el Nederlands verzet in de NAVO tegen chemische wapens f19.495: Passtoors voelde steun aan ANC als morele plicht Israël richt wapen export op Europa en VS <D Komeet Halley bevat de rondstoffen voorleven Zoektocht naar ivloot Napoleon k IGwil internationale supervisie over kerncentrales BUITENLAND CeidócGourmtt VRIJDAG 16 MEI 1986 PAGINA 5 JNTVOERDERS 1EINEKEN i} N GEVANGENIS tsti ^RIJS/EVRY De twee ontvoer- vva prs van bierbrouwer Heineken, Hol- ,e» eder en Van Hout zijn waarschijn- k vandaag overgebracht naar een be' anse gevangenis in afwachting van ;ke jri uitlevering aan Nederland. De af- ;en jlopen nacht verbleven de twee nog een hotel in Evry. Dat was een jchtje langer dan verwacht, omdat tle >t uitleveringsverzoek niet per koe- ee,pr maar „door een foutje" per post c°r srd bezorgd. Woensdag begint de V|eciale kamer van het Gerechtshof Parijs met de uitleveringsprocedu- de werkelijke uitlevering kan nog ienaanden op zich laten wachten. „IJzeren gordijn" rond Capitool WASHINGTON Het Capitool in Washington, het indrukwekkende bouwwerk waarin het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden en de Senaat zijn gehuisvest, moet beter worden beveiligd, zo vindt een aantal Congresleden. Hoewel het Capitool voor de meeste inwoners van de VS het symbool van de Amerikaanse vrijheid en democra tie vormt, moet er een groot hek rondom worden geplaatst. Tegen standers menen dat de terroristen al gewonnen hebben als het hek er komt; zij het dan niet in de hele strijd, maar dan toch in de psycho logische slag. Voorstanders spreken over „een voorzorgsmaatregel". Ex-generaal Galtieri krijgt 12 jaar cel BUENOS AIRES Het militair ge rechtshof in Argentinië heeft ex- president Leopoldo Galtieri vandaag veroordeeld tot twaalf jaar gevange nisstraf wegens zijn rol in de verlo ren Falklandoorlog tegen Groot- Brittannië. Galtieri werd schuldig bevonden aan nalatigheid tijdens mi litaire operaties. Twee andere leden van de militaire junta, die aan het bewind was tijdens de Falklandoor log, kregen ook forse celstraffen. Vo rig jaar werd Galtieri vrijgesproken in het mensenrechtenproces tegen de voormalige leden van de junta. Ex-president Jorge Videla kreeg toen levenslang. MINDER GELD VOOR LEDEN VN DIE TEGEN VS STEMMEN WASHINGTON De Amerikaanse ambassadeur bij de Vere nigde Naties, Vernon Walters heeft gisteren gezegd dat landen die in de VN tegen de VS stemmen, moeten worden bestraft met kortingen op de financiële steun die zij uit Washington ontvan gen. Walters reageerde op een recent rapport waaruit bleek dat de meeste landen in 1985 in de Algemene Vergadering van de VN tegen de Verenigde Staten hebben gestemd. De 159 leden van de Algemene Vergadering stemden in bijna tachtig procent van de gevallen tegen de Amerikaanse belangen. Walters noem de het voorbeeld van Egypte dat jaarlijks twee miljard dollar van de Amerikanen krijgt, maar bij 85 procent van de stemmin gen tegen het standpunt van de VS stemde. Dat geldt ook voor landen als de Filipijnen, Thailand en Zimbabwe. Het Ameri kaanse Congres heeft zich hier herhaaldelijk aan geërgerd. Dit leidde ondermeer tot de recente stappen om een deel van van de Amerikaanse bijdrage aan het budget van de VN in te houden. De eer van meest trouwe bondgenoot van de VS viel toe aan Israël, daarna volgen de Westeuropese landen. Gouden figuren uit zesde eeuw opgegraven BORNHOLM Deense ar cheologen hebben op het Oostzee-eiland Bornholm meer dan 650 kleine gouden figuurtjes gevonden, voort- stellende oude mannen met speren of drinkbekers en drie vrouwen. De figuurtjes zijn maximaal twee cm hoog en dateren uit omstreeks 550. Het waren waarschijnlijk of ferandes aan een oorlogsgod. Er is ook een bronzen mal gevonden voor het persen van de figuren. Driemanschap leidt Partij Afghanistan ISLAMABAD De Afghaanse leider .Najibullah heeft gisteren de vorming van ,een nieuw collectief leiderschap van de Communistische Partij bekendgemaakt. Het bestaat uit hemzelf, president Babrak Karmal en premier Sultan Ali Kish- tmand. Om aanhangers van Karmal, die geprotesteerd hebben tegen zijn vertrek als partijleider, te sussen prees Najibullah zijn voorganger om zijn „grote rol" bij de communistische machtsovername in 1978. Hij herhaalde dat Karmal zijn func tie had neergelegd om gpzondheidsrede- -sr ai j 'e H lielj (Van onze correspondent Aad Jongbloed) nliUSSEL Nederland JAjeft zich gisteren tijdens NAVO-raad fel verzet het Amerikaanse om chemische wa- hu]ns weer in produktie te men. Nederlandse stand point wordt gedeeld door memarkenN oor wegen Griekenland. België Pfïjoeg uitstel om zijn posi- nader te bepalen. erlj Amerikaanse ambassadeur de NAVO, David Abshire, rig fit de opvatting van Neder- iseijjd niet. Hij zei te geloven het produceren van nieu- chemische wapens een ex- druk op de Sovjet-Unie zal SI" rdi- betekenen om te komen tot een totale uitbanning. „Het zal het resultaat in Genève dich terbij brengen", aldus Abshire. De Nederlandse ambassadeur bij de NAVO, mr. J.J. de Hoop Scheffer, stelde dat al het mo gelijke moet worden gedaan om chemische wapens wereld wijd uit te bannen. „De Nederlandse strijdkrach ten zijn nu niet en zullen nooit uitgerust worden met chemi sche wapens, aldus dat stand punt, en er zullen bovendien geen voorraden op Nederlands grondgebied worden toegela ten". Het Amerikaanse Congres ging in december akkoord met het terbeschikkingstellen van een bedrag van 1,14 miljard dollar, te besteden aan de pro duktie van chemische wapens. Dat was de eerste keer sinds de VS in 1969 besloten de gif wapens niet meer aan te ma ken. Het Congres verbond daar echter de voorwaarde aan dat de NAVO-bondgenoten met de hervatting van de produktie zouden instemmen, omdat de wapens duidelijk bestemd zijn voor gebruik op een mogelijk Europees slagveld. Overigens is geen veto van de lidstaten mogelijk. De verwachting is dat het Congres „ja" zal zeg gen de produktie, ondanks het verzet van een aantal NAVO- landen. „Het produceren van die wa- Êens is echter een politiek ver eerd signaal op een verkeerd moment en heeft een negatief effect. Het leidt ons af van het doel een wereldwijd verbod te krijgen", aldus de Nederlandse N A V O-ambassadeur. Hij voegde daaraan toe te ho pen dat andere bondgenoten onze mening delen en „dat wij door middel van overleg in staat zullen zijn anderen van de noodzaak te overtuigen dat een eenzijdige beperking, zoals de VS die sinds 1969 hebben gekend, meer effect zal heb ben en dat de Sovjet-Unie zal komen tot naleving van het verbod". „We moeten de uiterste zelfbe heersing betrachten naar aan leiding van de onrechtmatige en afkeurenswaardige fabrica ge en verdere opbouw van chemische wapens door de Sovjet-Unie". In de NAVO-raad is niet ge sproken over plaatsing van de wapens, omdat dat niet aan de orde was. Wel zei de Ameri kaanse ambassadeur Abshire dat plaatsing in principe in de VS gebeurt en dat er nooit el ders zal worden geplaatst zon der nadrukkelijke toestem ming van het betrokken land. Verwacht wordt dat de Belgen vandaag een verklaring in die zin aan de NAVO zullen doen toekomen. De Bondsrepubliek, die een akkoord sloot met de VS dat oude chemische wapens uit West-Duitsland zullen worden teruggetrokken en dat alleen in crisistijd chemische wapens zullen worden ingevlogen, verzette zich gisteren uiter aard niet tegen het toevoegen van dergelijke wapens aan het Amerikaanse arsenaal. Ook van de andere lidstaten met uitzondering van Neder land, Denemarken, Noorwe gen en Griekenland, klonk geen verzet. Het is nu de vraag wat het Amerikaanse Congres uiteindelijk zal beslissen na de afkeuring van vier bondgeno ten en, waarschijnlijk, België. RIJS De komeet Halley veel meer dan zo maar een ^Jjiile sneeuwbal", een naam wetenschappers het hemel- laam tot nu toe gaven. Be- ve ijs en waterdamp bevat komeet veel andere stoffen ook op aarde voorkomen. d t is niet onwaarschijnlijk de komeet de grondstoffen aaJ at die op onze planeet tot va en hebben geleid. De eerste 1 e uitaten van de ontmoeting naart van de Europese sa- iet Giotto met de komeet, de Europese ruimtevaart- beanisatie ESA gisteren be- ve idmaakte, tonen de aanwe- |ve leid van kooldioxyde aan. ®rder zijn sporen aangetrof- van koolstof, chloor, natri- zwavel, stikstof, koolwa terstof en zware metalen, waaronder ijzer. Nadere bestu dering van de samenstelling van de stofdeeltjes van de ko meet Halley zal kunnen aanto nen of het hemellichaam uit dezelfde bestanddelen bestaat als waaruit de aarde in het verre verleden is ontstaan en tot leven gekomen. De came ra's van de Giotto hebben ont huld dat het hemellichaam een langgerekte vorm heeft in plaats van een ronde bal, zoals sterrenkundigen altijd hadden aangenomen. Het is een soort ongelijke „aardappel" met een lengte van vijftien kilometer en een doorsnee van vier kilo meter. Deze omvang is groter dan was verwacht. Ie en \LEXANDRIE Een Franse mijnenveger en achttien da iuikers en onderwaterfilmers zijn gisteren aangekomen in da te Egyptische havenstad Alexandrië aan de Middellandse d Jee, om de speurtocht naar de resten van de vloot van Na- it i )oleon Bonapartes te hervatten. De vloot, met de L'Orient Ee iIs vlaggeschip, werd in 1798 in de Slag van de Nijl door de art iritse admiraal Lord Nelson tot zinken gebracht. Het zoe- 'ell ren naar de wrakken begon in 1983, maar werd tijdelijk Cc stopgezet na het overlijden van de expeditieleider, de h franse duiker Jacques Dumas. >rd Op het Plaza de Espana in het centrum van Madrid is gisteren een acrobaat 120 meter naar beneden ge vallen en om het leven ge komen. De 35-jarige Ju- lión de la Horra van de Westduitse troupe „The Bordini's", overleed kort na aankomst in een zie kenhuis. De la Horra hing aan een staaf die was vast gemaakt aan een motorrij wiel dat over een kabel reed die tus sen twee hoge gebou wen van Ma drid was ge spannen. Volgens de politie viel de acrobaat toen de staaf brak. ervolg van de voorpagina) RAATSBURG Het Euro- erli e Parlement heeft opgeroe- tot de vorming van een gens het parlement als voor waarde moeten worden ge steld voor samenwerking met de Sovjets op andere terreinen. uwe internationale organi- De Westduitse regering heeft k(ie die de supervisie moet 200 miljoen mark beschikbaar jgen over alle bestaande gesteld voor schadevergoedin- ncentrales en die in kan gen aan boeren, die zijn ge- aai jpen bij nucleaire rampen. sraelname van de Sovjet-Unie jool zo'n organisatie zou vol- troffen door radioactieve fal lout uit de Sovjet-Unie. De Russische ambassadeur in Bonn zei tegen verslaggevers dat zijn land geen schadever goeding zal betalen, omdat het niveau van de straling niet ge vaarlijk zou zijn geweest. Maar in de Bondsrepubliek zijn nog steeds talrijke verboden op het gebruik van verse produkten van kracht. Bovendien zijn in de bodem ook sporen gevon den van het zeer giftige pluto nium 239 en strontium 90. Het gaat overigens om zeer kleine hoeveelheden, die volgens des kundigen geen gevaar vormen voor de gezondheid. Het Russische persbureau Tass deed gisteren verslag van een gevaarlijke operatie in Tsjer- nobyl, die bestond uit het leeg maken van een bassin met ra dioactief water, dat onder de reactor was ontstaan. Drie technici-duikers van de cen trale hebben dit karwei met succes geklaard, waardoor het gevaar van een „melt-pdwon" werd afgewend. De Russische communistische jongerenbeweging Komsomol heeft alle popgroepen in het land opgeroepen benefietcon certen te houden voor de slachtoffers van de kernramp. Er zijn ook plannen om wes terse popsterren uit te nodi gen. MIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER Boer Knolle legde uit, dat-ie in de krant I gelezen, dat de twee rijke studenten de ste kansen maakten In de oude-auto-race. dat vin' Ik nou helegaor niet neudig," ver gde hij. „Die twee manskerels benne al riek nogt. Die hebbe de eerste pries van honderd- uzend guide niet neudig. Ik kan die centjes ter gebruuke, want als ik ze win, dan gao ik odelijk beginne met een algehele mechanisa- e van mien landbouwersbedrief!" „Nou Jet je eens goed luisteren, buurman Knolle," i smidje Verholen met héél veel nadruk. „Ik ins me niet meer in té laten met die knetter- rter-waanzin. Als jij een aantal gaatjes wilt la boren in de edele delen van je auto, moet je zelf maar weten. Maar in mijn werkplaats beurt dat niet." „Ach man, wind je niet zo knapperkarter wil hebbe, dan gebeurt er tóch wat ik wil. Geef mien Kareltje dus maor effe mee naor huus." En de dikke boer kreeg na tuurlijk zijn zin, want zie, even later was hij al op weg naar huis in gezelschap van de kleine Ka reltje. Aangekomen In de schuur, ontstak de boer een vetkaarsje en bij dat flakkerende lich tje ving Kareltje aan met de benodigde techni sche werkzaamheden. Hij demonteerde de kop van de cilinders en zette toen de ijzerboor ferm en met vaste hand in het motorblok Een prachtige gezicht!" prees boer Knolle, die gul en breeduit stond te lachen. „Boor d'r maor zoveel in as je wilt, Kareltje! Ach ach ach, dat al die gaotjes het nou motte doen, hè? Haost niet te geleuve I"Doch omdat' boer Knolle van de goede afloop van al dit gepruts tóch nog niet helemaal zeker wis, duwde hij de volgende och tend zijn auto in alle vroegte naar het Rijkhuy- zense bos JOHANNESBURG Hélène Passtoors, die in Zuid-Afrika schuldig is bevonden aan hoogverraad, heeft gisteren in de rechtszaal verklaard dat zij zich „zeer, zeer sterk" verplicht voelde het Afrikaanse Nationale Congres (ANC), dat een gewa pende strijd voert tegen het apartheidsbewind, te helpen. Het is de bedoeling dat de rechter rekening houdt met deze getuigenis ■bij het bepalen van de strafmaat. „Geen weldenkend mens zou graag leven in een systeem waarin een minderheid een meerderheid uitbuit. In zo'n geval moet je partij kiezen, aldus Passtoors die gekleed ging in de klèuren van het ANC. Passtoors meent dat het „bezien vanuit het oogpunt van de mensenrechten een algemene plicht is om het fascisme te bestrijden". Ze wilde er in dit verband aan herinneren dat een deel van de nu in Zuid-Afrika regerende Nasionale party in de Tweede Wereldoorlog aan de kant van Hitier stond. Als deze mensen voor het einde van de oorlog aan de macht wa ren gekomen, zou Zuid-Afrika net als Duitsland en Japan zijn bevrijd door de geallieerden, aldus Passtoors. Passtoors verwees ook naar de Tweede Wereldoorlog om aan te lonen dat het gebruik van geweldjsoms gerechtvaardigd is. „We werden bevrijd van het kwaad en ons werd geleerd, dat we het (ADVERTENTIE) beleef t nu zelf magic egg/picture holland ontdek de computer en Nederland, op die andere, Omnimax manier! ma t/m vrij 14,16,19,21 uur; TLu'umjrnn ift« za "en zo 11.13.15.17.19, 21 u UMNI VbKbU/VI het space shuttle avontuur ma t/m vrij 15 en 20 uur za en zo 12.14,16,20 uur INCL. UNIEKE COMPUTER PLANETARIUMSHOWS Ook 's avonds. FeestdVschoolvak. als op za en zo. Reserveren/info: ma-vrij 9-12 u. 070 - 545454, Pres. Kennedylaan 5, Den Haag. (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) TEL AVIV Israël gaat alles in het werk stellen om meer wapens en wa pensystemen te verkopen aan de Verenigde Staten en West-Europa. Dat moet wel, want de forse bezui nigingen op defensie zijn hard aangekomen in de sector wapenonderzoek en -ontwikkeling. Als Israël geen kans ziet op korte termijn aanzienlijk meer wapens en militaire syste men aan het Westen te slijten, ziet het er somber uit voor de voorziening van z'n eigen leger met de modernste technologie. Het staatsbedrijf Rafael, in de heuvels van Galilea, is een voorbeeld van de beste militai re technologie die Israël kan leveren. Geen fabriekshallen met lawaaierig las- en smeed werk, maar smetteloze ruim ten waarin de stilte heerst van een ziekenhuis. De technici die werken aan de produktie van de Python-raket, bestemd voor luchtgevechten, dragen lichtgele jassen, witte kapjes en grote witte sloffen over hun schoenen. In de werk ruimten heerst een overdruk om te voorkomen dat er stof binnendringt. En de montage van de gevoelige doelzoekende instrumenten wordt uitge voerd in extra stofvrije kasten. Wat gelukkig weinig landen in de brochures van hun wapen industrie kunnen zetten, staat in vrijwel elke Israëlische re clamefolder: in de praktijk be proefd. De Python-raket bij voorbeeld, was in de Libane- sche oorlog de schrik van de Syrische luchtmacht. Rafael werkt nauw samen met het Is raëlische leger en dat betekent dat het onderzoeks- en ont wikkelingswerk aansluit bij de praktijk op het slagveld. Teams van Rafael volgden de troepen in een oorlog om ter plekke te bekijken wat de pro blemen waren. Maar om aan geld te komen voor de ontwikkeling van z'n eigen nieuwe wapens, zal Is raël dus meer moeten gaan verkopen aan het buitenland. Israël leverde Iran onderdelen TEL AVIV Een hoge functionaris van het Israë lische ministerie van de fensie heeft onthuld dat Israël zeker tot eind 1982, zonder toestemming maar wel met medeweten van de VS, wapenonderdelen heeft geleverd aan Iran. Dat meldde gisteren het persbureau AP, naar aan leiding van een publicatie in het dagblad Maariv. In het bericht van AP is ove rigens door de Israëlische censuur belangrijke infor matie geschrapt. Volgens de functionaris zijn alleen onderdelen verkocht, geen echte wapens. Het Iraanse leger is grotendeels uitge rust met Amerikaanse en Israëlische wapens uit de tijd van de sjah. Sinds na de val van de sjah de be trekkingen met de VS werden verbroken, heeft Iran dringend behoefte aan onderdelen en muni tie. Het ministerie van defensie heeft besloten soepeler te zijn met het verlenen van export vergunningen aan de Israëli sche defensie-industrie. Waarmee gaat men de defen- siemarkt op? In het algemeen gezegd, met die produkten waarvoor ze binnen de NAVO een markt vermoeden. Bespre kingen over verkoop aan ma rine en landmacht van de Ver enigde Staten zijn al in volle gang. Maar over West-Europa is Bonen vaag. Een bijzondere vinding van de fabriek voor gebruik op het slagveld is de „Blazer". Geen nieuw gevechtstenu, maar een „toegevoegd pantser". Het zijn metalen plakken, die dakpans gewijs op de carrosserie van een tank worden gemonteerd. Binnen elke plak bevindt zich een slim samengestelde explo sieve lading. Als de tank wordt geraakt door een projec tiel van het zwaardere soort (geweerkogels en granaat scherven tellen niet mee), dan ontploft de lading, wat het ef fect van de inkomende gra- Een hoofdstuk apart vormt de elektronische oorlogsvoering, waaraan ook Rafael meedoet. Het komt er daarbij op neer, dat de communicatie- en ra darsystemen van de vijand in de war worden gestuurd. Ra dioboodschappen verdwijen zo in het niets of in een hopeloos gekraak en radar-geleide ra ketten exploderen op plaatsen waar ze geen schade kunnen aanrichten. Maar de grootste verwachtin gen heeft men bij Rafael van het- ADAMS-luchtafweersys- teem, dat tegen het eind van 1989 operationeel moet wor den in het Israëlische leger en daarna beschikbaar zal komen voor de verkoop. Het gaat om een lichte, uiterst wendbare en snelle luchtdoelraket, die kan worden gebruikt tegen heli kopters, vliegtuigen en inko mende raketten. En vooral die laatste toepassingsmogelijk heid wordt steeds belangrijker. Het grote voordeel van ADAMS ten opzichte van an dere systemen is zijn compact heid. Door de verticale opstel ling kan een gepantserd voer tuig van normaal formaat een cassette met tien raketten ver voeren. Het voertuig is dan te vens het commandocentrum. Vorige week tekende de Israë lische minister van defensie Rabin in Washington een nota die Israëlische deelname mo gelijk maakt aan het Strategie Defense Initiative (SDI), beter bekend als Star Wars. Het gaat daarbij om het onschadelijk maken van intercontinentale raketten tijdens de vlucht. Zo hoog als de sterren reiken de technologische mogelijkheden van Israël niet, maar er zijn onderdelen waarin het wel de gelijk kan bijdragen. Deelname is aantrekkelijk voor Israël, omdat het een sti mulans betekent voor zijn der fensie-industrie. Overigens wijst dr. Bonen van de Rafael- fabriek er op, dat bij het ver werven van opdrachten in het kader van het SDI zijn indus trie zal moeten concurreren met bedrijven in de Verenigde Staten, Engeland en West- i Duitsland, de andere landen die belangstelling hebben ge toond. Hoe concurrerend de Israëlische wapenindustrie is, zal dus de komende jaren blij ken. (ADVERTENTIE) De nieuwe Peugeot 309. Gebaseerd op een ijzersterk scenario. Overladen met Oscars. Waaronder één voor z'n superieure wegligging. Gevolg van de voorwielaandrijving, onafhankelijk geveerae wielen rondom, lange wielbasis en grote spoorbreedte. Kom 'm snel bij ons bekijken. En beleef de première op de mooiste plaats: achter het stuur. incl. BTW. Afleveringsko: nPEUGEOT aoaflJU'IJH.WMj:! op. wetf -

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5