kleintjes 071-122244 IN EN OM DE KAS Redelijke prijzen voor groeiend aanbod tomatef II Glastuinbouw verdient vertrouwen in eigen land LEIDSE COURANT LANDEN TUINBOUW ExidócOowiard MAANDAG 12 MEI 1986 PAGI! Na een stroom van informatie over het milieu aangaande de radio-aktieve besmetting als gevolg van de ramp met de kerncentrale in Rusland, kon het haast niet uitblijven dat de Nederlandse tuinbouw ook weer in de publiciteit zou ko men. Wat dan wel opvallend is, dat de tuinbouw haast niet aan een negatieve of een dubieuze benadering kan ontko men. Dit is in veel opzichten niet terecht. Men gaat dan wel heel gemakkelijk voorbij aan de zeer vele positieve ontwik kelingen die er in de loop der jaren hebben plaatsgevonden. De ondernemers in de glastuinbouw is er alles aan gelegen om een kwaliteitsproduct te telen, waar niets op aan te mer ken valt. Hier kan men eenvoudigweg niet omheen, omdat anders het bestaan van het eigen bedrijf, of de hele bedrijfs tak, in gevaar komt. En men mag rustig aannemen, dat de ondernemers niet bereid zijn het zover te laten komen. Ten opzichte van de Europese tuinbouw neemt de glastuinbouw in Nederland een unieke plaats in. Dit komt onder andere door het telen in kassen met een computer gestuurde kli maatregeling. Hierdoor is het mogelijk om het klimaat, on afhankelijk van het klimaat buiten te regelen. Hierdoor wordt de kans op schadelijke invloeden van buiten tot een minimum beperkt. De bestrijding van allerlei ziekten en aantastingen is hierdoor sterk afgenomen. Veel aantastingen worden biologisch bestreden. Deze wijze van telen heeft alle aandacht omdat het arbeid en kosten besparend is en men een zeer kwalitatief hoogwaardig produkt kan leveren. Daarnaast zijn er tegenwoordig veel bedrijven die zeer hoge eisen aan het gietwater stellen. Veel bedrijven zijn in ver band hiermee overgeschakeld op het gebruik van leidingwa ter. Als er door nieuwsmedia allerlei ongecontroleerde uit spraken worden gedaan die de Nederlandse glastuinbouw aangaan, dan is dit zeer betreurenswaardig. Te meer omdat men, meestal door ondeskundigheid, de positieve inzet van deze bedrijfstak in één klap onder tafel probeert te vegen. Dat de tuinbouw een produkt levert dat de toets der kritiek kan doorstaan blijkt uit de nog steeds groeiende buitenland se vraag. Binnen de bedrijfstak is er het vertrouwen dat deze vraag onder de huidige omstandigheden eerder zal toe nemen dan afnemen. Simpelweg omdat men zich bewust is van eigen verantwoordelijkheid en het verworven vertrou wen in het buitenland. Een wat behoedzamere benadering uit eigen land zou een goede ontwikkeling zijn. Meer asperges uit W-Duitsland verwacht Na een onderzoek bij telersorganisaties in West-Duitsland. verricht door het Z.M.P., rekent men op een aspergeaanvoer van 5.500 ton bij die organisaties. Vorig jaar werd er 5.300 ton aangevoerd. De totale produktie van asperges in de Bondsrepubliek bedroeg vorig jaar overigens 13.800 ton. Als we er vanuit gaan dat ook de niet-georganiserde telers meer asperges zullen oogsten, komt de produktie dit jaar boven de 14.000 ton uit. De belangrijkste markten zijn Bruchsal (ten noorden van Karlsruhe) en Griesheim (ten zuiden van Frankfurt) met een geschatte aanvoer van 1.300 ton. Deze week begint men met het oogsten. Verreweg de meeste as perges worden, evenals in Nederland, in de tweede helft van mei en de eerste helft van juni aangevoerd. De West- duitse import van verse asperges bedroeg vorig jaar ruim 20.000 ton. Frankrijk (55%) en Nederland (20%) zijn veruit de belangrijkste leveranciers. De Nederlandse export is vooral gericht op West-Duitsland. Vorig jaar bedroeg de to tale uitvoer ruim 4.300 ton, waarvan 3.900 ton naar onze oos terburen ging. We zijn dus met onze export erg afhankelijk van de Westduitse markt, waar onze belangrijkste concur renten Frankrijk en de Westduitsers zelf zijn. Het steeds groter wor dende aanbod van toma ten werd in de afgelopen week tegen redelijke prijzen afgezet. De ronde tomaten daalden licht in prijs. Voor de A-export bleef de veilingklok op gemiddeld 3.22 per kilo staan. Voor de vleesto maten liepen de prijzen op. De gemiddelde prijs steeg naar ƒ3.68 per kilo Met in gang van 1 mei nam de Com missie voor de Europese Ge meenschap het besluit om de compenserende heffing voor tomaten uit Marokko te ver hogen naar 164,74 per 100 kilo. Met ingang van 3 mei besloot dezelfde commissie om de compenserende hef fing op tomaten uit Spanje en de Canarische Eilanden te la ten vervallen. Het totaal aan bod van tomaten blijft toene men en een gering prijsver- val is niet uitgesloten. Komkommers De komkommerprijzen hiel- Keurmeesters controleren de kwaliteit van de tomaten den goed stand in de afgelo pen week. Voor de lichtere sorteringen trok de prijs aan. Voor de sorteringen van 31 t/ m 61 varieerde de prijs van 65 cent tot 84 cent per stuk. Er wordt een groeiende vraag naar komkommers verwacht. Als gevolg hiervan zal de prijs niet veel verande ren, hogere prijzen zijn niet uitgesloten. Paprika's De prijsvorming voor de rode en gele paprika's was in de- afgelopen week uitstekend. In de loop van de week trok ken de prijzen voor beide kleuren aan. Zo werd er voor een kilo rood op woensdag 7 mei gemiddeld f 7,25 betaald. Deze prijs lag 35 cent boven de prijs van de voorgaande week. Bij de gele paprika's liep de prijs eveneens op en wel naar ƒ8,35 per kilo. Door een toename van het aanbod van groen viel deze sortering niet aan een prijsdaling te ontkomen. De priis zakte weg naar 5.05 per kilo. De sorte ringen rood en geel blijven waarschijnlijk hoge ogen gooien. De groene sortering zal gelijke of lagere prijzen opbrengen. Overige gewassen Veel bladgroenten zitten ten onrechte in de verdachte hoek. Dit valt ook uit de prijsvorming voor sommige gewassen af te leiden. Zo is een toelichting op de prijs vorming van een gewas als spinazie overbodig. De sla- prijzen kwamen onder een toenemende druk. Voor sla van 17 tot 24 kilo varieerde de prijs van 22 tot 36 cent per stuk. Gezien de panieksitua tie van het ogenblik wordt er een matige vraag verwacht. De prijzen zullen als gevolg daarvan weinig verandering ondergaan. Andijvie daalde in prijs 75 cent per kilo. Ook gewas wordt er op een remde vraag gerekend, er gelijke of lagere prijzei stand zullen komen. De| langstelling voor kool nam toe, de prijs 1 anar 1,62 per kilo. Voo- gewas worden er gelijk^ hogere prijzen verw; Koolrabi daalde in pri' wel naar 65 cent per stul belangstelling voo groentesoorten zal schijnlijk toenemen, prijzen lijken mogelijk.' courgettes brachten gei deld 15 cent per stuk mil op. De gemiddelde kwam op 75 cent per Ook voor deze groent» wordt er een grotere beli stelling verwacht. Radijs kelde sterk in prijs naml van 66 cent naar 34 centj bos. Een verdere prijsdai lijkt zeer onwaarschijn! De aubergines moesten iiP afgelopen week ook flinkr leveren, de middenprijs 1 op 2,80 per kilo hangenPj wordt weer broccoli aar voerd, de kilo-prijs bedt 10,35. itcsr ,p- en fruittips In de afgelopen week is de consument van alle kanten met zeer alarmerende berich ten geconfronteerd. Het is daarom niet zo verwonderlijk dat men zich afvraagt: Wat is er nu verantwoord te eten zonder dat men met zijn ge zondheid risico's loopt. Het is een goede zaak om ervan uit te gaan dat de Nederlandse tuinbouw en de groentehan delaren zich met heztelfde vraagstuk bezig houden. Waarschijnlijk op een serieu zere manier dan vele nieuws media dit doen. Ook uw groenteman zal u een stuk goede voorlichting kunnen geven, want hij zal er wel voor waken om verdachte groenten te verkopen. De situatie verdient terecht alle aandacht, maar als er ge keken wordt naar de aanvoer van groenten van buiten, dan is dit aanbod zeer gering. Het gaat om slechts enkele ge wassen. waaronder zoals be kend spinazie. Alle overige groenten zijn bewaard van vorig seizoen of komen van onder glas vandaan. Het ver dacht zijn van deze groenten berust nog op geen enkel ge geven. Er valt dus op het ogenblik zeker uit een groot aantal gewassen te kiezen. Postelein kan beslist nog niet van buiten komen, kost slechts 1.80 per kilo. De raapstelen zijn zeer goed koop, namelijk 3 bosjes voor 90 cent. Voor spitskool be taalt men 1.40 per pond. Kasbloemkool is in prijs ge daald, gemiddeld komt de prijs op 4.75 per stuk. Er is nog steeds witlof te koop voor zeer aantrekkelijke prij zen. Voor het mooie lof komt de prijs op 1.45 per pond. Snijlof van goede kwaliteit kost niet meer dan 1.20 per kilo. De bospeen komt nog alle maal vanuit de kassen, een bos kost 3.75. Boskroten, eveneens van onder glas, zijn voor 2.75 per bos te koop Hier volgen nog een aantal gewassen die men met een gerust hart kan kopen. Rode kool voor 2 kwartjes per kilo, witte kool voor 75 cent per kilo, winterpeen vooi 60 cent per kilo. uien eveneens voor 60 cent per kilo en kroten voor 55 cent per kilo. Het verdient zeker aanbeveling om eens een aantal minder bekende groentesoorten op het menu te zetten. Paksoi kost 1.90 per pond. De au bergines zijn op het ogenblik niet duur. namelijk 1.70 per stuk. Hetzelfde geldt voor de courgettes met een prijs van 1.50 per stuk. Een zeer sma kelijke groente, die voor een redelijke prijs te koop is, is de koolrabi voor 1.20 per stuk. Chinese kool kost 1.65 per pond. De paprika 's zijn duur, voor rood en geel ligt de prijs tussen2.50 en/3 - per stuk, de groene kosten 1.75. Voor de tomaten ligt de prijs tus sen 3.20 en 3.70 per pond. Ijsbergsla kost 1.20 per stuk. Er is volop radijs voor 70 cent per bos. KLEINTJES KLEIN GEZET Advertenties gezet over 1 kolom in kleine letters met een woord in hoofdletters. Prijs 0.38 per mm. Minimum plaatsing 10 mm. KLEINTJES GROOT GEZET Advertenties gezet over 1 of 2 kolom met een of meer groot gezette regels. Prijs 0.44 per mm. Minimum plaatsing 10 mm. DIEREN EN PLANTEN Warmonds tuincentrum groot in sortering, klein in prijs. Leylandii's de snelgroeiende coni feer (80-100) voor 9,75 p.st. Blank eiken bielzen 39.75. Tuing rond per m3 50.- (afhaalprijs). Herenweg 54. Warmond. Tel. 01711-10282 Gordijnen gratis gemaakt. Gordijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. TUINHUISJES, schuren, gara ges of paardestal: Hiemstra Houtbouw, het juiste adres. Ge plaatst of in bouwpakket. Bel voor een folder: Castricum, 02518-56647. TANDENGOUD. Wij geven 16.- contant voor (vuil) t dartsengoud. Van Ruiten, anti quair. Kort Rapenburg 12, Lei den (ma.+di. gesloten). Elektronika wordt simpel op Breeslraat 5 \fcWs>P,ns'' ponties, ponty*e,s korselets; Sleutels bijmaken.... Klaar terwijl u wacht. Tuinbanken - Tuinstoelen - Tuingereedschap. Kortom alles voor uw tuin. W. P. HARTWIJK. Nw. Beestenmarkt 7-11, Leiden. Tel. 071-126627. I VLOOIENMARKT Chalet caravan AUTOMARKT camping in Moordrecht, bij vis- en vaarwater. Tel. 01820- 29408. LESSEN EN CLUBS Verkeersschool Tempo 31,90 per les. div. auto's, ook automaat. Tel. 01717-4823, b.g.g. 070-457626. Ie les 3,95 I Zonder omwegen uw RIJBE WIJS. Bel voor 'n spoedkur- sus rechtstreeks (en gratis) I het centrale no. 06-0229229. Voor een goede LICHAAMS MASSAGE. bel 070-991585. Salon Carma. Gedipl. masseu- T.k. gebruikte AUTOAMBU LANCE. Tevens gebr. aanhang wagen 2x1 mtr. Tel. tot 6 01720-93844/93845. Ford Taunus 1600 Gl Saab 99 GL 2-deurs 1980, 145.000 km. bruin, i.z.g.st., radio-cass. ste- reo-inst., 7.000.-. Tel. 070- 771931/030-340043. na 19.00 BMW 318 bj. '76. 120.000 km. i.g.st. Vr.pr. 3250,-. Tel. 070 542369. na 18.00 uur. toer- of sta-CARAVAN verkoper.. Bel dan even 06- 52103125 (gratis inlichtingen). Gevr. TOERCARAVAN of vouw wagen. of met vaste wanden. Tel. 01712-8031. motorfietsen keuze uit ruim 100 stuks. Inr. en financ. mog. Gijs Verbree. Meye 61. Bodegraven. 01726-85430. Kunstgebitten reparaties Dagel. vanaf 9 uur. Zaterdag van 10 tot 13 uur. Tandtechnisch la boratorium C. Van Berge Henegouwen, Vronkenln. 23. Leider dorp Tel. 071-892777 - Geen filiaal.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4