Grote nederlaag (volleybalsters entale kwestie Lendl toont plichtsbesef Revanche Da Silva Successen van motorcrossers yardner dank zij Spencer naar zege 3PORTTRIBUNE £eidóc6otuant Burgman in de finale tenonder Snelle marathon Afrikaan Sinque Vijfde toernooi voor Nyström TETER MURPHY LAAKT INZET ERVAREN SPEELSTERS Brunninkhuis in lappenmand MAANDAG 5 MEI 1986 PAGINA 15 Ivermacht kanotweetal ■ZEWINKEL Annemiek Derckx (Annemarie Cox hebben andermaal ^getoond een klasse apart te vormen 24het Nederlandse kano-wereldje. Tij- ris de wedstrijden van Hazewinkel, r«s door de Belgische organisatoren Igekondigd als de „zesde olympische jatta van Mechelen", waren de kano- irsters van Nautilus goed voor een ste, een tweede, een vierde en een ltste plaats in de finales. |Nederlandse heren moesten met zeer leiden klasseringen genoegen ne- Jan-Dirk Nijkamp kwam nog het L Via de tweede plaats in de serie •1000 meter bereikte de Eindhove- |r de eindstrijd. Daarin reikte hij ech- ♦fyiet verder dan de zevende plaats in iveld van negen boten. LYON Raymond Burgman is er gisteren in Lyon niet in geslaagd de eerste Europese libre-titel bij de senioren op zijn conduite-staat te schrijven. De biljarter uit Baarn verloor in de finale van de internationaal al lang erkende all-rounder Fonsy Grethen. De Luxemburger kreeg van Burgman enke le beurten de tijd te acclimatiseren en toonde zijn dankbaar heid met een afsluitende serie van 398 caramboles. De Ne derlander kwam niet verder dan elf punten. Burgman, die de eerste vier partijen van het toernooi alle in één beurt („Een record, geloof ik") besliste en alleen in de halve eindstrijd vier keer naar de tafel moest, wist niet goed of hij nu blij moest zijn met het zilver of niet. De klassering in de eerste Europese titelstrijd in het vrije spel sinds zes jaar stemde hem uiteraard tevreden, de gewekte verwach tingen na de prestaties van de voorgaande dagen niet. PORT ELIZABETH De 22-jarige student Zithulele Sin que is zaterdag in Port Elizabeth Zuidafrikaans kampioen geworden op de marathon. Hij liep de 42,195 kilometer in 2 uur 8 minuten en 4 seconden. Slechts drie atleten waren ooit sneller. De Portugees Carlos Lopes liep vorig iaar in Rotterdam 2.07.12 en is daarmee wereldrecordhouder. De Brit Steve Jones heeft 2.07.13 op zijn naam staan en de Australiër Robert de Castella 2.07.51. Achmed Saleh uit Djiboeti won gisteren de elfde editie van de marathon van Parijs. Saleh noteerde een tijd van 2 uur 12 minuten en 33 seconden. In München zegevierde de Hongaar Istvan Ke- rekjarto in 2.17.49. Zijn landgenoot Zoltan Kiss finishte drie seconden later. Vorig jaar was het verschil in Ensche de nog geringer. Toen passeerden de twee Hongaarse atle ten de streep hand in hand. In München completeerde Ja nos Papp de Hongaarse triomf. MADRID Joakim Nyström heeft gisteren in Madrid de vijfde toernooi-overwinning van het seizoen behaald. In de finale van het 85.000 dollar-toernooi versloeg hij zijn landgenoot Kent Carlsson met 6-1,6-1. De Zweed, die onder meer succesvol was in Monte Carlo en Rotterdam, bezet achter Ivan Lendl de twee de plaats in het Grand-Prixklassement. Bij zijn partij-zeges in Madrid op onder meer Victor Pecci(Paraguay) en de Westduit ser Andreas Maurer stond hij geen enkele set af. Carlsson ver sloeg in de halve finale Anders Jarryd. Nystroem zegevierde ook in het dubbelspel. Samen met Anders Jarryd won hij in de finale met 6-2,6-2 van de Spaanse combina tie Jesus Colas/David de Miguel (Spanje). Andres Gomez uit Ecuador bracht gisteren de met 575.000 dollar gedoteerde Amerikaanse gravelkampioenschappen in Indiana polis op zijn naam. In de finale versloeg Gomez, die achttiende op de wereldranglijst staat, de als eerste geplaatste Fransman Thierry Tulasne met 6-4,7-6. Bij de dames kwalificeerden Steffi Graf en Gabriele Sabatini zich voor de finale. Rob Harmeling wint A-klassieker RIJSSEN Rob Harme ling heeft zaterdag de 35e Ronde van Overijssel, een A-klassieker voor ama teurs, gewonnen. De 21-ja- rige renner uit de ploeg van Herman Krott was in Rijssen de snelste in de kopgroep van twaalf. Pier re Raas, een volle neef van ploegleider Jan, werd tweede en Fons Schoot- man derde. GENK Nederlandse moto- crossers beleefden gisteren met overwinningen van Strij- bos in België, van Van der Ven in Zweden en Van Doorn in Frankrijk een glorieuze dag. Dave Strijbos, voor het tweede achtereenvolgende jaar win naar van de Grote Prijs van België, wist zijn achterstand van achttien punten op we reldkampioen Vehkonen om te zetten in een voorsprong van vier punten. (111-107) Strijbos leidt nu na vier van de twaalf Grote Prijzen het klas sement in de strijd om het we reldkampioenschap in de 125cc-klasse. Daarvoor kreeg de Nederlan der in Genk wel enige mede werking van zijn voornaamste tegenstanders. Wereldkam pioen Pekka Vehkonen dui kelde in de tweede manche over de kop van zijn motor en kreeg door een noodreparatie aan het kromgebogen stuur een ronde achterstand te ver werken. Pech had ook John van den Berk. Inde eerste manche bleek Van den Berk de rijder, die de beste en snelste lijnen van het lastige circuit koos. Strijbos moest om bij hem in de buurt te komen forceren en viel, waarna hij zich beperkte tot het vasthouden van de tweede plaats in die heat Met een bliksemstart ging Van den Berk in de tweede heat op weg. In de vijfde ronde kreeg hij echter een stuk ijzerdraad rond het achterwiel, dat zijn band doorprikte. Van den Berk verspeelde bij het ama teuristisch ogende wielwisse- len anderhalve minuut op de naar de kop gesnelde Strijbos. Kees van der Ven boekte zijn eerste zege in de 500cc-klasse motocross. Op het zandcircuit van Vimmerby was de crosser uit Bakel de beste in de Grote Prijs van Zweden. In het alge meen klassement van de strijd om het wereldkampioenschap klom Van der Ven van de zes de naar de vierde plaats. Gert-Jan van Doorn versterk te in Villars zijn positie in de strijd om het wereldkampioen schap voor motocrossers in de 250cc-klasse. De Nederlander viel in de eerste manche van de Grote Prijs van Frankrijk weliswaar met een gebroken vooras van zijn motor uit, maar won het tweede onder deel. et lOME „Voor ons is lit hartstikke frustre- ind. We zijn helemaal nieuw begonnen na t goede Europese kam- ioenschap en dan blijkt ier dat we er mentaal tg niet aan toe zijn. Je in ineens niets meer". J/eze treurige conclusie tornt uit de mond van ïederlands beste spel- 'erdeelster Petra van de jnde na het cruciale luel om het kwalificatie duel voor de A-wereld kampioenschappen tegen yest-Duitsland. Het ererd voor de vrouwen- tfolleybalploeg een com- Jjlete afgang. De setcij- "irs 15-4, 15-5 en 15-3 kreken boekdelen en «maken duidelijk dat franje er geen moment fen te pas kwam. n1edroevend was het knoei werk van alle zes basisspeel- Jers. Coach Murphy zag nog vel een sprankje hoop in het ptreden van de jeugd, die al Jiel de honneurs moest "aarnemen. Murphy gooide knuppel in het hoender- mokte en dreigde zelfs ^t toernooi verder af te ma- en zonder de sukkelende !K-sterren. Murphy: „Van fe basis speelde er echt geen Én goed. Dan komt er zo'n leisje uit de eerste divisie tarjolein de Jong, red.) in :t veld en die valt gewoon in positieve zin. Het is ongelooflijk. Mijn zes rters zijn toch de betere ïelsters in Nederland. En n zie je dit. Ik dacht na an- rhalve set al: over en slui ten. Ik geloof veel, maar niet in wonderen. Daarom heb ik de jeugd maar verder de kans gegeven ervaring op te doen tegen dit West-Duits- land. Ja, ik moest wel twee speelsters handhaven om de opstelling niet te veel door elkaar te husselen. Maar ook Keulen en Piersma horen er gewoon allang niet meer in thuis". Slappe instelling Spelverdeelster Petra van de Linde liep zich wezenloos om alles te herstellen, maar viel door de mand wegens een slappe instelling. Murhpy: „De spelverdeling was bar en boos. Er ging totaal geen lei ding van uit en Petra had he lemaal geen zelfvertrouwen". Van de Linde later: „We ge loofden er wel in en vooraf heerste er ook een goede spanning. Na de eerste fouten knapten we mentaal finaal af. We moeten het echt bij onszelf zoeken en zien dat we nog op tijd wakker worden. Want zo ver wegzakken is echt niet nodig". Van de Linde moet op dit toernooi de spelverdeling in haar eentje opknappen. Eer ste divisiespeelster Dennis Kraan komt duidelijk erva ring en lengte tekort, ver ving Van de Linde wel in de derde set tegen West-Duits- land, maar is bij lange na nog geen Martje de Vries, die op het EK in de spelverdeling assisteerde. Het vertrek van De Vries legt een verhoogde druk bij Van de Linde, die haar uitstapje naar de Itali aanse competite als beëindigd beschouwt. Zij kijkt met veel interesse naar het baanbre kende werk van Peter Murp hy als technisch-directeur van de volleybalbond en naar de vorderingen van bij voorbeeld een ploeg als Olympus uit Sneek. „Er moet iets gebeuren. Trainingsar- beid opschroeven en mee doen aan grote toernooien". Eigenlijk voldoet er maar één Westeuropees land aan de wensen van de blonde spel verdeelster. En dat is juist West-Duitsland, de triomfa tor van zaterdag. Daar zijn 20 trainingsuren in de week een normale zaak, terwijl de competitie er op een hoog ni veau staat. Van de Linde: „Je werkt je echt rot op trainin gen en in wedstrijden. En dat al drie jaar lang. Logisch dat ik geen zin heb om na het EK zover terug te vallen". Toch was er een groot ver schil tussen Nederland en West-Duitsland. Een verschil dat Carolien Keulen nog het ROME De kniebanden van Agnes Brunninkhuis zijn zoda nig aangetast, dat bij elke training of wedstrijd enkele meters tape nodig zijn om stabiliteit te verkrijgen. In de wedstrijd te gen West-Duitsland ging het ondanks dat mis met Brunnink huis. Bij een uiterste reddingsactie in de verdediging knalde zij weer op de gevoelige plek en moest even later hinkend het veld verlaten. Waarschijnlijk zal zij in de komende twee wed strijden rust krijgen, maar als het volgende beslissende duel tegen Hongarije weer in zicht komt, zal wel weer een beroep op haar worden gedaan. beste verwoordde: „Zij zijn gewoon verschrikkelijk ha nig. De arrogantie straalt er vanaf". Opschudding Murphy, zorgde de tijdens de nabesprekingen in de kleed kamer voor de nodige op schudding. „Ik heb ze voor de keuze gesteld. Of door gaan met de huidige zes of met de junioren. Ik ga net zo lief met de jeugd door als met de gevestigde namen. Als ik ze op tijd kan prikkelen, dan is er verder niets aan de hand. Met het niveau van de wedstrijd tegen West-Duits land ben je gewoon kansloos in dit toernooi. We moeten de mentale instelling op schroeven. Het is het beken de verhaal: zonder stress lukt er niets. Als de druk er is, dan moeten we wat anders tevoorschijn kunnen toveren. Maar ja, die compensatie in het koppie is er nog niet. Pas aan het eind van dit toernooi maak ik de balans op. Dan kan ik een indicatie geven hoe we door moeten gaan met het damesvolleybal in Nederland". Tegen de volleybaldwergen Venezuela en Australië krijgt Oranje volop de kans de wonden te likken. De druk is nu in ieder geval weg. Huil buien, die zaterdag ineens de kop opstaken bij enkele speelsters, helpen Holland niet aan een derde stek. De kans om dat nog te halen is klein, al kan woensdag winst op Hongarije al alles weer op de helling zetten. Vaststaat dat het wervelende West- Duitsland, dat met een ver schrikkelijk hoog tempo en prachtige aanvalscombinaties opviel, samen met Italië aan spraak maakt op de hoogste notering in het EK in Rome. RONALD WOUDENBERG ëze gecompliceerde situatie zijn de Belgische en Italiaanse motorcoureurs Liegeois en Casoli beland in Jama. Geen van beiden was ernstig gewond. 3ftAMA De Amerikaanse irrijder Freddie Spencer zich geen slechtere start het wegseizoen kunnen i^sen. In de eerste Grote ns, die van Spanje, viel de 51 geblesseerde wereldkam- i n gisteren in de 500cc eise in de veertiende ronde ,j met een geblokkeerde ach- j( em. Dat gebeurde uitgere- d in het jaar, waarin Spen- ook 's werelds beste in de Jpc, zich louter op de zwaar ste categorie wil richten. De Amerikanen beleefden toch al een slechte dag op het circuit van Jarama, doordat de Au straliër Wayne Gardner Eddie Lawson, Mike Baldwin en Randy Mamola voor bleef. De Nederlanders kwamen er, in het typisch Hollandse weer type met een temperatuur van negen graden en zware bewol king, in geen enkele categorie aan te pas. Honda-rijders Boet van Duimen en Henk van der Mark, respectievelijk vijftien de en dertiende, speelden in de 500cc een ondergeschikte rol. Ook Hans Spaan en Theo Timmer, tijdens de training zaterdag nog bij de eerste tien in de 80cc, belandden niet in de top van het klassement. Net als Henk van Kessel kwam Spaan ten val. Er gebeurde ook een ernstig ongeluk. De Honda van Didier de Radigues vloog buiten het Êarkoers en vatte vlam. De elg, eerst in het medisch cen trum van het circuit behan deld, werd later naar het zie- kenuis gebracht. Ook in de 250cc klasse, met Carlos Lava- do als winnaar na een span nend duel met de Westduitser Anton Mang, ging het fout. Vlak na het begin vond een massale valpartij plaats. De race werd enige minuten later opnieuw gestart. Ivan Lendl In een opmerkelijke houding tijdens de finale tegen Stefan Ed berg. EDE Ivan Lendl (on- der)kent de ware beteke nis van het woord plichts besef. De 26-jarige Tsje- choslowaak deed tijdens het eerste invitatie-tennis- toernooi in Ede wat hem te doen stond. Winnen dus, daar kon ook Stefan Edberg gistermiddag in de finale geen duimbreed tussen krijgen: 7-6, 6-3. Lendl had ook naar het evene ment kunnen komen om slechts het waanzinnig hoge startgeld van 90.000 dollar te mogen incasseren. Dan had de organisatie natuurlijk met de gebakken peren gezeten, maar de nummer één van de ATP- ranglijst komt waar ook ter wereld toch wel weer aan een exhibitie. Maar nee, hij wilde meer (eerste prijs 50.000 dol lar) en maakte zijn reputatie volledig waar. Niet alleen die van geldwolf, ook die van am bitieus tennisser. Die het een voudig niet kan verkopen een partij zomaar gewonnen te ge ven. Dus maakte Lendl („Ik heb mijn plicht gedaan, de rest is aan de organisatoren") een be hoorlijk gemotiveerde indruk en schaarde zich aldus in het rijtje favorieten voor de open Franse kampioenschappen, la ter deze maand in Parijs. Ed berg, in tegenstelling tot een aantal van zijn Zweedse land genoten (Mats Wilander, Hen- rik Sundström) geen échte gravelspecialist, gaf hem in de eerste set uitstekend partij. Die een uur duurde en tennis van hoog niveau bracht. Geen van beide spelers verspeelde zijn opslag en ook de aansluitende tiebreak ging aanvankelijk mooi gelijk op. Tot 3-3 althans, toen greep Lendl echt het ini tiatief en stoomde door naar 6- 3. Edberg sloeg nog eenmaal op de opslag van Lendl toe, maar even later was het beslis sende zevende punt voor de absolute favoriet een feit: 7-4. „Dat was een heel goede eerste set", zou Edberg later verkla ren. „Ik dacht hem ook te kunnen winnen, maar op de beslissende momenten was Lendl toch net even iets vas ter. Jammer. Daarna verslapte de concentratie enigszins". Het laatste was goed te merken, want Lendl brak in de tweede game van de tweede set door Edbergs opslag heen en die klap is de Zweed - die in Ede een nieuw racket uitprobeerde - nimmer meer te boven geko men: 6-3. „Ik heb hier goed wedstrijdrit me kunnen opdoen", aldus een tevreden ogende Lendl die i een knieblessure een maand lang weinig tennisbanen kon verkennen. „Ik speelde in het begin van dit toernooi wat te veel indoor-tennis. Maar dat ging langzaam maar zeker be ter en nu denk ik wel weer aardig aan het gravel gewend te zijn geraakt". Düsseldorf Lendl bereidt zich de komen de weken in de Verenigde Sta ten voor op de strijd op Roland Garros. Hij neemt niet deel aan de landenstrijd om de Na tions Cup in Düsseldorf. „Ik kom niet meer voor mijn land uit. Twee jaar geleden had ik al problemen met de Tsjechos- lowaakse tennisbond. Dat is toen bijgelegd en er zijn goede afspraken gemaakt. Ik zou wel spelen in de Davis Cup, maar niet in voor Tsjecho-Slowakije dubieuze landen als Zuid Afri ka, Chili, Israel en, ik meen ook, Taiwan. Die afspraken ben ik steeds nagekomen, maar de bond niet. Nu vind ik het genoeg, ze zullen het voortaan zonder mij moeten doen". Miloslav Mecir zal nu - samen met Tomas Smid en diens vas te dubbelspelpartner Pavel Slozil - de Oosteuropese belan gen in de Westduitse stad moe ten verdedigen. Mecir verloor zaterdag overigens in de halve finale van Lendl: 7-6, 7-5. In de tweede set kwam de 21-ja rige Tsjechoslo waak met 5-1 voor, maar daarna zakte hij ver terug en hoefde Lendl als nog niet aan de derde en be slissende set te geloven. Ed berg wees in de andere halve finale de in Ede bijzonder po pulaire Spanjaard Emilio San chez terug: 7-6, 6-3. Michiel Schapers, die in de kwartfinales van het herenen kelspel van Mecir had verlo ren, oogstte in elk geval nog enige voldoening door de fina le van het dubbelspel te berei ken. Met Sanchez was hij ech ter niet opgewassen tegen de Tsjechoslowaken Mecir/Smid: 6-2, 7-5. Schapers had in zijn afscheidswoord alle lof voor de organisatie. Behalve de ook in het weekeinde tegenvallen de publieke belangstelling, wa ren er op het Tesqua-complex dan ook weinig negatieve ge luiden te horen. DICK KIERS ZÜRICH Acacio da Sil va is gisteren in het kam pioenschap van Ztlrich een stapje verder geko men dan vorig jaar, toen hij tweede werd. Die overwinning van de in Zwitserland wonende Portugees was een vorm van rechtvaardigheid die niet altijd gebruik is bij de grote eendaagse wedstrij den voor professionals. Da Silva was zeer actief in de slotfase, waarin vijf keer de lastige Regenberg be klommen moest worden. Na de lange aanloop, waarin de renners van Raas opmerke lijk actief waren, ontsnapte in de finale een groep van elf man, bij wie Da Silva. De Ne derlandse ploeg leek daardoor met lege handen te blijven, maar Ducrot, Zoetemelk en Peeters brachten de groep weer terug waardoor voorman Adri van der Poel weer kan sen kreeg. Da Silva echter berustte niet in de hergroepering. Op het moment dat het elftal de hele groep over zich heen kreeg, sprong de 25-jarige Portugees opnieuw weg. Zijn voorsprong was en bleef minimaal, maar hij kreeg onverwachte mede werking. Motoren belemmer den zijn achtervolgers in de jacht op de eenzame vluchter, die binnen handbereik leek te zijn. Voornamelijk daardoor kwamen Steve Bauer en Adri van der Poel een lengte te kort in de laatste meters. Mo reno Argentin, winnaar van Luik-Bastenaken-Luik, kreeg geen kans zijn sprintkracht in te zetten. Op iets meer dan honderd meter van de streep viel hij in de hekken, kwam hard terecht, werd naar het ziekenhuis gebracht, waar een gebroken sleutelbeen werd ge constateerd. Vuelta Robert Millar mag zaterdag de purperrode leiderstrui in de Ronde van Spanje zijn kwijt geraakt, de Schot wordt in de karavaan toch beschouwd als de grootste kanshebber op de eindzege in de Vuelta. Zeker na de twaalfde etappe van gis teren over vier bergtoppen, waarin Millar geen tijd verloor op de nieuwe aanvoerder, de Spanjaard Alvara Pino. Met de koninginnerit door de Sierra Nevada in het verschiet wordt de 33 tellen achterstand van Millar door de ploeg Post als een uitstekende springplank gezien voor de definitieve machtsovername in de Spaan se ronde. Millar schoot zaterdag in de 29,6 kilometer lange tijdrit rond Valladolid tekort. De Schot maakte geen gebruik van het moderne, supersnelle materiaal. Zijn verlies in de rit tegen het uurwerk bedroeg aan de streep 1,09 op winnaar Charly Mottet, die zijn tweede ritzege behaalde. Belangrijker was evenwel de achterstand op Alvaro Pino, de 29-jarige kopman van de ploeg van Minguez. Pino was 41 secon den sneller en nam de leiders trui over met 33 seconden voorsprong. In de ploeg Post leefde na de tijdrit de vrees dat Millar bij de verdediging van zijn trui teveel gegeven zou hebben en daarvoor gisteren in de 258 ki lometer lange rit tussen Valla dolid en Segovia zou moeten boeten. Die vrees kwam niet uit. Vooral niet omdat de aan valslust in de karavaan na de zware inspanningen in de voorgaande dagen op een laag pitje stond. Charley Mottet rijdt met zijn speciale achterwiel op de zege in de tijdrit af in de ronde van Spanje.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15