„Juf, zullen we nu bidden aan tafel fo*dae(Soimwt kerk en wereld Gemeenschap van kerken organiseert Jom Hasjoah-herdenking Den Haag Boff: conservatieve kardinaal Sales ontrouw aan paus CcidócSotnant Kerncentrales: langdurig uitstel li brieven lezers ACHTERGROND ZATERDAG 3 MEI 1986 PAGINA Roep om biecht in protestants Zurich Uit een in 1984 begonnen ..Disputation" (meningspeiling) in de Hervormde Kerk van Zurich, waarbij alle gemeenteleden zoveel mogelijk werden betrokken, is een opmerkelijk ver langen tevoorschijn gekomen In de stad waar kerkhervor mer UI rich Zwingli zijn kudde uit de Rooms-Katholieke Kerk uitleidde, blijkt bij de protestantse gemeenteleden ster ke behoefte te bestaan aan de mogelijkheid een biechtgesprek te voeren. De uitwerking en evaluatie van alle gevoerde ge sprekken toont aan, dat de meerderheid van de leden af schaffing van de biecht na de overgang tot het protestantisme een groot verlies vindt. Deze leden wensen het scheppen van de mogelijkheid. af te komen van gewetensnood door ver- trouwvol beraad met een pastor. De kerkeraad wil nu een „vrijwillige evangelische biecht" mogelijk maken. Zuidafrikaanse katholieke scholen morren Oversten van religieuze ord«n in Zuid-Afrika werkzaam in het schoolwezen hebben op een vorige week gehouden confe rentie besloten verzet te voeren tegen een komende rege ringsmaatregel, die het percentage zwarte leerlingen op parti culiere scholen wil beperken. De ontwerp-voorschriften zijn zo samengesteld dat naarmate het percentage zwarte leerlin gen de limiet overstijgt, de overheidssubsidie drastisch daalt. Het omgekeerde is dan ook waar naarmate meer blanke leerlingen de betrokken school bezoeken krijgt die meer overheidsgeld. De orde-oversten hebben de indruk gekregen dat de Zuidafrikaanse overheid het percentage zwarte leerlin gen op hun scholen wil beperken tot 10, daar zij de conse quenties op lange termijn vreest als sprake is van niet-ge- scheiden ontwikkeling van zwart en blank. Wie de mensen kent, heeft verstand. Wie zichzelf kent, is verlicht. „Jezus is niet God. Hij KATHOLICITEIT SCHOOL BLIJKT OOK UIT HOUDING TOT KINDEREN kan het niet zijn, want Allah is één". Zo maar een opmerking in een klas van de r.-k. basis school „De Triangel" in Den Haag met, in af wachting van nieuw bouw, vestigingen aan de Van Ostadestraat, de Hoefkade en in het clubhuis De Mussen. Een voorbeeld hoe de leerkrachten vrijwel dagelijks worden ge confronteerd met de realiteit van de christe lijke minderheid in een Haagse binnenstads- wijk. Van de ruim tweehonderd leerlingen zijn er een kleine veertig als katholiek opgegeven. Alle anderen zijn kinde ren van moslims, hindoes of van Nederlandse on kerkelijke ouders. Wat is in zo'n situatie het ka tholieke karakter van de school?. Een gesprek met een vertegenwoordiging van het team: Annemarie de Haan, Tiny Kijzers, Anneke van Marwijk en Willy van Rooij en Sylvia Cors- mit. „Onze School is natuurlijk waarin over God wordt ge heel anders katholiek dan praakt. waarin wordt gebe- vroeger Onze katholieke den of gezongen. „We heb- identiteit moet vooral blijken ben al lang niet meer de ge uit de houding tegenover de J 'jjjr kinderen en de wereld. We kunnen hier niet zoveel met de uiterlijke tekenen van het Bidden is bij ons iets wat je katholiek-zijn. Mijn geloof is doet als je ervaart: nu kan het en nu moet het. Kinde ren voelen dat aan. Het komt voor dat kinderen vragen: juf, zullen we nu bidden? En: dat liedje de achtergrond van het wer ken in de klas. Vooral in de praktijk moet het katholiek- zijn duidelijk worden, vind ik", zegt een van hen. Aan de juf, zullen we nogeens zingen' hand van een lesvoorbeeld legt ze uit hoe wordt gepro beerd katholiek onderwijs te "geven: „We hebben het the ma „Sta eens even stil" in de klas behandeld. In de ge sprekken daarover kwam aan de orde dat kinderen, t maar ook grote mensen het Ieder kind vertelde uit eig fiin vinden als anderen ..eens ervaring hoe thuis gebeden Of de ervaring in de klas toen het ging over de hou dingen bij het bidden in de verschillende godsdiensten. fijn vinden als anderen „eens ervaring hoe thuis gebeden eien stil staan" bij hen. Om Gemeenschappelijk te delen in verdriet of pijn, de ontdekking dat het er maar ook om samen blij te bij het gebed gaat om dicht zijn. In zo n gesprek komen ^God m^ijn. Een inndoe- de kinderen met hun verha len van alleen zijn, van ver langen naar gezelligheid en warmte. Bijvoorbeeld het kind dat zegt: „Ik zou zo .graag nog eens met oma pra ten. Maar dat kan niet meer. want ze is dood. Opa zegt dat ze nu bij God is. in de hemel. Maar ik weet niet waar de hemel is". Zulke uitspraken zijn aanlei ding om aan de klas te vra gen: „Kennen jullie God?". De antwoorden van de mos lim- en hindoekinderen staan naast die vanuit mijn over tuiging; ieder heeft eenzelfde recht om vanuit eigen tradi tie en beleving te geloven. En het is verrassend hoe je 'zo met elkaar tot „grote" con clusies kunt komen. Bijvoor beeld dat het bij iedereen gaat om God. En we beseffen allemaal dat het goed is om met Hem te leven". Kinderen zijn religieus, zo is de ervaring op De Triangel. Ze zijn gevoelig voor de sfeer kindje vertelde dat bij hen thuis altijd een lichtje brandt, voor God. Toen zei plotseling een kind, terwijl het naar kunnen gaan, maar ze komen bij ons. Moeten wij dan de deur dicht doen? Het heeft er mee te maken dat ouders op onze school iets herkennen van het religieuze besef; met Respect voor (kinderen uit) andere godsdiensten, ook op het schoolplein gemeld, wordt benadrukt dat onze school een katholieke is. De confrontatie met vragen en opmerkingen van anders gelovige kinderen is voor de katholieke leerkrachten een „loutering". „Je wordt ge dwongen voor jezelf en voor de kinderen verantwoording af te leggen. En kinderen la ten zich niet met een kluitje in het riet sturen, die hebben direkt in de gaten of je eer lijk bent, of het echt is wat je zegt". Daarin ligt besloten het antwoord op de vraag hoe het eigenlijke katholieke in De Triangel aan de orde komt: door de „afgedwon gen" eerlijkheid van de leer krachten. „Kinderen besef fen ook heel goed dat een moslim anders gelooft dan Drie een katholiek. Die verschil- teamleden: len komen regelmatig aan de (v.l.n.r.) orde. Ze weten ook dat onze Anneke van school een katholieke is. Wij Marwijk, Sylvia vieren kerstfeest en de ande- Corsmit en re chrisltelijke feesten, maar Annemarie de geven ook aandacht aan de Haan feesten van hindoes en mos- lims. Voor de meeste anders- het feit dat voor ons God rea- gelovige ouders is dat hele- Üteit is. En bovendien, wan- maal geen bezwaar", neer een leerling wordt aan- LÜTSEN KOOISTRA Geen machtsmisbruik Eerlijke ontmoeting 't Wordt nogal eens gezegd: een katholie ke school in een oude stadswijk met veel buitenlandse leerlingen, maakt misbruik van de omstandigheden. Eigenlijk zou die katholieke school haar identiteit moeten opgeven en bijvoorbeeld bijzon der neutraal moeten worden. „Er is geen sprake van machtsmisbruik", menen de districtscatecheten Ad de Gruyter en Frans Holtkamp. Ze zijn als onderwijsbe- geleiders de rooms-katholieke basisscho len in Den Haag van dienst wat betreft de identiteits- en catechesevraagstukken. „Er is geen sprake van taktiek of opzet om als katholieke school zoveel mogelijk hindoe- of moslimkinderen te krijgen. Er is eerder sprake van een ontwikke ling die de scholen is overvallen Ze erkennen dat het voor buitenstaan ders niet gemakkelijk is de combinatie te maken: katholieke school met als groot- lingen worden spontaan door ste groep leerlingen niet-katholieke kin- de ouders bij ons worden deren. Er is het gevaar dat die buiten- aangemeld. Ze zouden net zo staanders de school van „bekeringsijver" goed naar de openbare school beschuldigen. Bekeren taboe De leerkrachten van De Tri angel kunnen hun identiteit niet verloochenen, maar er worden geen pogingen ge daan de kinderen te „beke ren". Wel is er de houding om mensen tot hun recht te laten komen, voortkomend uit de eigen overtuiging. „We willen een „open huis" zijn, in navolging van Jezus die de deur voor iedereen open liet staan". We zijn het niet eens met mensen die menen dat katholieke scholen geen hin- doestaanse of moslimkinde ren moet aannemen. De leer- „Wat ons betreft is dat niet aan de orde. Dat zou inderdaad machtsmisbruik zijn: kinderen die in een hun vreemde (gods dienstige) cultuur worden geplaatst na drukkelijk beïnvloeden naar jouw eigen overtuiging. Voor ons is er veel eerder sprake van voorwaarden scheppen voor een eerlijke ontmoeting tussen kinderen uit de verschillende geloofstradities. Hindoe-gebruiken. moslim-gewoonten maar ook de katholieke eigenheid op een eerlijke wijze aan de orde stellen. Dus proberen als katholieke school de andere religies recht te doen. Door informatie te geven, maar ook door bijvoorbeeld uit de Koran te lezen". De eigenheid van de katholieke school kan daarbij volop overeind blijven, me nen de onderwijsbegeleiders. „De eerlij ke ontmoeting met anders gelovigen be tekent niet een verloochening van de ei gen overtuiging. Eerder is het tegendeel waar. Je bent met elkaar bezig over de diepste vragen. Voor een deel kun je el kaar daarin herkennen, voor het overige kun je constateren dat je verschilt. Die overeenkomsten en afwijkende menin gen worden in een eerlijk gesprek niet verdoezeld, maar juist duidelijker". Praktisch gesproken komt de identiteit van de katholieke school tot uiting in bijvoorbeeld de voorbereiding op het vormsel. Daaraan doen alleen katholieke kinderen mee. Maar het verschijnsel „vormsel" wordt wel met alle leerlingen besproken. Want in veel godsdiensten zijn er vergelijkebare vormen van initia tie en zodoende kan er wederzijdse her kenning ontstaan. De vraag naar een afspiegeling van de zeer gevarieerde schoolbevolking in het bestuur, is een heel moeilijke, menen de heren Holtkamp en De Gruyter. Dat ou ders mogelijkheden moeten hebben om betrokken te zijn op wat er in de school gebeurt, is duidelijk. Maar het is de vraag of alle problemen zijn opgelost als er bijvoorbeeld een moslimouder in het bestuur van de schoolvereniging of - stichting zit. Bijvoorbeeld het probleem van de representativiteit: dé moslim be staat niet; er zijn vele „variëteiten" bin nen de islam. Overigens onderzoeken in Den Haag en kele r.-.k. schoolbesturen de mogelijk heid hoe vertegenwoordigers van diver se cultureel-etnische groepen direkter bij het bestuur te betrekken. Voor de tweede maal in Den Haag wordt op initiatief van de Haagse gemeenschap van kerken met een speciale dienst in de Kloosterkerk Jom Hasjoah herdacht, de dag waarop de joden de ver nietiging van hun volk tij dens de Tweede Wereldoor log memoreren. Dit zal gebeuren op zondag 11 mei om half acht. Het is de bedoeling van de Haagse kerken voortaan elk jaar aandacht te vragen voor Jom Hasjoah. De datum zal zo veel mogelijk aansluiten bij de joodse Jom Hasjoah-her denking. Deze heeft dit jaar plaats op 5 mei en daar het niet mogelijk is dan joodse medewerkers te vragen heb ben de kerken besloten hun bijeenkomst een week later te houden. De dag is voorbereid in sa menwerking met leden van de Liberaal-joodse gemeente in Den Haag onder wie rab bijn Awhram Soetendorp, die ook het woord zal voeren in de Haagse Kloosterkerk. Daarnaast zullen onder meer spreken de Haagse deken Jac. Kwaaitaal en ds. Van der Linden, voorzitter van de Haagse Raad van Kerken. Verder zullen leerlingen van het Eerste VCL een bijdrage leveren aan de bijeenkomst. De eerste Jom Hasjoah-her denking die van kerkelijke zijde op touw werd gezet, had twee jaar geleden plaats in de Rotterdamse Laurenskerk. Sindsien trekken deze bijeen komsten een groot publiek. Vorig jaar waren er in een afgeladen Kloosterkerk mi nimaal achthonderd man. Dit jaar zijn er op initiatief van plaatselijke raden van ker ken bijeenkomsten in Utrecht, Rotterdam en 's- Hertogenbosch. In Amster dam hebben de kerken de mensen opgeroepen zich aan te sluiten bij de joodse Jom Hasjoah-herdenking op het plein voor de Hollandsche Schouwburg op 5 mei. In joodse kring wordt in het algemeen met instemming gereageerd op de initiatieven van de christelijke kerken, hoewel de medewerking van plaats tot plaats verschilt. In Den Haag komt de medewer king van de Liberaal-joodse gemeente, in Rotterdam van de orthodoxe joden. Niet al tijd wordt in joodse kringen altijd even gunstig gerea geerd op de met de herden king gepaard gaande joods- christelijke dialoog. Bij de or- thopdoxe joden leeft het be sef dat de kloof met de chris tenen onoverbrugbaar is, maar, aldus mevrouw H. gel derblom, men vindt elkaar in de overtuiging dat je als mensen niettemnin van el kaar kan leren en de waak zaamheid met betrekking tot ongunstige ontwikkelingen kan bevorderen. Deken Kwaaitaal ziet in het huidige terrorisme en het opkomende anitsemitisme en het nieuwe gevoel van onveiligheid dat de joden soms besluipt op nieuw het gevaar dat christe nen en joden uit elkaar wor den gespeeld. Hij wil dat voorkomen, juist door het houden van zo'n Jom Hasjoa- herdenking. PAUL VAN VELTHOVEN Rabbijn A. Soetendorp Deken J. Kwaaitaal De Braziliaanse bevrijdingstheoloog Leonardo Boff meent dat de als conservatief bekend staande aartsbisschop van Rio de Janeiro, kardinaal Eugenio Sales, „ontrouw is aan de paus". De kardinaal moet volgens hem „gehoorzaamheid tonen zoals hij dat vorig jaar ook van mij eiste", toen Boff door het Vati- caan tot stilzwijgen was veroordeeld. Leonardo Boff verscheen donderdag voor het eerst na de op heffing van de zwijgplicht weer in het openbaar tijdens de 1 mei-viering in de deelstaat Rio de Janeiro. Hij hekelde de re cente „schandelijke beslissing" van kardinaal Sales om twee vooruitstrevende docenten van de rooms-katholieke universi teit van Rio de Janeiro op grond van hun ideeën te ontslaan. Volgens Boff handelde de kardinaal „tegen de wil in van de paus" en in strijd met de strekking van de brief, die Johannes Paulus II vorige maand stuurde aan de Braziliaanse bisschop pen. Hij riep de kardinaal voorts op het jongste Vaticaanse document over de bevrijdingstheologie te accepteren en in praktijk te brengen. „Het ontslag van de twee docenten is hiermee volledig in strijd", aldus Boff. Leonardo Boff verzekerde, dat tijdens de recente bijeenkom sten met Braziliaanse bisschoppen in het Vaticaan, de paus zich ervan bewust is geworden „dat de Braziliaanse Kerk veel serieuzer en eensgezinder is dan bleek uit bepaalde in formaties die hij van de conservatieve vleugel ontving". Groentesoep varkensfricandeau met bloemkool en aardappelen choeoladedessert Nodig voor twee personen: 0,5 liter bouillon van 100 g runderpoelet, stukje bloemkool, 1 wortel, stukje prei, 12 g vermicelli, selderij: 400 g varkensfricandeau (voor 2 dagen), 40 g boter, zout, peper, uitje, oregano, tijm; bloemkool, zout, 10 g boter, halve lepel azijn, peterselie: Vi tot 1 kg aardappelen 1 lepel rozijnen, 1 lepel rum, 0,4 liter chocoladevla, 0,5 dl slagroom, 10 g basterdsuiker. Breng de bouillon aan de kook met het gare en kleingesne den poelet en stukjes groenten, strooi er al roerende de ver micelli in en laat de soep tien minuten koken. Voeg op het laatst fijngeknipte selderij toe. Braad het stuk fricandeau in ruim een half uur gaar in de boter. Strooi direct na het dichtschroeien zout en peper over het vlees en leg er halverwege de braadtijd kleingesneden ui en kruiden naast. Maak de jus met weinig water af en zeef hem. Kook de in grove stukken verdeelde bloemkool in tien mi nuten gaar. Leg de uitgelekte groente in het oorspronkelijke model in een warme schaal. Laat de boter lichtbruin worden, voeg de azijn toe en schenk het mengseltje over de bloem kool. Strooi daarover royaal fijngeknipte peterselie. Kook de rozijnen tien minuten in weinig water, laat ze uit lekken en koud worden en zet ze enige uren weg met de rum. Meng de rum-rozijnen daarna door de vla. Klop de slagroom met de basterdsuiker stijf en garneer er het dessert mee. Menutip voor maandag: varkensfricandeu met andijviesla en gebakken aardappelen, citroengriesmeelvla. JEANNE In deze kabinetsperiode wordt geen beslissing genomen ovefr< de vestigingsplaatsen in ons land voor nieuwe kerncentrale*^ Die conclusie hebben de regeringspartijen CDA en VVfij razendsnel getrokken uit de ramp met de kerncentrale in hd^ Russische Tsjernobyl. Het feit dat over twee en een halv^, week de kamerverkiezingen worden gehouden heeft duid^ lijk een belangrijke, zo niet doorslaggevende rol bij dit b%n sluit gespeeld. HET uitstel heeft voor de procedure rond de vestigini plaats van de kerncentrales vrij vergaande gevolgen. Het I sluit betekent immers niet zomaar een paar weken uitsl maar een vertraging van minstens een half jaar. Het is zei de vraag of de procedure nog wel ooit afgemaakt zal worder Als er immers een kabinet van andere signatuur moet woi den gevormd, dan komen die kerncentrales er voorlopig lemaal niet meer. h De ministers en de regeringsfracties stonden met de rug te|( gen de muur. De ministers omdat zij volgende week in hfy kamerdebat over kerncentrales wel over de noodzakelijk^ informatie zouden moeten beschikken over wat er met (\ii Russsiche kerncentrale is gebeurd. En ook de regeringspartitcl en konden niet anders besluiten. CDA en VVD zouden inF mers wel gek zijn geweest om, bij de huidige verontrusting dwars tegen de publieke opinie in een besluit te nemen ove,g de plaatsen waar in ons land kerncentrales zouden moetefr komen. Pj MINISTER Van Aardenne heeft er zich eerder deze weeee duidelijk te gemakkelijk van afgemaakt, toen hij verklaard1* dat een ramp als in de Sovjet-Unie in ons land niet zou kun nen voorkomen. Er moet nu eerst maar eens duidelijk woki den aangetoond waarom dat niet mogelijk is. De CDA-fractie kan zich overigens troosten met de weteA^ schap dat zij alsnog het verkiezingsprogramma uit 1982 ka nakomen. Daarin staat immers dat er in de periode van kabinet-Lubbers niet definitief over de bouw van kerncei)^1 trales zou worden beslist. 'r lil Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Tamils Vietnamcomité, Angola- en Grenadacomité... Dit lijstje is met tientallen namen aan te vullen. Een Sri Lanka-comité is er natuurlijk ook. Alle we ten (of wisten) ze precies, wel ke guerrilla-groepering in ver re landen de macht moet krij gen. Als dat ideaal bereikt is en men maakt er ginds vervol gens een dictatuur of een puinhoop van, dan hoor je die comité s niet meer. Vorig jaar voerden Russische vliegtuigen voor goed geld tienduizenden Tamils naar Oost-Berlijn. Van daar sluisde men ze via de me tro naar het Westen: „Alstu blieft, een leuk probleem!" Een paar dagen na aankomst stonden de eerstaangekome- nen met keurige Nederland stalige folders vol eenzijdige informatie over hun vader land op strategische plaatsen in o.a. Den Haag. Onder de eersten die eigen woonruimte kregen, waren er die lotgeno ten daar voor een woekerbe- drag impropten. Al spoedig hoorden we van contacten met de drugswereld. „Arme* Ta mils", dachten we, „meteen het mikpunt van dealers". Of lag dat anders? In Italië werd een netwerk van honderd Ta mils met 20 kilo heroïne opge rold. Een kwestie van zichzelf verrijken, of financiering van de guerrilla thuis, ten koste van Europa? Toen de stroom Tamils aan wies tot 3 a 4 duizend, en regering om respectabele redj nen besloot tot de bekende geling, wisten Tamil-woc voerders precies te vertell^j hoe het er in Nederland poG tiek voorstond, en dat „dj rechtse regering" hen strijd met de Nederlandse w< behandelde. Daarna de beke£' de tv-beelden van Tamils dr niet naar alleszins aanvaarr' bare onderkomens wildeL „verkenners" vooruitstuurdeG enz. Niet bepaald de houdin van mensen die nog maar juir een „hel" ontvlucht zijn. E een Tamil-woordvoerder zoify der een zweem van beduu) heid op de televisie, laat staa spijt of schaamte. Het heeft <n weinig van dat de Tamils mi een acceptabele instelling nat hier zijn gekomen. En zek/< lijkt, dat ze hier een begele ding krijgen die veel heeft vq, ophitsing. Weet een of andC' comité daar misschien ie|9 van? W. Jansen, DEN HAAG. Tamils (2) Hoe is het mogelijk, dat Tamils, die hier binnen gekomen, eten, drinken, bed, plus per week twintjj gulden zakgeld krijgen, hu tehuizen in brand steken. Hje is geen wonder dat ze in hije eigen land niet konden bty€ ven, als zij daar ook zo lee^ den. En ze krijgen vervolge^ weer een ander onderkomen Ze moesten maar eens ga«( zien waar zij het beter kunn^] krijgen. Ik krijg aow, waar blij mee ben, fhaar ik hou aftrek van alles geen twini gulden over. Onlangs brak mijn bril en die moet ik z< betalen: ruim 300,- en d; van mijn 1.000,- per maan! Wie kan dat? En die knap^j worden goed verzorgd. L. de Ruiter, DEN HAAG. ia Warm De BILT (KNMI) Vandaag wordt het opnieuw warm' en in het binnenland kan op som mige plaatsen de temperatuur oplopen tot 26 graden. In de loop van de dag kan daardoor, vooral in het zuiden van ons land, een locale regen- of on weersbui tot ontwikkeling ko men. De wind is meestentijds matig uit het zuidoosten, maar aan de kust en op het IJssel- meer wordt de wind vrij krachtig. Morgen dringt koele re oceaanlucht van de Golf van Biscaje tot over ons land door. Op de overgang van het zomerse weer en die koele oceaanlucht zijn morgen op uitgebreidere schaal onweers buien mogelijk, waarbij flinke windstoten kunnen voorko men. Vanaf maandag krijgt het weer een wisselvallig ka rakter. Nu en dan buien en een middagtemperatuur rond de 18 graden. Vooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Scandinavie: Eerst zon nig en temperatuur oplopend tot circa 20 graden, vanaf maandag enkele regen- of on weersbuien. Britse Eilanden: Regen- en on weersbuien. Middagtempera tuur van 12 graden in Ierland tot 17 graden in de omgeving van Londen. Benelux: Morgen nog warm, maar in de loop van de dag onweersbuien gevolgd door af koeling. Frankrijk: Regen- en onweers buien. Middagtemperatuur van 12 graden in Bretagne tot 22 graden in Zuid-Frankrijk. Duitsland: Morgen zonnig warm met middagtempera tui rond 25 graden, maandag oi weersbuien gevolgd door koeling. |e Alpengebied: Regen- en ok weersbuien. MiddagtemperL tuur rond 20 graden. j Portugal en Spanje: Vooral het noorden regen- en weersbuien, in het zuiden ke perioden met zon. temperatuur van aan de Atlantische graden aan de Costa en de Costa Blanca. Italië en de Joegoslaviscl kust: Regen- en onweersbuie Middagtemperatuur van 20 25 graden. Eelde Eindhoven Den Helder Athene Barcelona Berlijn

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2