Kinderen moeten binnen blijven Veel buitenlanders verlaten gebied Libië wijst 150 buitenlanders uit ^root oproer onder Britse gevangenen Massale arrestatie na aanval op Gouden Tempel INNENLAND/BUITENLAND SaidóaQowuvnt DONDERDAG 1 MEI 1986 PAGINA belangrijkste brokstuk challenger gevonden APE CANAVERAL De Ameri- aanse ruimteorganisatie NASA heeft e zoekacties naar brokstukken van et verongelukte ruimteveer Challen- er beëindigd nu het onderste gedeel- t van het verbindingstuk van de echter stuwraket is gevonden. Dit erbindingstuk was vermoedelijk de arzaak van de ontploffing, die op 28 inuari aan de zeven bemanningsle- en van het ruimteveer het leven ostté. Het bovenste gedeelte van het erbindingstuk werd een aantal we en geleden al uit het. water opgevist. >e beide delen vertonen gekartelde aten, waar de vlammen 58 seconden de lancering van de Challenger oor naar buiten kwamen, Aruba verlengt vergunning ALM ORANJESTAD De Arubaanse re gering heeft gisteravond na een mara thonvergadering van bijna tien uur besloten om de landingsvergunning van de Antilliaanse luchtvaartmaat schappij ALM te verlengen. De beslis sing komt twéé uur voordat de nu gel dende vergunning zou aflopen. Met deze beslissing is het gevaar geweken dat een einde dreigde te maken aan de vliegverbinding tussen Aruba en de eilanden van de Nederlandse An tillen. Aruba wil met de verlenging ,,haar goede wil tonen" jegens de An tillen. Niet meer op Aruba mogen vliegen zou immers de waarschijnlijke doodsklap worden voor de vliegmaat schappij ALM. Actiedag in Zuid-Afrika JOHANNESBURG In Zuid- Afrika is vandaag een nationale actiedag gehouden onder zwarte werknemers, studenten en scho lieren. De actie heeft de steun van de grootste zwarte bond van onderwijzend personeel, hetgeen betekent dat honderd duizenden zwarte studenten en scholieren vandaag geen lessen volgden. De vakbonden hebben de politie verzocht de 1 mei-bij eenkomsten niet te verstoren. De actiedag staat niet enkel in het teken van de 1-mei viering, maar was ook een demonstratie van anti-apartheid in het alge meen. Medewerkers van ex- president Duvalier gearresteerd PORT-AU-PRINCE Op Haïti zijn twee voormalige topfunctionarissen van het be wind van ex-president Jean-Claude Duva lier gearresteerd. Eén van hen wordt ver dacht van samenzwering tegen de nieuwe regering. Minister van justitie Francois La- tortue heeft de aanhouding bevolen van acht personen die verdacht worden van wreedheden, die gepleegd zijn tijdens het bewind van achtereenvolgens Francois en diens zoon Jean-Claude Duvalier. Op het eiland heerst nog steeds onrust, omdat de re gering, geleid door een driekoppige junta niet toegeeft aan snelle democratische her vormingen. Tamils slaags: zeventig doden COLOMBO Bij gevechten tussen twee verschillende guerrilla-organi saties van de Tamils in Jaffna, de hoofdstad van de noordelijke provin cie, zijn gisteren tenminste zeventig mensen om het leven gekomen. Ge vreesd wordt echter dat dit officiële cijfer in werkelijkheid veel hoger ligt. De twee organisaties die elkaar bestrijden zijn de Bevrijdings Tijgers van Tamil Eelam en de Tamil Eelam Bevrijdings Organisatie. Behalve deze twee groepen zijn er nog drie guerrillagroepen die ijveren voor vestiging van een Tamil-staat in het noorden en oosten van Sri Lanka. Portugal wil bij Westeuropese Unie VENETIE De Westeuropese Unie, het militaire samenwerkingsverband van de Benelux, Groot- Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland en Italië, zal met Portugal en vermoedelijk ook met Spanje besprekingen beginnen over eventuele toetreding. Portugal heeft inmiddels een officieel verzoek ge daan tot toetreding. Ook Noorwegen en Turkije hebben belangstelling getoond voor het lidmaat schap. De ministers van defensie en justie hebben nog geen criteria vastgesteld voor deelname in de WEU, maar waarschijnlijk moeten de staten ook lid zijn van de NAVO en de EG. De ministers van - defensie en justitie hebben in Venetië besloten om een breder en diepgaander overleg te voeren bin nen de WEU over de politieke en strategische ge volgen voor Europa van het Amerikaanse SDI- programma, VERHOOGDE STRALING IN VEEL EUROPESE LANDEN DEN HAAG Terwijl Moskou nog altijd alleen geruststellende berichten geeft over de omvang van de ramp met de kerncen trale in Tsjernobyl, ko men uit vele Europese landen berichten binnen van verhoogde radio-acti viteit in de lucht. Hieron der een overzicht van be langrijkste gebieden en de maatregelen die daar zijn genomen. In de Poolse stad Bialystok werd gisteren een radio-actief niveau gemeten dat vijftien keer hoger lag dan normaal, en dat nog steeds steeg. In Warschau raakten in de loop van de dag melkpoeder en andere zuivelprodukten uit verkocht, omdat de verkoop van verse melk is verboden. Op school kregen alle Poolse kinderen tot 16 jaar een jodi- um-preparaat. Daarmee wordt gezorgd dat de kinde ken voldoende normaal jodi- jm in het organisme hebben apdat het lichaam geen of ninder radio-actief jodium apneemt. Een arts van een ambassade wees er bovendien jp alle fruit en groente om- ïichtig te wassen. Hij uitte zijn „grote twijfel" of de jodium- tabletten in dit stadium wel bescherming zullen geven. Bovendien zouden ze soms schadelijk kunnen zijn. Zweden Bewoners in het oosten van Zweden moeten geen water drinken uit stilstaande bron nen. Deze waarschuwing geldt volgens de Zweedse ra dio vooral gebruikers van va kantiehuisjes. Het drinken van leiding- alsook stromend water in de natuur zou niet gevaarlijk zijn. Zweden heeft de import van levensmidde len uit de Sovjet-Unie en Oost-Europa gestaakt uit vrees voor besmetting. Vlees, vis, aardappelen en groente worden tot nader aankondi ging niet meer geïmporteerd. Oostenrijk In het zuiden van Oostenrijk is gisternacht na regenbuien een sterk verhoogde radioac tieve straling gemeten. In twee plaatsen in Karinthië, Heiligenblut bij de Gross- glockner pas en Faakersee, werden zelfs stralingniveaus van drie op een schaal van een tot vijf gemeten. De norm vijf wordt als gevaarlijk be schouwd. De autoriteiten in de provincie Karinthië heb- Een Pools meisje van drie jaar krijgt een jodium-oplossing toe gediend door een verpleegster. ben de bevolking via de radio geadviseerd zuigelingen bin nenshuis te houden. Berlijn en Beieren In Berlijn en de Westduitse deelstaat Beieren zijn licht verhoogde stralingswaarden gemeten, die volgens de auto riteiten volledig ongevaarlijk zijn. Een vooraanstaand des kundige op het gebied van kernenergie, professor Jens Scheer, beschuldigde de rege ring er echter van het gevaar te bagatelliseren en zei dat als het weer verandert, duizen den mensen bedreigd kunnen worden. Hij zei te verwachten dat volgend jaar in Zweden zeshonderd mensen zullen sterven aan kanker tengevol ge van de ramp. Als radioac tieve deeltjes met dezelfde in- tesiteit over West-Duitsland drijven, dan zouden duizend mensen een dodelijke vorm van kaner oplopen gedurende iedere dag dat die wolk boven het land zou hangen, aldus Scheer. Het Finse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de eva cuatie aangekondigd van alle Finnen in de omgeving van de Tsjernobil-kerncentrale. Eerder had de Britse regering al tot een dergelijke maatregel besloten voor de Britse staats burgers in Kiev en Minsk. Finland ging tot de stap over, omdat de Russen te weinig in lichtingen hebben verstrekt over het ongeluk. Ook de Deense en Zweedse regering hebben scherpe kritiek gele verd op de Sovjet-Unie, om dat het ongeluk niet onver wijld werd gemeld. Joegoslavië Ook in Joegoslavië zijn ver hoogde stralingsniveaus ge meten, maar daar bleef het niveau onder de gevaren- grens, aldus het Joegoslavi sche persbureau Tanjug. Bij een groep Joegoslavische toe risten, die terugkeerden van een reis door de Sovjet-Unie, is op hun kleren een zekere graad van radioactiviteit ge meten, maar ook hier zou geen gevaar voor hun gezond- eid zijn. Het was niet bekend of de toeristen in de buurt van het rampgebied zijn ge weest. Hongarije In Hongarije kwam het natio nale commando voor burger- verdediging bijeen om zich over de situatie te beraden. Volgens het officiële persbu reau MTI werd een onbedui dende verhoging van de ra dioactiviteit geconstateerd en zou het aantal meetpunten worden vergroot. (Vervolg van de voorpagina) lONN MOSKOU W AS- IINGTON Tal van westerse landen zijn be- [onnen hun landgenoten e evacueren uit het ge- >ied rond de in brand taande kernreactor bij Tsjernobyl. Voor zover lekend bevinden zich in -iet rampgebied, waartoe iok Kiev wordt gerekend, ;een Nederlanders. lij geëvacueerde Oosten rij- »rs, die met een speciaal iiegtuig naar huis werden ge logen. is vastgesteld dat zij an een „geringe dosis Stra ng" hebben blootgestaan. De ostenrijkers bevonden zich c> ongeveer 150 kilometer van e plaats van de ramp. Onge- eer 80 Britse en een paar Amerikaanse studenten die vanmorgen vanuit de Oekraï ne in Moskou aankwamen, zijn in een plaatselijke kliniek onderzocht. Resultaten daar van zijn nog niet bekendge maakt. Ze vertelden dat d^. si tuatie in Kiev rustig was, maar dat ze geen betrouwbare infor matie hadden over het onge luk in de kerncentrale. De Britse studenten vertrekken vanavond naar Londen. De Duitse regering heeft van de Sovjet-Unie geëist dat alle kernreactoren van hetzelfde type als die in Tsjernobyl wor den gesloten, totdat de oorzaak van de ramp is vastgesteld. Volgens minister van buiten landse zaken Genscher moet de Sovjet-Unie ook bekendma ken waar de andere centrales van hetzelfde type zich bevin den, een uitgebreid rapport over de ramp moet geven en het Internationale Bureau voor Atoomenergie IAEA in Wenen de ramp ter plekke la ten onderzoeken. De Sovjet-ambassade in Den Haag heeft de Nederlandse re gering al dinsdagavond laat een mededeling verstrekt over het ongeluk in de kerncentrale bij Tsjernobyl, zo heeft een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. De secretaris van de ambassadeur belde 's avonds laat naar het ministerie van buitenlandse zaken om te zeggen dat er de 26ste een ongeluk was ge beurd. Er was sprake van een iets hogere radio-actieve stra ling dan normaal, maar het stralingsniveau werd perma nent gecontroleerd en steeg niet verder. Alle noodzakelijke maatregelen waren genomen, zo werd gezegd in deze mede deling, waarin overigens geen melding werd gemaakt van doden, aldus een woordvoer der van Buitenlandse Zaken. Nederland zpl als voorzitter van de EG de Sovjet-Unie om meer informatie vragen. De Twaalf vinden dat zij recht hebben op informatie bij ram pen waarvan de gevolgen landsgrenzen overschrijden. De EG wil het Internationaal Agentschap voor Atoomene- grie (IAEA) vragen de leden, waaronder de Sovjet-Unie, te verplichten in de toekomst volledige informatie te geven over ongelukken. Ondanks hun kritiek hebben veel wes terse landen hulp aangeboden. De Sovjet-Unie heeft tot nu toe niet gereageerd op die aan biedingen. De kersverse Russische ambas sadeur in Londen, Leonid Zamjatin, heeft nog eens her haald dat het ongeluk geheel onder controle is. Volgens Zamjatin, die nog geen 24 uur in Londen was toen hij om het onderhoud verzocht en nog niet eens zijn geloofsbrieven aan de premier had overhan digd, heeft de Sovjet-Unie niet om Britse hulp gevraagd, maar is dit door premier Thatcher aangeboden. We zullen het (aanbod) bestuderen, aldus Zamjatin. Volgens de Sovjet-autoriteiten is het vrijkomen van radio-ac tieve stoffen van de Tsjerno- byl-kerncentrale afgenomen, en zijn de stralingsniveaus in het gebied en in de plaats bij de installatie gedaald. De Rus sische televisie toonde gisteren een foto van wat de kerncen trale na het ongeluk werd ge noemd. Een commentator zei dat de foto bewijst, dat de be richten over grootscheepse verwoesting of brand vals zijn. Explosie in fabriek voor zwaarwater CALCUTTA Een gasont ploffing en daarop volgende brand hebben hevige schade aangericht in een zwaarwa- terfabriek in de Indiase deel staat Orissa, maar een rege ringsfunctionaris stelde het publiek gerust dat bij de ex plosie geen radioactiviteit is vrijgekomen. Bij het ongeluk zijn twee personen licht ge wond geraakt. De fabriek in Talchar, die koelwater produ ceert voor Indiase kerncen trales, is gesloten. Zwaarwa- ter, dat een verdichte vorm van waterstof bevat, wordt in kernreactoren gebruikt als koelstof of moderator ter be heersing van het splijtingspro ces, een functie waarvoor in de rampfabrieken in het Rus sische Tsjernobyl grafiet wordt gebruikt. India heeft vier zwaarwaterfabrieken en vijf kerncentrales. De zwaar waterfabrieken kunnen niet voldoen aan de behoefte van de vijf centrales. Wraak Werknemers kijken vermoedelijk zeer tevreden naar de brand van een trein op het terrein van de Magefasefabriek in Bilbao. Omdat de autonome Baskische politie nogal hardhan dig optrad tegen arbeiders van de platgelegde fabriek, staken zij de trein uit woede in brand. De trein werd geheel verwoest. TRIPOLI Libië heeft gisteren ruim 150 buiten landers uitgewezen, met name Britten, Italianen en Spanjaarden. De Libische regering heeft behalve negentien Britten, onge veer tachtig Spaanse en zestig Italiaanse arbeiders uitgewezen, die het land binnen twee dagen moe ten verlaten. De uitwijzin gen zijn vermoedelijk ver geldingen voor eerdere maatregelen tegen Libië zoals uitwijzing van diplo maten en studenten, het inkrimpen van de ambas sades en het inperken van de bewegingsvrijheid van Libische diplomaten. In antwoord op Amerikaans aandringen op straffer optre den tegen Libië als zijnde het land dat achter internationaal terrorisme staat heeft de Eu- ropses Gemeenschap gisteren alle boterleveranties aan Libië opgezegd. De EG verkoopt jaarlijks 9000 ton boter aan Li bië. Verwacht wordt dat bin nenkort ook besloten zal wor den de verkoop van andere gesubsidieerde Europese land- bouwprodukten zoals graan en vlees aan Libië op te schorten. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Die- trich Genscher is gisteren naar Belgrado gevlogen voor een inderhaast geregelde ontmoe ting met de Syrische president Hafez Assad. Na afloop van het onderhoud verklaarde Genscher dat Syrië het terro risme wil bestrijden. Syrië is bereid zowel het terro risme als de terroristen te be- - strijden, verklaarde Genscher kort voor zijn terugkeer naar Bonn. Op de vraag of Assad onderscheid maakt tussen ter roristen en vrijheidsstrijders, antwoordde Genscher dat de Syrische president de terroris tische acties in de landen van Europa veroordeelt. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllilllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM 0NDEN Oproer in itse gevangenissen eft ertoe geleid dat één vangenis is uitgebrand dat dertig gevangenen jn ontsnapt. Het oproer zeven gevangenissen ïtstond toen de in totaal 1.500 cipiers weigerden ig langer verplichte 'eruren te draaien. De piers werken 55 uur per week plus 16 overuren. De Bond van Gevangenis personeel riep gisteren op de overuren te staken, wat tot gevolg heeft dat de gevangenen veel meer in hun cellen moeten blij ven dan gebruikelijk. dens het oproer zijn zeker acht gevangenbewaarders gewond geraakt; van ge wonde gevangenen is niets bekend. Politie-eenheden hebben de gevangenissen in onder meer Sussex, Bristol en Belfast om singeld. Gedetineerden ver nielden meubilair en stichtten brandjes met papier en de kens. Meerdere vuurhaarden in de cellencomplexen zouden inmiddels bedwongen zijn. Hoe groot de totale schade is door brand en vernielingen is nog niet bekend. Legerheli- kopters met zoeklichten zijn de afghelopen nacht op jacht geweest naar 24 gevangenen in de leeftijd van 17 tot 21 jaar, die in de gisteravond waren ontsnapt uit de Erlstoke-jeugd- gevangenis in het zuiden van Engeland. Tien anderen zijn inmiddels weer opgepakt, al dus de politie. Minister van binnenlandse za ken Douglas Hurd heeft gis teravond in een spoedverkla- ring in het parlement gezegd dat de regering de zaak onder controle heeft, maar naar ver wachting wordt overwogen het leger in te roepen indien de ongeregeldheden zich uit breiden. Verscheidene parle mentariërs eisten dat de minis ter onmiddellijk zou opstap pen, omdat niet eerder een einde is gemaakt aan het te kort aan cipiers. USKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN (cl Standaard Uitgeverij. Antwerpen/Weesp NEW DELHI Zo'n duizend militairen en politiemannen heb ben gisteren in de Gouden Tempel, het heiligdom van de sikhs in Amritsar zeker 150, maar vermoedelijk 200 radicale sikhs ge arresteerd. De inval volgde na het uitroepen van de onafhanke lijke staat Khalistan (Land der Zuiveren). Naar verluidt zijn de troepen niet binnengedrongen in het eigenlijke religieuze cen trum van het heiligdom, maar zou de razzia zich hebben beperkt tot de bijgebouwen. Bij gevechten tussen radiciale en gematigde sikhs waren in maart al hónderd doden gevallen en in april zestig. De radicalen riepen een onafhankelijk staat en daarmee tegelijk de strijd uit, omdat zij nog steeds boos zijn over de bestorming van de Gou den Tempel in 1984. Daarbij kwamen ruim duizend, voorname lijk jonge sikhs om het leven. Als vergelding op die aanval werd enkele maanden later premier Indira Gandhi vermoord. Bij ongeregeldheden die gisteren zijn uitgebroken in de stad Ba- rabanki in de noordelijke staat Uttar Pradesh heeft de politie het vuur geopend en tenminste elf betogende moslims gedood en zeker vijftien gewond. De ongeregeldheden braken uit naar aan leiding van een geschil tussen hindoes en moslims over het bezit van de heilige Rama Janam Bhoomi-tempel. Vernietiging Een gigantische stofwolk waait op wanneer een kamp van Afghaanse guerillastrijders nabij de grens met Pakistan wordt platgebombardeerd. Russische en Afghaanse legereenheden ver nietigden het kamp dat bekend stond als een citadel van vrijheidsstrijders".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9