^Europa Cup Steaua siert partijfeest op Ajax kan niet overtuigen Nederlanders succesvol in wielerpeloton REPORT foidóeCotmmt Volleybaldames laten kans op herstel liggen Baanrenners bang voor besmetting HERENTEAM VOORBURG BEGINT OPNIEUW IN TWEEDE DIVISIE Eerste divisie Sb het kort [aarlem-Feyenoord >rgt voor ergernis Lankhaar in selectie Jong Oranje VRIJDAG 9 MEI 1986 PAGINA 7 Eredivisie Eerste divisie Periodestand Topscorers met twee nederlagen in de fi- nalegroep -ook West-Duitsland was te sterk- kan die opdracht als mislukt worden be schouwd. Toch heeft Neder land tegen de Oosteuropese dames kansen gehad. In de eerste set zette de ploeg een grote achterstand (11-5) om in een voorsprong van 14-12. Vijf mogelijkheden de reeks te be slissen, werden 'simpel verge ven. In de tweede set behoefde de ploeg niet eens een grote ach terstand weg te werken. Bij 13-12 waren de Nederlandse speelsters opnieuw dicht bij setwinst. Vier grove fouten de den de balans echter in Hon gaars voordeel doorslaan. De derde reeks was daarna voor beide ploegen een verplicht nummertje. Ondanks het vertoonde spel in de eerdere wedstrijden leefde in de Nederlandse delegatie de hoop dat het dit keer mis schien wel zou lukken. Dat er eindelijk iets van de sfeer van het Europese kampioenschap zou verschijnen. Het was waarschijnlijk een hoop tegen beter weten in. Al tijdens de voorbereidingen in Nederland bleek de situatie drastisch ge wijzigd. Voor het eerst com pleet bijeen sinds de Europese titelstrijd, bleek er absoluut ?een eenheid meer te bestaan, 'waalf individuen waren het en bleven het. Ook de zeven speelsters, die het toernooi in eigen land tot een succes had den gemaakt, bleken uit el kaar te zijn gegroeid. Automa tismen, die er in drie jaar wa ren ingebouwd, bleken te zijn ontregeld. Het vertrouwen in eikaars prestaties en spel be stond niet meer. Zelfs de ijze ren wil om nog één keer te vlammen bleek afwezig. WEST BERLIJN De Nederlandse baan-wielerploeg, deelne mer aan de vierdaagse van West-Berlijn, heeft zich na de eerste dag teruggetrokken. In de nacht van woensdag op donderdag regende het in Berlijn. Het vijftal Aad van de Kruysweg, Ralf en Rick Moerman, Bob Rasenberg en Mario van Baarle voelde er daarna niets voor door te gaan. Het gevaar voor radio-actieve besmetting was door de regenval te groot geworden in de ogen van het vijftal. Die vrees werd in de hand gewerkt door berich ten op de Westduitse radio en in dagbladen over het verbod op het houden van sportwedstrijden in Hessen en Sleeswiik-Hol- stein. Het Oostenrijkse Salzburg schaarde zich daar ook bij. Het verbod werd niet opgeheven, nadat een regeringscommissie in Bonn had laten weten dat van een alarmfase geen sprake was, dat er geen gevaar meer bestond voor besmetting en dat het le ven zijn gewone gang weer kon gaan. Oeurds mag blijven fluiten S)EN HAAG Scheidsrechter perard Geurds, die aan het inde van dit voetbalseizoen pu moeten stoppen wegens het lereiken van de leeftijdsgrens •an 47 jaar, zal nog ten minste én seizoen doorgaan. Het be tuur betaald voetbal heeft, op dvies van de scheidsrechters- pmmissie, besloten de Eindho- enaar dispensatie te verlenen, en grensrech- cofcrs uit het betaalde voetbal 'yljunnen hun loopbaan, via de g pntheffingsregeling" ten rgbogste twee keer met één jaar fbprlengd zien. Geurds was de D0|nige arbiter die dit jaar de teftijdsgrens bereikte. I van de volleybalvereniging Starlift Voorburg heeft defini- 7 WM tief besloten het eerste heren- |§|§§|lj|| r, team uit de eredivisie terug te HNSjP (i "ipMH trekken. Hetgeen betekent dat HK&I y* 'iJBP volgend seizoen in de tweede ifEg divisie, waarin de afgelopen IfU competitie het reserveteam U uitkwam, een nieuw begin moet worden gemaakt. Van de huidige selectie zal waar- schijnlijk alleen jongeling Bas ■■B J52g Bloem bij de Voorburgse ploeg Ine - die volgend seizoen zal wor- T rrMm "'v' (BB den getraind door ex-interna- SgHjHL bonal Frank Constandse - blij- ven volleyballen. Nadat een S iflBÜ 6root aantal spelers reeds eer- 1 i der had te kennen gegeven de VmMM club te willen verlaten, teken- Frank Constandse: trainer/ den Rob Lantsheer en Rob coach van Voorburg in de van Prooijen gisteren een tweede divisie. overeenkomst met het Bredase Brevok, de nieuwe club van trainer/coach Pierre Mathieu. Toen was de kogel door de kerk voor het Voorburgse be stuur, dat gezien de sterk uit gedunde spelersgroep geen af doende basis meer aanwezig achtte om op het hoogste lan delijke niveau te kunnen blij ven meedraaien. Voorburg heeft in de loop der jaren heel wat successen meegemaakt. Landskampioenschappen, Ne- VoBo-bekers, ja zelfs een Eu ropa Cup 3 staat in de prijzen- kast van de nu totaal ontred derde vereniging. De massale uittocht van spe lers is thans het direkte gevolg van het feit dat sponsor Star- lift (Dé Stoop) besloot de geld kraan dicht te gaan draaien. Diens redenen hiervoor: „Het niet meer in redelijke verhou ding tot elkaar staan van de reclamewaarde van sponsoring en het daarmee gemoeid zijnde geldbedrag van 470.000 gulden dat in geen verhouding tot de reclamewaarde ervan staat. Het wegvallen van de recla mewaarde is mede veroor zaakt door het beleid van de Nederlandse volleybalbond die de laatste jaren consequent heeft geweigerd veranderin gen in de competitie van de hoogste afdeling aan te bren gen. Waarmee een situatie is ontstaan, waarin het span ningselement is verdwenen en het competitiegebeuren is te ruggedrongen tot een periode van vijf maanden, waarin de totale reclamewaarde moet worden opgebracht. De vere nigingen zullen nadeel gaan ondervinden van het beleid van de NeVoBo. Nadeel, ver oorzaakt door eigen sponso ring, nationaal wedstrijdwezen en het aantrekken van een clubtrainer voor het nationaal team met concurrentie naar en vermindering van belangstel ling voor topclubs". Dé Stoop zou geen goede Sponsor ge weest zijn als hij ook niet te vens een goede afbouwrege ling toegezegd had. Deze voor ziet in een tegemoetkoming van een kwart miljoen in de komende vier jaar, waarmee behoudens die van het eerste herenteam, de activiteiten op hetzelfde niveau voortgezet kunnen worden. Het bestuur van de vereniging beraadt zich nog over een nieuwe naam. DICK KIERS SEVILLA De zilveren Europa Cup voor lands kampioenen, die Steaua Boekarest woensdaga vond in Sevilla ten koste van Barcelona veroverde, heeft een wat ongewone bestemming gekregen. Valentin Ceaucescu, de zoon van de Roemeense partij- en regeringsleider, nam de trofee mee om hem aan zijn vader Nico- lae als presentje te over handigen tijdens het feest ter gelegenheid van de 65e verjaardag van de partij. Nicolae jr. zat tij dens de wedstrijd in de ereloge naast de Spaanse koning Juan Carlos. Het kostte nogal wat tijd eer de Spanjaarden zich neerleg den bij het feit, dat de Roe meense doelman Helmut Du- cadam vier Spaanse straf schoppen had tegengehouden en daarmee Spanje had be roofd van de meest begeerde Europese voetbaltrofee. Het rendement van drie Spaanse clubs in de Europese bekerfi nales was trouwens laag, drie nederlagen in vier wedstrij den. Barcelona moest de Eu- ,rspe uitblinkende Roemeense doelman Helmut Mucadam grijpt in roPa CuP 1 aa" Steaua laten, poordat Barcelona's Schotse spits Steve Archibald gevaarlijk 1:- njkan worden. Atletico Madrid kwam er in de Europa Cup 2 tegen Dyna mo Kiev niet aan te pas en al leen Real Madrid had succes in de Europa Cup 3, al verlo ren de Madrilenen dan ook de uitwedstrijd tegen FC Köln. De Mundo Deportivo schreef over een „catastrofe" en om schreef Steaua als een „be scheiden, gelukkige kam pioen". „De Europa Cup vloog eenvoudig weg", aldus het dagblad Sport en concurrent Record oordeelde: „De histori sche nederlaag volgt op de grote depressie", Barcelona was immers in de competitie een kansloze tweede achter Real Madrid en verloor eer der de Spaanse bekerfinale aan Zaragoza. Barcelona's trainer Terry Venables voelde zich genoodzaakt de teleurge stelde Spaanse aanhang een hart onder de riem te steken. „Jullie hebben je werk ge daan; de ploeg helaas niet". Contrast De bedrukte stemming in Barcelona vormde een groot contrast met de feestvreugde, die in Boekarest heerste. Het partij-orgaan Scinteia ge waagde van een „uitzonderlij ke triomf van de Roemeense sport" en constateerde dat Steaua nu schittert aan de Eu ropese voetbalhemel. Dat laat ste is overdrachtelijk bedoeld. Steaua betekent ster. De ster van de avond heette Helmut (Ducadam) en niet De Roemenen staken hun blijdschap niet onder stoelen of banken. Bernd (Schuster). De West duitser verliet als een gesla gen man het stadion Sanchez Pizjuan. In de 83e minuut haalde Venables de krachtelo ze vedette uit het veld. Dat ontging met name de West duitse pers allerminst. Van het ene moment op het ande re werd gezocht naar een an dere heldenfiguur. En zowaar, Helmut Ducadam bleek Duits bloed in de aderen te hebben. De finale van het toernooi van de landskampioenen pas te volledig in het rijtje van de laatste jaren, waarin goed voetbal spaarzaam en doel punten schaars waren. De 31e eindstrijd miste bovendien een speler die zich duidelijk in positieve zin van de ande ren onderscheidde. Twee van de Roemenen kwamen iets nadrukkelijker in beeld dan de andere 24 die op het veld zijn geweest. Doelman Duca dam pas bij de strafschoppen- serie, invaller Iordanescu na de zeventigste n^inuut. Het bleef dus 0-0 in twee uur inspannend, nimmer ontspan nen voetbal. De angst voor de tegenstander, zo duidelijk zichtbaar in Sevilla, was tij dens de strafschoppenserie nog niet verdwenen. De eer ste twee Roemenen, Majaru en Boloni boden de Catalaan se doelman Urruti de gelegen heid tot tamelijk gemakkelij ke reddingen, hun opvolgers aan Spaanse kant, Alesanco en Pedraza, zochten iets mi de hoek, maar Ducadam was beide keren sneller dan de bal. Lacatus doorbrak de ban met een kogel vol van de wreef en Balint stuurde Urru ti (matchwinnaar tegen IFK Gothenburg) naar de verkeer de hoek. Doordat Alonso en Marcos voor Barcelona bleven missen, ging de mooiste Euro pese beker voor het eerst naar Oost-Europa. cei ;4n HAAG De karak teristieken van de gisteren va de eerste divisie ge- jeelde voetbalwedstrij- „er zijn: Heerenveen 4-1 (2-0): 20. - ön Velzen 1-0, 31. Van Velzen rafschop) 2-0, 48 De Jonge 2-1, 78. in Velzen 3-1, 80. Van Velzen 4-1. .-Jjeidsrechter: Slikkerveer. Toe- Jftouwers: 1500. Geel: Portijk (SC ^tjlst^r-De"Graafschap 3-1 (1-0): 16 iqthmad 1-0, 49. Schaap (strafschop) T 80. Brace 2-1, 83. Achmad 3-1 ^Teidsrechter: Van Mierlo. Toe- enjiouwers: 1800. Geel: Brace. Wil- stns (De Graafschap). ;hpmen-Volendam 0-1 (00): 61. __£ur 0-1. Scheidsrechter: Hobé. Toe- _pouwers: 2800. rI8 "79-NAC 4-1 (0-1): 45. Michielsen zi(gen doel) 0-1, 55. Slagboom 1-1, 61. kgboom 2-1, 73. Verschoor 3-1, 79. Bgboom 4-1. Scheidsrechter: Bul- sgJiis. Toeschouwers: 1200. Géel: De sprt (NAC). [tesse-SVV 1-1 (0-1): 10. Sonneville 1, 82. Van den Dungen 1-1. fceidsrechter: Reygwart. Toeschou- ks: 2700. Geel: Stafleu. Klop (Vi- ke); Wotte (SVV). Cambuur-Helmond Sport 4-2 (1- 121. Van Tilburg 0-1, 33. Soffers 0- '39. Van der Linden 1-2, 65. Schou- aar 2-2, 84 Erkelens 3-2, 88. Van V Linden 4-2. Scheidsrechter: Ver- |ef. Toeschouwers: 1500. Geel: en. Landsbergen (Helmond Zwolle-Eindhoven 0-0. ^eidsrechter: Smeenk. Toeschou- rs: 3000. Geel: Tobing (Eindho- NIJMEGEN De ma nier, waarop Ajax woens dagavond in het Nijmeeg se Goffert-stadion de fina le heeft bereikt van de strijd om de KNVB-beker, was verre van overtui gend. De Amsterdammers versloe gen NEC weliswaar met 3-1, maar wanneer de thuisclub na 45 minuten een voor sprong zou hebben bezeten, zou geen enkele Ajacied daar iets tegenin te brengen heb ben gehad. Omdat Frans Janssen, Henk Grim én An ton Janssen echter hardnek kig riante kansen om zeep hielpen, kon Ajax op slag van rust zelfs een voorsprong nemen. In blessuretijd rond de Rijkaard een pass van Van 't Schip bekwaam met het hoofd af: 0-1. Ook na de hervatting bleef NEC veel vertrouwen hou den in een goede afloop. De met degradatie bedreigde ploeg van trainer Popovics \RLEM Hans van Doorneveld en Ab Fafié, res- ïtievelijk oefenmeester van Haarlem en Feyenoord, isteerden het om na afloop van het onderlinge tref- i (1-1) zich tevreden te tonen over hetgeen er in de lorafgaande negentig minuten was vertoond. dat was onbegrijpelijk. Fafié mocht slechts blij zijn dat zijn ég niet voor de derde keer op rij tegen een nederlaag was ïgelopen. Van Doorneveld kon niet echt tevreden zijn, omdat ploeg een handvol goede mogelijkheden had laten liggen, zeker niet tevreden kon zijn, was de Haarlemse penning ster Beer Wentink. Slechts 2500 toeschouwers kwamen op duel af en tegen een „topper" als Feyenoord was, ondanks Si toch nog gerekend op minimaal het dubbele aantal. >r de trouwe klanten was de eerste helft nog wel te verteren, H name door de doelpunten van Moniz en Eriksen. In de Yeede helft heeft men zich slechts kunnen ergeren aan de ma ller waarop de thuisclub met de kansen omsprong. Feyenoord i kam in het stuk niet meer voor en kreeg pas vlak voor tijd de eifcige kans van de tweede helft. Been kwam in goede positie, igfcdat Collewijn verkeerd had teruggespeeld op doelman Met- id)d. Verschoor bracht echter redding. n brlem-Feyenoord 1-1 (1-1): 8. Moniz 1-0, 41. Eriksen 1-1. Scheidsrechter: llstra. Toeschouwers: 2500 Geel: Peeper (Haarlem); Duut (Feyenoord). Mrlem: Metgod; Masefield, Verschoor, Verkaik, Leysner; Moniz, Liesdek, Pm (Matthaei); Collewijn, Keur, Peeper. "Myenoord: Hiele; Troost, Nielsen. Duut, Wijnstekers; Hoekstra, Molenaar, ard; Rep (Been), Eriksen, Tahamata. probeerde met snel uitge voerde tegenstoten de pover spelende gasten op de knieën te krijgen. Maar een vol strekt verkeerde beslissing van scheidsrechter Keizer had tot gevolg dat Ajax ne gen minuten na de wisseling in feite in gewonnen positie kwam. De arbiter uit Volen- dam achtte het noodzakelijk de bal op de stip te depone ren, toen de Nijmeegse voor- stopper Van Rossum op cor recte wijze Bosman van de bal zette. Koeman had van elf meter geen moeite om Brookhuis voor de tweede keer te passeren: 0-2. Grimmiger De wedstrijd kreeg als ge volg van de scheidsrechterlij ke dwaling een nog grimmi ger karakter. Al kort na het begin was Van Zinnen in de fout gegaan ten opzichte van Van Basten, waardoor de Amsterdamse topscorer met een zware enkelblessure het veld moest ruimen. Later tracteerde Keizer de Nij meegse spelers Visser en Aalbers op geel wegens gro ve charges. De overtredingen hoopten zich over en weer op. Daar kwam pas een ein de aan toen Mühren met een fraaie actie voor de derde Amsterdamse treffer zorgde en de wedstrijd definitief be slist was. Tien minuten voor tijd kreeg de thuisclub de meer dan verdiende eretreffer. Aalbers ROME De Nederlandse damesvolleybalploeg heeft woensdag een mooie kans op eerherstel gehad. In de strijd om het wereld kampioenschap voor B-landen in Rome liet het team die mo gelijkheid echter glippen. Hongarije profiteerde dank baar. Na ruim vijf kwartier stond voor Oranje voor de tweede keer de negatieve eindstand van 3-0 op het sco rebord: 16-14, 15-13, 15-6. Het toernooi in de Italiaanse hoofdstad kan daarmee gevoe gelijk voor Nederland als afge daan worden beschouwd. Het doel in Italië was kwalifi catie voor het echte wereld kampioenschap» in Praag, in september dit jaar. Beginnend ZEIST Leo Beenhakker heeft zestien spelers geselec teerd voor Jong Oranje dat met de Pinksterdagen zal deel nemen aan het Eurotoernooi in Groningen. Beenhakker had enige moeite met de samenstelling van de selectie, omdat de competitie ere- en eerste divisie in die pe riode in de slotfase verkeert. Het toernooi geldt voor Jong Oranje tevens als voorberei ding op de voorronde van de Europese titelstrijd, waarin Nederland is ingedeeld met West-Duitsland, Luxemburg en Bulgarije. De selectie bestaat uit: Grim, Rijnink (Ajax); Lankhaar (FC Den Haag); Van Eek, Latuhe- ru (Excelsior); Barendse (Feye noord); Mordang (Fortuna S); Coolen, Tular (Go Ahead Eagles); Willems (De Graaf schap); Matthaei (Haarlem); De Jong (Roda JC); De Goey (Sparta); De Meijer (Telstar); Krommendijk, Lok (Wagenin- gen). Selectie Oranje voorlopig intact ZEIST Rinus Michels heeft voor de wedstrijd van woens dag in Dortmund tegen West- Duitsland voorlopig dezelfde groep aangewezen als voor het duel, dat een week geleden ip Eindhoven tegen Schotland werd gespeeld. Vier van de twintig spelers, onder wie ook Marco van Basten, geblesseerd geraakt in het bekerduel van woensdag tegen NEC, zullen zondagavond geschrapt wor den van de lijst van kandida ten. De voorlopig twintig spe lers voor de wedstrijd, die het laatste oefenduel is dat de Westduitsers afwerken voor hun vertrek naar Mexico, zijn: Menzo, Silooy, Boeve, Koe man, Rijkaard, Spelbos, De Wit, Van 't Schip, Vanenburg, Van Basten, Bosman (Ajax); Van Breukelen, Gullit, Valke (PSV); Hiele, Tahamata (Feye noord); Wouters (FC Utrecht); Van Tiggelen (FC Groningen); Suvrijn (Fortuna S); Blind (Sparta). John Bosman in een fel luchtduel met NEC's verdediger Sije Vis- werd door Spelbos vastge houden binnen de beruchte lijnen, waarna Mommertz van de strafschopstip inko- gelde: 1-3. Over vier dagen ontmoeten NEC en Ajax elkaar opnieuw in het Goffert-stadion. Het staat nu al vast dat de Am sterdammers in dat (competi- tie)duel niet de beschikking hebben over Van Basten en Rijkaard. De eerste ont breekt vanwege zijn enkel blessure na de overtreding van Van Zinnen, terwijl Rijkaard verstek moet laten gaan wegens een voetblessu re die hem al lange tijd hin dert. Volgens technisch-di- recteur Johan Cruyff zal Rijkaarde zelfs tien dagen moeten rusten. NEC-Ajax 1-3 (0-1): 47. Rijkaard 0-1, 54. Koeman (strafschop) 0-2, 77. Mühren 0-3, 80. Mommertz (straf schop) 1-3. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers 10.700. Geel: Aalbers, Visser (NEC). NEC: Brookhuis; Visser, Mommertz, Van Rossum, Vievermans; Aalbers, Van Zinnen, A. Janssen (Wilden beest); F. Janssen, Grim, Hoekman. Ajax: Menzo; Silooy, Koeman, Spel bos, Boeve; Rijkaard, Mühren, Van Basten (Vanenburg); Van 't Schip (Ophof), Bosman, De Wit. DEN HAAG De aanloop naar de Sierra Nevada heeft de nervositeit in de karavaan van de Ronde van Spanje ver hoogd. Vandaag doemen in de koninginnerit de bergen op, waarin de beslissing in de Vuelta moet vallen. De aankomst ligt 2470 meter hoog verscholen in de Sierra Nevada bij Gra nada. De slotklim is 23 kilometer lang. De verwachting is dat de strijd zal gaan tussen Alvaro Pino, die woensdag en gisteren in twee vlakke ritten (met overwinningen voor achtereenvolgens de Spanjaard Jon Eguiarte en de Frans man Alain Bondue) de leiderstrui zonder veel inspanning verde digde, en Robert Millar, de Schotse kopman uit de ploeg van Pe ter Post. Maar ook de Colombianen zijn niet uitgeteld. Zeker niet nu de hitte zijn intrede heeft gedaan. Romandië Maarten Ducrot en Mathieu Hermans hebben in de Ronde van Romandië voor Nederlandse successen gezorgd. Ducrot won woensdag de tweede etappe van Montana naar Fribourg over 173 kilometer, Hermans gisteren de derde van Guin naar Lau sanne over 181,2 kilometer. De groene leiderstrui van de Belg Nico Emonds, lid van de ploeg van Jan Raas, kwam op beide dagen niet in gevaar. Rooks Steven Rooks heeft zijn derde belangrijke succes in dit wieier- seizoen behaald. Na de overwinningen in de Ruta del Sol en de Amstel Gold Race, was hij gisteren de sterkste in de Grote Prijs van Wallonië. Bij de beklimming van de Citadel van Namen *iet hij 200 meter voor de streep zijn Belgische vluchtmakker Mi- chiel Dernies in de steek. Duinkerken De Belg Dirk de Wolf, lid van de equipe van de in Romandië rijdende Claude Criquielion, heeft de leiding in de vierdaagse van Duinkerken. De Wolf, die woensdag een etappezege boekte, heeft na de rit tussen Samt-Quentin en Denain over 186 kilome ter een voorsprong op de Fransman Regis Simon van 1 minuut en 42 seconden. De dagprijs ging gisteren naar Bruno Wojtinek. De Fransman versloeg zijn landgenoot Rault in de sprint. Marco van der Hulst werd derde, Jelle Nijdam vijfde.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7