Groeiende weerstand tegen kernenergie PRESIDENT VREEST SPLITSING SRI LANKA Spanje pakt terroristen met Libische banden op .KERNREACTORS KUNNEN WEER WORDEN GEBRUIKT' EG blijft verdeeld over importverbod Bewijzen tegen Waldheim stapelen zich op "kjITENLAND ftüdóaQowuvnl MAANDAG 12 MEI 1986 PAGINA 5 loemen Marcos kost lipijnen miljoen gulden ïNILA De Filipijnse belastingbe- ?rs hebben in 1985 ruim een miljoen den neergelegd om de familie van president Marcos in de bloemetjes te l0tten. pantel hof1 n berichtten zaterdag op grond rekeningen die door een onder- kscommisste waren achterhaald, dat elmatig bloemen werden afgeleverd Marcos' drie kinderen in Manila en het presidentieel paleis. De Filipijn- belastingbetaler kon ook opdraaien »r 7,5 miljoen gulden voor kleding, jjjilderijen. antiek en huishoudelijke r kelen, 2,5 miljoen gulden voor le- ismiddelen en 27 miljoen dollar voor renovatie en herstelwerkzaamheden het presidentieel paleis. Reagan gaat SALT- akkoord doorbreken NEW YORK De Amerikaanse presi dent Reagan heeft besloten het SALT- II-akkoord met de Sovjet-Unie voor be perking van de strategische kernwa pens tegen het eind van dit jaar te doorbreken. Dit heeft het Amerikaanse weekblad Time vandaag gemeld. Vol gens het blad heeft Reagan vorige week de andere westerse leiders op de top in Tokio gezegd dat meer Ameri kaanse B-52-bommenwerpers worden omgebouwd voor vervoer van met kernkoppen uitgeruste kruisraketten. Daarmee wordt het in SALT afgespro ken plafond overschreden. De westerse leiders zouden zich geschokt en veront waardigd hebben getoond over de Amerikaanse opsteling. Financiële crisis VN lijkt bezworen NEW YORK De Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties heeft de impasse over de begroting doorbroken en ingestemd met een bezuiniging van 30 miljoen dollar, waarmee waarschijn- kijk het ergste leed van een financiële crisis is geweken. Er zal voortaan min der worden vergaderd en de bouw van een VN-congrescentrum in Ethiopië wordt uitgesteld. Het bezuinigingsvoor stel was afkomstig van secretaris-gene raal Javier Perez de Cuellar. Met name de Derde-Wereldlanden verzetten zich fel tegen het voorstel en er werd aan een compromis gewerkt tussen de industrie landen, die de grootste bijdrage leveren aan de VN, en de ontwikkelingslanden, die de meeste stemmen hebben. Iraanse gevangene overleeft steniging ATHENE Een Iraanse man, die wegens ontucht ter cood was veroordeeld, heeft een ste niging overleefd en daarmee in ieder geval uitstel van zijn straf gekregen. Een in Teheran verschijnende krant meldde gisteren dat de 24-jarige veroordeelde erin slaagde te ontkomen uit de greppel waarin hij samen met vijf anderen werd gestenigd door een groep van 16Ö revolu tionaire gardisten. Gewond is de man teruggebracht naar zijn ge vangenis. Daar zal hij moeten wachten op een nieuwe behan deling van zijn zaak. Damascus wijst drie Britten uit DAMASCUS De Syrische autoriteiten hebben drie Britse diplomaten gelast het land te verlaten. Dit heeft de Syrische staatsradio gisteren bekendge maakt. Volgens de staatsradio heeft de regering van presi dent Hafez Assad de drie Brit ten een week de tijd gegeven om het land te verlaten. De uitwijzing is waarschijnlijk een reactie op het uitwijzen van drie Syrische diplomaten uit Groot-Brittannië. Deze drie weigerden een verhoor te on dergaan naar aanleiding van een poging een Israëlisch ver keersvliegtuig op te blazen. Italië geeft nieuwe lire uit ROME Italië zal aan het eind van het jaar een nieuwe munt eenheid invoeren die duizend keer zo veel waard zal zijn als de bestaande lire. Een munther vorming wordt in Italië ai jaren overwogen wegens de proble men die de geringe waarde van de lire (op het ogenblik 0,16 cent) oplevert bij het betalings verkeer. De introductie van een „zware lire" zal de Italianen en de toeristen van heel wat re kenwerk verlossen. Nu moet bij bescheiden aankopen al gauw worden afgerekend met een in drukwekkend bedrag aan bank biljetten. Noorse kroon 12% omlaag OSLO De nieuwe sociaal democratische minderheidsre gering van Noorwegen heeft de Noorse kroon met twaalf pro cent gedevalueerd. Dit heeft de premier van Noorwegen, Gro Harlem Brundtland, gisteren bekendgemaakt. Brundtland zei dat tot de devaluatie is be sloten omdat de economische ontwikkeling in Noorwegen uit de hand is gelopen. Dat geldt in het bijzonder voor de deviezen reserve, die danig geslonken is, mede als gevolg van de olie- prijsdaling. De nieuwe koers van de Noorse kroon zal 31 cent bedragen. msingeling exandra urt voort ANNESBURG Bil poli- geweld in Zuid-Alrika het afgelopen weekeinde :er zeven zwarten om het n gekomen. In de zwarte •nwijk Alexandra, dat za- lagochtend vroeg werd be- pjldoor rond 1700 man troe- van leger en politie, was gisteren rustig. Veilig- troepen hielden een aan- zwarten aan, maar de om- ;eling werd voortgezet, toegangswegen waren af- t en auto's en voetgangers den onderzocht. Volgens politiewoordvoerder zal de •tting van Alexandra nog «paalde tijd voortduren, dusver zijn zestien mensen ^gehouden voor kleinere trtredingen. t Afrikaans Nationaal Con- s (ANC) overweegt serieus i bestand te sluiten met de idafrikaanse regering, daar- aangezet door een commis- van het Gemenebest. Dit richtte de Zuidafrikaanse int „New Nation" zaterdag. Kans op kanker van te gare hamburgers LOS ANGELES Ham- burgers die zijn gebakken lot ze helemaal gaar ziin, ^evatten chemicaliën die v>ij knaagdieren leiden tot ,0 tanker, mutaties en scha lie aan de chromosomen. >ort)at hebben geleerden ver- tlaard die waarschuwen ^oedsel niet te gaar te ma ten. Het risico voor men- __jen is nog niet bekend, naar de chemicaliën spe en wellicht een rol bij het loge aantal gevallen van larmkanker in de Vere nigde Staten, vanwege de *»v4rote hoeveelheid vlees lie daar wordt gegeten. Ms mensen het zekere foor het onzekere willen lemen, kunnen ze het flees beter niet tot leer lakken, aldus James Fel- |on. biomedicus van het Nationale Lawrence Li- |rermore Laboratorium. ieuwe verkiezingen Iiëist in Bangladesh ÜAKA Verschillende op- Bitiepartijen en politieke lei- -ns in Bangladesh hebben ge- tt de vorige week gehouden j rkiezingen ongeldig te ver eren. omdat er met de stern en zou zijn geknoeid. Ekens de telling in 264 van 300 kiesdistricten leidt de yapartij van president jissain Muhammad Ershad et 132 zetels. De oppositione- Awami Liga heeft 70 zetels. |t heeft het verkiezingscomi- pgisteren gemeld. Het verkie- Jlgscomité heeft eerder de kkiezingen in 36 districten Tgesteld vanwege onregel- fctigheden. In die districten Orden volgende week maan- ig verkiezingen gehouden. In ROME/MUNCHEN verscheidene Oost- en Westeuropese landen is het afgelopen weekeinde gedemonstreerd tegen kernenergie. In tal van westerse landen is ook de algemene weerstand te gen kernenergie sterk ge groeid sinds het ongeluk in de kerncentrale in Tsjernobyl. In Rome kwamen ruim 100.000 mensen op de been om met een stille protestmars te betogen tegen de gevaren van kernenergie. In de Joego slavische stad Ljubljana de monstreerden enkele honder den jongeren tegen de risico's van radioactieve vervuiling van de aarde en tegen de bouw van kerncentrales. In het Duitse MUnchen trokken 15.000 betogers door de stad uit protest tegen een „stralen de toekomsten voor het stoppen met kernenergie en kernwapens. In Nederland was al een meerderheid tegen kernener gie, maar ook in andere wes terse landen groeit de weer stand. Een krappe meerder heid van de Britse bevolking (51 procent) wil alleen nog kolen en olie gebruiken om energie op te wekken. Een ongeluk als in Tsjernobyl kan ook in Groot-Brittannië ge beuren, zo vreest 71 procent. De conservatieve regering van mevrouw Thatcher bij de komende verkiezingen stem men zou kunnen gaan kosten, wanneer deze blijft volharden in haar besluit meer nieuwe kerncentrales te gaan bou wen. De kernramp in de Sovjet- Unie heeft ook „het Ameri kaanse geloof in kernenergie meer aan het wankelen ge bracht" dan het ongeluk in de Amerikaanse kerncentrale bij Three Mile Island in Harris- burg. Dit blijkt uit de resulta ten van een opinieonderzoek die zaterdag bekend zijn ge maakt. Van de Amerikanen is 52 procent tegen de bouw van nieuwe centrales. Na het ge beuren in Harrisburg was slechts 29 procent van de be volking voor een bouwstop van kerncentrales. Bijna 70 procent van de Duit sers is tegen de uitbreiding van kernenergie. Dat blijkt uit een enauête dat in op dracht van het Duitse week blad Der Spiegel is gehouden na het ongeluk met de kern reactor in Tsjernobyl. On voorwaardelijk voorstander van de uitbreiding van kern energie is nog maar 29 pro cent; voor de ramp was dat 52 procent. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU De Russische tv heeft gisteren voor het eerst een film ge toond die was opgenomen binnen de veiligheidszone rond de kerncentra le van Tsjernobyl. De film toonde straten met verlaten en afgesloten huizen onder bloeiende bomen. Poli- tie-agenten met veiligheidsmaskers op regelden het verkeer dat bestond uit kolonnes militaire voertuigen en auto's van veiligheidspersoneel. Als teken van hoop toonde de film beelden van een ooievaar die zijn nest had gebouwd op het dak van een huis in de getroffen stad. Vol gens officiële verklaringen zijn de stralingsniveaus buiten de veilig heidszone rond Tsjernobyl en in de stad Kiev „volkomen veilig". Over de straling rond de centrale in nog niets bekend. Ivan Silajev, de eerste vice-premier van de Sovjet-Unie, zei dat het grootste gevaar nu is gekeerd. Vol- fens hem kunnen de andere drie erncentrales bij Tsjernobyl nog worden gebruikt, maar moeten ze eerst geïsoleerd worden van de be schadigde reactor. Een Russische functionaris heeft in vraaggesprek met het Westduitse blad Der Spiegel gezegd, dat de Sov jet-Unie eerder melding had moeten maken van het ongeluk met de kerncentrale in Tsirenobyl. Hij voeg de hier aan toe: „we moeten echter rekening houden met het feit dat de aanvankelijke berichten van de lei ding van de kerncentrale in Tsjerno byl onvolledig waren en later incor rect bleken te zijn". Een luchtfoto van de centrale van Tsjernobyl. Bij de pijl het verwoeste reactor gebouw. Duidelijk is te zien, dat de ontploffing en de brand grote schade hebben aangericht. (Van onze correspondent) BRUSSEL Twee we ken na de ramp in Tsjer nobyl zijn de meeste lan den van de Europese Ge meenschap het eindelijk eens geworden over het weren van voedsel uit het oostblok. Maar het besluit kan niet als gezamenlijk EG-beleid uitgevoerd worden, omdat Italië niet mee wil doen. De rege ring in Rome wil een koppeling leggen tussen het invoerverbod en een maximum-norm voor ra dio-activiteit binnen de EG. De Westduitsers vinden de voorgestelde norm niet streng genoeg en willen hun eigen criteria opleggen aan de hele gemeenschap. Italië vreest in dat geval een catastrofe voor de eigen handel in landbouw- produkten binnen de EG. De stralingsniveaus van Italiaan se produkten zouden hoger kunnen liggen dan de Duitse norm. Vandaag wordt hier over verder gesproken door Zolang een akkoord uitblijft, geldt in elf van de twaalf EG- lidstaten een zelfstandig ver bod op de invoer van groen ten, fruit, zuivelprodukten, vlees, vee, kaviaar en kikker billetjes uit het oostblok. Het importverbod geldt voor lan den die binnen een straal van 1000 kilometer van Tsjernobyl liggen: de Sovjet-Unie, Bulga rije, Hongarije, Roemenie, Po len, Tjechoslowakije en Joe goslavië. Het feit dat Joegosla vië is toegevoegd aan de lijst van „besmette" landen is het resultaat van moeizaam on derhandelen rond de twee Duitslanden. De DDR moest buiten de lijst blijven en in ruil daarvoor eisten andere lidstaten van de Bondsrepu bliek een ander land, waarbij de keus lag tussen Oostenrijk en Joegoslavië. LONDEN Het gevaar be staat dat Sri Lanka hetzelfde lot te wachten staat als Cyprus en in tweeën verdeeld wordt wanneer het Westen niet snel te hulp komt met wapens, geld en morele steun in de strijd te gen de Tamil-separatisten. Dit heeft de president van Sri Lanka, Junius Jayawardene, gezegd in een vraaggesprek met de Sunday Times. Het staatshoofd van het roerige eiland onderstreept in het in terview dat zijn geduld be perkt is, zeker na de jongste terroristische aanslagen in Co lombo en dat hij van plan is het probleem van de Tamil-af- scheidingsbewegingen „met geweld" op te lossen. Jayawardene wil dat de wes terse landen hem bijstaan druk uit te oefenen op premier Rajiv Gandhi van India om geen steun meer te verlenen aan Tamil-separatisten. „Ik ben nog optimistisch en ik hoop dat de leiders van de Ta mils onze voorstellen voor een beperkte vorm van autonomie zullen accepteren voor d« noordelijke en oostelijke pro vincies van het eiland", aldus de 79-jarige president. „Maar ik moet de wereld waarschu wen dat wij geen andere keus hebben dan een militaire op lossing indien onze voorstellen worden verworpen. En wan neer we dat doen is het be langrijk dat u in het Westen en in India begrijpt waarom wij de kwestie met geweld willen beëindigen". LONDEN Een Ameri kaans historicus heeft in de Nationale Archieven van de Verenigde Staten een document gevonden, waaruit blijkt dat de voor malige VN-secretaris Kurt Waldheim op de hoogte was van het feit dat de Duitsers in 1943 duizen den Italiaanse soldaten uit Griekenland hebben ge deporteerd. Dit heeft de Britse krant Sundag Ti mes gisteren gemeld. Volgens de Sunday Times heeft Robert Herzstein, profes sor in de Europese geschiede nis aan de Universiteit van South Carolina het document gevonden tussen officiële stuk ken van de Duitse Wehr- macht Het document, dat is gedateerd op 22 september 1943, is blijkbaar door Wald heim zelf opgesteld. Het geeft een verslag van zijn telefoni sche rapportage aan het Duitse opperbevel in Thessaloniki over de deportatie per trein van ruim 23.000 Italiaanse sol daten naar de Oekraïne, enke le dagen na de Italiaanse capi tulatie. Volgens de Sunday Times werden de Italianen gevangen genomen, omdat zij werden verdacht van sympathie voor, en collaboratie met, de Griek se partizanenbeweging. Pro fessor Herzstein ontdekte dat veel van de Italianen naar werkkampen in Duitsland werden gedeporteerd. Deze kampen vielen onder de ver antwoordelijkheid van Fritz Saukel, die na de oorlog door de geallieerden werd geëxecu teerd wegens oorlogsmisdaden. Sovjet-Unie wil kerncentrale in Libië bouwen LONDEN De Russische ambassadeur in Libië heeft za terdag verklaard dat de Sov jet-Unie mogelijk een kern centrale in Libië gaat bouwen. De ambassadeur Peresypkin zei dat de Sovjet-Unie zich verplicht heeft Libië te assiste ren in zijn industrialiserings proces. Hij verklaarde dat dit zal moeten gebeuren met be hulp van kernenergie, omdat het gebruik van olie en aard gas voor de opwekking van electriciteit in de toekomst zal aflopen. In antwoord op vra gen over het ongeluk met de Russische kerncentrale in Tsjernobyl zei Peresypkin dat zich in elke kerncentrale een technische storing kan voor doen. Volgens de ambassadeur was er niets ongewoons aan de ramp in Tsjernobyl. IMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER Kraaiend van genoegen stelde de heer Peuyeren vast hoe goed zijn handige ma- vre was gelukt. „Ziezo," lachte hij vals. i dat malle autootje zal ik geen last meer Jbben." En de gemenerik besefte nog niet •ezeer hij hierin gelijk zou krijgen, want het ps de stoomwals, dieenfin, we zien dat el. De schokkende botsing had dit machtige iparaat immers in beweging gezet, wat geen ^>nder is. want als een knettermotor eenmaal Hiwt. dan duwt-ie goed. De Cnotsmobil blééf Hjs duwen en het duurde niet lang of de stoom- HbIs had de snelheid van zijn opduwer volledig ^ergenomen. Het resultaat hiervan was in de Trste plaats, dat de hele strook puin in één 1 Ber gladgewalst was. Toen geraakte de wals P de rijbaan van de Skyliner Victoria Rapid, Balde deze in een oogwenk in, en omdat-ie nu Bnmaal niet zo snel hanteerbaar was als een nder vervoermiddel, kon-Ie moeilijk passeren, et gevolg hiervan was, dat-ie moeilijk en na- rukkelijk bovenop de achterzijde van de Skyli- er V.R. steigerde om dan rustig door te rijden, •aar was de grote sportwagen natuurlijk niet op Brekend en krakend gaf de kostbare auto de geest onder het welbekende geluid van knap pend blik en knakkend plaatijzer. Met een droe ve zucht zakte de auto volledig in elkaar en dat alles was voor de heer van Peuyeren alarme rend genoeg om met een ijselijke gil uit de wa gen en op de harde weg te springen. De twee studenten hadden intussen hun opduwende auto achter de wals vandaan weten te fromme len en zo verloor dus nu ook de wals zijn gang. Dit hele gedoe had natuurlijk niet onopgemerkt aan de ijverige walsenist Frik Lijntjetrick voorbij kunnen gaan. Door al dat gebots en gehots was-ie onzacht uit zijn verkwikkende dommeltje gewekt, wat hem natuurlijk helemaal niet beviel. Hij keek eens om en zag slechts een lange, vlakgewalste strook, hij keek eens voor zich en zag een grote sportwagen in verregaande staat van vernieling en uit deze twee feiten trok hij een rappe, zij het dan ook verkeerde conclusie. Snel stroopte hij daarom de morsige mouwtjes op, verliet zijn voertuigje en stoomde geladen op de heer van Peuyeren af. Blijkbaar verkeerde Frik in de mening dat deze heer zich pas gewas sen had en daarom diende afgedroogd te wor den (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Functio narissen van de Libische ambassade in Madrid heb ben volgens de Spaanse politie economische steun en directe opdrachten ge geven aan een tien man tellende internationale pro-arabische terroristen- groep die de afgelopen da gen in Madrid is gearres teerd. De vermoedelijke terroristen vier Spanjaarden, drie Li- banezen, een Jordaniër, een Syriër en een Portugees worden beschuldigd van het lidmaatschap van net terroris tencommando „De roep van Jezus-Christus", dat de laatste maanden bomaanslagen heeft gepleegd op Franse en Noord- amerikaanse doelen in Madrid, Parijs en Lissabon. Woordvoerders van het minis terie van binnenlandse zaken verzekerden dit weekeinde dat de aanhouding van de tien losstaat van de arrestatie afge lopen vrijdag van de ultra- -rechtse Spaanse legerkolonel Carlos Meer de Ribera. Deze kolonel is gearresteerd omdat hij met de Libische con sul-generaal in Madrid in ja nuari naar Tripoli is gereisd om geld te vragen aan Khad- dafy voor het oprichten van een fascistische partij in Span je en het plegen van terroristi sche aanslagen tegen „de Spaanse democratie". Volgens de Spaanse geheime dienst heeft Khaddafy de ge vraagde financiële steun ook toegezegd. Het fascistische ter roristencommando zou onder anderen de gangen moeten na gaan van in Spanje wonende Noordamerikanen die het doelwit zouden kunnen zijn van een moordaanslag. In verband met bewezen steun van Libië aan Spaanse fascis ten is de consul-generaal van Libië in Madrid direct het land uitgezet. Spanje besloot nog geen drie weken geleden om elf andere Libiërs het land uit te zetten op beschuldiging van het voorbereiden van ter roristische aanslagen. De regering verzekert dat ze keiharde bewijzen heeft voor de „niet-regulaire activiteiten" van het Libische ambassade personeel in Madrid. Toch verzekerde het ministerie van buitenlandse zaken gisteren dat Spanje niet van plan is om de diplomatieke relaties met het regime in Tripoli te ver breken. De directe steun van Libië aan de ultra-rechtse kolonel Carlos Meer en aan de gearresteerde links-radicale Palestijnse-geo- riënteerde terroristengroep De roep van Jezus-Christus werd al vermoed lang voor de Ame rikaanse aanval op doelen in Libië. Toch stond de socialistische re gering van premier Gonzalez niet toe dat de Noordameri- kaanse luchtvloot Spaans grondgebied overvloog. De Spaanse regering vindt dat het internationale terrorisme-pro- bleem alleen kan worden op gelost via de weg van de dia- Regenseizoen De drijvende markt is een van de grootste attracties van de Thaise hoofdstad Bangkok. Maar het afgelopen weekeinde liepen de eerste buien van het nieuwe regenseizoen wat uit de hand en leek het, alsof de hele stad in het water dreef. Na ruim 24 uur onafgebroken regenval liep het verkeer vast in het ruim een halve meter hoge water. Maar met een bootje kwam Je prima vooruit. Geen krant ontvangen Bet tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5