Ccidóc Sou/tont „Wees waakzaam en waarschuw jeugd voor ideeën fascisme" U houdt «i hetdroog^b STAD OMGEVING 1NFB wil aantal parkeerplaatsen in binnenstad met 158 verminderen Hooglandse kerk zet deuren open L -mN-1 Telefonische Hulpdienst vaker gebeld MAANDAG 5 MO 1986 PAGINA 7 tan dreigt met vuurwapen EIDEN Een ruzie tussen drie man- len, zaterdagavond op de Oranje- acht, dreigde uit de hand te lopen en één van de mannen een tot vuur- -apen omgebouwde luchtbuks uit zijn iroekspijp haalde. Zijn twee opponen ten wisten de man het wapen te ontne- - nen waarna deze er van door ging. De Zi wlitie trof alleen nog de auto van de nan aan, die samen met het wapen in jeslag is genomen. De eigenaar is tot op n leden niet gevonden Wat de oorzaak /an de ruzie was is niet bekend. Eén - /an de betrokkenen, een 52-jarige Lei- lenaar, is meegenomen naar het bu- ■eau. Een andere man had bij de vecht- jartij zodanige verwondingen opgelo- >en dat hii behandeld moest worden in iet AZL. Hij werd later op de avond bij oeval aangehouden toen hij stond te tijken bij een politiecontrole. PSP onderzoekt of De la Mar wethouder kan blijven LEIDEN Het landelijk PSP-hoofd- bestuur gaat onderzoeken of de PSP in Leiden kan blijven deelnemen aan een college met VVD en PvdA en of PSP'er H. de la Mar wethouder kan blijven. Dit is besloten na een gesprek, afgelopen vrijdag, tussen een Leidse PSP-delegatie, waaronder de heer De la Mar en PSP-hoofdbestuursleden. Voor het onderzoek wordt een com missie in het leven geroepen. Na het gesprek is wethouder De la Mar ver trokken voor een driedaagse fiets tocht De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer M. Maasland stelde gister- avond dat uit het gesprek geconta- De kersverse wethouder De teerd kon worden, dat de steun die de ,a Mar. psp aan het college geeft in strijd is met eerdere uitspraken van het lan delijk PSP-bestuur. De commissie be kijkt hoe de steun die de PSP in Lei den aan het college wil geven zich verhoudt tot de congresuitspraken van de PSP. Het partijbestuur zal naar aanleiding van de rapportage van die commissie in juni een stand punt bepalen. De commissie zal in gesprekken met Leidse PSP-bestuuders proberen een indruk te krijgen van de Leidse poli tieke verhoudingen en de argumenten om deel te nemen aan het collége on derzoeken. De la Mar kan nu wel deelnemen aan het college, maar het is mogelijk dat bij een negatief advies van de commissie, het partijbestuur begin juni de Leidse PSP-afdeling vraagt zijn wethouder terug te roepen. Leidenaar krijgt steen naar hoofd LEIDEN Een bewo ner van de Schachtenhof heeft vrijdagmiddag een steen naar zijn hoofd ge gooid gekregen toen hij klaagde over de overlast van een groepje jongeren in de buurt. De man ver klaarde tegen de politie dat de jongens de bewo ners al geruime tijd lie pen te sarren. Toen hij er wat van zei, begonnen zij met stenen te gooien. Ook werd een fiets ver nield. De politie heeft twee jongens van 15 en 13 jaar oud aangehouden. Den Uyl in Leiden LEIDEN PvdA-lijsttrekker J. den Uyl brengt dinsdag 13 mei een bezoek aan Leiden. Hij zal het woord voeren tijdens een manifesta tie van de PvdA in de Pieterskerk. De bijeen komst begint om acht uur en wordt verder bij gewoond door onder anderen D. Dolman en M. van Traa. SCHERPEGRANAAT IN PARKCRONESTEIJN LEIDEN Een 27-jarige Leidenaar heeft za terdagochtend een granaat in zijn tuintje in het Cronesteijnpark gevonden. Het explosief, ver moedelijk afkomstig uit de tweede wereldoor log, stond op scherp. De man was in zijn tuintje aan het spitten toen hij plots op metaal stuitte. De Explosieven Opruimings Dienst zal de gra naat deze week weghalen. BURGEMEESTER GOEKOOP TIJDENS DODENHERDENKING: Bij het Monument voor de Gevallenen werden kransen gelegd. LEIDEN „Durven we nu te zeggen dat het fas cisme na 5 mei 1945 voorbij is Het heeft zin te overdenken wat men sen overkomen kan. Dit mag nooit weer. Laat het een les zijn voor de jeugd. Laat hen zich in zetten voor de vrede en waarschuw hen voor herhaling. Wees waak zaam". Met deze woor den eindigde de heer C. van Stam, voormalig ge westelijk commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten, voorzitter van de stichting 1940- 1945, gisteren zijn her denkingsrede in de Ma- rekerk. In zijn rede memoreerde de heer Van Stam de onder drukking en de gruwelijk heden van de Tweede We reldoorlog en de miljoenen doden die het geloof in het nationaal socialisme hadden gekost. „De doden te her denken is hen danken en eren voor wat zij deden. Zij tonen onze kinderen wat er kan gebeuren". Ook burgemeester C.H. ^Goekoop sprak in zijn ope ningswoord zijn bezorgd heid uit over de hernieuw de opleving in de maat schappij van fascistische ideeën. Hoewel hij geen op merkingen maakte over de omstreden politieke partij, die onlangs bij de gemeen teraadsverkiezingen in het land zetels behaalde, doelde hij in zijn woorden wel op deze. ontwikkelingen. „Het is belangrijk alert te blij ven. De belangstelling van de jeugd voor de oorlog moet levend gehouden wor den. De redenen, waarom de nazi's bestreden moesten worden, moeten telkens weer verteld worden. Want onderdrukking en fascisme zijn er nog steeds. Amnesty International heeft tenslotte duidelijk bestaansrecht. On derdrukking en fascisme vinden soms openlijk plaats, maar ook onzicht baar. Zoals een radioactieve wolk zich onzichtbaar over de landen verspreidt, zo ook het fascisme. We moe ten daarom alert blijven en het blijven bestrijden. Daar om zijn herdenkingen als deze zo nodig. De jeugd moet het werk voortzet ten", aldus Goekoop. Na afloop van de herden kingsdienst, die dit keer om zeven uur begon, vertrok men naar het Monument voor de Gevallenen bij Mo len de Valk. Op het pleintje voor de Marekerk waren inmiddels verschillende or ganisaties bijeen gekomen, die ook in de stoet mee lie pen om een krans te leggen bij het monument. Doordat de stoet dit jaar ook eerder vertrok was men enkele minuten voor acht uur aan wezig bij het monument. Soos-avond De Jongerenbeweging aan de Koppenhinksteeg 2, houdt morgen een soos- avond. Aanvang acht uur. De entreeprijs bedraagt één gulden. Opbrengst De huis-aan-huis collecte van het Nationaal Fonds Gehandicapten, die van 21 tot en met 27 april werd gehouden, heeft in Leiden 10.683,70 gulden opge bracht. Dat is 1.600 gulden meer dan vorig jaar. Vesperdienst In de Lodewijkskerk aan de Steenschuur 19 wordt donderdag 8 mei een Gre goriaanse vesperdienst ge houden. Aanvang half vijf. De liturgische handelin gen worden verricht door pastoor A. Vreeburg. De zang wordt verzorgd door de Schola Gregoriana Lugdunensis SGL. Aura De Emin Foundation orga niseert een cursus over de menselijke aura. Deze neemt zes donderdagavon den in beslag en kost 125 gulden. De eerste bijeen komst is donderdagavond 8 mei in de Petrakerk en begint om acht uur. Burcht In de serie Esthetica lezin gen spreekt Jouke Kleere- bezem morgen bij de stich ting De Burcht over „Me diakunst". De toegang be draagt twee gulden vijftig. De lezing begint om half negen. Inbreker aangehouden LEIDEN Een 19-jarige Lei denaar is vanochtend rond kwart voor vijf aangehouden terwijl hij inbrak in een cafe taria aan het Vijf Meiplein. De man had zich diverse rookarti kelen en geld toegeëigend. Hij werd betrapt door agenten van een toevallig passerende sur veillancewagen. Toen de Lei denaar de aanwezigheid van de politiewagen bemerkte, sloeg hij op de vlucht. Eén van de agenten bleek echter har der te kunnen lopen dan de inbreker. De Hooglandse kerk in Leiden heeft de deuren voor het komende seizoen weer geopend. Afgelopen zaterdag kon het publiek vast kennismaken met het programma dat dit seizoen geboden zal worden. Want behalve de zondagmorgendienst van de Hervormde Gemeente en de middagdienst van de Leidse Studentenecclesia heb ben er nog talloze andere zaken in de kerk plaats. Om hiervan vast een voorproefje te geven werden zaterdag verschillende orgelconcerten, samenzangen en optre dens van koren en muziekgezelschappen gehouden. Vast onderdeel dit seizoen in het programma van de Hooglandse kerk zijn de zogenaamde lunchconcerten, die elke woensdag tussen half êén en kwart over èèn door leerlingen van Nederlandse conservatoria worden gegeven. Verder worden in de kerk congressen, ten toonstellingen, manifestaties, herdenkingen, recepties, concerten en toneel-of theaterstukken gehouden. De kerk is dit seizoen verder elke dag van elf tot half vier voor bezichtiging geopend. Op de foto is K G bezig met een uitvoering. Bet deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaandeI Naam:I Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). IOND KRAAKT VERKEERSMAATREGELEN IN RAPPORT SLB EN KAMER VAN KOOPHANDEL EIDEN De Echte Neder- andse Fiets Bond (ENFB) is iet niet eens met de verkeers- aaatregelen, die de Kamer ran Koophandel en de Stich- ing Leidse Binnenstad (SLB) roorstellen in hun rapport .Leiden in de Lift". In plaats 'an extra parkeerplaatsen in le Leidse binnenstad, zoals tamer en SLB voorstellen, vil de ENFB juist een drasti- che vermindering van het iantal parkeerplaatsen en een loncentratie van parkeermo- jelijkheid buiten de binnen- itad. Zij vindt het autovrije vinkeldomein in Leiden te dein en stelt voor 158 par- ceerplaatsen op te heffen op le Breestraat, Botermarkt en Aalmarkt en Beestenmarkt. )e ENFB schrijft dit in een irief aan de Kamer van Koop- tandel en Stichting Leidse linnenstad in reactie op hun apport „Leiden in de lift". )ruk autoverkeer ziet de !NFB als belemmering van de letere bereikbaarheid van het ieidse winkelgebied. „Ook de tutomobilist is, als hij eenmaal zijn auto heeft verlaten, een voetganger en heeft dus be lang bij goede voorzieningen voor voetgangers. Dat geldt ook voor de toerist. Druk auto verkeer draagt niet bij tot het „toeristisch produkt". Een aangenaam winkelapparaat dat toch per auto bereikbaar is kan door het concentreren van parkeervoorzieningen in gara ge's en op terreinen buiten het winkelgebied. Binnen het win kelgebied kunnen parkeer plaatsen worden opgeheven en eventueel plaats maken voor laad- en losplaatsen. Vracht verkeer kan de winkels zo be ter bevoorraden en er vindt geen stagnatie meer plaats voor het doorgaande verkeer. Meer parkeerplaatsen in de binnenstad geeft alleen maar meer stagnatie en overbelas ting van andere wijken, omdat de automobilist steeds maar rondjes blijft rijden om een plaatsje te zoeken totdat hij uiteindelijk besluit toch maar buiten het winkelgebied te parkeren", aldus de ENFB in haar brief. De ENFB vindt een parkeer garage op Aalmarkt en Bees tenmarkt ongewenst. Parkeer- garage's zouden aan de City- ring moeten komen en het verkeer in het centrum zou zo veel mogelijk geweerd moeten worden. Op de Breestraat wil de ENFB het bus- en autover keer in twee richtingen hou den en de fietsers zoveel mo gelijk over een autovrije Marktenroute laten rijden. Het huidige parkeerterrein aan de Beestenmarkt zou volgens de ENFB aurovrij gemaakt moe ten worden en omgedoopt worden in een gezellig plein zoals het Leidse Plein in Am sterdam. Autoverkeer dat in de straatjes rond dit parkeer terrein cirkelt wordt zo voor komen en het plein zal de aan trekkelijkheid van de binnen stad alleen maar vergroten, zo stelt de ENFB. De ENFB denkt met haar voorstellen de aantrekkelijk heid van het Leidse winkelge bied te verhogen en wijst erop dat het negatieve beeld dat over het parkeren in Leiden is ontstaan, vooral komt door de acties van de middenstandor ganisaties zelf. „Doordat ze steeds weer riepen dat het al lemaal zo slecht geregeld is in Leiden, zijn de mensen dat uit eindelijk ook gaan geloven. Het feit dat er toch nog zoveel duizenden automobilisten zo dicht mogelijk het winkelge bied proberen in te rijden, be wijst echter dat men er nog steeds van uitgaat een plekje te vinden. Als dat dan niet lukt is men boos. Terwijl als duidelijk is dat er toch geen plek is, men direct de auto buiten het winkelgebied par keert en sneller en plezieriger lopend ter plekke is", aldus de ENFB. Tensotte is de ENFB voorstan der van electrische busjes in de stad, regelmatiger maar minder bussen over de Bree straat, tien minutendiensten tussen Leeuwenhoek en het centrum een betere bediening bij de Haarlemmerstraat, bete re informatievoorziening dien sten openbaar vervoer en de invoering van een sneltram op de lijn Katwijk-Rijnsburg- Oegstgeest en Leiden. SUSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN QffflKf mn uw kj. htbbtnjullu ken n monlvk ddtmtn f Bl v Qdlrth. iql Suf kt LEIDEN De Telefoni sche Hulpdienst is het af gelopen jaar vaker gebeld dan in 1984. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Stichting Telefonische Hulpdienst Leiden en Omstreken over 1985. Vo rig jaar werd het nummer van de Hulpdienst ruim 10.000 keer gedraaid, ter wijl in 1984 dat cijfer iets lager lag. De gemiddelde gespreksduur bedroeg bijna 18 minuten waarbij de lengte van de ge sprekken varieerde van twee minuten tot soms wel ander half uur. De Hulpdienst wordt het meest gebeld tussen tien uur s avonds en twee uur 's nachts. De Telefonische Hulpdienst wordt gevormd door 70 vrij willigers en drie beroeps krachten. De Hulpdienst is 15 jaar geleden van start gegaan. De huisvesting van de Telefo nische Hulpdienst is nog steeds een groot probleem. Momen teel wordt gezocht naar een beter onderkomen en dat wordt met name noodzakelijk geacht omdat dit jaar waar schijnlijk de lang verwachte kinder- en jeugd telefoon func tionaris aangesteld kan wor den. Gevolg van de slechte huisvesting is nu onder meer, dat er vaak bij vrijwilligers thuis vergaderd moet worden. Over de inhoud van de ge sprekken wordt in het jaarver slag opgemerkt dat er regel matig wordt gebeld over werkloosheid en de daarbij be horende gevoelens van agres sie en frustratie. Veel bellers hebben financiële problemen en anderen bellen over sexua- litieit, mishandeling, incest of problemen met kinderen of echtscheiding. „Aan allerlei problemen ligt structureel het verschijnsel eenzaamheid ten grondslag", aldus het jaarver slag. De Telefonische Hulpdienst heeft een speciale Kinder- en Jeugdtelefoon, die dagelijks is geopend van half vier tot half acht. Vanaf de oprichting van de kindertelefoon in 1981 is deze dienst steeds meer uitge breid. Eerst was de dienst maar twee middagen per week bereikbaar, maar dat bleek niet voldoende. Het aantal kinderen dat elk jaar belt neemt toe: vorig jaar ten op zichte van 1984 met 13 pro cent. Het jaarverslag noemt het opvallend dat er veel meer meisjes bellen dan jongens. De Hulpdienst gebruikt 1986 onder meer om te bekijken of zij beter bereikbaar kan wor den voor buitenlanders, aldus het jaarverslag. Ccidóc (Soma/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7