ZATERDAG 3 MEI 1986 jJohn S. Pemberton, een kwakzalver in de Amerikaanse stad Atlanta (Georgia), heeft nooit kunnen bevroeden dat de hoofdpijndrank die hij in 1886 in zijn huislaboratorium brouwde, de wereld zou veroveren. Een eeuw later is Coca- Cola hèt symbool geworden van „the American way of life", van het kapitalisme, van voorspoed en vooruitgang, van geluk. De Coca-Cola Company is een wereldconcern van ongekende omvang. De geschiedenis van het bruine vocht dat in meer dan honderdzestig landen wordt geschonken. pend. De afzet valt nu nog tegen, maar naarmate China verder ontwikkelt zal de enorme markt zich verder openen. Pepsi wilde de aartsrivaal Cola niet te ver voorop laten lopen en deed halver wege de jaren zeventig een krachtige po ging de Coke van de troon te stoten. Eer ste zet was de bekende Pepsi-proef, waarbij mensen moeten kiezen tussen de twee concurrerende smaken. Meer dan zestig procent blijkt de voorkeur te ge ven aan Pepsi. In 1979 leek Pepsi Coca- Cola voorbij te streven, maar het markt aandeel in de VS bleef een krappe vier procent kleiner. Belangrijke wapens in de concurrentie strijd voor beide concerns zijn geldver slindende reclamecampagnes. Waar Coke jarenlang wat meer behoudend was, reageerde Pepsi altijd meer op ont wikkelingen in de maatschappij en op de publieke opinie. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het beeld van de soldaat in Vietnam, die zich met een flesje Pepsi-Cola in de hand een beetje thuis voelt. Pepsi is al tijd voorgesteld als de arbeiderscola, ter wijl Coke een wat chiquere drankje is. Fitness Toch deed Coca mee aan de flower po wer, de vredesbeweging van de jaren zes tig, door de hit van de New Seekers „1 like to teach the world" als commercial te gebruiken. Tegenwoordig is de recla me helemaal toegespitst op de jong-en- gezondcultus: „Have a coke and a smi le". Allergrootste triomf voor Pepsi kwam op 23 april 1985. Na negenennegentig jaar werd de formule van Coca veran derd. Het was voorheen wat bitterder dan Pepsi: het werd nu zoeter, maar, te gelijkertijd inspelend op de fitnessrage in de VS, ook wat calorie-armer. De om mezwaai was wereldnieuws en leidde in de VS tot emotionele reacties. Reclame- vlaggen werden verbrand, flessen leegge goten op straat. „Meneer ik leef om twee redenen: God en Cola. U heeft me er nu een van ontnomen aldus een van de vele demonstranten. „Ik ben met Coca-Cola opgegroeid en dat was het eerste woord dat mijn kind leerde. Ik wil de oude cola terug", aldus een boze moeder. Na korte tijd zwichtte de directie van de Coca-Cola Company: de oude smaak kwam terug als Cola-Classic, terwijl de zoetere versie voortaan als Cola-New door het leven zou gaan. De verwarring was echter compleet. Zelfs de voorzitter van de Vereniging van Old-Coke-Drin- kers raakte de kluts kwijt en hield tij dens een proeverij de nieuwe coke voor Pepsi, de oude coke voor nieuwe en Pepsi voor de oude Coca-Cola. Economen, marketingdeskundigen en wetenschappers zijn er nog steeds niet over uit waarom Coca-Cola die stap heeft genomen. Bedrijfseconomisch was het misschien helemaal niet zo gek, want onderzoeken hadden aangetoond dat de Pepsi-testen klopten. Veel mensen ble ken een wat zoetere cola toch lekkerder te vinden. Maar de nostalgie en de vaste kern van traditiegetrouwe drinkers was schromelijk onderschat. Volgens sommi gen speelt daarbij ook eèn rol dat in de bedrijfsdirectie nog meer één „echte" Amerikaan zit. Anderen denken dat er een complot achter de zaak zat: een van de belangrijkste functionarissen van de Coca-Cola Company die bij de smaak- verandering betrokken was. heeft vroe ger bij Pepsi gewerkt. Maar het kan na tuurlijk ook een geweldige reclamestunt zijn geweest: Coca-Cola was immers we kenlang in het nieuws. De directie heeft nooit duidelijkheid verschaft over de vraag of het een blunder of een stunt was. President Keough indertijd: „De waarheid is dat wij nu ook niet zo dom zijn, maar ook weer niet zo slim". Ondanks de blunder of misrekening is de strijd der cola-giganten nog niet ge streden. Tegenwoordig tot in de ruimte toe: beide merken strijden om een defi nitieve plaats in de ruimteveren. Voor alsnog is deze strijd onbeslist. Cola-des kundigen in de VS wijzen erop dat hoe dan ook de enige echte Coca-Cola toch niet bestaat. Cocabladeren mogen niet meer gebruikt worden en de oude flesjes worden steeds meer vervangen door blikjes en grote plastic flessen. In plaats van een smaak zijn er nu verschillende variëteiten: Cola-Light, -Classic, -New. Diet-. Free Cherry-, Tab-coke en over enige tijd ook Choco- en Vanillecola. Pemberton zou zich omdraaien in zijn graf. JOS TIMMERS JOOS PERSOON Met paard en wagen begon Coca Cola aan ATLANTA/DEN HAAG - Coca-Cola is werkelijk overal. Zo verspreid dat het bijna beangstigend is. Niet alleen de westerse wereld, ook de communistische landen zoals China en de Sovjet-Unie zijn voor het koolzuurhoudende drankje door de knieën gegaan. Op de meest af gelegen plaatsen van de wereld hebben ze cola. Zo zal men zelfs in de binnen landen van hel Westafrikaanse Gambia, waar de bevolking nauwelijks iels ie be steden heeft, de koelkast van de plaatse lijke „winkelier" gevuld met Coca-Cola aantreffen. Als de generator maar werkt, wordt een deel van de stroom geheid ge bruikt om de cola koel te houden. Voor honderden miljoenen mensen is Coca-Cola meer dan een frisdrank met bubbeltjes. Coke is het universele sym bool voor een leven van welvaart, vrij heid. vrije tijd. genieten en natuurlijk cola drinken. De Amerikaanse droom uil een flesje. Anderen zien in de wereld wijde verspreiding van Coca-Cola een voorbeeld van hel Amerikaanse kwaad, van enorme invloed van het kapitaal en de westerse cultuur en van de Ameri kaanse overmacht en pogingen de we reld te beheersen. Maar moeilijk dat het is om die lokroep van Coca-Cola te weerstaan Toch begon het allemaal zo onschuldig. De drogist Pemberton - slecht in zaken, maar^ goed in brouwen - was op zoek naar een middel voor de kwalen van al ledag. Er mocht evenwel geen alcohol in, want reeds in die tijd waren de eerste te kenen van een streng, puriteins en uit eindelijk zelfs „droog" Amerika waar neembaar. Hij gaf zijn siroop de naam van de twee smaakbepalcndste ingre diënten. Gestampte cocabladeren waar aan Indianen in Zuid-Amerika al eeu wen een oppeppende kracht toeschreven cn colanoten, afkomstig uit West-Afrika. De bitterheid van de noten zou elke ver moeidheid wegjagen. BitterDat zal waar wezen. Wie ooit een colanoot heeft geproefd kan zich voorstellen dat het „zaad van dc hel" wordt genoemd, want één noot achter de kiezen geeft een ge voel dat verdacht veel lijkt op een acute kaakkramp. Bubbeltjes Aan de bittere siroop voegde Pemberton suiker, vanille en een aantal kruiden toe. Op 8 mei 1886 was hij tevreden en dacht hij de juiste combinatie van zijn hoofdpijnsiroop gevonden te hebben. Hij bracht het goedje in de plaatselijke Jacob's Drugstore aan de man. In het eerste jaar verkocht hij negenennegentig liter. Volgens de overleveringen gaf de winkelbediende in 1887 geen water om de siroop aan te lengen, maar sodawater. De bubbeltjes bleken een voltreffer te zijn en veroorzaakten een revolutie: in dat jaar werd vierduizend liter Coca- Cola verkocht. Nu. een eeuw later, een entwintig miljard liter. Pemberton heeft overigens niet lang van het succes van zijn drankje kunnen ge nieten. Hij overleed - berooid en ziek - in 1888, twee jaar na zijn uitvinding en kort nadat hij het recept had verkocht aan Asa G. Candler, die in 1892 de Coca-Cola Company oprichtte. Deze in troduceerde ook het fameuze colaflesje waaraan de drank een belangrijk deel van zijn herkenbaarheid te danken heeft. Overigens moest het flesje een colaboon voorstellen, maar het heeft - bij gebrek aan biologisch inzicht van de ontwer per - uiteindelijk meer weg van een ca caoboon. Lange tijd bleef Coca-Cola een stabiele kleine markt houden. Tijdens de Eerste Wereldoorlog was er een korte opleving en maakte Europa voor het eerst kennis met de bruine pepdrank. Maar met het vertrek van de soldaten verdween ook de cola van het Europese strijdtoneel. In 1923 zakte de markt van Coca-Cola ook in de VS in en het bedrijf raakte in de schulden. Het was de tijd dat Ernest Woodruff de zaak overnam voor de somma van vijfentwintig miljoen dollar. Hij en zijn zoon Robert Woodruff maakten het bedrijf feitelijk tot wat het nu is. De Woodruffs hadden de tijd dan ook mee: Amerika werd drooggelegd. De FBI maakte jacht op alles wat ook maar naar alcohol rook, daarbij gesteund door de kerken, die een ware kruistocht voerden tegen alcoholische hellevochten en kroe gen. Cola werd volksdrank nummer een. In 1926 ging Coca-Cola Company de buitenlandse markt op. Twee jaar later was het terug in Europa en werd het een de verovering van de wereld. Tot ver over de grenzen van de Verenigde gewilde dorstlesser tijdens de Olympi sche Spelen in Amsterdam. Coca-Cola moest zich zo'n honderdzes tig concurrenten van het lijf zien te hou den, die aangelokt door het succes hun eigen cola's op de markt brachten; alleen de cola Pepsi slaagde erin een voortdu rende bedreiging voor de afzet van Coca-Cola te vormen. Pepsi wórdt in het begin aangeprezen als $en middel tegen dyspepsi, een kwaal die een slechte spijs vertering veroorzaakt. Het grote geheim De eerste (echte) Coca-Cola bestaat uit 89,4 procent koolzuurhoudend water, 10,2 procent suiker, 0,05 procent fosfor- zuur, 0,01 procent cafeïne, 0,33 procent caramel en slechts 0,01 procent bestaat uit het grote geheim „7 X". Die formule zit in het geheugen van de twee belangrijkste chemici die in Atlanta toezien op de produktie van de siroop. De chemici mogen niet met hetzelfde vliegtuig of dezelfde boot reizen. Aan het toeval (of sabotage) wordt niets overgelaten en alleen als de tijd daar is, wordt de wetenschap overgedragen. Als of het het derde geheim van Fatima be treft, ligt het recept in een zwaar bevei ligde kluis in de Trust Company Bank in Atlanta; het Fort Knox voor de Coca- Cola Company. it en liggen winkelschappen vol met de brui Het is dus niet zo dat alle fabrieken over de hele wereld precies weten wat zij nu eigenlijk brouwen. Het concentraat wordt alleen in Atlanta gemaakt, toege stuurd aan de filialen en die hoeven er vervolgens alleen maar spuitwater en suiker aan toe te voegen. Meer nog dan door de drooglegging van Amerika kreeg het bedrijf de wind mee tijdens de Tweede Wereldoorlog. In het spoor van de Amerikaanse militairen veroverde Coca-Cola de wereld. Ameri ka bracht niet alleen de vrijheid, maar ook cola. Overal waar de Amerikaanse soldaten gingen, namen zij cola mee. Zelfs op de geheimste missies waren ze vergezeld door hun flesjes met het be kende opschrift. Op de Salomons Eilan den waar Amerikaanse troepen waren gelegerd ging de eerst aangekomen zen ding cola voor tien gulden per flesje van de hand. In Casablanca, waar de solda ten al enige tijd naar hun favoriete drank smachtten, brachten de flesjes twintig gulden op. Zonder cola waren de soldaten minder mans. „Het is opvallend hoeveel zo'n klein flesje cola voor soldaten kan betekenen", schreven militairen in hun brieven naar huis. Volgens sommige schrijvers die zich bezighielden met de geschiedenis van het pepdrankje was het Cola-hoofd kwartier in Atlanta een soort militair steunpunt tijdens de oorlog; daar werd de verovering van de wereld uitgestip- pepdrank uit Atlanta. peld. Naar schatting zijn tijdens de Tweede Wereldoorlog vijf miljard flesjes naar het buitenland getransporteerd op kosten van het ministerie van defensie. Prijs per flesje: vijf dollarcent. Aan de oorlog hield Coca-Cola vierenzestig bui tenlandse vestigingen over waarvan er negenenvijftig door de regering werden neergezet. Door de oorlog en de militairen was cola een drank geworden, die tevens de Ame rikaanse levensfilosofie uitdroeg, vooral in Europa. Overigens verliep de herove ring van Europa op militair gebied aan merkelijk sneller dan op colagebied. Pro ducenten van lokale dranken verzetten zich tegen het drinken van cola onder meer met het argument als zou het slecht voor de gezondheid zijn. Maar aangenomen mag worden dat als het echt niet goed'zou zijn. de drank in het door gezondheidsfanatici overspoelde Amerika niet zou zijn toegestaan. V ERKIEZINGEN In veel landen wordt geprobeerd de Coca-Cola Company de loef af te steken, door met eigen colamerken op de markt te komen. Tegenwoordig heeft bijna elk land zijn eigen Coca-Colafabriek of wat erop lijkt. In Nederland zijn er vestigin gen in Bussum, Schiedam, Alphen aan den Rijn en Dongen. Maar bijvoorbeeld in India wordt de dorstige markt voor zien van Campa Cola, dat in flesjes zit van vrijwel hetzelfde model als de Ame rikaanse „Coke" en waarvan de naam op dezelfde krullende, zwierige manier is geschreven. In de VS bleef cola niet alleen een natio nale drank, maar waren Coca-Cola en te genstander Pepsi in de loop der jaren een machtig (politiek) wapen geworden. De republikein Nixon was de eerste pre sident wiens carrière nauw samenhangt met een cola. Pepsi in zijn geval. Na zijn verlies in 1962 tegen de democraat Ken nedy (net als al zijn voorgangers een Coke-drinker) werd Nixon advocaat van Pepsi. Hij reisde op kosten van dit be drijf de hele wereld rond en Pepsi steun de hem in zijn verkiezingscampagne. Pepsi werd daarvoor op zijn beurt be loond. In 1968 kwam Nixon in het Wii- te Huis: de Coca-automaten vlogen er onmiddellijk uit en Pepsi deed zijn in trede. Pepsi ging vervolgens mee naar het Kremlin en troefde Coca-Cola af met een contract voor een fabriek in de Sov jet-Unie. Pas een aantal jaren later lukte het de Coca-Cola Company om ook een contract in de Sovjet-Unie te krijgen. Nixon ging en Carter kwam en weer vlo gen de automaten het Witte Huis uit. Coca-Cola kwam terug en profiteerde mee. Als eerste in China. Vanaf 1977 werd de drank ingevoerd, en al in 1981 werden maar liefst twee fabrieken geo- De reclameboodschap is weinig veranderd: Coke staat garant voor geluk en vrijheid. £cidóc0ouxcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 23