Hobaho oudste bewoner Lisser Bulb streef Geneeskruiden in de Boerhaavetuin Afscheid van Kruiswerk Voorhout LISSE 'Bulb street', zo wordt grappend het Ha- ven-Grachtweg-gedeelte van Lisse weieens ge noemd, in navolging van de Engelse krantenstraat, Fleet street. Aan dit blok in Lisse zijn namelijk vier bollenveilingen en/of -be- middelingsbedrijven ge vestigd. De grootste is vei ling en in- en verkoopbe middeling CNB, de derde in grootte is het in- en '^verkoopbureau ABM en de vierde is BSF, het be- middelinsgbureau sier- teeltprodukten van de ;e Flora uit Rijnsburg. Blijft over de oudste en tweede in grootte, de Hobaho die ook zowel veilt als bemid delt bij in- en verkoop van bloembollen. Het ju- van deze vol gens mensenleeftijd AO W-gerechtigde in stelling is vorige maand g^een beetje onopgemerkt z«voorbij gegaan. „Wij zijn ia*wel oud, maar nog sprin glevend", is de gedachte ,rldaarachter. Luidruchtig werd de opening van de Buitenhof, een loot aan Jde dienstverleningsstam van |de Hobaho, bejubeld en 'en Jpassant' werd ook het 65-jarige staan genoemd. Deze 1,5 .Open Schip outing Norvicus houdt za terdag van 14.00 tot 16.00 pen Schip'. Om 14.30 uur I het schip op de gebruike lijke feestelijke en officiële vijze gedoopt worden. Het chip van de Noordwijkse Jzeeverkenners ligt zaterdag op z'n vaste ligplaats in de Ringvaart aan de Lisser- dijk bij het viaduct van de A 144. Men komt daar door vah- '\uit Sassenheim via de Heere- yiweg in de richting Lisse te j len. Na ongeveer 200 me er slaat men rechts af de 3e Poellaan in. Vervolgens rijdt nen de 3e Poellaan geheel pit tot aan het water. iristakes populaire zanger Arista- |kes treedt zondagavond mei in bar-dancing Blues Bro ers aan het Hemp Dunant- ]plein in Hillegom. Blues Brothers gaat om negen uur ppen. ^Wandkleden Hazerswoudse kunstena- Lidy van der Spek expo- •ert haar wandkleden tot en net zondag 25 mei in Galerie jde Bare aan de Woudsedijk j12 in Rijnsa terwoude. Haar producten zijn rijk aan struc turen en reliëf. Inspiratie Idoet zij op in de natuur, men- elijke gevoelens, gedichten muziek. De tentoonstel ling is te bezichtigen op vrij- zaterdag en zondag van 4.00 tot 17.00 uur en na tele fonische afspraak, 01721- S162. (amerkoor bief Leiderdorps Kamerkoor treedt zondagmiddag op in Muzenhof Leiderdorp. Het Ikoffieconcert begint om 12.30 Entree 3,50Op het pro- Jramma staan werken van Vohann Ludwig en Johann Michael Bach, Thomas Tom- ikins, Maurice Duruflé en Al- iert de Klerk. Jaarmarkt 5 mei wordt in de de enaerstraat m Oegst- wederom een grote -LEIDEN OMGEVING CcuLeSommit VRIJDAG 2 MEI 1986 PAGINA 17 Antieke rijtuigen door Bollenstreek NOORDWIJK Leden van de Rijnsburgse vereniging van aan gespannen paarden ,,In het ga reel" rijden zondag door de bol- lenstreek. Het is voor de zesde maal dat de vereniging de tradi tionele Bollenrit organiseert. Zo'n 60 antieke rijtuigen zullen mee doen aan de 25 kilometer lange tocht. Koetsiers en passagiers zul len authentieke kleding dragen. De stoet vertrekt om 1U.UU uur vanaf het Wantveld in Noord- wijk. De verdere route: Northgo- dreef. Duinweg, Randweg, kapel- leboslaan, Vogelaardreef en via de Zilkerduinweg naar het land goed Barnard. Daar is van 12.00 tot 13.00 uur een pauze. Via Vo gelenzang gaat het over de Leid- sevaart, Beeklaan, Zilkerbinnen- weg, Delfweg, Ruigehoek, He renweg en Kerkstraat naar De Schelft in Noordwijkerhout. Na een lunchpauze vertrekt men daar om 16.00 uur naar Noord- wijk via de Maandagse Wetering, 's-Gravendamseweg, Leeweg, Hoogeveenseweg, Varkenbos- laan, het landgoed Offem, Nieu we Offemweg en de Voorstraat. Voor hotel-restaurant „Royal" wordt vanaf 17.00 uur een défilé afgenomen. Darana vertrekken de combinaties weer naar het Wantveld, waar de stoet ontbon den wordt. De Raad nieuwe voorzitter CDJA NOORDWIJK Jan Maarten de Raad is de nieuwe voorzitter van het Christen Democratisch Jongeren Appél (CDJA) in Noordwijk. Hij volgt Victor Sal man op, die afgelopen dinsdag is gekozen als wethouder in de gemeenteraad van Noordwijk. Een positie die zich volgens de regels van het CDJA niet laat combineren met het voorzitter schap. Secretaris van de jonge renorganisatie is Fijtje Vink, vice-voorzitter en penning meester Nancy Kroon en Jan Smilde verzorgt de public rela tions. Zaalvoetbaltoernooi rijkspolitie Lisse LISSE De rijkspolitie van Lisse heeft voor vrijdag 9 mei voor de derde achtereenvolgende maal een zaalvoetbal toernooi georganiseerd. Het sportieve treffen tussen de verschillende teams zal plaatsvinden in de sporthal van FC Lisse en dat het een bijzonder leuke happening kan worden is de beide voorgaande keren dui delijk gebleken. Acht teams hebben voor deel name aan dit toernooi ingeschreven. Dat zijn het team van de Rijkspolitie van Lisse, de Cen trale Recherche, de RP Leiderdorp, de gemeen tepolitie van Rijswijk, de PTT uit Katwijk, de RP van Rijnsburg, de GP van Zoetermeer en de GP Utrecht. Men zal strijden om de verove ring van de wisselbeker die door autosloperij P. Schneider uit Lisse beschikbaar is gesteld en die beide voorgaande keren door de PTT Kat wijk mee naar huis is genomen. Automobilist mishandeld OEGSTGEEST Een 33-jarige au tomobilist uit Oegstgeest heeft giste ren een paar rake klappen gekregen van een mede-weggebruiker. De man trok op bij de verkeerslichten op de Oegstgeesterweg toen een au tomobilist uit Leiden hem de weg afsneed en hem tot de volgende verkeerslichten een aantal malen „dwars zat". Bij het volgende rode stoplicht trok de Leidse automobilist de Oegstgeester uit zijn auto en be gon hem te slaan. Het slachtoffer liep daarbij een paar blauwe plek ken op. Hij wist echter het kente ken van zijn aanvaller te noteren, zodat de politie hem vandaag kon achterhalen. Vernielingen in Porrelhoek NOORDWIJKER- HOUT In het cen trum de Porrelhoek in Noordwijkerhout zijn in de nacht van woensdag op donder dagen vernielingen aangericht. Vandalen hadden het voorzien op twee draaitafels en een prijzenkast. De po litie kon vanochtend nog niet meedelen of er ook voorwerpen worden vermist. Wateroverlast in flatwoning ALPHEN AAN DEN RIJN Een verstopte afvoer en een kraan die openstond hebben gistermiddag voor nogal wat wateroverlast gezorgd in een flatgebouw aan de Dillenburger straat in Alphen. De bewoonster had de kraan opengezet en daarna de woning verlaten. De keukenvloer kwam blank te staan en de beneden buren kregen al spoedig water naar binnen, waarop ze de politie alar meerden. De agenten braken de voordeur van de flat open en zetten de kraan uit. In een slaapkamer werd nog een huurder aangetroffen, die diep in slaap verkeerde en niets van de overstroming had gemerkt. DIENSTVERLENING ROND BOLLEN GROEIT GESTAAG jaarmarkt gehouden. Van het gebeuren wordt een serie te levisieopnamen gemaakt door Sky Channel. Op een podium wordt door genoemd televisiestation een grote ta lentenjacht gehouden waar aan onder meer wordt mee gewerkt door George Julien en Leidse Kees. Rond zes uur 's middags is er een live-op treden verzorgd door Gerard Joling. Het optreden van Sky Channel betekent een pre mière voor Nederland. Bejaardenreis Om de bejaarden uit Zoeter- woude-dorp ook dit jaar een uitgaansdag te kunnen aan bieden is een bedrag van 14.000 gulden nodig. Daar voor kunnen de naar schat ting 200 dames en heren op dinsdag 3 juni een dagje ver toeven op en rond de Velu- we. Traditiegetrouw dragen de bejaarden zelf 25 gulden bij. Dat betekent dat nog éen bedrag van zo'n 9.000 gulden bijeen gebracht moet worden. Een belangrijk deel daarvan moet komen uit de huis-aan- huis koliek te die van 6 t/m 10. mei wordt gehouden. Ontmoeting De Alphense Werkgroep Ho- mosexualiteit organiseert dinsdag een ontmoetingsa vond voor ouders van homo- sexuele kinderen. Er blijkt veel behoefte te bestaan bij deze ouders om ervaringen uit te wisselen. De bijeen komst wordt gehouden op het adres Diamantstraat 59 in Alphen aan den Rijn en be gint om 20.00 uur. Informatie is verkrijgbaar via de tele foonnummers 01720-94712 en 01720-33092. Rommelmarkt De Oudervereniging „de Schakel" in Roelofarends- veen houdt morgen een rom melmarkt. Een deel van de school wordt omgetoverd in een rommelmarkt met een „Boekenhoek", „Speelgoed- hoek", Grabbelton, „Koek en Zopie" en vele andere zaken. Oude Tol In de „de Oude Tol" in Sas senheim werd gisteravond een bejaardenmiddag ver zorgd door de Hervormde Vrouwendienst, waarvoor grote belangstelling was. Na samenzang van „Op bergen en in dalen", sprak ds. D. Keuning een openingswoord, waarin deze onder meer op merkte blij te zijn dat men als hervormden, gerefor meerden, katholieken bijeen was als oecumene. hectare grote permanente showtuin voor sierteeltgewas sen werd 24 april feestelijk ge opend. Inmiddels schieten honderden bolbloemen daar in tientallen tinten de grond uit. Op dit stukje grond kunnen kwekers hun nieuwe variëtei ten laten zien, „veel beter dan op een plaatje mogelijk is", al dus A. van Zeist van de Hoba ho. Met de Buitenhof keert de ge staag groeiende Hobaho een beetje terug naar zijn roots, de „groene veilingen" waarbij bollen op het land werden ge veild. De heren Homan, Bader en Hogewoning kregen in 1921 het idee de bollen eens droog te veilen, niet op het land op groeiend dus. Driemanschap In de groentensector gebeurde dat eigenlijk al geruime tijd. Het driemanschap richtte het Hollands Bloemenhuis op en zo heet de holding tot op de dag van vandaag nog steeds officieel, maar in de volks mond werd het al snel verbas terd tot Hobaho. Die naam werd al snel als aanspreek- naam gebruikt en een beeld merk was ook snel gevonden. De drie heren begonnen hun eerste droge veilingen, van ge droogde bollen dus, in café De Zwaan in Lisse. Sinds die tijd is een witte zwaan op een blauwe ondergrond het vignet van de Hobaho. Snel echter groeiden de veilin gen en Hogewoning, Bader en Homan kochten in 1922 (een steen in de voorgevel draagt ook dat jaartal) een tweede hands vliegtuighangar in Duitsland. Die werd neergezet aan de Haven, waar hij nu na diverse verbouwingen en moderniseringen nog steeds staat. In de bijgebouwde hallen is het vaak niet meer zo vol en druk als in vroeger jaren. „De veiling was vroeger dé activi teit van de Hobaho, maar in middels is de in- en verkoop van bollen belangrijker gewor den. De veiling neemt boven dien minder plaats in omdat vroeger de waar in de beken de bollenmanden werd aange voerd en nu in stapelbare kratten waardoor er maar een tiende van de ruimte nodig is", vertelt Van Zeist. Vandaar dat in de hallen steeds meer andere (commer ciële) activiteiten plaats heb ben. De veilingklokken draai Zo ging het vroeger. Bollen werden vanuit pellerijen en schuren in manden aangevoerd. en echter week in, week uit van juli tot en met april door. Op 10 juli wordt begonnen met de eerste veiling van voor- jaarsbloeiers als tulpen en nar cissen en die duren tot en met december. Van november tot en met april passeren de zo- merbloeiers als gladiolen en lelies de klokken. In de perio de van april tot en met juli zit ten de Hobaho'ers echter niet stil. Dan worden er nog steeds de van oudsher vertrouwde groene veilingen Qp het land gehouden. De bemiddelaars mogen dan voor hun principa len (opdrachtgevers) op het land staande bolgewassen vei len. Groei Zoals gezegd, het hoofdaccent van het Hollanda Bloemenhuis is verlegd naar de bemiddeling bij in- en verkoop van bollen. Volgens A. van Zeist van de Hobaho is dat fenomeen in de dertiger jaren opgedoken. In die tijd kwamen niet alleen exporteurs kopen, maar ook broeiers. In Limburg, Zeeland, de Noord-Oost-polder en voor al Noord-Holland wordt de bollenteelt steeds groter. „Daarom hebben wij in alle teeltgebieden vertegenwoordi gers, wel een stuk of veertig, rondlopen. Die bieden voor de kwekers de bollen ter verkoop aan aan exporteurs die via ons komen kopen. De veiling blijft echter belangrijk, die is name lijk prijszettend door het me chanisme van vraag en aan bod. Bovendien trekt de vei ling de handel aan", aldus Van Zeist. De Hobaho is echter steeds „groter gegroeid". Halverwege de iaren zeventig ontstond de Makelaardij. „Dat komt eigen lijk voort uit de bemiddeling. Kwekers kennen je en vragen je of je een stukje land of een schuur voor ze weet. De Ma kelaardij Hobaho staat échter apart van de bollenveiling en het bemiddelingsbureau". Dat geldt minder voor een andere loot aan de Hobaho-stam: het Computercentrum Bloembol lenstreek. Doordat er steeds meer geautomatiseerd werd en de vraag naar informatie groeide, was opslag van gege vens noodzakelijk en inmid dels beschikt de Hobaho voor zichzelf en de kwekers en ex porteurs over een eigen data- circuit met gegevens en statis tieken van de afgelopen vijf tien jaar. Ook kunnen direct resultaten van de veilingen worden opgeroepen. Onlangs werd het Koelhuis Hillegom opgekocht, „het prepareren van bloembollen is een welko me aanvulling van onze servi ceverlening". Tot slot is de Ho baho een van de deelnemers in de kwekersvereniging Hy bris waarin allerlei informatie over de steeds toenemende aantallen nieuwe bollenvarië- teiten is verzameld. ASTRID SCHOORDIJK Diefstallen in Oegstgeest OEGSTGEEST Inbrekers hebben waarschijnlijk op Koninginnedag in twee Oegstgeester scholen inge broken. Bij de kleuterschool Hazewei op de Hazeboslaan werd een ruit ingegooid. De daders namen een radio-cas setterecorder ter waarde van enkele honderden guldens mee. Een poging om bij de Hofdijkschool in te breken liep op niets uit. Er werd niets gestolen; alleen een ruit werd vernield. Bij een da meskledingzaak aan het Langevoortplein werd giste ren een aantal bermuda's van een rek dat buiten stond gestolen. De waarde van de kleding is ongeveer twee honderd gulden. De man is wel gesignaleerd, maar kon niet achterhaald worden. Mislukte inbraak bij racketcentrum LEIDSCHENDAM Voor de tweede keer deze week is een inbraak bij het racket- centrum aan de Westvliet- weg in Leidschendam mis lukt. Twee mannen werden gisteravond betrapt toen zij bij de instelling inbraken. Een partij sportkleding had den zij al in hoeslakens klaar liggen. Toen de politie hen echter op het spoor was, re den de daders met een ge reedstaand volkswagenbusje de rijksweg op richting Den Haag. Daar verloor de politie hen even uit het oog, maar kon de achtervolging even later weer voortzetten. Bij het Trekvlietplein in Den Haag sprong de bestuurder van het busje uit het rijdende voertuig, dat daarop tegen een betonnen paal botste. Zijn 22-jarige medepassagier maakte zich toen eveneens uit de voeten en sprong het water in. Hij kwam uit bij het station Holland Spoor en werd daar door de spoorwe grecherche in de kraag ge vat. De bestuurder kon niet meer achterhaald worden. Van Zeist voor de nieuwste en gelijkertijd oudste activiteit van de Hobaho, de Buitenhof waarop de groeiende bolgewassen te zien zijn. VOORHOUT „Genees kruiden in de Boerhaave tuin" zo luidt de titel van het nieuwe kruidenboekje dat gistérmiddag in een zonnige tuin van het Boerhaavehuis ten doop is gehouden. De schrijfster van het unieke boekje mevrouw Gerda Water reus overhandigde een aantal exemplaren aan de leerlingen van de Boer- haaveschool die de krui dentuin van het geboorte huis van Herman Boer- haave onderhouden. In het boekje zijn kruiden be schreven en getekend die in de kruidentuin aanwezig zijn. Die kruidentuin wordt door de leerlingen van groep 6, 7 en 8 van de Boerhaaveschool ver zorgd. Iedere leerling heeft in de tuin zijn eigen vak. De kin deren werken het hele jaar door met uitzondering van de winter in de tuin. Om nu het contact met de tuin tijdens die wintermaanden niet te verlie zen, heeft Gerda Waterreus een lessenserie gemaakt over de bekendste kruiden die in de tuin staan. Eén lesuur per week krijgen de kinderen ook les in de kruiden tuin. „Op die manier maken de kinderen ook kennis met een stukje oude en moderne wijsheid over de geneeskrachtige wer king van kruiden die in „hun" Boerhaavetuin staan", zegt Wim Nieuwenhuis, direkteur van de Boerhaaveschool. „Dit kruidenboekje wordt dus echt gebruikt als lesmateriaal". Reden waarom het boekje is uitgegeven, is dat tijdens de heropening van het gerestau reerde Boerhaavehuis in de maand januari het lesmateriaal van een aantal kinderen lag tentoongesteld. Vaak kreeg men tijdens de dagen dat het huis te bezichtigen was voor de bevolking de vraag gesteld of het mogelijk was die lessen te kunnen kopen. Om aan deze vraag tegemoet te komen is het idee geopperd om van de 150 lessen een vijftigtal te bun delen. „De bedoeling van dit boekje is, enig inzicht te geven in het wonderlijk samenspel tussen de mens en zijn natuurlijke omgeving en niet om een dok tersbezoek uit te sparen", zo zegt Wim Nieuwenhuis in zijn voorwoord in het boekje. De opbrengst (de prijs van het boekje is 5 gulden) is bestemd voor het aanschaffen van nieuw materiaal voor het wer ken en onderhouden van de unieke kruidentuin in het groene hart van Voorhout, de tuin van het Boerhaavehuis. Het kruidenboekje is uitslui tend verkrijgbaar op de Boer haaveschool, gelegen in de Boerhaavestraat 47 te Voor hout. Valkenburgs Meer in gebruik VALKENBURG Gede- puteerde J. Borgman van Zuid-Holland zal morgen ochtend om elf uur het re creatieproject Valken- burgse Meer officieel in gebruik nemen. Het par keerterrein en het strand bij het meer, dat langs de Voorschoterweg tegen over de Kwantum Hallen ligt, hebben een onknap- beurt gehad. Ook is er een cafetaria met toiletten en een telefoon neergezet. De provincie huurt de grond en en het water bij de zand winput van de kalkzandsteen fabriek Van Herwaarden. Ge deputeerde Staten (GS) willen dat de provincie in de toe komst eigenaar wordt van het hele gebied om het nog meer geschikt te maken voor recre atie. Er ligt al een voorlopig inrichtingsplan op tafel en GS hopen op financiële steun van het rijk. Het hele recreatiege bied krijgt een oppervlakte van ongeveer 90 hectare en zal vooral bestemd zijn voor sur fers, zwemmers en vissers. Volgens de plannen worden er ligweiden en wandel- en fiets paden aangeleged. Het gebied moet dan drie- tot vierduizend recreanten per dag kunnen verwerken. De maximale ca paciteit is momenteel 1400 tot 1800 personen. In 1987 wil de provincie be ginnen met de aanleg van een verbinding via de Ommedijk- seweg. Dan zal ook de par keergelegenheid uitgebreid worden. De totale aanleg van het recreatieproiect zal vijf tot zes miljoen gulcfen kosten. Meerburg LEIDEN De competitie om een plaats in de eerste klasse zaterdag van de KNVB Afdie- ling Leiden gaat morgen van start met het duel tussen Ab- benes en Meerburg. Donder dag treffen LFC en Meerburg elkaar op de Boshuizerkade, waarna Abbenes en LFC op zaterdag 10 mei de eerste helft van die nacompetitie afsluiten. Het resterende programma luidt: dinsdag 13 mei; Meer burg - Abbenes; zaterdag 17 mei Meerburg - LFC; donder dag 22 mei: LFC - Abbenes. Na bijna 22 jaar voorzitter te zijn geweest van het Kruiswerk Voorhout nam P.P. Buck gisteren afscheid. In het bijzijn van zijn echtgenote en drie zonen drukte de scheidende voorzitter vele handen. De opvolger van Buck (links) is G.C. de Rijk (rechts), al enige jaren medebestuurslid van het Voorhoutse Kruiswerk. De nieuwe voorzitter bood oude een boek aan. Een hoogtepunt tijdens het voorzitterschap van de heer Buck noemde De Rijk de opening van het nieuwe Gezondheidscen trum op 28 mei 1973, door de toenmalige Commissaris der Koningin M. Vrolijk. ,,Het gezamenlijk streven van de Voorhoutse Kruisverenigingen heeft geresulteerd in een mooi gelegen gebouw met alle voorzieningen om de gezondheidszorg in Voorhout zo goed mogelijk te kunnen uitoefenen", zo stelde de Rijk vast. Uit han den van W. Klo.os, voorzitter Kruiswerk Bollenstreek ontving Buck een legpenning plus een klein zilveren revers-kruisje.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17