„Nog steeds regeert een kleine elite" Landen Derde wereld sluiten zich aan bij Pax Christi aan tafel CeidóeGomo/rf ACHTERGROND kerk wereld Vrijheid van christelijk getuigenis in gevaar? Cadeaulijstje De ooievaar van Tsjernoby* MARKTEN Ccidoe Soma nt MAANDAG 12 MEI 1986 PAG Eerste indiaanse bisschop in VS In de Amerikaanse katholieke Kerk heeft voor het eerst in de geschiedenis een volbloed indiaan zijn entree gemaakt als bis schop Die eer viel te beurt aan Donald Pelotte van de Algon- quin-indianen, die bisschop werd gewijd van Gallup in de staat Nieuw Mexico. Bijna de helft van de katholieke gelovigen daar zijn Apachen-, Navajo- of Pueblo-indianen, terwijl de meeste overige parochianen afkomstig zijn uit Latijns-Amerika. De in diaanse deelnemers aan de inhuldigingsplechtigheid verklaar den in de benoeming van Pelotte tot bisschop het bewijs te zien. dat indianen in volledige rechten lid van de RK Kerk zijn 'en niet meer mensen, die door missionarissen dienen te wor den bearbeid. Ruim vier miljoen van de Amerikaanse rooms-katholieken zijn indiaan. Radio Vaticaan eert Karl Barth De herdenking van het feit dat de vooraanstaande protestantse theoloog Karl Barth zaterdag 10 mei honderd jaar geleden werd geboren vormt naar de mening van Radio Vaticaan een aansporing aan alle christenen zich met nieuwe kracht te wij den aan de oecumene. Met zijn optreden en geschriften heeft, aldus de zender, de theoloog uit Bazel een aanmerkelijke bij drage geleverd tot vooruitgang in de oecumenische dialoog van onze eeuw. Zijn leven lang heeft Barth zich volgens Radio Va ticaan ingezet voor innerlijke vernieuwing van alle christelijke Kerken en voor een grotere kerkelijke eenheid. Ook bij Barths kritiek op theologische formuleringen van de Rooms-Katholie- ke Kerk is steeds weer gebleken, dat hij een open oog had voor de leerstellige duidelijkheid, geestelijke rijkdom en missionaire ijver van die uitingen, aldus Radio Vaticaan. Van de mening van anderen afwijken wordt voor een belediging gehouden, want het is de veroordeling van andermans oordeel. Arthur Schopenhauer De internationalisering van de katholieke vredesbewe ging Pax Christi. die vorig jaar werd ingezet met de be noeming van de Braziliaanse kardinaal Evaristo Arns in het bestuur, zet zich voort. Waren tot dit moment voor namelijk landen uit West-Eu ropa en Noord-Amerika bij de beweging aangesloten, nu zijn ook twee landen uit de Derde Wereld als aspirantlid toegelaten, namelijk Puerto Rico en de Filipijnen. De verwachting is dat zich de komende jaren meer landen uit de Derde Wereld zullen melden. Mede met het oog daarop wordt regionalisering niet uitgesloten. Op de jaarlijkse bestuursraad van 7 tot 10 mei in het Itali- Kardinaal Evaristo Arns aanse Vicenza (Italië) is una niem een resolutie aangeno men, waarin afschuw voor chemische wapens voor mas savernietiging wordt uitge sproken en alle regeringen worden opgeroepen, geen nieuwe generatie van die wa pens te ontwikkelen of te ge bruiken. Aan de onderschei den regeringen werd drin gend gevraagd zich te verzet ten tegen modernisering van de chemische wapens. Dat de bestuursraad niet al leen theoretisch met geweld loosheid bezig was, bleek uit het feit dat ook de op 2 mei door de Zuidafrikaanse bis schoppenconferentie gepubli ceerde pastorale brief de aan dacht trok. Pax Christi riep de nationale bisschoppencon ferenties op, de brief van hun Zuidafrikaanse collega's te ondersteunen en te publi ceren. Om tot concrete maat regelen voor economische sancties tegen Zuid-Afrika te komen, adviseert de vredes beweging evenals de Zuid afrikaanse bisschoppen een adviescommissie in te stellen. Tenslotte werd van harte het initiatief van de Wereldraad van Kerken verwelkomd alle christelijke Kerken uit te no digen in 1990 een wereldwij de oecumenische assemblee te houden die gewijd zal zijn aan rechtvaardigheid, vrede en het overleven van de mensheid. Sobere Jom Hasjoaherdenking in Kloosterkerk In aanwezigheid van een vertegenwoordiging van het Haag se gemeentebestuur is gisteravond in een volle Kloosterkerk een sobere Jom Hasjoa-herdenking gehouden ter herinne ring aan de Joodse slachtoffers in de Tweede Wereldoorlog. De dienst die ook door veel joden werd bijgewoond, had als motto meegekregen Gedenken om te leven en was voorbe reid door de Haagse Gemeenschap van kerken in samen werking met de Liberaal-Joodse gemeente. Na een inleidend woord van dominee C. Ter Linden gaf rabbijn Jacob Soetendorp een kort overzicht van de gebeur tenissen die het afgelopen jaar in de relatie tussen christe nen en joden van belang zijn geweest. Hij maakte met waar dering melding van het bezoek van de paus aan de Romein se synagoge „als een eerste stap". Deken Jac. Kwaaitaal hield een korte overdenking waarin hij de pogingen van fundamentalistische christenen laakte en christenen opriep de joden niet opnieuw in de kou te laten staan, nu zij het mikpunt zijn van nieuwe bedreigingen. De voorzanger van de Liberaal-joodse gemeente. Menno ten Brink, zong het Kaddiesj-gebed waarin de heiligheid van God wordt verkondigd en gerouwd wordt over de slachtof- fers. De dienst werd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. VASTLEGGING DISCUSSIE IN BOEKJE „Is het beledigend om tegen een jood te zeggen dat hij met zijn geloof op een dwaalweg is? En is de godsdienstvrij heid in gevaar indien men andermans geloof niet als dwaal weg mag betitelen? Dat antisemitisme verwerpelijk is, staat voor de reformatorische gezindte wel vast. Maar anti-judaïs- me verwerping van het joodse geloof als weg tot het heil is met de gereformeerde gezindte verbonden." Met deze woorden begint G. Roos, hoofd kerknieuwsredac- tie van het „Reformatorisch Dagblad", het slothoofdstuk van het boekje „Vrijheid van christelijk getuigen? Over de botsing tussen joden en de gereformeerde gezindte", dat hij heeft samengesteld. Behalve de inleiding en het slothoofd stuk zijn daarin eerder verschenen artikelen en vraagge sprekken opgenomen. Roos komt in het slothoofdstuk tot de conclusie dat de gods dienstvrijheid niet in gevaar komt zolang de rechterlijke macht blijft vragen naar de uitdrukkelijke opzet om te bele digen en niet uitsluitend op het effect let. Wordt de wet ech ter aangescherpt of de jurisprudentie zodanig veranderd dat zelfs anti-judaïsme strafbaar wordt, dan is de vrees zeer reëel dat de godsdienstvrijheid in gevaar komt, aldus Roos. Hebben ze ook een cadeaulijstje?" Een vraag die nogal eens gesteld wordt als we iets te vieren hebben. Een ver jaardag, een huwelijk, een afscheid, een jubileum. Het is in onze tijd moeilijker geworden een cadeau voor iemand te kopen. Er zijn voldoende cadeau-winkels. Dat is het probleem niet, maar sommige mensen hebben niets meer te wensen. Ze hebben alles al. De overvloed kan alleen nog maar overvloediger worden. Temidden van die over vloed zijn velen niet gelukkig. Soms kun je lange tijd de indruk wekken wel gelukkig te zijn, maar ineens kan blij ken dat het een luchtballon is. Veel geluk wordt gezocht in het presteren, in het streven naar de top, in het eerste en de beste willen zijn. Zo snel mogelijk oprukken naar de roem. Misschien is dat ook wel het geheim van de druk bekeken Sound-mix-show van Hennie Huisman. Maar de meesten zijn het na een uur al weer vergeten. De Ameri kaanse rabbi Harold Kushner schreef een boek: Niets meer te wensen en toch niet gelukkig" (Ten Have. 1986). Hij volgt de dwaalwegen van het zoeken naar geluk om langs die wegen terug te keren tot de vraag: Wat maakt nu echt gelukkig? Ik geloof dat ik zijn boodschap, overi gens zeer boeiend verteld, kort zo kan samenvatten: in vesteren in mensen kan je gelukkig maken. Gaan ontdek ken dat een andere mens je ontroeren kan, je vernieuwen kan, je bemoedigen kan. Ja natuurlijk kun je ook in men sen teleurgesteld raken. Je kunt mensen verliezen. Men sen kun je beschadigen en ontmoedigen. Kushner schrijft: „Ik ben bang dat we een generatie van jongeren aan het opkweken zijn die bang zijn om lief te hebben, bang om zichzelf weg te schenken, omdat ze gezien hebben hoe erg je gekwetst kunt worden als je het risico neemt om van iemand te houden en het blijkt niets te worden". Wie liefheeft, loopt risico's pijn te lopen. Maar nog armer is het leven van een mens die zich inmetselt, die als graniet wordt, die als steen wordt, die niet kan huilen. Onze tijd lijkt ons aan te sporen om harder te worden. „Anders kom je er niet, red je het niet, raak je achterop". Velen gaan liever maar oppervlakkig met elkaar om. „Vis en vi site blijven maar drie dagen fris", hoorde ik zeggen. Ver rotte vis gooi je weg. Gooien we zo ook elkaar weg? Of wagen we het aan elkaar en durven we het inspannende meer uitdagende werk van een beeldhouwer aan? Uit een ongehouwen steen komt langzaam een beeld te voor schijn waar je naar blijft kijken. „Wordt U niet ziek van al die ellende die U hoort?, wordt mij bij herhaling ge vraagd. Ik word eerder ziek van hen die zich onbenader baar opstellen, vanuit de hoogte je toespreken, trots als een rots zijn. Ik loop er op stuk. Maar de mens van wiens binnenkant ik mag zien, eerbiedig, ontroert mij. Daar word ik stil van en die mens geeft mij een vermoeden dat elke mens een geschenk van God is. De ontmoeting die dichterbij brengt staat hoog op mijn verlanglijstje en geeft me diepe gevoelens van geluk en zin. Ze zorgen ervoor dat ik niet afstomp en me teneer laat drukken door ont moedigende ervaringen en ontmoetingen. MARINUS VAN DEN BERG FILIPPIJNSE DELEGATIE OP BEZOEK BIJ BISDOM GRONINGEN „Sinds de omwenteling op de Filippijnen klop pen veel mensen bij de bisschop aan voor een aanbeveling voor een baan bij de nieuwe rege ring. De indruk is dat de kerk een politieke macht is geworden. Maar die mening willen we weg nemen. De kerk moet niet in de politiek be trokken worden". Een uitspraak van pater Er- win Ramirez, directeur van het centrum voor so ciale actie van het r.-k. bisdom Ilagan op het Fi lippijnen. Hij is voor een bezoek van een maand in Groningen, samen met drie medegelovigen. Ze zijn daar om de rooms- -katholieken te informe ren in het kader van de „communio", het samen werkingsverband tussen de twee bisdommen. De „communio" werd geslo ten in 1981 ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het bisdom Groningen. De samenwerking heeft als doel te leren van de achtergron den waarin men leeft: een di aloog tussen een parochie uit de eerste en de derde wereld. Er reizen regelmatig delega ties over en weer. Zo zijn pa ter Ramirez, samen met me vrouw Lina Maningas, vroedvrouw, Abraham Ario- la, voorzitter van een boeren- organisatie en pater Ingeno „Nitoy" Rapadas, momenteel in ons land. De bezoeken die Filippino's in de afgelopen vijf jaar brachten, stonden vaak in het teken van de terreur en de onderdrukking door het Marcos-regiem. Doordat de rooms-katholieke kerk van Ilagan (gelegen op het noor delijke eiland, omvattende de provincie Isabela met 920.000 inwoners) een progressief be leid voert, dat is gericht op de totale ontwikkeling van de bevolking en het bewust maken van de eigen situatie, was de kerk regelmatig het doelwit van die terreur. Het huis van de bisschop was vaak doelwit van aanslagen. Pater Ramirez stond zelfs op de zwarte lijst van de politie en mocht in de oude situatie het land niet verlaten. Pater Rapadas meent dat vervanging van Marcos door mevrouw Aquino niet genoeg is: „Ondanks dat de regering nu in handen is van een an der, heeft de sociale omwen teling nog niet plaats gevon den. Nog steeds is er een kleine elite aan het bewind, die een heleboel belangen heeft te verdedigen. De kerk heeft er echter aan bijgedra gen dat de bevolking is gaan zien in welke situatie zij leeft en dat men machtig is als de krachten worden gebundeld. Wij willen er aan meewer ken dat die eenheid blijft, zo dat er druk kan worden uit geoefend op de regering om de veranderingen en de be loftes van een rechtvaardiger samenleving ook uitgevoerd worden". Hervorming Een belangrijk groep die te lijden had en nog steeds heeft is die van de kleine boeren. Abraham Ariola is als hun vertegenwoordiger mee ge komen. In de provincie Isa bela is hij voorzitter van een afdeling van een federatie van boerenorganisatie, die zich in mei met een petitie tot presidente mevrouw Aquino wil richten. Ariola: „De boeren eisen een werke lijke landhervorming, waarin alle landbouwgrond betrok ken zal worden, dus ook de landerijen voor het verbou wen van ananas, suikerriet, palmolie en kokosnoten. Juist deze stukken grond zijn eigendom van buitenlandse ondernemingen. En die heb ben een monopolie in de Fili- pijnse landbouw. Wij zullen de regering ook vragen de agrarische industrie te natio naliseren". Ariola vertelt dat ongeveer zeventig procent van de be volking van de provincie Isa bela boer is. De grond is ech ter nog steeds in bezit van een vijftigtal grootgrondbe zitters. Die hebben stukken land variërend in grootte van De tienduizenden boeren werken op het land van vijftig grootgrondbezitters 50 tot 8000 ha. De meeste kleine boeren bezitten zelf geen land, maar huren stuk jes van 1 tot 3 ha van de grootgrondbezitters. De boe renleider is blij met de om wenteling, hoewel de echte veranderingen nog moeten komen: „We hebben nu ech ter een stuk ruimte gekregen. We hoeven onze vergaderin gen tenminste niet meer in het geheim te houden". Preventief Hetzelfde geldt voor Lina Maningas. Zij is als vroed vrouw en als „lerares" actief in het „Community Health Program", een medisch pro ject dat door de r.-k. kerk is opgezet. In het kader van dit programma wordt vooral preventief gewerkt. Gezond heid is een zaak van de hele gemeenschap: „Het program ma werd in 1974 door de priesters gestart. Men had ge zien dat er een relatie lag tussen ziekte en de omstan digheden waarin men als dorp leefde. In de dorpen worden nu gezondheidswer kers opgeleid. Zij werken preventief". Pater Rapadas vult aan: „Het is geen zaak van de gezondheidswerker en de zieke alleen. Het is een zaak, die de hele gemeen schap aangaat". Er zijn in middels zo'n honderd ge zondheidswerkers opgeleid. De nieuwe minister van ge zondheidszaken werkte ooit ook mee in een vergelijkbaar project elders in de Filippij nen. De kerk vervulde een be langrijke rol in de omwente ling en werkt samen met de nieuwe regering. Pater Ra mirez zegt echter: „Het is een kritische samenwerking, zo lang de regering werkt voor de belangen van de bevol king". Pater Nitoy zegt hier over: „Het evangelie leert ons te strijden tegen onmen selijke situaties en ontmense lijking De rol de samenleving, van de kerk is profe tisch. In dat licht gezien wordt de kerk geconfron teerd met onmenselijke situa ties. De kerk pakt die zaak op, niet omdat ze aan politiek wil doen, maar omdat dat de opdracht is die de Heer gege ven heeft. We hebben nu wel een regering die zegt tegen de onmenselijke situaties te willen strijden, maar er blijft toch altijd een element van zonde in wat wij doen en daarom is het bijbelwoord: „Bekeert u want het konink rijk Gods is komende in de wereld", steeds actueel. De kerk moet bereid zijn dat uit te spreken, ook tegenover een regering, die zegt op te komen voor de belangen van het volk. De oorsprong van die kritiek is altijd het evan gelie. Maar wij hebben nu nog alle reden de regering van Cory Aquino te steu nen". JIBBO POPPEN Gebakken ham met tomaatkoolrabi en aardappelen chocoladevla Voor twee personen: 2 plakken schouderham a 100 g, 30 g margarine, 4 kleine tomaten, peterselie, bieslook, mes punt bloem, zout, aroma; 2 a 3 koolrabi's (samen circa 450 g), zout, 8 g maizena, dl melk, 5 g margarine, nootmuskaat; Vt tot 1 kg aardappelen; Vt liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena, paar kinderschuimpjes. Bak de plakken ham in warme margarine lichtbruin en houd ze vervolgens op een bord warm. Temper het vuur on der het overgebleven vet en bak er de gewassen en gehal veerde tomaten in warm en net gaar. Leg op elke plak ham vier halve tomaatjes en strooi er fijngeknipte peterselie en bieslook op. Roer de bloem door het bakvet, voeg weinig wa ter toe. laat de jus een minuut koken en maak hem op smaak met zout en aroma. Schil de koolrabi's, snijd ze in centimeter dikke plakken en vervolgens in staafjes. Kook de groente in weinig tfater met zout in tien minuten gaar. Schenk het meeste kooknat in de schaal, schuif de groente naar één kant van de pan en schenk al roerende een papje van maizena en melk in het restje kooknat. Laat het sausje een minuut koken. Voeg de margarine toe en verdun het sausje zo nodig met kooknat. Doe de groente in de leeg gemaakte schaal en strooi er noot muskaat over. Zet de helft van de melk op. Meng cacao, suiker, maizena en weinig koude melk tot een glad papje. Schenk er al roerende wat hete melk bij, doe het mengsel in de pan en laat de vla onder voortdurend roeren een minuut zacht koken. Voeg van het vuur de rest koude melk toe. Garneer de afgekoelde vla op het laatst met schuimpjes. JEANNE XwEE weken na de explosie in Tsjernobyl is dit weekL" zowel in de Sovjet-Unie als in ons land vastgesteld, dw; directe gevaar van de ramp met de Russische kerncenttit» geweken. Opvallend was daarbij echter opnieuw het enidi verschil in de wijze waarop in Den Haag en Moskou (f'J ken worden benaderd en voorgesteld. f II In de Russische hoofdstad werd voor het eerst gespi van een „ramp" die had gedreigd. In één adem werd da( toegevoegd, dat het gevaar van die ramp is geweken dit weekeinde bij de bestrijding een „keerpunt" werf reikt. Daarbij werd gedoeld op het gevaar, dat de reactor" door de betonnen vloer de aarde in zou branden en er ii reden verlicht adem te halen, nu die dreiging niet meert wezig is. b Het Sovjet-persbureau Tass heeft dit weekeinde gei dat de wind „een geringe hoeveelheid radioactieve del heeft verspreid over Polen, Roemenië en enige Scandii sche landen, die evenwel geen gevaar voor bevolking deze landen heeft opgeleverd". De Russen hebben voorl laten weten, dat de drie overgebleven reactoren in Tsj byl waarvan er één van hetzelfde type is als de cei die de ramp heeft veroorzaakt opnieuw in bedrijf j_ worden gesteld zodra de veiligheidsnormen dat toelatép om te onderstrepen dat de risico's zijn overwonnen toont Russische televisie gisteren beelden van een ooievaar, dl bekommerd een nest heeft gebouwd op het dak van eei in Tsjernobyl. T b< IN ons land, waar de koeien al weer een paar dagen zijn in de wei, kon vandaag de spinazie weer worden geL en is het speciale informatiecentrum in Leidschendam heven. Maar dat is gebeurd nadat bij zorgvuldige conq was vastgesteld, dat de uit de Sovjet-Unie overgewaaide dioactiviteit in ons land is gedaald tot beneden aanvaarèi geachte normen. De controles op groente en fruit wordef dertussen voortgezet. En hoewel ook de radioactiviteit rivieren en meren in ons land gisteren aanzienlijk is gedj wordt de melkveehouders nog steeds ontraden hun dier^ de uiterwaarden te laten grazen. Terwijl in de Sovjet-Unie kennelijk geen enkele ling bestaat zelfs de kerncentrales van Tsjernobyl zo sptj, mogelijk weer in bedrijf te stellen, wordt in ons land 1, dan ooit genuanceerd gedacht over de aanvaardbaarhei» kernenergie. Premier Lubbers heeft niet alleen ver' dat de bouw van nieuwe kerncentrales in ons land vooi van de baan is, maar dat zodra meer bekend is over ooT en gevolgen van de ramp in de Tsjernobyl ook bekeken j worden of de twee bestaande kerncentrales wel open nen blijven. Dat hemelsbrede verschil tussen Moskou en Den Hair de benadering van de ramp is van het begin af aan gebli uit de grote zorgvuldigheid en doortastendheid, waarme!v windslieden van het kabinet-Lubbers in de afgelopen weken over onze gezondheid hebben gewaakt. Trouwen^ vergeleken met andere landen slaat Nederland een uu kend figuur: in ons land bijvoorbeeld werden de melkki tijdig uit de wei gehaald, terwijl in Beieren die maatregA twee dagen te laat is genomen. Na alle kritiek op de ir land getroffen maatregelen, die achteraf zo zinvol zijn gj ken, is er alle reden dit nadrukkelijk vast te stellen. Een bui DE BILT Ook morgen is een depressie bepalend voor het weer. Wel is het zo dat dit lagedrukgebied, dat vannacht boven Schotland komt te lig gen, morgenmiddag bij Noor wegen aankomt. In de komen de nacht zijn daarom de regen- kansen het grootst, maar ook morgen moet bij een wisselen de bewolking nog rekening worden gehouden met een bui. De wind is matig, aan de kust krachtig en waait uit het zuid westen. In deze stroming wordt lucht aangevoerd, waar in de middagtemperatuur waarden rond 17 graden be reikt. Vannacht daalt de tem peratuur tot omstreeks 10 gra den. In de weststroming trekken de eerstkomende dagen nog en kele neerslaggebieden onze richting. Maar zoals het er nu naar uitziet, zal het weer aan het einde van de week steeds meer onder invloed komen te staan van een hogedrukgebied, zodat aan de wisselvalligheid geleidelijk een einde komt. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië: woensdag vrijwel overal droog, donder dag plaatselijk regen. Middag- temperatuur uiteenlopend van 10 graden langs de westkust van Noorwegen tot 17 graden in het oosten van Zweden. Britse Eilanden: veel bewol king en buien. Middagtempe ratuur rond 14 graden. Benelux: wisselend bewolkt en plaatselijk een bui. Middag- temperatuur omstreeks 17 gra den. Duitsland: half tot zwaar be wolkt en kans op een bui. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 17 graden in het noorden tot 23 graden in het zuiden. Frankrijk: wisselend bewolkt en kans op een bui. Middag temperatuur uiteenlopend van 14 graden in het noordwesten tot 25 graden aan de Rivièra. Spanje en Portugal: in het noordwesten veel bewolking en plaatselijk regen. Elders pe rioden met zon, maar ook nog kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 19 graden in het noord westen tot 26 graden in het zuidoosten. Italië en Joegoslavische zonnig en warm. Middag peratuur tussen 23 en 3(>- den. WEERRAPPORT HEDENMORGEI De Bill Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Innsbruck Klagenfurt sr. VEEMARKT LEIDEN (12-5) - F. dikbillen 8,50-13,00. stieren (r en 2e kw.) 7,80-8,45 6,80-7,80, zen (resp. 1e en 2e kw.) 6,8 6,00-6,80. koeien (resp. 1e. 2» kw.) 6,80-7,80 6.20-6,80 5.5? worstkoeien 5,30-6,10. schapet 250, per kg 5,50-7,50. larif (rammen) 300-400, per kg 12,50. lammeren (ooien) 240-2) kg 10,00-12,50. Aanvoer: sla( 1000. stieren 180. slachtschaA lammeren 231. totaal 1411. r ming (resp. handel en prijzen): I vee goed - hoger, stieren slee» ger. slachtschapen en lammer^ tig - gelijk. GRATIS ELKE WOENSDA" BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,N" THEATER, RECREATIE, EXPOSITl EN EEN COMPLETE AGENDA fMET Mur T INDA

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2