Gehandicapten tiun draai bij Gading vinden IPORTACTIE SLAAT AAN IN LISSE Schetsplan voor Weipoortseweg Tunneltje Oosthout Alphen krijgt centrum voor bouwadviezen •IDEN OMGEVING Qeidó&Qowuvnt ZATERDAG 3 MEI 1986 PAGINA 15 IN DE BETUWE: „Lenteweelde en lentebloe sems in de Ve- luwe". En op wekkende fris heid. gejaagd. Wij verlóren daarbij niet één man". Luitenant Sa belkwast: „En de Turken?" Majoor Bomslinger: „Die ver loren minstens tienmaal meer dan wij". „Zeer beleefd" heet de vol gende anecdote: „De vrouw van een voornaam koopman wordt op straat door een he- vigen regen overvallen. Om te schuilen gaat zij naar een bekenden galanteriewinkel, waar zij vaak koopt en vraagt ook nu een en ander te zien. „Hoe komt het, dat 't zoo stil is in den winkel", zegt zij tot den nieuwen be diende die haar helpt, „het is hier anders veel drukker". „O mevrouw", antwoordt de bediende onbedacht, „zie eens wat een weer, welke fatsoenlijke dame gaat nu uit?" „Bij den kapper": „Klant (die dóór zijn haar begintte groeien): „Je mocht me wel half geld rekenen: er valt haast niets meer te knippen". Kapper: „Integendeel, mijn heer! Wanneer we moeten beginnen naar haren te zoe ken, rekenen we altijd dub bel!" „Natuurlijke historie": „De kameel kan acht dagen wer ken zonder te drinken", ver telde de heer Snappenberg onlangs in een gezelschap. „Nu, dat is niets bijzonders antwoordde mevrouw Pim pelmees, terwijl zij een veel- beteekenenden (wat een vreemd woord, als je dat zo leest) blik op haar echtgenoot wierp, „ik ken een kameel die acht dagen kan drinken zonder te werken". De heer Pimpelmees verdween bij deze woorden in de zijka mer". Tenslotte vroeg een rechter aan een beklaagde wie dief stal ten laste was gelegd: „Waarom hebt gii deze jas ei genlijk gestolen?' Waarop de dief verontwaardigd ant- De al geruime tijd gele- in Lisse gestarte actie „Sport, (s ik doe het", blijkt erg aan te n. De actie is gericht om de gelijkheden van het sporten jrdag wijd en zijd in de be- gstelling te brengen. Dat ge- irt in de sporthallen of op de tvelden onder deskundige •leiding en tegen een geringe lelijke vergoeding. In Lisse >n het met de badminton-ses- jop de dinsdagmorgen. De be- gstelling daarvoor was onmid- Tijk erg groot en dat gebeuren dus sterk uit de startblokken en. Ook de ontwikkelingen de sport-instuif op woens- iorgen zijn echter zeer hoop- ?nd. Twee enthousiaste deelneemsters zijn Ineke Mooyekind en Nel van der Laan, die daartoe in feite de eerste aanzet hebben gegeven. „We waren al enthousiast door de publiciteit rond de totale ma nifestatie en we spraken af om de eerstvolgende woensdagmorgen naar de sporthal van FC Lisse te gaan om de sport-instuif mee te beleven", aldus het duo. „Dat viel in eerste instantie eigenlijk wel wat tegen, want we waren maar met z'n tweetjes. Voor begeleider Adrie Tap maakte dat echter to taal geen verschil, want het kom- plete programma werd afge werkt. We belden snel onze na bije kennissenkring af en ziedaar: de tweede woensdag waren er 22 sporters op de vloer die achteraf erg enthousiast waren en voor mond-tot-mond reclame zorgen. Het grote voordeel van deze wij ze van sportbeoefening noemen Ineke en Nel: „Je bent er eens tussenuit voor slechts drie gulden kun je een hele ochtend onder goede begeleiding aan sport doen; je hebt de kans om met andere mensen in contact te komen. Als je kleine kinderen hebt kun je die best meenemen, want er is een voortreffelijke crche. Wil je aan bepaalde sport gaan doen, dan zijn daar de mogelijkheden voor. Kun je niet zo goed meeko men, dan wordt daar terdege re kening mee gehouden". Gedeputeerde T. Jansen van Zuid-Holland en wethouder drs B. Joon van Voorhout hebben gistermiddag in een fietstaxi het fiets- en voetgangerstunneltje onder de spoorlijn in Voor hout geopend. Het tunneltje bij de Churchilllaan gaat het oude dorp verbinden met de nieuwbouwwijk Oosthout, waar zo'n 1600 woningen komen te staan. De gedeputeerde en de wethouder onmoetten aan de andere zijde van de tunnel het echtpaar Witteveen-Meyvogel, de eerste bewoners van de nieuwbouwwijk Oosthout, die de terugtocht per fietstaxi af legden. In de tunnel stonden kinderen van de St. Antonius- school die onder leiding van directeur Ben Went het speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerde „tunnellied" zongen. In het gemeentehuis had de officiële ontvangst plaats. Bur gemeester M.Th. van de Wouw sprak daarbij over de verbin ding tussen Voorhout en de nieuwbouw, waar „treinen wel over mogen razen en dwars door het dorp snellen, maar een aantal keren per dag hier halt houden kan of mag niet". Vandaag zullen de Voorhoutse verenigingen de opening van de tunnel een feestelijk tintje geven. Gading wil actief be- zijn op de manier die individu het beste t Milieuvriendelijk De Zuid-Hollandse Water- schapsbond heeft gisteren op het provinciehuis een rapport met aanbevelingen voor een milieuvriendelijker beheer van berm-, oever- en slootvegeta- tie aangeboden aan gedepu teerde S. Overwater. In dit rap port, dat de titel draagt „Mi lieuvriendelijker Beheer Door Waterschappen in Zuid-Hol land", maakt de bond haar wensen kenbaar omtrent de manier waarop onderhoud van de vele dijken en kaden moet worden gepleegd en hoe riet kragen en botanisch waarde volle planten behouden kun nen blijven. Op de foto v.l.n.r. de heren Van Veenen van Pro vinciale Waterstaat, gedepu teerde S. Overwater, mr. A.P. van den Berge, voorzitter van de Zuidhollandse Water- schapsbond en de vice-voor- zitter van deze bond, P.S.D. Overwater. Onder redactie van Ton Pieters. tuur in ons Zondagsblad. Als een feestpoort op den. onon derbroken kringloop óm het jaar rijzen de hoogkoepelen- de bloemenruikers der boom- en op. Jong groen en jong licht, nieuwe warmte en nieuwe verwachtingen. Over de groengespikkelde hagen han gen wit-rozige ruikers van kerseboomen, langs de half naakte muren fleurt de per zik. Leeuwerikken (foei toch, Zondagsblad, het is leeuweri ken) wippen omhoog en la ten uit onzichtbare kelen hun parelend gezang stralen over de zwellende graanvelden". Eigenlijk is hiermee, voor wat het Zondagsblad van be gin mei zeventig jaar geleden betreft, de zijden kous af. Ware het niet, dat opeens een hele bladzijde vol humor uit de jaren '10 van de pers was gerold. Zeker allemaal opge spaard, want het was niet veel de laatste tijd, met de zorgeloze verstrooiing. Allereerst „Een bloedige slag"; geheel in het tijdsbeeld van „De Balkan en de Turk". Majoor Bomslinger voerde het woord: „ik stond met mijn bataljon, dat ongeveer acht honderd man telde, te genover twaalf duizend Tur ken. Na een hevig gevecht van bijna zes uren, hadden we de Turken op de vlucht GOEDE DAAD: „Een leuk kiekje van den tuberculose-bloemendag, die dezer dagen bijna overal werd gehouden; Belgische geïnterneerde solda ten koopen het tuberculosebloempje". EENHEID MAAKT MACHT: „Tentoon stelling van kerke lijke gewaden en voorwerpen, te 's- Gravenhage in het klooster van het H.Hart gehouden, en vervaardigd door een aantal Belgische dames die in de hofstad verblijven, ten voordeele van het werk voor de arme en verwoeste Belgi sche kerken". Het waren dus Waalse dames: „L'union fait la force". N'est- ce-pas? ZOETERWOUDE De Weipoortseweg tussen Nieuweweg en Ommedijkseweg en de Ommedijkseweg zelf kunnen door de reconstructie recht worden gemaakt in plaats van grillig en kronkelig zoals nu. Niet iedereen vindt echter dat dat zou moeten gebeuren. Binnenkort moet een schetsplan voor een fietspad langs beide wegen worden gemaakt en dan zal defini tief besloten moeten worden hoe de we gen er komen uit te zien. Het wegdek van het zogenaamde voor eind van de Weipoortseweg verkeert in slechte staat. Het verkeer rijdt er niette min vrij hard, tot ongenoegen van de be woners van de weg die last hebben van storende trillingen. Bij asfaltering zal ech ter de snelheid van het verkeer, met name ook van het sluipverkeer nog toene men. De deskundigen zijn het er nog niet over eens of het bochtige effect van de Weipoortseweg en Ommedijkseweg nu wel of niet weggelaten moet worden. De Heidemaatschappij vervaardigt het schets plan in verband met de aanvraag om sub sidie bij de provincie Zuid-Holland. Bur gemeester Houdijk noemt het van essen tieel belang dat het fietspad langs de Wei- poortse- en Ommedijkseweg meedraait in de provinciale molen. Het zal overigens nog wel wat tijd kosten alvorens er een definitief plan is. Zo zal het verkrijgen van de noodzakelijke gronden ook tijd vergen al staat de com missie ruilverkaveling in eerste instantie niet onwelwillend tegenover de gemeen telijke plannen. UDERDORP Vanuit jhele regio komen da- Jijks mensen naar Ga lg, het activiteitencen- im aan de Hoogmadese- jg in Leiderdorp, waar thamelijk gehandicap- overdag actief kunnen l". Dat is de omschrij- ig die deelnemers en Idewerkers van Gading jt h,un centrum geven, te werkdag tussen ne- ji en vier uur kunnen j lichamelijk gehandi- Ote mensen bij Gading jecht. Mensen die in ie- T geval ouder zijn dan 'jaar en jonger dan 60 f en die wat anders llen dan de hele dag sen vier muren te zit- De gehandicapten kunnen kie zen hoeveel dagen zij bij Ga ding willen doorbrengen. Op dit moment kunnen 40 deelne mers full-time geplaatst wor den. Maar met de part-timers erbij komt het voor dat men soms met 50 mensen tegelijk aanwezig is. De behuizing is dan te krap, en Gading is dan ook aan het zoeken naar een groter en nog beter uitgerust onderkomen. Tien jaar gele den groeide het activiteiten centrum al uit het eerste on derkomen in Oegstgeest. Mo menteel bestaat er ook een een wachtlijst voor deelnemers, mede omdat de doorstroming niet zo groot is. Komt men als bezoeker in het gebouw, dan is het eerste dat opvalt, de grote gang met bre de deuren, berekend op twee rolstoelen die elkaar moeten kunnen passeren. Ook toilet ten en douches zijn aangepast evenals de apparaten, machi- neriën en inventaris. Zo kan in de keuken, waar diegene die dat willen les in koken krijgen, het aanrechtblad om laag en omhoog gezet worden. Ook typemachines kunnen desgewenst voorzien worden van speciale hulpstukken om het tikken makkelijker te ma ken. Een ander voorbeeld: een boor/beitel, die met een vlieg wiel dat door een voet te be dienen is, ingesteld kan wor den. Gading wil bewijzen dat ge handicapten ook prima kun nen functioneren in de samen leving. Om gehandicapten en niet-gehandicapten aan elkaar te laten wennen beschikt het activiteitencentrum ook over een crèche., waar de buurtkin deren vier ochtenden in de week terecht kunnen. In de grote crêcheruimte worden de kinderen verzorgd, bezigge houden, vertroeteld, van eten en drinken voorzien, ver schoond, voorgelezen en en er wordt met ze gespeeld. De ou ders zijn bijzonder tevreden over deze kinderopvang door genandicapten. Op dezelfde manier is de speel-o-theek in Leiderdorp ontstaan. Vrijwilligers van Ga ding hebben het initiatief ge nomen tot de oprichting van deze speelgoeduitleen. De speel-o-theek is nu een zelf standige Stichting, maar men sen van Gading zorgen er met anderen nog steeds voor dat speelgoed gerepareerd wordt of vervangen. In de crèche spelen de buurtkinderen met speelgoed dat door de deelne mers zelf is gemaakt. Dat ont werpen en vervaardigen van speelgoed is een onderdeel van de ambachtelijke activiteit. Anderen zijn bijvoorbeeld be zig met een Engelse les, met creatieve bezigheden, of met de administratie van Gading, het beantwoorden van de bin nenkomende telefoongesprek ken of het ontvangen van be zoekers. In de stencilruimte wordt het Gadingblad Akti- vietje gedraaid of clubbladen. De deelnemers van Gading vinden het zeer belangrijk dat mensen weten wat er bij Ga ding te doen is. Daarom is er een eigen voorlichtingscom missie in het leven geroepen die elke dinsdagochtend tussen 10.00 en 12.00 uur voorlichting geeft voor eventuele nieuwe deelnemers, geïnteresseerden, en verwijzers. ALPHEN AAN DEN RIJN Als eerste in Nederland heeft de Alphense regio vanaf donderdag 15 mei een bouwadviescen- trum. Het afhaalcentrum voor hout en bouwmaterialen van Sprey Houtimport B.V. aan de Hoorn in Alphen vestigt een der gelijk servicecentrum binnen haar muren. het activiteitencentrum Unen ze meedoen aan pro- tnma-onderdelen waarvoor jzelf kiezen. Een activitei- pentrum kan dan ook niet geleken worden met een iale werkplaats, waar het in ■eerste plaats toch om pro- itie gaat. Ook is het cen- tn geen school of een reva- Itierichting. Gading is ge- pn een zinvolle manier om ,dag door te brengen. De ze waarop dat gebeurt is Ir iedereen anders. Produk- 'ericht werken kan, een le de en vormende activiteit 'mogelijk, of anders een ptieve bezigheid. Aan het fin van het jaar maken de dewerkers samen met de jlnemers een activiteiten- gramma. De deelnemers fcen zelf wat ze willen doen laan de hand daarvan wor- roosters opgesteld. Deze „informatiewinkel" (Infoskoop) wordt bemand door des kundigen die de klanten met raad en daad kunnen bijstaan. In het bouwadviescentrum is tevens een permanente expositie van (ver)bouwmogelijkheden en -oplossingen. Daarnaast wordt een uitgebreide bibliotheek opgezet met gedrukte informatie. Het is bovendien de bedoeling dat er in het bouwadviescentrupi elke maand een bepaald thema extra aandacht krijgt. Op 15 mei begint dit meteen al met een themamaand over beveiliging in en rond het huis. Ook de onderwerpen betonrot, isoleren en daken komen in de toekomst aan de orde. Haalhout stelt ook een compleet toegeruste werkplaats aan doe- het-zelvers beschikbaar waar alle benodigde apparatuur is opge steld om bijvoorbeeld te zagen, af te korten, te schaven en glas te veilen. Professioneel gereedschap is te huur. Op maandag 5 mei a.s. zullen de poliklinieken van de ziekenhuizen in de Leidse regio gesloten zijn. De ongevallenpolikliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden is echter normaal geopend. De directies Academisch Ziekenhuis, Leiden. Diaconessenhuis, Leiden. Elizabeth Ziekenhuis, Leiderdorp. Ziekenhuis Rijnoord, Alphen a/d Rijn. ïEDVERMAAK?: „De Duitsche Kroonprins voor Verdun: een interessant mapshot" van den Kroonprins met generaal Von Mudra bij Verdun. Op sn achtergrond een aantal gevangen Fransche officieren". De Pruis in *1 voor hem karakteristieke houding: altijd met het linkerbeen in ruste i de pet schuin achter op het hoofd. woordde: „U zal toch zelf wel zien, dat ik de mijne niet meer met eenig fatsoen kan dragen!" Hemelvaartsdag van 11.30 tot 12 u. Groenoordhallen! U bent van 10 tot 18 u. wel kom op 'BINNENPRET 86', een manifestatie met veel muziek en talloze attracties. Georganiseerd door de Lions Clubs ten bate van de Kinder kliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Entree: f5,- (tot 12 jr. f3,50). jen het in 1916 eenmaal de aand van mei was gewor- ïn, toonde de redactie van ;t „Geïllustreerd Zondags- ad" zich in alle staten. Er as net een beroerde winter hter de rug en ook veel atersnoodmisère. Dat de ereldoorlog gewoon door ging vermocht niet te ver hinderen dat men het voor jaar in het hoofd had en dat kwam eruit ook. Het Zon dagsblad zag een en ander als volgt: „Nieuw leven, opwekkende frischheid brengen ook de platen der ontwakende na-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15