Menselijke fout oorzaak ramp Speculaties over schade aan graanoogst van Sovjet-Unie Vergissing Amerikanen „Voorkom uitlevering IRA-leden aan Britten" „Meten van radio-activiteit onafhankelijk van overheid" RUSSISCHE PARTIJLEIDER: Jorbatsjov jwi jgt over ongeluk lissident reest esmetting warte Zee jnerikaanse cholieren cht besmet BUITENLAND EeidwOowuvnt ZATERDAG 3 MEI 1986 PAGINA 9 NDEN De vrees dat Russische suikerbieten- k u graanoogst is besmet 'por de radioactieve fall- van de kernramp in jjernobyl heeft op de erikaanse handels- irs voor een stormloop kopers voor beide lukten gezorgd en is de oorzaak van dat de lijzen gestegen zijn. ^ndelaren zeggen dat ze nog m berichten uit de eerste hand hebben ontvangen over de schade aan de gewassen, maar menen dat sommige ge bieden in de Oekraïne en in Polen waarschijnlijk wel ra dioactief besmet zullen zijn. De belangrijkste landbouw gronden in de Oekraïne liggen echter ten zuiden van Tsjerno- byl en anderen menen daarom dat deze gebieden tot nu toe onstnapt zijn aan de ergste ra dioactieve straling. De wind heeft de fall-out in noordelijke richting geblazen, over minder produktieve gebieden. Hoewel dus de onzekerheid over de schade aan de gewas sen nog voortduurt, nemen de handelaars geen risico's en probeert men zich zo goed mo gelijk in te dekken voor de toekomst. Het feit dat er in de wereld echter nog voldoende voorraad aan zowel suiker als graan is, heeft er voor gezorgd er slechts sprake is van een beperkte prijsstijging. Er wordt bovendien een record- oogst aan tarwe verwacht en ook de voorraad suiker zit dicht tegen haar record aan. De Oekraïne is een belangrij ke bron voor suikerbieten en wintergraan. Volgens deskun digen in Londen neemt het ge bied ongeveer de helft van de suikerbietenproduktie van de Sovjet-Unie voor haar reke ning. In een goed jaar produ ceert de Sovjet-Unie ongeveer acht miljoen ton, maar toch moet het land daarbij nog twee tot drie miljoen ton importe ren voornamelijk uit Cuba om aan de binnen landse vraag te kunnen vol doen. De Oekraïne levert ongeveer veertien procent van de Russi sche graanproduktie en is daarmee derde op de lijst van graanproducerende gebieden in de Sovjet-Unie. Hoewel de Sovjet-Unie er naar streeft voldoende graan voor de eigen consumptie te produceren, heeft men dit doel nog niet be reikt. In 1984/85 bedroeg de oogst slechts 170 miljoen ton en moest er een record van 57 miljoen ton aan tarwe en mais geïporteerd worden. De ver wachte betere oogst van 190 miljoen ton van dit seizoen zou de behoefte aan geïmporteerd graan terugbrengen tot 32 mil joen ton, aldus de laatste schat tingen. Wanneer de oogst nu mislukt vanwege de ramp in Tsjerno- byl zal er extra suiker en graan geïmporteerd moeten worden. Cuba verwacht echter een slechte suikerbietenoogst en daarom menen sommige waarnemers dat het voor Mos kou lastig zal zijn om voldoen de suiker te importeren. Ook kan een ernstige en uitgebrei de besmetting van het gebied bijvoorbeeld wanneer de radioactieve fall-out door dringt tot de watervoorraden die bestemd zijn voor irrigatie van het land op de lange termijn een flinke terugslag betekenen voor de Russische landbouw. Er bestaat ook een kans dat het vee door de straling be smet is geraakt, waardoor vlees, boter en melkprodukten schaarser worden. In bepaalde delen van Polen wordt net de bevolking wegens het besmet tingsgevaar afgeraden om melk te drinken en verse groenten te eten. Zelfs wanneer de werkelijke schade aan de gewassen te verwaarlozen is, zou de kern ramp nog altijd voor ernstige problemen in de Russische landbouw kunnen zorgen. In bepaalde gebieden zal het mis schien onmogelijk zijn om la ter in het jaar de oogst binnen te halen. Ook het transporte ren van graan naar de steden zou moeilijker kunnen verlo pen en er door het uitvallen van de kerncentrale van Tsjernobyl zou er een energie tekort kunnen ontstaan in de suikerbietfabrieken. De autoriteiten, die op dit mo ment belangrijkere zaken aan hun hoofd hebben, hebben nog niets losgelaten over eventueel besmette landbouwgrond of vee. Waarschijnlijk prevelen ze wel af en toe een schietge bedje dat de wind niet van richting zal veranderen, zodat de rijke landbouwgronden ten zuiden van Kiev zullen ont snappen aan de fall-out. aAMBURG Het hoofd 4n de communistische Ïtij in Moskou, Boris tsin, heeft voor de stduitse televisie ver klaard dat een menselijke ityjt de oorzaak is van de rip met de kerncentrale Tsjernobil. Hij zei dat nog steeds een zone rond de centrale is, die le vensgevaarlijk is voor mensen. Vier plaatsen binnen een straal van der tig kilometer zijn geëva cueerd, opdat de bewo ners niet besmet raken. Jeltsin vertelde dat de radio- activieti in het gebied welis waar aanzienlijk is gedaald sinds de ramp, maar dat de ra dio-actieve straling er nog steeds ongeveer 200 REM per uur is. Een dergelijke dosis is over langere periode dodelijk voor mense en dier. Doses van 500 REM of meer zijn vrijwel altijd direct dodelijk. Een een malige doses van 100 REM kan over het hele lichaam bloedar moede, bloedingen, infecties en misselijkheid veroorzaken. Jeltsin zei dat de Russische au-~ toriteiten het verspreiden van radio-activiteit uit de kernre actor bestrijden door met heli kopters lood, zand en het neu tronen absorberende element borium te laten vallen op de installatie. De uitstoot zou in middels tot een minimum zijn complex, op ongeveer 130 kilo- teruggebracht. meter ten noorden van Kiev. Volgens de partijleider zijn en- Eerder had Jeltsin de westerse kele waterreservoires in het pers beschuldigd de omvang gebied besmet, maar zou daar- van het ongeluk te overdrij- van niets te merken zijn in de ven teneinde de „anti-Sovjet rivieren. Direct na het onge- hysterie op te voeren". Hij was luk is de reactor gesloten, te vooral woedend over „flagran- samen met de andere drie re- te leugens" in sommige West actoren op het Tsjernobyl- duitse „bourgois-bladen". JDSKOU De Russische Jtijleider Michail Gorbatsjov Ipft gisteren in zijn eerste jknbare verklaring sinds het ■geluk in de kerncentrale Tsjernobil met geen ,ford over de ramp gerept. In daarvan propageerde hij van het Krem- 4 om te komen tot een ver- van kernproeven. S'rbatsjov's verklaring was i reactie op een boodschap arin Argentinië, India, fcxico, Tanzania, Zweden en itiekenland op een verbod m kernproeven aandrongen, «lgens een door het officiële ifsbureau Tass verspreide bevatte de op 8 april ver boodschap een drin- pd verzoek aan de Russische en de Amerikaanse pre sent Ronald Reagan om ast te maken met hun Ge- fefse ontwapeningsonder- ndelingen. Het antwoord n Gorbatsjov werd zes da- a na de ramp met de kern- atrale in Tsjernobil open- -ar gemaakt. Het enige offi- ile commentaar op de ramp jtaat uit een verklaring van iraad van ministers waarin twee doden en 197 gewon- i gesproken wordt. LmBURG Sovjetdissident bioloog Zjores Medvedev dat als gevolg van de tnp met de kerncentrale in [ernobyl het stuwmeer van t rivier Dnjepr en het kust- iter van de Zwarte Zee voor >ge tijd radioactief besmet |len zijn. Medvedev zei dit [een interview met de West- tse krant „Die Welt". De loog verklaarde dat „de veelheid radioactiviteit die vrijgekomen, niet alleen doende is om het stuwmeer de Dnjepr ernstig te he etten, maar ook om het ge- iiik van drinkwater in het bied voor lange tijd onmoge- p te maken. Bovendien be- het gevaar ook het wa- 1 aan de kusten van de farte Zee, omdat dit een ge iten zee is zonder openingen de oceaan". Medvedev in 1958 de kernramp Kysjtim wereldkundig. Bij pe ramp kwam toen ook een iioactieve wolk vrij, die in zuiden van de Oeral neer- YORK Bij een groep scholieren die te- jkeerde uit de Sovjet-Unie, sen lichte graad van radio- ieve besmetting geconsta- rd aan hun schoenen. Ver- edelijk hebben de scholie- in een gebied gelopen ar radioactieve stofdeeltjes ren neergedaald die afkom- waren uit de centrale in ernobil. De scholieren wa- i alleen in Leningrad en geweest en via Heisin- teruggereisd. Er was geen len tot bezorgdheid. Van groep Franse studenten terugkeerde uit Kiev en in ijs werd onderzocht op tling, bleek niemand be- Leden van de ME, dit keer niet in gevechtstenue, slepen een actievoerder bij de kerncentrale in Dodewaard weg. Borssele wacht blokkade BORSSELE De Zeeuwse Anti-Kernbeweging heeft zijn aanhang opgeroepen morgen de kerncentrale van Borssele te blokkeren van 14.30 tot 20.00 uur. Met de blokkade willen de actievoerders bereiken dat de voorbereiding voor de bouw van de tweede kerncentrale in Borssele wordt stopge zet en dat de bestaande kerncentrale onmiddellijk wordt stilgelegd. Ongeveer vijftig actievoerders hebben gistermiddag heel even symbolisch de kerncentrale bij Dodewaard geblok keerd. Het in- en uitgaande verkeer werd wel tot de centra le toegelaten. Italië beperkt invoer uit veel landen ROME Italië heeft in ver band met de kernramp beper kingen ingesteld van de in voer uit veertien Europese landen. Het schortte de ver koop van sommige verse groenten op en adviseerde kinderen onder de tien en zwangere vrouwen geen verse melk te drinken. Ook waar schuwde het de bevolking voor het eten van bladgroen ten als sla en kool. De minister van volksgezond heid, Constante Degan, ver bood de invoer van groente en dierlijke produkten uit de Oekraïne. Ook mogen geen le vende dieren en vlees van wild meer ingevoerd worden uit de rest van de Sovjet-Unie, Oostenrijk, Finland, Denemar ken, Noorwegen, Zweden, Zwitserland, Bulgarije, Honga rije, Tsjechoslowakije, Oost- Duitsland, Polen, Roemenië en Joegoslavië. Groenten en dier lijke produkten uit die landen mogen alleen ingevoerd wor den als er een officiëel certifi caat bijzit dat deze produkten voor 30 april zijn geoogst, ge slacht of geproduceerd. De mi nisteries van volksgezondheid en van de bescherming van de burgerbevolking maanden de Italianen al het fruit en alle groenten zorgvuldig te wassen, geen regenwater te drinken en het vee geen vers voer te ge ven. WASHINGTON Amerika heeft gisteren het bericht her roepen dat ook een tweede kerncentrale in Tsjernobil in brand zou staan. Men had dat geconcludeerd uit foto's van een satelliet. De mysterieuze tweede rode vlek op de foto is bijna zeker een brand in een fabriek die even naast de cen trale staat. Ondanks de her roeping van de tweede „melt down" blijft de Amerikaanse regering overtuigd van de enorme omvang van de ramp, die volgens haar veel groter is dan de Russische berichtge ving doet vermoeden. Volgens functionarissen is de kern van de reactor zaterdag gaan smel ten en is bij de reddingsopera tie zondag een chemische ex plosie ontstaan. Lee Thomas, voorzitter van het agentschap voor milieubewaking, ver klaarde dat niet met zekerheid gezegd kan worden dat de brand in de kerncentrale ge blust is, maar dat dit zeer waarschijnlijk wél het geval is. De Russen zeiden gisteren dat de brand volledig onder con trole is. Maar ook al zou de centrale nog branden, dan zou er nauwelijks meer uitstoot van radio-activiteit zijn. Smeekschriften uit Mazegevangenis in Belfast: BELFAST/DEN HAAG „Mannen werden één voor één uit hun cellen gedreven, tegen de grond getrapt en met geweren geslagen. In de tussen tijd werden persoonlijke bezit tingen in stukken gegooid. Vervolgens moesten de mannen naakt tussen waakhonden doorrennen. U kunt zich voorstellen dat ze zeer ernstig werden gebeten". Dit is geen be richt uit Chili, Afghanis tan of Zuid-Afrika, maar uit de Maze-gevangenis in het Noordierse Belfast. „De mannen" zijn in dit geval gevangen IRA-le den. De drie brieven die de buiten landredactie van deze krant de afgelopen dagen ontving, zijn in minuscule lettertjes ge schreven op aan elkaar ge plakte vloeitjes. Twee zijn on dertekend met „een mede-ge vangene"; de ander was niet persoonlijk ondertekend, maar is waarschijnlijk getekend door degene die de brief de ge vangenis uitsmokkelde. In de brieven wordt een oproep ge daan de twee IRA-leden die in ons land worden vastgehou den, Brendan MacFarlane en Gerard Kelly niet uit te wijzen naar Noord-Ierland. Deze zaak dient volgende week dinsdag in hoger beroep voor de Hoge Raad. MacFarlane (34) en Kelly (30) ontsnapten in september 1983 uit de Mazegevangenis en wer den op 16 januari in Amster dam aangehouden in het bezit van wapens en munitie. Tij dens de rechtszitting in maart eiste de officier van justitie uitlevering van de twee aan Ierland, op dat zij daar hun le venslange gevangenisstraf we gens moord en bomaanslagen moeten uitzitten. „MacFarlane en Kelly hebben de afgelopen vijftien jaar letterlijk op leven en dood gevochten om de ver wezenlijking van hun politiek ideaal (Noord-Ierland niet lan ger een Britse provincie, maar Iers, red.) dichterbij te bren gen, zo betoogde hun advocaat W.J. van Bennekom. Bedreigingen De brieven uit de Mazegevan genis kunnen de vraag doen rijzen of Nederland daar om humanitiare niet vanaf zou moeten zien. „Brendan Mac Farlane en Gerry Kelly lagen, evenals honderden medege vangenen, jarenlang naakt irf hun cellen. Ze mochten alleen komen kijken waneer anderen gemarteld, geslagen en mis bruikt werden. Zij leden ver schrikkelijke ontberingen voordat zij ontsnapten". „Het Nederlandse volk heeft ook geleden onder bezettin gen: jullie voorouders hebben geleden onder Britse handen, maar misschien kwam voor jullie het uur der waarheid on der nazi-terrorisme. In deze tijden zijn honderden Ieren in koelen bloed gedood door de zelfde Britse krachten troepen waartegen MacFarlane en Kelly en ontelbare anderen zich verzetten. Als de twee Ierse mannen (MacFarlane en Kelly, red) wederom in de handen van de Britten vallen, zal de ondervraging en marte ling doorgaan". „Gevangenbewakers hebben al vele bedreigingen tegen Brendans' leven geuit en wij twijfelen er niet aan of die be dreigingen worden uitgevoerd. Ontsnapte gevangenen, die te- wv"?. jf.rU v.A.™ y— --v-viA -v -«Ï A1V;U,' 5 xV-V' - w-iT."v. sTU'.r.V"'** S..A- Cv - tv SWU. 'V... 0 ^5 w«--sr V-o CQC4IV4 c. V «i i. - v-«- v Eén van de brieven die de buitenlandredactie van deze krant een dezer dagen ontving. rug zijn gebracht, werden her- lang bloedend achtergelaten haaldelijk bewusteloos gesla- voordat hij hulp kreeg". De gen. Ook die gevangene die brieven eindigen met: „Ik een schot in zijn been had en smeek u alles te doen wat in niet eens kon staan, werd be- Uw macht ligt om uitwijzing te wusteloos geslagen en uren- voorkomen". Groninger onderzoeker meet drie keer per etmaal straling GRONINGEN „Als wetenschapsman heb je de morele plicht om metingen te doen naar radio-acti viteit wanneer je daartoe de mogelijkheden hebt. Die metingen moeten onafhankelijk van de over heid worden gedaan, dat laten de gebeurtenissen in de Sovjet-Unie duidelijk zien. De bevolking moet kunnen rekenen op onafhankelijke voorlichting". Dat zijn de beweegredenen van dr. R. de Meijer, universitair hoofddocent aan de Rijksuniversiteit te Groningen om drie keer per etmaal metingen te verrichten naar de hoeveelheid radio-activiteit in de lucht in Groningen. Behalve aan de overheid stelt hij de resultaten van zijn onderzoek beschik baar aan de media. Dinsdagmiddag is hij daar mee begonnen en sindsdien heeft hij overdag en 's avonds metingen ver richt. Gistermorgen was De Meijer die als eerste een lichte verhoging van radio-activiteit in Nederland constateerde. Noch de regering, noch de Rijksuniversiteit of een andere organisatie hadden hem gevraagd de metingen te verrich ten. Hij nam daartoe zelf het initiatief nadat hij van het on geluk had gehoord. Dat hij van mening is dat het onderzoek moet worden gedaan door onafhankelijke instanties bete kent overigens niet dat hij geen vertrouwen heeft in de Ne derlandse overheid. De Meijer is natuurkundige en verbonden aan het Kernfy sisch Versneller Instituut (KVI) in Paddepoel. Bij dit insti tuut wordt onderzoek verricht naar de structuur van ato men. Hij is verantwoordelijk voor de stralingsveiligheid bin nen het instituut. De metingen in Groningen worden op een schijnbaar simpele manier verricht. Op het dak van het Kernfysisch Versneller Instituut hebben de onderzoekers een luchtpomp en een oude gasmeter neer gezet. Met behulp van die pomp wordt anderhalve kubieke meter lucht per uur aangezogen. De lucht komt door een fil- tertje dat na enige tijd wordt verwijderd. Dat filter nemen de onderzoekers mee naar beneden waar het in een compu ter wordt gestopt. Beelscherm De computer kan dan de hoeveelheid gammastraling meten dat aanwezig is in het stof dat op het filter is achtergeble ven. De computer geeft precies aan van welke scheikundige elementen zoals cesium en jodium de straling afkom stig is. Dat is dan op een beeldscherm af te lezen. Op een eenvoudig schoolbord houden de onderzoekers de resultaten van de verschillende metingen bij. Behalve in Groningen worden op nog enkele plaatsen in ons land metingen verricht. Dat gebeurt door het KNMI en door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne in Bilthoven. De Meijer geeft de resultaten van zijn onder zoek door aan een coördinator in Den Haag die de resultaten van alle metingen in Nederland vergelijkt. Ook dit weekeinde is de heer De Meijer doorgegaan met zijn metingen. Drie keer per etmaal, en wanneer de overheid er om vraagt nog vaker. Tijd om de krant te lezen heeft hij de komende tijd ook niet want hij blijft meten tot het probleem niet meer relevant is.' Wat vindt De Meijer van het ongeluk in de kerncentrale in Tsjernobyl? „Er is nog veel te weinig informatie beschikbaar om daar een oordeel over te kunnen geven. In ieder geval vind ik dat de Russen verplicht zijn om alle informatie te geven. Al leen van rampen kun je leren hoe je iets beter kunt beveili gen. Zo heeft de burgerluchtvaart geleerd van de vliegtuig ongelukken die er zijn geweest", zegt hij. Of uit dit ongeluk nu gebleken is dat kernenergie een on veilige manier is om energie op te wekken, daarover wil De Meijer zich niet uitlaten. „Ik ben natuurkundige en geen deskundige op het gebied van kernenergie. Wel weet ik dat de kans op ongelukken in Nederlandse kerncentrales theo retisch ook aanwezig is. Het is onzin om dat te ontkennen. Het gaat er echter om om dat risico zoveel mogelijk te be perken en aanvaardbaar te maken".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9