Spandoekloze beleefdheid' breekt kerken op Mgr. Simonis wil niet naar Acht Mei om verwarring tegen te gaan aan tafel £cidóc(3om£i/ft) kerk wereld Pastoraat moet opkomen voor oorlogsgetroffenen Beurs van Amsterdam! ACHTERGROND EcidócSomotit MAANDAG 5 MEI 1986 PAGINA Klokkengieterijen komen zonder werk Er is sprake van „een dramatische vermindering" van het aan tal klokkengieterijen in West-Europa. Het gevaar bestaat zelfs dat het muzikaal-technische en kunstzinnige niveau, waarop thans klokken gemaakt worden, geheel zal verdwijnen. Dit zei de voorzitter van de Westduitse vereniging van kerk klokken, „Oberkirchenrat" Hartwig Niemann (Darmstadt), gis teren tijdens de internationale kerkklokkendag, die in Frank furt am Main is gehouden. Ruim 130 deskundigen uit negen Westeuropese landen hebben zich daar bezig gehouden met vragen betreffende kerkklokken en klokketorens. Steeds meer mensen staan onverschillig tegenover de klok als religieus symbool. Dit gegeven alsmede de financiële problemen van de kerkelijke gemeenten vormen een gevaar voor de postie van de klokkenmakers, aldus Niemann. Vrouw generaal Leger des Heils De hoge raad van het internationale Leger des Heils heeft de 56-jarige Eva Burrows, territoriaal commandant van zuidelijk Australië, gekozen tot bevelvoerend generaal. Het is de tweede maal dat een vrouw aan het hoofd staat van deze organisatie. De eerste vrouwelijke generaal was Evangeline Booth, dochter van de stichter van het Leger des Heils William Booth. Zij diende het Leger in deze functie van 1934 tot 1939. Eva Bur rows wordt in juli geïnstalleerd als opvolgster van generaal Jarl Wahlstrom. Zij was territoriaal commandant op Sri Lanka van 1977 tot 1979 en in Schotland van 1979 tot 1982. De Britse Methodistenpredikant William Booth stichtte het Leger des Heils in 1878, waarbij hij een organisatie nastreefde die sterke gelijkenis vertoont met een nationaal leger, gezien de indeling in rangen en de bevelsstructuur. Alle goede dingen die voor kwade doeleinden worden misbruikt, zijn erger dan die dingen welke van nature slecht zijn. Charles Dickens MEER VRIJMOEDIGHEID BEPLEIT BIJ VRAGEN OM SUBSIDIE Kerken hebben tot op heden onvoldoende ge profiteerd van de subsi dies die de overheid ver schaft. De Stopera en an dere cultuurpaleizen kos ten honderden miljoe nen, en die worden als vanzelfsprekend door de staat opgehoest, terwijl kerken en gebedsruim ten met zoveel meer be zoekers veel lagere be dragen ontvangen. Dit druist in tegen het recht op 'eigensoortigheid' van iedereen. Woorden van deze strekking sprak mr. F. H. M. van Spaendonck, secretaris van het interkerkelijk contact in overheidszaken (C.I.O.) za terdag tijdens een bijeen komst in Utrecht van de Vereniging van Kerkvoogdij en in de Nederlandse Her vormde Kerk (colleges die de financiële belangen beharti gen in de kerk). "Het is op merkelijk", aldus mr. Van Spaendonck, "dat overheden en ook de politieke partijen het vanzelfsprekend achten dat kunst en media voorwerp van ruimhartige overheids zorg zijn, terwijl slechts, veel al boven-modaal publiek de vruchten van deze over heidssteun proeft. Waar het echter gaat over de aantoon bare betrokkenheid van mil joenen burgers bij het belij den van religieuze of levens beschouwelijke waarden, zwijgen de verkiezingspro gramma's van de twee grote niet-confessionele partijen en moet ook met spijt en lichte verwondering worden gecon stateerd dat zelfs de grootste confessionele partij een hoge mate van terughoudendheid betoont ten aanzien van de voorwaardenscheppende overheidsverantwoordelijk heid". Van Spaendonck meende, dat de kerken zelf, daar al lereerst verantwoordelijk voor zijn, omdat het 'bestuur- Mr. F. van Spaendonck: subsidie wettelijk recht. lijk amateurisme' hoogtij viert. De kerk laat te gemak kelijk ongunstige overheids- beslissingen over haar kant gaan vanuit een 'spandoeklo ze beleefdheid'. "Het gaat hier om een wettelijk recht. Wij als kerken kunnen aan tonen dat we over duizenden mensen personeel spreken en dat we maar marginaal op subsidie aanspraak maken". Van Spaendonck vervolgde: "Wij accepteren veel te veel, alsof we een minderheid zijn. Opvattingen die niet christe lijk zijn worden als normaal geaccepteerd. Er zit een one venwichtige tolerantiegrens in politiek voor excessen. We mogen het verzet niet over laten aan klein-rechts, maar we dienen in de volle breedte ons te laten horen". De verantwoordelijkheid van de overheid beperkt zich niet tot de vrijheid van onderwijs. Soortgelijke wetgeving dient tot stand te komen in andere zorgtaken vanuit confessio nele signatuur. Deelaspecten van het kerkelijk werk kun nen heel subsidiabel zijn. "We zouden subsidies voor die taken in de kerk moeten krijgen, die nog nooit gefi nancierd zijn. Zaken als het beheer van kerkgebouwen, de bestuurlijke en de techni sche begeleiding daarvan, het bureau van de kerkvoogdij, de publiciteit". En de inleider vervolgde: "Mensen hebben recht op geestelijke verzor ging en de overheid moet daar de voorwaarden voor scheppen. Ook voor zaken als studentenpastoraat en de geestelijke verzorging van vreemdelingen. Dat is binnen de kerken nog te veel stief moederlijk bedeeld en de ho norering hangt nog te veel af van de goedheid van de bur gers". Voortfilosoferend ontzenuw de Van Spaendonck enkele vermeende tegenwerpingen. "In dit verband moet uit drukkelijk stelling worden genomen tegen het in bepaal de politieke kringen veel ge hoorde oordeel, dat de con fessionele organisaties in stand worden gehouden als een streven naar een behoud van politieke en maatschap pelijke posities. Men gaat dan voorbij aan de werkelijke be tekenis van de confessionele of identiteitgebonden organi satie, namelijk als strukturele waarborg voor de inbouw en inbreng van de eigen reli gieuze of levensbeschouwelij ke eigen identiteit, die in een algemene instelling of orga nisatie niet verzekerd is en in de praktijk snel verwordt tot een marginaal verschijnsel of geheel verdwijnt". Wereld te klein "De suggestie dat subsidië ring eventueel consequenties voor de zelfstandigheid van de kerken zou hebben is ei genlijk ongehoord. Indien men hetzelfde zou opmerken bij pers- en cultuursubsidies zou de wereld te klein zijn en er zou sprake zijn van regel rechte bedreiging van de rechtsstaat". "Ook het argument dat be zuinigingen dwingen tot al gemene organisaties dient niet zonder argwaan bezien te worden, omdat bijvoor beeld de politieke partijen zelf een fusie van hun gesub- sidiëerde wetenschappelijke bureaus niet als bezuiniging zullen aanvaarden, aangezien dan de politieke identiteit niet verzekerd is, ook al heet wetenschapsbeoefening soms waardevrij te zijn!", aldus mr. Van Spaendonck. MGR. LESCRAUWAET: Pausbezoek had weinig invloed Hulpbisschop Lescrauwaet bespeurt een jaar na het pausbezoek in het bisdom Haarlem weinig invloed er van. Of de vele toespraken van paus Johannes Paulus II vorig jaar hebben doorge werkt, is organisatorisch nau welijks te merken. „Je weet echter niet wat die in de har ten der mensen teweeg heb ben gebracht." Dit zei mgr. dr. J.F. Lescrau waet afgelopenweekeinde voor de NCR V-radio. De bis schoppenconferentie moet zich afvragen of zij de moge lijkheden van het pausbezoek voldoende hebben aangepakt. „Misschien hebben we ons te veel verloren in de dingen die zich dagelijks aandienen." Toch was het bezoek de moeite waard. „Ik ben blij dat het is doorgegaan. Het positieve overheerst." Boven dien is de weerstand ertegen tijdens het bezoek niet ver sterkt en erna weggebleven. In het algemeen weet de ka tholieke gemeenschap zich door het pausbezoek gesterkt. Zeker de bisschoppenconfe rentie voelt zich erdoor be vestigd. „Het bezoek heeft binding gegeven. We hebben ons herkend in het optreden van de paus." Het meest opvallende resul taat van het pausbezoek noemt hij in navolging van kardinaal Simonis het gesprek van een delegatie van de Hervormde, Gerefor meerde en Lutherse Kerk in maart met het Vaticaan. Mevrouw Hedwig Wasser verklaarde voor de NCRV- radio dat in haar eigen omge ving het pausbezoek „gauw vergeten" was. Het kwam niet meer te sprake. Uiter aard weet ik niet wat erover in studeerkamers wordt ge dacht." Mevrouw Hedwig Wasser, af komstig uit het bisdom Gro ningen, leverde vorig jaar tij dens een bijeenkomst met de paus te Utrecht openlijke kri tiek op zijn beleid ten aan zien van vrouwen in de kerk, gehuwde priesters, homosek suelen en ongehuwd samen wonenden. Wasser sluit niet uit dat het pausbezoek positief gewerkt zou kunnen hebben. In ieder geval zijn de twee vleugels in de Nederlandse RK Kerk (de orthodoxe en de kritisch-geë- mancipeerde) door het paus bezoek duidelijker naar vo ren getreden, zo meent zij. „In het bisdom Groningen zijn we na het pausbezoek gewoon doorgegaan met de dingen waarmee we al bezig waren. Het heeft niet geleid tot andere programma's," al dus mevrouw Wasser. Paus Johannes Paulus II bracht gisteren, vergezeld van kar dinaal Ugo Poletti, een bezoek aan de parochie van St.-Phi- lippus van Cantalice in het zuiden van Rome. Hij maakte tij dens zijn preek een verwijzing naar de ramp met de kerncen trale in Tsjernobyl. Paus hoopt op gezamenlijke Paasviering met Orthodoxen Paus Johannes Paulus II heeft de hoop uitgesproken dat de Rooms-Katholieke Kerk en de orthodoxe kerken in de na bije toekomst Pasen op dezelfde datum kunnen vieren. In zijn toespraak op zondag 4 mei, de eerste dag van het ortho doxe Paasfeest, zei de paus te betreuren dat dit nog niet dit jaar mogelijk was. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat het in landen waar rooms-katholieken in een overwegend or thodoxe bevolking leven, wel gelukt is tot een gemeen schappelijke Paasdatum te komen. „De opstanding van de Heer is de fundamentele gebeurtenis voor alle christenen. Hierin zijn we één in het geloof," zo zei de paus. De dialoog met de orthodoxe kerken zal er volgens hem toe leiden dat de volle eenheid zal worden bereikt. Aan het slot van zijn toespraak richtte de paus zich tot alle ortho doxe en rooms-katholieke christenen die dezer dagen het Paasfeest vieren, met de liturgische paasgroet van de ortho doxe kerken: „Christus is waarlijk opgestaan", die hij in vele talen uitsprak. Russische Paasnacht De patriarch van Moskou en Geheel Rusland, Pimen, heeft in de nacht van zaterdag op zondag in de kathedraal van de hoofdstad de liturgie van Pasen gevierd. De Russisch-ortho- doxe kerk houdt vast aan de Juliaanse kalender. Aan de dienst, die met klokgebeier was ingeluid, namen tal rijke Moskovieten en leden van het Corps Diplomatique en hun gezinnen deel. In t heid aan de zaak van de vree kernwapens en het afsluiten van de weg naar 'de krankzin nigheid van de militarisering van de ruimte'. Voor het patriarchaat van Moskou was de paasnachtdienst van bijzondere betekenis, omdat ze voor het eerst plaatshad in de Drievuldigheidskathedraal, de hoofdkerk van het Da- nilov-klooster, dat wordt gerestaureerd. De kerk is al klaar. Het „uitermate pijnlijke besluit" van de bisschop penconferentie niet naar de Acht Mei-manifestatie op Hemelvaartsdag in Den Bosch te gaan, is ge nomen in de hoop de „ontstellende verwar ring" in de Nederlandse rk geloofsgemeenschap te verkleinen. „De pola risatie bedwing je niet door met de golven heen en weer te klotsen, maar bedwing je alleen met duidelijkheid." Dit zei kardinaal Simonis, aartsbisschop van Utrecht, in Huis ter Heide tijdens de ver gadering van de Diocesane Pastorale Raad. Enkele DPR- leden spraken hun teleurstel ling uit over het besluit van de bisschoppen. „Tienduizenden ouders sme ken de bisschoppen: ,geef ons helderheid, want onze kinde ren geloven niet meer'," zo zei mgr. Simonis op de DPR- vergadering. „Als wij de ver warring laten voortbestaan, is dat geen goede zaak." Er bestaan „ernstige verschil len van inzicht" tussen de bisschoppenconferentie en de Acht Mei-beweging, met name over de beginselver klaring van de beweging. In een gesprek hierover had de delegatie van de bisschop penconferentie (mgr. Ernst en mgr. Simonis) „onvol doende antwoorden" van het bestuur van de Acht Mei-be weging gekregen, aldus laatstgenoemde. „Wij bis schoppen weten dat tallozen onze argumenten niet zullen begrijpen. Dit maakt het be sluit des te pijnlijker." Kardinaal positief over over Jom Hasjoa- herdenking Kardinaal Simonis heeft in een voorlopige reactie zich positief uitgelaten over een ontwerp-aanbeveling van het Landelijk Pastoraal Overleg (LPO) de herdenking van de joodse slachtoffers in de Tweede Wereldoorlog een passende plaats in het litur gisch jaar te geven. Mgr. Simonis deelde vrijdag op het Utrechtse diocesane beraad mee dat hij morgen te Utrecht zal deelnemen aan een avondwake ter gelegen heid van Jom Hasjoa, die on der auspiciën van de Utrechtse Raad van Kerken wordt gehouden. Hij wees er op dat er verschillende moge lijkheden zijn deze herden king gestalte te geven. Het zou bijvoorbeeld op of rond 4 mei in een speciale gebeds dienst kunnen. Een interkerkelijke werkgroep heeft het initiatief genomen tot het uitbrengen van een handrêiking voor pastoraat aan oorlogsgetroffenen. De specifieke problemen van mensen die door de Tweede Wereldoorlog werden getroffen zijn lan ge tijd niet onderkend in de samenleving en in de Kerken. Nu dat wel gebeurt willen de Kerken niet achterblijven en enige praktische hulp bieden aan mensen die in hun pasto rale praktijk met oorlogsgetroffenen in aanraking komen. Tot de oorlogsgetroffenen behoren oud-militairen uit 1940, burger-oorlogsgetroffenen, verzetsstrijders, onderduikers, gevangenen, Indische nederlanders, joodse landgenoten, mi litairen uit Indonesië, NSB'ers en kinderen van Nederlandse vrouwen en Duitse en Japanse militairen. Telkens houdt de handreiking ook rekening met de nabestaanden en /of de re laties van de doelgroep. Schrijver van de handreiking is de gereformeerde predikant H. Steendam uit Rotterdam. De werkgroep pastoraat aan oorlogsgetroffenen, die de handreiking samenstelde, bestaat uit pastores en ouderlingen uit hervormde, gereformeerde, rooms-katholieke, oud-katholieke en remonstrantse kring. De werkgroep gaat uit van de Raad voor de Herderlijke Zorg van de Nederlandse Hervormde Kerk en de sectie pas toraat van het deputaatschap Gemeenteopbouw van de Ge reformeerde Kerken in Nederland. Ze was al eerder actief op dit gebied en gaf in 1983 de folder „Oorlogsgetroffenen, ik kom ze nooit tegen" uit, en in 1985 voorzag zij alle predi kanten van een handreiking voor een kerkdienst op 5 mei. Personalia van het bisdom Rotterdam C. Dam ofm, J.B. Gaskell ofm en J.A. Wienk ofm tot zielzorgers in de parochie van de H. Lambertus te Rot terdam-Kralingen, waarbij pater Gaskell de eerste ver antwoordelijke is. Het team is ook verantwoordelijk voor de zielzorg in de parochies H.H. Hildegardis en Antonius, Al lerheiligste Verlosser en Bar bara te Rotterdam. W.M. Krouwels ofm tot as sistent in de parochie O.L. Vrouw van het Allerheiligst Sacrament te Den Haag. De bisschop verleende de kerkelijke zending aan: W.L.M. Lemmens als pasto- De bisschop van Rotterdam, mgr. R. Bar, heeft benoemd: GJ. Kleijweg ofm tot assis tent van de parochie Maria van Jesse te Delft met als speciale opdracht de zielzorg voor de R.K. Stichting St.- Hippolytuskapel. H.J.M. Borghols tot pastoor van de parochie H. Pius X te Alphen aan den Rijn met ge lijktijdig eervol ontslag als kapelaan van de parochie H. H. Petrus en Paulus te Leid- schendam. Th. Kool sdb tot pastoor van de parochie H. H. Jacobus en Martinus te Schiedam. raai werker in het verpleeg huis Mariahoeve te Den Haag. De bisschop verleende eervol ontslag aan: Drs. J.J. de Graaf als tijde lijk bestuurder van de paro chie Pius X te Alphen aan den Rijn. D.J.H. van Geest als mode- rator-katecheet van het Lo- dewijk Makeblijde College te bestuurder van de parochie van de H. Lambertus te Rot terdam-Kralingen. Runderrolletje met raapstelen en aardappelen zachtzure lammetjesvla Als u met zijn beiden bent dan beeft u nodig: 2 runder rolletjes, 30 g margarine; 750 g raapstelen, zout, nootmuskaat, 3 lepels koffieroom, 1 volle lepel geraspte kaas; tot 1 kg aardappelen; 40 g bloem of volkorenmeel, 2,5 dl melk, 2,5 dl karne melk, stroop of bruine basterdsuiker. Schroei de runderrolletjes dicht in lichtbruin geworden mar garine en bak ze regelmatig kerend op een matig vuur in een kwartier bruin en gaar. Leg het vlees op een warm bord en maak de jus met weinig water af. Snijd de raapstelen in stukjes van twee a drie centimeter, doe daarbij de onderste delen van de planten weg als die grof zijn. Zet de groente op met aanhangend water, laat haar slin ken en kook haar vervolgens in tien minuten gaar. Meng de uitgelekte raapstelen met zout, nootmuskaat en room en Roer van de bloem of het volkorenmeel met weinig koude melk een dik, glad papje en verdun dat met de rest van de melk. Breng het mengsel al roerende aan de kook en laat het een minuut zacht koken. Roer daarbij ook steeds. Laat de ta melijk dikke pap lauw worden en meng er vervolgens de karnemelk door. De karnemelk wordt op deze manier niet meegekookt en dat geeft het mooiste resultaat. De smaak wordt op deze wijze zachtzuur. Zure karnemelk schift bij verwarmen, door flink roeren kan dat wel wat beperkt wor den.) Geef de lammetjesvla geheel afgekoeld met apart stroop of bruine basterdsuiker. JEANNE gr Onbegrijpelijk succes Ö66 staat er de laatste weken in de opiniepeilingen g< voor. Onder leiding van lijsttrekker Van Mierlo is deze paiei gegroeid van zes zetels in 1982 tot negen zetels nu, alth volgens de peilingen van de bekende onderzoekbureaus, dat zonder dat D66 iets wezenlijks van zijn politieke plann of van zijn bestuurlijke mogelijkheden heeft kunnen lat >i zien in de tot dusverre gevoerde campagne. Integendi e zelfs, zouden we willen zeggen. Ü66 is twintig jaar geleden opgericht om een doorbraak) bewerkstelligen in het door die partij toen ondoorzichtig noemde politieke bestel. De kiezer moest duidelijkheid w<fr"{ den verschaft wat er met zijn stem zou gaan gebeuren daarom waren er van de kant van D66 pleidooien voor districtenstelsel en voor een rechtstreeks gekozen ministi president. Toen, in 1966, was Van Mierlo de leider en hijl dat nu opnieuw. Maar van dat streven naar een grotere duidelijkheid is nog maar erg weinig terecht gekomen. Van de vier gr< partijen is D66 verreweg het minst duidelijk over de vra wat die partij straks na de verkiezingen uiteindelijk zal ga doen. Wie op D66 stemt heeft daardoor de minste zekerh< over wat er met zijn stem zal gaan gebeuren. CDA en VA zeggen dit keer openlijk dat ze met elkaar verder willen p geren. De PvdA zegt eveneens openlijk, dat zij bij voldoen,, kiezerssteun een kabinet met het CDA wil gaan vormen, 0 r> JjIJ de vraag of er een „links" of een „rechts" kabinet ka a is de mening van D66 dit keer wellicht doorslaggevend. Ie partij immers kan CDA en VVD aan een meerderheid hl pen. Maar uitgerekend nu D66 het resultaat van de verke zingsuitslag van 21 mei wellicht naar de ene of naar de an< y re kant kan laten doorslaan, weten de kiezers niet precii wat zij aan D66 hebben, bijvoorbeeld over de vraag of d<? partij straks regeringsverantwoordelijkheid wil dragen, r voorspelde winst voor D66 is daarom eigenlijk ook onbegi pelijk, a Enkele buien DE BILT Net als vandaag kunnen de weersomstandighe den morgen grote verschillen vertonen tussen het westen en het oosten van het land. In het westen zal er vrij veel bewol king zijn en bestaat er de hele dag kans op buien, plaatselijk met onweer. In het oosten is er nog een behoorlijke kans op zon, vooral de eerste helft van de dag. Later op de dag bestaat ook daar kans op regen- en onweersbuien. De minimumtemperatuur ligt de komende nacht op onge veer 9 graden. Morgenmiddag lopen de temperaturen uiteen van een graad of 14 in Zeeland tot ruim 20 graden langs de oostgrens. De wind zal iq hoofdzaak uit zuidoost waaien en is daarbij zwak tot matig, kracht twee tot vier. Het hier boven beschreven weerbeeld is het gevolg van het feit dat ons land zich bevindt in de overgangszone tussen warme lucht in het oosten en koele lucht op de Britse Eilanden en in Frankrijk. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Noorwegen, zuid-Zwe den en Denemarken: nu en dan buien, mogelijk met on weer. Middagtemperatuur woensdag rond 18 graden, donderdag omstreeks 15 gra den. Duitsland: woensdag perioden met zon en alleen in het zuid westen kans op onweer. Mid dagtemperatuur van 18 graden in het westen tot 25 graden in Beieren. Donderdag regen onweersbuien en middagte peratuur rond 15 graden. Benelux, nu en dan regen onweersbuien. MiddagtemL ratuur woensdag rond 17 g den en donderdag 14 grade Britse Eilanden: perioden regen en woensdag in z oost-Engeland mogelijk c/ onweer. Middagtemperatu rond 13 graden. Frankrijk: nu en dan buijj plaatselijk met onweer. Dd? derdag in het zuiden entf weersverbetering. Middagteh peratuur van 12 graden I Bretagne en Normandië totjl graden aan de Rivièra. Y Spanje en Portugal: vrij zi nig, maar woensdag in ij noorden mogelijk nog wat t gen. Middagtemperatuur u 16 graden in het noorden L 24 graden aan de kust ent het zuiden. -L Alpengebied: enkele regen-jj, onweersbuien. Temperatuur, de dalen in de middag onlj veer 20 graden. Nul-grad^ niveau ongeveer 2800 mete^ Italië: vrij zonnig. In de j dag en avond in het noorit mogelijk onweer. TempeL tuur in de middag ongeveer^ graden. JCust v w en zonnig. Donderdag in I noorden mogelijk een weersbui. GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 27100 - 27600 27280 - 27780; onbewerkt bewerkt 28980 29170 bewerkt Opgave: Drijlhout, A'dam

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2