£cid6C (Bowuvnt Hardere aanpak van criminaliteit Minder dan 500.000 werklozen in 1990 Verhoogde straling lijkt tijdelijk Asperges BON: Boeren kunnen melk weer kwijt via normale kanalen n—■mniiniw— UW NISSAN sportscar DEALER AUTO HEEMSKERK Waldheimende Oostenrijkse leugen Dolle hond in Libanon Zaterdag 3 mei 1986, 77e jaargang no. 23491 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende lol Siilhofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel.071-122244 Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hooldredacteur: M.Hallewas, Chefredacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49(aut.betaling).kwartaal f. 67,43. jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.07M 22248. Advertenties: (excl 5% BTW) f. 0.63 per mm, kleintjes f. 0.44 per mm Losse nummers!. 1.10. Zonnig en warm. In de loop van de dag mogelijk een re gen- of onweersbui. Middag- temperatuur ongeveer 24 gra den, vlak aan zee iets lager. Matige wind uit zuidoost tot zuid, aan de kust vrij krachtig. Zon op: 06.05, onder 21.09; hoog water Scheveningen: 13.08; laag water: 08.20 en 21.27 uur. UVj/p STAAT ZIET AF VAN KORT GEDING NA STAKINGSVERBOD DEN HAAG De Staat der Nederlanden heeft gisteren afgezien van het kort geding dat voor vandaag tegen werkgevers en werk nemers in de zuivel was aangespannen. De Staat deed dat nadat de president van de Utrechtse rechtbank de zuivelstakingen giste ren tot 14 mei had verboden en ook voor ac ties daarna voorwaarden had gesteld. Na 13 mei mag verder worden gestaakt, maar bij een veel kleiner aantal bedrijven. De dreigen de melkschaarste is weer van de baan. Volgens de rechtbankpresident is er voldoende ver- ichil van standpunt tussen werkgevers en bonden ge weest om een staking als zodanig te rechtvaardigen. De opening die de werkgevers op 29 april hebben ge- >oden, was „niet zo cruciaal en bovendien te laat om ie tijdig aangezegde stakingen af te blazen". De vakbonden zijn zeer teleurgesteld over het vonnis en bovendien verontwaardigd over het feit dat de Staat een geding had aangekondigd om een eind te naken aan het lozen van melk in oppervlaktewater )mdat daardoor gigantische milieuproblemen ont staan. Minister Winsemius (VROM) had gisteren alle be trokkenen opgeroepen met het lozen van de melk te kstoppen. vol zitten. Bij nieuwe acties houdt het kabinet de Wet milieu gevaarlijke stoffen achter de hand. Op basis daarvan kan de minister van VROM beschikkingen uitvaardigen waardoor het lozen van melk wordt verboden. Gisteren lieten boeren melk in Irnsum, Bedum, Em- men en Steenwijk-Blokzijl weglopen in riolen en slo ten. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat wist op het nippertje te voorkomen dat het grote zui velconcern Melkunie Holland in de Buitenhaven van IJmuiden 3 miljoen liter melk zou gaan lozen. Zij trok de toestemming in die de regionale directie van Rijkswaterstaat aan Melkunie had gegeven. Zweden wijst diplomaten uit wegens spionage STOCKHOLM Zweden zet vijf Tsjechoslowaken. 'onder wie vier leden van de diplomatieke staf, het land uit. In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken staat dat de vijf zich hebben schuldig gemaakt aan spionage bij militaire installa ties en bij zeer belangrijke bedrijven op het gebied 'van moderne technologie en defensie. Volgens wes terse diplomaten gaat het om de eerste-secretaris van ide ambassade, een militair, een handels- en een per- [sattaché. Het hoofd van de Tsjechoslowaakse lucht vaartmaatschappij CSA zou de vijfde persoon zijn die het land moet verlaten. COCf Henri Toivonen (29). De Finse rallyrijder Toivo nen en zijn bijrijder Cres- to kwamen in dit auto wrak in een vlammenzee om. Monte-Carlowinnaar Toivonen verongelukt AJACCIO De Fin Henri Toivo nen en zijn Italiaanse bijrijder Sergio Cresto zijn gistermiddag omgekomen tijdens de autorally van Corsica, de vijfde in de strijd om het wereld kampioenschap. De Lancia van het leidende duo explodeerde nadat een rotsblok was geramd. Henri Toivo nen gold sinds zijn zege in de Rallye de Monte Carlo begin dit jaar als één van de grootste talenten in deze tak van de autosport. In de reeks rally's om het huidige wereldkampioen schap was het ongeval met de 29-ja- rige Toivonen en de één jaar ouder Cresto de derde met dodelijke af loop. ALCOHOLVERBOD IN STADIONS, MEER GEVANGENISSEN DEN HAAG Het kabi net heeft de frontale aan val geopend op het alco holmisbruik bij wedstrij den in het betaalde voet bal. Als gemeenten met betaalde clubs er voor de nieuwe competitie niet in slagen maatregelen op ta fel te leggen, dan zal het kabinet zelf met straffe wettelijke maatregelen komen. Uitgangspunt is een algeheel verbod op alcoholverstrekking in het betaald voetbal. In het kader van de bestrijding van de criminaliteit zullen ook meer gevangenissen worden gebouwd dan de drip waartoe Kamer en kabinet tot nog toe hadden besloten. Bovendien gaat het Openbaar Ministerie minder zaken automatisch se poneren en tegelijk meer niet betaalde boetes via een celstraf executeren. Dat zijn de belangrijkste be sluiten die het kabinet gisteren heeft genomen in het kader van een hardere aanpak van de criminaliteit. Ze zijn nodig omdat het aantal misdrijven blijkens de statistieken nog steeds stijgt. Een toename van de opiumdelicten en de zware geweldsmisdrijven maakt een vergroting en versnelling van de plannen voor nieuwe ge vangenissen noodzakelijk. Naast de nieuwbouw-inrich- tingen in Hoogeveen, Leeu warden en Sittard, waartoe al eerder werd besloten, zullen er nieuwe gevangenissen komen in Rotterdam en Hoorn. In al die gevallen gaat het om in richtingen van 200 tot 250 plaatsen. Tegelijk zullen door een flink renovatieprogramma 850 plaatsen worden gewon nen. Dat hele programma leidt er volgens de bewindslieden van justitie toe, dat vanaf 1989 politiecellen niet meer voor voorlopige hechtenis hoeven te worden gebruikt. Gezien de gestegen criminali teit moeten op korte termijn echter noodvoorzieningen worden getroffen. De be windslieden van justitie heb ben van het kabinet gisteren 30 miljoen gulden extra gekre gen voor de bouw van extra celruimte op korte termijn. Nog eens 17 miljoen gulden is uitgetrokken voor extra bewa kingspersoneel in de nood-ge vangenissen. Gebrek aan celruimte is „do delijk" voor de motivatie van de politie. De extra celruimte maakt het makkelijker voor het Openbaar Ministerie min der delicten te seponeren. Het kabinet heeft besloten dat dit „onvoorwaardelijk beleidsse pot" moet worden gehalveerd. Dat wil zeggen dat er meer transacties zullen worden aan geboden, meer schadevergoe dingen zullen worden geëist en ook meer tot echte straf vervolging zal worden overge gaan. r GEZAMENLIJK DOEL WERKGEVERS, BONDEN EN KABINET: DEN HAAG Via een gezamenlijke aanpak wil len werkgevers, vakbewe ging en overheid de werkloosheid in 1990 heb ben teruggedrongen tot onder de 500.000. Over deze doelstelling zijn het kabinet en de Stichting van de Arbeid (het cen trale overlegorgaan van jwerkgevers en werkne mers) het gistermiddag na enkele uren van overleg, eens geworden. Werkge vers en vakbeweging be reikten overeenstemming over een gezamenlijke scholingsinspanning en maatregelen voor moeilijk plaatsbare werklozen en trijding van de jeugd werkloosheid. Net als VNO-voorzitter Van Lede en FNV-voor man Pont toonde premier Lubbers zich na afloop van het gesprek zeer tevreden over het bereikte re sultaat. Het kabinet zal als fi nanciële tegemoetkoming in de plannen voor dit jaar 75 miljoen gulden uittrekken. Over de financiering tot 1990 zal pas, aldus Lubbers, een volgend kabinet een beslissing kunnen nemen. De gesprek spartners wezen er allen op dat naast de maatregelen ook verdere loonmatiging en her verdeling van arbeid onont beerlijk zullen zijn voor het tergdringen van de werkloos heid. Volgens Pont en Lede zal de centrale overeenstemming over de aanpak van de werk loosheid een oplossing kunnen bieden voor de huidige impas se in het cao-overleg. Hoewel de stakingen ook vandaag overal doorgingen, is de kans zeer groot dat in de metaal de cao-onderhandelingen, evenals in de andere sectoren, volgen de week worden voortgezet. Inmiddels werd gisteren het overleg tussen Philips en de industriebonden, dat op 20 maart was vastgelopen, weer hervat. DEN HAAG Het Minis terie van Milieubeheer heeft gisteren een verho ging van de radioactiviteit boven Nederland gecon stateerd. Aan de hand van (ADVERTENTIE) de laatste gegevens is het stralingsniveau onver wacht gestegen tot drie maal het normale niveau. Het gaat om zeer geringe hoe veelheden jodium-131. Er is volgens minister Winsemius van Milieubeheer echter geen enkele reden tot ongerustheid. Het op stal zetten van vee en het binnenshuis blijven van zwangere vrouwen en kleine kinderen is daarom op dit mo ment niet nodig, aldus Winse mius. Bovendien zijn de voor uitzichten voor de komende tijd gunstig. De radioactiviteit in de lucht zou vanochtend weer met de helft verminderd zijn. Op het ministerie van VROM zijn inmiddels 30 telefoonlij nen (nummer 070 - 61 48 61) geopend voor verontruste bur gers die met vragen zitten. Winsemius wilde ondanks zijn redelijk gunstige berichten niet het advies geven „maar rustig te gaan slapen". „We moeten waakzaam blijven", al dus de bewindsman. Vrachtwagens uit het rampge bied worden bij de grensover gang Berg via steekproeven gecontroleerd op radioactivi teit. Dat gebeurt ook met de (ADVERTENTIE) 7 DAQEN QROOT BRITTANNIE verblijf op gezellige B B adressen ol 1e Klas hotels. Voordeelarrangement 2 pers. v.a. 995 - op basis van logies ontbijt Incl. overtocht met eigen auto. Gratis brochure. AI.BIOM, Meretstr. 2Q. Mulat. 01140-16188. Waldheim, één van de belangrijkste politici die Oostenrijk heeft voortgebracht en waar de Oostenrijkers trots op zijn, blijkt drie oorlogsjaren verzwegen te hebben. Waldheim als president kan eigenlijk niet meer, vindt het buitenland. Dat maken wij zelf wel uit, zeggen de Oostenrijkers en ze scha ren zich massaal achter de vroegere Wehrmacht-luitenant. Is Waldheim morgenavond president van Oostenrijk? Onze correspondent Gerard Kessels peilde de emoties in een land dat een abonnement lijkt te hebben op schandalen en affai res. Op de voorpagina van Finale zijn relaas Amerikaanse droom uit een flesje In de Amerikaanse stad Atlanta viert de Coca-Cola Compa ny donderdag aanstaande, op Hemelvaartsdag, haar hon derdjarig bestaan met een ongekend spektakel dat de onver woestbare Cola-mythe alle eer aan zal doen. Op pagina 3 van Finale het ware verhaal van één miljoen glaasjes coke per dag. Verder in Finale: Eddie O'Connell, hoofd rolspeler in de filmmusi cal „Absolute Begin ners" over het tot stand komen van die film en de voortreffelijke sa menwerking met David Bowie. Tieners die worden op gesloten in psychiatri sche klinieken of: de angst van de Sovjet-au toriteiten voor de illega le vredesbeweging. In de serie over fotogra fen: Helena van der Kraan. Deze fotografe is het niet eens met de tendens foto's niet op hun inhoud maar op techni sche perfectie te beoordelen. PSV wordt waarschijnlijk landskampioen. De leiding van de Eindhovense club acht de echte voetbaltop in Europa onhaalbaar. Manager Kees Ploegsma zegt desondanks: „Wij blijven kopen". DEZE KRANT INKLEUR lading. Vers voedsel uit het ge troffen gebied wordt niet in Nederland geïmporteerd, al leen caseïne. Deze stof, die ge bruikt wordt bij het maken van kaas, zal bij de importeur opgevangen worden. De ramp in de Sovjet Unie heeft volgens Winsemius dui delijk aangetoond dat waar schuwingssystemen niet wer ken en informatiekanalen ver stopt zitten. Daaruit moet le ring worden getrokken voor de toekomst. Op dit moment krijgt het kabinet de meeste informatie over de gang van zaken in de Sovjet-Unie van Zweden, Finland, West Duits land en Amerika. Uit de Sov jet-Unie zelf komt mondjes maat informatie. Pag. 9: Menselijk fout oor zaak ramp SIDON De Zuidlibanese stad Nabatieh, die regelmatig in het spervuur ligt van elkaar bestrijdende Israëlische en Sji'itische eenheden, is van onverwachte zijde aangevallen. Gisteren viel een dolle hond twaalf mensen aan. Een vrouw werd daarbij in haar bovenlip gebeten. Een zwarte Duitse herder kwam vanuit de velden de stad binnen, rende een huis in en stortte zich op de bewoners. De aanval duurde slechts tien minuten. De huisbe waarder, die eveneens werd aangevallen, zag kans een wapen te grijpen en de hond dood te schieten. Zeven van de 12 slachtof fers werden overgebracht naar een ziekenhuis in Sidon, de an dere vijf moesten voor behandeling naar Tyrus. Zeker tien dagen later dan normaal zijn in Limburg de eerste asperges aangevoerd. Het koude voorjaar is er debet aan, dat men even moet wachten vooraleer de asperges „van de (toch al) koude grond" in de omgeving van Venlo konden worden geoogst. Bij de Coöperatieve Venlose Veiling in Grubbenvorst werd een partijtje van vijfenveertig kilo aangevoerd, waarvan de beste kwaliteit niet minder dan 28 gulden per kilo opbracht. Als het mooie weer blijft aanhouden, nemen de aanvoeren snel toe en daalt de prijs. Goed nieuws dus voor de fijnproevers vandaag in de krant voor fijnproevers: de Leidse Courant. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1