SeidóeSou/to/ïit Verhuizing Museum Boerhaave loopt geen vertraging op a STAD OMGEVING „Dit materiaal mag niet verloren gaan ALLER LEI(DS) Drie tennisballen vooru KRO televisie in Pacratiuskerk MAANDAG 12 MEI 1986PAGINA7 TS'ers fietsen ld IJsselmeer IpEN Ondanks tien Vje banden en vijf valpar- arriveerde zaterdaga- om kwart over zeven Dut ielcrploeg van de Chris- Sjj e MTS heelhuids in Lei- ma na een tocht rond het 45, Jmeer. Twee leraren en ^'[erlingen waren vrijdag- nd vertrokken voor rit veg 185 kilometer, 's Avonds ut# jachtte de MTS-ploeg in -ugdherberg in Sneek. surJ) fietsers werden bege- jok joor twee bezemwagens, die bleven leeg. fl' Vernielingen aan auto's NOORDWIJK Vandalen hebben in de nacht van zaterdag op zondag ruim dertig auto's van hun ruiten wissers, buitenspiegels en antennes ontdaan. De auto's stonden alle maal in vijf straten in het middengedeelte van Noordwijk aan Zee geparkeerd. De schade loopt volgens de politie in de duizen den guldens. De da ders zijn niet gesigna leerd. Serie winkeldiefstallen LEIDEN In de Leidse binnenstad zijn zaterdag zeven personen aangehou den wegens winkeldiefstallen. Hun buit bestond steeds uit goederen met een waarde van enkele tientjes. Verder werden zaterdag drie zakkenrollers ge pakt. Geiser ontploft LEIDEN In een woning aan de Waldeck Pyrmontstraat is gister avond een geiser ontploft. Niemand raakte daarbij gewond. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Er brak geen brand uit in de wo ning. Illegale collecte LEIDEN De politie heeft vrijdagmiddag drie uit Am sterdam afkomstige Iraniërs aangehouden wegens het houden van een illegale col lecte. Het drietal werd op de Aalmarkt gepakt. Volgens de politie beschikten de man nen niet over de vereiste vergunning. De Iraniërs bo den voorbijgangers een inte kenlijst aan. Door geld over te maken, zou men de strijd tegen Khomeiny steunen. De Iraniërs hadden wel een ver gunning om in andere steden te collecteren. Leidenaar mishandeld LEIDEN Een 29-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zondag op de Hogewoerd door drie mannen mishandeld. Het drietal sloeg hem te gen de grond en haalde zijn zakken leeg. Ze gin gen er vandoor in de richting van de Bree- straat met een portemon nee met 250 gulden. De Leidenaar zette de ach tervolging in maar raak te zijn drie aanvallers kwijt. 'ervolg van voorpagina) if SIDEN De brand die terdagnacht een deel in de Boerhaavezalen het hartje van de bin- nstad in de as legde, |1 er waarschijnlijk niet e leiden dat de verhui- ng van het Museum i jerhaave wordt ver- ïagd. Volgens aanne- er J.H. du Prie kan de opgelopen achter in de restauratie werkzaamheden de ko- lkind ende maanden worden gelopen. De brand, die aarschijnlijk is aange- Dken, heeft naast de trwoesting van het euwbouwgedeelte, i.fcchts een klein deel in het dak van het his- jrische pand aangetast, et nieuwbouwgedeelte 59):ün het complex brand- t helemaal uit. 'je verbouwingswerkzaam heden zouden nog een jaar beslag nemen, waarna x^tgonnen zou worden met i5.e inrichting. Het museum on e'n(* naar de wijk te, je Camp verhuizen. Vol- [alwns J.H. du Prie van het Vo-innemingsbedrijf dat de ^Jjjstauratie uitvoert, zal de di.èrhuizing waarschijnlijk NIEUWBOUW HISTORISCHE COMPLEX VOLLEDIG UITGEBRAND geen vertraging oplopen: „De staalconstructie op de tweede etage in het nieuwe gedeelte is door de hitte verwrongen, dus die zal vervangen moeten worden. Wegmoeten nog onderzoe ken in hoeverre ook de be tonconstructie is aangetast, maar ik heb al gezien dat er scheurtjes in het beton op de tweede etage zitten. Mo gelijk moet dat gedeelte dus gesloopt worden. We kun nen nu echter wat meer vaart achter de restauratie van het oude gedeelte zet ten, waardoor we de achter- •f-alloze belangstellenden keken naar de vlammen die uit het d' Bk sloegen. stand die we nu bij het nieuwe deel oplopen later kunnen inhalen". De brandweer, die de brand met drie bluswagens, twee ladderwagens en 25 brand weerlieden bestreed, kon bij het blussen gebruik ma ken van de steigers die te gen de gevels waren opge bouwd. Zodoende kon men het historische gedeelte, dat zo'n drie meter naast de nieuwbouw staat, makke lijk nat houden om over slaan van de brand te voor komen. Voor het blussen van de brand werd er water uit de Oude Vest gepompt. Ook hield de brandweer huizen in de directe omge ving nat, omdat door de vrij felle wind de brand dreigde over te slaan. De bewoners van de omliggende panden moesten hun huis tijdelijk verlaten. De vlammenzee die meters hoog uit het dak sloeg trok veel bekijks, omdat om twee uur, het tijdstip waar op de brand uitbrak, de kroegen in de Leidse bin nenstad leegliepen. Honder den mensen kwamen op de brand af. De brandweer had dit keer nauwelijks last van fout geparkeerde auto's in de smalle stegen in de binnenstad. Eén auto werd opzijgetild om de doorgang vrij te maken. De brand weer was de brand om vijf minuten over half drie meester en om zes uur 's morgens was ook het na blussen achter de rug en kon de brandweer vertre ken. Brandweer en leden van de technische recherche zijn inmiddels, met een onder zoek naar de oorzaak van de brand begonnen. Men denkt aan brandstichtin omdat de energie in het complex vrijdagmiddag was afgesloten. De eigenaar van De brandweer had handenvol werk om de brand onder con trole te krijgen. het historische complex is de Rijksgebouwendienst. Deze rijksdienst is tegen brand verzekerd. Vanmor gen zou een eerste gesprek met de verzekeringsmaat schappij plaats hebben over de afwikkling van de scha de. Krankzinnigen Het Sint Ceaciliagasthuis dateert uit 1596. Het werd gebouwd op het terrein van het Sint Ceaciliaklooster en was bestemd voor de op vang van pestlijders en krankzinnigen. De wereld beroemde Leidse hoogle raar Herman Boerhaave gaf in de 18de eeuw onderwijs aan studenten van de medi sche faculteit in het Caecili- agasthuis. Het ziekenhuis werd daarom bekend als de Boerhaavezalen. Het historische bouwwerk dreigde in de jaren zeventig in te storten, waarop het rijk besloot om het voorma lige ziekenhuis te restaure ren. Het kabinet stelde in 1983 18 miljoen gulden ter beschikking, waarna met de restauratie kon worden begonnen. Een en ander kwam pas tot stand nadat Leiden jarenlang vruchte loos had geprobeerd geld los te krijgen voor de res tauratie van het toen in middels geheel vervallen complex. Na de opknapbeurt zal het Museum Boerhaave van het huidige onderkomen aan de Steenstraat naar het Caeci- liagasthuis verhuizen. In de zalen van het ziekenhuis zal de collectie van instru menten op het gebied van onder meer astronomie en geneeskunde worden ten toongesteld. In het nieuw bouwgedeelte langs de Lan ge Sint Agnietenstraat, dat nu door de brand is aange tast, komen onder meer de hoofdentree, de ontvangst zaal en een grote tentoon stellingsruimte. LEIDEN Op het oog is het een wandelstok. Maar met enige simpele hand grepen is de stok om te bouwen tot een gevaarlijk vuurwapen. Het is één van de dingen die te zien zijn in het museum van het nieuwe Leidse politie bureau. Het museum her bergt niet alleen in beslag genomen curiosa; het geeft ook een historisch overzicht van de ontwik keling van het politie werk. Voorlichter D. Graveland heeft voorlopig de taak van „conservator" op zich geno men. Hij interesseert zich al ja ren voor het bewaren van ar tikelen met een historische waarde voor de politie. „De inmiddels gepensioneerde technisch rechercheur Piet van Duijn onderkende al jaren geleden het belang van het be waren van een aantal zaken. Hij is ook begonnen met het apart zetten van voorwerpen. In het theorielokaal van het bureau aan de Zonneveldstraat hadden we een soort opslag ruimte gecreëerd. Toen Van Duijn in 1977 met pensioen ging, heb ik het beheer van de verzameling overgenomen en me ontfermt over wat er te voorschijn kwam", aldus Gra veland. Regelmatig werd de verzame ling uitgebreid. Graveland: „Bij het afbreken van een ver- keerslokaal kwamen er hou ten verkeersborden en tinnen figuurtjes tevoorschijn en bij de verhuizing naar het nieuwe bureau aan de Langegracht kwamen de meest onverwach te dingen boven water. Achter wat kasten bevond zich bij voorbeeld nog een oude pop- pekast. We hebben in het ver leden al eens een poging on dernomen om subsidie los te krijgen voor een museum, maar dat is nooit gelukt. Dit materiaal mag natuurlijk niet verloren gaan.". In het nieuwe politiebureau bleek wel ruimte beschikbaar om een klein museum in te richten. In een kamer van on geveer veertig vierkante me ter staat een aantal uitstalkas ten opgesteld met opmerkelijk attributen. De vitrines konden aangeschaft worden uit het le gaat van Tante Sientje, de „be schermvrouwe" van de Leidse politie die vorig jaar overleed en een bedrag aan de politie naliet. In de vitrines liggen de meest opmerkelijke voorwerpen. Een draaiorgelboek met het Wil helmus dat in 1940 door de be zetter in beslag is genomen, een pen waarmee geschoten kan worden en een studieboek voor aspirant-agenten om ge- laatsttrekken te herkennen. In het museum is ook veel foto- Politievoorlichter D. Graveland, die ook als conservator van het museum in het politiebureau fungeert, met de „schietende wan delstok". VOORLICHTER D. GRAVELAND CONSERVATOR MUSEUM IN LEIDS POLITIEBUREAU materiaal aanwezig. Fotoboe ken met verkeersrampen die door de politiefotograaf op de gevoelige plaat zijn vastgelegd, maar ook instructiedia's waar op verteld wordt dat men niet moet hoepelen op de rijbaan. Het museum biedt ook een goed overzicht van de ontwik keling van de communicatie voor de politie: De fluitjes waarmee agenten om hulp konden vragen en later de eerste mobilofoon. Volgens Graveland was de mobilofoon een uitkomst. „Voorheen maakten agenten vaste rondes en moesten zij zich om het half uur op een vast punt melden. Dan konden ze ingeschakeld worden in geval van nood. Voor noodsituaties moesten dan ook altijd een aantal men sen achter de hand zijn op het bureau". Gebruikers zullen begerig de uitgebreide verzameling ver dovende middelen in het mu seum van het bureau aan de Langegracht aanschouwen. De paar kilo hasj met een waarde van een miljoen gulden die in 1984 door de politie werd ge vonden, cocaïne, heroïne. Kortom, voor ieder wat wils. Schietlustigen zullen hun vin gers aflikken bij de talloze vuurwapens, waaronder een pistooltje van ongeveer drie centimeter. De aanwezigheid van verdo vende middelen en wapens be let wel dat het museum vrij toegankelijk zal zijn voor be zoekers. Graveland: „In een museum hoort toezicht te zijn. Wij kunnen geen mensen vrij maken voor permanente be waking. Belangstellenden kunnen op aanvraag het poli tiebureau bezichtigen. Ze zul len dan ook door het museum worden rondgeleid". Wellicht dat bezoekers ook nog een kijkje mogen nemen in de kelder van het politiebu reau. Daar bevindt zich het depot van het museum. Grave land: „Er is in de loop der tijd zoveel materiaal verzameld dat niet alles uitgestald kan worden. We kunnen de ten toonstelling in het museum dan ook regelmatig wijzigen". SASSENHEIM Op le Pinksterdag wordt pastor H. Ammerlaan. Door het St. Pancrati de Eucharistieviering in de St. Pancratius- us gemengd koor onder leiding vawA. v.c ^ancrati- _o \d. kerk die om 11.00 u.'begint door de KRO op Zanden wordt uitgevoerd „Missa Cogitatio- de televisie uitgezonden op Ned. 1. nes Cordis" van Hendrik Andriessen, met aan het orgel Gerda Peters. De viering staat Voorgangers zijn Mgr. J. W. H. Bluyssen en het teken van de missie. Ondertrouwd: P. C. J. I, K de Vries en C Stuker; M. L Lens en P. C. M Piket; C. ïnhuizen en S. F. M. Visser; L. i C. H. C. M Koek, R. W. M. van Laarhoven; H. de I. J. Burgerhout; A. P. A. i J. W. Hagoort; D. H. van R. B. Slingerland; R. Crama en A. C. Smink; F. A Robbers en E. W. M. Annard, T. J. Kruijt en NL M. C. Bosch; H. C. van der Meij en D. P. van Rijswijk; I. van der Steen en A. J. van Helden; E. Polman en M. Koet; E. T. P. M. Mullenders en M. C. van Haeff; H. A Acda en J. G. Blans- jaar R. Kloos en E. M. Eradus; R. Bokma en M. Otten. Geboren: Petrus Gerardus Hendri- kus. zv H M P. Koot en S. M van der Hulst; Thomas, zv. J. L. van Dijk en T. E. Tordoir; Gerke Joachine, dv. M. de Blois en M. Nijburg; Noortje Pawel Maria, dv. P. Dir en F. M. van Iterson; Wendy Alexandra, dv. R. Verbiest en M. Siegert; Esther Corne lia, dv. C. Hoogerdijk en C. W. Kuijt; Anika, dv. A. Noort en G. Vlieland; Nathalie Cathelijne, dv. J. W. N. Boot en S. C. van der Niet; Tjerk Jan Ter ry, zv. M. Dalhuisen en N. Hus; Qui- rijn Robert Johannes Guillaume, zv. R. F. H. M. Tummers en F. G. Hazel- bag; Danny, zv. A. G. J. Kralt en M. J E. Noordervliet; Havva, dv. A. Öz- demir en S. Gen^türk; Leonie Jani- ne. dv C. J. A. de Groot en H T M. Ruijgrok; Laura, dv. J. Ratté en G. W. Los; Wietske Alida Sophie, dv. J. J L. van der Want en B. de Ridder; Danny, zv. A. Dijkhuizen en E. Langmuur; Ronny Albertus, zv. R. M. A. M. Cornelisse en S. E. M. Beek man; Cornelis Antonius Michel, zv. A. W. J. de Gunst- en T. M. M de Groot; Gijsbertus, zv. A. van der Niet en T. Schaap; ChristopheAlain, zv. S. A. T. Lelarge en C. W. E. Schadee; Kim, dv. P. J. M. Witteman en J. M. Dekker; Emilia Maria Margaretha, dv. J. C. M. Hendriks en A. C. M. Onderwater; Robertus Pieter Nico- laas, zv. J. W. van Delft en D. P. M. van Schie; Tamara, dv. H. Viele en F C. Prenger; Bart Hendrik Corneel, zv. B. P. W L. Overkamp en N. M. van Rijn; Boy Sebastiaan. zv. R. J. M. van der Klaauw en S. Vink; Mariska, dv. P. J. Trommel en G. H. Engelen; Remko Eduard, zv. M. J. W. de Jong; Merlijn Ahmadou, zv. J. C. H. Kool en T. Poolstra; Pieter Koen, zv. P. de Water en M. P. van der Horst; Christina Elisabeth, dv. A. Kielman Overleden: A. B. den Hertog, geb. 9 feb 1923, man; J. G. Kets, geb. 21 juli 1933, man; C. van der Plas, geb. 21 sep. 1908, man; J. N. van Weeren, geb. 5 apr. 1923, man; A. Klein, geb. 19 aug. 1904, man; C. van Leeuwen, geb. 25 juni. 1900, man; J. C. M. Cor nelisse, geb. 30 dec. 1922, mair, G. de Graaf, geb. 3 sep. 1921, man; H. W. van Beek, geb. 3 juni 1957, van Delft. geb. 4 mei 1902, r Gesink, geb. 28 mrt. 1913, GRATIS ELKE WOENSDAG DE i; G. J. M. i; P. Slóos, geb. 12 aug. J914, man; J. J. van Koperen, geb. 10 mei 1901, man; C. Boer, geb. 1 okt. 1900, vrouw, geh. gew. met P. Nagtegaal; J. Meeuwe noord, geb. 29 okt. BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZ1EK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Terre des hommes De Leidse werkgroep van Terre des Hommes houdt komende woensdag een boeken- en kledingmarkt in het gebouw aan het Noordeinde van 14 tot 17 uur. De opbrengst van de markt is bestemd voor een kliniek in Lima (Peru). De overgang Op het programma van de filmochtend voor vrouwen, woensdag in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33, staat de film „De dver- gang". Het is een film over vrouwen tussen de 40 en 60 jaar die vertellen over zich zelf, over hun leefomstan digheden van vroeger en nu. De voorstelling begint om tien uur. Zuydtwijck In het verpleeghuis Zuydt wijck (Aaltje Noorderwier- laan 50) wordt woensdag een informatiemarkt ge houden. Betrokken organi saties geven van twee uur 's middags tot acht uur 'sa- vonds in de recreatiezaal voorlichting over hun werk. Politiek De werkgroep Politieke Scholing van de Leidse Vrouwenraad houdt woens dag van half tien tot halt twaalf een politiek café in het pand Caecilia aan de gelijknamige straat achter de Oude Vest. De bezoekers kunnen ter plaatse spreken met volksvertegenwoordi gers. De toegang is gratis. Java en Bali Francine Brinkgreve houdt op de maandagavonden 12 en 26 mei in het K&O ge bouw lezingen over Java en Bali. Op de eerste bijeen komst wordt ingegaan op de prachtige Hindoe-Ja vaanse monumenten in vergelijking met de huidige kratons van midden-Java. De tweede avond is voor het grootste gedeelte gewijd aan de religie van Bali, waarvan het dagelijkse le ven kleurrijk doordrenkt is. Francine Brinkgreve zal aantonen dat de vormge ving van offers en tempel versieringen dezelfde sym bolische betekenis heeft. De lezingen beginnen om kwart over acht. Belang stellenden kunnen zich wenden tot het K&O bu reau, Oude Vest 45. Tele foon: 141141. I anneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De ballen zijn ver- I pakt in een handig blik. De nieuwe abonnee wordt ook hartc- I lijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken Not I Nol Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle he:orging)_ Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de tennisballen aan: Naam: Adres: tcode/plaats: ur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 1, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). I CcicLcSoivtfvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7