I Melk blijft ver onder risicogrens mr Kiev wordt „schoongespoeld" uit de weekbladen CeidóaQowuwt Tientallen beenmerg-transplantaties INTENSIEVE CONTROLES OP GROENTEN EN ZUIVEL Nieuwe kerncentrales in de ijskast Elmex.Vraag uw tandarts waarom. Lage Russische dodental argument voorpro- kernenergiebeweging DE TIJD deOÜJbEN BINNENLAND/BUITENLAND VRIJDAG 9 MEI 1986 PAGINA 4 EG VERBIEDT IMPORT VLEES BRUSSEL De Europese Com missie heeft besloten een import verbod af te kondigen voor vlees uit Oost-Europa. De beslissing is genomen in verband met de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl. Het importverbod is met onmid dellijke ingang van kracht gewor den en geldt voorlopig tot 31 mei. De lidstaten van de EG hadden eerder een definitief besluit over een import verbod op vlees, vers fruit, groenten, zuivelprodukten en zoetwatervis uitgesteld tot later vandaag. De landen die door het importverbod worden getroffen zijn de Sovjetunie, Polen, Honge- rije. Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Bulgarije en Joegoslavië. (Vervolg van de voorpagina) BONN/MOSKOU De Sovjet-Unie heeft westerse deskundigen gevraagd naar hun visie op het mogelijke „doorsmelten" van de kern van de re actor in Tsjernobyl door de betonnen bodem van de centrale. Volgens de Westduitse kernenergie-expert Tho mas Roser weten de Sovjet-deskundi gen niet of er al zo n „melt-through" heeft plaatsgevonden. Andere des kundigen menen dat een dergelijk proces zich al enkele uren na het on geluk heeft voltrokken. Een radioac tieve massa in de grond zou snel lei den tot besmetting van het grondwa ter. De centrale is gelegen naast de ri vier Dnjepr, die Kiev van drinkwater voorziet. In het geval van radioactie ve besmetting van het grondwater zou Kiev moeten worden geëvacueerd, zo menen de deskundigen. De Amerikaanse beenmerg-specialist dr. Robert Gale heeft gezegd dat hij en andere specialisten waarschijnlijk nog zeker een maand in Moskou zul len blijven om slachtoffers van de ramp in de kerncentrale te behande len. In totaal zal bij 33 personen die aan zeer zware straling hebben bloot gestaan een beenmergtransplantatie worden uitgevoerd. Hans Blix, hoofd van het Internatio naal Atoom Energie Agentschap (IAEA), heeft een bezoek gebracht aan Kiev. Volgens hem doen de Sov jets alles wat mogelijk is om de reac tor onder controle te houden. Volgens de Britse EG-parlementariër Richard Cotterill heeft Moskou de EG om grote hoeveelheden voedselpro- dukten gevraagd om de eigen verlie zen door de ramp aan te vullen. De EG-commissie in Brussel verklaarde geen verzoek van Moskou te hebben ontvangen. CDA en VVD boos op NOS-journaal DEN HAAG CDA-fractieleider De Vries en zijn VVD-collega Nij- pels zijn erg boos op het NOS-jour naal, dat woensdag meldde dat in het verkiezingsprogramma van het CDA uitbreiding van het aan tal kerncentrales niet is uitgesloten terwijl over de VVD werd gezegd dat de partij minstens twee nieuwe kerncentrales in ons land wil. In een hoogst ongebruikelijke verkla ring eisten De Vries en Nijpels een rectificatie. Volgens hen werd door het journaal ten onrechte de indruk gewekt dat beide partijen geen consequenties zouden willen trekken uit de ramp met de kern reactor in de Sovjet-Unie. (Vervolg voorpagina) DEN HAAG De radio actieve besmetting van melk is gisteren ver onder de veiligheidsgrens van vijfhonderd Becquerel (Bq) per liter gebleven, hoewel de meeste koeien weer de weide zijn inge stuurd. Volgens het minis terie van Landbouw werd maximaal honderd Bq ge meten tegen gemiddeld veertig toen het melkvee nog op stal stond. Het stralingsniveau in de wei landen is de afgelopen achtenveertig uur met bij na de helft teruggelopen, maar niettemin wordt de boeren geadviseerd hun dieren zo veel mogelijk met kuil- en krachtvoer bij te voeren. Gisteren werd voor het eerst een minieme straling van 5 a 6 Bq per liter in verpakte melk gemeten. Op vierenzeventig controlesta tions wordt de besmetting van groenten en zuivel continu ge controleerd. Voor groenten heeft het ministerie inmiddels een veiligheidsgrens van 1300 Bq per kilo vastgesteld; een veel lagere grens dan in Enge land wordt gehanteerd (2000 Bq) maar beduidend hoger dan in Duitsland, waar groenten al boven de 350 Bq moet worden vernietigd. Uit de eerste me tingen is gisteren gebleken dat alle fruitgroenten beneden de 50 Bq blijven, in sommige par tijen spinazie werd ruim 2000 Bq aangetroffen, bladgroenten onder glas gingen tot 200 Bq. Het ministerie van Landbouw en Visserij reageerde veront waardigd op een uitzending van Vara's Konsumentenman Frits Bom, waarin volgens een woordvoerder alleen maar „ongefundeerde onrust" werd gezaaid. Zo waarschuwde bio chemicus Lucas Reijnders van Natuur en Milieu onder meer voor het eten van vis en schelpdieren, terwijl volgens Landoouw er geen enkele aanwijzingen is dat het radio actieve jodium 131 in het wa ter al in de voedselketen is op genomen. De Consumentenbond is in middels in de clinch gegaan met de reisvereniging ANVR die volgens de bond „halsstar rig" reizen naar het Oostblok blijft organiseren. De ANVR wees een gesprek met de Con sumentenbond, de overheid en verzekeraars van de hand om richtlijnen voor annuleringen op te stellen. Reizigers die va kanties naar Oostbloklanden afzeggen, moeten nu nog zelf voor de kosten opdraaien. Vol gens directeur G. Couvreur van de ANVR zijn alleen be stemmingen in een straal van 500 kilometer rond Kiev en reizen naar Polen uit het pro gramma geschrapt. De straling in het water van de Rijn. de Maas en het IJssel- meer is sinds gisteren niet meer toegenomen. Het minis terie van VROM verwacht dat de straling in het water de ko mende dagen gaat afnemen. Uit metingen bij drinkwater- leidingbedrijven is gebleken dat na het normale zuiverings proces geen radioactiviteit meer in het leidingwater wordt aangetroffen. De radio actieve straling in de lucht en regenwater is gisteren vrijwel tot nul gedaald. Inmiddels zijn bij metingen aan de grond naast Jodium 131 ook kleine hoeveelheden Cesi um aangetroffen. Volgens VROM zat er in de jaren zes tig, toen veel bovengrondse kernproeven werden geno men, echter tien keer zoveel Cesium in het milieu als nu is aangetroffen. Op drie plaatsen is ook gemeten op de aanwe zigheid van het zeer giftige plutonium, maar deze stof werd nergens gevonden. Bouwbureau gaat dicht DEN HAAG Het bu reau dat de stroombedrij ven in oktober vorig jaar in Borssele hebben opgezet om de bouw van nieuwe kerncentrales in ons land voor te bereiden, gaat dicht. Maandag zal het be sluit daartoe vallen. De stroombedrijven hebben tot nu toe ongeveer zeven miljoen gulden besteed aan het bouwbureau. Men zou nog deze maand leve ranciers van kerncentrales hebben gevraagd om of fertes voor de Nederlandse bouwplannen in te dienen. Piep! Het Sovjet-persbureau Tass verspreidde gisteren foto's, waarop te zien hoe mensen uit het rampgebied, uiterlijk ongedeerd, in centra zijn opgevangen. In een sanatorium buiten Kiev spelen geëvacueerde arbeiders van de centrale van Tsjernobyl een par tijtje biljart. Veel kinderen uit Kiev en omgeving worden opgevangen in jeugdkampen elders in het land. Deze twee hebben het er zo te zien reuze naar hun zin. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle voorbereidingen voor de bouw van meer kerncentrales in ons land zijn opgeschort. Er wordt ook geen on derzoek gedaan naar de geschiktheid van de mogelijke vesti gingsplaatsen Moerdijk en westelijke Noordoostpolderdijk. Aan bouwers van kerncentrales zullen geen offertes worden ge- Het bedrijfsleven heeft al han dig ingespeeld op de angst voor straling en radioactieve besmetting. De Westduitse fir ma Hansa brengt dit apparaat je op de markt, dat bij een straling van 1 millirem begint te piepen. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft dit in de Kamer gezegd tijdens een debat over de gevolgen van de kern ramp in de Sovjet-Unie. De kerncentrales Borssele en Dode- waard blijven gewoon in bedrijf. Ons land blijft ook meebetalen aan bijvoorbeeld de kerncentrale Kalkar. De motie over op schorting en herbezinning van CDA-kamerlid Lansink werd aangenomen met alleen de stemmen van PvdA, PPR en EVP tegen. Lansink gaf duidelijk aan dat de analyse en evaluatie van de Tsjernobyl-ramp kunnen betekenen dat in ons land helemaal wordt afgezien van de bouw van meer kerncentrales. „Een pas op de plaats krijgt de volledige instemming van het CDA. Ook als die een stap terug gaat betekenen", aldus Lansink. VVD'er Braams sprak van een bereidheid om het kernenergie-beleid te heroverwegen op basis van nieuwe gegevens. Moties van de op positie waarin werd gesteld dat het besluit uit 1985 ingetrokken moet worden en anderen waarin werd gevraagd om de kerncen trales Borssele en Dodewaard te sluiten, werden door de tegen stemmen van CDA en VVD allemaal verworpen. Minister Winsemius van VROM, waar al 30.000 ongeruste tele foontjes zijn binnengekomen, beschouwt de psychische druk op de kwetsbare groepen in onze samenleving als het grootste pro bleem in de benadering van de gevolgen van de kernramp in de Sovjet-Unie. Hij gaf in het kamerdat aan dat de analyses en eva luatie van de ramp ook betrekking moeten hebben op interna tionale alarmregelingen, rampenplannen in ons land. risico-ana lyses van diverse typen kerncentrales, en te aanvaarden risico's, vooral op langere termijn. MOSKOU/KIEV In de straten van Kiev, de hoofdstad van de Oekraï ne, rijden tankwagens die de straten „schoonspoe- len". Het is een van de manieren, waarop de Sov jet-autoriteiten proberen de schadelijke gevolgen van de op de grond neer geslagen radio-actieve straling ongedaan te ma ken. In de stad lijkt de be volking zich niets aan te trekken van alle drukte rond de ramp in de kern centrale op nauwelijks 150 kilometer afstand. Er is normaal verkeer, er wan delen mensen in het park en in de Dnjepr wordt ge vist. Een door het Russische minis-, terie van buitenlandse zaken geselecteerde groep westerse journalisten, die de stad giste ren bezocht, bemerkte onder huids echter wel degelijk grote onrust bij de bewoners, vooral nadat bekend was geworden dat de wind in het rampgebied was gedraaid, richting Kiev. De honderden vrouwen en kinderen die de afgelopen da gen met treinen en vliegtuigen vanuit Kiev in Moskou zijn ge reisd, mogen als bewijs wor den gezien voor de bezorgd heid in de Oekraïne. Die onge rustheid wordt overigens niet langer verzwegen. Volgens het officiële persbureau Tass zijn extra treinen en Aeroflot- vliegtuigen ingezet om mensen uit de stad naar elders te ver voeren. Overigens trekken rond deze tijd van het jaar al tijd veel mensen naar Moskou, omdat vandaag de „Dag van de Overwinning" op Nazi- Duitsland wordt gevierd. De regering in Moskou houdt de bevolking van Kiev intus sen voor, dat het stralingsni veau in de Oekraïne slechts een fractie boven het normale niveau ligt. Maar in radio-be richten wordt tevens opgeroe pen op straat het hoofd bedekt te houden, thuis de schoenen af te spoelen, en de ramen dicht te houden. Volgens de regeringskrant Izvestia is „als puur preventieve maatregel" SUSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen/Weeap ADVERTENTIE Het Arrvnfluoride werkt snel en zorgt voor een glad laagje waardoor tandpiak ach moeilijker kan hechten de straathandel in voedsel en drank verboden. De duizenden handkarren met ijs, koek en sap zijn verdwenen. Die zaken worden nu binnenshuis ver kocht, aldus de krant. De westerse journalisten die Kiev bezochten zagen vanuit een bus hoe de politie aan de rand van de stad voertuigen aanhield, blijkbaar om ze op radioactiviteit te controleren. Bewoners van de stad zeiden dat dergelijke controles op verschillende plaatsen worden uitgevoerd. Volgens het persbureau Tass hebben sommige bewoners van Kiev „in de greep van de paniek" na de ramp medicij nen ingenomen, denkend dat zij zich tegen straling zouden kunnen beschermen, en „wor den momenteel enkele geval len van vergiftiging behan deld". In de Komsomolskaja Pravda stond gisteren dat de „bewoners van Kiev een psy chologische shoe hebben". Iz vestia schreef dat schoolkinde ren niet meer buiten mogen spelen en dat de autoriteiten de mogelijkheid onderzoeken om het schooljaar vroegtijdig af te breken en de kinderen naar zomerkampen te sturen. Twee Sovjetjournalisten die de getroffen kerncentrale hebben bezocht, vergeleken de situatie met een toestand van oorlog. In het crisiscentrum in het partijkantoor van Tsjernobyl bevinden zich allerlei overge vlogen specialisten uit Mos kou. Overal hangen papieren bordjes op de deuren met op schriften als „Academie van wetenschappen, ministerie van energie, ingenieursafdeling, en ministerie van volksgezond heid". Volgens de aanwezigen in het centrum is de eerste taak het elimineren van de re actor, op een wijze die zij om schrijven als „het begraven van de reactor". Specialisten werken dichtbij de centrale en zelfs eronder, aldus het Novos- ti-bericht. Elsevier heeft een inter view met premier Lubbers. „Het zal de taak van een nieuw kabinet zijn om een tussenmodel te vinden om van de anonieme samenle ving waarin we nu leven, niet ineens pats boem te switchen naar een soort dwangmaatschappij waarin iedereen voortdurend achter de vodden wordt gezeten". Veel aandacht in het blad voor de Russische kernramp. Professor G. Barendse van het TNO: „Als er, waar het nu naar uitziet, niet meer dan tien directe stralingsdo- den zijn, dan betekent dit dat er op lange termijn niet meer dan wellicht honderd doden zullen zijn. Én dat zou op den duur best eens een sterk argument kunnen worden voor de pro-kerne nergiebeweging". Voorts een gesprek met president-direc teur A. Helfrich van Shell Nederland. „Geloof me, de Duitsers gaan groeien, de Fransen gaan groeien. Laten wij dan de kans grijpen ook keihard te gaan groeien. La ten we heel anders gaan re deneren dan die computers van het Centraal Planbu reau met hun twee a drie procent groei". Het omsla gartikel portretteert de schrijver Hugo Claus. Ook de Haagse Post praat met premier Lubbers. „Ik vind een CDA met 50 zetels eigenlijk een prima partij Dat meen ik echt. Den Uyl is pas een gelukkig mens als hij een absolute meerderheid heeft. Ik heb niet dat omni- vore gedrag van: jongens, nou begint de grote oprolac- tie. De absolute meerder heid, dat hoeft voor mij niet". Een ander artikel ech ter beschrijft hoe het CDA in het zuiden een socialisti sche doorbraak probeert te keren. Directeur Frissen van het provinciale partijbestuur: „Kiezers gaan zich steeds meer individualiseren. Een hele nieuwe ontwikkeling: de veramerikanisering van ons stelsel. Niks doorbraak. Mensen wisselen gewoon eens van partij: vanwege Lubbers; vanwege Kok; als signaal; om af te reageren. Voorts een interview met de bekende uitgever Van Oor schot die een eredoctoraat krijgt. „De romans en verha len die ik zelf schrijf zijn al tijd nog beter dan 90 procent van wat er verschijnt. Maar ik ben toch een gemankeerd schrijver. Als ik dat niet was, zou ik geen uitgever Vrij Nederland vraagt zich naar aanleiding van de Rus sische kernramp af welke rampenplannen er in Neder land klaar liggen. De Utrechtse hoogleraar Van Gooi: „Vergeet het maar. Onze samenleving is daar voor te gecompliceerd ge worden. Grote steden evacu eren kan natuurlijk niet. We zijn zo overbevolkt dat het normale leven al niet te ver werken is". Met de Zuidafri- kaanse dichter Breyten Breytenbach wordt terugge blikt op het bezoek dat hij onlangs aan zijn land heeft gebracht. „Ik vind het hoop: vol dat de jonge blanken angstig zijn en dat ze er niet in zijn geslaagd om een korst van onverschilligheid te vormen. De sensiviteit is er nog, ze zijn niet cynisch ge worden, en dat is wel posi tief". In een ander artikel wordt beschreven hoe de KRO weer rekening houdt met zijn katholieke achter ban. De populaire program mamaker Theo Stokking: „Er zijn de laatste jaren veel verkeerde beleidsbeslissin gen genomen. Ik denk dat het goed is als ik iets heel anders ga doen. Het werken bij de omroep heeft zijn leukste tijd wel gehad". Aandacht ook voor de ex port van Nederlandse arties ten, met name naar Duits land. Joop Admiraal: „Ik doe het alleen om het geld. Ik had geen zin om te moe ten kiezen tussen een rol naast Trudy Labij of de De Tijd portretteert Wim Kok. „Eerlijk gezegd hou ik er helemaal niet van na ie dere drie zinnen met een da verend applaus te worden onderbroken. Sommige bij eenkomsten kunnen zich daarvoor lenen, maar bij de meeste is dat gelukkig niet het geval". Een ander arti kel beschrijft hoe de sociale advocatuur in de knel zit. Raadsman Peter Paul Mol: „Ik vind het meest zorgwek-j kende dat de jeugd niet staat te popelen om met nieuwJ banieren het strijdveld varf' de sociale advocatuur te I treden. Elders een intervievJ met de bekende theoloog, Dorothee Sölle: „Dat in hel westen de religie dood zoif zijn, daar geloof ik niks vanj Er is een ware honger naar*"" een andere taal dan de puur technologische. Ik ben al-l^" leen bang dat de kerk daar van misbruik maakt door het propageren van een opj pervlakkige, individualist tisch getinte spiritualiteif'J Aandacht ook voor het ver-' dwijnen van de radio-dan-j sorkesten. sterdam-r lijssen uitl een mis-r ijn. „Opl dj ons in*" In de Groene Amsterdam mer legt bisschop Gijssen waarom meisjes geen dienaar kunnen zijn. het altaar stellen wij dienst van onze Lieve Heer. Dat moet zo onopvallend mogelijk gebeuren. En het is''* nu eenmaal zo dat meisjes op' die leeftijd, nou ja, hoe zeg jejj dat, nogal pronkzuchtige zijn". Een portret in het blacP van klein rechts. SGP-lijst-'v trekker Van der Vlies: „Inïl de mediawet moet een bepa-ri ling komen volgens welkeij uitzendingen die godslaster-L lijk zijn en ons kwetsen, in strijd zijn met onze christe lijke normen en waarden ei worden verboden". Elder de vraag of de toekomst vai de automatiseringsdeskundi gen echt wel zo rooskleurig is. PSP-kamerlid Willems? „Wie weet zijn de 16-jarigenj| die nu kiezen voor scholing! in de automatisering, de paid ria's van de toekomst. Vraajj- en aanbod op de arbeids markt wisselen zo snel. Daarom vind ik de huidige, ontwikkeling heel gevaar lijk. Het onderwijs word uitgeleverd aan de griller van het bedrijfsleven". D< beroemde cineast Joris Iven: zegt in een interview „Vroeger zei ik altijd da communisme geen geloo was, maar er zit toch vee hetzelfde bij, hoor". In de Groene Amsterdammei legt bisschop Gijssen ui waarom meisjes geen mis dienaar kunnen zijn. „Op he altaar stellen wij ons Ir dienst van onze Lieve Heer Dat moet zo onopvalleru mogelijk gebeuren. En het is nu eenmaal zo dat meisjes op die leeftijd, nou ja, hos zeg je dat, nogal pronkzuch tig zijn". Hervormd Nederland ove de Russische kernramp: „Al wij er kritiek op hebben da de bevolking in de Sovjet Unie geen enkele inspraal heeft gehad in kernenergie projecten, moeten we er oo) schande van spreken dat dl inspraakprocedure bij onl als fopspeen is gebruikt" Voorts een gesprek met Dei Uyl: „Ik kan me zeer we een duurzame vrede voor stellen zonder kernwapens Maar ik kan me geen vredl voorstellen zonder NAV( en Warschaupact. Tenzij e een vredesregeling mogelijl is die dezelfde veiligheil biedt". Elders zegt CDA-ka merlid Gualtherie van Wee zei: „Er zijn nog steeds colle ga's die met iedereen be vriend willen zijn, met Lub bers, met De Vries, me Bukman. Maar na een tijdj komen ze erachter dat da een heel tijdrovende bezig heid is. Wanneer je eenmaa gerekend wordt tot de rech tervleugel, valt er een hoo ballast van je af". Ook word gepraat met de bekend schrijver Max Dendermor de, die tegenwoordig in Fl( rida woont. „De kneuterig binnenhuisstijl van de N( derlandse literatuur vind l funest. Ik vind dat Nedei landse schrijvers te vei naar zichzelf kijken, zo' broeierige sfeer. Al die mer sen hebben te veel last va hun vader en moeder. Ik b< grijp niet dat die mense niet wat meer ademen".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4