Qowuvnt Schad^ooiJHollandse landbouw26mln gulden BON: Verkeerschaos en gevechten in België Onderzoek naar dood Hans Kok uitgebreid Koffieprijzen onder druk «§"£cidóe Sommit Broer Henk: King Kong is mogelijk nog in Brazilië NA RAMP TSJERNOBYL HET WEER In de nacht en ochtend opkla ringen, weinig wind en een temperatuur van ongeveer 8 graden. Overdag toenemende bewolking en later af en toe regen. Middagtemperatuur omstreeks 15 graden. Zon op: 05.47; onder: 21.25. Schev. hoog water: 6.57 en 19.19; laag water: 2.50 en 14.59 uur. Koningin en prins op bezoek in Noorwegen DEN HAAG Koningin Beatrix en prins Claus zijn vanmor gen begonnen aan een staatsbezoek aan Noorwegen, dat tot en met donderdag zal duren. Zij werden in Oslo verwelkomd door koning Olav V. Het is precies 33 jaar geleden dat een Neder lands staatshoofd voor het laatst dit Scandinavische land offi cieel bezocht. De toenmalige koningin Juliana ging haar dochter voor, toen zij met prins Bernhard in mei 1953 Noorwegen be zocht. Het bezoek begon vanmorgen toen het koninklijk paar aan boord van het fregat „Banckert" in de haven van Oslo arri veerde. Koningin en prins blijven twee dagen in Oslo, waar hen een druk programma wacht. Op donderdag vertrekken zij naar de havenstad Stavanger, het centrum voor de olie-activiteiten op de Noordzee. Daar bezoeken zij een symposium over vernieu wing en samenwerking op het gebied van de off-shore en een booreiland in aanbouw. Nog diezelfde dag vertrekt het konink lijk paar weer naar Nederland. Pag. 5: Na 33 jaar weer staatsbezoek aan Noorwegen. Veel geneesmiddelen onveilig en onnodig UTRECHT De meeste van de tienduizenden geneesmiddelen op de wereldmarkt zijn onveilig, niet doeltreffend of onnodig. Dat is de conclusie van een zeer uitvoerig ge documenteerd dossier van Health Action International (HAI) dat van daag is gepubliceerd op de 39ste al gemene vergadering van de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) in Genève. HAI, een verbond van consumenten- en ontwikkelingsor ganisaties concludeert uit de gege vens over tienduizenden medicijnen dat de farmaceutische industrie faalt als het gaat om het produceren van nuttige geneesmiddelen voor echte gezondheidsproblemen, vooral in ontwikkelingslanden. Weer vernielingen bij Shell-stations LEIDEN Bij een Shell-tanksta- tion langs de rijksweg A4 (bij de af slag Hoogmade) zijn afgelopen nacht vernielingen aangericht. De afsluitdoppen van de ondergrondse tanks werden beschadigd. Bij het benzinestation aan de andere kant van de rijksweg (richting Den Haag) trof de politie niet afgesloten vulpijpen van de ondergrondse tanks aan. Het Motorhuis aan de Hoge Rijndijk en het tankstation van Ford Rijnland aan het Lam- menschansplein blijken afgelopen weekeinde al doelwit te zijn ge weest van acties, waarbij slangen werden doorgesneden. Pagina 3: Grimmige acties tegen Shell vallen verkeerd Geliefde prinses Japanse politiemannen hebben de grootste moeite het en thousiaste publiek tegen te houden dat een glimp wil opvan gen van de Britse prinses lady Diana. De prinses brengt met haar man kroonprins Charles een meerdaags bezoek aan Ja pan. Ietwat bevreemd kijkt het koninklijke paar (zie inzetje) tijdens een bezoek aan de televisiestudio's in Tokio naar de gevierde acteur Nakamura, die voor samoerai speelt veel bekeken serie. AMSTERDAM Minister Korthals Altes (Justitie) heeft de procureur-generaal in Amsterdam verzocht het onderzoek naar de dood van Hans Kok in een Amsterdamse politiecel uit te breiden. De minister vraagt om extra gegevens ovër de gezondheidstoestand van Kok in de avonduren vlak na zijn arrestatie. Korthals Altes heeft dat meegedeeld aan de vertrouwensarts van de familie Kok, H. Schumacher. Ook heeft de minister laten weten dat de uitslag van de contra-expertises van het medisch onderzoek aan de directeur van het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk zullen worden voorgelegd. Schu macher had hierom gevraagd tijdens een gesprek dat hij op 16 april met de familie Kok met de minister voerde. Er is al een gerechterlijk vooronderzoek gaande tegen de be waarders die betrokken zijn geweest bij de dood van Hans Kok. Dit onderzoek is voornamelijk gericht op de ochtend uren van de dag waarop hij overleed. Uit vertrouwelijke ge sprekken die Schumachter met de bewaarders voerde is ech ter gebleken dat de kraker er op de avond daarvoor al slecht aan was. Campingeigenaar verdacht van miljoenenfraude BEEK Een fraudeteam van de rijkspolitie in het district Nijmegen heeft gisteren op verdenking van miljoenen fraude een 41-jarige campin geigenaar uit het Gelderse Beek-Ubbergen aangehouden. De man zou via zijn Zwitserse BV miljoenen guldens aan zijn faillissement in Nederland hebben onttrokken en daar door tal van schuldeisers heb ben benadeeld. Wegens mede plichtigheid werd ook de 42- jarige echtgenote van de cam pingeigenaar aangehouden, al dus dinsdag een woordvoerder van de rijkspolitie. De man was eigenaar van een camping in Vierhouten op de Veluwe, waarop een hypotheek rustte van twee miljoen gulden. DEN HAAG De koffieprijzen, die sinds januari met circa anderhalve gulden per half pond zijn gestegen, staan weer sterk onder druk. De supermarktketen Jac Hermans heeft aangekondigd zijn koffieprijs morgen met „enkele dubbeltjes" te verlagen. Ook de Konmar, Albert Heijn en Edah overwegen prijsverlagingen. Volgens de Vereniging van Koffiebranders en Theepakkers moeten de prijsverlagingen gezien worden als kortlopende acties om klanten te trekken. De dalende koffienoteringen en goedkopere dollar zouden pas over drie maanden aanlei ding kunnen geven tot meer structurele prijsverlagingen. Albert Heijn verlaagde overigens vorige week vrijdag zijn koffieprijs al geruisloos met zo'n 25 cent per pak. Voor Dou- we Egberts roodmerk moet bij AH nu 5,25 betaald worden. De koffieprijs op de wereldmarkt is vanaf begin dit jaar van 11.000 tot 8.000 gulden per duizend kilo ruwe koffie gedaald. Geenkrant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond Dr. Rang, de bekende Nationale Ombudsman, kan het werk niet meer aan. Hij wil meer personeel, want er is een groeiend aantal mensen dat bij hem komt klagen. En hij wil ze natuurlijk niet te lang laten wachten op de behandeling van hun probleem. Vorig jaar gingen drieduizend mensen bij hem te rade en dit jaar zouden het er duizend meer kunnen worden. „En het gaat echt niet om onbenullige klachten", verzekert dr. Rang, die ook regelmatig de kolommen van de Leidse Courant haalt als het om opvallende zaken gaat. (Tussen haakjes: de Leidse Courant is alleen de Leidse Courant als er Leidse Courant op staat). De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Dinsdag 13 mei 1986, 77e jaargang no. 23498 tossende onderdaan pokt koningin pDEN Een werkloze j heeft drie dagen in de cel Men zitten, omdat hij tegen boom plaste juist op het pent dat koningin Eliza- i II langs kwam rijden. Ivorsf/n, die vrijdagmiddag 1 een theevisite bij haar jder niet tegen het beeld f de plassende onderdaan Jand was, reageerde ge lokt: zij waarschuwde de \iswacht van Windsor en werd gearresteerd. De werd gisteren voorgeleid inmiddels door de recht op vrije voeten gesteld. ROTTERDAM Chris Lindemans, alias King Kong, verblijft volgens zijn broer mogelijk in Brazilië. Volgens Henk Lindemans heeft de dubbelspion uit de Tweede Wereldoorlog in 1984 nog zijn verjaardag gevierd op een plantage in Minas Gerais in Brazilië. Volgens de officiële lezing is King Kong door zelfmoord om het leven geko men en op de Rotterdamse begraafplaats Crooswijk begraven. Lindemans zegt inmiddels contact te hebben gehad met nazi-jager Simon Wiesent- hal, die hem medewerking wil geven bij de opsporing van zijn broer. „Misschien is hij er geestelijk niet toe in staat; misschien wordt hij vastgehouden", antwoordde Lindemans op de vraag waarom zijn broer al die tijd geen contact met zijn familie heeft opgenomen. Volgens de bronnen van de Rotterdammer is King Kong in juli 1946 uit de Scheve- ningse strafgevangenis gehaald, naar Paraguay overgebracht, vervolgens naar San Francisco (VS) en tenslotte naar Brazilië gegaan. King Kong zou op zijn reis naar Brazilië vergezeld zijn geweest door een Nederlander met de schuilnaam „Guldent- hal". Henk Lindemans, die dit weekeinde terugkeerde uit de VS, is niet van plan naar Brazilië af te reizen voordat het graf op Crooswijk over enige tijd wordt geo pend. Uitgave Weslerpfrs, bHiorewIe lol Sijlholl P<?rs. Apolhekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. Iel.071 122244. Voor fibonnemenlerr lel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. |5ii>-H-|eur-htxalMiv41iic|H!ir: H.illewns.Cliel-reiU'leur: Wim Bui|!eweg. Abonnementen: (md.5%BTW)perrriciand f. 22,49(rtul.belaling).kwarlaal I. 67,43, laar I. 256,85. Klachten bezorging: maandag l/m vriidaq van 18.00 lot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 lol 15.00 uur lel.071 -122248. Advertenties: (excl.5%BTW)l. 0,63 per mm. kleintjes 1. 0,44 per mm. Losse nummers I. 1,10. was me gisteren het dagje wel voor het Dierenpark in Wassenaar. Baba en Zitta, beide Indische olifanten, werden overgebracht naar respectievelijk Artis in Am- fdam en het Noorder Dierenpark in Emmen en dat verliep niet zonder incidenten, i, die voortaan Vanessa gaat heten, sloopte onderweg naar Emmen „uit verve- haar eigen kooi, overigens zonder ernstige gevolgen. „We hebben nog nooit sterke olifant meegemaakt", aldus directeur J. Rensen van het Noorder Dieren- k na afloop. Baba deed het kalmer aan: hij kwam omstreeks half drie 's middags een betrekkelijk rustig verlopen rit aan in zijn nieuwe verblijf. 15: Vanessa: verwoestend en vindingrijk. :iALE ONRUST NEEMT TOE: Dodental gestegen tot acht MOSKOU Het dodental van de ramp met de kernreac tor in de centrale bij Tsjerno- byl is gestegen tot acht. Dat heeft de Russische tv bekend gemaakt. Zes mensen zijn in ziekenhuizen overleden aan de gevolgen van radioactieve straling; bij de explosie in het reactorgebouw en de daarop volgende brand kwamen twee mensen om het leven. Uit an dere bronnen wordt echter ge meld dat het totale dodental zes bedraagt. Volgens de Sov- jet-autroriteiten zijn 35 men sen er zeer slecht aan toe. Tot voor kort werd gezegd dat er achttien zwaargewonden wa ren. Volgens de Sovjet-verkla ring gaan de werkzaamheden op de boerderijen rond Tsjer- nobyl door alsof er niets is ge beurd. In scherp contrast hier mee staat het besluit van de EG om zeker tot 31 mei alle import van vers voedsel uit het oostblok te verbieden. Er werd geen akkoord bereikt over een EG-stralingsnorm, waaraan alle produkten die onderling worden verhandeld zouden moeten voldoen. De EG heeft zijn burgers afgera den om naar Litouwen, het westen van de Oekraïne, Kiev, Minsk, Wit-Rusland en het noordoosten van Polen te rei- Pag. 5: „Grote schoonmaak" in Tsjernobyl. iUSSEL Spoorwegpersoneel spontaan het werk neerlegde ift vanmorgen in België voör i grote verkeerschaos gezorgd, staking, die in Charleroi begon, tg al snel over naar Brussel, irdoor het Noord-Zuid-spoor- 'erkeer werd verlamd. Veel Insen die normaal de trein naar >el nemen kwamen nu per ;o en dat maakte dat ook de toe- igswegen tot de Belgische Idstad volledig verstopt ge- tkten. afgelopen nacht is het in Zolder tot 4-fistige incidenten gekomen. Stakende "nwerkers vochten er met de rijks- :ht, er werden auto's in brand gesto ken en andere vernielingen aangericht. De rijkswacht voerde charges uit her haalde malen, een rijkswachter werd met zware verwondingen in. het zieken huis opgenomen en er waren talrijke lichtgewonden. De toenemende onrust bij de Zuiderburen is ontstaan door om vangrijke bezuiningsplannen van de re gering. De gevechten in de Kempense mijn streek begonnen gisteravond al, nadat de vakbonden besloten hadden de stakin gen, die al enige tijd voortduren, niet op nieuw officieel te erkennen. Dat bete kent dat de arbeiders geen uitkering meer krijgen uit de stakingskassen. De bonden kwamen tot het opschorten van de staking na een gesprek met premier Martens. Deze maakte eerder al plannen bekend om de verlieslijdende Kempense mijnen te herstructureren. Tunesiër bekend bomaanslagen PARIJS De Franse politie is ervan overtuigd met de ar restatie van de 25-jarige Tune sier Habib Maamar, vorige week donderdag in Nancy, een gevaarlijke terrorist te hebben uitgeschakeld. De Tunesiër heeft gisteren bekend tenmin ste drie bomaanslagen te heb ben gepleegd op banken in Pa rijs en het winkelconcern Mare en Spencer in Londen. Daarbij viel een dode en raak ten zestien mensen gewond. De man heeft de aanslagen ge pleegd op rekening van een Palestijnse organisatie in Da mascus, waarvan hij maande lijks 3000 dollar kreeg. De 25-jarige Tunesier' Habib Maamar are dobber 'indhovense agent iSpiet man dood ii ^DHOVEN Een agent 22(1 de Eindhovense politie rn?ft gisteravond een 23-jarige tl.li uit die plaats doodgescho pt De agent werd door de eeIh bedreigd met een sabel. 2| loste daarop twee schoten, c lh woordvoerder van de Idhovense politie heeft dit Ljnacht ipeegedeeld. r politie was te hulp geroe- 1 bij huiselijke moeilijkhe- 5;S in een flatwoning. Nadat Agenten aanbelden werd de jir geopend door de 23-jarige >kïi met in zijn hand een sa- I waarmee hij de vier agen- Ti bedreigde. Drie van hen Df-en naar. beneden te ontko- de vierde vluchtte in het #|He trappenhuis naar bo- P. achterna gezeten door de In. Deze in het nauw gedre- |:ji agent voerde de schoten 'aldus de politie. DEN HAAG De groen ten- en fruitproducenten in Nederland hebben als gevolg van de ramp in Tsjernobyl de afgelopen week voor ruim 26,5 mil joen gulden schade gele den. In West-Berlijn werd eind vorige week voor an derhalf miljoen aan Ne derlandse export vernie tigd en in Nederjönd zelf leverden de lagere vei- lingprijzen, uitblijvende vraag en doordraai een verliespost van circa 25 miljoen gulden op. Een en ander maakte voorzitter De Boer van de Europese Unie van in-en uitvoer van groenten en fruit van morgen bekend. De Europese Unie wil bij de Europese commissie haar be klag doen over „belachelijk strenge" normen die West- Duitsland hanteert voor de import van levensmiddelen. Omdat in het Westduitse voedselpakket een vrij hoge risicogrens voor zuivelproduc ten wordt gehanteerd, zijn de normen voor de maximale be smetting van met name groen te en fruit fors opgeschroefd. De Boer: „In Berlijn is Neder landse groente met een abso luut veilig stralingsniveau van 260 Bequerel vernietigd. Zoiets mag niet meer voorkomen". Het Centraal Bureau voor de Levensmiddelenhandel maak te gisteren, bekend dat de vrLag van h it I. ?derlandse pu bliek naar verse groenten weer op een normaal peil lijkt te zijn gekomen. Ook de ver koop van groenten uit blik, glas of uit de diepvries verliep weer normaal. Pag. 7: Economische ramp na Tsjernobyl Op de terrassen van Cannes, waar de filmwereld voor het jaarlijkse festival is neergestreken, steekt men nu de straling weer normale niveaus heeft bereikt, de draak met de angst voor radio activiteit. Zo wordt de salade nigoise na het opdienen door de ober met een geigerteller (rechts) op straling gecontroleerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1