„Trimmer verrast koploper marathon Volleybalster moeten terug naar het verleden Judoka komt slechts vijf minuten in actie PORTTRIBUIME CcicbeGoivtcmt Simon wint springderby in Eindhoven Sisi Dolman zwaartillend India lokt topsporters Motorcoureur dood op Nürburgring 'oureur Prost op reg naar records Verrader in Vuelta 4 MAANDAG 12 MEI 1986 PAGINA 13 EINDHOVEN De Oosten rijker Hugo Simon heeft giste ren de internationale spring derby van Eindhoven gewon nen. Hij bleef in de barrage met het paard The Freak fout loos in 40,22 seconden. Tweede werd de Brit Joe Turi met Kruger (0-43,93) en derde de Nederlander Albert Voorr met Black Power (0-44,34). Ze ven combinaties hadden zich geplaatst voor de barrage met vier strafpunten in de eerste omloop over negentien hin dernissen. Niemand wist het traject van ruim een kilometer foutloos te bedwingen. Simon was voor de eerste keer in zijn loopbaan actief in Eind hoven en greep meteen de hoofdprijs van 10.000 gulden in de internationale Spring derby. Het was de zesde keer, dat Simon zich een meester toonde in een derby, een zwa re, lange wedstrijd met veel natuurlijke hindernissen als wallen en sloten. Met het in Nederland gefokte paard The Freak (van de inmiddels be ruchte Lucky Boy) maakte Si mon in het eerste traject over ruim een kilometer weliswaar één springfout, maar omdat niemand foutloos bleef, mocht hij met zes anderen weer op draven in de barrage. Daarin was Simon oppermachtig. De Franse ruiter Pierre Du- rand heeft gisteren de Grote Prijs van het internatinale concours hippique van Luzern gewonnen. Met het paard Jap- peloup bleef Durand als enige in beide manches en de barra ge foutloos. Europees kam pioen Paul Schockemöhle kon op Deister in de extra omloop wel tippen aan de tijd van de Fransman, maar niet aan diens secure rijstijl. De Nederlandse vertegen woordigers, die in de landen- wedstrijd zevende werden, konden zich op de slotdag niet met de allerbesten meten. Piet Raymakers kwam de eerste manche nog goed door, maar maakte in de tweede een fout. Hij werd met Jogger uiteinde lijk achtste. ROME Het Nederland se damesvolleybalteam is in Rome teruggekeerd naar het verleden. In de Italiaanse hoofdstad deed Oranje een forse stap te rug. De zesde plaats bij het B-wereldkampioen schap was het magerste resultaat dat de ploeg kon behalen. Tegen drie niets zeggende overwinningen stonden vijf veelbeteken de nederlagen. West- Duitsland, Italië en Bulga rije vormden er de top drie. In onderlinge duels gaven ze elkaar niets toe in-spannende vijf-setters. Op setgemiddelde won West-Duitsland het voor Italië. De tickets voor de natitelstrijd in Tsjeehoslo- wakije gingen daarmee naar de drie grootste blik vangers in de Italiaanse hoofdstad. De teruggang van de Neder landse speelsters was naar het begin van de jaren tachtig. Toen maakte het team deel uit van de kleuterklas van het in ternationale volleybal. De om wenteling in de prestatiecurve kwam met de aanstelling van Peter Murphy ais coach bij de dames. Hij mocht:net als Geert r Trompetter bij de heren, zijn filoeg met een voor Neder- andse begrippen ruim budget preparen op de Europese titel strijd. De drie jaar die Murphy in zijn groep had geïnvesteerd, kwam er in september en ok- ioher._l£85.volledig uit,De_ honderden zo niet duizenden uren dat de groep zich had af gebeuld, leverden iets unieks op: een bronzen medaille. De prestaties van het Neder landse vrouwenteam leken de weg vrij te maken voor meer financiële mogelijkheden. Geld dat het mogelijk zou ma ken de opwaartse lijn door te zetten. Er zou een ambitieus plan worden opgesteld op weg naar de kwalificaties voor het wereldkampioenschap: De verwachtingen bij de speel sters en begeleiding waren groot, de teleurstelling toen al les fout ging ook. Voorbode De oefenwedstrijden tegen Tsjechoslowakije bleken een voorbode te zijn van wat de ploeg in de Italiaanse hoofd stad te wachten stond. Slechts momenten haalde het team een voor een wereldtitelstrijd benodigd niveau. De duels za delden Oranje echter wel met frustraties en enorm gebrek aan zelfvertrouwen op. Frus traties vooral omdat iedereen wel wilde, wist dat men het kon, maar. niet b)j .machte was ten uitvoer- te brengen. Toch leefde in de groep en ook bij Murphy de hoop dat het in Rome allemaal wel weer goed zou komen. Dat de vonk zou overspringen en het niveau van de Europese titelstrijd als nog gehaald zou worden. Het bleek een verwachting tegen beter Weten in. Murphy's mei den vervielen in Rome van kwaad tot erger. Slechts de duels tegen de Oceanische on- machten Nieuw-Zeeland en Australië en de strijd tegen Venezuela leverden winst op. Gezien het spelpeil van het drietal stelde dat niets voor. In de wedstrijden dat er wel kwaliteit aan de andere kant van het net stond, werd het niveau van Oranje in Rome pas duidelijk. In de twaalf dagen die het eer ste kwalificatietoernooi in be slag nam, haalden van Murp hy's zeven speelsters tellende EK-groep alleen Ingrid Piers- ma en Helena van Eijkeren in ternationaal niveau. De rest faalde. De een bij tijd en wijle (Bianca Hooymans) de ande ren, vooral Petra van de Lin de, Carolien Keulen en in mindere mate Jantien Berg, gedurende het hele toernooi. Zelfs de aangevoerde excuses van een kwetsuur (Van de Linde, Berg) en volleybalmoe heid (Keulen) rechtvaardigden een optreden als in Rome ab soluut niet. Agnes Brunnink- huis valt buiten de kwalifica tie omdat zij aan haar knie ge blesseerd raakte. Belgen tweede in zeilrace rond wereld ei Prost gaat af op de zege in de grand prix van Monaco, el w ball avijiTE CARLO De Franse autocoureur Alain Prost heeft etj-en in Monte Carlo de formule-l-race om de Grote Prijs BojMonaco gewonnen. Voor de wereldkampioen was het de röl|de overwinning van dit seizoen en-zijn-derde-achtereenvol- ïerre zege in het prinsendom aan de Zuidfranse kust. In de kelom het wereldkampioenschap heeft Prost de eerste positie Openomen van de Braziliaan Piquet. tse wereldkampioen formule 1, is daarmee op jacht r de belangrijkste posities in de recordboeken van ^utorensport. Prost heeft nu 23 overwinningen ach- eijn naam. Dat is er nog maar één minder dan de j/lg seizoen gestopte Oostenrijker Niki Lauda. Jackie art heeft op die ranglijst nog vier zeges voorsprong Vost, die 93 formule-1-races betwistte. De kleine sman zorgde gisteren ook voor een mijlpaal in de ïhiedenis van de Britse renstal McLaren. Sinds 1968 1de het team in 270 races 50 overwinningen binnen, in Prost had in Monte Carlo een gemakkelijke mid- In de training had hij de driftige Braziliaan Senna hi de belangrijke eerste startpositie gehouden. De jeifetart, de basis van succes in de smalle -strateti vah. te Carlo, was voor Prost, die aan, een soevereine kon gaan bouwen. In het veld van twintig wagens, Ier de Nederlander Huub Rothengatter die in de ling zijn Zakspeed naar de 23ste rondetijd stuurde, Beurde nauwelijks iets. Het lint van wagens kreeg «hts een andere volgorde bij de spannende banden- y3t gaf daarvoor volgas. Hij schroefde de turbo-druk er|ot 3,3 atmosfeer, waardoor de McLaren een vermo- n van 880 pk kreeg. Bij de pitstop, in de 35ste van 78 Jetien, had Prost een voorsprong van vijftien secon- PJ| genomen op de achtervolgende Senna. De stop !/üte tien seconden. Senna nam de kop over met vijf 'Jönden voorsprong, maar in de 41ste ronde ver- rtefen Prost weer op de eerste plaats van het veld, een rwltie die hij niet meer afstond. Senna moest naar de raat voor de noodzakelijke wissel van de banden, raziliaan verspeelde de tweede plaats aan Prosts genoot Rosberg, die zijn collega nauwelijks be de. Toch ging de Franse wereldkampioen nog voluit. Hij verbeterde het baanrecord tot 1.26,6 1 kilometer per uur). Dave Strijbos blessure na val AMSTERDAM Dave Strij bos, de Nederlandse ranglij- staanvoerder in de strijd om het wereldkampioenschap mo- tocross in de 125cc-categorie, is gisteren in Amsterdam bij de tweede wedstrijd uit de natio nale titelstrijd zwaar ten val gekomen. De 18-jarige be roepscoureur uit Oss landde in de achtste ronde van de eerste manche na een sprong over de hoge schans bij start en finish naast de baan. Strijbos kwam, mogelijk door een felle wind stoot, op de afzetting van ban den terecht. In het Sloter- yaart-ziekenhuis wercLbij Jiem een schouderluxatie geconsta teerd. De schouder uit de kom heeft voor Strijbos internationaal geen grote gevolgen. Pas over drie weken, in Badalona, Spanje, moet hij in de volgen de Grote Prijs, uit de.strijd om het wereldkampioenschap, aantreden. In de nationale ti telstrijd heeft kampioen Strij bos, leider na de eerste wed strijd, na de val op het Sloter- dijk-circuit een forse achter stand opgelopen op John van den Berk, zijn plaatsgenoot en grote concurrent in binnen- en buitenland. Van den Berk won in Amsterdam 'alle drie de -manches en heeft 87 punjen voorsprong genomen- oplStrij- bos, die nog zes wedstrijden over heeft om dat grote ver schil goed te maken. Gert-Jan van Doorn heeft gis teren in de Grote Prijs van Italië zijn achterstand op de leider in de wereldtitelstrijd van de 250cc-klasse, Jacky Vi- mopd, verkleind. De Neder lands kampioen profiteerde op de betonharde en snelle baan van Gallarate, waar de Ita liaan Fanton voor eigen pu bliek zijn eerste Grote Prijs won, van het uitvallen van Vi- mond in de eerste manche. Van Doorn eindigde in die reeks als zesde. In de tweede heat bleef de Fransman wel in de strijd. Hij werd tweede, op korte afstand gevolgd door Van Doorn, die de vierde positie bezette. In de totaalstand eindigde de rijder uit-Veghel al^derde. BELGRADO- Voor de Nederlandse judokaAn thony Wurth was de Eu ropese titelstrijd in België zaterdag al na vijf minu ten afgelopen. De debute rende lichtgewicht uit Maassluis werd in de eer ste ronde verslagen door de Joegoslaaf Miroslav Jo- cic. Wurth kwam twee keer uit een houdgreep, maar verloor door een koka in de laatste mi nuut. Doordat Jocic in de tweede ronde ten onder ging tegen de winnaar van Olym pisch brons, de Brit Kerrith Brown, kwam de achttien-jari ge Nederlander niet voor een herkansing in aanmerking. Wurth was de laatste JBN-af- geyaardigde, die tijdehs de judoryierdaagse in Belgrado op de mat verscheen. Bondscoach;, Chris de Korte besloot geen ju doka in te schrijven voor de open titelstrijd. De Korte acht te het onverstandig Wilhelm een tweede optreden te laten verzorgen. Op de openingsdag veroverde Wilhelm de titel in het zwaargewicht. De Braban der wilde nog wel de mat op, maar had zich na zijn triomf niet op het laatste onderdeel van het toernooi voorbereid. Halfzwaargewicht Theo Meijer wordt niet ingezet omdat hij last heeft van een schouder blessure. Ben Spijkers, win naar van het zilver in het mid dengewicht en Nederlands kampioen alle categoriën, werd voor een confrontatie met de buitenlandse kracht patsers te licht bevonden. Hans Buiting, de in Belgrado aanwezige trainingspartner van- Spijkers en Wilhelm, kon niet inspringen. Hij heeft geen judopak-bij-zich en voldeed bo vendien niet aan de selectie- eisen de JBN hanteert. Sup< eneur Joeri Sokolov veroverde op superieure wijze de Europese titel in de klasse tot 65 kilo gram. De 24-jarige judoka uit de Sovjet-Unie versloeg in de eindstrijd de Westduitser Joa chim Brenner met een vol punt. In de finale van de licht gewichten won Bertalan Haj- tos (Hon) van de Brit Kerrith Brown. Nederland zal niet deelnemen aan het traditionele Jigoro Kano-toernooi, dat in novem ber in Tokio wordt gehouden. Volgens JBN-vooritter Henk van Oosten is over een aan vraag voor subsidie negatief beslist. PUERTE REAL Drie dagen voor het einde hebben de Spaanse ploegen in de Ronde van Spanje getracht Robert Millar, de Schotse kopman van de ploeg van Peter Post, defi nitief de nekslag te geven. Het monsterverbond in de negen tiende etappe van Benalmade- na naar Puerte Real over 234 kilometer mislukte door toe doen van ploegleider Perure- na, die zijn landgenoten tegen zich in het harnas joeg en na afloop als „verrader" werd be stempeld. Een samenzwering van de ploegen van leider Pino, Fig- non, Kelly en Dietzen leidde na veertien kilometer tot een ontsnapping van 33 renners. Pino en Fignon waren om ringd door vier ploegmakkers, Kelly en Dietzen door drie. Lid van de kopgroep waren eveneens Veldscholten, Hoon- dert en Nijboer. Niet vertegen woordigd waren Delgado, Ca- bestany, Lejarreta en Millar. De ploeg van Post sloeg direct alarm, maar kreeg aanvanke lijk weinig steun. In de eerste kilometers was de voorsprong een kwestie van seconden, maar na 46 kilometer schom melde het verschil rond de mi nuut. In de rug gesteund door een warme wind lag het tempo in de twee groepen verschrik kelijk hoog, rond de 49 kilo meter per uur. Na de 90e kilometer, toen de voorsprong gegroeid was tot 1 minuut 50, gaf Perurena zijn renners opdracht de ploeg van Post bij te staan in de achter volging. De vijfde plaats van kopman Marino Lejarreta in het algemeen klassement kwam in gevaar en Perurena voelde zich bedrogen door zijn Spaanse collega's die hem niet in het pact van Puerte Real hadden gekend. De Spaanse steun betekende de redding van Millar. Na een ontsnap ping van 90 kilometer smolten de twee groepen weer samen. Op het moment van de her groepering sloegen acht ren ners, onder wie Gerard Veld scholten, op de vlucht. Hoewel het tempo hoog bleef, kregen zij de zegen van het peloton. Tot de streep bleef het achttal vooraan, onder controle van de hoofdmacht die de voor sprong nooit groter liet wor den dan twee minuten. Van het achttal was Jesus Blanco Villar in de eindsprint de snel ste. Hij behaalde zijn tweede ritzege. Veldscholten kwam als zevende over de streep. De achttiende etappe was za terdag gewonnen door de Rus Viktor Demidenko. Met de Columbiaan Carlos Gutierrez en José del Ramo (Spa) ont snapte hij halverwege. Het trio veroverde een grootste voor sprong van veertien minuten en hield er, door de apathische opstelling van het peloton, ruim elf minuten van over. Harmeling De amateur-etappekoers de Pijl van het Zuiden is gewon nen door amateur Harmeling, één van de leden van de natio nale selectie van André Bos kamp. Terwijl zijn kopman Claude Criquielion in Zwitserland de Ronde van Romandië op zijn naam bracht, greep Dirk de Wolf de zege in de Vierdaagse van Duinkerken. De leiders trui van de Belg kwam de laatste twee dagen niet meer in gevaar. Op de slotdag werden gisteren twee etappes gereden. Vincent Barteau won de vijfde, van Armentieres naar Cassel over 98 kilometer. Adri van der Poel werd op zestien seconden derde. De zesde en slotetappe, een criterium in Duinkerken, leverde een zege op voor de Westduitser Rigolbert Matt. Petra de Bruin heeft de Flevo- tour over 70 kilometer gewon nen. Honderd meter achter de oud-wereldkampioene won Mieke Knol de sprint van de groep. De Voorburger Axel Hermans won de Ronde van Sliedrecht voor Jan Hoger- vorst uit Pijnacker. NURBURGRING Bij een race-ongeval op de Nürburgring is de Westduitse motorcoureur Hans- Michael Kolb zaterdag om het leven gekomen. Kolb raakte met een snelheid van 240 kilometer per uur naast de baan. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Op het Westduitse circuit kwamen veel valpartijen voor. De renners protesteerden scherp. Dat leidde tot de toezegging van de direc tie van het twee jaar geleden geopende nieuwe circuit, dat het asfalt van de baan wordt gezand straald. Voor de Grote prijs van West-Duitsland, op 25 mei, moet dat karwei geklaard zijn. Bij in ternationale motorbootraces op het Scharmatzel- meer in Oost-Duitsland is zondag de Sovjet Igor Tsjernasjenzev dodelijk verongelukt. Zijn boot was betrokken bij een botsing. JMSTERDAM Veel dan in een hoog Jrestatieniveau ligt de rniiarme van de marathon d <Jan Amsterdam in de iteijkdom aan anecdotes. Bi jle Tanzaniaanse atleet ,'djohn Burra zorgde bij de jlfde editie voor een raaie bijdrage. Toen de 2-jarige student uit ecwaar-es-Salaam na een blo van bijna veertig ki- r. Tpmeter werd gepasseerd rui|ioor Willy van Huyle- isreiroeck, dacht hij te ma il, [en te hebben met een l^ian de trimmers, die het leeld gisteren in de 1 3joofdstad bepaalden. h die waan achtte hij 6 Met niet noodzakelijk de 1 ^as te versnellen, zodat «vjmÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmtÊm de vorig jaar op een dwaalspoor gezette Belg Van Huylebroeck won. Zonder plattegrond van de hoofdstad op zak ze gevierde hij in 2 uur 14 minuten en 46 seconden. De marathon van Amster dam staat altijd in het teken van de wind. Wie zich op het grotendeels langs de Amstel vastgestelde traject waagde, kreeg te maken met wind kracht zeven, met stoten van zestien meter per seconde. Dat verhinderde Burra niet om al in de binnenstad de veilige bescherming van de groep te vaarwel te zeggen en op avontuur uit te gaan. Via zijn trainer Salim Dossi liet Burra weten dat die wind hem niet zo opgevallen was en dat hij liever alleen loopt dan in gezelschap. De Tanzaniaanse solist stond in die opvatting werkelijk al leen. Zo hield Gerard Nijboer het tijdens deze als test be schouwde wedstrijd na 22 ki lometer voor gezien. Juist voor Nes aan de Amstel, waar de lopers veel tegen wind zouden krijgen, stapte de Europese kampioen uit de wedstrijd. Ruim drie maan den voor de Europese titel strijd in Stuttgart wil de Drent geen enkel risico ne men en beperkte hij zich tot het nakomen van een belofte aan de organisatoren. Voor Van Huylebroeck bete kent de zege een revanche op de politieagent die hem vorig jaar de verkeerde weg wees. „Ik zag die agent wel weer staan. Voor alle zekerheid heb ik voor aanvang de route nog eens met organisator Wim Visser doorgenomen", grapte de winnaar. Drie kilo meter voor de streep kreeg 29-jarige Van Huylebroeck Burra in het oog. „Toen wist ik dat hij te achterhalen was". VROM-minister Winsemius voltooide in Amstrdam de halve marathon in 1 uur 44 minuten en 46 seconden. „Lang geen persoonlijk re cord", verklaarde de be windsman, die als een van de weinige deelnemers niet in eerste instantie klaagde over de wind. Als gevolg van het de laatste weken tot hoge frequentie opgevoerde mi lieu-overleg had Winsemius maar weinig kunnen trainen. „Niet meer dan veertig kilo meter per week. Zodat ik weg gegaan ben op een sche ma van 1.45." Winsemius is van plan dit jaar de mara thon van Athene te lopen. ?4^EN Op het congres van de Euro- Jbiljartbond (CEB) is besloten tot offi- lnlj invoering van geldprijzen op inter- jnale evenementen. Het prijzengeld is jaan limieten gebonden. De onder- bedraagt 30.000 gulden, de boven- 35.000. Bovendien gaf het congres imming per jaar vier grand-prix lien in het driebanden te houden, '"•(toernooi zal om 33.000 gulden ge- worden. In Duren vond ook de pri- plaats van de strijd om de wereldbe- }e jonge Zweed Torbjörn Blomdahl met het kleinood aan de haal. In de f versloeg hij de befaamde Japanner 21-iaki Kobayashi in twee sets. ei HESTRA De Nederlandse Sisi Dolman, die bij de wereldkampioenschappen powerliften in het Zweedse Hestra reeds de titel behaalde in de categorie tot 52 kg, is zaterdag uitgeroepen tot beste lifter. Voor de toekenning van deze prijs wordt het totaal getilde gewicht (kniebui- gen 162 1/2 kg, bankdrukken 72 1/2 en dea- dlift 165 kg) vergeleken met het lichaamsge wicht van de deelneemster. Sisi Dolman bleek achtmaal haar eigen lichaamsgewicht omhoog te hebben gebracht. De Nederlandse raakte overigens wel haar wereldrecords bankdruk ken en deadlift kwijt aan de Amerikaanse Po well, die eerder op doping was betrapt, maar werd gerehabiliteerd. NIEUW DELHI Topsporters kun nen in India een vermogen verdienen indien ze er in slagen een aanspreken de titel te veroveren. De Indiase rege ring heeft voor een gouden medaille op de Olympische Spelen, wereldkampi oenschappen of Gemenebestspelen een staatspremie van 500.000 roepies over, ongeveer honderdduizend gulden. Voor zilver en brons liggen die bedragen op respectievelijk 300.000 en 200.000 roe pies. Met deze maatregel wil de rege ring in Nieuw Delhi de topsport bevor deren. Een geschoolde fabrieksarbeider verdient gemiddeld maandelijks rond de 1200 roepies. PORTSMOUTH Het Belgische jacht Cote dór met aan het roer de bekende Franse solo-zeiler Eric Ta- barly, is in de nacht van zaterdag op zondag als tweede van de deelnemers aan de zeilrace rond-de-wereld de thuis- en aankomsthaven Portsmouth binnengelopen. De achterstand op de winnaar van de vierde en laatste etappe, de Zwitserse UBS, bedroeg on geveer 42 uur. Het is o' erigens de be doeling van de organisatoren bij de editie van volgend jaar de handicap formule te laten vervallen en alleen een klassement op te maken volgens de werkelijk gezeilde tijd. John Burra (nummer 9) wordt nauwlettend in de gaten gehouden door de latere winnaar Willy van Huylen broek (2).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13