Waldheim tekende Hitiers opdracht voor executie a Als Chun niet toegeeftzal een tragedie volgen vv Khadaffy torpedeert Arabische top Een cadeau van formaat Razzia in Santiago Franse kernmacht kan Star Wars uitschakelen Senaat bruskeert Reagan ZUIDKOREAANSE DISSIDENT LEE VREESTDE TOEKOMST: Bewijzen belasting fraude ex-premier verjaard BUITENLAND SaidacQowumt ZATERDAG 3 MEI 1906 PAGINA 7 SANTIAGO Eenheden van dt luchtmacht en parachutisten ziji gisteren arbeiderswijken in San tiago binnengevallen en hebber een onbekend aantal mensen op gepakt. Volgens oogetuigen trok ken de troepen, gekleed in ge vechtstenue, twee wijken binnen. Donderdag, de dag van de arbeid, werd een man in het hoofd ge schoten en werden bijna duizend mensen gearresteerd die probeer den een protestmars te houden tegen generaal Pinochet. De meeste arrestanten werden later vrijgelaten. Wraakmoorden radicale Sikhs AMRITSAR In de Indiase deelstaat Punjab zijn zeker zeven mensen vermoord in een vermoedelijke wraakac tie van radicale Sikhs. On der de slachtoffers is ook po liticus Gulzar Singh, een Sikh en lid van de Congres- partij. Radicale Sikhs had den in de Gouden Tempel de onafhankelijk staat Kha- listan uitgeroepen. Daarop bestormden politie en com mandotroepen het heiligdom van de Sikhs. De Sikhs zei den dat ze een vernietigend antwoord zouden geven op deze aanval. WASHINGTON In een rapport van een Franse re geringscommissie wordt gesteld dat de Franse kern macht in staat is Star Wars buiten werking te stellen. De Fransen zouden in staat zijn dit door president Reagan bepleitte afweerschild in de ruimte binnen te dringen. Het rapport suggereert de Franse regering zelf onderzoek te doen naar ruimtewapens en middelen om zich tegen die wapens te verdedigen. Van de NAVO- bondgenoten hebben alleen West-Duitsland en Groot- Brittannië erin toegestemd op de een of andere manier mee te werken aan het Star Wars-onderzoek. Frank rijk, een militair onafhankelijk lid van de NAVO, heeft een eigen kernmacht. Het rapport komt tevens tot de conclusie dat geen van de twee supermachten de ko mende 25 jaar in staat zal zijn een raketafweersysteem in de ruimte te stationeren. Noorwegen krijgt minderheidskabinet OSLO De Noorse Ar beiderspartij zal een min derheidskabinet samen stellen nu premier Kaare Willoch het ontslag van zijn conservatieve coalitie regering heeft ingediend. Partijleider Brundtland zei dat zij een verzoek van koning Olav heeft aan vaard om een nieuwe re gering te formeren. Het demissionaire kabinet van Kaare Willoch zal aanblii- ven tot Brundtland vol gende week de samenstel ling van het nieuwe kabi net bekendmaakt. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Ameri kaanse Senaat is er, merkwaardi gerwijze zonder veel moeite, in geslaagd een compromis te berei ken voor de begroting voor 1987. Een grotere meerderheid van zo wel de republikeinen als demo craten bleek achter een begro tingsplan te staan, dat voorziet in een belastingverhoging van 13.1 miljard dollar en een verlaging van de defensieuitgaven van 19 miljard dollar. Het in de Senaat bereikte com promis is bepaald niet kansloos in het door de democraten gedomi neerde Huis van Afgevaardigden, waar het nu moet worden be sproken. Wordt het daar goedge keurd, dan stevent president Reagan die een fel tegenstander is van de voorstellen, weer op een forse nederlaag af. Zoals be kend is de president er tot dusver ook niet in geslaagd 100 miljoen dollar hulp los te krijgen voor de Contra's in Nicaragua. Ook zijn zeer ambitieuze belastingplannen stuiten op grote bezwaren in het Amerikaanse Congres. De in vloedrijke republikeinse senator Bob Dole heeft nog geprobeerd de president over te halen zich achter het plan te scharen, maar dat is niet gelukt. NBC KOMT MET BETOZEN UIT DAGBOEK DUITSE LEGER NEW YORK De Oos tenrijkse presidentskandi daat Kurt Waldheim heeft op 8 augustus 1943 in een register van het Duitse le ger opdrachten van Adolf Hitler opgetekend om een groep Griekse partizanen te laten executeren en an deren naar werkkampen af te voeren. Dit heeft het Amerikaanse televisiesta tion NBC gemeld. NBC baseert zich op een dag boek van het Duitse leger dat door hoogleraar Ro bert Herzstein van de uni versiteit van South Caroli na is ontdekt in het Ame rikaanse Nationale Ar chief. Volgens Herzstein moet de voormalig secre taris-generaal van de Ver enigde Naties „zonder eni ge twijfel" geweten heb ben dat burgers zouden worden gedood. Wadheim zelf heeft altijd ver- klard dat hij tolk was en ont ken! dat hij afwist van execu ties Uit dë aantekeningen blijlt dat de Italiaanse bevel- hebend generaal weigerde de ordes uit te Voeren. De Eerste Ber^ivisie van de Wehr- maat nam de instructies over en tierde ze wel uit. Naa aanleiding van de affaire Waliheim heeft de Israëlische amhssadeur bij de Verenigde Natis de VN verzocht de ar- chieen inzake oorlogsmisda den oor het publiek open te stelln. Volgens hem zijn er nog «telbaar veel zaken waar niemnd nog weet van heeft. De c'faire Waldheim is daar van iaar een topje van de ijs berg, meent de Israëliër. Be- halvi voor deze zaak werden de rchieven eerder alleen opemaar gemaakt voor de op- sporiig van de oorlogsmisda diger Adolf Eichmann, Josef Menple en Klaus Barbie. Zie «rder opening Finale Op de laatste verkiezingsbijeenkomst bezocht Kurt Waldheidm de plaats Wiener Neustadt, waar de militaire academie is gevestigd. Links naast hem zijn vrouw Sissi, rechts de gouverneur van neder- Oostenrijk Siegfried Ludwig. In Stockholm schrobden Zweedse joden de stoep voor de Oos tenrijkse ambassade, uit protest tegen de vermoede betrokken heid van Waldheim bij executies in Joegoslavië. Tijdens Hitiers regime werden Weense joden gedwongen de straten in hun stad op eenzelfde manier schoon te maken. VV DEN HAAG De Zuid- koreaanse oppositieleider Kim Dea Jung heeft de studenten, die dagelijks demonstraties organiseren tegen de regering Chun, niet meer in de hand. Rel- i len en straatgevechten, zelfs enkele zelfverbran dingen zijn een niet onge bruikelijk tafereel in de universiteitssteden; het aantal opgepakte studen- iten loopt in de vele hon derden. Maar de studen ten hebben hun eigen verenigingen en leiders en laten zich weinig gele gen liggen aan de oproep van Jung het geweld te matijen. „Nu vordt er met molotov- cocktals gegooid, maar wat moet dat worden tijdens de 01ym|ische Spelen. Het leger zal ni't zo snel gericht op de mensei schieten, maar ,ze krij gen vin hogerhand opdracht alles e doen om de Spelen rustig te laten verlopen en de studeiten geen kans te geven de fe.tiviteiten te verstoren. Dat bitekent op z'n minst een helebffil traangas. De studen ten zillen echter van hun kant alles ondernemen om aandaiht te krijgen". Lee Slin-Bom, dissident en in 1982 raar de Verenigde Staten gevlucht maakt zich ernstig bezorgd over de situatie in Zuid-Korea. „Ik schaam mij voor deze regering, die volle dig uit de tijd is en zich staan de houdt met behulp vhn le ger, intimidatie en martelin gen. Het leger, maar ook de politie is wreed. De regering firobeert de oppositie te verde en door middel van geweld". Lee durft niet te zeggen of de deelnemers aan de Olympi sche Spelen, met name die uit de Verenigde Staten gevaar lo pen door naar Seoel te komen. „Geweld is nog een betrekke lijk nieuw fenomeen. In 1980 werden geen molotovcocktails gegooid en bovendien hoorde je toen ook geen slogans tegen de Amerikanen. De anti-Ame rikaanse houding is pas van de laatste tijd". De reden van alle oproer was de weigering van president Chun vrije presidentsverkie zingen uit te schrijven en wel vóór de Olympische Spelen. Ten tijde van het gesprek met Lee was echter nog niet be kend dat Chun zou toegeven dat een aantal hervormingen toch nodig is. De generaal deelde het parlement woens dag mee te overwegen toch voor de Spelen in 1988 een president te laten kiezen via een volksstemming en niet zo als voorheen via een kiescolle ge. Vrije presidentsverkiezingen is één van de belangrijkste ei sen van de oppositie. Inwilli ging daarvan zou een geweldi ge doorbraak zijn in de Zuid- koreaanse politiek, maar het ligt voor de hand dat de oppo sitie een afwachtende houding zal aannemen en eerst concre te toezeggingen wil horen in plaats van „overwegingen". Bovendien heeft de oppositie nog wel een aantal wensen op het lijstje staan zoals uitbrei ding van de democratische rechten, bijvoorbeeld vrijheid van drukpers en meningsui ting. Lee Shin-Bom was gedurende zijn studie rechten actief in de Oppositionele studentenbewe ging. Hij werd tegelijk met op positieleider Kim Dea Juhg opgepakt en gevangen gezet wegens het organiseren van demonstraties. Tijdens die ge vangenschap is hij zwaar ge marteld. Na twee jaar liet de regering hem gaan en Lee vertrok naar de VS, waar hij werd herenigd met vrouw en kind. Hij was in Nederland voor een paar vergaderingen met de landelijke afdeling van Amnesty. Deze mensenrech tenorganisatie maakt zich al veel jaren zorgen over de be handeling van gedetineerden. „De huidige machthebber Chun Doo Whan zal de reali teit moeten accepteren dat het volk het anders wil. Niet voor niets won de oppositie in 1982 dertig procent van de stem men tegen 35 procent voor de regeringspartij", aldus Lee. Merkwaardige is alleen dat de winnende partij automatisch 61 zetels extra krijgt in het parlement. Chuns partij bezet 148 van de 276 zetels in het parlement. Slechts 90 zetels zijn voor de grootste oppositie partij, de Nieuwe Koreaanse Democratische Partij en 20 voor de veel kleinere Kore aanse Nationale Partij. De ove rige zetels worden bezet door onafhankelijke afgevaardig den. Lee: „Onze cruciale zorg is het herstel van de democratie. Niet de Olympische Spelen. Maar onlusten tijdens die Spe len zullen een heel negatief gevolg hebben voor Zuid-Ko rea. Ik ben bang dat er bloed verloren zal gaan. Als Chun niet toegeeft, zal een tragedie volgen: hij zal door een volks macht worden verwijderd, ten koste van veel mensenlevens en een deuk in de economie". JOOS PERSOON BRUSSEL De voormalige Belgische premier Paul Van den Boeynants moet volgens zijn advocaten worden vrijge sproken van de hem ten laste gelegde belastingfraude. Vori ge maand had de openbare aanklager in het proces voor de rechtbank in Brussel om een „zeer strenge straf" ge vraagd. Vanden Boeynants, die zijn politieke loopbaan combineerde met een profijte lijke handel in vleeswaren en onroerend goed, zou de Belgi sche fiscus tussen 1967 en 1982 voor ten minste elf miljoen gulden hebben opgelicht. De advocaten van de Brusselse christen-democraat hebben de afgelopen weken in lange en soms spitsvondige juridische betogen geprobeerd de recht bank ervan te overtuigen dat het Openbaar Ministerie niet over een schijn van bewijs be schikt om de beschuldigingen hard te maken. Ze werden daarbij geruggesteund door het feit dat een aantal sleutelfigu ren in de ondoorzichtige fi nanciële constructies rond Vanden Boeynants inmiddels het tijdelijke voor het eeuwige hebben verwisseld. Dat het ge heugen van de aangeklaagde zelf hem regelmatig in de steek laat maakt de zaak er voor de rechter niet eenvoudi ger op. Gisteren leken de verdedigers bovendien een punt te scoren met hun bewering dat VDB, zoals de ex-premier in de volksmond wordt genoemd, niet kan worden veroordeeld voor feiten die inmiddels zijn verjaard. Volgens het Open baar Ministerie had Vanden Boeynants weliswaar geduren de al die jaren de permanente opzet om de belasting te ont duiken, maar men mag zich toch niet baseren op verjaarde feiten in het dossier om niet- verjaarde feiten te bewijzen, aldus één van de advocaten. Rechter Carlos Amores y Mar tinez Amore gaf daarop te kennen dat de rechtbank in derdaad zal moeten beginnen met het strafrechtelijk beoor delen van de niet-verjaarde feiten, en dit alleen op basis van niet-verjaarde gegevens. Het proces, dat begin dit jaar na een eindeloze voorberei ding begon, zal waarschijnlijk in de komende weken worden afgesloten met de replieken van de openbare aanklager en de verdediging. Daarna krijgt de voormalige „keizer van België" zelf nog het laatste woord. Zeven doden in Zuid-Afrika JOHANNESBURG Ten minste zeven mensen, onder wie twee politiemannen, zijn gedood tijdens onlusten in Zuid-Afrika. Deze ontstonden na de algemene staking op 1 mei, waaraan door miljoenen zwarten werd deelgenomen. Intussen werd de zwarte Ang licaanse bisschop Sigisbert Ndwandwe door de politie vrijgelaten. Dat gebeurde een uur voordat zijn collega-bis schop Desmond Tutu een mars zou leiden naar het politiebu reau waar Ndwandwe werd vastgehouden. Mevrouw O. de A.-ven Z. te V. Mijn man zei nog. Kanen lezen geen Kranten. Toch heb ik mijn lieve mooie Blekkie terug gekregen. Weet u hoe? Met één kleine advertentie In zo'n rubriek die de dagbladen allemaal hebben. Voor een paar gulden. Ik zeg tegen mijn man. katten lezen dan wel geen kranten, maar mensen schijnen die advertentietjes te spellen" Het dagblad la uw goedkoopste kontaktadres. SUSKE EN WISKEDE BONKIGE BAARDEN (e) Standaard Uitgeverij. Antwerpen7W©esp Amerikaanse helm spoelt aan in Libië LONDEN De Libische tele visie heeft beelden laten zien van een helm, waarover werd gezegd dat deze is aangespoeld op een strand en afkomstig was van een van de piloten die heeft deelgenomen aan de Amerikaanse aanval op Libië van 15 april. Ook werd een beeld getoond van een deel van een wrak dat werd toege schreven aan een Amneri- kaanse vliegtuig. Op de helm stond de naam Lorence en was de aanduiding 28 mar te zien. Dat is vermoedelijk de datum waarop de helm verstrekt was. De Amerikaanse luchtmacht meldde na de aanval op Libië dat een F-lll bommenwerper was neergehaald door de Li- biërs. Aquino ontslaat hoofd van politie MANILA President Cora- zon Aquino van de Filippijnen heeft generaal Cabrera, het hoofd van politie in Manila, ontslagen. De reden daarvoor is dat hij de protestacties van Marcos-getrouwen niet onder controle heeft weten te hou den. De afgezette Filipijnse president Ferdinand Marcos zal overigens worden gearres teerd zodra hij terugkeert naar zijn land. Dat zei gisteren de woordvoerder van de Filipijn se minister van defensie. Mar cos liet onlangs doorschemeren dat hij wel terug wil naar zijn land en de macht overnemen. FES De Libische leider kolonel Khadaffy heeft in feite de vaststelling van de Arabische topconferen tie dit weekeinde getorpe deerd. Hij stond er name lijk op dat die zou worden gehouden in Sebha, een afgelegen oase in de Libi sche woestijn. Arabische ministers van buitenland se zaken spraken elkaar deze week twee dagen in Fes, Marokko, om een topconferentie voor te be reiden, waarvan de Ma rokkaanse koning Hassan II hoopte dat deze van daag kon worden geo pend. Maar de ministers vertrokken gisteren uit Fes na slechts te hebben besloten over zes weken opnieuw bijeen te komen. Khadaffy heeft verklaard de discussie op de top te willen beperken tot de Amerikaanse aanvallen op Tripoli en Ben ghazi op 15 april. Bovendien zei de Libische leider alleen de top te zullen bijwonen als die in Libië zou plaatsvinden. Arabische diplomaten zeiden dat nog niet duidelijk is waar om Khadaffy besloot de top conferentie onmogelijk te ma ken. Sommige argumenteer den dat de Libische leider niet had verwacht dat een top bij een kon worden gebracht toen hij zijn oproep daartoe lan ceerde. Toen zaken zouden worden gedaan, moest hij een uitweg vinden omdat hij op dit moment zijn land niet wil ver laten. Andere afgevaardigden meen den dat Khadaffy liever de eenzame held en het enige slachtoffer van de confrontatie met Washington wil lijken, omdat hij weet dat hij alleen steun in woorden zou krijgen van pro-westerse Arabische staten. De isolering van Libië in de Arabische wereld bleek toen de ministers Libië tijdens de slotzitting geen enkel ge meenschappelijk Arabisch ant woord aanboden op de Ameri kaanse luchtaanvallen op Li bië. De Syrische minister van buitenlandse zaken, Farouk al- Shara, stelde voor in één zin de Amerikaanse aanval te ver oordelen, zo werd vernomen in conferentiekringen. Op de vraag van voorzitter Filali wat de andere afgevaardigden daarvan vonden, volgde een Ongemakkelijke stilte. Sen luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nol I Sm Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Saüm Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de handdoek aan: Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ier j Ceidac Qowuvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7