finale Volleybal dames voor krachttoer in Rome Manager Kees Ploegsma: „Wij blijven kopen" acht echte top in Europa onhaalbaar Stoppen ZATERDAG 3 MEI 1986 Kees Ploegsma hoopt dat Ajax en Feyenoord zich kunnen optrekken aan PSV, dat zich inmiddels weer heeft voorzien van een aantal nieuwe spelers. EINDHOVEN - Jarenlang werd PSV versleten voor een verzame ling provincialen, die op hun klompen hadden moeten kunnen aanvoelen dat succes niet te koop is. Dat is inmiddels een vervaagd beeld. De Eindhovense club staat sinds dit seizoen te boek als een „slokop", die Nederland ook kwa litatief aan het ontgroeien is. Com mercieel manager Kees Ploegsma heeft al lang leren leven met de ge dachte dat PSV in den lande nooit echt populair zal worden. Ook al, omdat de machtige gloeilampenfa briek in het zuiden des lands altijd zo nadrukkelijk in verband wordt gebracht met Brabants voetbaltrots, die per traditie heel wat minder avontuur en jeugdig elan in z'n spel pleegt te leggen dan oplei dingsinstituut Ajax. Acht jaar lang heeft PSV niet een hoofd rol kunnen grijpen en als vaste deelne mer aan de Europese bekertoernooien kwam het sinds 1978 - toen onder lei ding van Kees Rijvers zowel de landsti tel als de UEFA Cup in de prijzenkast mocht worden opgeborgen - niet meer door de tweede ronde. Reden ook voor i Kees Ploegsma om met gemengde ge voelens terug te blikken op zijn op 1 au gustus 1979 begonnen dienstverband. ..Qua werken is het prima geweest, het is een verschrikkelijk leuke baan. Maar sportief gezien was het zeven jaar lang een catastrofe". Ploegsma kan echter binnenkort opge lucht ademhalen. De van Philips afkom stige manager, die zelf tot z'n achttiende „op redelijk niveau" bij PSV speelde tot een ongeluk zijn carrière abrupt afbrak, kende destijds als opvolger van monu ment Ben van Gelder een moeizame start bij de Eindhovenaren. Zijn eerste I aankoop (Terry Maybank, op advies van I de in de top toen ook nog onwennige I Thijs Libregts) werd een regelrechte flop. „Zeven jaar lang begonnen we steeds weer met het idee, dat het kampioen schap er die keer in zat voor ons. En als je dan elke keer weer struikelt, krijg je verschrikkelijk veel ellende op je dak, omdat je het in de ogen van de buiten wacht niet goed gedaan hebt". Tot het volgens PSV vorig jaar niet ver der kon. Na maandenlang ongeslagen te zijn gebleven, was PSV opeens niet meer vooruit te branden. De landstitel ver dween opnieuw uit het zicht en FC Utrecht bereikte in Eindhoven de beker finale tegen landskampioen Ajax. De or ganisatie veranderde via de entree van technisch-directeur Hans Kraay, wat wennen was voor Ploegsma en vooral voor Jan Reker, de trainer die daarvoor eigen baas was, maar nu nog slechts het veldwerk en de coaching mocht verrich ten. De ingeslagen weg leidde echter wel tot de nu op handen zijnde landstitel. PSV kan die morgen al grijpen als het aan het duel tegen Roda JC in Kerkrade een punt meer overhoudt dan Ajax aan z'n wedstrijd tegen Fortuna Sittard. An ders zal het volgende week op eigen veld tegen Go Ahead Eagles ongetwijfeld z'n frustraties van acht jaar van zich af schudden. Maar de titel is nog maar het begin... Alle topclubs Kees Ploegsma eerst over de entree van Kraay, die nu alle vaderlandse topclubs heeft gerund. „Voor mij is er verschrik kelijk weinig veranderd. Wel, dat ik daarvoor ook baas was over de trainers en dat ik me ook enorm veel bemoeide met het technische verhaal, de scouting, al dat soort zaken. Dat is wat losgekop peld. Ik overleg met Kraay, hij komt met zijn adviezen, die brengen we dan in het bestuur, maar de verantwoiprding voor dat technische stuk ligt duidelijk bij hem". „Vroeger ging ik nogal veel achter een trainer staan, was ik als manager-be stuurslid ook mede uitvoerder van die adviezen. Voor de rest is het voor mij ROME - „Het is maar goed dat we geen andere trainer met dit karwei hebben opgezadeld. Die had het dubbel zo moeilijk gehad". De technisch-directeur van de volley- balbond, de Brabander Peter Murphy, stapt gemakkelijk heen over de aanvankelijke twijfel om door te gaan met de vrouwenploeg, die hij het Europese kampioen schap zo glansrijk naar brons leid de. Het „verzilveren" van dat ere metaal moet vanaf gisteren plaats vinden bij het B-wereldkampioen schap in Rome, waar Oranje zich wil plaatsen voor de A-poule, die in september in Tsjecho-Slowakije aantreedt. „Ze denken dat ik een plaats bij de eerste drie in Rome zo maar uit de mouw schud. Nee, de massa is niet realistisch meer. In de topsport werkt dat niet zo en gaat alles niet zo maar". Drie weken lang zwoegde Oranje zich door een voorbereidingsprogramma heen, dat eigenlijk veel te intensief was, ma?r wel pure noodzaak. Logerend in Deventer, trainend in Gorssel en her en derm-den lande zesmaal tegen Tsjecho- Slowakije en driemaal tegen België spe lend. Een programma dat normaal ge sproken enige maanden vergt werd door de erg lange competitie samengepropt in luttele weekjes. „Het WK in de B-groep in Rome wordt heel erg moeilijk voor ons. Je mist ge woon scherpte. De spelersgroep is gewis seld, Martje de Vries en Irene Klunder namen afscheid als basisspeelsters. Je le vert dus niveau in, dat is duidelijk. Ui teraard is angst een slechte raadgever. Grote stap Als ploeg moet je na een periode hard werken kunnen oogsten, maar je moet ook een mindere periode leren accepte ren. Dat moet ik als trainer, maar dat moeten de meiden ook. Met het Europe se brons moeten we leren omgaan. Het is uitgesloten dat er tweemaal vlak ach- exact hetzelfde gebleven. Ik blijf de con tractbesprekingen doen en het aan- en verkoopbeleid aan de hand van advie zen van Kraay. Het is een ietsje minder werk op dat terrein en dat is eigenlijk ook wel correct. Ik was een halve trainer aan het worden. Dat betekende dat een aantal andere zaken niet goed meer aan de orde kwam". De veranderde aanpak leidde mede tot de landstitel, maar in de toernooien om de KNVB-beker en de UEFA Cup was het eindstation opnieuw vroegtijdig be reikt. „Dat zijn ook dingen die je storen en die niet goed zijn. Die beker, dat kan gebeuren, dat je er bij Feyenoord uitge knikkerd wordt. In het UEFA-Cuptoer- nooi hebben we het, denk ik, slecht ge daan. Ik denk dat we essentiële fouten gemaakt hebben. We zijn bepaald niet de mindere geweest, met name in Rus land (tegen Dnjepr) hebben we die wed strijd weggegeven. Dan zie je in een elf tal toch nog een aantal dingen ontbre ken, waardoor je er internationaal nog niet bent". Echtetop En dat toch vooral is het streven, al zal de echte top in Europa volgens Ploegs ma al niet meer haalbaar zijn. „Je moet ook je eigen grenzen kennen. We probe ren aansluiting te vinden met die top. Want je kunt je toch niet meten met clubs als Barcelona, hoewel dat geen we reldelftal heeft. Maar het heeft wel een heel bolwerk achter zich staan, maakt veel grotere recettes, wat hier überhaupt onmogelijk is". „Waar het met het Nederlandse voetbal op de lange duur naar toegaat, kan ik ook niet één, twee, drie zeggen. Ik geloof alleen niet dat de Nederlandse competi tie in deze vorm over tien tot vijftien jaar nog bestaat. Wij hoeven dat niet te zeggen, maar is Nederland rijp voor 37 clubs? Dan zegt iedereen nee, maar het op tafel leggen doet niemand. Je moet naar full-professionalisme van zestien clubs in de eredivisie, waar je dan ook veel meer van kunt verlangen. Daardoor gaat de kwaliteit omhoog. Dat zou bete kenen dat een aantal afvalt. Nou, als je dat zegt. zegt iedereen: ja. Behalve wan- Peter Murphy heeft Zijn verwachtingspatroon niet te optimistisch ingekleurd voor het WK volleybal li- groep in Rome dat gisteren van start is gegaan. ter elkaar een topprestatie geleverd wordt. Zo werkt dat niet. Er is altijd een teruggang". „Niet voor niets is het vrouwenvolleybal een grote stap vooruit gegaan door die medaille en vooral door het voorafgaan de trainingsproces. Niveau hebben we ingeleverd, maar trainingstechnisch zijn we nu verder. De jonge meiden pakken alles erg snel op. Eigenlijk kan het da mesteam de toekomst zonder zorgen te gemoet zien. Ja, ik mis nog twee goede en jonge spelverdeelsters, terwijl nu mei den als Weersing (Olympus) en Van Eyk (DVO) niet van de partij zijn. Know how is er dus zat". Murphy moest afgelopen winter lijd zaam toezien hoe zijn speelsters in de vaderlandse competitie in slaap werden neer het geschreven staat, dan kan het opeens niet meer. Natuurlijk is het haal baar. Als de koek door minder clubs ge deeld moet worden, is er ook meer mo gelijk". „Ik denk dat een aantal zaken bij de KNVB in Zeist trouwens toch niet goed gebeurt. Daar is momenteel nog te veel mogelijk. Van bovenaf moet een veel strakker beleid gevoerd worden, zoals in Duitsland. Wij kunnen hier met 37 clubs altijd overal over blijven praten. Ook over de schulden van een aantal clubs. Je hebt vergaderingen waarin je denkt: verrek, wie is dat nou weer. Ik loop nou acht jaar mee, maar onderhand ken je de helft niet meer. Mensen kennen de stuk ken niet, weten niet waar het over gaat en kijken alleen wie de hand opsteken. En dan zie je ze denken, dat wordt de meerderheid, laat ik mijn hand er ook maar bij doen. Zo is de hele Filmnet-af- faire aangenomen. Ze denken: ik steek m'n vinger maar op. Dan kan ik 10 of 15.000 gulden krijgen en ze komen toch niet bij mij. Maar ze kijken niet naar het totaalbeeld. Dat is het grote probleem in de voetballerij op het ogenblik: je hebt te weinig mensen die nog echt verstand van zaken hebben. Er wordt maar wat aangerommeld". „We krijgen het met z'n allen steeds weer voor elkaar de emmer met ellende naar buiten te kieperen. Hier bij PSV hebben we ook vaak genoeg trammelant en herrie. Wij proberen de vuile was binnen te houden. En dat lukt aardig, maar daar moet je verdomd veel disci pline voor opbrengen". Moeilijker In bijvoorbeeld Amsterdam (Ajax) en Rotterdam (Feyenoord) is dat blijkbaar moeilijker. Ploegsma: „Bij Ajax kan dat best tactiek zijn. In Amsterdam moet je misschien een klimaat creëren waardoor je de zaak bewust op scherp zet. Bij Fey enoord is het dom, daar praten ze met z'n zessen naar buiten. Wij houden die toestanden liever binnenshuis. Een kwestie van taken verdelen en je daar aan houden". Wie de wind mee heeft en de toppositie inneemt, heeft echter makkelijk praten. gesust. Slechts Petra van der Linde en Carolien Keulen gingen in Italië op zoek naar gelijkwaardige concurrentie. De rest en met name het oppermachtige Olym pus uit Sneek reisde Nederland af voor nietszeggende driesetters. Murphy: „Ei genlijk eet je nu van twee wallen. Voor het EK werd het clubkampioenschap wel aangepast. Voor het WK waren slechts twee competitieronden vervroegd". „Kijk nu naar Italië. Daar gaan ze na het WK B-groep gewoon weer verder met de play-ofis. OK, het zal me worst zijn wat de andere ploegen in Rome vooraf ge daan hebben. Wij hebben het in elk ge val behoorlijk gedaan tegen de Tsjechos- lowaakse dames. Daarna hebben we gas teruggenomen, ons hersteld tegen de Bel gen, waarna we in Rome in de training Al heeft ook die medaille een keerzijde. De al dan niet vermeende arrogantie van de macht ondervindt weerstanden. Wat Ploegsma weer eens duidelijk werd, toen bleek dat PSV na Eric Gerets, Ruud Gullit en Frank Arnesen ook nog eens Gerald Vanenburg en Ronald Koe man en mogelijk zelfs Frank Rijkaard (allen Ajax) op de korrel nam. „Er zijn twee of drie clubs die het bepa len. Ook in Frankrijk, Belgiè, Engeland en zelfs Duitsland is dat een beetje zo. Ik hoop alleen dat Ajax en Feyenoord goed terug komen. Van die wedstrijden moet je het toch voor een groot deel hebben. Voor de spanning, voor de toe schouwersaantallen. Ik ben er ook heilig van overtuigd dat ze er weer bij komen. Want ook zij realiseren zich dat wil het Nederlandse voetbal weer kans van sla gen hebben, je dan op een weg als de onze moet gaan. Anders valt alles als een pudding in elkaar". „Ik denk dat Nederland op het ogenblik een lichting fantastische voetballers heeft, beter dan welk land ook. Maar nou moeten ze wel echt aan de bak. Ho pelijk kom je toch weer aan zes clubs die redelijk met elkaar om de prijzen vech ten. Maar inderdaad, als je je nek uit steekt in Nederland word je niet popu lair. In andere landen wordt wat wij doen als normaal beschouwd. Niemand gaat op zijn achterste benen staan als Ju- ventus of Manchester United zich ver sterkt, daar hoort het bij de voetbalwet ten. Maar dat kan hier niet. Kan ik me heel goed voorstellen, hoor, veel clubs kunnen het niet en geven erop af. Maar wat wil men dan? Dat wij er ook mee stoppen? Dat is het enige alternatief'. Doodzonde „Kijk nou naar AZ, dat is toch doodzon de. Ik bedoel dit: maak dan overal een heidsworst van, dan krijgen wij hier ook geen hond meer. Je krijgt in de toekomst zoveel concurrentie van de televisie, dat als je geen top meer brengt of er niet naar probeert te streven, de mensen niet meer uit hun stoel komen. Je kunt elk weekeinde vier tot vijf uur voetbal op televisie zien, van de hele top in Europa. weer gas konden geven. Belangrijk is dat de ploeg zaterdag in balans is tegen West-Duitsland". Problemen In de serie oefenduels bleek overduide lijk dat de echte „schwung" er nog niet in zat bij Oranje. Speelsters als Keulen, Van der Linde en Brunninkhuis kwa men behoorlijk in de problemen. Tal van kleine blessures staken de kop op, terwijl er ook nog studiebeslommeringen tussendoor kwamen. Het simplistische volleybalspelletje dat Nederland speelde tijdens de „eigen" EK is vast niet meer voldoende in Rome. Murphy: „Ja, blokkerend komen we ge woon wat te kort. Technisch zijn we achteruit gegaan. Ook moesten we ons verdedigings-systeem aanpassen, omdat bijvoorbeeld de Tsjechoslowaakse da mes gewoon over ons blok heensloegen. Daarom waren zij zo'n fantastische spar ring-partner. We komen er alleen met keihard werken. De meiden dachten eerst dat het zo wel ging lopen, maar dat pakte anders uit. Keulen en Van der Linde zijn duidelijk nog niet in vorm. Wat ze moeten doen, doen ze niet opti maal. Maar dat zelfvertrouwen kan er ineens weer zijn. Zij moeten normaal ge sproken wat uitstralen naar het team, dan kan de rest er wat van meepikken". Jeugd In Rome wisselt Oranje toppers tegen West-Duitsland en Hongarije in de voorronde af met minder aansprekende partijen tegen Nieuw-Zeeland, Venezue la en Australië. Pas volgend weekeinde zullen Italië, Bulgarije en Polen voor meer serieuze tegenstand zorgen. „Wij zijn in elk geval niet de favoriet in Rome", erkent Murphy, maar de menta le belasting van het EK-brons zal zeker doorwerken. „Ik heb alles nu goed op een rijtje. Schat onze kansen om bij de eerste dne te komen fifty-fifty. Het as pect spanning komt er nu weer bij en dat is interessant voor mij als coach. Sommigen gaan onder spanning beter spelen, een aantal komt er overheen, ter wijl er ook altijd een paar onderdoor gaan". Dacht je dat degene die hier een elftal ziet dat hem niet aantrekt, waarin hij geen aansprekende namen vindt, nog naar het stadion komt? Ja, één of twee keer per jaar nog". „Er zijn hele grote groepen mensen, die alleen naar PSV komen kijken omdat Gullit hier loopt. En als je die niet haalt, voetbalt hij in Italië of ergens anders. En dan gaan we allemaal voor de tv zitten kijken hoe hij het daar doet. Wij wensen daar nog niet aan mee te doen, of ons dat nu in dank wordt afgenomen of niet. We willen hier een club neerzetten die aantrekkelijk is en waarmee je ook inter nationaal verder kunt". Wat het voor de toch al niet vaak in de hoofdmacht optredende „eigen jeugd" extra moeilijk maakt zich in Eindhoven te manifesteren. Kees Ploegsma: „Laat niemand denken dat wij niet proberen de zaken van onderaf behoorlijk op po ten te krijgen. Je wordt steeds meer ge confronteerd met het feit dat je bijna geen versterking meer kunt halen tenzij je er gigantische bedragen voor neertelt". Kopen „Nou, kopen zullen we altijd blijven doen om vedetten te kunnen presente ren, want daar zit het publiek gewoon op te wachten. Wat wel de bedoeling is, is langzamerhand jonge mensen uit de ei gen vereniging erbij te krijgen. Dat zul len er geen tien of twaalf worden, maar wel één of twee, zoals nu Frans van Rooy, Berry van Aerle of Addick Koot. Dat bespaart je een hoop geld en ik denk dat dat alleen nog haalbaar is voor de toekomst". „We starten een voetbalinternaat en in stalleren een hele trainersstaf. Aan zo'n hele staart hoef je niet te beginnen als je er niets van verwacht, want het kost ka pitalen. Dat doe je met het doel er straks één of twee, maar dan structureel, bij te halen. Dan betaalt het zichzelf wel terug. We werken in onze organisatie het liefst met mensen die we kennen, die zelf voetballer geweest zijn en van wie we denken dat ze ook in het volgende tra ject goed passen. Ook met het doel die jongeren door te krijgen". WILLEM PFEIFFER „Na dit wereldkampioenschap", besluit Murphy, „is het EK in België het vol gende grote evenement. Dan moet er wat jeugd ingebouwd worden uit het huidige jeugdteam. Dan ligt er ook een taak voor de nieuwe trainers. Want ook voor deze volgende stap kan de opbouw nooit samengaan met het oogsten". Voor Murphy zelf ligt het eindpunt mis schien in Rome, maar in elk geval bij plaatsing voor het WK in Praag. Als technisch-directeur van de NeVoBo kan hij zich verder gaan bezighouden met een gedegen opbouw van onderaf. Naast de nationale teams vallen vooral ook de jeugdteams, de districtsteams, de clubs en alle trainers in ons land straks onder zijn paraplu. Murphy: „De kennis van de top drup pelt in ons land naar beneden door. Ie dereen wil toch een sterk nationaal team? Nu, dan zijn de clubs „medeplich tig" aan het ontwikkelen van de volley- balsport in Nederland. Dat moeten de clubs duidelijk gaan voelen". Een goed jeugdbeleid is daarvoor nood zakelijk. Niet voor niets was Murphy de laatste tijd enige maten-in Zeist bij de KNVB te vinden. „Eiaar ligt een prima jeugdplan, waarom zou ik dan zelf op nieuw beginnen". Het opbeuren van het Jeugdgebeuren staat centraal in de visie van Mürphy. Een planmatige aanpak, meer werken met zogenoemde open clinics, zes regio's in plaats van een wirwar aan districten, hogere eisen aan de kwaliteit van dis trictstrainers en vooral een individuele training van de jeugd. Murphy heeft al les al op een rijtje en staat eigenlijk te popelen om daadwerkelijk aan de slag te gaan. Er valt overigens nog meer om te bui gen. De competitie-opzet in de eredivisie bijvoorbeeld. „Ik moet kunnen schuiven op de kalender. Meer wedstrijden, bij voorbeeld 32, zijn noodzaak. Een beker competitie zie ik totaal niet meer zitten. We moeten zoeken naar iets anders. We moeten voorwaarden scheppen, niet al leen in woorden maar ook in daden. Als het plan niet deugd wordt het niets. Elke zwakke schakel is al funest in dat ver haal. Lukt het niet, dan ben je kansloos. Natuurlijk moet je niet alles opslokken, maar we zullen meer uren moeten ma ken om internationaal mee te komen". RONALD WOUDENBERG Wisse Dekker heeft nog niet zijn hielen gelicht in het dagelijks bestuur van Phi lips of er is een bijna onthutsende expan siedrift in Eindhoven te signaleren. Dat de ooit onbeleefd als gloeilampenfabriek aangeduide multi-national in het zuiden des lands op zakelijk gebied over een bui tensporige drang naar olympische idea len beschikte was zelfs voorbij Taiwan bekend. Het „sneller, 'hoger, verder" van Antionio Samaranch had daardoor best ooit als motto van de broers Philips kun nen zijn bedacht. Maar in relatie ge bracht tot de sportieve tak van de gigant in futuristisch ogende koffiezetmachines en aërodynamisch gevormde strijkijzers is er inmiddels slechts één slogan van toepassing: veel, meer. meest. Of, als de voorkeur uitgaat naar de vergrotende trap: duurder, sterker, rijker. Wal er op dit moment gebeurt bij PSV grenst aan waanzin. Als er ooit kan wor den gesproken van provincialen bij wie de roem naar het hoofd stiigt is dat nu wel bij de aanstaande landskampioen het geval. Maar er iels dat ze bit Philips ook als geen ander weten. En dat is dat een gloeilamp net zo lang brandt tot die ka pot gaat. Daarom begrijp ik niets meer van wat er nu bij PSV aan de gang is. 01 zijn bii Wisse Dekker (foto) inmiddels ook alle stoppen doorgeslagen? Wisse Dekker, de man die door managend Ne derland wordt beschouwd als de personi ficatie van het fenomeen verlichting Of zou Wisse Dekker er part noch deel aan hebben dat PSV de vaderlandse voet- balmarkt afroomt de De Meer min oj meer in complete duisternis stortMet als oogmerk: ook het voetballicht komt voortaan uit het zuiden. Ik ben zo vrij te menen dat wat PSV nu doet meer de dadendrang van een dwaal licht is. Het streven naar het sterkste elf tal van Nederland is natuurlijk mooi. Daar zal niemand iets tegenin kunnen brengen. Maar als dat streven gaat uit monden in het leegkopen van de beste sub-topclub van ons land, Ajax, gaat het lijken op ideotie. Zeker als dat streven wordt gerechtvaardigd door de volslagen niet ter zake doende kreet: we willen Eu ropees aansluiting vinden. Want wat is dat: Europese aansluiting. Bij een beetje pech is dat een reisje naar Luxemburg en vervolgens naar Water loo. Want zoals hiernaast al door me neer Ploegsma wordt beweerd zal PSV nimmer de Europese top halen. Niet doordat men in Eindhoven niet alle mo gelijke toppers in huis zou kunnen halen. Die zijn best te betalen. Daar heeft Phi lips een potje „Afschrijving lekkende elec- trische blikopenerers" voor. Maar zodra al die vedetten in Eindhoven voor hel voetlicht verschijnen beginnen de proble men. Want zodra de transfersom alsmede het handgeld op tafel ziin gelegd moet het publiek een duit in het zakje doen. Dat moet toch grotendeels de salarissen van de sterren bekostigen? Maar ach, hoe schril steekt dan de capaciteit van het PSV-stadion af tegen Don Bernabeu, Nou Camp of San Siro? In Eindhoven kunnen ze er met veel pijn en moeite 28.000 Brabanders in persen. In Madrid, Barcelona of Milaan gaat er een veel voud makke schapen in het hok. En ze ventien keer het PSV-stadion uitverkopen slaat dan gelijk aan één keer een vol huis bij die echte topclubs. En wat meneer Ploegsma ook kan bewe ren, PSV zal nooit of te nimmer elders in den lande die aantrekkingskracht hebben op het publiek als Ajax in zijn betere ja ren. Sterker, als PSV inderdaad zo sterk wordt als men bij Philips hoopt zit er straks nauwelijks een kip méér op de tri bune bij pakweg PEC Zwolle of FC Twente. Om van de reserve in de rand stad over PSV nog maar niet te spreken. Zou Wisse Dekker dat allemaal weten? Ik ben bang van niet. Wisse Dekker is een electrische-dekengoeroe, een haar- krulsetgoeroe en een broodrooster-goeroe. Die heeft de ballen verstand van voetbal. En het is bij Philips kennelijk zo inge richt dat mischien nog wel de president directeur moet worden ingelicht over het reilen en zeilen van de voet balt ak, maar dat dit kennelijk niet geldt voor de voor zitter van de raad van bestuur. En dat is de functie die Wisse Dekker sinds zijn vertrek van vorige week bij Philips be kleedt. Of zou Wisse Dekker ziin bepraat door Hans Kraay? Die is verbaal tenslotte in staat om een op rood staand verkeerslicht oranje te laten knipperen. Kraay, die zich eindelijk als een vis in het water kan voelen. Hij de babbel, de sponsor vol doende centen om voor de invulling te zorgen. Kraay zal wel het bekende verkoopver haal hebben afgestoken. Een sterk PSV, ~dat Europa gaat veroveren. En de naamsbekendheid tot aan het Atlas-ge bergte, de Oeral en de Noordkaap gaat uitdragen. Waardoor iedere eskimo on verwijld een vrieskist van meneer Dekker gaat kopen, elke woest ijn-bedoeine een zelf reinigende grill- en bakoven en de eerste de beste Kazakstaanse inboorling een electrisch scheer apparaat. Nee, dat wordt nog wel eens wat met PSV. Als ze straks in de eerste ronde van het Europa Cuptoernooi maar met tegen Dmamo Kiev loten. Dat dinamo gaat nog wel. Een dynamo was één van de eerste produkten van Wisse Dekkers voorgangers tenslotte. Alleen dat Kiev is tegenwoordig wat beladen. Net zo sterk als de reputatie van PSV sinds de laatste uitspattingen. Een Vanenburg was nog tot daar aan toe. Een Koeman was al een stapje verder. Maar een Rijkaard spant de kroon. Maar daar komt PSV nog wel achter. Of zou Wisse Dekker inmiddels ook nattigheid voelen? BUYS ccidóccouacltu

Leidse Courant | 1986 | | pagina 27