Sterren parade speels in de weer met eerste teenagers nalë Sovjets bezorgd over illegale vredes beweging „Absolute Beginner" Eddie O'Connell in de wolken over samenwerking met.Bowie CcidócSouACUit MOSKOU - Wanneer Anyetta Fa- deyeva in Nederland zou wonen, zou ze een levenslustige middelba re scholiere zijn met een eigen en soms wat rebelse kijk op het leven. Ze zou het soort meisje zijn dat bij een vredesdemonstratie in Woens- drecht door de politie opgepakt zou kunnen worden. Over een ge dwongen opname in een psychia trische inrichting wegens revolutio naire activiteiten tegen de staat zou ze zich gelukkig nooit zorgen hoe ven maken. Anyetta is echter een Russisch meisje en ze is net voor de derde keer tegen haar zin in een goed bewaakte psychiatrische in richting opgenomen. Haar ouders willen niets meer met haar te ma ken hebben en de toekomst ziet er somber uit. Psychiatrische inrich ting nr. 15 in Moskou zal voor maanden, zo niet jaren, haar thuis zijn. Anyetta is absoluut geen doorgewinterde politieke activiste. Haar „misdaad"? Ze tekent vredestekens op haar spijker broek, schildert bloemen op kale muren en luistert naar grijsgedraaide illegale bandjes van Bob Dylan en Pink Floyd. Ze heeft meer weg van een wereldvreem de ouderwetse hippie uit de jaren zestig dan van een geharde anti-Sovjet-activis- te. Haar activiteiten wijken echter af van die van de officiële vredesbewegingen in de Sovjet-Unie. De autoriteiten probe ren haar over te halen haar lidmaat schap van een illegale vredesbeweging op te zeggen en haar ver van andere, misschien beïnvloedbare, jongeren te houden. Anyetta komt uit Leningrad. Het café waar ze vroeger een vaste gaste was, is een verzamelplaats van kleurrijke punks, hippies, gitaristen, dichters, studenten en dienstontduikers. De gemiddelde leeftijd is twintig jaar en de meesten van hen zijn om persoonlijke reden lid geworden van de Groep voor Vertrouwen, een ille gale vredesbeweging met ongeveer dui zend leden. Die redenen variëren van „ik ben voor de vrede" tot „ik hou van alternatieve popmuziek". Ze hebben bij na allemaal een goede opleiding gehad. Onafhankelijk „Ik ben er trots op een Rus te zijn, maar heb zo mijn bedenkingen over ons sy steem", aldus een serieus ogende jonge man, die al zijn vrije tijd besteedt aan het schrijven van gedichten en liederen. „Met onze aanwezigheid hier zeggen we iets over onze onafhankelijkheid en vrij heid. We dragen andere kleren, we zijn geen lid van de Jonge Communisten, we weigeren ons aan sommige maatschap pelijke ideeën aan te passen. Dat houdt echter niet automatisch in dat we veel met het Westen ophebben". Dat de autoriteiten niet zo gelukkig zijn met hun houding en levensstijl kan hem niet zo veel schelen. „Zie je die twee daar?", vraagt hij, terwijl hij naar twee „verdacht" uitziende mannen wijst in lange leren jassen, het gezicht verscholen achter de hoge kraag. „Dat zijn KGB- agenten. Ze volgen ons vaak. We hebben geloof ik allemaal een eigen achtervol ger". Hij zwaait even naar de mannen, alsof hij wil zeggen: we weten wie jullie zijn en het kan ons niets schelen. De jongeman vertelt over Anyetta. Ze werd geboren in Leningrad en komt uit een welgestelde familie. Haar vader werkt aan het Russische ruimtevaartpro gramma. Op haar zestiende sloot ze zich aan bij de Groep voor Vertrouwen en begonnen de problemen met de autori teiten. Ze werd van school verwijderd „wegens anti-sociaal gedrag" nadat ze geprobeerd had een kleine vredesdemon stratie te organiseren. Haar ouders gooi den haar het huis uit na het zoveelste bezoek aan het politiebureau om hun opstandige dochter op te halen. Medicijnen „Haar vader vertelde haar dat ze zijn carrière ruïneerde", zegt de jongeman. Anyetta logeerde vervolgens bij verschil lende vrienden in Moskou en Leningrad, maar werd de afgelopen zes maanden ook twee keer in een psychiatrische in richting opgenomen. De eerste keer was dat voor een paar dagen, de tweede keer voor een paar maanden. „Ze gaven haar medicijnen en probeerden haar van ge dachten te doen veranderen. „Waarom gedraag je je niet als alle andere meis jes", vroegen ze telkens weer". Anyetta gedroeg zich echter niet als alle andere meisjes en misschien is het voor haar nu te laat om zich nog aan te pas sen, mocht ze dat willen. Haar maat schappelijk afwijkende gedrag heeft haar in een eindeloze neerwaartse spiraal ge bracht, waaruit geen ontsnappen meer mogelijk lijkt. Ze heeft geen toekomst plannen meer, ze weet niet wat ze wil worden of waar ze terecht wil komen. De vraag is waarom de Sovjet-autoritei ten zo bang zijn voor dit meisje, dat geen duidelijke of consequente politieke ideeën of vredesvoorstellen heeft, dat emotioneel en onbezonnen te werk gaat en haar laatste roebel aan een zwerver zou geven, zonder zich ooit af te vragen waarom ze dat deed. Waarom voelen de autoriteiten zich kennelijk zo bedreigd dat ze haar in een psychiatrische inrich ting laten opsluiten? Zorgen Kremlin-kenners suggeren dat de Sovjet leiders zich ernstig zorgen maken over de opkomst van mogelijke protestbewe gingen. Veel jonge Russen in vredesbe wegingen zoals de Groep voor Vertrou wen in Leningrad hebben hun dienst plicht ontdoken. Ze zijn anti-oorlog, anti-militair en bedenken ingewikkelde methoden om hun dienstplicht niet te hoeven vervullen, vooral omdat ze niet in Afghanistan willen vechten. „Ik deed net alsof ik een beetje gek was", vertelt een van hen, die de medi sche officier van zijn psychologische on geschiktheid voor het leger wist te over tuigen. „Niet té gek, natuurlijk, want ik wilde niet opgesloten worden. Ik keek gewoon heel nerveus en angstig en deed alsof ik van elk geluid schrok. Niet de geschikste kandidaat om een geweer te dragen, moet die officier gedacht heb ben". Klaarblijkelijk groeit de bezorgdheid dat de jonge vredesactivisten, die zich tot nu toe voornamelijk hebben bezig gehou den met schilderen van het ban-de-bom teken, zullen overgaan tot het organise ren van demonstraties tegen de aanwe zigheid van de Sovjettroepen in Afgha nistan en dat is voor de autoriteiten geen welkom vooruitzicht in een land dat in zes jaar oorlog al veel geld en mankracht heeft verloren. R| ZATERDAG 3 MEI 1986 AMSTERDAM - „Ik heb ook wat persoonlijke, kleine grieven, maar in het algemeen gesproken ben ik ongelooflijk blij met het eindresul taat van „Absolute Beginners". Ik hou van het spektakel dat erin ver werkt zit. Dat doet mij sterk den ken aan de klassieke Amerikaanse MGM-musicals, die in de hoogtij dagen van Hollywood werden ge maakt. Het camerawerk is soms briljant en de belichting is fantas tisch. De openingsscène, die de bioscoopbezoeker als het ware deel nemer maakt aan het bruisende nachtleven van het Londense Soho, is het beste filmbegin dat ik in lange tijd heb gezien. Hij is zo dynamisch. Ik ben echt heel trots dat ik het heb mogen meemaken", zegt Eddie O'Connel, de 26-jarige Londenaar die als Colin de hoofd rol speelt in een musical, die in En geland door de critici de grond in is geboord, maar daar wel een re cordaantal bezoekers trekt. Eddie O'Connell: „Wat ik jammer vind, is dat de rol van Ray Davies als mijn vader Arthur niet wat beter is uitge werkt. Dat was de rolprent ten goede ge komen omdat de bioscoopbezoeker dan beter had begrepen waarom Colin zo heel anders is dan zijn broer Verne. Dat komt voor een groot deel door de relatie met zijn vader. Probleem was echter dat Ray Davies zich inmiddels had vastge legd voor een volgende rol. Het had ook met geldproblemen te maken waardoor de essentiële scène, die nodig was om de rest van het opgenomen materiaal te Indrukwekkende David Bowie (l) als re clame-man Vendice Partners spant Eddie O'Connell als Colin voor zijn karretje. rechtvaardigen, niet kon worden gescho ten". Colin en de rest van de sterrenparade aan acteurs en musici zoals David Bo wie als reclameman Vendice Partners, James Fox als mode-ontwerper Henly, Patsy Kensit als Colins vriendinnetje Crep Suzette, Tony Hippolyte als jazz- veteraan, Sade als jazzclubzangeres, Lio nel Blair als de corrupte talentenjager Harry Charms en Steven Berkoff als de perfecte fascist Fanatic probeerden zich niet te laten beïnvloeden door deze pro blemen. Eddie: „Dat zou de creativiteit niet ten goede zijn gekomen. Je hebt ten slotte al jè energie nodig om een top prestatie te leveren". De financiën waren niet de enige zorg voor regisseur Julien Temple. Ook over het script, dat uiteindelijk niet zo heel veel meer te maken had met het vertrek punt - het boek van Colin Maclnnes over de eerste teenagers in Londen rond 1958 - vond een touwtrekken plaats tussen de Engelse en Amerikaanse finan ciers Goldcrest en Orion. Eddie: „De Amerikanen wilden van „Absolute Be ginners" echt een liefdesdrama maken. Ze vonden dat bepaalde scènes moesten worden geschrapt. Bowie is in die tijd heel belangrijk geweest. Hij vertelde de financiers dat er niets kon worden uitge haald en hij wist ze te overreden zich verder niet met het produkt te bemoei en". Bowie Eddie O'Connell, die op het witte doek een perfecte uitstraling heeft waarmee hij het nog ver zal brengen in de filmwe reld, kijkt met veel plezier terug op zijn samenwerking met David Bowie. Eddie: „Bowie is een fascinerende figuur en een interessant persoon om mee te werken. Constant lanceert hij frisse ideeën. Bo vendien beschikt hij over een enorme dosis energie want tijdens de opnamen van „Absolute Beginners" werkte hij ook aan materiaal voor zangeres Tina Turner, was bezig met Live Aid en druk in de weer met een nieuwe filmrol". „Ik weet niet of ik hem echt heb leren kennen, maar vrienden zijn we wel ge worden geloof ik. Hij nodigde mij in elk geval uit voor de lunch, dus in zijn ogen was ik okee. Bowie is echt een in trigerende persoonlijkheid met een onge looflijke kennis van allerlei zaken. Hij is literair enorm onderlegd, maat ook zijn kennis van de wereldgeschiedenis doet je verbazen, terwijl hij in bijna alle landen van de wereld is geweest en daar uren lang, heel onderhoudend over kan ver tellen. David is wat zijn werk betreft ook heel professioneel. Hij is nooit tevreden met zijn eigen standaard en probeert deze altijd te verbeteren. Dat is iets waar ik mij helemaal in kan vinden. Hij heeft bovendien een enorm gevoel voor hu mor. Ken je de videoclip „Dancing In The Street" van David Bowie en Mick Jagger. Bowie droeg die witte lange jas om een grap uit te halen met Julien Temple. Modebewust als Julien is, droeg hij zulke jassen altijd op de set, totdat Bowie er mee voor de dag kwam in de video. Sinds de clip wereldwijd is ver toond, weigert Julien zo'n jas aan te trekken. Dat vind ik het briljante van Bowie dat hij wereldwijd een grap tussen twee vrienden kan uithalen, terwijl al leen die twee mensen er van afweten". Ook tussen het opnemen van de ver schillende scènes maakte hij steeds Weer grappen. We zijn echt in een heel ont spannen sfeer met het opnemen bezigge- weest. Hoewel we veertien maanden soms dertien uur per dag hebben ge werkt, was er genoeg ruimte om zelf ook te genieten van hetgeen we deden. Dat straalt er hopelijk ook een beetje van af, dat enthousiasme en die energie". Gegrepen Eddie O'Connell werd al op jonge leef tijd gegrepen door het acteursvak, hoe wel hij niet helemaal kan achterhalen, waarom hij het heeft gekozen. Eddie: „Misschien komt het wel door mijn oom, die mij al op jonge leeftijd voor zijn vrienden Ierse traditionals liet zin gen. Ik herinner mij wel dat ik vaak zo door het gebeuren op televisie werd ge grepen dat ik niet langer voor mijn om geving aanspreekbaar was. Maar ik kom niet uit een familie die banden heeft met het theater óf de showbusiness. Ik kom uit een arbeidersgezin. Mijn familie komt oorspronkelijk uit Ierland, maar ik ben opgegroeid in de wijk Hammers mith in Londen". „Dat was ook een van mijn voordelen boven de andere acteurs, die hebben ge probeerd de rol van Colin te krijgen. Tij dens mijn eerste gesprek met Julien Temple zei ik hem terwijl we over het boek spraken: „Ik ken die wereld. Ik ben als het ware om de hoek van Notting Hill, waar zich een groot deel van de film afspeelt, opgegroeid. Bovendien kan ik mij identificeren met Colin: zijn crea tiviteit, zijn poëtische kijk op dingen en het gevoel een buitenstaander te zijn. Ik voel mij verwant met hem: ik ben net zo bezeten van acteren als hij van fotogra feren bijvoorbeeld. Er zijn heel veel raakvlakken tussen hem en mij". Julien reageerde heel laconiek: „Dat heb ik vandaag al honderdduizend keer ge hoord" Maar hij geloofde mij". Perfectionist Eddie, een perfectionist, die een tijdje basgitaar speelde en zong maar beide liet varen toen hij vond dat hij niet goed ge noeg was, kijkt met veel plezier terug op zijn samenwerking met Julien Temple. Eddie: „Hij herinnert mij aan Puck uit de „Midsummernights Dream". Hij zwerft ook rond en heeft eveneens een heel eigen gevoel voor humor. Wat ik bijvoorbeeld prachtig vind, is hoe hij al die mensen heeft weten tc strikken voor i „Absolute Beginners". Neem Lionel Blair bijvoorbeeld. Dat is in Engeland een van de meest bekeken televisieper- I soonlijkheden en die speelt een echte j rotzak. Een talentenjager die van tieners I rocksterren maakt en ze net zo hard i weer laat vallen als ze geen succes meer 1 hebben. Julien is ook niet bang om risi- j co's te nemen. Ik bedoel het feit dal hij mij dé hoofdrol geeft, bewijst dat. Maar I dat bewonder ik in hem, net als zijn misschien wat vreemde manier om het beste in de acteur naar boven te halen". O'Connell gaat zelf ook niet risicoloos door het leven. Zo werkte Eddie, voor hij aan „Absolute Beginners" begon, bij een reizend theatergezelschap. Hoewel het theaterwerk niet voor het opschep pen ligt en hij een jaarcontract had. nam hij na een paar maanden al afscheid. Ed die: „Ik heb er erg veel geleerd en het theatervak in al zijn facetten leren ken- i nen omdat we niet alleen speelden maar i ook zelf de decors opbouwde. Daarna I heb ik met een vriend zelf een stuk ge- j schreven. Dat gaf mij de mogelijkheid negen verschillende karakters te spelen. Ik hoop in mijn carrière nog heel veel verschillende rollen neer te ietten. Als ik ergens een hekel aan heb, is het wel ty pecasting. Ik ben ook benieuwd welke rollen ik straks krijg aangeboden. Als het weer om een teenager gaat, weiger ik ab soluut. Ik heb inmiddels al een andere rol gespeeld. Deze kwam overeen met de rol van Wizzard in „Absolute Begin ners" en was dus totaal het tegenoverge stelde van Colin". „Ik ben echt aan het vak verslaafd ge raakt. Het geeft mij heel veel voldoening als ik een persoon kan neerzetten, die op een drie dimensionale manier geloof waardig overkomt. Ik hou van hard wer ken aan een rol, maar ook van het onze kere bestaan als acteur. Ik leef graag vandaag en weet liever niet wat de dag van morgen brengt. Dat maakt het leven interessant. Daarom kies ik ook rustig voor een werkeloze periode. Er is name lijk altijd 'de mogelijkheid dat er zich morgen iets interessants aandient". De verhouding tussen Colin (l) en zijn vader Arthur (Kinks-zanger Ray Davies) komt door geldgebrek niet helemaal uit de verf in „Absolute Beginners".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 26