halen duizenden Neder landers hun hengels weer uit kast of kelder. Jan Schreiner, schrijver van talloze veelverkochte hengelsportboeken. zal in dat leger vissers langs sloten en grachten voorlopig ontbreken vanwege een operatie. Maar binnenkort hoopt hij toch weer langs de waterkant te zitten. Want zo zegt hij in een interview op de voorpagina van Finale: „Vissen is mijn leven". Hij weet smakelijk te vertellen over zijn sport. Hij heeft echter ook grieven. En die zijn vooral gericht tegen de Dierenbescher ming, die het hengelen bijna onmogelijk maakt. hebbeVooral tegenover de Dierenbescherming die de hengelsport bijna on mogelijk maakt. VERDER IN FINALE De Household Cavalry, het puikje van de zalm op het gebied van Engel se traditie, zal acte de présence geven op de Haagsche Paardendagen. Een voorproefje. Lelijke tegenvallers bij de ANWB. Een nieuwe ploegleider moet de wie lerbond weer uit het dal halen. Het CDA in de verkie zingscampagne onder lei ding van Ruud Lubbers, de „vader des vaderlands nieuwe stijl". De onder sterrenkundigen wereldbefaamde prof. De Jager is met emeritaat. Wat niet wil zeggen dat hij op zijn lauweren gaal rusten. Hij zal zich van nu af bezighouden met het be studeren van de superreuzen. Chris Pickett uit Nieuw-Zeeland is de nieuwe crickettrai ner van HBS. „Het niveau van het Nederlandse cricket valt me zeker niet tegen". Met de Europese titel in het judo zwaargewicht wil Wil Wil helm aan de slag. Het liefst zou hij zich gaan inzetten voor gehandicapte kinderen. Buys: De schietbeweginkjes van René van der Gijp. Wonderen hebben het geneeskrachtige water van Nieuwe- schans nog niet opgeleverd maar het lijkt wel een danige concurrent te worden van de Duitse kuurbaden. INKLEUR V Een bijlage over beroepskeuze en de arbeids markt, over de begeleiding van beginnende on dernemers en nog veel meer dat te maken heeft met het ver dienen van het dagelijks brood: ADVERTENTIE A.s. zondag 1e Pinksterdag VERONICA DRIVE-IN SHOW in HET BLESSE PAARD Stompwijk. Aanvang: 21.00 uur. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA „Op een mooie Pinksterdag". Morgen is dat liedje van Annie M.G. Schmidt weer actueel. Al weet je nooit zeker of het allemaal, wat het weer betreft, wel zo mooi wordt als daarin is beloofd. Op zich is het Pinksterfeest altijd mooi genoeg om met twee feestdagen te worden gevierd: zondag en maandag. Het mooie van de Tweede Pinksterdag is dat je eindelijk eens voldoende de tijd krijgt om de Leidse Courant van vandaag in zijn geheel, compleet met de Pinksterfinale, uit te lezen. Nadeel is natuurlijk dat er die dag geen krant verschijnt. U moet daarvoor tot dinsdag geduld hebben. Maar wie de luxe nog niet heeft ervaren elke dag een krant bezorgd te krijgen liefde en plezier een voorproefje krijgen. l De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. '£eicL>c<2ouaant I i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1