iBert Divendal heeft duizenden kinderen in Jakarta hoop op de toekomst geboden Faillissement bedreigt bouwer Hotel Wassenaar Katwi jkse vissers wensen geen verplichte vakantie *;IDEN& OMGEVING £cicUc6ommit VRIJDAG 16 MEI 1986 PAGINA 13 BROEDER WIN AND KOMT IN LEIDEN MTV GOUDEN FEEST VIEREN hi Op mijn omwegen door stad én land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22'44 op toestel 10. n] ia it broeder Winands oog, aar niet uit het hart zijn ,e Ie duizend kinderen van fincentius", de jeugdop- ing in Jakarta, Indonesië. I is het geen dagtaak, toch ekt de gouden kloosterling opererend vanuit een anciscanenhuis aan de 13 jnsburgerweg in Leiden I nog steeds op uit om ka- 0 olieken in ons land warm 1,1 maken voor het lot van uine kinderen die zonder °%jlp een blij leven wel ver- Bï ten kunnen. Broeder Wi- ie nd Divendal, minderbroe- n| r en diaken tevens; „net ?ials Franciscus, die ook en priester was; maar in ic| ze orde zijn we allemaal sioeders binnen één ideaal", oeder Winand (Bert, zoals hem thuis noemden) is op uli a.s. 50 jaar Franciscaan, et it wordt 4 juli gevierd om 5 .30 uur in de St.Leonardus- si rk aan de Haagweg. Met li inand als diaken aan het gi aar. Hier het doopceel van /an jubilerend en de aan- gl cht vragend gouden hart. re rt Divendal is een rijzige, 0 g steeds wat tropisch ge- ir uinde, aangepaste minder- oeder van bijna 67 jaar, it zijn wortels in Amster- V m- Oud West. Opgegroeid de parochie van „de Lief- met haar kerk dwars- and op de Bilderdijkstraat. 81 jn hemeltje lief, daar wer- n zoveel roomse liefdes it n nature geboren. Onder oidere de mijne, die nu, van averlee, al meer dan zilver w geworden. Het is een neo- intische kerk die, op dit mo- liént, zoals zovele andere, op to ar laatste benen staat, igiar Winand Divendal is ty- jch Franciscaans opge- fmd van karakter. Serieus, ar ook goedlachs. Men [t dat nergens zoveel blijd- lap en opgeruimdheid be- ji at na de begrafenis van o€ i confrater, als bij de anciscanen: „Hij is er;, wij II niet!" ongeveer gaat het bij de gelingen van sint Frans, nands bruine pij hangt, yit mottenballen en met toe- mming van de orde, boven kast. „Dat is een kerk- ed geworden, ook voor bij egenheden zoals het kapit- waarin ik zit als er een .•uwe provinciaal of zo ge mzen moet worden. Laat ar eens zo'n pij maken, te- ïwoordig. Daar betaal je n gulden voor. Man hou op, jasje dat ik nu draag •ft, geloof ik, amper 60 den in de aanbieding ge- '36 kwam Bert Divendal Weert binnen". Hij was teen Franciscaan en de rste daar zei: „Zo, ben jij nieuwe Winand?" Bert it van niks, maar het bleek auw, dat er net een kandi- at-Franciscaan (ook uit m isterdam, nota bene) het vioster verlaten had. Hij ic d het niet kunnen volhou- 01 ti, maar hij heette voor de 1 Winand. Divendal -1 akte geen bezwaar tegen tsjp nieuwe naam, ook al was aseerd op een reminis- to itie. Direct in pij natuur- it t, maar zonder kap. Echt rt i blootachtige, kale mon- Winand liep met van al mee in de kloosterge- 'ic enschap. Zoals hij zelf nftt: „Van baanveger tot di- :teur". Het was vloeren feilen en vegen en poetsen, gardiaan hoorde, dat Wi nands grootvader kleerma ker geweest was en stuurde de nieuwe broeder op een goeie dag naar de kleermake rij. Broeder Winand Divendal kwam in '38 naar Leiden, naar de Haagweg. „Ik werd er koster, nog steeds als broe der zonder kap. Daar had je toen de nogal deftige pastoor Ignatius Smeets, een Limbur ger. Die vond zo'n broeder zonder kap maar niets, en hij vroeg eens aan zijn huisgeno ten: „Zouden we onze Wi nand eigenlijk niet een klein kapje kunnen geven? Dat oogt beter..." In '41 vertrok Winand zonder kap naar het noviciaat in Alverna bij Wij- chen, vervolgens was er een jaar gymnasium in Venray en daarop weer de kleerma kerij. Tot de Duitsers de min derbroeders hun huis uitgooi den. Toen gingen ze wonen in Vlodrop, op de Duitse grens. Winand was inmiddels geprofest, en zat dus aan God Almachtig, aan de orde en zijn geloften vast. „Ik ver zaak", had Winand gezegd. Aan heel wat zaken en toe standen. „En het zat wel goed met me", herinnert Winand zich nog heel best. Naar Batavia In '47 gaf broeder Divendal aan zijn gardiaan te kennen, dat hij graag naar de missie zou willen. Welnu, hij mocht naar Batavia varen. En nu pas begint het verhaal eigen lijk. Winand Divendal, broer van Herman in Heemstede, die eens, tot aan het bis schoppelijk verbod, secretaris was van de Katholieke Actie: „In 1855 was in Batavia de Vincentiusconferentie opge richt. Door de Jezuïeten. Nood lenigen in arme gezin nen. Het was een confronta tie met gezinnen met vooral indo-kinderen; Nederlandse vader en inlandse moeder. Het was een moeilijke situa tie, met dat Nederlandse bloed. De eerste kinderen van „Vincentius" in Batavia. In 1929 mochten de Francis canen in Oost-Indië gaan werken en daar namen ze van de „mensen van de So- Uit het oog, maar niet uit het hart. Nog dagelijks is broeder Winand Divendal ofm bezig met de zorg voor „zijn" kinderen in Jakarta. ciëteit (van Jesus)" de kin- derzorg over. De Jezuïeten vonden trouwens ook, dat deze zorg beter in het Fran ciscaanse straatje paste: „ar moe zijn jullie beter gewend" nou, dat zeiden ze natuur lijk niet zo precies, maar het kwam er wel op neer", zegt Winand, in '75 diaken ge wijd, naar zijn spirituele voorbeeld: sint Frans, die in onze dagen weer het één en ander weet los te slaan onder de jongelui. Op 17 augustus '47 later de dag der Indonesische bevrij ding kwam Winand in Ba tavia aan. Zorg voor de arme kinderen. Het is een uitdruk king die bijna statisch is; je hoort niet anders. Maar de werkelijkheid hield iemand als Bert Divendal uit de slaap. „Als je een greintje be grijpt van wat Christus heeft bedoeld, dan kun je met je religieuze en menselijke idea len tot aan je dood prima te recht. Kijk eens naar wat nu Jakarta heet. Toen ik daar- aankwam in Batavia was het een stad van ruim 500.000 inwoners. Nu zijn het er bijna tien miljoen. Alles vliegt erop af. Als vliegen op de lamp. Inmiddels zijn dé Moeders zonder man brengen hun kinderen naar „Vincentius"; in geleende jurken van de buurvrouw of in „krijgertjes" van de pastoor. „Om er fatsoenlijk uit te zien". indo-kinderen met bossen naar Nederland gekomen. Dat is een aflopende zaak ge worden in Jakarta. Maar het zijn nu de „loslopende" Indo nesische kinderen die in de huizen van „Vincentius" worden opgevangen. Broeder Winand werkte ruim 36 jaar in Jakarta. Nauw betrokken bij de op voeding van de kinderen: maar dan netzogoed 12 jaar directeur van het jongenshuis op Kramat, oprichter van een technische school en een middelbare school. Docent ook. Vier huizen van Vincen tius kent de metropool Ja karta nu, met duizend pupil len, uit de sloppen van de In donesische hoofdstad. Jon gens en meisjes van 0 tot 21 jaar of daaromtrent. De arm- sten komen het eerst in aan merking, kinderen van alle gezindten. Beroepsopleiding is er en er wordt gewerkt aan hoop voor de toekomst. Die hoop is in Indonesië net zo levendig als waar elders ook. Tien iaar geleden werd in Nederland de stichting Panti Asuhan (Verzorgingshuis) opgericht. Het doel is finan ciële adoptie en andere gel delijke bijdragen. Het gaat om „pleegouders" (kijk naar de Foster Parents) en „vrien den" van Vincentius. Je kunt kinderen adopteren, maar ook bijdragen in „losvast ver band". Als er maar geholpen wordt, vraagt broeder Wi nand met nadruk. Voorspel Als „voorspel" op broeder Winands gouden feest is er op zondag 25 mei 's middags om 3 uur een bijeenkomst in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare over „het werk in Jakarta". Broeder Winand Divendal praat daar over al z'n bekommernissen omtrent Jakarta (waar hij nog vrij regelmatig naar te rugkeert voor de afwikkeling van zaken en het hernieu wen van contacten). „Ik ben er nog zo nauw bij betrok ken, bij die kinderen uit de sloppen, sinds '83 toen ik naar Nederland terugkwam. Loslopende kinderen vangen we op. Totdat ze op eigen be nen kunnen staan. Totdat ze een vak hebben geleerd en een gezin kunnen stichten en gelukkig kunnen zijn. En dat gebeurt; telkens weer. Kin deren, die beter af zijn dan hun ouders, die soms eens langs de kant van de weg, of geworpen langs de kali, wer den geboren". Onvoorstel baar, maar het gebeurt. Een ere-kwestie dus, of „Ze zoeken het zelf maar uit". Broeder, en diaken, Winand Divendal heeft gekozen voor een plicht, een opdracht, die hij eens vrijwillig en van ganser harte op zich geno men heeft: „Ik zoek het zelf inderdaad maar uit. Je bent Franciscaan of je bent niet. En dan kun je de raarste fratsen uithalen; met gekke schorten bij een kernwapen- project op post worden gezet, maar de stichter van de be delorde zal nooit, postuum en in het hemels paradijs, dat van eeuwigheid voor alle goedmoedigen en zwakkeren bereid is, in z'n grauwe be- delhempje worden gezet". In de hele regio rond Leiden doet men al mee met de actie van Winand c.s. Daar zijn ongeveer 300 Nederlandse pleegouders die de lasten dragen. Er kunnen nog veel meer bij, die broeder Winand Divendals tropische zorgen, en die van z'n kinderen, kunnen verlichten. Kortgeding tegen Scheveningse reder KATWIJK/DEN HAAG Met alle vooruitzichten op een voor hen gunstige gerechtelijke uitspraak hebben achttien beman ningsleden van de trawler SCH 54 'Franziska' giste ren in het Haagse Paleis van Justitie een kort ge ding gevoerd tegen de Scheveningse reder W. van der Zwan en Zn bv inzake de vakantierege ling voor 1986. De vissers, Katwijkers en Scheveningers, hebben de rechter ingeschakeld, omdat zij geen genoegen nemen met het feit dat hun werkgever zonder overleg vooraf èn in afwijking van wat in andere jaren gebruikelijk was de ge hele bemanning van de SCH 54 plus ook die van de SCH 302 en 303 deze maand drie weken collectieve vakantie heeft opgelegd. Ze mogen pas weer aan het werk op 26 mei, als de vaderlandse haringvloot massaal uitvaart: „Vlaggetjes dag" De firma Van der Zwan ex ploiteert vier grote trawlers en heeft circa honderd man per soneel in loondienst. Onbillijk De achttien eisers zijn niet al leen van oordeel dat de reder onzorgvuldig heeft gehandeld bij het vaststellen van hun va kantie, maar ook dat de rege ling inhoudelijk onbillijk is. Zij vinden dat hun vakantierech ten ondergeschikt zijn ge maakt aan bedrijfsmatige pro blemen van hun baas. De verplichte opname van va kantiedagen is een uitvloeisel van de zogeheten „stilligrege ling" van staatssecretaris Ploeg van landbouw en visse rij, volgens welke reders ver plicht zijn hun schepen maxi maal tien weken aan de kant te houden om aan de vangstaf spraken binnen de EEG te kunnen voldoen. Voor makreel-documenthou ders onder wie de schipper van de SCH 54 geldt even wel een flexibeler regiem, waardoor zij de mogelijkheid hebben om vanuit een onder ling visplan een eigen regeling te treffen. Dit is echter niet gebeurd. Volgens de advocaat van de achttien, mr C. Raaij- makers, lijkt het erop dat de meeste reders de financiële ge volgen van het stilliggen thans hopen op te vangen door het bepalen van de gezamenlijke vakantie voor hun beman ningsleden. Krachtens de CAO Trawler- visserij hebben alle schepelin gen jaarlijks een totaal aantal van 25 vakantiedagen opge bouwd. Aangezien een vakan tieweek zes dagen telt, be draagt de gehele vakantie vier weken en een dag. Traditie is dat aan het einde van het jaar (de dagen rond kerst en nieuwjaar) alle vissersschepen binnenliggen vanwege een collectieve vakantie. Het reste rende tegoed veelal vol doende voor drie weken va kantie: de gemiddelde duur van een reis laat toe dat er ook nog op andere tijdstippen in het jaar vrijaf kan worden genomen. Kinderen In het onderhavige geval zou den de Katwijkers en Scheve ningers aan het eind van de maand reeds al hun vakantie dagen hebben verbruikt. „Voor mensen met kinderen zou dit een wel bijzonder on aangename regeling zijn", zo formuleerde vice-president mr. P. Offers van de Haagse rechtbank gisteren zelf al een deel van hun bezwaar. Mr. Raaijmakers vroeg de rechter om de Scheveningse reder bij de eerstvolgende be talingstermijn te verplichten tot vergoeding van een garan tieloon over de periode van 3 mei tot 26 mei aan elk van zijn cliënten, zonder dat de dagen waarover dit loon zal moeten worden voldaan in mindering wordt gebracht op door de ei sers in 1986 opgebouwde en nog op te bouwen recht op va kantiedagen. Verder eiste de raadsman dat de gedaagde binnen 48 uur na betekening van het vonnis het overleg opent met de verte genwoordiger van de vissers in dit conflict, Scheveninger Jacob Koning van het Onaf hankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties van Zeeva renden. De betrokkenen kunnen ove rigens al rekenen op een voor hen maar ook voor hun col lega's op andere grote vissers schepen positief vonnis, om dat hun werkgever het liet af weten in de rechtszaal te ver schijnen. De kans dat de Haag se rechtbank hun vorderingen bij verstek toewijst is dan ook zeer groot. Vonnis op 22 mei. Politiewagens beplakt De auto's van de Leid- se politie zijn sinds kort beplakt met tele foonnummers. De poli tie wil op deze manier nog eens extra de aan dacht vestigen op het gewijzigde telefoon nummer. Het informa tienummer is veran derd na de verhuizing van de Leidse politie naar de Langegracht. "SSENAAR Verschillen- bedrijven overwegen het issement aan te vragen van ggingsmaatschappij Hagee de initiatiefnemer voor vorig jaar geopende Hotel igisenaar. Hagee, dat onder eifr oud-minister van finan- A. van der Stee als advi- in dienst heeft, blijft ern- in gebreke bij het betalen rekeningen. De schuldei hebben nog vele tonnen ied na de bouw van het ho- eian de Katwijkseweg. reclamebureau Vaz Diaz in terdam heeft voor ongeveer oi «O gulden niet betaalde reke- ioitn lopen. De advocaat, mr. Van in Wouden uit Rotterdam, wilde ei isdagmorgen een faillissement n( ragen bij de Haagse rechter, heeft daarvan, „om hem mo nde redenen", op het laatste moment voorlopig afgezien. Het re clamebureau heeft voor hotel Was senaar gedurende enige tijd de re clame-campagne gevoerd. Ook het bedrijf IOC Van Willigen uit Ridderkerk wil binnenkort fail lissement aanvragen. Bij de rechter ligt een vordering van 50.000 gulden voor geleverde adviezen bij de in richting van het bedrijf. „Wanneer we dat geld niet krijgen, komt onze liquiditeitspositie in gevaar en zijn ontslagen niet uitgesloten", aldus di recteur J. Smeeman. Gevaar Het bestaan van Hotel Wassenaar komt door de aanvragen van het faillissement niet in gevaar. Het luxe hotel staat sinds 1 februari na melijk op eigen benen en wordt, on afhankelijk van Hagee, beheerd door de eigenaren. Centrale figuur voor de schuldeisers is derhalve de heer Ad Lagerwaard, directeur van Hagee. Als adviseur heeft Hagee be halve Van der Stee ook de verzeke ringstopman H. Groen in dienst. De moeilijkheden met beta'ingen zijn er vanaf het begin geweest. De eerste tekeningen van Hotel Wasse naar werden gemaakt door het voormalige architectenbureau Van Asperen en Hoogendijk in Rotter dam. Het bureau is inmiddels fail liet en volgens Hoogendijk hadden met name de „verschrikkelijke er varingen" met Hagee daaraan schuld. Hogendijk: „Wij maakten te keningen, maar zodra deze klaar waren, moesten ze ineens weer wor den veranderd. Dat is allemaal pri ma, maar dat kostte wel extra tijd en mensen en die kosten moesten wij in rekening brengen. Wel, de heer Lagerwaard weigerde vervol gens die onkosten te erkennen en hij zei simpelweg: jullie hebben je werk niet goed gedaan". Zijn partner Van Asperen, een hart patiënt, overleed kort nadat het faillissement was uitgesproken. Hoogendijk: „Ik zeg altijd maar zo: die hele affaire met Lagerwaard heeft Van Asperen geen goed ge daan en dan druk ik mij voor zichtig uit". Raadsel De directie over de bouw werd na het faillisement van Van Asperen en Hogendijk overgenomen door ar chitectenbureau Gooseman, even eens in Rotterdam. Dit bureau heefl inmiddels ook een vordering van 75.000 gulden lopen tegen Hagee. „Wij ziin daarover nog in onderhan deling' aldus een woordvoerder. „Het bedrag valt nog mee omdat tot op een gegeven moment de reke ning netjes werden betaald. Waar om die betaling plotseling stokten, is ons een raadsel' Wellicht dat de volgende redene ring uitkomst biedt: Hotel Wasse naar is gebouwd volgens een Ame rikaanse formule, waarbij de appar tementen door particulieren kun nen worden aangekocht. Met de daaruit vloeiende inkomsten wor den de kosten van de bouw zelf be taald. Het hotel telt 62 appartemen ten, in prijs variërend van 109.000 tot 136.000 gulden exclusief BTW. Probleem echter was dat niet alle appartementen op *ijd werden ver kocht en Hagee inmiddels een nieuw luxe hotel was begonnen in Aalsmeer bij Schiphol. Daardoor konden en kunnen de rekeningen van de bouwers van Hotel Wasse naar niet op tijd worden betaald, al dus verschillende woordvoerders. Hotel Wassenaar ontving eerder deze week een telex van het PR-bu- reau InterAction, voorheen Drag- tEgmont, waarin eveneens werd ge dreigd faillissement aan te vragen bij de Haagse rechtbank. Het bureau zou voor werkzaamheden aan het hotel nog 80.000 gulden tegoed heb ben. „Indianenverhalen" Frans van Egmond echter, eigenaar van vijftig procent van de aandelen van het bureau InterAction Holland en voor de volle honderd procent eigenaar van het bureau Frans van Egmond PR, ontkent ten stelligste dat er een telex naar hotel Wasse naar is gestuurd. „Daar weet ik niets van", aldus Van Egmond. „Ik heb er het volste vertrouwen in dat mijn vordering wordt gehonoreerd". De PR-man ontkent ook het bedrag hardnekkig en doet ze als „India nenverhalen" af. „Het bedrag is veel lager", aldus Van Egmond. Bo vendien heeft alleen zijn eigen bu reau Frans van Egmond PR zaken gedaan met Hagee en Hotel Wasse naar. Andere schuldeiser is GVH Tra ding, een bedrijf uit het Brabantse Oosterhout dat een terras en zonwe ringen heeft aangebracht. Het be drijf wacht nog op betaling van en kele tienduizenden guldens. De Haagse drukkerij Vegron, die voor de presentatie van Hotel Wassenaar folders leverde, heeft een incassobu reau ingeschakeld om een rekening van 35.000 gulden terug te krijgen. Verschillende makelaars hebben eveneens vorderingen van in totaal 60.000 gulden lopen. De makelaars waren betrokken bij de verkoop van de 62 appartementen. Verdere schuldeisers zijn onder meer het GAK, het reclame- en lichtbedrijf Api Neon, Martini Rossi en het tele visie-verhuurbedrijf Skala. Jeugd SJZ wint penalty-bokaal LEIDEN De jeugd van de Zoeterwoudse voetbalvereni ging SJZ heeft gisteravond op het sportcomplex van DOCOS in Leiden de Ad Dusée-penal- tybokaal gewonnen. De straf schoppen werden genomen op doelman Jan Stroomberg van eredivisieclub Excelsior. Van de 21 strafschoppen die SJZ heeft genomen werden er maar liefst 14 benut. SJC uit Noordwijk werd tweede ter wijl titelverdediger VVSB uit Noordwijkerhout derde werd. De vierde plaats was voor Fo- reholte uit Voorhout. Na twee series voorronden plaatsten vier verenigingen zich voor de finale. Opvallend dat SJZ slechts op het „nipper tje" was doorgedrongen tot die eindstrijd, want er waren zelfs twee extra series nodig met UDO uit Oegstgeest om de eindstrijd te bereiken. Per ver eniging kwamen zes spelers en één speelster in aktie. Al in de eerste finale-serie (iedere spe ler kreeg drie kansen) gaf SJZ het visitekaartje af door maar liefst 6 maal te scoren. SJC trof in die eerste ronde 4 maal de roos, terwijl de andere twee clubs op 2 bleven steken. De tweede ronde werd er minder gescoord. SJZ en SJC beiden 3x, Foreholte 2x en VVSB slechts lx. In de laatste ronde kwam SJZ 5x tot scoren. De grote konkurrent SJC kwam niet verder dan 2 doelpunten. VVSB passeerde Jan Stroom 4x en Foreholte lx. Uiteinde lijk bleef SJZ met 14 doelpun ten SJC (9 maal raak) dus ru:m voor.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13