Plan voor waterfietsen bij kelders Hoogstraat STAD OMGEVING DeLeidseCburant iseenbijzondeie plaatselijke krant Onderzoek moord Ri jswi jkse popgroep ligt stil Regionaal meldpunt voor milieuklachten op komst Engelse scholieren te gast in stadhuis Engelse schoolkinderen brach ten gisteren een bezoek aan het stadhuis. Ambtenaar Hein van Woerden leidde de groep rond en gaf in de raadzaal een toelichting over het functione ren van het gemeentebestuur. De kinderen, afkomstig uit Malmesbury, zijn in Leiden in het kader van een uitwisseling met de basisschool De Meer paal uit de Merenwijk. In juli gaan de Leidse kinderen op bezoek in Engeland. RIJSWIJK Het onderzoek naar de moordaanslag op een popgroep in Rijswijk vorig jaar ligt grotendeels stil. Het re cherche-team van negen men sen is opgeheven en nog slechts twee rechercheurs van de Rijswijkse politie trekken de enkele tips die wekelijks binnenkomen na. „Maar elke nieuwe tip is welkom", aldus één van de beide Rijswijkse rechercheurs. Het opgeheven bijstandsteam is bij eventuele ontwikkelingen op afroep in zetbaar. Bijna dertien maanden gele den, in de nacht van 8 op 9 maart 1985, drong een moord commando een kantoor aan de Verrijn Stuartlaan binnen, waar op dat moment leden van een popband aanstalten maakten hun repetitie te beëindigen. Bij de aanslag die volgde, werden twee leden van de popband op slag ge dood, een derde overleed op weg naar het ziekenhuis. De twee anderen raakten gewond. In het pand hielden op" dezelf de verdieping de omstreden Bevrijdingsraad voor Surina me en de Weekkrant Surina me kantoor. Of de aanslag een oolitiek karakter heeft gedra gen, is niet duidelijk. In totaal heeft justitie het afge lopen jaar in verband met de zaak vier aanhoudingen ver richt. In Driebergen werd en kele weken na de moord naar aanleiding van een compostie- foto een 29-jarige student uit Assen samen met een familie lid in een auto klemgereden en hardhandig gearresteerd. Beide verdachten bleken later niets met de moord van doen te hebben en kregen in januari duizend gulden schadevergoe ding. Aanhoudingen van Suri- namers in Groningen en Montfoort leverden evenmin iets op. Datzelfde gold in sep tember voor de aanhouding van een 35-jarige Rotterdam mer. De man, ook afkomstig uit Suriname, bracht in totaal 67 dagen in voorlopige hechte nis door, totdat betrokkenheid met de zaak ook hier niet kon worden bewezen en de man op 13 november vorig jaar in vrij heid werd gesteld. ZATERDAG 3 MEI 1986 PAGINA 13 Dat vindt Ton Pieters (van de Stadsredactie) van 'zijn' krant. Elke dag werkt hij met veel plezier aan het nieuws uit uw directe omgeving, dat zo'n belangrijk onderdeel uitmaakt van de Leidse Courant. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. LEIDEN Er is een regionaal meldpunt voor milieuklachten op komst. Op dit moment bestaat er alleen een provinciale klachtenlijn voor milieuklachten. De gemeente Leiden wil met de omliggende gemeenten echter zo spoedig mogelijk een regio naal nummer in het leven roepen om milieuklachten af te han delen. De provinciale klachtenlijn wordt dan bij de inwerking treding van het nieuwe nummer, voor deze regio buiten wer king gesteld. Na de ingebruikstelling van het provinciale nummer richtte de gemeente Leiden een boze brief aan het adres van Gedeputeer de Staten. Daarin stelde de gemeente dat het provinciale meld punt de plannen van Leiden doorkruist. Gemeenteambtenaar A. van den Berg noemt het provinciale nummer „een wassen neus". „Het provinciale telefoonnummer suggereert een hoop, maar stelt niets voor. Het probleem is het afwerken van de klacht. Het is natuurlijk mooi als iemand 's nachts kan bellen met een klacht. Maar als de problemen pas overdag opgelost kunnen worden, omdat de gemeente er aan te pas moet komen, heeft zo'n provinciaal nummer weinig nut", aldus Van den Berg. Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp, Voorschoten en Zoeterwoude onderzoeken nu of er een mogelijkheid bestaat een regionale dag- en nachtservice in het leven te roepen. De gemeenten ho pen het meldpunt van start te laten gaan misschien met hulp van de politie zonder extra personeelskosten. Voor de zomer moeten de plannen op papier rond zijn. De provincie heeft overigens geen enkel bezwaar tegen de in stelling van een regionaal nummer. „De provinciale milieutele foon is ingesteld om duidelijkheid te scheppen voor de burgers. Het kwam voor dat mensen met klachten van het kastje naar de muur werden gestuurd. Het provinciale meldpunt maakt het de burgers gemakkelijker, omdat daar wordt uitgezocht waar een klacht thuis hoort", aldus een woordvoerder van de provincie. Nu het provinciale nummer bijna- twee maanden draait, is er volgens de gemeentelijke directie milieu pas één milieuprobleem waarvoor de gemeente Leiden verantwoordelijk is, via de tele foondienst gemeld. Volgens een woordvoerder van de provincie zijn dat er overigens aanmerkelijk meer. Een aantal klachten komt niet bij de gemeente terecht, omdat oplossing daarvan een provinciale taak is. De meeste problemen komen rechtstreeks of via de politie bij de directie Milieu op het Stadsbouwhuis terecht. Van den Berg: „Wij krijgen hier per jaar 80 tot 100 klachten binnen. Vorig jaar waren het er 180, maar daarvan gingen er 100 over één bedrijf". Van den Berg durft nog niet te zeggen of een regionaal meld punt dat dag en nacht bereikbaar is, in een behoefte zal voor zien. „De meeste klachten zijn niet zo dringend dat er onmiddel lijk ingegrepen moet worden. De enkele keer dat dat wel nodig is, wordt meestal de politie gebeld". (ADVERTENTIE) LEIDEN Leidenaar Sjaak Veringa wil aan het water bij de Hoog- straat waterfietsen gaan verhuren. Na afronding van de werkzaamheden bij de kelders hoopt hij vergunning te krijgen voor deze recreatieve at tractie. Veringa exploi teert nu een botenver- (huur-bedrijfje aan het Galge water. Daar ver huurt hij kleine roeiboot jes voor tochten over de Leidse grachten. De ver huur van bootjes wil Veringa als hij ver gunning krijgt ook naar de Hoogstraat ver plaatsen. Aan het Galgewater hoopt hij LlUH binnenkort een „uitspan ning" te openen. Langs het water komt een terrasje met zestig stoeltjes. Veringa heeft een oude sleepboot omge bouwd en ook op de boot zit plaatsen gemaakt. „Ik denk dat het terras echt geschikt is voor gezinnen. De kinderen kunnen zich op de boot ver maken". Het is de Leidenaar overi gens een doorn in het oog dat hij geen bier mag serveren aan het Galgewater. Voor het krijgen van een tapvergun- ning moet hij aan allerlei ei sen voldoen. „Er moet dan twee toiletten aanwezig zijn en een overdekte ruimte van 30 vierkante meter. Daar kan ik op zo'n sleepboot natuur lijk niet aan voldoen. Ik had eigenlijk op wat meer mede werking van de gemeente ge hoopt. Ik probeer hier iets te beginnen in harmonie met de Sjaak Veringa staat nu nog in de rommel. Binnenkort hoopt hij daar een „uitspanning" te beginnen. omgeving. Zo'n sleepboot past dan uitstekend. Om aan de eisen te voldoen zou ik hier twee zeecontainers moe ten neerleggen. Die kosten slechts een paar duizend gul den, maar ze zijn echter oer lelijk", aldus Sjaak Veringa. De Leidenaar ergert zich aan het feit dat de werkzaamhe den achter het oude marine- complex zo langzaam op gang komen. „Het had eigenlijk al lang klaar moeten zijn. Nu had de gemeente me toege zegd dat deze week met het werk begonnen zou worden, maar er is nog niets gebeurd. De eerste mooi dagen zijn al weer voorbij". „De uitspanning" zal alleen open zijn op zomerse dagen. Veringa rekent er op dat dat tussen de twintig en veertig dagen zullen zijn. „Dat maakt het nog eens extra moeilijk om aan al die eisen voor ver gunningen te voldoen. Alle investeringen die ik doe, moet ik in betrekkelijke kor te tijd zien terug te verdie nen. it bijdragen van Paul n der Bijl, Marcel Ge- iff, Willem Spierdijk Gert Visser. Foto Wim n Noort. erscheurd ürgemeester Oegstgèest ngehouden". ,t zijn leuke dingen voor (nsen, concludeert elke irnalist onmiddellijk wan- er een bericht van die ekking op zijn bureau be idt. Als het even kan, Hgt iets dergelijks een op- flend plekje in de krant, ant wat is leuker dan het pfd van de politie, die door eigen personeel werd af- kierd, omdat hij probeerde Tkeerbonnen van gasten li een gemeentelijke af- leidsreceptie ongedaan te Iken? kon het gebeuren dat bur gmeester Scheenstra van •igstgeest begin deze week jt alleen een groot aantal Jarpagina's haalde, maar Ik televisie kijkend Neder- 'ld via het half zes journaal daarna nog eens het jdjournaal uitgebreid ken- kon maken met zijn zorg- mheid voor zijn gasten, heeft Scheenstra toch al neiging de pers buiten de ir te houden en dus zal r aangenomen mag wor- zijn gevoel van afkeer •ns de journalistiek niet afgenomen. Te meer om- de politie van Oegstgeest hoog en laag ontkent dat r hoogste baas is aange- iden. ij is uit praktische overwe gen en geheel vrijwillig jgegaan om de kwestie uit praten", heet het nu offi- el. Daarbij vraagt de poli woordvoerder zich nog ds vertwijfeld af hoe de in en toeverlaat van jour- listiek Nederland, het Al- leen Nederlandse Persbu- iu (want die verspreidde de mededeling dat Scheentra was gepakt) erbij kwam dat de burgervader was gearres teerd. Helaas zegt het ANP dat dat niet meer valt na te gaan. Een wellicht schrale troost voor Scheenstra is dat zijn actie in ieder geval het be oogde resultaat had: de om streden parkeerbonnen zijn verscheurd. Onder de gordel De druiven bleken dinsdag zuur voor het Progressief Akkoord Noordwijk. Het PAN verkeerde in de dagen na de verkiezingen van 19 maart in veronderstelling twee zetels te hebben be haald. De PvdA in Noord- wijk meende echter fouten bij de telling van de stemmen te hebben geconstateerd en vroeg om hertelling. Die le verde de PvdA inderdaad een extra zetel op, ten koste van het PAN. Willem Schelvis, nu de enige vertegenwoordiger van de progressieven, spuide deze week bij de installatie van de nieuwe raad zijn gal. Hij deelde plaagstootjes uit, maar schroomde niet om enkele keiharde hoeken op de ka ken van de politieke tegen standers te plaatsen. „Ik wil in de eerste plaats de PvdA- f^actie van harte feliciteren met het roemrijke wapenfeit het PAN een zetel te hebben afgesnoept", begon hij cy nisch en hekelde vervolgens de houding van de PvdA in de hertellingskwestie. Alsof het politieke partijen verbo den is om elkaar na de ver kiezingen in de haren te zit ten. Vervolgens liet hij zich schamperend uit over de houding van de PvdA bij de collegeonderhandelingen. De socialisten hadden zich vol gens Schelvis laten inpakken en waren „als een lemen reus door de knieën gegaan voor het CDA". Nog beeldender reageerde de progressieve nestor op de uitspraak van wethouder Jaap Bedijn dat de PvdA niet voor het CDA en de VVD had gekozen, maar dat deze partijen had den gekozen voor de PvdA. „Dat lijkt op de gang van za ken op de Walletjes", fulmi neerde Schelvis. „Daar kie zen de snolletjes ook niet zelf, maar zitten achter het raam te wachten tot zij gekozen worden, het geeft niet door wie Waarmee de strijdlus tige PAN-vertegenwoordiger liet zien dat hij niet terug deinst voor een slag onder de gordel. Gevaarlijk (1) „We staan hier bij het post kantoor aan de Schipholweg. Het wachten is op de volgen ze" niet aan de gesprekken deelnemende partijen, maar waar nodig ook aan de pers. Enigszins opmerkelijk is het daarom dat één van de be langrijkste resultaten van de collegevorming in de kranten nagenoeg onbesproken ble ven. Het duurde tot de verga dering waarin de gemeente raad werd benoemd en het nieuwe college van B en W werd gekozen, voordat dui delijk werd dat burgemeester Cees Goekoop hoogst onge lukkig is met de gang van za ken. In het verleden heeft Goe koop meermalen te kennen gegeven geen genoegen te nemen met de bescheiden verantwoordelijkheden die hem zijn toegedacht. Maar opnieuw bleek de afgelopen week dat met name de PvdA niet bereid is om de porte feuille van Goekoop uit te breiden. Zelfs een aanvulling van niet-politieke zaken staat voor de Leidse PvdA niet ter discussie zolang de burge meester is benoemd en niet is gekozen. Goekoop (2) Hoewel naar buiten toe die indruk is gewekt, berust het beleid van de Leidse PvdA niet op een landelijke richt lijn van deze partij. Goekoop wees daar afgelopen dinsdag nog eens op door te verwij zen naar Rotterdam en Am sterdam in beide steden is de PvdA de grootste partij in de gemeenteraad waar de burgemeesters (overigens ook van PvdA-huize) wel dege lijk meer mogen doen dan hun wettelijk aangewezen ta ken. In dit kader is het aardig om het betoog van de voormalige fractievoorzitter van de PvdA in de Leidse gemeente-1 raad, Leo Meijer, tijdens een ledenvergadering van zijn partij aan te halen. Meijer verhaalde van een landelijk PvdA-congres een aantal ja ren terug, waarop hij de visie van de Leidse socialisten op het burgemeestersschap aan zijn partijgenoten in den lan de trachtte te „verkopen" „Maar het was Leiden tegen de rest van Nederland", ver klaarde Meijer. Dit alles heeft Goekoop niet mogen baten. De PvdA heeft liever een duur betaalde ze vende wethouder dan een duurst betaalde bestuurder met een 40-urige werkweek. Goekoop vond niet onte recht dat hij beter had verdiend. En trok zijn con clusies. Hij heeft aangekon digd de komende tijd naar een baantje met meer moge lijkheden om te zullen omkij ken. Goekoop (3) Strategisch bezien, was het misschien verstandiger ge weest als Goekoop zijn voor nemens eerder in de college- vorming had laten doorklin ken. Wellicht had het enkele partijen kunnen overhalen de mogelijkheden van taak uitbreiding van de burge meester serieuzer te overwe gen. Goekoop heeft echter bewust zijn mond gehouden, hij wilde de collegevorming niet onder druk zetten. Zo doende kwam zijn medede ling op dinsdagavond als een volslagen verrassing. Het bericht van Goekoops naderende afscheid werpt een schaduw over het nieu we college waarvan de sa menstelling toch al omstre den was. Het definitieve re sultaat is dat Leiden een ze vende wethouder rijker en een burgemeester (in de na bije toekomst) armer is. Beide componenten zullen niet echt veel begrip ontmoeten bij de Leidse bevolking. Regeren is vooruitzien en wethouder Dick Tesselaar zei dinsdagavond te bopen dat de volgende burgemeester er één zou zijn die tot de PvdA behoort. Wellicht dat in deze kringen een kandidaat te is vinden, die niet gehinderd door ambitie of werklust, het roer van Goekoop over wil nemen. Hoewel niemand vreemd op behoeft te kijken, wanneer de principes van de PvdA dan slechts betrekking blij ken te hebben op burgemees ters van een niet-socialisti- sche partij. Het postkantoor aan de Schipholweg (zie Gevaarlijk). de fietser die zich in een on gelijke strijd gaat meten met het immer voortrazende au toverkeer. Kijk, daar komt weer een auto de parkeer plaats oprijden, daar komt ook een fietser aan, dat wordt een aanrijding. Nee, de fietser remt nog net op tijd af. Vliegt voorover over zijn stuur en loopt alsnog een sleutelbeenbreuk op". Zo zou naar cabaretier Freek de Jonge een ooggetuigever- slag van de verkeerssituatie bij het postkantoor aan de Leidse Schipholweg eruit kunnen zien. De verkeerssituatie ter plek ke geeft echter in het geheel geen aanleiding om lollig te doen. Het fietsverkeer komt bij het postkantoor uit twee richtingen en automobilisten rekenen daar over het alge meen niet op. Vorige week had daar weer een ongeval plaats. Een meis je werd door een auto aange reden en liep een enkelbreuk op. Dodelijke ongevallen zijn (nog) uitgebleven. Gevaarlijk (2) De dodelijke afloop van de twee aanrijdingen tussen een overstekende vrouw en een racefietser, en een fietster en een bromfietser die de afge lopen weken plaats vonden in Leiden bewijzen echter dat ook onschuldig ogende aanrijdingen fataal kunnen aflopen. De aanrijdingen bij het postkantoor kunnen het predikaat „onschuldig" zeker niet dragep. Daarom moet aan de gevaarlijke situatie bij het postkantoor zeer snel een einde gemaakt worden. De gemeente gaat een kleine verbetering aanbrengen aan de situatie. De strook tussen rijbaan en fietspad wordt door afbuiging van de fiets- trook verbreed. Auto's kun nen zich dus beter tussen de stroken opstellen. De eigenlijke oorzaak van de vele aanrijdingen het tweerichtingverkeer op het fietspad wordt niet aange pakt. De gemeentelijke direc tie verkeer ziet dat niet zit ten. „Dan moeten we fietsers die van het station naar de Merenwijk willen, twee keer laten oversteken. Daarom hebben we de fietsers aan de kant van de spoorlijn gehou den". De woordvoerder van de ge meente denkt dat het gevaar in de toekomst wel zal mee vallen. „Automobilisten moe ten wennen aan het feit dat fietspaden van twee kanten bereden worden. Dat is een kwestie van tijd". En een kwestie van een paar verkeersslachtoffers. Goekoop (1) Zelden heeft de collegevor ming in Leiden zoveel aan dacht van de pers gekregen als de afgelopen weken. Van openbaarheid was officieel dan wel geen sprake, maar in de praktijk scheelde het niet veel. Dat kwam niet in de laatste plaats door de aanwe zigheid van Links Leiden bij de onderhandelingen. De partij speelde niet alleen alle informatie door aan „serieu

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13