Charismatische vernieuwingsbeweging mijdt polarisatie CcicLcSomanl aan tafel kerk wereld Open Dag in Westlandse Bloemen veiling Gereformeerden en hervormden willen geen aparte „Rome-reis commissie Het ongeduld van de FNV weer ACHTERGROND Eeidóe Soutuut VRIJDAG 16 MEI 1986PAGINA2 CDA-LIJSTTREKKER LUBBERS: Bisschoppelijk gezag niet bepalend voor politiek Volgens minister-president Lubbers is het bisschoppelijk gezag niet bepalend voor de politiek. Hij zei dat donderdagavond in een televisieuitzending van de Evangelische Omroep, gewijd aan de komende verkiezingen. Met zijn uitspraak haakte de minister-president in op een op roep van de Haarlemse bisschop Bomers. In het blad van het bisdom publiceerde deze een „stemadvies", waarin hij oproept alleen te stemmen op partijen die tegen abortus en euthanasie zijn. Het stemadvies van de bisschop „doet me geen pijn", aldus Lubbers. Christelijke Boeken Club stopt ermee De Christelijke Boeken Club (CBC) in Soest wordt met ingang van februari 1987 opgeheven. Doorgaan zou tot financiële moeilijkheden leiden. De twee werknemers van de CBC krij gen ontslag. Een en ander is het gevolg van een lager aantal leden dan waar de de boekenclub bij de oprichting in novem ber 1983 op had gerekend 10.000 in plaats van de verwachte 14.000). De boekenclub handelt nu nog de lopende zaken af. Een woordvoerder deelde mee dat de CBC zonder schulden de boeken zal kunnen sluiten. De Boekenclub werd opgericht om gezinnen met het „christelijk verantwoorde boek" te confron teren tegenover het bestaande aanbod. Liefde is een groot woord; maar ze hangt van kleinigheden aan elkaar Okke Jager Op Tweede Pinksterdag houdt de katholieke charismatische vernieuwingsbeweging een open dag in de Bloemenveiling Westland te Naaldwijk. Er worden minstens tweeduizend belangstellenden verwacht uit alle delen van het land. De charismatische beweging is volgens een der coördinatoren, Anton Ruiter (42), een sterk om zich heen grijpende bewe ging, die echter maar weinig aan de weg timmert. De bewe ging bestaat in Nederland in feite uit een honderd vijftigtal gebedsgroepen, die begeleid worden door een landelijke pas torale kerngroep. De katholieke charismatische beweging is overigens nog vrij jong. In 1968 heeft zij zich vanuit Amerika over de hele ka tholieke kerk verspreid. De protestantse charismatische be weging, terug te vinden in de Pinkstergemeenten, bestaat al veel langer. In de praktijk blijken nogal wat protestanten aansluiting te zoeken bij de katholieke charismatische bewe ging. Er bestaat een nauwe samenwerking tussen beide tak ken in de Charismatische Werkgemeenschap Nederland. Ruiter maakt zelf deel uit van een charismatische leefge meenschap in het Brabantse Aarle-Rixtel. Daar wonen een aantal echtparen en hun kinderen samen. Ooit was Ruiter in de techniek werkzaam voordat hij ruim twaalf jaar geleden zijn tijd volledig ging steken in de charismatische beweging. Hij vertelt hoe hij en zijn vrouw daarin terecht zijn geko men en hoe het er in zo n groep aan toe gaat. „Voor ons is het veertien jaar geleden begonnen met de geboorte van onze dochter. We waren al jaren actief in de kerk. Toch hadden we steeds het gevoel dat we iets misten. Toen ontmoetten we in het ziekenhuis een Een deel van de charismatische gemeenschap op het kasteel Croy in het Brabantse Aarle- Rixtel bijeen, waar verschillende gezinnen bij elkaar wonen. De moderamina (dage lijkse besturen) van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken voelen niets voor een aparte commissie die vorm moet geven aan het vervolg op de ontmoeting van deze kerken en de Evange lisch Lutherse Kerk met het Vaticaanse Secretarie aat voor de Eenheid, twee maanden geleden in Rome. De beide mode ramina vinden dat de al bestaande organen van de twee kerken voor het gesprek met de Rooms- Katholieke Kerk in Ne derland het vervolg op de „Rome-reis" moeten regelen. De moderamina gaan hier mee niet in op het verzoek van kardinaal Simonis om per kerk een afgevaardigde aan te wijzen die met de Haarlemse hulpbisschop mgr. J.F. Lescrauwaet en de r.-k. studiesecretaris drs. M. Stee- mers-Winkoop de vervolg- commissie zou vormen. De Lutherse synode besloot deze week ds. W. Bleij, Luthers afgevaardigde naar de ont moeting in Rome, aan te wij zen als lid van de te vormen Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Bruchem en Kerkwijk en Delwijnen L. Quist te Middel- harnis; te Asperen (toezegging) G. de Fijter te Siddeburen en Wagen borgen; te Markelo S.W. Bijl te Edam. Bedankt voor Wijk bij Heus- den L. Wüllsehleger te Den Haag. Gereformeerde Kerken vrijge- Bedankt voor Delft, Eindhoven, Enschede-Noord, Heemse en Rou- veen J.H. Ulehaken te Zoetermeer. De moderamina van de twee andere protestantse kerken vinden dat een aparte com missie de Rome-reis zou „in stitutionaliseren" en dat is ongewenst. Ze adviseren kar dinaal Simonis contact te la ten opnemen met de her vormde dr. C.P. van Andel, secretaris van het hervormd Rome-beraad en drs. H. Ei kelenboom, voorzitter van de gereformeerde taakgroep Rome-Reformatie. Beiden waren gedelegeerden naar Rome. De Nederlandse deelnemers aan de ontmoeting met het Secretariaat voor de Eenheid, brengen dinsdag op diens verzoek een bezoek aan de nuntius in Den Haag. Ze zul len met hem evaluerend spreken over de Rome-erva ringen. Voorafgaande aan de „oecumenische week" waren de deelnemers ook bij de nuntius. Raad van Kerken Drs. M. Steemers-Winkoop, die als adviseur van de R.-K. kerkprovincie optrad in Rome, zegt desgevraagd dat ze hoopt dat in september de vier kerken met de bespre kingen over het vervolg van de oecumenische ontmoeting in Rome, kunnen beginnen. Wat haar betreft staan op de eerste bijeenkomst in ieder geval twee dingen op de agenda: de verslagen van de besprekingen in Rome die door vier notulisten zijn ge maakt en het benoemen van een voorzitter. Wat dat laat- ste betreft zou mevrouw Steemers graag willen dat prof. dr. D.C. Mulder wordt benoemd. Prof. Mulder is voorzitter van de Nederland se Raad van Kerken en trad in Rome op als gesprekslei der. Door zijn eventuele voorzitterschap van de ver- volgcommissie wordt de Raad van Kerken in Neder land informeel betrokken bij de gesprekken tussen de Rooms-Katholieke Kerk, de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Evangelisch- Lutherse Kerk. „Het moet duidelijk zijn: De voortzet ting van de Rome-reis, die op haar beurt een tegenbezoek was op de reis van de paus naar ons land, speelt zich af tussen vier kerken. De Raad van Kerken als zodanig heeft daarin formeel niet een plaats. Aan de andere kant zijn contacten natuurlijk wenselijk: De betreffende kerken ontmoeten elkaar ook in de Raad van Kerken. In Rome is gebleken hoe goed prof. Mulder leiding kan ge ven aan een ontmoeting tus sen kerken. Als hij dat weer doet hebben wij een goede voorzitter en is er een relatie met de Raad van Kerken". Na het bekend worden van een voortgezet gesprek tus sen de catholica en de refor matie in Nederland op het niveau van de vier kérken, sprak o.a. de oud-secretaris van de Raad van Kerken, prof. dr. H.A.M. Fiolet zijn grote zorgen uit over de ef fecten daarvan. Hij voorzag een „alternatieve" Raad van Kerken die de „echte" Raad zou uithollen. LÜTSEN KOOISTRA protestants echtpaar dat in een bijbelgroep zat. Ze lazen de bijbel en wat ze lazen namen ze ook se rieus." Spoedig daarop volgde Ruiters' kennis making met de charis matische beweging. Cen traal staat daarin de rol die aan de H. Geest wordt toegekend. „Die moet je zien als een hulp je bij het realiseren van een werkelijk christelijk leven. Je verstand moet daarvoor geopend wor den. Daar hebben we de H. Geest voor nodig. Je moet de geest de ruimte geven. Dat lukt niet in één keer. Je moet er in groeien. Buitenstaanders zeggen soms tegen mij: man, ik weet niet waar je het over hebt. Dat komt omdat ze dat groeiproces niet kennen." „Dat ruimte geven aan de Geest heeft natuurlijk een reden. Het is nodig om de openbaring van Jezus beter te kunnen begrijpen. Zei Je zus niet: Ik zend U de H. Geest om mij in herinnering te brengen. Katechese en verkondiging gaan dan veel gemakkelijker." Ben je niet erg met je eigen gelukzaligheid bezig? Die indruk wordt wel eens overgebracht ja. Om Gods heerlijkheid te laten zien, moet er iets in ons verande ren. De eerste activiteit is: wij moeten ons bekeren. Ons leven moet gaan lijken op dat van Jezus. Verbeter de we reld begin bij jezelf. Het christelijk leven moet in ons zichtbaar worden. Niet alleen omdat we samen bidden in een groep, het moet in ons hele leven zichtbaar zijn. Dat laatste is niet zo eenvoudig en dat plaatst ons terug in de werkelijkheid. Je ziet nogal eens de tendens om je terug te trekken uit de maatschap pij. We moeten er echter midden in willen staan. Dan zullen de mensen de vraag stellen: wie is er in jouw le ven. Dat komt veel echter over." „Je kunt natuurlijk doorslaan in die zelfheiliging, maar wat je geleerd hebt kun je ook aan anderen doorgeven. Dat laatste is uiteraard de bedoe ling. Gebed is daarbij onmis baar. De rank moet verbon den zijn met de wijnstok, met dat laatste zou je de gespreks groep kunnen vergelijken. Net zoals je aan een huwelijk moet werken, geldt dat ook voor je relatie met God. Daar moet je tijd in steken. Dan kan hij mij vullen en kan ik vrucht dragen." Ruiter een nuchter, niet bevlogen, introvert type, is er heilig van overtuigd dat deze benadering heilzaam is in het dagelijkse leven. „Als het om de relatiesfeer gaat, zie je dat heel goed. Mensen worden makkelijker. De hiërachie is wel eens huiverig voor die vrije manier van uitdrukken, zoals die in de gebedsgroepen gebeurt. Overigens hebben wij een solide relatie met de bisschoppen in de persoon van mgr. Bar, die als referent van onze beweging optreedt." „Die huiver heeft zeker ook te maken met de opleiding van geestelijken. Met elkaar blijken zij over het algemeen niet over geestelijke dingen te kunnen praten. Dat heb ben ze nooit geleerd. In de groep moet je immers per soonlijk worden. Dat is moei lijk voor hen, uiteraard vaak ook voor leken. Je gaat in zo'n groep immers echt je le ven delen met elkaar." Het verklaart volgens Ruiter ook waarom de charismati sche beweging vooral onder gewone gelovigen is aange slagen. Zij vormen kleine ge meenschappen waarin een intensief contact bestaat. Ruiter voelt er niets voor de charismatische beweging bij een bepaalde vleugel in de kerk in te delen. „We willen niet in die polarisatie staan. Als beweging sluiten we ons niet aan bij de Acht mei, maar we voelen ons ook niet thuis in een orthodox straat je. Wat we in de eerste plaats willen is een levende relatie met Jezus Christus." Een uit de put gehaald. Velen met vergelijking van de charis- wie psychiaters niets meer matische beweging met de konden uitrichten, kwamen er bij ons weer bovenop." In kerkelijke kringen hoor je nog wel eens reserves jegens de charismatische beweging. „We zouden te zweverig zijn. Rituelen en formules waar van men zich normalerwijs bedient zijn natuurlijk ge- Jehova's getuigen vindt hij helemaal niet opgaan. „Jeho va's worden gedreven door angst, ze willen zelf gered worden. Bij ons overheerst juist een gevoel van vreugde dat je aan anderen wil over dragen." PAUL VAN VELTHOVEN Lutherse richtlijnen voor beleggingen De Evangelisch-Lutherse Kerk zal richtlijnen voor kerkelijke beleggingen op stellen. De synode schaart zich hiermee achter de actie „Steunt uw geld apartheid?". De richtlijnen gelden voor alle financiële geledingen van de kerk, waaronder de Pensioenraad en de Finan ciële Commissie. Op het ogenblik wordt bovendien een onderzoek ingesteld naar de beleggingen van de plaat selijke gemeenten. Breda krijgt opleidingscentrum voor pastorale bedieningen Het bisdom Breda krijgt per 1 augustus een opleidingscen trum voor pastorale bedieningen, dat in Tilburg wordt ge vestigd. Totnutoe beschikte het bisdom alleen over een op leiding voor mensen die op latere leeftijd priester willen worden. Het nieuwe centrum omvat zowel een opleiding tot priester met een daarbij behorende convict als een opleiding tot pastoraal werk(st)er.Het centrum werkt nauw samen in stellingen voor theologisch onderwijs, in de eerste plaats de Theologische Facülteit in Tilburg en de priesteropleiding Bovendonk. De studenten zullen daar hun theologische en pastorale opleiding krijgen. De spirituele vorming zal het centrum zelf verzorgen. Aanvankelijk zou Breda samen met het bisdom Den Bosch een convict oprichten. Het bisdom Den Bosch overweegt als grootste bisdom in Nederland echter een eigen centrum te openen. Een beslissing daarover is nog niet genomen, aldus vicaris J. Schroder van het bisdom Den Bosch. Interreligieuze ontmoeting in Maarssen De Dalai Lama, de „oceaan der wijsheid" heeft gisteren als onderdeel van zijn zesdaags be zoek aan ons land, een ontmoeting gehad met vertegenwoordigers van belangrijke religieuze stromingen in ons land. Dat gebeurde in het klooster Emmaus te Maarssen. De Tibetaanse geestelijk en politiek leider bepleitte een toenadering tussen de verschillende godsdiensten. In Maarssen sprak hij onder andere met prof. dr. D. C. Mulder, voorzitter van de Nederlandse Raad van Kerken en tevens voorzitter van het comité van ontvangst (links) en met kardinaal Simonis. Worstjes met pikante saus, aardappelsalade en sperziebonen met komkommer ijs met ananas (Dit menu is voor tweede pinksterdag. Er onder staat een menutip voor morgen.) Nodig voor twee personen: 4 saucijsjes, olie, ui, knof look, 1 lepel olie, 1 dl water, 2 lepels tomatenpuree, 1 le pel azijn, bruine basterdsuiker, mosterd, aroma, worces- ter saus; Vz tot 1 kg koude gekookte aardappelen, 4 lepels azijn, half bekertje zure room, 2 lepels yoghurt, zout, peper, mosterd, uitje bieslook, peterselie; stuk komkommer, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, 1 le pel olie, oregano, 300 g gare sperziebonen (blik of vers), 2 tomaten; 3 schijven ananas, 2 lepels marasquin, 2 porties vanil- le-ijs (0,5 dl slagroom, 10 g basterdsuiker). Leg de worstjes drie minuten in kokend water, bestrijk ze met olie en grilleer of rooster ze gaar (in boter bakken kan ook). Maak een sausje door aan met knoflook gefruite ui de overige ingrediënten toe te voegen en het mengseltje vijf mi nuten te laten sudderen. Meng plakjes aardappel met een sausje dat gemaakt is van azijn, zure room, yoghurt, zout, peper, mosterd, stukjes ui en bieslookBestrooi de salade met fijngeknipte peterselie. Zet de geschilde en in blokjes verdeelde komkommer een half uur weg met azijn, zout, peper, suiker en olie en voeg er dan de uitgelekte boontjes aan toe. Garneer met de tomaten. Zet stukjes ananas een uurtje weg met marasquin. Leg het ijs op de ananas en garneer de porties desgewenst met stijfgesla- gen room. Menutip voor morgen: paprika bruine bonen met kom kommersalade en gebakken aardappelen caramelvla (ve getarisch). JEANNE) De spoorwegstaking, zonder gegronde redenen uitgeroep! door de Vervoersbond FNV, heeft vandaag opnieuw veel ri zigers gedupeerd. Van vele kanten is de staking scherp v< oordeeld. Alleen PvdA-lijstaanvoerder Den Uyl, die ondan zijn jarenlange verblijf in de Kamer gisteren zeer onparl mentair uitriep dat Nijpels „zijn muil" dicht moest houde veroordeelde de actie niet. Hij kon moeilijk anders, want i les wijst er op dat de staking is uitgeroepen om zijn pai volgende week woensdag aan meer stemmen te helpen. I zou overigens best kunnen, dat de actie, die niet alleen 1 treinverkeer heeft ontwricht maar ook de oorzaak was v langere files dan ooit op de wegen, voor Den Uyl een av rechts effect zal hebben. EeN staking is de laatste mogelijkheid van werknemers c in een arbeidsconflict hun standpunt kracht bij te zetten. E uiterste middel mag pas worden toegepast als onderhandel geen enkel uitzicht meer biedt op het bereiken van een a vaardbaar resultaat. Daarbij moet worden voorkomen anderen, die met het conflict niets te maken hebben, door stakingsactie worden gedupeerd. Spoorwegpersoneel kan n tuurlijk moeilijk staken zonder buitenstaanders in ernsti problemen te brengen. Dat is uiteraard geen argument h het recht op die kostbare verworvenheid van de vakbond te ontzeggen. Het is echter een reden temeer om het sl kingsmiddel uiterst zorgvuldig te hanteren. DaT is bij deze staking in het geheel niet gebeurd. De Vi voersbond FNV, die een jaar lang niet had deelgenomen a het cao-overleg met de NS-directie, had woensdag aan i halve dag vergaderen voldoende om een onoverbrugbi kloof tussen de verschillende opvattingen vast te stellen, h ongerijmd die opvatting is, blijkt uit het feit dat de Vervoe bond CNV en de bond van hoger NS-personeel het er in 1 geheel niet mee eens zijn. Zij zetten volgende week vrijd het overleg over de arbeidsvoorwaarden met de NS-direc voort. Zo lang kon de FNV echter niet wachten, want dan verkiezingsdag immers al voorbij. OnDER het spoorwegpersoneel heerst ontegenzeggelijk o vrede over de gang van zaken. Het is duidelijk, dat de vex gestelde reorganisatie bij de ns het er allemaal niet plezie ger op maakt voor het treinpersoneel. Maar door de abru| wijze waarop de FNV uit het overleg is weggelopen, zijn kansen op succes bij de verdere onderhandelingen er natui lijk niet groter op geworden. Dat is betreurenswaardig, wi de NS-directie die serieus naar een oplossing zoekt, he nauwelijks financiële speelruimte. Zonder stakingsacties, i ook tussen de bonden de sfeer alleen maar verslechteren, a het verdere overleg al moeilijk genoeg zijn geweest. En zelden was zo duidelijk dat de Vervoersbond FP waarbij slechts de helft van het NS-personeel is aangeslot een voorbarige actie heeft gevoerd, die door politieke mot ven is ingegeven. Het is jammer, dat het ongeduld van blijkbaar steeds radicaler wordende vakbond vandaag nieuw zoveel mensen overlast heeft bezorgd en tegen zich het harnas heeft gejaagd. Warm DE BILT De temperatuur vliegt omhoog. Werd het van daag niet warmer dan 12 tot 14 graden, morgen kan in het zuiden van het land de 25 gra den al worden overschreden. Zondag zal het echter alweer aanmerkelijk minder warm zijn. Verwacht wordt dat za terdag boven Frankrijk een onweerstoring tot ontwikke ling zal komen, die in de nacht van zaterdag op .zondag over ons land zal trekken. Na het passeren ervan draait de wind naar zuidwest en stroomt koe le lucht over ons land uit. La ter neemt de wind af. Maandag zal het opnieuw warm worden. Waarschijnlijk loopt dit opnieuw op onweer uit. Kortom grote verschillen van dag tot dag in de tempera tuur met voornamelijk in de avond en nacht nu en dan re gen- en onweersbuien. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië: Zondag tij delijk regen, maandag perio den met zon. Middagtempera- tuur van 12 graden aan de Noorse kust tot 18 graden in de omgeving van Oslo en in zuid-Zweden. Britse Eilanden: Koel, wisse lend bewolkt en vooral maan dag een bui. Middagtempera- tuur van 13 graden in Schot land tot 20 graden in de omge ving van Londen. Benelux: Zonnig, maar maan dagavond mogelijk onweer. Middagtemperatuur rond 20 graden, maandag ongeveer 25 graden. Duitsland: Half tot zwaar be wolkt en nu en dan regen- en onweersbuien. Middagtempe ratuur van 18 graden in Slees- Frankrijk: Perioden met maar ook plaatselijk regen onweerbuien. Middagtempi tuur van 17 graden aan de naalkust tot 29 graden in zi Frankrijk. Alpengebied: Perioden zon en een lokale onweers Middagtemperatuur 25 tot graden. Portugal en Spanje: In noorden nu en dan buien, het zuiden en zuidoosten z nig. Middagtemperatuur 18 graden in het noordwes tot 28 graden in het zuidc ten. Italië en Joegoslavische Zonnig en middagtemperat ongeveer 27 graden. Weer Ma* Min Rt Dublin Frankfor Genève X v.bew. 19 15 v.bew. 25 13 w.bew. 28 15 Slecht zienden: onbegrip bij oogartsen LUNTEREN Vertegenwoordigers van slechtzienden-organisaties twintig landen hebben gisteren ernstige kritiek geuit op het functioneren van oogartsen ten opzichte van slechtzien den. Bij oogartsen ontmoeten slecht zienden vaak veel onbegrip, aldus de slotresolutie van een vierdaags confe rentie van de European Blind Union en de vereniging het Nederlandse Blin den- en Slechtziendenwezen in Lunte- Zeker als gebleken is dat er geen ver dere medische behandeling kan plaats vinden, laat de doorverwijzing naar specialisten, belangenverenigingen en andere deskundigen veel te wensen

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2