Stichting ijvert voor behoud Veense sluis Geen garanties voor toptoernooien Avanti JOUR NAAL Zoeterwoude overweegt sluiting instruktiebad Overlast vanuit De Wijk baart Woubrugge zorgen BETH1 LEIDEN OMGEVING Huisvuil Ter Aar in mini-containers Ecidae Soman! VRIJDAG 16 MEI 1986 PAGINA Politie Hazerswoude zondag dicht HAZERSWOUDE Het politiebureau aan de Hazerswoudse Rijndijk zal zon dags worden gesloten. Dit is een gevolg van de bezuinigingen op het politiebud get. Tevens wordt de regionale surveil lance 's nachts gehalveerd en verdwij nen de projectsurveillance gedurende de weekeinden, 's avonds en 's nachts. Al eerder was er bij de politie bezorgd heid over de gevolgen van de bezuini gingen. Begin dit jaar kon een deel van het werk tijdens nachtelijke uren niet meer worden uitbetaald. Het ministerie van Justitie trok toen tot 1 mei ander half miljoen gulden extra uit. Na 1 mei zal in de regio Den Haag een tekort ont staan van ruim twee ton. Dit heeft in Hazerswoude maatregelen tot gevolg. Actie DOSR: vijf mille ROELOFARENDSVEEN De tweede bliksemaktie van de Veense voetbalver eniging DOSR bracht gis teravond vijfduizend gulden op. Met de eerder opgehaal de tienduizend gulden, heeft DOSR nu nog niet voldoende geld voor het nieuwe clubhuis. Desalniet temin verklaarde DOSR- voorzitter Bert de Haan gis teravond tevreden te zijn. „Volgende week gaan we nog wat resterende adressen af. Hoe dan ook. ons streef bedrag van twintigduizend gulden moeten we halen". Deel Stompwijkse school wordt afgebroken STOMPWIJK Wethouder J. C. van Erp heeft gisteren de Dorpsraad Stompwijk laten weten, dat de laagbouw van de Maarten van der Veldeschool aan de dr. Van Noortstraat we gens de slechte bouwkundige staat beter kan worden afge broken. De toekomstige bestemming van de leeggekomen school is nog niet definitief. Voor het achterste deel met de aula en de bovenverdieping hebben zich zes organisaties ge meld. De nieuwe accommodatie mag echter het Dorpshuis geen concurrentie aandoen. De financiële ruggegraat van een optimale bezetting van het Dorpshuis moet gehandhaafd blijven, aldus de wethouder. Mogelijkheden om het pand te verbouwen tot woonruimte zijn negatief beoordeeld. De slechte bereikbaarheid speelde hierbij een rol. Het nieuwe lid van de Dorpsraad A.G.M. v.d. Haar suggereerde de bouw van een kleine sporthal. Bij de aanvang van de vergadering verwelkomde voorzitter Van Erp drie nieuwe raadsleden: de dames M. v.d. Ham-den Elzen en M. van Bemmelen-Turnhout en de heer Van der Haar. Ook Regenboog mag uitbreiden Welzijnsraad Ter Aar TER AAR Na de Aardamse scholen Het Kompas en De Vosseschans mag nu ook de protestants christe lijke basisschool De Regenboog gaan uitbreiden. Dit deelde het college van burgemeester en wethouders gisteravond aan de gemeenteraad mee. Ook voor deze school is een beschikking van het mi nisterie van onderwijs en wetenschappen ontvangen en behalve de noodzakelijke verbouwingen mag ook worden overgegaan tot aanbouw van 2 lokalen. Dit gaat betekenen, dat de voormalige kleuterschool De Kleuterhof. waarvan het gebouw nu nog in gebruik is bij de basisschool, in de toekomst ontruimd gaat wor den. Ook de leerlingen die nu nog in het houten ge bouw zijn gehuisvest, zullen dan in het hoofdgebouw worden ondergebracht. Wat er met het kleuterge bouw gaat gebeuren, is nog niet bekend. Het valt te verwachten, dat na de schoolvakanties met de bouw plannen voor de drie Aardamse scholen zal worden begonnen. TER AAR De gemeenteraad van Ter Aar beslot gisteravond tot benoeming van negen leden van de Welzijnsraad. Benoemd werden de heren G.A. Otto en J. Born en de dames C. Baas, M.M. Metz-van Kempen, H. Pieterse- van Kessel, J. Soede-Spijker, J.H.M. Jinssen-Wijsman. P.M. van Uffelen en C.A. M. van Kempen-Straver. Voor de nog ontbrekende 3 leden zal in een volgende raadsverga dering een besluit worden geno men. aldus burgemeester P.J. Verhoef. Als voorzitter van de Welzijnsraad is door het college wethouder van Welzijnszaken, mevr. V. Born-Toers-Bijns aan gewezen. KARAKTERISTIEK VOOR PITTORESKE HAVENGEBIED ROELOFARENDSVEEN De Stichting Behoud en Beheer Sluis te Roelo- farendsveen is gister avond officieel opgericht. Dat gebeurde in het oude café De Haven nabij de Veense sluis. De sterk verwaarloosde, bijna honderd jaar oude sluis met haar thans lekkende deuren en scheurend metselwerk, moet hoognodig een opknap beurt van ongeveer een kwart miljoen gulden ondergaan. Maar eigenaar waterschap „De Oude Veenen" zag lange tijd niet het nut in van een derge lijke grote investering. De wa terkering heeft namelijk geen funktie meer voor de water huishouding. Alleen recrean ten maken nog gebruik van de enige overgebleven vaaronts- luiting tussen het Braassemer- meer en de Veender- en Lij- kerpolder. Hoewel „De Oude Veenen" SLUISMUREN ZEKER EEN METER DIK ROELOFARENDSVEEN Het unieke Veense sluisje is bijna een eeuw oud. In vroeger jaren waren er ook sluisjes in Rijp wetering. Nieuwe en Oude Wetering. De sluis van Roelo fa rends veen werd vroe ger gebruikt door tuinders en baggeraars. Tegenwoordig maken vooral vissers en andere watersporters er gebruik van. Volgens een oud handgeschreven bestek uit 1894 heeft de Woubrugge meestermet selaar Dirk van Essen het sluisje, voor een bedrag van 9770 gulden gebouwd. Het ge metselde waterwerk kwam in de plaats van een houten exemplaar. De huidige sluis is gebouwd op 224 palen van tien me ter lang en heeft een houten van vloer van vijf centimeter dikke planken. Bij de bouw van de sluis in 1894 had men een bouwput gegraven van tien bij dertig me ter met een diepte van ongeveer drie a vier meter onder het waterpeil van de Braassem. De muren van het sluisje be staan uit waalklinkers met een afdeklaag van vlakke rijnklinkers. In totaal is 260 kub stenen gebruikt. Volgens de heer K. van Graas, een van de bestuursleden van de Stichting voor Behoud van de Sluis, be tekent dit dat de muren van de dertig me ter lange sluis meer dan een meter dik moeten zijn. De thans lekkende sluisdeu ren zijn honderd jaar geleden van eiken hout gemaakt Vervolgens zijn ze voorzien van veel ijzerbeslag. De reden dat de res tauratie van de sluis nu een kwart mil joen gulden kost is dat de oorpsronkelijk aangebrachte voorzieningen (schutbalk- sponningen) om de sluis droog te zetten niet meer bruikbaar zijn. Aan de monding en het eind van de vaarverbinding (aan de kant van de polder onder de vaste brug) zitten uitspringen in de muur, waarin een damwand had kunnen worden gelegd. Het metselwerk is echter in de loop der jaren onbetrouwbaar geworden en de eiken bal ken, die erin passen, zijn verdwenen. dan ook lange tijd serieus heeft overwogen de vaarver binding te dempen, is men nu overstag gegaan voor het, on dermeer door de Historische Vereniging „Oud Alkemade" ingegeven, argument dat het sluisje grote historische bete kenis heeft voor het pittoreske havengebied van Roelofa- rendsveen en bepalend is voor het dorpsgezicht ter plaatse. De sluis staat evenwel niet op de Monumentenlijst. Samen met het gemeentebestuur van Alkemade tracht het Water schap nu voldoende subsidie gelden aan te boren om de res tauratie toch mogelijk te ma ken. Het Waterschap wil dat de zelfbedieningssluis voort aan een beheerder krijgt om schade door onoordeelkundig gebruik te voorkomen. Het is bedoeling dat voor het schut ten van de sluis in de toekomst een klein financieel offer wordt gevraagd. Dankzij het initiatief van de nieuwe Stich ting Behoud en Beheer Sluis te Roelofarendsveen is een goed beheer van de sluis voortaan wellicht mogelijk. De initiatiefnemers hebben in de gisteren ondertekende op richtingsakte als eerste doel van de stichting de restauratie, het beheer en onderhoud van de Veense sluis genoemd. Het kersverse stichtingsbestuur bij de vervallen maar fraaie sluis. Daarnaast beogen zij ook de restauratie, het beheer en on derhoud van andere water bouwkundige werken zoals sluizen, bruggen, molens, ge malen en dergelijke in Alke made en omgeving. Nadruk kelijk wordt in de statuten vermeld dat de stichting geen winst mag maken. Het bestuur tracht haar doelen te bereiken door het aankopen, laten res taureren en eventueel exploi teren van de waterbouwkun dige werken. Bovendien zijn er plannen om op langere ter mijn bijeenkomsten te organi seren en een schoolproject voor te bereiden met als on derwerp het historiche sluisje van Roelofarendsveen. Omdat de gemeente Alkemade en Waterschap „De Oude Vee nen" hoogstwaarschijnlijk wel aan de benodigde geleden voor restauratie van de vaarverbin ding kunnen komen, ziet het stichtingsbestuur het tevens als haar taak om ongeveer vijfentwintig a dertigduizend gulden te vergaren, die nodig is voor de wederopbouw van een ophaalbrug over de sluis. De oorspronkelijke ophaalbrug is in 1966 afgebroken en ver vangen door een simpele recht-toe-recht-aan-brug. Het stichtingsbestuur organi seert een aktie om begunsti gers te werven. Deze begunsti gers krijgen een fraaie oorkon de. Bovendien komt er een sticker-aktie. Voorzitter M. Minderhoud liet gisteravond weten dat hij, de toch wel reële droom koestert dat de restauratie van de sluis begin 1987 kan aanvangen en dan nog voor de zomer gereed is. Vooralsnog heeft het stich tingsbestuur veel sponsors no dig. Namens Waterschap „De Oude Veenen" zegde dijkgraaf J. Uit den Boogaard gister avond financiële hulp toe voor een publiciteitscampagne. Ook een plaatselijke bankvestiging verleent medewerking. Nieuwveen looft aanpap vandalisme ^aa :aM i NIEUWVEEN Het h i jaarlijkse rapport van rijkspolitie oogstte in de c missie Bestuurlijke Za van Nieuwveen veel waai ring. Met name de aai van het vandalisme en menwerking met de schi werd gisteravond genoe Teleurstelling is geuit het standpunt van de p( dat de assistentie bij r schappelijke en sociale blemen zal moeten ven deren. Burgemeester Boj vroeg begrip voor het feitji de politie, nu er een k^| gemaakt moet worden i.i de problemen rond de be ting, deze „oneigenl taak" loslaat. Het handhait van de openbare orde a hoofdbrekens genoeg me bezuinigingen, A.T.V. niet-betaalde overuren. [r Voor het kruispunt vane' Achterweg zijn maatreg geadviseerd. Door zogena de „polderblindheid" staan er ongelukken. Pro 0 ciale Waterstaat heeft int dels groen aangeplant. u leen zal dat nog moi j groeien", aldus burgemee n Boelen. Mevrouw Ame r xen (Gemeentebelang r haakte hierop in door te i a len: ,,'t is belachelijk, e leek of er alleen houtsci was neergegooid, er sl° stekjes van 30 cm". c De commissie was het i unaniem over eens, dat 5 wachten op een veilige si r tie te lang is, zodat opni i) contact zal worden opgi men met Provinciale W« n staat. Ook met het minislc van Onderwijs en We1 schappen zal overleg vo i over de huisvesting var11 Jbasisschool De Tamboerij twee gebouwen. Het voor j. lige kleuterschoolgeb was bedoeld als noodlo voor 10 jaar. Nu stelt het nisterie (terwijl integi j wordt voorgestaan, dus r onder één dak) dat dit r bouw is neergezet vooid jaar. „Een oneigenlijk av ment. Als nieuwbouw wg afgewezen op grond vant brek aan financiële mi len, moet dat worden toa geven", aldus de commis'1 E HAZERSWOUDE Ta feltennisvereniging Avan ti krijgt van de gemeente een bedrag van 1750 als tegemoetkoming in het verlies dat geleden werd bij de interland Neder- land-Hongarije in septem ber 1985. Dat betekent echter niet, dat in de toe komst automatische weer garant gestaan wordt voor nadelige resultaten bij topwedstrijden. Dit be sloot de raadscommissie voor Algemene zaken en financiën gisteren. Tot de garantstelling voor de interlandwedstrijd van vorig jaar werd besloten na een lange discussie. Voorwaarde was, dat de vereniging zelf voldoende moeite zou doen om sponsors te werven. Nu de organisatie van de wed strijd een tekort te zien gaf van 6150 wilden de com missieleden, met uitzonde ring van J. Kaashoek (SGP/ RPF) wel overgaan tot beta ling van het afgesproken be drag. Met de nadruk op het feit, dat het om een eenmali ge uitkering ging. De com missieleden wilden dan ook niet zonder meer ingaan op het pleidooi van Avanti-ver- tegenwoordigers om op voor hand garant te staan voor toekomstige belangrijke toer nooien, zoals de mogelijk op 14 juni in Hazerswoude te houden Europacupfinale, waaraan de Avantidames deelnemen. Het argument dat de evenementen een pro motie betekenen voor Ha zerswoude, werd wel gedeel telijk overgenomen door S. J. Fransen (Gemeentebelangen '86), die de topwedstrijden zag als een goede gelegen heid om de sierteelt onder de aandacht te brengen. De bemoeienis van de ge meente zou zich er wel toe moeten beperken om de be langenvereniging voor de boomkwekerij, STIBOS, met het Avantibestuur om de ta fel te brengen. Anderen zoals mevrouw G. Hoogendoorn (CDA). W. den Ouden (VVD) en J. Kapaan (PvdA/PPR) hielden nog wel de mogelijk heid open, om nog eens die per op de zaak in te gaan. Burgemeester J.W. van der Sluijs wilde in dit licht wel ingaan op een toekomstig verzoek van Avanti. Maar hij wees wel op het stand punt van het college, dat geen extra subsidies wil ge ven voor topsport, terwijl op de gewone sportbeoefening bezuinigd moet worden en er geen geld is voor schoolsport. ZOETERWOUDE Wordt in Zoeterwoude binnen afzienba re tijd het overdekte instruk tiebad gesloopt en het open- luchtbad overkapt? Daarop zou het best eens kunnen uit draaien nu is gebleken dat de kosten van het gemeentelijk zwembad op sportpark Haas broek nauwelijks nog zijn op te brengen. Dergelijke gelui den waren gisteravond hoor baar in een gecombineerde commissievergadering waarin het zwembad centraal stond. Het exploiteren van een zwembad is een kostbare aan gelegenheid. De enorme stij ging van de energielasten en daling van de bezoekersaantal len geven steeds vaker nega tieve exploitatiecijfers te zien. Hoewel in Zoeterwoude het bezoek niet desastreus is te ruggelopen, wil het gemeente bestuur de zaken toch eens op een rijtje zetten, zeker nu voor de komende jaren diverse in vesteringen nodig zijn om zo wel het overdekte als het open bad op een verantwoorde wij ze te kunnen laten funktione- ren. Het is overigens niet voor de eerste maal dat wordt gespro ken over de toekomst van het overdekte instruktiebad. En kele jaren geleden liet de ge meenteraad al doorschemeren de geldkraan (gedeeltelijk) te willen dichtdraaien. Toen kon het tij nog net worden gekeerd maar nu andermaal grote fi nanciële offers gevraagd wor den wil de nieuwe ge meenteraad eerst een nader onderzoek door een gespeciali seerd bedrijf laten uitvoeren alvorens beslissingen te ne men. Gisteravond werd in elk geval wel duidelijk dat de raadsleden serieus denken aan sluiting van het instruktiebad, eventueel in combinatie met het overkappen van het open- luchtbad. Daarvoor zijn mo menteel vergevorderde tech nieken hanteerbaar. WOUBRUGGE Over leg tussen omwonenden, gemeentebestuur en ge bruikers van het vereni gingsgebouw De Wijk moet een einde maken aan de overlast. Het ge meentebestuur zal initia tief nemen tot dit overleg. Dat zegde burgemeester Brouwer de Koning van Woubrugge gisteravond toe tijdens de gemeente raadsvergadering. Directe aanleiding tot de discussie over De Wijk waren de ongeregeldheden in de nacht van Koninginnedag. Reeds jaar en dag ergeren de omwonenden van het vereni gingsgebouw De Wijk zich aan nachtelijke herrie en andere vormen van overlast, veroor zaakt door gebruikers van het gebouw. De nacht van Konin ginnedag vormde een droevig hoogtepunt. Een bankgebouw, een telefooncel en een snack bar moesten het ontgelden en een paar duizend gulden scha de was het resultaat Van di verse kanten wordt de be schuldigende vinger in de richting van de jeugdsociëteit Woodbridge geheven. Het be stuur van de sociëteit doet, al dus burgemeester Brouwer de Koning, al het mogelijke om problemen te vermijden. Raadslid Van Woerden (VVD) wees erop, dat omwonenden graag een gesprek met het ge meentebestuur en gebruikers willen aangaan om tot een op lossing te komen. Ook de poli tie valt, aldus raadslid Brunt (Protestantse Groepering), wel een en ander te verwijten. Burgemeester Brouwer de Ko ning wees in dit verband op het gebrek aan mankracht van de rijkspolitie. Daarvan wordt de burger meer en meer de dupe. Het college zegde toe met de betrokkenen in overleg te treden om tot een oplossing te komen. Het nieuwe raadslid mevrouw Swarte (CDA) stelde het roken tijdens de vergadering aan de orde. Door vele mensen wordt dat als hinderlijk ervaren. Na enige discussie werd een aar dig compromis gevonden. Om 21.00 uur wordt een rookpauze gehouden. Ervoor mag niet ge rookt worden. Daarna slechts met mate. Wie de maat echter moet bepalen, bleef in het on gewisse. 55 Jaar trouw Het Hazerswoudse echtpaar C.P. Menken en H. Menken- Bijlemeer viert zondag het 55-jarig huwelijksfeest. De viering zal in huiselijke kring plaatsvinden, met hun vijf kinderen en de zes klein kinderen. Sinds op 30 april de bruidsdagen ingingen is het huis niet meer zonder be zoek en bloemen geweest. De heer Menken is geboren in Hazerswoude, waar hij tot zijn 80e jaar in het Zwaantje woonde. Zijn echtgenote is afkomstig uit Leimuiden. Zij kwam op haar achttiende jaar naar Hazerswoude, „in betrekking". Hier ontmoette zij haar toekomstige ega, die toen met zijn vader beurt schipper was. Voor de som van 5 cent vervoerden zij pakjes naar Leiden en terug. Na zijn huwelijk ging de heer Menken vee vervoeren met zijn broer. Het veever voersbedrijf van de Gebroe ders Menken is nu overgeno men door neef Laurens. Vier jaar geleden verhuisde het echtpaar met hun dochter naar een minder bewerkelij ke flatwoning. TER AAR Binnenkort zal in Ter Aar gestart wor den met het uitgeven van mini-containers voor het ophalen van huisvuil. Dit werd gisteren tijdens de raadsvergadering duidelijk bij de behandeling van een voorstel tot vaststelling van het tarief voor het ophalen van het huisvuil. Besloten werd om per perceel een bedrag van 135 per jaar te heffen. Voor dit bedrag le vert de gemeente een con tainer en wordt het huis vuil gedurende het gehele jaar opgehaald. Dit bracht raadslid Van Tol (gemeen tebelangen) tot de vraag wat nu precies bedoeld wordt met een perceel. Wethouder P.J. van Rijn van openbare werken deel de mee, dat met een perceel een woning wordt bedoeld. Op de vraag van Van Tol hoe het dan zit met wonin gen in combinatie met een winkel, moest het antwoord nog schuldig worden geble ven. Voor bepaalde situaties zal nog een nadere regeling moeten worden getroffen, aldus burgemeester P.J. Verhoef, die voorstelde om eerst maar eens een start te maken met de mini-contai ners en dan af te wachten welke vragen zich „tijdens de rit" nog zouden aandie nen. „Dan kan er alsnog een besluit worden geno men", zo vond de burge meester en de raad deelde deze mening. Wel is duide lijk, dat de gemeente één container gratis ter beschik king stelt, maar dat een tweede container bij de ge meente moet worden ge kocht als daartoe de nood zaak aanwezig is. Voor be drijven zijn er grotere con tainers, waarvoor ook een speciaal tarief geldt. Pony Manege Liethorp in Leider dorp organiseert maandag de Dag van de Pony. Deze jaar lijkse dag staat dit keer in het teken van Walt Disney. Op het programma staat onder meer de Plutorace, waarbij ruitertjes op hun pony een hond moeten vervoeren, bot ten meenemen, hindernissen springen en de hond in zijn mand leggen. Verder is er de Biggenjacht, waarbij moet worden geprobeerd de staart van de big te kapen. Ook zijn er demonstraties met gevor derde ruiters en wordt het sprookje Ali Baba en de 40 rovers uitgebeeld. Tenslotte' is er een strodorp met schiet tent, poffertjeskraam, lucht kussen en Walt Disney te kenfilms. Entree gratis, aan vang 9.00 uur. Fietsen De fietscommissie van de Ter Aarse IJsclub organi seert maandag de traditionele fietstocht over 40 en 60 kilo meter. Er kan tussen 9.00 en 14.00 uur worden gestart vanaf de kantine van Ter Aarse IJsclub aan de Oostka- naalweg in Ter Aar en vanaf café De Sport in Noorden. Voor informatie: tel. 01722- 2247. Zweif Shirley Zangeres Shirley treedt maandag Pinksterdag op in bar-défr cing Blues Brothers aan I Henri Dunantplein 11 in h legom. Ze wordt begelSj door haar eigen band. Bi tl Brothers gaat om 21.00 i open. Vlooienmarkt In De Schelft in Noordw kerhout wordt Twee Pinksterdag een Vlooie j markt gehouden. Bovendi treden er die dag verschille j de artiesten op en worden kinderfilms gedraaid, markt wordt gehouden 10.00 tot 17.00 uur. De £<j gang kost vier gulden, vi 65-plussers twee gulden. K deren tot en met 12 jaar n gen gratis naar binnen. Mi Ruilbeurs Een grote ruil- en verzam beurs wordt maandag v i 10.00 tot 17.00 uur gehouci in de Hillegomse Tresloi i zaal aan de Parklaan 5. L\ scala van verzamelobject waaronder Liebig plaats} Koninklijk Huis, Anl Pieck, speelgoed, dinky to stickers, aardewerk, munti, postzegels, ansichtkaart medailles, stripverhalen, erdopjes, vingerhoedjes, s nen en mineralen, curie oude aandelen en kranl vanaf 1840 zullen tijdens gebeuren vertegen woord zijn. De toegangsprijs draagt een rijksdaalder vi volwassenen en een gulc voor kinderen. Voor meer formatie omtrent de be kan men contact opnen met „Collectore Servii Frans Halslaan 21, Hillegi tel. 02520-17552. Pont voor ontsluiting Zwanburgerpolder WARMOND De Zwanburgerpolder in Warmond zal middel van een pont bereikbaar worden. De ontsluiting de Zwanburgerpolder is al jaren een discussiepunt tussei gemeentebestuur en de betrokken agrariërs. Nu is ovei stemming bereikt over de ontsluiting middels een pont boerderij de Eenzaamheid. Er is onlangs een pont gekeui goedbevonden en er zijn aanlegmogelijkheden voor ge den. Dat werd gisteravond bekendgemaakt op de comn openbare werken. De agrarische ontsluiting van de Zweilandpolder lijkt e eens aanzienlijk dichterbij gekomen te zijn. Tussen het terschap, de gemeente en de bewoners is overeenstem bereikt over de kostenverdeling. Nadere uitwerking va plannen wordt op korte termijn verwacht. Het zeer krappe voetgangersbruggetje nabij de Warmot tol zal mogelijk spoedig vervangen kunnen worden doo voetgangers/fietsbrug, dankzij een subsidie van Provir Waterstaat. Dat deelde de directeur gemeentewerker heer Kip gisteren mee. Door aanleg van een gecombini voetgangers/fietsbrug krijg^ het autoverkeer meer ruim de smalle Tolbrug.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12