CcicUc ©omant Weiverbod wordt goed nageleefd BON: „Regels voor veiligheid kerncentrales nodig" af» 1.48 PSV is blij met uitstel ■§*£etdóe Sou/iant Metaal schort acties op ANDIJVIE EN BRAADWORST Het is kenmerkend voor de nieuwe verhoudingen in het Nederlandse voetbal, dat een Eindhovense manager zich afgelopen weekeinde ver heugd toonde over een over winning van Ajax. De zege met 4-1 van Ajax bij Fortuna voofkwam, dat PSV gisteren al in het bezit werd gesteld van de nationale titel. Het Eindhovense zelfvertrouwen is zo groot, dat PSV-mana ger Hans Kraay het uitstel als gunstig karakteriseerde. Nu kan PSV immers zater dag in eigen stad tegen GA Eagles het behalen van de landstitel op gepaste wijze luister bijzetten. PSV, dat werd begeleid door zich misdragende supporters van wie vier werden gear resteerd, won zelf in Kaal heide met 4-1 van Roda JC, dat de Belg Jos Daerden kwijtraakt aan Beerschot, en hield daarmee de voor sprong van zes punten op Ajax in stand. Gullit toonde zich eens te meer de motor van het team door in de punt van de aanval spelend twee treffers voor zijn reke ning te nemen en daarmee een achterstand van 0-1 (een treffer van Hofman in de vierde minuut) om te buigen in een voorsprong van 2-1. Daarna gaf hij Lokhoff en Thoresen de kans doeltref fend uit te halen. Zowel PSV als Ajax trok bij de uit-wedstrijden meer pu bliek (9000) dan Feyenoord thuis (6700). De aanhang van Feyenoord wist kennelijk dat de Rotterdamse club er dit seizoen een gewoonte van maakt degradatie-kan didaten de punten toe te schuiven. Dat gebeurde te gen VVV, NEC en Excelsior. Het gebeurde gisteren weer tegen MVV: 1-2. De profclubs ontvangen van de KNVB deze week een rapport, waarin wordt voor gesteld de competitie span nender te maken met onder meer een versterkte degra datie uit de eredivisie (vier clubs inplaats van drie) ten einde in 1987-1988 te begin nen met een competitie van 16 eredivisieclubs. Verder wil de KNVB een vaste speeldag (zondag, 14.30 uur). De eerste divisie zou geleide lijk moeten inkrimpen van 21 naar 18 clubs. Het bestuur van Starlift Voorburg bekijkt de moge lijkheden om volleybal op nationaal topniveau te hand haven. Een feit is, dat spon sor Starlift (Dé Stoop) zijn fi nanciële bijdrage behoorlijk heeft ingekrompen, hetgeen consequenties heeft voor de vergoedingen van de topspe- lers, die voor de volleybal club uitkomen. Slechts in dien de club voldoende po tentieel zal hebben om op niveau mee te draaien zal worden besloten in de eredi visie te blijven. Maandag 5 mei 1986, 77e jaargang no. 23492 Uitgave Wesierpers, behorende tol Sijthoff Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, lel.071 -122244 Voor abonnementen: tel.O/l -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur 11 Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwartaal f. 67,43, taar f. 256,85. P Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. Half tot zwaarbewolkt en en kele regen- of onweersbuien. Minimumtemperatuur om streeks 8 en middagtempera- tuur ongeveer, 19 graden. Zwakke tot matige wind, rond kracht 3, in hoofdzaak uit zuidoost. Zon op: 06.01; onder: 21.12. Schev. hoog water: 2.32 en 14.44; laag water: 10.36 en 22.53 uur. Een raadselachtig, flikkerend blatfw licht op de vijfde etage van het gebouw van de Rijks Geneeskundige Dienst in Den Haag heeft zaterdagavond voor nogal wat opschudding gezorgd. Een overbuurman van het kantoor alarmeerde de politie, want er zouden wel eens dieven aan het lassen kunnen zijn, bijvoorbeeld het openen van een kluis met de thermische lans. Drie kwartier was de politie bezig met het zoeken naar de oorzaak van het vreemde licht. De Leidse Courant meldt vandaag waar het vandaan kwam. Want er is geen geheimzinnig zaakje of het wordt de Leidse Courant aan het licht gebracht. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. temier Lubbers (rechts) werd vanmorgen begroet door zijn Ja- anse collega Nakasone. REGERINGSLEIDERS OP TOP IN TOKIO: TOKIO Alle deelne mers aan de wereld-eco nomische topconferentie in Tokio zijn van mening dat er bindende regels moeten komen voor de veiligheid van nucleaire centrales. Maar over hoe dat geregeld moet worden heeft men nog geen con clusie bereikt, aldus pre mier Lubbers, die aan de top deelneemt omdat ons land momenteel voorzitter is van de EG. Over de preciese voorstellen voor de bindende regels .wordt nog overlegd. Zo is er gespro ken over de mogelijkheid om de bestaande richtlijnen inza ke veiligheid van kernreacto ren van het IAEA (het Inter nationaal Atoom Energie Agentschap in Wenen) „om te bouwen" tot een overeen komst. ondertekenaars van zo'n conventie zijn dan gebon den zich aan de regels ervan te houden. Volgens Bondskanse lier Kohl zou de conferentie zich moet uitspreken over re actorveiligheid, over een mel dingsplicht voor ongevallen met reactoren en eventueel over standaarden die voor nu cleaire reactoren moeten gel- ^en Op de vraag of de Sovjet- U.nie zich zou aansluiten bij een systeem van vroegtijdige waarschuwing verklaarde een Sovjet-leider, dat dit niet moet worden uitgesloten. Op dit moemtn heeft de Sovjet-Unie geen enkele verdragsverplich ting heeft verslag te doen van het functioneren van zijn kerncentrales of ongelukken die daar mee te maken heb ben. UTRECHT Dë al ruim twee weken durende sta kingsacties in de industrie worden voorlopig afgeblazen. De top van de Industriebond FNV hakt vandaag na over leg in eigen kring de knoop door. Daarvoor zijn twee re denen: de uitnodiging van de metaalwerkgeversorganisatie FME om woensdag het ge sprek te hervatten en de nogal „ongelukkige stakings- week", waarin Hemelvaarts dag en de daarop volgende vrije vrijdag het de bonden niet gemakkelijk maken het stakingsvuur brandend te houden. Pag. 3: Hollandia-formule basis van gesprek Politie gefopt door discofeest DEN HAAG De lichteffecten van een disco-feestje veroorzaakten afgelopen zaterdagavond grote consterna tie bij de Haagse politie. Enkele tientallen agenten en een hondenbrigade waren drie kwartier doende om een ver meende inbraak in het gebouw van de Geneeskundige Dienst aan de Noordwest-Buitensingel te verijdelen. De politie rukte zaterdagavond rond half elf in grote ge tale uit nadat een bewoner van een huis aan de Sirtema- straat „een blauw licht had zien branden" op de vijfde etage van het gebouw van de Geneeskundige dienst. Dit werd bevestigd door twee surveillanten die een kijkje kwamen nemen. Er werd groot alarm geslagen. Het kon immers zijn dat inbrekers daar met lasapparatuur pro beerden een brandkast te kraken. Onderzoek ter plaatse leverde echter niets op. Nadat het onderzoek werd uitgebreid tot de nabije omge ving kwamen agenten tot de ontdekking dat het blauwe lichtschijnsel werd veroorzaakt door een zogenaamd black light". Deze installatie werd, ter verhoging van de feestvreugde, gebruikt bij een disco-feestje in een verder op gelegen huis. De „inbraak" was niet meer dan een weerkaatsing yan het licht op de ruiten. Irak heeft meer soldaten nodig BAGDAD President Sad dam Hoessein van Irak heeft zijn vijftien miljoen onderda nen gisteren opgeroepen om vruchtbaarder te zijn en er voor te zorgen dat de bevol king groot genoeg is om het land te verdedigen. Gezinnen met niet meer dan vier kinde ren verdienen met de nek te worden aangekeken, aldus Hoessein, zelf vader van vijf kinderen. Irak voert al bijna zes jaar oorlog tegen Iran, dat een bevolking heeft die drie maal zo groot is en waarbij honderdduizenden mensen om het leven zijn gekomen. Marco van Basten van Ajax wordt gestuit door doelman An- dré van Gerven van Fortuna S. Verder onder meer in Sporttribune; FISA wil schonen rallysport Houwaarts Brugge kan Bayern imiteren Grote nederlaag volleybalsters mentale kwestie UVS knokt weer voor de titel Quick Boys maakt „onmogelijke" waar LMHC ziet degradatiespook naderen Titel gloort voor Leidse Hout )rand legt illegale llcoholstokerij bloot fjAMEL Na een hevige brand '1i een hooischuur in het Gelderse famel heeft de rijkspolitie gisteren ht illegale alcoholstokerij ontdekt, irjadat het sein brand meester was tgeven vonden brandweer en jjkspolitie twee gedeeltelijk gevul- p distilleerketels. De FIOD (fiscale [lichtingen- en opsporingsdienst) t4 vandaag een onderzoek begon- en naar de herkomst van de ille- ple stokerij. De brandweer kon tij- pns de brand een aantal kalveren honderd koeien in veiligheid •ngen. De eigenaar van de hooi- uur wordt, als zijn koeien een lelijk onderdak hebben gevon- aangehouden. Zonnig en druk Nederland heeft lang op de zon moeten wachten maar het af gelopen weekend was het dan eindelijk zover. De zonaabidders trok ken massaal naar de kustplaatsen. Zo kreeg Scheveningen vierhon derdduizend bezoe kers te verwerken die, liggend in een strand stoel of flanerend over de boulevard, de eer ste zachtrode „tint" wisten te veroveren. DIENSTREGELING NS VERANDERT STERK UTRECHT De nieuwe dienstregeling van de Neder landse Spoorwegen, die 1 juni ingaat, wijkt aanzienlijk af van de huidige regeling. Volgens de NS kan het spoorboekje van dit jaar daardoor „absoluut niet meer worden vertrouwd". Het nieuwe boekje is inmiddels overal verkrijgbaar. De veranderingen in de dienstrege ling worden vooral veroorzaakt door de ingebruikname van de Schiphollijn en het rijden van nachttreinen in de Randstad. Op 1 juni krijgt de Schiphollijn, die nu niet verder komt dan Amsterdam-RAI, aansluiting met het Centraal Station in Amsterdam. Dit betekent dat de luchthaven beter bereikbaar is en dat de reizigers tussen Den Haag en Amsterdam niet meer over Haarlem, maar rechtstreeks via Schiphol naar Amsterdam CS kunnen reizen. Bovendien kunnen ze vanaf 1 juni de hele nacht doorreizen vanaf Rotterdam via Den Haag en Amster dam tot aan Utrecht. De nachttreinen op dit traject rij den ongeveer om het uur, aldus de spoorwegen. -lurt Waldheim. Valdheim wint jerste ronde 'erkiezingen PENEN Kurt Waldheim eeft gisteren een meerder- fcid gekregen in de eerste ande van de presidentsver- iezingen in Oostenrijk. Om- Bt hij echter geen vijftig pro- ent van de stemmen haalde, jllen op 8 juni opnieuw ver- liezingen worden gehouden, lie kandidatuur van Wald- Ipim is internationaal omstre- len als gevolg van zijn oor- Ijgsverleden en gisteren werd ^kend gemaakt dat de voor- jgalig VN-secretaris door de 3(pzi's is onderscheiden met ïn zilveren medaille voor be- ezen diensten. faldheim heeft 49,64 procent an de stemmen gekregen, In grootste rivaal Kurt Stey- Jr van de socialistische partij 1,7 procent, Freda Meissner- lau, de kandidate van de mi- eu-partij 5,5 procent, en Otto crinzi, een pan-Germaanse Btionalist, 1,2 procent. Kurt leyrer heeft gisteravond ge- tgd dat een tweede verkie- fcigsronde in zijn voordeel zal ■n, omdat algemeen ver recht wordt dat de stemmen de milieu-partij van me- rouw Meissner-Blau naar teyrer gaan. Waldheim heeft ;lf na de bekendmaking van e verkiezingsuitslag gezegd te erwachten dat de kwestie pn zijn oorlogsverleden in de i'eede verkiezingsronde een linder grote rol zal spelen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het wei verbod voor melkvee dat de ministeries van Land bouw en Volksgezondheid en Milieuhygiëne zaterdag uit voorzorg uitvaardigden blijkt, goed te zijn nage leefd. Op een enkele boer na die het binnenhalen van het vee als zondagsar- beid beschouwde, hoefde de Rijkspolitie niet op te treden. In de loop van gis teren stond al het vee op stal. Woensdag praten vertegenwoordigers van het Landbouwschap met minister Braks over een mogelijke schadevergoe ding voor de boeren die nu extra en duurder voer voor hun vee moeten aan schaffen. Op de Leidse veemarkt, één van de grootste markten van ons land, lieten de meeste boe ren weten* niet onder de in druk te zijn van het „weide- verbod", aangezien in het wes ten het meeste vee sowieso nog op stal staat. „Er is nog niet voldoende gras op het land, dus hield ik mijn koeien toch al binnen", aldus één van de boeren. In Noordholland hebben gisteravond wel enke le veehouders uitdrukkelijk geweigerd hun koeien van het land te halen. Vandaag zal het ministerie van Landbouw moeten beslissen of behalve de melkproduktie ook de betref fende koeien in beslag wordt genomen. Een enkele boer in Groningen moest zondag zijn vee laten grazen wegens acuut gebrek aan voer. Het weiverbod, uitgevaardigd op grond van artikel 40 van de Kernenergiewet, is louter een voorzorgsmaatregel. Het zal waarschijnlijk een week van kracht blijven. De ministeries van Landbouw en Milieu heb ben het afgelopen weekend herhaaldelijk benadrukt dat er geen enkele reden is voor ech te ongerustheid. De radioactiviteit in de lucht was vanmorgen weer op een normaal niveau. Maar de re genbuien van het afgelopen weekeinde hebben wel ge zorgd voor hogere stralingsni veaus aan de grond en in het oppervlaktewater. In Maas, Rijn en IJsselmeer werd na het neerregenen van radioac tieve stofdeeltjes gistermorgen een stralingsniveau gemeten van 13.300 Becquerel (Bq) per kubieke meter, tachtig maal zoveel als het normale niveau (163 Bq). Volgens het Rijksin stituut voor de zuivering van afvalwater (Riza) valt echter geen enkel gevaar voor de volkgezondheid te vrezen. Pag. 5: „Radioactiviteit in water zal snel afnemen". Rus belt via BBC met Sovjet functionaris LONDEN Een inwoner van Lenin grad heeft gisteren via de BBC in Lon den een discussie gevoerd met Georgi Arbatov van het Russische ministe rie van buitenland se zaken in Moskou. Tijdens het BBC- programma It's Your World, waar in Arbatov de gast was, kunnen luiste raars uit heel de wereld vragen stel len. Alexander Be- nedictus belde van uit Leningrad naar Londen met een vraag over de toe gankelijkheid van Russische leiders. Benedictus: „Is het noodzakelijk dat een gewone Russi sche burger eerst Engels moet leren om vragen te stel len aan Russische functionarissen of politici?" Arbatov zei echter dat zijn nummer in het tele foonboek staat en dat hij elke dag ge beld kan worden, hetgeen door Bene dictus ten sterkste werd betwijfeld. Teleurgestelde koei en worden weer te rug naar de stal ge dreven, die ze na een lange winter net opgelucht hadden mogen verlaten. Naakte man op Autobahn; twee doden KEULEN Een naakte man die in de nacht van zaterdag op zondag was gaan wandelen op de in haalstrook van de auto bahn Keulen-Koblenz, is door een auto aangere den en gedood. Een vrouw die in de wagen zat verloor het leven toen het slachtoffer tegen de voorruit van de passa giersplaats werd geslin gerd. De politie heeft de naakte man nog niet kunnen thuisbrengen. (ADVERTENTIE) Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Braadworst, 500 kilo 500 g 555 3.98 6.98 Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1