Kernramp Oeral in 1957 blijft staatsgeheim van de Sovjets finale Sovjet-Unie in botsing met grenzen van de wetenschap Bewust zwijgen over kernramp brengt bevolking in gevaar RUSLAND POLEN ZATERDAG 3 MEI 1986 MOSKOU - Niemand weet hoe veel slachtoffers de nucleaire cata strofe in de Oekraïne uiteindelijk zal eisen, maar de economische hervormingen van Sovjetleider Gorbatsjov zouden daar heel goed onder kunnen vallen. De snelle en ambitieuze uitbreiding van het Russische kernenergieprogramma, die in het economische programma voor de jaren 1986-1990 werd aan gekondigd, zal ongetwijfeld nader bestudeerd moeten worden. Veilige kernenergie is eigenlijk onmisbaar voor de economie van de Sovjet- Unie. De fabrieken en de belangrijkste indus triële centra liggen in het westen van de Sovjet-Unie, terwijl de ruwe grondstof fen en de energiebronnen in het oosten en noorden van het land aangetroffen worden. Het Europese gedeelte van de Sovjet-Unie verbruikt zestig procent van de electriciteit van het land, maar pro duceert zelf minder dan een vijfde van de benodigde energie. Er is geen gebrek aan olie, gas of kolen, maar de uitgestrekte Siberische olie- en gas velden liggen duizenden kilometers verwijderd van de industrie- en bevol kingscentra die de energie nodig hebben. Hoewel deze beperking er voor gezorgd heeft dat de Sovjets meesters zijn gewor den in het ontwerpen van hoogspan ningslijnen over lange afstanden, kan de economie de last van de steeds stijgende kosten van het energietransport eigenlijk niet dragen. In een dergelijke situatie lijkt kernener gie de voor de hand liggende oplossing. De Oekraïne is al voor veertig procent van haar electriciteit afhankelijk van kerncentrales en de vier reactoren van de Tsjemobyl-centrale, die nu misschien vele jaren buiten werking zullen zijn, spelen daarbij een grote rol. Vorig jaar leverden de kerncentrales ge- zamelijk tien procent van de electriciteit voor de Sovjet-Unie. Volgens Stanislav Sadovsky, omderminister van het Russi sche ministerie van energie, „zou het aandeel van de kerncentrales in de elec- triciteitsvoorziening de komende vijftien jaar met 400 tot 500 procent moeten stijgen". Tot en met afgelopen zaterdag zette de Sovjet-Unie grote vaart achter haar ker nenergieprogramma, dat uit gaat van het gebruik van bepaalde reactortypes, waar toe ook de vier RMBK-reactoren in Tsjemobyl behoren. Op dit moment zijn in totaal 24 van deze RMBK-reactoren (wat'ergekoelde reactoren, waarvan de reactie door gra fiet wordt beheerst) in werking of in aan bouw in de Sovjet-Unie. Het is een van de meest voorkomende type reactoren in het nucleaire vijf-jarenprogramma van de Sovjet-Unie. De Sovjetleiders zien zich nu geplaatst voor een lastig dilemma. Ze kunnen een pauze in hun kernenergieprogramma in lassen, zoals de Amerikanen dat deden na het ongeluk op Three Mile Island. Dat zou echter betekenen dat er meer energie uit Siberië gehaald moet worden, zodat er minder olie en gas voor de ex portmarkt overblijft en de Sovjet-Unie minder buitenlandse valtuta binnen krijgt. Het alternatief is doorgaan met de huidige nucleaire technologie, waarvan de gevaren nu duidelijk zijn geworden. Tsjemobyl heeft echter met alleen een radioactieve of economische fall-out ver oorzaakt. Je zou ook kunnen spreken van een ernstige en verontrustende poli tieke fall-out. Het gebied waar het onge val plaatsvond en waar de radioactieve wolk direct overheen is getrokken (Belo- Russia, Litouwen en Letland) behoort tot de meest religieuze en nationalisti sche gebieden van het Sovjet-rijk. On danks de relatieve welvaart die er in deze gebieden heerst, zijn de Sovjet au toriteiten en het steeds groeiende aantal Russische immigranten verre van popu lair. In Ignalina, in Litouwen zijn zelfs pro testdemonstraties gehouden tegen de lo catie van 's werelds grootste kernreac tor. Deze demonstraties waren niet zo zeer een protest tegen de gevaren van kernenergie, als wel tegen de arrogante Russische leiders, die de centrale in het midden van „hun" Litouwen wilden plaatsen. De plaatselijke bevolking is er van overtuigd dat de enorme stroom van Russische arbeiders en ingenieurs, die de bouw van de centrale met zich meebracht, bedoeld was om een Rus sisch eiland te creëren in het hart van het oude en katholieke Litouwen. Er worden op dit moment twee RMBK- reactoren gebouwd in hartje Litouwen en er staan er nog eens twee op het pro gramma. Behalve met een gekrenkt na tionalistisch gevoel moet Moskou nu ook rekening gaan houden met het feit dat de bevolking zich nu ook zorgen zal gaan maken over de veiligheid van de RMBK-centrales. Zo zijn er nog meer politieke consequen ties. De kernenergieprogramma's van veel Oosteuropese landen zijn in grote mate afhankelijk van de in de Sovjet- Unie ontwikkelde technologieën. Gor- batsjovs strategie voor Oost-Europa was er tot nu toe op gericht de banden met de Oosteuropese landen te verstevigen door middel van de economie en de we derzijdse industriële afhankelijkheid. Deze strategie dreigt in het water te val len, nu Oost-Europa vragen kan gaan stellen over de 37000 megawatt aan kernenergie, die hun in de Sovjet-Unie ontworpen kerncentrales aan het einde van de jaren tachtig zullen produceren. Het ongeluk zal ook in psychologisch opzicht nog lang nawerken. De Sovjet- Unie is misschien de laatste natie in de wereld die nog altijd vasthoudt aan het oude, bijna Victoriaanse geloof dat we tenschap altijd vooruitgang brengt. We tenschappers hebben een bijna goddelij ke status, het ruimtevaartprogramma wordt door iedere rechtgeaarde Sovjet vereerd en het hele onderwijssysteem in de Sovjet-Unie gaat van het optimisti sche standpunt uit dat de wetenschap de oplossing is voor alle problemen. In het Westen heeft men allang de bitte re les geleerd dat het wetenschappelijk oplossen van oude problemen weer nieuwe problemen met zich meebrengt. En nu is de Sovjet-Unie dan aan de beurt om openlijk geconfronteerd te worden met de verschrikkelijke dreiging die er achter de witte jassen van de nu cleaire experts schuilgaat. Door de inci denten met Three Mile Island en Winds- cale hebben Groot-Brittannië en de VS moeten leren leven met de voortdurende druk van de nucleaire twijfel. De Russen hebben zich nu bij hen aangesloten. Misschien schuilt er ergens toch een klein zonnestraaltje achter al deze don kere wolken. De afgelopen jaren is de ge vestigde orde in de Sovjet-Unie zich meer en meer gaan bemoeien met we tenschappelijke projecten. Er is geprotes teerd tegen de industriële vervuiling van het Baikalmeer, tegen de gigantische projecten om de stroming van de rivie ren in Siberië te veranderen. Academici, schrijvers, artiesten, wetenschappers en de pers zijn zich met deze onderwerpen gaan bemoeien. Het feit alleen al dat de Sovjet-autoritei ten de bevolking via de tv ingelicht heb ben over het ongeluk en toegeven dat er doden en gewonden zijn, betekent een belangrijke verandering ten goede. We kijken naar een land dat plotseling ge dwongen wordt te aanvaarden dat de wetenschap haar beperkingen heeft. Het is nu de vraag of in dit proces ook de kracht van de publieke opinie ontdekt zal worden. MARTIN WALKER Copyright The Guardian Prof. Zhores Medvedev, de Russische biochemicus, die in 1976 als eerste onthullingen deed over de kernramp bij Sverdlovsk, die twintig jaar eerder had plaatsgevonden. Riga Vilnius Warschau Aan een kaartje van het getroffen gebied - met ,Jall-out-sigaar" van Tsjemobyl richting Minsk, wordt gewerkt. DEN HAAG - De ramp met de kerncentrale bij het Russische Tsjemobyl is volgens de meeste des kundigen de grootste kernramp uit de geschie denis. Er hebben zich in de afgelopen dertig jaar wel verscheidene inciden ten voorgedaan. Maar afgezien van de atoom bomexplosies in Japan en de (inmiddels gestaakte) boven grondse atoomproeven. be staat er officieel nog geen en kele ervaring met door atoomstraling besmet gebied. In werkelijkheid echter ligt in de Sovjet-Unie al bijna dertig jaar een streek, met een op pervlak van rond 1000 vier kante kilometer, die in de winter van 1957-'58 geheel werd ontruimd als gevolg van een atoomexplosie en sinds dien nagenoeg ontoegankelijk is. Het gebied ligt ten zuiden van Sverdlovsk in de Oeral. Het ongeluk is van officiële Sovjet-zijde nimmer toegege ven, maar de aanwijzingen, ook uit Russische bronnen, zijn dermate groot, dat de ontkenning alleen de geslo tenheid illustreert van het Sovjet-systeem. Het eerste bericht over de ramp in de Oeral bereikte het Westen overigens pas in 1976. De Russische bioche micus Zhores Medvedev, aan wie in 1973 tijdens een ver blijf in Londen het Russische staatsburgerschap werd ont nomen, schreef toen een arti kel in het Britse wetenschap pelijke blad The New Scien tist. Daarin beweerde hij, dat als gevolg van een kernramp in de Oeral - een explosie van kernafval - in 1957 of 1958 enkele honderden men sen waren omgekomen, dui zenden werden geëvacueerd en een gebied van meer dan duizend vierkante kilometer voor tientallen jaren tot be smet gebied was verklaard. Medvedev was daar zo goed van op de hoogte, omdat hij in de jaren zestig in Obinsk een laboratorium voor mone- culaire radiobiologie op po ten zette als onderdeel van een instituut voor medische radiologie. Eén van z'n werk zaamheden daar was het me ten van de gevolgen van de kernramp bij Sverdlovsk. Sensatie Het bericht veroorzaakte sen satie. Over de gehele wereld legden tientallen Britse, Ame rikaanse en Franse en andere deskundigen uit dat zo'n on geluk onmogelijk was. Med: vedev werd verweten dat hij de Britse plannen voor het vestigen van een grote fabriek voor het bewerken van atoomafval in Windscale wil de torpederen. Gezien het aantal ongelukken dat daar intussen heeft plaatsgevon den, zou dat achteraf gezien een heel goed argument zijn f geweest. Maar Medvedev was stomverbaasd. Uit de reacties werd duidelijk dat de kern-, ramp in de Oeral in het Wes-j ten volstrekt onbekend was' gebleven. Maar al gauw kwamen ook bevestigingen binnen van het bericht. De uit de Sovjet-U nie afkomstige Israëlische professor L. Toemerman schreef in een brief aan de Je rusalem Post dat hij in 1960 dwars door het getroffen ge bied was gereden. „Ongeveer 100 kilometer van Sverd lovsk werden wij door bor den gewaarschuwd de volgen de dertig kilometer niet te stoppen en met maximale snelheid door te rijden. Aan beide kanten van de weg, zo ver als men kon zien, was het land „dood": geen dorpen of steden, alleen schoorstenen van verwoeste huizen, geen bewerkte velden of weilan den, geen vee, geen mensen. Niets. Een enorm gebied van enkele honderden vierkante kilometers was braak gelegd, voor lange tijd nutteloos en onproductief geworden, mis schien zelfs wel voor honder den jaren. Later vertelde men mij, dat dit de omgeving van de beruchte „Kyschtym- ramp" was; bij deze ramp waren honderden mensen ge dood of invalide geworden". Getuigen Er meldden zich nog meer ge tuigen. En later bleek dat de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA al vanaf het aller eerste begin exact op de hoogte was geweest. Er waren twee redenen om het bericht niet wereldkundig te maken. De gevolgen waren waargeno men vanuit spionagevliegtui- gen van het type U-2, die tus sen 1957 en 1959 regelmatig op 21 kilometer hoogte bo ven het gebied hadden gevlo gen en onafgebroken foto's maakten om de ontwikkeling te volgen van de militair-stra tegisch belangrijke kernindus trie die er werd ontwikkeld. De vluchten werden beïndigd toen in 1959 de piloot Gary Powers uit de lucht werd ge schoten. De spionagetaak is later door satellieten overge nomen. Het bekend maken van de ramp zou neerkomen op het toegeven van de spio nage. Verder was in die tijd in het Westen sprake van toe nemende argwaan over de veiligheid van de atoomin dustrie. De eerste demonstra ties werden al gehouden. Een bericht over de Russische ramp zou olie werpen op het vuur van de demonstranten. In de loop van de tijd von den westerse wetenschappers ook in Russische bronnen zelf voldoende aanwijzingen die op z'n minst een bevesti ging betekenden dat in het gebied bij Sverdlovsk een ca tastrofaal ongeluk had plaats gevonden. Bevolkingsstatis tieken gaven na 1957 een op merkelijke knik te zien in de voordien voortdurend groei ende bevolking in naburige steden en dorpen. In de Sov jet-Unie werd bovendien een opmerkelijke hoeveelheid le zingen en publicaties gewijd aan de „theoretische" moge lijkheid dat vrijkomende atoomstraling flora en fauna zou kunnen bedreigen. Tus sen de regels door kon het ge beuren vrijwel geheel worden gereconstrueerd. Het wachten is nu alleen nog op de officië le bevestiging van de hypo thesen door de Sovjet-Unie zelf. Boek Medvedev verzamelde uitein delijk de beschikbare gege vens in een boek. „Nuclear disaster in the Urals", dat in 1980 in hel Nederlands door Elsevier werd uitgegeven met de titel „Kernramp in de Oe ral". Uit zijn verhaal blijkt, dat de noodzaak tot evacua tie van de bevolking uit een door kernstraling getroffen gebied slechts één van de ge volgen is. Er zijn talloze fac toren waarop de mensheid geen vat heeft. Meren, water flora en vissen worden be smet. De bodem wordt zeer ernstig verontreinigd. Planten en bomen worden aangetast. Radio-actieve zoogdieren verspreiden zich over een groot oppervlak. Stralingszie- ke vogels vliegen de wereld rond. Door de voortplanting van mens, dier en planten ontstaan problemen in vol gende generaties. Uit Medvedevs gedetailleerde verslag van „experimenten" in 1969, twaalf jaar na de ramp. blijkt overduidelijk, dat de concentraties aan strontium en cadmium in water, planten, dieren, bo dem en bossen zo groot zijn, dat ze onmogelijk met opzet kunnen zijn toegevoegd. Hij maakt tevens melding van manipulaties met de weten schappelijke gegevens: soms ontbreken onmisbare details over plaats, werkwijze en op zet van het onderzoek. Sterk verontreinigde meren met stilstaand water blijken enke le jaren later nagenoeg schoon te zijn - onwaar schijnlijk wanneer intussen geen doorstroming heeft plaatsgevonden. Verzoeken om overname van gegevens in Amerikaanse wetenschap pelijke tijdschriften werden toegestaan met de toevoeging dat „helaas drukfouten" in het originele stuk waren ge slopen - de correcties op ver ontreinigingsgraden vielen dan duizend keer lager uit. Taboe In zijn samenvatting schrijft Medvedev dat vermeldingen van aantallen slachtoffers bij natuurrampen in de Sovjet- -Unie taboe is. Hij verwijst naar de mededeling in de Grote Sovjet Encyclopedie, die wel aangeeft dat in 1948 de stad Asjchabad, de hoofd stad van Toesjmenikstan. door een aardbeving om vier uur 's morgens, toen alle be woners nog sliepen, volledig werd verwoest. Daarbij wordt niets gezegd over het aantal doden. Asjchabad telde in 1948 rond 200.000 inwoners. Over de kernramp in de Oe ral is nimmer iets bekendge maakt. Maar op grond van de hem beschikbare gegevens concludeert Medvedev dat de ramp in een dichtbevolkte streek moet hebben plaatsge vonden en omvangrijke ge bieden trof. De evacuatie van vele duizenden mensen, ver liep traag. Hij verwijst verder naar het feit dat twee hem bekende wetenschappers later de Le- ninprijs ontvingen voor het uitwerken van effectieve me thoden om stralingsziekten te genezen. „Als er sprake was van stralingsziekten", stelt hij vast, „dan ging het ongetwij feld ook om ernstige vormen ervan." Wanneer de slachtoffers van de uit- en inwendige straling worden geteld, vervolgt Med vedev, dan gaat het niet om degenen die ter plaatse zijn gedood. „De dodelijkheid strekt zich uit over weken, maanden en jaren. Zij wordt ook op de volgende generatie of generaties overgedragen. Niemand kent het percentage chromosomale afwijkingen in gebieden waar de atoomin- dustne is geconcentreerd, omdat onderzoekingen van die aard in de USSR niet ge woon geheim, maar verboden zijn. Vergelijkingen van de sterfte aan kanker in de ver schillende districten zijn ge heim, zoals in de USSR over het algemeen gegevens over de relatieve sterfte vanwege verschillende oorzaken ge heim zijn. Daarom moet men zich oriënteren op geruchten en vermoedens, en daarbij zijn ook overdrijvingen mo gelijk. Maar als het ware beeld zelfs voor de specialis ten verborgen blijft, dan kan men niet degenen veroorde len die de waarheid trachten te achterhalen aan de hand van secundaire en indirecte gegevens". Toekomst Zolang de kernramp in Tsjer- nobyl in de Sovjet-Unie als een staatsgeheim wordt be handeld, valt over de toe komst van het getroffen ge bied geen zinnig woord te zeggen. Is de situatie er verge: lijkbaar is met die nabij Sverdlovsk of is hij vele ma len erger? De aard van Het ongeluk, de brand in de gra- fietken en de enorme hoe veelheid radio-activiteit die vrijgekomen is laten geen ruimte voor optimisme. Vol gens getuigen is een gebied van 30 vierkante kilometer tot verboden zone verklaard en zijn 10.000 mensen geëva cueerd. Uit de felle discussies over de bouw van nieuwe kerncentra les in Nederland van een aantal jaren geleden herinne ren we ons de kaartjes, waar op stond aangegeven de kans op besmetting van een groot gebied in Nederland bij een ramp in bijvoorbeeld Borsse- le. Bij zuidwestenwind zou een sigaarvormig gebied, dwars over Nederland, moge lijk tot aan Delfzijl toe, on toegankelijk kunnen worden. Als dat „plaatje" intussen ten noorden van Kiev werkelijk heid is geworden, lijken ste den als Mozyr (58.000 inwo ners) en Gomel (284.000), 100 tot 150 kilometer noord westelijk, in groot gevaar. Driehonderd kilometer van Tsjemobyl ligt de hoofdstad van Wit-Rusland, Minsk (1,8 miljoen inwoners). Volgens de schaarse berichten verliep het leven er deze week nor maal, zoals trouwens overal elders in de Sovjet-Unie. ANDRE HORLINGS MOSKOU - De afgelopen dagen heeft het woord „glanost" (Russisch voor „openheid"), dat volgens Sovjetleider Gorbatsjov een sleutelbegrip is in zijn nieuwe mediabeleid, een wel heel ironische bijklank gekregen. De inwoners van de Sovjet-Unie hebben bijna niets te horen gekregen over de kernramp in de Tsjemobyl-centrale. het ergste ongeluk uit in de geschiedenis van de kernenergie. Dinsdagavond werd er tijdens het nieuws een korte verklaring uitgesproken, die de volgende ochtend woordelijk door alle kranten overgeno men bleek te zijn. Daarin werd vermeld dat er twee mensen de dood hadden ge vonden bij het ongeluk, dat de situatie nu onder controle was en dat de getrof fen bevolking medische hulp kreeg. Het was het soort verklaring die bedoeld is om de gemoederen te kalmeren, maar die op de lange duur wel eens een ave rechts effect zou kunnen hebben. Wes terse journalisten worden opgebeld door hun Russische vrienden, die vragen wat er nu werkelijk gebeurd is en die geruch ten doorgeven als zouden er 2000 men sen op sterven liggen in nood-hospitaal- tjes rond Tsjemobyl. Nog eens duizend mensen zouden behandeld worden in speciale klinieken in Moskou. De Sovjetautoriteiten hebben echter niet alleen geprobeerd de feiten voor de eigen bevolking verborgen te houden, maar hebbeb zich door hun zwijgzaamheid ook een diplomatiek conflict met hun Scandinavische buren op de hals ge haald. Het ongeluk vond naar alle waarschijn lijkheid plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag en op zondag ondekten de Zweden het abnormaal hoge stralingsni veau. Maandagochtend werd Moskou formeel om informatie gevraagd. Aanvankelijk kregen de Zweden niets dan leugens te horen. De Sovjets lijken absoluut niet van plan te zijn geweest om ook maar iets over de kernramp los te laten, tot het moment dat de Zweedse ambassadeur het Russische ministene van buitenlandse zaken mededeelde dat Zweden een officiële aangifte en klacht in zou dienen bij de International Ato mic Energy Authority. De Sovjets kwamen maandagavond pas met een korte verklaring. Een uur daar voor had een functionaris van het minis terie van buitenlandse zaken nog plech tig verklaard dat er absoluut geen kern ramp had plaatsgevonden - de radioac tieve straling zou uit Zweden zelf ko- Mildgestemde waarnemers zouden mis schien kunnen zeggen dat de Russische terughoudendheid het gevolg was van de vrees dat er paniek uit zou breken, en dat dit niet wijst op een terugkeer naar de traditie van het verdoezelen van welk slecht nieuws dan ook. Wat het motief ook geweest moge zijn, zeker is dat de zwijgzaamheid niet eindeloos volgehou den kan worden. Enkele uren nadat de Amerikanen met hun satellietfoto's van de bewuste reactor voor de dag waren gekomen, werd het nieuws door de Rus sische radiodiensten van de BBC, Voice of America, Radio Liberty en Deutsche Welle naar de Sovjet-Unie uitgezonden. En de stoorzenders kunnen lang niet al les onverstaanbaar maken. De inwoners van de Sovjet-Unie zijn het bovendien zo langzamerhand beu om als kleine kinderen behandeld te worden. Na de aardbeving van vorig jaar herfst in Uzbekistan, die al veel uitvoeriger werd verslagen dan tot dan toe het geval was geweest bij natuurrampen in de Sovjet-Unie, publiceerden de kranten in gezonden brieven, waarin werd gevraagd hoe het toch kwam dat men meer wist over de Mexicaanse aardbeving, dan over de natuurramp in eigen land. Het antwoord is natuurlijk dat de tv- beelden van de Mexicaanse ramp af komstig waren van Westerse camera ploegen. Uit recente Russische tv-beel- den van de gevechten in Afghanistan valt op te maken dat er niets mis is met de moed of de techniek van de Russi sche filmploegen - het probleem zit hem in de politieke goedkeuring die de filmers moeten hebben voordat ze hun werk kunnen gaan doen. De redacties van de kranten, die de ingezonden brie ven over de aardbeving in Uzbekistan publiceerden, hadden daarvoor ook eerst politieke toestemming gevraagd. De recente verbeteringen in de Sovjet media zijn voornamelijk te danken aan Gorbatsjov, die in een toespraak voor partij-ideologen heeft gezegd dat „we tot de Sovjetburgers moeten spreken in de taal van de waarheid". „Onze medeburger van vandaag de dag is beschaafd en goed opgeleid. Hij accep: teert geen al te simpele antwoorden, hij heeft onwaarheden al snel door. On waarheden, die het gevolg zijn van vrees en van het onvermogen om de oorzaken van de problemen te onthullen", aldus Gorbatsjov. Nu de media gefaald hebben in het ver tellen van de waarheid over een ramp die waarschijnlijk gevolgen zal hebben voor een groot gedeelte van het land, wordt duidelijk dat de hervormingen nog lang niet ver genoeg gaan. De zaak kan echter niet veel langer in de doofpot worden gehouden. De Polen gooien hun besmette melk weg, maar er wonen meer dat vijftig mil joen Sovjetburgers in veel ernstiger ge troffen gebieden dan Polen of Scandina vië. Deze mensen moeten spoedig infor matie krijgen over het nemen van be paalde voorzorgsmaatregelen - en over het waarom. Een gedweeë en gehoorza me pers is tot daar aan toe, maar het be wust in onwetendheid laten van de be volking, die daardoor gevaar loopt, bete kent dat de regering haar plicht tegen over het eigen volk verzaakt. MARTIN WALKER Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1986 | | pagina 24