Alles blijft bij het oude Sportief aanbod Bon: Nyström ten onderin Rome mm CLUBS BETAALD VOETBAL WILLEN GEEN KLEINERE EREDIVISIE Van Poppel staat paarse trui af aan. Van der Velde Eerste training Van der Lugt komt paar minuten te kort voor zege Minder geld van overheid voor sport <IÉT CetdócSotwa/nt PORT QüdwQowumt VRIJDAG 16 MEI 1986 PAGINA 7 - Ie Angelis overleden B\RSEILLE De Italiaanse formu- 1-coureur Elio de Angelis is gister- ddag aan zijn verwondingen over- |en. De 28-jarige De Angelis verloor iensdag bij een testrace op het cir- van Le Castellet de macht over "S t stuur van zijn Brabham en botste it een vaart van 270 kilometer per r tegen de vangrails. De wagen K)g enkele keren over de kop en tte onmiddellijk vlam. De coureur Rome werd met ernstige verwon- igen aan hoofd, nek en borst naar n ziekenhuis in Marseille overge- icht. Angelis debuteerde in 1979 in de mule 1. Hij deed sedertdien mee 1110 Grote Prijzen. Hij won in een tus twee keer een Grand Prix. Bryan Robson weer fit COLORADO SPRINGS Bryan Rob son is weer fit. De lang aan een schou der geblesseerde voetballer van Man chester United scoorde in de oefenwed- stijd van het Engelse elftal tegen Zuid- Korea. De Engelsen wonnen in Colora do Springs met 4-1 (2-0). Robson maak te het tweede doelpunt. De overige treffers kwamen op naam van Mark Hateley en Kerry Dixon (2x). Voor Zuid-Korea scoorde Duk-Soo Kang. Irak heeft zijn eerste oefenwedstrijd in Mexico tegen het nationale jeugdelftal van dat land met 1-0 gewonnen. Sen Said scoorde in de 73e minuut. Uru guay heeft een oefenwedstrijd tegen de Columbiaanse club Atletico Nacional met 1-0 gewonnen. De treffer kwam elf minuten voor tijd op naam van Carlos „El Pato" Aguilera. Set Up'65 trekt zich terug uit eredivisie DEN HAAG Set Up65 uit Ootmarssum heeft zich terug getrokken uit de eredivsie van de volleybalcompetitie bij de dames. De Twentse club heeft dat besluit genomen omdat het de basisspeelsters Els en Agnes Brunninkhuis is kwijt geraakt en twee andere speelsters ern stig geblesseerd zijn. Vorige week besloot Voorburg zich bij de heren uit de hoogste klasse terug te trekken omdat spon sor Starlift de bijdrage aan merkelijk verminderde. Kelly vergroot voorsprong PARIJS De Ier Sean Kelly heeft zijn leidende positie in het klasse ment voor de Super Prestige ver sterkt. Na de derde plaats in de Ronde van Spanje voert Kelly de ranglijst aan met 530 punten. Adrie van der Poel is tweede met 440 punten, de vroegere wereldkam- pien Claude Criquielion uit België is derde met 280 punten. Kelly won dit jaar onder meer de klassiekers Milaan - San Remo, en Parijs - Roubaix. De derde plaats in de Vuelta leverde 110 punten op. De winnaar van de Super Prestige ont vangt aan het einde van het sei zoen een premie van 20.000 gulden. Körver twee duels op tribune ZEIST Frans Körver is door de tuchtcommissie van de KNVB voor vier wedstrijden, waarvan twee voorwaardelijk, het recht ontzegd a)s trainer/coach op te treden van het eerste elftal van Roda JC. De Limburgse oefenmeester, die tevens een boete kreeg van 250 gulden, werd gestraft voor zijn gedrag tij dens de wedstrijd AZ'67 - Roda JC op 26 april. De handelswijze van speler Hanssen van Roda JC in hetzelfde duel kwam hem te staan op een schorsing van twee wedstrijden. Hanssen werd ook veroor deeld tot betaling van een boete van 150 gulden. Voorts werden de volgende spelers werden met on middellijke ingang voor één wedstrijd geschorst: J. Willems (De Graafschap), B. Broeken (Willem II), W. Klop (Vitesse), M. Wotte (SVV), C. Bruinen (Eindhoven), M. Peeper (Haarlem), H. Duut (Feye- noord), L. Driebergen (Emmen), J. de Jong (Telstar) en H. Portijk (Heèrenveen). Verlies van handbal - ploeg in Frankrijk NANTES Het Nederlands handbalteam heeft de eerste van drie oefeninterlands tegen Frank rijk verloren. In het Palais des Sport van Nantes wonnen de Fransen, die in dezelfde opstelling binnen de lijnen verschenen als tijdens de finale van het C-wereldkampioenschap in Portugal, met 23-19. Bij rust was het verschil slechts een doel punt: 10-9. De Nederlanders, in Frankrijk op trai ningsstage met een goeddeels verjongde ploeg, konden tot in de tweede helft bijblijven. Een pe riode van veel balverlies en slordigheden in de aanval brachten een wending in de wedstrijd. De doelpuntenmakers van Nederland waren: Patrick van Olphen 3, Robin van Olphen 3, Remco Vijge boom 3, Nico Beekman 2, Patrick Berendsen 2, Leo Nieberg 2, Henk Groener 2, Wil Jacobs en Maarten Barendrecht elk 1. erlangen roet bij mmen lijven 1ST Theo Verlangen zal t ingang van het nieuwe :oen niet als manager van Groningen kunnen optre- Gisteravond was de arbi- ;e-commissie van de KNVB een spoedzaak, op verzoek i Verlangen, in Zeist van ning dat hij bij de eerste di eclub Emmen moet blijven, rlangen staat bij Emmen tot i 1988 onder contract. •langen en zijn raadsman c Vilé waren van mening, de trainer zich als manager FC Groningen financieel in sportief opzicht kan ver eren. Emmen voerde aan, de club in een opbouwpe- ie verkeert en dat het zeer eilijk is op korte termnijn trainer van hetzelfde kali als Verlangen te contracte- Bovendien betoogde de mense club, dat er bij ver van Verlangen geen ver- 2 ding wordt betaald. Ook kt de verhouding tussen bestuur van Emmen en •langen, na diens aange- digde vertrek, nog steeds d te zijn. arbitrage-commissie woog argumenten van Emmen iarder en besliste dat Ver- ;en zich aan zijn contract de club dient te houden. sportuitslagen ffNIS i Italiaanse kampioenschap- in Rome (derde ronde): Perez t-Nyström (Zwe) 7-6, 3-6, 7-5; hez (Spa)-Krickstein (VSt) 6-3, Becker (WDl)-Lavalle (Mex) 6-1, Pimek (Tsi)-Agenor (Hai) 6-1, 6- oah (Fra)-Carlsson (Zwe) 6-4, 6-2; dl (Tsj)-Cane (Ita) 6-2, 6-4; Le- (Fra)-Mecir (Tsj) 6-1, 7-5; Wi- (Zwe)-Tsjesnokov (USSR) 6-4, rnationaal dames toernooi in t-Berlijn: Dune (GBr)-Budarova 3-6, 6-3, 6-1; Temesvari (Hon)- si (Can) 1-6, 6-1, 6-3; Mandlikova Horvath (VSt) 6-3, 6-2; Graf l)-Goles (Joe) 6-1, 6-0; Bunge 'D-Sukova (Tsj) 7-6, 6-2. TBAL dagvoetbal fdklasse A; EDO-De Spartaan SV Schipluiden-Delft 3-1; Wip- er-Spoorwijk 1-1; RKVSM-De ningo's 5-1; BEC-VVM 1-2 SVM degradeert). TOGB-Hillegersberg 3-2 (TOGB rdagvoetbal I Xerxes-ARC 0-0; 4A: Devjo- b 1-1 Idclijke jeugd (le ronde play |NK): FC Den Haag-AZ'67 1-0 Eind hoven-Sparta 0-0 n.v., w.n.s.; Feyenoord-NEC 2-0; |Groningen-FC Utrecht 0-1; FC "ï-Veendam 2-1; GA Eagles- ironchelli (Ita) 2.53.38 (20 sec. bo- atie); 2. Moser (Ita) op 0.18 (15 bonif.); 3. Volpi (Ita) z.t. (10 sec. f.); 4. Colage (Ita) z.t. (5 sec. bo- 5. Van aer Velden (Ned); 6. naria (Ita); 7. Ruttimann (Zwi); lunoz (Spa); 9. Wilson (Aus); 10. (Ita); 11. Vitali (Ita); 12. z (Zwi); 13. Lemond (VSt); 14. li (Ita); 15. Da Silva (Por); 28. (Ned) z.t; 68. Van Meer (Ned) 1.06; 72. Habets (Ned) z.t.; 74. Van il (Ned) z.t.; 82. Teun van Vliet z.t.; 95. Jakobs (Ned) op 9.32; ic van der Poel (Ned) z.t.; 140. IHouwelingen (Ned) z.t.; 142. seven (Ned) z.t.; 149. Lubber- (Ned) z.t.; 153. Breukink (Ned) meen klassement: 1. Baron- li 14.30.30; 2. Moser op 0.17; 3. Sa- li op 0.22; 4. Thurau op 0.34; 5. idio Corti (Ita) op 0.36; 6. Zadro- t (Oos) op 0.39; 7. Giupponi (Ita) .55; 8. Bevilacqua (Ita) op 1.02; 9. (Ita) op 1.19; 10. Bauer (Can) op er 11 Ruttimann op 2.07; 12. Vi- ïi op 2.29; 13. Chioccioli (Ita) op 14. Roche (Ier) z.t.; 15. Wilson op 19. Van der Velde op 3.12; 3! op 4.21; 60. Lammerts op 7.48; "'an Poppel op 8.21; 66. Van Vliet 128; 69. Habets op 9.14; 76. Van r op 10.30; 99. Van Houwelingen jS 13.26; 101. Lubberding op 13.45; Jakobs op 15.19; 140. Breukink 19.47; 158. Verhoeven op 30."" nd en laatste Van der Poel op og deskoers ende etappe (200 km): 1. Lud- (OD1) 5.21.19; 2. Fort (Tsj); 3. o°|b(ODl); 4. Novosad (Tsj); 5. Wro- Pol); 6. Petrov (Bul); 7. Chanton 8. Vivien (Fra); 9. Zaitov (Sov); ;tc Torres (Cub) Ir» 1 lUdwig op 0.31; 4. Poelnikov (S a 1-31; 5. Klimov (Sov) op 1.40. UTRECHT De clubs uit het betaalde voetbal hebben zich gisteravond in Utrecht tegenstander verklaard van het kern punt van het rapport van de Werkgroep Competi tiezaken. De eredivisie zal niet worden terugge bracht van achttien tot zestien clubs, de eerste divisie niet tot achttien en een klasse van onaf- hankelijken wordt niet noodzakelijk geacht. Iedere clubafgevaardigde vond dat er iets gedaan moest worden ter verbetering van het betaalde voetbal, maar niemand wilde dat zijn club het risico zou lopen van de door de werkgroep verlangde selectie. Het betekende dus concreet dat men zich uit vol le borst kon verenigen met de „open deuren" uit het rap port, maar niet met de harde De aanbevelingen uit het con cept-rapport, die de vereni- Jacques Hogewoning (rechts op archieffoto): „Clubs hebben de hoeksteen van het rapport weggehaald". gingsleiders uit het betaalde voetbal wel wilden aanvaar den, was een ander systeem van de bekercompetitie, een langere winterpauze, een pe riode van twee weken voor het Nederlands elftal in die tijd, een na-competitie in de eredivisie en een andere opzet van de degradatieregeling uit de eredivisie. Om het plan, beter voetbal in de toekomst te kunnen ver wezenlijken, was echter ruim te in het programma nodig. De werkgroep meende dat te kunnen vinden door het aan tal clubs te verkleinen. Het ei genbelang verhinderde, zo bleek tijdens de peiling, die oplossing. De voorzitter van de werkgroep, Jacques Hoge woning, stelde dat de hoek steen uit het rapport was ver wijderd en dat vrijwel ieder rekende uit zijn eigen interes- Plaatsing De bekercompetitie zal, met ingang van het komende sei zoen, niet meer ingedeeld worden volgens loting, maar volgens een systeem van plaatsing, dat de betere clubs spaart. De winterpauze zal niet, zoals was gesuggereerd acht weken bedragen, maar zes. Van het laatste weekein de voor Kerst tot ongeveer half februari, of zo veel lan ger als door andere factoren noodzakelijk blijkt. De ruimte daarvoor -en dus voor de oefencampagne van de nationale selectie- zal wor den gevonden door in het be gin van de competitie vier, in plaats van twee, woensdaga vonden te gebruiken. De in vulling van het programma, met alle bezwaren van ge meenten tegen risico-rijke wedstrijden op woensdaga vond, moet nog plaats vinden. Nacompetitie Jacques Hogewoning meent dat de Europese Voetbal Unie niet langer afwijzend zal staan tegen de plaatsing van een club voor Europa Cup 3 uit de na-competitie. De opzet van de na-competitie van de eredivisie zal mede bepaald worden door een beslissing van de UEFA, die half juli verwacht mag worden. Over de degradatie uit de ere divisie ligt het plan de derde daarvoor in aanmerking ko mende club een herkansing te geven in de competitie met de periode-kampioenen uit de eerste divisie. Hogewoning beklemtoonde dat het sectiebestuur de door zijn werkgroep naar voren ge brachte plannen slechts zal doorvoeren in overeenstem ming met de wens van de clubs. „Het rapport waar wij woensdagavond de gedachten over hebben gepeild, zal tij dens de vergadering betaald voetbal op 26 mei opnieuw ter discussie staan. Pas dan zullen de beslissingen worden geno men. Het is wel zeker dat ver kleining van het aantal clubs in ere- en eerste divisie een onmogelijkheid zal zijn." NICOTERA De Ronde van Italië maakte op de vierde zonovergoten dag blije rijders van Gianbat- tista Baronchelli en Johan van der Velde. De 32-jari- ge Italiaan kreeg voor de eerste keer in zijn leven de rose trui om, de 28-jari- ge Nederlander heroverde de vorig jaar door hem thuis gebrachte paarse trui van het puntenklasse ment. Baronchelli won gisteren de ultra korte rit van Villa San Giovanni naar Nicotera met een lichte voorsprong op een gebroken peloton. Van der Velde sprintte bergop naar de vijfde plaats. Greg Lemond merkte na de boottocht van Si cilië naar het Italiaanse vaste land hoe buitengewoon moei lijk het voor een buitenlander is de Ronde van Italië te win nen. De 115 kilometer naar Nicote ra hadden niets te bieden voor Jean-Paul van Poppel. De weg leidde voortdurend op en af en de beklimmingen waren te lang voor plattelandssprinters. Van Poppel was dan ook niet verrast, dat juist de als klim mer te boek staande Van der Velde hem de paarse trui af nam. Vredeskoers De Oostduitser Olaf Ludwig won gisteren in Halle de ne gende etappe van de Vredes koers. Het was al zijn vijfde ritzege. Ludwig probeerde ne gen kilometer voor de eind streep in Halle alleen weg te komen. Daarin slaagde de 26- jarige sportstudent uit Gera niet, maar in de massale eind sprint kon hij zijn specialiteit opnieuw onder de aandacht brengen. Radovan Fort en Uwe Raab hadden geen ver weer op Ludwigs sprintsnel heid. In het algemeen klasse ment bleef de Tsjechoslowaak Josef Regec eerste. Gianbattista Baronchelli gaat juichend over de eindstreep. Eén voor één druppelen de elftallen, die over twee weken gaan strijden om het wereldkampioenschap, Mexico binnen. De Fran sen trokken direct na aankomst naar het trainingsveld waar Mi chel Platini (links) probeert Jean-Pierre Papin van de bal te zet ten. PORTSMOUTH Het jacht van schipper Pleun van der Lugt heeft in de slotetappe van de zeilrace rond de wereld de derde achtereenvolgende zege in zijn klasse op een paar minuten ge mist. Van der Lugt en zijn bemanning deden er de laatste tien mijl alles aan de finishtijd van 21.39 uur te halen. Toen admiraal Charles Williams, de voorzitter van het organisatie-comité het Nederlandse schip officieel afvlagde in Portsmouth, bleek de klok echter 145 sekonden te lang te hebben doorgelopen. Ondanks de minieme achterstand was Van der Lugt tevreden over resultaten. In de eerste etappe naar Zuid-Afrika verspeelde hij door materiaalpech al een hoge eindklassering, maar daarna volgden een derde, een tweede en een zesde plaats in het totaal klassement en twee eerste prijzen in de klasse van de kleinere schepen. „Met deze boot, een serie-gebouwd jacht, tot deze resultaten ko men stemt ons gelukkig. Natuurlijk kan het altijd beter. Jam mer, dat dit laatste traject het geluk, dat je nodig hebt om hoger te eindigen, ontbrak", zei Van der Lugt op een persconferentie direct na aankomst. Co-schipper en navigator Ties van Os: „Na bijna vier weken op een solide ogende tweede plaats na totaal-winnaar 'Esprit d'e- quipe' te hebben gevaren, is eigenlijk bij de Azoren voor ons de zaak scheef gelopen. Op het moment dat de grotere schepen wind oppikten en hard naar het noorden liepen, bleven wij nog twee weken dobberen. Dat resulteerde in frustrerende dagge middelden van nauwelijks 80 mijl. Het daar opgelopen verlies hebben we in de'resterende dagen niet meer goed kunnen ma ken". HAARLEM Gemeen ten moeten er rekening mee houden, dat de geld stroom van de hogere overheid voor sport wordt verminderd. Niet direct, maar waarschijnlijk wel in de nabije toekomst. Die boodschap had Jan van Gorsel gisteren in Haar lem op het congres van de Landelijke Contactraad. Het hoofd directie sportzaken van het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cul tuur kon de gemeente-ambte naren op het gebied van licha melijke opvoeding, sport en recreatie geen vastomlijnd toe komstbeeld schetsen. „Maar u moet er als gemeenten wel se rieus rekening mee houden. Het is zaak dat u andere geld stromen in de financiering van de sport nadrukkelijk in de gaten houdt", waarschuwde Van Gorsel zijn gehoor. Zijn ministerie zal zich in de ko mende tien jaar veel meer gaan toeleggen op het schep pen van goede randvoorwaar den. De direct beschikbare fi nanciële middelen zullen er gens anders vandaan moeten komen. Op het congres van de Lande lijke Contactraad bleek ook duidelijk waar de lagere over heden dat geld dan moeten weghalen. Bij sponsors die deze financiële injectie als een goede vorm van reclame zien. Naast Van Gorsel zagen ook andere sprekers op de bijeen komst echter de gevaren van de inbreng van bedrijven. Wethouder De Jong van de gemeente Duiven waarschuw de voor de invloed van multi nationals. Hij voorzag grote problemen als het bedrijfs leven bepaalt wat wel en niet gebeurt in de sport. Hij vrees de misbruik van de machtspo sitie. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA De Fransman Yannick Noah, met 25 collega's op audientië bij Paus Johannes Paulus II, heeft de kerkelijk leider een racket plus een complete tennisuitrusting aangeboden. De in Polen geboren paus, die bekend staat om zijn sportieve inslag (onder meer zwemmen en skiën), moest de uitnodiging een balletje te slaan afwijzen. „Het spijt me, maar ik heb daarvoor echt te weinig tijd", zei Johannes Paulus II. ROME De als vijfde ge plaatste Zweed Joakim Nyström is in de achtste finalès van het tennistoer nooi in Rome uitgescha keld. Nyström stond ruim drie uur op de baan tegen de taaie Uruguay aan Die- go Perez, in wie hij ver rassend zijn meerdere moest erkennen. Perez, die eerder ook al Heinz Günthardt had verslagen, treft in de kwartfinales Yannick Noah. De Franse ster, wiens deelnemening op de tocht kwam te staan door een enkel blessure, was fit genoeg om zich van de jonge Zweed Kent Carlsson te ontdoen: 6-4, 6-2. Boris Becker, die nog geen set afstond, toonde tegen de Mexi caan Leonardo Lavalle zijn progressie. Indruk De zestienjarige Steffi Graf, die zich dit jaar stormender- wijs meldde bij de absolute top in het damestennis, heeft voor eigen publiek opnieuw indruk gemaakt. Graf, die bij het toer nooi in West-Berlijn voorbe stemd is Martina Navratilova in de finale te treffen, trok on danks de last van bij de trai ning verrekte buikspier niet meer dan 41 minuten uit voor de partij tegen Sabrina Goles. De jeugdige Westduitse begon met opslagverlies, maar dreef haar Joegoslavische opponente vervolgens tot wanhoop. In de kwartfinales speelt Graf tegen Andrea Temesvari. Sportwereld Algemeen De cijfers van de midlotto-trekking 19 A zijn: 2 - 18 - 19 - 22 - 30 - 37; reserve-getal: 10; cijferspél: 65 73 92; cijfer extra-trekking: 73 19 22. Schaken Wereldkampioen Gary Kasparov heeft in Bazel de eerste partij van een schaaktweekamp met de Engelse groot meester Anthony Miles gewonnen. Miles staakte de strijd op de 42e zet. Boksen De Mexicaan Gilberto Roman verdedigde gisteren in Parijs zijn wereldtitel in het zwaar-vlieggewicht met succes te gen de Panamees Edgar Montserrat door in twaalf ronden op punten te winnen. Julio Cesar Chavez (Mex) bleef kampioen in het zwaar-vedergewicht doordat de scheidsrechter in de vijfde ronde uitdager Faustino Barrios (Arg) naar zijn hoek stuurde. Tien weken de krant vol belangrijke internationale sportgebeurtenissen in de bus voor maar f 42,-! Het begint met de Wereldkampioenschappen Voetbal op 31 mei en het loopt door tot en met de verslaggeving over de Wereldkampioen schappen Honkbal waarvan de finale op 3 augustus wordt gespeeld. Daartussen wordt ook het Wimbledon Tennistoernooi gehouden en natuurlijk de Tour de France '86 verreden. Wanneer u onderstaande bon invult en aan ons stuurt bezorgen wij u de krant van 29 mei t/m 9 augustus 1986 voor de aantrekkelijke prijs van f 42,-. Dat is vast 1-0 voor u! Naam: Adres: Postcode/plaats: JA ik wil een sportabonnement. Bezorg mij de krant gedurende de periode 29 mei t/m 9 augustus 1986 voor de prijs van f 42,-. Voorletters: Telefoon (voor controle bezorging): Stuur de bon in een open envelop postzegel .niet nodig- aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7