Veel startende bedrijven slagen STAD OMGEVING fcidóe Qowumt De Nobel hoeft dwangsommen niet te betalen rotesten tegen bouwplan an Campenlaan baten niet Toneelgroep De Jonkies r indré van Haasteren exposeert thea terfoto 9s Reed Tool en bonden bijna akkoord over sociaal plan Exotische planten ^eertsema (VVD) en Bakker (CPN) in debat op één lijn Drie x drie praktische pennen vooru VRIJDAG 16 MEI 1986 PAGINA 11 andje in jygens- loratorium )EN De brand- moest er van- t aan te pas ko- om een brandje >t Huygenslabora- to aan de Wasse- weg te blussen, arand werd om uur ontdekt en de op de negende eping van het Volgens de poli- de brand een ge- van een chemi- reaetie tussen hillende stoffen. Festival tegen racisme LEIDEN In het Leids Volkshuis wordt morgen on der de naam 't Voor Iedereen Festival een manifestatie ge houden tegen racisme. Het fes tival is georganiseerd door de groep „Geef racisme geen stem". Met dit festival wil de groep laten zien dat „het juist heel positief is dat we in Lei den met mensen uit verschil lende culturen wonen", 's Mid dags van een tot vijf uur wor den onder meer video's ver toond, staat er een poppenkast en treedt de Turkse band Ozlem op. 's Avonds bedraagt de toegang een gulden en treedt vanaf acht uur het Ma rokkaans Theater project op gevolgd door Ozlem. Sporthal gaat medio juni proefdraaien LEIDEN De nieuwe sporthal in het Morskwartier wordt 15 juni officieus in gebruik genomen. De hal zal dan gaan proefdraaien waarna in september de officiële opening volgt. De bouw van de hal gaat, zoals bekend, meer kosten. Door de aanleg van stadsverwarming en de bouw van een hoogspannings ruimte is een aanvullend krediet van 150.000 gulden gewenst* zodat de totale kosten 2,9 miljoen zullen bedragen. Het parkeerterrein bij de velden van voetbalvereniging Roodenburg wordt in het najaar onder handen genomen. Er komt verlichting en de ingang wordt verlegd. Op deze manier wil men de parkeeroverlast in de Pieter Bothstraat tegen gaan. TON VOOR LEIDS REMBRANDTPARK LEIDEN/DEN HAAG De ge- meente Leiden krijgt 100.000 gulden van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland (GS) voor de aanleg van het Rembrandtpark. Het Rembrandt- park moet komen tussen het Noord- einde en het Galgewater en de aan leg ervan kost totaal 300.000 gulden. Het is voor het eerst dat de provincie subsidie op tafel legt voor recreatie gebieden in steden. Het bedrag dat Leiden krijgt, maakt deel uit van een bedrag van totaal een miljoen gulden dat naar negen Zuidholland se gemeenten gaat voor de aanleg van dergelijke recreatievoorzienin gen binnen de bebouwde kom. GS steunen verder onder meer Den Haag, Rotterdam, Delft en Gouda. De toneelgroep De Jonkies van de Christelijke Scholengemeen schap De Vlietschans speelt op donderdag 22, vrijdag 23 en za terdag 24 mei het stuk „Andor ra" van de Zwitserse schrijver Max Frisch. Dit in 1963 geschreven stuk herbergt het vooroordeel als voornaamste problematiek. De voorstellingen worden gespeeld in De Vlietschans aan de Apol- lolaan 262 en beginnen om kwart over acht. Inbraak in coffeeshop LEIDEN Bij een inbraak in een coffeeshop aan het Noordeinde is in de nacht van woensdag op don derdag 800 gulden gestolen uit drie speelautomaten. Verder verdween uit een kassa wis selgeld. Hoe men het pand is bin nengekomen is niet bekend. >5 PROCENT HAALT TWEEDE JAAR .EIDEN Een groot 1 van nieuwe, starten- bedrijven, boekt suc- Volgens de Kamer Koophandel voor ijnland houdt maar vijf ocent van de starters de regio er binnen een mee op. De secreta- van de Kamer, A. lerkhout, signaleert oorts een flinke toena- ne in het aantal begin- ende ondernemingen, orig jaar werden in eze regio 830 nieuwe ondernemingen gestart, het jaar daarvoor waren dat er nog 750. Berkhout heeft wel een verklaring voor de stijging van het aantal beginnende on dernemers. „Ik denk dat dat komt omdat de hou ding tegenover het on dernemerschap positie ver is geworden. Vroeger was ondernemen een be laden woord". Ondanks die positieve ont wikkeling wil de Kamer startende ondernemers inten siever steunen. De Kamer gaat daartoe oriëntatiecursus sen voor deze ondernemers organiseren. Tijdens deze bij eenkomsten zullen specifieke onderwerpen zoals „financie ring" of „vergunningen" be handeld yorden. Waarschijn lijk worden vanaf september in totaal vier bijeenkomsten gehouden. De Kamer van Koophandel breidt op deze manier de opvang en advise ring voor startende onderne mers uit. De Kamer van Koophandel zal naast het ge ven van de cursussen ook trachten tot een betere coör dinatie tussen de instanties in de regio die zich bezighouden met het geven van voorlich ting aan starters. Dat de oriëntatiecursussen in een behoefte zullen voorzien, blijkt uit een enquête die vo rig jaar op de „Startersboot" werd gehouden. Op deze boot, die Leiden, Alphen aan den Rijn en Lisse aandeed, verschaften verschillende or ganisaties informatie over het be'ginnen van een eigen onderneming. Ruim vijfhon derd personen bezochten de boot. De problemen die de beginnende ondernemer te genkomt zo blijkt uit het onderzoek liggen voor het grootste gedeelte op het ge bied van de financiering. An dere problemen hebben be trekking op het verkrijgen van vergunningen en huis vesting. Uit de enquête valt ook een profiel op te maken van de gemiddelde „starter": het is een man (twintig procent van de bezoekers was vrouwe lijk), die een beroepsoplei ding heeft gevolgd en werk zaam is in loondienst. Het onderzoek onder de be zoekers van de Startersboot geeft verder aan dat starters weinig risico nemen. „Men blijft binnen het eigen be roeps- of ervaringsveld", al dus A. Berkhout, de secreta ris van de Kamer van Koop handel. Het rapport van het Alphense bureau Aspeslagh bevestigt dat: een boomkwe ker begint een kwekerij, een accountant een accountants kantoor en een broodbakker een bakkerij. Slechts enkelen kiezen een, gezien hun be roep, minder voor de hand liggende bedrijfstak: een ambtenaar die een honden- toiletteerbedrijf begint, een huisvrouw die een wormen- bedrijf wil starten en een schilder die een shoarmazaak opent. LEIDEN De Nobel krijgt voor de verhuizing van de Zoeterwoudseweg naar een terrein bij de Groenoordhallen 360.000 gulden van de gemeente. Teven^ hoeft het bedrijf een aantal dwangsommen niet te betalen. Deze wa ren opgelegd wegens het herhaald zondigen tegen de hinderwet. „Wel is De Nobel gezegd dat hij zich gedeisd moet houden", zei wethouder J. Peters (ruimtelijke ordeing) gis teren in een vergadering van de raadscommissies ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. De handelaar in lompen en oud papier De Nobel neemt, als alles volgens plan ver loopt, de nieuwe hal bij de Groenoordhallen in het voorjaar van 1987 in gebruik. De verhuizing is een grote opluchting voor de bewoners van de Zoeterwoudseweg die jarenlang hebben getracht het bedrijf weg te krijgen. De Nobel zou vooral erg veel herrie maken. De gemeente lag ook herhaalde malen met het bedrijf in de clinch over het niet naleven van de hin derwet. Alle raadsleden waren giste ren opgetogen over het ver trek van De Nobel en felici teerden wethouder Peters met het behaalde resultaat. Deze zei dat het de nodige moeite had gekost De Nobel over te halen. Wat er met het huidige terrein van De Nobel gebeurt, is niet duide lijk. Er wordt met verschil lende kandidaten over ge praat, maar een definitieve huurder is er nog niet. Over de ook aan de Zoeter woudseweg gevestigde Leid- se Betonmortel Centrale, vol gens Peters het grootste mi lieuprobleem van Leiden, zal vooroverleg met de ambtena ren van milieu-minister Winsemius worden gevoerd. Zonder financiële steun van het rijk kan Leiden de ver huizing van de Betonmortel Centrale niet betalen. „Maar öp korte termijn is er niets te verwachten", zei Peters. Hij wees op de bewoners van Meerburg die zich met hand en tand zullen verzetten te gen de komst van de Beton mortel Centrale naar Room burg. Peters zei dat de verplaatsing van Gijzenij (gevestigd aan de Zijloever) mpgelijk wel door Leiden kan worden be taald. „Maar het is kantje boord", merkte de wethou der op. iEN De vereniging eigenaren van de Chur- kjlat en andere omwonen- ijn teleurgesteld en ver- iardigd over het plan aan Campenlaan een ex van 26 woningwet- igen te bouwen. Men het plan niet mooi, parkeeroverlast en is zijn uitzicht te verliezen, ravond kregen de bewo- in de vergadering van de commissies volkshuisves- en ruimtelijke ordening r nul op het rekest. De ierheid van de raadsle- lield vast aan de 26 wo- Het plan bestaat uit een blok met drie bouwlagen met daar aan gekoppeld eengezinswo ningen. Het gaat om 20 drieka merwoningen en zes eenge zinswoningen. De hoogte van deze stapelbouw (met plat dak) is acht meter en 10 centimeter. Dat is lager dan een „gewoon" huis, hield wethouder D. Tes- selaar (volkshuisvesting) de protesterende bewoners voor. Volgens hen is op een infor matie-avond in november 1985 duidelijk gekozen voor een plan met 17 woningen. Men was verbaasd dat nu plotseling een complex met 26 woningen uit de bus was gekomen. Vol gens Tesselaar is de reden hiervoor, dat de commissie volkshuisvesting een aantal maanden geleden de voorkeur gaf aan stapelbouw met 26 wo ningen. Hij gaf toe dat de be woners daarvan niet op de hoogte zijn gesteld. Volgens de vereniging van ei genaren van de Churchillflat zal het nieuwe complex naar voren springen in de Jacob van Campenlaan en wordt het daarmee een niet al te fraaie blikvanger. De rijbaan van de Jacob van Campenlaan wordt smaller. Voorstellen om het complex naar achteren te schuiven of enkele woningen te draaien, vonden geen gena de in de ogen van de meerder heid van de raadsleden. Deze aanpassingen zouden één of twee woningen kosten en daar wilde men niet aan. VVD en CDA waren bereid één huis op te offeren, maar PvdA, D66, Links Leiden èh Leiden Weer Gezellig waren dat niet. Deze partijen wezen onder meer op het feit dat er 72 gegadigden zijn voor 26 woningen. De gemeente zal nu een bouw vergunning voor het complex afgeven. De bewoners kunnen tegen het verlenen daarvan bezwaar aantekenen. IEN In de Leidse iwburg is gisteren de fo- toonstelling van André laasteren geopend. De fo- _af maakte het afgelopen irseizoen in de schouw- foto's van een vijftiental in. Van Haasteren heeft ieke fotoserie tot stand cht door zijn „objecten" ipressieve, vrolijke en irende momenten vast te Bijzonder is dat de foto's van een handte en opdracht van de ar- ijn voorzien. van Haasteren volgde Haag de opleiding voor Eie en Fotonica. Na opleiding vervulde hij lienstplicht als fotograaf Koninklijke Marine. De 3ige Van Haasteren werkt bij het Audio Visueel um van de universiteit. ns werkt hij als free-lan- voor de Leidse !8ant. Sinds een jaar vormt otograferen van theater- onlijkheden een belang- edeelte van zijn fotogra- activiteiten. II atograferen van de arties- II lad overigens nogal wat l§n in aarde. De toestem van de meesten kwam met enige moeite tot stand. André van Haasteren: „Freek de Jonge en Youp van 't Hek waren eigenlijk het gemakke lijkste. Die zeiden: je fotogra feert maar raak en als het me hindert dan zeg ik het je wel. Jasperina de Jong kruiste een paar liedjes aan waarbij ik be slist niet mocht fotograferen en Martine Bijl gaf drie liedjes op, waarbij ik foto's mocht ma ken". De aanvankelijke schroom van de artiesten ver dween over het algemeen bij het zien van de resultaten. De fotograaf: „De artiesten rea geerden zonder uitzondering erg enthousiast. Willem Nij- holt stuurde me zelfs een kaartje om te bedanken". De tentoonstelling werd giste ren geopend door wethouder F.Kuijers. Hij bedacht dat deze week best tot de eerste Leidse fotoweek uitgeroepen had kunnen worden nu er in de Lakenhal een lezing over fotografie werd gehouden en ook Dirk Ketting in het AZL foto's exposeert. „We zijn daar in Leiden nogal gemakkelijk mee om iets tot „week" uit te roepen. Ik denk dat we een kans hebben gemist". De expositie duurt nog tot en met 31 mei. André van Haasteren bij een foto van Freek de Jonge, die inmid dels een vaste plaats in de schouwburg heeft. Het bedrijf Reed Tool Company, dat is gevestigd aan de Rooseveltstraat. LEIDEN De directie van de Reed Tool Compa ny en de vakbonden zijn het vrijwel eens geworden over het sociaal plan voor de 88 werknemers, die ontslagen worden. De bonden willen alleen nog een bedrag naar rato van het aantal dienstjaren in het plan opgenomen zien, omdat een aantal werkne mers een uitkering in het kader van een jubileum bij het bedrijf mislopen. Op 26 mei leggen de bon den het onderhandelings resultaat voor aan de le den. Over het verloop van de on derhandelingen met de direc tie van Reed Tool Company is N. de Jong, districtsbestuurder van de FNV, overigens niet te vreden. „Het is waardeloos dat de directie niet tegemoet kan komen aan onze eis om een extra uitkering in het sociaal plan op te nemen. Het tekent de verkrampte manier waarop er steeds door Reed Tool on derhandeld is. De directie bleek nauwelijks enige speel ruimte te hebben". Volgens De Jong zou Reed Tool er goed aan doen een rekensommetje te maken. „De ondernemings raad moet zich nog uitspreken over de sluiting. Als die niet akkoord gaat, heeft dat een opschortende werking voor de ontslagen van dertig dagen. Dat gaat Reed Tool natuurlijk nog meer geld kosten". Bij Reed Tool Company, ge vestigd aan de Rooseveltstraat, komen 88 man op straat te staan. De Amerikaanse firma produceert boorbeitels. Door het instorten van de oliemarkt is er nauwelijks nog vraag naar die produkten. De pro- duktie van boorbeitels is dan ook inmiddels stopgezet. De directie wil wel de ver koopafdeling handhaven. Reed Tool overweegt om bij het aantrekken van de markt dan weer mensen in dienst te nemen. De vakbonden zien overigens niets in deze motte- ballenconstructie en vrezen dat het bedrijf over een jaar geheel verdwenen zal zijn. N. de Jong, districtsbestuurder van de industriebond FNV: „Deze constructie is in Ameri ka wel bekend, maar in Ne derland ongebruikelijk. Het past niet in ons cultuurpa troon". RODE KRUIS De afdeling Welfare van het Nederlandse Rode Kruis staat morgen van negen tot vier uur met een kraampje voor de Hartebrugkerk in de Haarlemmerstraat. Daar worden hand gemaakte artikelen verkocht zoals truitjes, tafellakens en poppen. De opbrengst komt ten goede aan langdurig zieken en gehandicapten. Exotische tuin- en kamerplanten staan centraal tijdens een voorlichtingsbijeenkomst in de soos aan de Middelweg 28 op 20 mei. Om twee uur spreekt dan een vertegenwoordiger van de Agrarische School over de bijzondere planten en hoe die verzorgd moeten worden. De bijeenkomst is bedoeld voor ouderen. Het kostte het welbespraakte en geroutineerde duo weinig moeite om de belofte van de organisatoren waar te maken dat het debat een „ludiek spel" zou zijn, ook al bleek de stelling wat weinig stof voor discussie op te leveren. Daar kwam bij dat de pleiters vóór de stelling niet allen even overtuigd waren van de waarheid van deze stelling. Verhoging van de kiesdrem pel houdt in dat kleinere poli tieke partijen meer stemmen nodig zullen hebben om een zetel in de Kamer te krijgen. Dit betekent in de Nederland se praktijk dat er op het Bin nenhof slechts drie tot vier partijen over blijven. Op dit ogenblik heeft een partij driekwartprocent van het aantal uitgebrachte stemmen nodig voor een zetel (het aan tal uitgebrachte stemmen ge deeld door 150 geeft het aan tal stemmen aan dat voor het verkrijgen van een zetel is vereist). Student-pleitster E. Verbruggen betoogde dat bij de vorige verkiezingen in 1982 17 procent van de kie zers buiten spel was gezet als er een^drempel van vijf pro cent had bestaan. Anderhalf miljoen mensen stemden op partijen die die drempel niet hadden kunnen overschrij den. Al hun stemmen waren naar de grote partijen gegaan. Het debat over de invoering van een hogere kiesdrempel is niets nieuws, aldus de voor zitter van het debat, de hoog leraar parlementaire geschie denis prof.dr. N. Cramer aan, het begin van de avond. In de jaren dertig en zeventig zijn hierover zelfs wetsontwerpen ingediend. „Maar gelukkig was er toen en ook nu geen tweederde meerderheid in de Kamer te vinden om deze el lende aan te brengen", aldus mr. W.J. („Molly") Geertse- ma. Hij is al jaren een ver klaard tegenstander van een hogere kiesdrempel: „Altijd als er een partij opkomt die ergernis bij grote delen van de bevolking opwekt, komt de discussie over de kiesdrempel weer naar voren. Ik vind het echter beter om de rechter eventueel een partij verboden te laten verklaren en te ont binden. De instelling van een hogere kiesdrempel betekent alleen dat de goeden onder de lechten moeten lijden", aldus Geertsema, met „slechten" doelend op ondermeer de Centrumpartij. Als de kleine partijen ver dwijnen--zouden principiële, vaak controversionele onder werpen minder aan bod ko men. De kleine partijen heb ben een nuttige „signaalfunc tie" en nemen initiatieven in het parlement, zo betoogden de tegenstanders van de stel ling. Bakker stelde dat, als er slechts een paar grote partijen overblijven, de nu al merkba re tendens tot grotere speciali satie onder kamerleden zal toenemen. „Specialismen zijn dodelijk voor het parlement. Door zich te concentreren op de hoofdzaken oefenen de le den van het parlement hun controlerende taak beter uit". Voorstanders van de instel ling van een hogere kies drempel wezen erop dat klei ne partijen, om te kunnen overleven, meer zouden moe ten samenwerken. Bakker zei het daarmee in principe eens te zijn, maar „Den Uyl of Lubbers moeten hen die sa menwerking niet opleggen, anders dreigt weer het gevaar van afsplitsing; het moet van uit de partijen zelf groeien". Hanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Een set van drie balpennen. drie rollerballs en drie fineliners. Dat komt altijd van pas! De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging)I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de Pennenset aan: Naam: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). I -QogY— CcidócSoiwcMit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11