De winnaar wordt kampioen „Het WK wordt nu mijn hoofddoel' NICO PIKAAR VOOR TOPPER FIDES PACTA-PERNIX: t)e Spartaan jpent loeiende neimaand I ©PORT LEIDEN EcidócSouocmt ZATERDAG 3 MEI 1986PAGINA 17 J LEIDEN Fides Pacta heeft een gerede kans om J haar vijfenzeventigjarig jubileum op te fleuren met de fel begeerde pro lmotie naar de overgangs- klasse. De Leidse korfbal club heeft enkel concur rentie te duchten van stadgenoot Pernix, dat op één punt achterstand de tweede plaats bezet. Beide titelkandidaten ontmoeten elkaar vanmiddag op de Zoeterwoudsesingel en hebben daarna nog twee i wedstrijden te gaan. „Wie wint, wordt ook kam- Ipioen", meent Nico Pi- kaar, alweer tien jaar lang [basisspeler van Fides Pac ta. „Die ploeg komt in de winning mood en zal in Ide laatste partijen heus f;een punten meer laten iggen. Maar het is nog de vraag, of er wel een win naar komt". |ln voorgaande jaren genoot Fides Pacta de naam een „ty pische zaalploeg" te zijn. De pelers' kwamen immers in de tal tot hun beste prestaties tweemaal een seizoen in de hoofdklasse en bleven op het veld altijd in de promotie klasse hangen. „Wij hebben op het veld nooit goed gepres teerd en daardoor interesseer de het ons minder dan het zaalgebeuren. Als wij om de derde of vierde plaats spelen, vinden we korfballen al gauw een formaliteit. Nu wij dit sei zoen bovenaan staan, zijn we wél enthousiast over de veld- competitie. Iedereen traint en speelt voor honderd procent en er wordt door de groep echt uitgekeken naar die wedstrijd tegen Pernix". Mentaal mag de selectie klaar zijn voor de topper, speltech- nisch en tactisch schort het nog bij Fides Pacta, oordeelt Pikaar. „Wij draaien na de zaalcompetitie nog niet zoals het kan, al zijn we sindsdien ongeslagen gebleven. Er wor den nog teveel fouten ge maakt, met name in het mid denvak. Zoiets kun je je tegen mindere ploegen als Deto en Het Zuiden nog wel veroorlo ven. Afgelopen zondag braken zulke missers ons echter bij OEC bijna op, want daar bete kende vijfmaal balverlies vier doelpunten tegen. Je wint dan wel net met 13-14, maar als we tegen Pernix net zoveel fouten maken, kunnen we het wel vergeten. Daarom moet er nog hard aan de opstelling gesleu teld worden om de vakken weer aan het draaien te krij gen". Daarnaast wijst Pikaar nog op andere factoren, waardoor hij Fides Pacta niet tot favoriet tegen Pernix bestempelt. „René van der Voorn tobt met z'n rug en Wim Piket is net ziek geweest en dat zijn onze vaste reserves. Verder heeft Wilma Neuteboom een ge scheurde enkelband en Ronald van der Velden zit met z'n lies en z'n knie, dus die spelen za terdag en waarschijnlijk de rest van dit seizoen niet meer mee. Bovendien moet je niet vergeten, dat wij in de zaal uit de hoofdklasse gedegradeerd zijn en dat Pernix toen juist goed gepresteerd heeft. Daar om dank ik, dat zij zaterdag als de grote kanshebber starten. Ik zie voor ons als enige voor delen. dat wij thuis spelen en dat wij aan een gelijkspel al voldoende hebben, want tegen VES thuis en Luto uit zie ik ons geen fouten meer maken". Eerder dit seizoen eindigde de titanenstrijd inderdaad met 9-9 in een gelijkspel. „Wij hadden bij Pernix eigenlijk moeten winnen, want we hebben steeds voorgestaah. Zij gingen de laatste minuten rondspelen, omdat ze al blij waren met een punt. Kees Brokaar maakte toen drie doelpunten, terwijl hij misschien vier kansen heeft gekregen. Dat zijn na tuurlijk zaken, die doorslagge vend kunnen zijn in ene wed strijd. Verder heeft Pernix als sterk punt, dat ze goed kunnen voorverdedigen. Wij zullen dat moeten overbruggen door van de zijkanten in te snijden, van de paal weg te trekken en veel te schieten. Schutters hebben we met een Robin Sommeling, Dick Onderwater en Henk van der Waals in elk geval ge noeg. Misschien heeft Pernix wat fellere en meer aanvallen de dames, maar die van ons krijgen toch ook een steeds grotere inbreng. Wij hebben er dit seizoen met Mieke Selier en Bettina Sommeling dan ook twee behoorlijke dames bijge- kregen. Het blijft bij ons wel zo, dat de heren aanvallen en de dames steunen. Wil je aan vallende dames krijgen, dan moet je ze al bij de pupillen en adspiranten opleiden. Bij de senioren maak je van een steu nende dame nu eenmaal geen goede hoofdaanvaller meer". Mocht Fides Pacta het kampi oenschap behalen, dan ziet Pi kaar wel mogelijkheden om een echte topclub te worden. „Wij hebben in de zaal wel een paar maal in de hoofdklas se gespeeld, maar daar merk je gewoon, dat je tekort komt, omdat je op het veld te laag speelt. Als je in de overgangs klasse uitkomt, kom je veel meer in aanraking met beken de spelers en bekende clubs en daar leer je het nodige van. Ik. geloof zelfs, dat het makkelij ker is om je in de overgangs klasse te handhaven dan in de promotieklasse kampioen te worden. Je mag daarin wel eens twee wedstrijden achter elkaar verliezen, maar zoiets kan je in de promotieklasse net de titel kosten. En natuur lijk wordt de overgangsklasse erg aantrekkelijk, nu het plan bestaat om op het veld ook twee hoofdklassen te forme ren. Eindig je volgend jaar bij de eerste vier, dan ga je direct door naar die nieuwe hoofd klasse. Maar zover zijn we nog lang niet, laten we eerst maar winnen of gelijkspelen tegen Pernix. Dat zal niet makkelijk worden, maar op grond van de eerste wedstrijd verwacht ik toch een goede en spannende pot. Al zullen beide ploegen wel gespannen het veld inko men". Ongetwijfeld kan de ju bileumcommissie bij een goede afloop van de topper voor Fi des Pacta ergens nog wel een kampioensfeest plannen tussen alle festiviteiten rondom het vijfenzeventigjarig bestaan... MICHEL VAN GENT EIDEN „In de maand lei leggen alle atletiek- lubs een gouden ei", zegt pt spreekwoord, en zeker It jaar is dat in de Leidse [gio het geval. Na de jiening vandaag, door De partaan met de strijd om t Ter Specke bokaal, )>lgt Holland op Hemel- irtsdag met de vijftien- Gouden Spike. En >rdat Bataven Leiden de beurt is voor haar >per (ter gelegenheid het 55 jarig bestaan) Hjgt de Vriendenkring |)g eens de kans haar ta- ïten te tonen met een (mpetitiewedstrijd. Aan it eind van de zo boeien- meimaand volgt dan jn huzarenstukje van Ba ren in de vorm van de striktskampioenschap- )ndaag dus vanaf 14.00 uur >tiekfeest in Lisse, want zo de wedstrijd om de Ter ïcke bokaal wel omschre- worden. Na slechts drié javen van deze wedstrijd is [zowel bij de organisatie als I atleten al zoveel gewenning het vol krijgen van de se- geen enkel probleem meer j„De atleten komen nu vra- of ze mee mogen doen, ze [ginnen je te kennen als or- pisator van een goede wed- Ejd en dat is voor ons na- rlijk een stuk prettiger zegt Wim van der rogt, de man achter deze Peter van Noort: Spartaanse topper tijdens de wedstrijden om de Ter Speckebokaal. wedstrijd. Net als de voorgaan de keren heeft hij weer een deelnemersveld op de been weten te brengen dat klinkt als een klok. „Een aantal top pers is nog op trainingsstage (bijvoorbeeld Han Kulkef), maar daar staat tegenover dat de mensen die er wel zijn in deze eerste echte wedstrijd eens goed willen weten waar ze aan toe zijn". Met het zicht op de in augustus te houden Europese kampioenschappen een begrijpelijk standpunt. Een uitschieter in het pro gramma aanwijzen is moeilijk omdat veel nummers een op vallende bezetting hebben. Zelf denkt Van der Krogt dat de 100 meter en het kogelslin geren de mooiste wedstrijden zullen worden. En natuurlijk de op verzoek op het program ma geplaatste 300 meter. „Net als twee jaar geleden kwam bondscoach Peter van Beuse- kom met de vraag of dit incou rante onderdeel op het pro gramma er bij mocht, als een soort test wedstrijd. Dat bete kent dan ook dat Van Beuse- kom met een erg sterk veld voor dat nummer komt en dan kan er veel bij ons". De win naar van twee jaar geleden, Koen Gijsbers, krijgt het dit jaar aan de stok met onder an dere Wim Cools. Bij het kogelslingeren uiter aard de topper van de eigen vereniging Peter van Noort, in Nederland nog van aparte kwaliteit. De 100 meter series worden gevuld met zowel re gionale als nationale toppers, waarbij Emiel Mellaard en het jongste talent Pel van de Kerkhof voor vuurwerk zul len zorgen. Later op de mid dag doen veel van de sprinters in een 4 x 100 meter estafette wedstrijd weer mee zodat het publiek wat sprinten betreft volledig aan haar trekken komt. Maar ook de 800 meter dames (waarschijnlijk met Elly van Hulst) en de 3000 meter heren (met de momenteel erg snelle Jan Laan) beloven spektakel aan de Ter Specke- laan. GERT VELTHUIZEN ARJAN JAGT NIET NAAR VREDESKOERS: WOUBRUGGE Arjan Jagt is één van de zes Ne derlandse renners die dinsdag van start zou gaan in de Vredeskoers. Hoe wel de 19-jarige militair uit Woubrugge dit seizoen nog geen overwinning boekte, is hij ervan over tuigd, dat hij in de „Tour de France van het Oost blok" mee had kunnen strijden om de dagprijzen. Na enkele dagen van on zekerheid hoorde de Bata- vus-renner donderdag avond op het journaal dat de KNWU had besloten de selectie niet af te vaar digen. Hoewel de mede deling hem niet verraste, had de pupil van bonds coach Boskamp de nodige moeite hem te verwerken: „De Vredeskoers was één van mijn twee hoofddoe len, waar ik drie maanden naar toe heb geleefd. Ik zal me nu helemaal moe ten richten op het WK". De teleurstelling bij de Wou- brugse wielrenner is des te groter omdat hij in een uitste kende vorm verkeert. Dinsdag legde hij in Hoogeveen een laatste test af, die uitwees dat de conditie niets te wensen over laat. Tijdens de reis naar Drenthe twijfelden Jagt en zijn ploeggenoot Tom Cordes echter al hardop over de toe stand in en rond Kiew, start plaats van de Vredeskoers: „Tom maakte al grapjes over gasmaskers die we mee moes ten nemen en dat hij in het vliegtuig zou blijven zitten als de wind verkeert stond". Ter wijl Cordes voor zichzelf al had uitgemaakt dat hij niet zou starten, wachtte Jagt het oordeel van de KNWU af. Straling Jagt kan de beslissing van de bond wel begrijpen, toejuichen doet hij haar niet: „Er moest donderdag een beslissing wor Arjan Jagt: „Ik wil het liefst volgend seizoen al prof worden". den genomen. Gezien de on duidelijke situatie verwachtte ik eigenlijk geen ander besluit. Wie durft de verantwoorde lijkheid voor eventuele nega tieve gevolgen op zich te ne men?". „Anderzijds: wie zegt dat de lucht dinsdag niet is op geklaard? Als dat zo is, baalt iedereen verschrikkelijk. Dat doe ik toch al. Ik vraag me af hoe ernstig de situatie werke lijk is". Jagt is met name te leurgesteld over het feit, dat de organisatie de wedstrijd niet verplaatst heeft, of even tueel uitgesteld: „Boskamp heeft me verteld dat we alsnog starten, als de start naar War schau wordt verplaatst. Het stralingsgevaar moet dan wel geweken zijn en dat", conclu deert Jagt, „lijkt me zeer on waarschijnlijk". „Bovendien geloof ik niet dat de organisa tie de plannen ooit zal veran deren. Zo zijn ze daar nu een maal", meent Jagt berustend. Kort na de onheilstijding ver keert Jagt in onzekerheid over het vervolg van zijn seizoen, dat drie maanden geleden be gon met de Ronde van Cuba. De eerste van vier etappekoer sen ter voorbereiding op de Vredeskoers. Na Cuba volgden wedstrijden in de Franse Ar dennen, Italië en Luxemburg. Jagt sliep nauwelijks één nacht in hetzelfde (hotel)bed en „moest constant onder in de beugel". Overwinningen ble ven om diverse redenen uit. Nu is Jagt vastbesloten die wel te gaan behalen. „In Cuba was mijn basisconditie onvoldoen de en moest ik me forceren. Terug in Nederland was het te koud om te kunnen domine ren, al werd ik nog vijfde in de Ster van Zwolle. In Italië ging het vooral in het begin niet goed, omdat ik daar ziek ben gestart: direct na de Hel van het Mergelland hebben we een dag in de auto gezeten op weg naar Italië". Rustiger Eenmaal hersteld reed Jagt enkele „korte" uitslagen, zon der echt op te vallen. „Het probleem is dat bijna niemand snapt, dat je tiende kunt wor den en toch goed hebt gere den. Vooral als je je bedenkt, wat voor veld van start gaat: Russen, Oost-Duitsers, Polen, Tsjechen, allemaal van die sterke Oostblokrenners. Daar naast zijn de Amerikanen en Italianen ook niet te onder schatten". Ondanks de grote tegenstand, denkt Jagt op internationaal niveau zijn woordje te kunnen meespreken. „In vergelijking met vorig seizoen ben ik een stuk rustiger geworden. Ik ben niet zo zenuwachtig meer. Re lativeer veel meer. Vroeger", kijkt hij terug, „wilde ik ei genlijk altijd winnen. Als ik op het podium werd gehuldigd, was ik met mijn gedachten al bij de koers van morgen". „Nu", filosofeert hij verder, „rij ik wedstrijden waarin ik me onmogelijk elke dag in de strijd om de zege kan mengen. Ik moet nu wel prioriteiten stellen. Bewust mezelf voor houden: vandaag hou je je rus tig". Daarnaast heeft Jagt vor deringen gemaakt in het tij drijden. Een discipline die steeds meer van beslissende invloed is geworden, sinds het ras der berggeiten lijkt te zijn uitgestorven. „Toch klim ik behoorlijk", werpt Jagt tegen. „Dat is een groot voordeel". Wanneer Jagt zijn mogelijkhe den in het gebergte kan de monstreren, is na het wegval len van de Vredeskoers ondui delijk. „Boskamp probeert nu andere buitenlandse koersen voor ons te regelen. Welke dat worden, moet ik maar afwach ten...". Offers Naast alle onzekerheid is Jagt van één zaak overtuigd: hij wil van zijn hobby zijn beroep ma ken, het liefst al volgend sei zoen. Hij verbindt daar één voorwaarde aan: „Ik moet wel een goed contract krijgen. Ik ben bereid om er veel voor op te offeren, maar daar moet wel wat tegenover staan". Eén van de minder aansprekende as pecten van de wielrennerij noemt Jagt „de noodge dwongen beperktheid" van het wielermilieu: „De afgelo pen periode heeft mij nog eens met de neus op de feiten ge drukt; in het buitenland ben je afgesneden van elke vorm van nieuws. Kranten lees je niet, televisie zie je niet. Of", herin nert hij zich, „het moet toeval lig zijn". Zo vernam Jagt bij toeval dat Ghadaffi en Reagan met elkaar overhoop lagen: „In Italië liep ik langs een te levisie in ons hotel. Ik kan geen woord Italiaans, maar uit de beelden "begreep ik wel dat er problemen waren". PIETER EVELEIN Onder redactie van Gort-Jan Onvlee en Pieter Eveiein 'Voorbereiding Hoewel het duel tussen Nieu- wen hoorn en UVS op Konin ginnedag pas in 17.00 uur be gon, vertrokken trainer en se lectie vijf uur eerder al uit Leiden. In het kader van de perfecte voorbereiding diende zo hadden de verantwoor delijken beslist gezamenlijk een biefstukje te worden ge nuttigd, terwijl ook nog een strandwandeling op het pro gramma stond. Dit alles om UVS maar zo geconcentreerd aan de start te krij voor het mogelijk beslis competitietreffen met 1e grootste concurrent. Iet resultaat mag bekend vorden verondersteld. Een fnherkenbaar UVS speelde in de slechtste wedstrijd sinds maanden. Ging kansloos met 2-0) ten onder en mag nu zondag te gen Xerxes zeker niet verlie zen, omdat de titelkansen dan wel weer erg op de tocht ko men te staan. Zo maar een vraagje van de redactie van Hutspo(r)t: hoe nuttig is een speciale voorbe reiding als het team in kwes tie met een normale voorbe reiding tot bijna niet te verbe teren prestaties komt? Voorbereiding (2) Nu we het toch over Nieu- wenhoorn en UVS hebben: scheidsrechter Tetteroo floot een uitstekende wedstrijd. Dat vond ook Cock van Weerlee. „Een hele beste scheidsrech ter", wist de UVS middenvel der, die door een virus-infec tie aan de kant moest blijven. Een infectie die Van Weerlee verhinderde mee te voetbal len, maar niet verhinderde mee te praten. Zoals op dat moment dat Hans de Kruijs terecht, wegens du wen, een vrije trap tegen kreeg. „Mag-ie dan niks?", vroeg Van Weerlee recht streeks aan leidsman Tette roo. De arbiter, niet vies van een gesprekje, retourneerde uitstekend. „Nee, ze mogen vandaag alleen maar voetbal len liet hij Van Weerlee aan de kant weten. Om ha die ge vatte reactie vervolgens toch het antwoord schuldig te blij ven toen grijnzende Van Weerlee hem toevoegde: „Hoe kan die jongen nou voetballen als jij maar blijft fluiten?" Lachend verwijderde Tette roo zich vervolgens van de plaats van het gesprek. Hij had die middag immers een bal om te volgen. „Een beste scheidsrechter", waardeerde Van Weerlee, de weglopende leidsman nablik- kend. „Aan hém ligt het van daag zeker niet". Maar dat wisten we allemaal natuurlijk al lang. Gemis Je ziet het niet veel meer: jeugdige supporters die „hun club met spandoeken aanmoe digen. Maar afgelopen zondag weer 'ns wel. Bij de ontmoe ting tussen Foreholte en VTL hadden enkele jeugdige sup porters zich langs de zijlijn ge posteerd om de Voorhouters ook schriftelijk bij te staan.' En het hielp: gastheer Fore holte één van de vele vier deklassers die stilletjes een gooi naar de titel doet nam onder de aangenaam schij nende voorjaarszon snel een voorsprong. De thuisaanhang zag de eerste plaats al nade ren toen zich plotseling don kere wolken samenpakten bo ven de plaats van handeling. Regenbuien en bliksem schichten wisselden elkaar af. Meteen was het gedaan met Foreholte: VTL scoorde de gelijkmaker én na de pauze het winnende doelpunt. Een blik langs de lijn maakte vervolgens de reden van de Voorhoutse terugval duide lijk. Verrast door de activitei ten van Pluvius, maar niet van plan daarvoor te wijken, had de supportersschare op de dakloze tribune bescherming gezocht onder de beschilderde lakens. En het ontbreken van de ondersteunende teksten was een te groot gemis geble ken voor Foreholte.... Afwezig Negen van de 62 veldvoetbal- verenigingen ontbraken maandagavond op het appèl tijdens de in het Alphense „De Bron" gehouden algeme ne ledenvergadering van de KNVB Afdeling Leiden. Een getal dat nog heilig afstak te gen de cijfers van de zaal voet balclubs: van de 45 zaalvere nigingen hadden 31 de moeite maar niet genomen een verte genwoordiger naar Alphen aan den Rijn te zenden. Meest opvallende afwezige bleef echter in het Alphense toch een veldvoetbalvereni- ging: de vv Alphen. Waarbij overigens wel dient te worden aangetekend dat de vereni ging keurig als een der weinige een bericht van verhindering had gestuurd. Regenbuien en bliksemschichten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17