Concurrentie van Zuid-Amerika fataal voor Hollandse bloemisten Ontwapeningsoverleg YS-SU verloopt traag General Motors bouwt miljoen plastic auto's Amerikaanse kerk in problemen door sexuele vergrijpen priesters CcidacSowuwit Faam „oude leeuw" Defferre hield stand Thatcher schaft hondenbelasting af DETROIT De Amerikaanse autofabrikant General Mo tors gaat waarschijnlijk al in 1990 een miljoen plastic auto s bouwen. Deze mededeling van GM, de grootste autofabri kant ter wereld, kan grote gevolgen hebben voor de staal- markt. Een miljoen auto's is meer dan 20 procent van de autoproduktie in de VS. Nu bouwt General Motors al zo n 150.000 auto's met een plastic carrosserie. Ook Ford en Chrysler bestuderen de mogelijkheid van het bouwen van plastic auto's. Megafoon „Kan je me horen?", vraagt de Amerikaanse Edith Miner vla een zelfgemaakte megafoon aan haar 105 jaar oude moeder Edith Pahl. Dit tafereeltje vond plaats bij een samenzang in La Crosse ter gelegenheid van een kerkelijke reünie. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De rooms-katholieke kerk in de Verenigde Staten houdt zich op dit ogenblik intensief bezig met tussen de 40 en 50 gevallen van ontoelaatbare sexuele handelingen van priesters met kinderen. Het pro bleem is verschillende ke ren breedvoerig bespro ken tijdens speciaal daar toe door de Kerk belegde vergaderingen die overi gens in alle openbaarheid plaatsvonden. Eind vorig jaar vergaderden zelfs de Amerikaanse bisschoppen over dat onderwerp dat de Kerk in grote verlegen heid heeft gebracht en het vertrouwen van duizen den gelovigen in de pries ters ernstig heeft ge schokt. De aan de pauselijke nuntia tuur te Washington verbonden, pater Thomas Doyle ,zei: „Dit is het ernstigste probleem dat de kerk de laatste eeuwen on der ogen heeft moeten zien." De ruim veertig bekende ge vallen van sexueel misbruik van kinderen door priesters zijn de laatste twee jaar aan het licht gekomen. Het begon twee jaar geleden toen een priester in de stad Lafayette (Louisiana) bekende zich aan 37 kinderen uit zijn parochie te hebben vergrepen. Tijdens het onderzoek naar de zaak bleek dat de superieuren van de priester ernstig hadden ge faald. Immers, de priester had in vorige standplaatsen ook al moeilijkheden gehad die de kerkelijke overheid bekend waren. Men had gedacht de problemen door middel van een overplaatsing te kunnen oplossen. De met veel publici teit omgeven zaak leidde tot de ontzetting van de priester uit het ambt. Hij kreeg boven dien 20 jaar gevangenissstraf. De zaak in Lafayette leidde tot een kettingreactie van be schuldigingen en aanklachten in geheel Amerika. Vorige week kwamen er nog drie nieuwe officiële aanklachten bij. De kerkelijke overheden be naderen het probleem overi gens met de grootst mogelijke openheid. De aan de nuntia tuur verbonden pater Doyle zegt dat „in deze tragische ge vallen de slachtoffers het eerst moeten worden geholpen. Daarna moeten we ons richten op de parochies waar iets der gelijks is voorgevallen. Het ge loof van die parochianen is meestal zwaar geschokt." Over wat er met de betrokken priesters moet gebeuren sprak pater Doyle niet. Overigens zeggen deskundigen dat onder alle groepen die in tensief en professioneel con tact hebben met kinderen ge vallen van sexueel misbruik worden gesignaleerd. Het per centage priesters dat wordt aangeklaagd is zeker niet gro ter dan dat van andere perso nen, zo is vastgesteld. „De kerk loopt alleen bijzonder grote schade op als blijkt dat een priester zich aan bepaalde vergrijpen heeft schuldig ge maakt' zei een advocaat die een van de vele aan het onder werp gewijde vergaderingen bijwoonde. Deskundigen zijn overigens van oordeel dat er goede selectiemethoden voor handen zijn die kunnen wor den toegepast voordat studen ten op seminaries worden toe gelaten of voordat jonge pries ters hun eerste benoemingen krijgen. Tal van aanklachten die de laatste twee jaar tegen priesters zijn ingediend, ble ken na uitvoerig onderzoek in het geheel geen grond te heli- ben. JITENLAND VRIJDAG 9 MEI 1986 PAGINA 5 i willen nog meer icties tegen Libië yiSHINGTON De VS zullen Westeuropese bondgenoten (rstellen meer economische ifmaatregelen te nemen tegen jë. Washington wil voorstellen Itoren van de luchtvaartmaat- ippij Libyan Airlines in Euro- steden te sluiten of het aantal hten op Tripoli te beperken, heeft het dagblad Washington gisteren gemeld. Een ander erikaans voorstel zou zijn de opese regeringen te vragen Isen terug te trekken uit ban- die voor een deel eigendom van Libië, zo meldde de Post er aanhaling van Amerikaanse ringsfunctionarissen. NASA stelt lancering raket uit CAPE CANAVERAL De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA heeft besloten de lancering van een Atlas Centaur-raket met „ongeveer vier weken" uit te stellen. De lancering van de raket, die een militaire com municatiesatelliet in de ruimte moet brengen, stond voor 22 mei op het programma. De eer ste trap van de Atlas-raket lijkt op die van de Delta-raket die zaterdag 71 seconden na de lancering na kortsluiting vernietigd moest worden. De NASA wil voor de Atlas-Centaur kennelijk genoeg voorbereidingstijd nemen om een nieuwe tegenslag te voorkomen. Na de catastrofe met de Challenger, de explosie van een Titan-raket en het Delta-ongeluk is de Atlas nu het enige bruikbare transport middel dat de Amerikanen hebben voor ex perimenten in de ruimte. Lagere straffen voor kapers Achille Lauro GENUA Een rechtbank in Genua heeft gisteren de straffen van twee Palestijnse kapers van het Itali aanse cruiseschip Achille Lauro in hoger beroep met twee jaar verlaagd. De mannen waren in november tot straffen variërend van zeven jaar en drie maan den tot negen jaar veroordeeld wegens illegale wa pensmokkel. De straf van een derde kaper bleef vier iaar. Hij had met de justitie meegewerkt. Een vierde kaper wordt opnieuw berecht voor een kinderrech ter omdat hij op het moment van de kaping zeven tien jaar was en dus minderjarig. De kapers moeten nog terecht staan wegens het kapen van net schip en de moord op de Amerikaanse passagier Leon Kling- hoffer. Dat proces begint op 18 juni in Genua. Onder de veertien beklaagden is het vermeende brein van de kaping, de Palestijn Abul Abbas, die bij verstek wordt berecht. Doodstraf tegen Artukovic geëist ZAGREB De aanklager in het pro ces tegen Andrija Artukovic heeft te gen de vroegere minister van binnen landse zaken van de nazi-marionet- tenstaat Kroatië de doodstraf geëist wegens oorlogsmisdaden. Aanklager Ivanka Pintar-Gajer meent dat af doende is bewezen dat de 86-jarige Artukovic in vier gevallen opdracht had gegeven tot moord op krijgsge vangenen en burgers tijdens de Twee de Wereldoorlog. Volgens officiële do cumenten zijn in de ambtsperiode van Artukovic alleen al in het Kroatische concentratiekamp Jasenovac minstens 700.000 mensen vermoord, vanwege hun ras of vanwege hun politieke overtuiging. Eerste bedwinger Mount Everest overleden NEW DELHI Tenzing Norgay, de „sjerpa" berg gids die zich een plaats in de geschiedenis verwierf toen hij met Sir Edmund Hil lary de eerste werd die de hoogste berg van de wereld, de Mount Everest, veroverde, is vandaag op 72-jarige leef tijd in de Indische stad Dar- jeeling overleden. Hillary en Tenzing bereikten de 8.848 meter hoge top van de berg op 29 mei 1953. 41 DODEN DOOR TERREUR IN PUNJAB AMRITSAR De Indiase politie en paramilitaire troepen hebben gisteren de Gouden Tempel van de Sikhs in Amritsar omsingeld. Ondertussen is het dodental als gevolg van terreur in de deelstaat Punjab naar 41 gestegen. Woensdag werden in Punjab twaalf hindoes gedood bij aanslagen van terroristische Sikhs. De Khalistan Commando eenheid maakte bekend dat de aanslagen waren gepleegd als vergelding voor de bestorming van de Gouden Tempel en dreigde nog meer hindoes te zullen doden als de troepen zich niet uit de tem pel terugtrekken. Radicale Sikhs riepen op tot een demonstratie uit protest tegen de bestorming van hun heiligdom door regeringstroepen. Tot deze bestorming werd door de regering van Punjab be sloten, nadat vijf leiders van de extremistische Sikhs de oorlog hadden verklaard om een onaf hankelijke staat, Khalistan, op te richten. GENEVE In Genève is gisteren de vijfde ronde begonnen van het Ameri kaans-Russische wapenbe- heersingsoverleg. Volgens Paul Nitze, de belangrijk ste adviseur van president Reagan voor bewape ningsvraagstukken, zal de „terughoudendheid" waarmee Moskou infor matie verstrekte over de kernramp in Tsjernobyl geen ernstige gevolgen hebben voor de wapenon derhandelingen. Beide partijen zijn het erover eens dat de onderhandelingen los moeten worden gezien van internationale gebeurtenissen, zoals de kernramp en de Ame rikaanse aanval op Libië, al dus Nitze. Nitze meldde ook dat de wapenonderhandelingen traag verlopen. Hij gaf de schuld aan de Russen. Nitze verwacht overigens wel concrete resul taten op het gebied van de middellange-afstandsraketten. De nieuwe ronde van onder handelingen zal volgens Mos kou moeilijker zijn dan de vo rige; volgens het Sovjet-pers bureau Tass wordt het tijd dat Washington „zich serieus met de zaak bezighoudt". Voor het overleg zei de leider van het Russische team dat zijn land geen nieuwe voor stellen zou indienen, „omdat het initiatief nu aan de Vere nigde Staten was". Delegatieleider Viktor Karp'ov stelde dat de Russen voorstel len hadden ingediend op alle drie onderdelen van het over leg; de kernwapens voor de middellange afstand; de kern wapens voor de lange afstand en de ruimtewapens. Syrië ontkent betrokkenheid bij bomaanslagen DAMASCUS De Syri- sche regering heeft giste ren ontkend betrokken te zijn geweest bij een bom aanslag in West-Berlijn en heeft de Westduitse auto riteiten gevraagd Syrië te laten deelnemen aan het politie-onderzoek. Radio Damascus meldde giste ren dat de Westduitse ambas sadeur in het land woensdag was ontboden op het ministe rie van buitenlandse zaken, waar een ernstig protest zou zijn uitgesproken tegen de be schuldiging. De Westduitse politie maakte eerder deze week bekend dat twee Jordaniërs waren gear resteerd in verband met de aanslag op het gebouw van de Duits-Arabische vriendschaps vereniging in Berlijn, op 29 maart. De mannen zouden hebben verklaard dat zij hun explosieven hadden gekregen van de Syrische ambassade in Oost-Berlijn. De Syrische media waar schuwden de Verenigde Staten gisteren tegen een eventuele aanval op het land, als repre saille voor de vermeende be trokkenheid bij de aanslag. „Een avonturier die denkt dat hij als overwinnaar tevoor schijn kan komen uit een speelfilm-actie tegen Syrië, moet zich herinneren dat de Rambo's van de VS zijn ge dood door Vietnamese muskie ten", zei de staatsradio. Syrië heeft gisteren ook elke betrokkenheid bij een poging om een lijntoestel van de Is raëlische luchtvaartmaat schappij El Al op te blazen, ontkend. De Syriërs reageerden op be schuldigingen uit de VS en Is raël dat het medeverantwoor delijk zou zijn voor het terro risme uit het Midden-Oosten. PARIJS De woensdag over leden socialistische burgemees ter van Marseille, Gaston Def ferre, was een groot voorstan der van gedecentraliseerd be stuur en het is mede aan hem te danken dat Franse gemeen tebesturen voor het eerst sinds de dagen van koning Lode- wijk XIV weer de bevoegd heid kregen om zelf geld te in nen en te besteden. Defferre (75) was 33 jaar burgemeester van Marseille. Dinsdagochtend werd hij in alle vroegte in het ziekenhuis opgenomen nadat hij, als gevolg van een flauwte, van de trap was gevallen en ernstig hoofdletsel had opgelo pen. In zijn omgeving stond hij bekend als de oude leeuw. De „socialistische miljonair" was eigenaar of grootste aandeel houder van twee regionale kranten en een persbureau. Ondanks dat Marseille de re putatie geniet het centrum van de georganiseerde misdaad in Frankrijk te zijn en ondanks de vendetta's en grootscheepse drugshandel in de havenstad, hield Defferre's nationale faam stand. De immer traag en binnensmonds pratende Defferre was een geliefd mik punt van imitators en komie ken. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Premier Margaret Thatcher heeft de hondenbelas ting afgeschaft. Deze maatregel wordt algemeen beschouwd als een nieuwe poging om bij de kiezers in het gevlei te komen. Groot-Brittannië telt zo'n 6 miljoen hondenbezitters. De afschaf fing van de hondenbelasting is echter ook een bekentenis, dat het systeem van inzameling van zo'n heffing niet deugt. De jaar lijkse heffing wordt door minder dan de helft van de Britse ei genaars van honden betaald. Het kost 3,5 miljoen pond per jaar om 750.000 pond aan hondenbelasting te innen. Om er een winstgevende zaak van te maken, zou de hondenbelasting moe ten worden verhoogd tot minstens 10 pond per jaar. Maar geen enkele Britse regering durft het aan zo'n maatregel te nemen. Alle politici zijn de overtuiging toegedaan dat de kiezers-hon denliefhebbers hen dit betaald zouden zetten. VS geven toe: Burgerdoelen in Tripoli geraakt WASHINGTON De Ameri- ambassade in Tripoli bescha- kaanse regering heeft gisteren digden waarschijnlijk afkom- toegegeven dat bij het Ameri- stig waren van het F-lll toe- kaanse bombardement op Li- stel dat niet terugkeerde van bië, op 15 april, burgerdoelen de aanval. Twee andere bom- zijn geraakt. In een nieuw rap- men zouden hun doel hebben port over het bombardement gemist en zijn neergekomen op stelde het Pentagon dat de burgerdoelen bij een kazerne drie bommen die de Franse in de stad Benghazi. Amerikaan James Jarman rijdt met zijn motorfiets van de 38-jarige James Wooten. Deze stunt liep omdat het stuk hout waarover Jarman reed in stukken twee stuntmannen raakten allebei gewond. VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER In Port Alberni, inde Verenigde Staten, moesten de mensen hun fietsen in de bomen hangen om deze te beschermen tegen het hoge water. Veel bewoners van Port Alberni moesten als gevolg daarvan hun hujzen ver/aten. Fietsen in de bomen ■o— De oude Cnotsmobil '02 van de studen- diverrichtte intussen zijn taak naar behoren, mjovertrof zelfs de stoutste verwachtingen van lolnzittenden en het moet gezegd worden dat g*mas van Everdinge ademloos van spanning lei stuurwieletje omkneld hield. Bernard zat in- iKsen kraaiend van plezier op zijn zitting te ;r)sen en hij riep: „Harder, Thomas! Harder!" - ?eÖr Thomas brulde boven het helse geloei van j'iirazende motor uit: „Ik kèn niet harder! We m|Bn al bijna zeshonderd per uur!" - Tjaen aifi gebeurde het. De wagen van de studenteni wde namelijk over de weg ter hoogte van het eifrmalige stoomtramstation en het was duide- •dat de pijlsnelle Cnotsmobil bezig was een Je, kostbare sportwagen in te halen. Dat be nde rijder van deze sportwagen trouwens he iaal niet, want dit onverkwikkelijke heerschap behoorde tot die levensgevaarlijke familie van de Klamenie Inhalers. Hij vertrok dus zijn onbe trouwbare snuitwerkje tot een grimmige grimas en gromde: „Wat..!!?? Een praehistorisch vehi- keltje wil mijn Skyliner Victoria Rapid van 400 PK inhalen? Dat nóóit!" - En de heer van Peuy- eren duwde zijn gaspedaal dieper en dieper Doch hoewel hij zijn gaspedaal bijna door de bodem van zijn wagen heenperste, het mocht hem niet baten. De Cnotsmobil '02 was en blèèf veel sneller en kwam als een projectiel naderbij vliegen. „Dan moet-ie maar van de weg af....," knarsetandde de heer van Peuyeren, wegpiraat van professie. En met een valse grijs op het vale decor van zijn gezicht begon hij een aantal ge mene slingeringen uit te voeren op de weg, vlak voor de razende Cnotsmobil. Dat kon natuurlijk nóóit goed aflopen**... iSVervolg van voorpagina) ap JeHIPHOL/HONSE- a'JjRSDIJK De enorme 5t.(wikkeling van de bloe- Innproduktie in Latijnsa- >a-rikaanse landen als keili, Columbia, Peru en !rScico blijkt fataal voor '^Nederlandse bloemen- enidel op de Verenigde >r*en. aneze landen hebben in f.h snel tempo hun pak- aan snijbloemen ver- enjed en telen nu dezelf- ng bloemen waarmee ons >a-d de Amerikaanse a^kt bestrijkt. In frezi- jfj' lelies en gerbera's zijn g? wij nu niet uniek meer", aldus H. de Boon, direc teur van de bloemenvei ling in Honselersdijk. Omdat deze landen hun snij bloemen goedkoper op de Amerikaanse markt kunnen afzetten, loopt onze export te rug. De eerste vier maanden van dit jaar is dit gebeurd met 12,5%, een totale omzetdaling van 16 miljoen gulden. Naast de toegenomen concur rentie is de lage dollar reden voor de verslechtering van de afzet. De koers is ten opzichte van vorig jaar met 28 procent gedaald. Ook zijn de vracht prijzen, volgens bloemen-ex- pediteurs, veel te hoog. Op dit moment is de neergang zo sterk dat de speciale vluch ten, de bloem^ncharters op Amerika, zijn stbpgezet. Sinds de Amerikaanse markt werd bestormd, vanaf eind 1984, 'ging tweemaal per week, in opdracht van vier exporteurs en drie expediteurs, een DC-10 met bloemen naar New York. Zo werd wekelijks tussen de 100 en 130 ton bloemen naar de Verenigde Staten getrans porteerd. Samen hadden deze handelaren uit Aalsmeer onge veer een kwart van de export van Nederlandse snijbloemen naar de VS in handen. Hoe de betrokkenen hun bloemen nu over de oceaan gaan brengen is nog niet duidelijk. Hoe groot het totale verlies voor de Nederlandse bloemen handelaren en exporteurs is, valt nog moeilijk te becijferen. Wel vindt nu, volgens direc teur De Boon, een enorme schifting in het exporteursbe stand plaats. „Amerika is een pioniersmarkt. Het afgelopen jaar heeft een groot aantal bloemenexporteurs zich op deze markt gestort. Nu het al lemaal veel minder aantrekke lijk blijkt te zijn, moeten velen afvallen". De Boon is overigens niet zo pessimistisch over de toekomst van de Nederlandse bloemis ten. „In deze topdagen hebben we, een week voor Moederdag, weer alle records gebroken. Amerika staat slechts op de vierde plaats op ons lijstje van grootste buitenlandse afne mers. Naar de bovenste drie, West-Duitsland, Frankrijk en Engeland zijn de exporten van snijbloemen het afgelopen jaar weer aanzienlijk gestegen".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5