Eenzame CIA-spion kwam over Tsjernobyl niet l i a De gevaren van radioactieve straling Drie tennisballen vooru Bonn eist sluiting Sovjet kerncentrales Amerikanen in discussie over atoomenergie „VRAAG DE WERELD ONS TE HET PEN" - BUITENLAND CddaeSougmil DONDERDAG 1 MEI 1986 „Nat zand op centrale" KEULEN Een Westduitse des kundige heeft de Sovjet-Unie gead viseerd vanuit helikopters nat zand op de brandende kerncentrale van Tsjernobyl te storten. Karl-Heinz Lindackers, die verantwoordelijk is voor de veiligheid van kerncentra les in de Bondsrepubliek, verklaar de dat twee vertegenwoordigers van de Sovjethandelsmissie hem om advies hadden gevraagd hoe de brand te blussen. Hij gaf hen de raad met behulp van helikopters nat zand te storten omdat de sterke straling het onmogelijk maakt op een andere manier in de buurt van de kerncentrale te komen. Mislukte aanslag op transport kernafval LÜNEBURG Bij een spoorlijn in Neder-Saksen, die wordt gebruikt voor het vervoer van kernafval, is het afgelopen weekeinde een bom ont dekt en onschadelijk gemaakt. Dit is vernomen van het openbaar ministe rie in Lüneburg. De verantwoorde lijkheid voor de poging tot een aan slag, die aan het licht kwam door een anoniem telefoontje, is in een pamflet aan een persbureau in Hanover opge ëist door de groep „Günther Sonnen- berg" (een militant lid van de ex treemlinkse Rote Armee Fraktion (RAF). De bom was gelegd op het baanvak tussen Ülzen en Danneberg, via welk hoog radioactief afval in de richting Gorleben wordt vervoerd. Paus bidt voor slachtoffers VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft meege deeld dat paus Johannes Paulus II bidt voor dege nen die bij het ongeluk met de Russische kernre actor zijn getroffen en zij die in andere landen zijn blootgesteld aan straling. Een Vaticaanse woord voerder zei dat de paus het nieuws over het onge luk met grote bezorgd heid volgde en bad dat de schade aan mensen en het milieu snel ingedamd kon worden. Kerncentrale op Filipijnen in motteballen MANILA De regering van de Fi lipijnen heeft, mede als gevolg van de kernramp in de Sovjet-Unie, be sloten een bijna voltooide kernreac tor op het eiland Bataan niet in ge bruik te nemen. Het project wordt in de motteballen gedaan, aldus woord voerder van de president, Rene Sa- guisag. „Wij wensen onze bevolking tragedies als in de Sovjet-Unie te be sparen". Hij merkte verder op dat Aquino tijdens haar verkiezingscam pagne de bevolking van Bataan had beloofd dat de fabriek niet in wer king zou worden gesteld. Aangeslagen Russische zendamateur: DEN HAAG „Hij klonk erg aangeslagen en geëmotio neerd, maar was desondanks goed verstaanbaar. In steenkool-Engels vroeg hij de wereld om hulp". Op zoek naar berichten uit het getroffen gebied ving radio-ama teur A. Kofman uit het Noordhollandse Bergen dinsdag avond laat een gesprek op tussen een Russische en een Japanse zend-amateur. Kofman was oorgetuige van het gesprek via een 20 meter-amateurband, een korte golf die verbindingen over heel grote afstanden mogelijk maakt. De radio-amateur, werkzaam bij de PTT, be schikt niet over een zendvergunning en heeft daarom slechts mee kunnen luisteren. Toen de Japanse gespreks partner aan het woord kwam werd de verbinding slech ter en tenslotte onverstaanbaar. Kofman: „Het gesprek dat ik opving was waarschijnlijk al enige tijd gaande. Ik hoorde de Rus zeggen dat er niet één, maar twee kernreactoren in brand staan. Verder vertelde hij dat er honderden doden en gewonden zijn gevallen en dat „je je niet kunt voorstellen wat hier alle maal gebeurt, met de doden en het vuur". Veel lijken zouden niet kunnen worden geborgen door de straling. Tenslotte uittg de Rus zijn vrees over een tekort aan on besmet voedsel en water, hij was bezig een voorraad aan te leggen". Of de Russische zend-amateur de ramp met eigen ogen heeft gezien is niet duidelijk. Kofman: „De man liet weten dat hij op ongeveer dertig kilometer van de kerncentrale woont. Het is mogelijk dat hij zijn infor matie via andere zend-amateurs heeft verkregen. Hij zat er in elk geval zo dichtbij dat hij zich ernstig zorgen maakte of de Russische leiders wel wisten hoe ze de ge volgen van ramp moesten aanpakken. Vertwijfeld vroeg hij zich af wat hij moest doen, blijven of vluchten". (Vervolg van de voorpagina) BONN/MOSKOU/WASHINGTON De Duitse rege ring heeft van de Sovjet-Unie geëist dat alle kernreac toren van hetzelfde type als die in Tsjernobyl worden gesloten, totdat de oorzaak van de ramp is vastgesteld. Volgens minister van buitenlandse zaken Genscher moet de Sovjet-Unie ook bekendmaken waar de ande re centrales van hetzelfde type zich bevinden, een uit gebreid rapport over de ramp moet geven en het Inter nationale Bureau voor Atoomenergie IAEA in Wenen de ramp ter plekke laten onderzoeken. De Sovjet-ambassade in Den Haag heeft de Nederlandse rege ring al dinsdagavond laat een mededeling verstrekt over het on geluk in de kerncentrale bij Tsjernobyl, zo heeft een woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. De secretaris van de ambassadeur belde 's avonds laat naar het ministerie van buitenlandse zaken om te zeggen dat er de 26ste een ongeluk was gebeurd. Er was sprake van een iets hogere radio-actieve straling dan normaal, maar het stra lingsniveau werd permanent gecontroleerd en steeg niet verder. Alle noodzakelijke maatregelen waren genomen, zo werd gezegd in deze mededeling, waarin overigens geen melding werd ge maakt van doden, aldus een woordvoerder van Buitenlandse Za ken. Nederland zal als voorzitter van de EG de Sovjet-Unie om meer informatie vragen. De Twaalf vinden dat zij recht hebben op informatie bij rampen waarvan de gevolgen landsgrenzen overschrijden. De EG wil het Internationaal Agentschap voor Atoomenegrie (IAEA) vragen de leden, waaronder de Sovjet- Unie, te verplichten in de toekomst volledige informatie te ge ven over ongelukken. Ondanks hun kritiek hebben veel wester se landen hulp aangeboden. De Sovjet-Unie heeft tot nu toe niet gereageerd op die aanbiedingen. De kersverse Russische ambassadeur in Londen, Leonid Zamja- tin, heeft nog eens herhaald dat het ongeluk geheel onder con trole is. Volgens Zamjatin, die nog geen 24 uur in Londen was toen hij om het onderhoud verzocht en nog niet eens zijn ge loofsbrieven aan de premier had overhandigd, heeft de Sovjet- Unie niet om Britse hulp gevraagd, maar is dit door premier Thatcher aangeboden. We zullen het (aanbod) bestuderen, aldus Zamjatin. Volgens de Sovjet-autoriteiten is het vrijkomen van radio-actie ve stoffen van de Tsjernobyl-kerncentrale afgenomen, en zijn de stralingsniveaus in het gebied en in de plaats bij de installatie gedaald. De Russische televisie toonde gisteren een foto van wat de kerncentrale na het ongeluk werd genoemd. Een commenta tor zei dat de foto bewijst, dat de berichten over grootscheepse verwoesting of brand vals zijn. Bij geëvacueerde Oostenrijkers, die met een speciaal vliegtuig naar huis werden gevlogen, is vastgesteld dat zij aan een „gerin ge dosis straling" hebben blootgestaan. De Oostenrijkers bevon den zich op ongeveer 150 kilometer van de plaats van de ramp. DEN HAAG In het Westen is met de nodige verbazing gereageerd op het feit dat de reusachtige kernramp in het Russi sche Tsjernobyl kennelijk niet meteen door Ameri kaanse verkenningskuns tmanen is geregistreerd. Pas nadat foto's van een enorme rook- en stoom wolk door een toevallig over het gebied vliegende weersatelliet naar de aar de waren geseind en Mos kou de ramp wereldkun dig had gemaakt, is men in actie gekomen. Die verbazing lijkt op zichzelf begrijpelijk, aangezien de Amerikanen zelf meer dan eens laten „uitlekken" dat er in principe niets van wat zich op de aarde afspeelt, ontkomt aan de fotografische en elek tronische arendsogen van hun superspionnen-in-de-ruimte. „Leg maar eens drie tennisbal len op het Rode Plein in Mos kou. Als er eentje wordt weg genomen, zullen we dat op de foto's van onze waarnemings satellieten kunnen zien, ook al is het midden in de nacht", pochte nog niet zo lang gele- den een functionaris van het Pentagon. Er zijn nog sterkere verhalen in omloop: aan de hand van die foto's kan zelfs worden nagegaan of een co lonne Russische militairen zich heeft geschoren of niet. Dat lijkt niet interessant, maar het zou wel kunnen wijzen op een troepenverplaatsing. Ontdekken In Washington wordt nu wel gezegd dat er zeer duidelijke en gedetailleerde satellietfoto's van het gebied van de ramp zijn gemaakt. Maar waarom, zo vraagt men zich nu dus af, zijn de Amerikaanse verken ners wel in staat om een in aanbouw verkerend vliegdek- VS KAMPEN MET TEKORTAAN SPIONAGE- SATELLIETEN schip te fotograferen of de wit te strepen op een parkeerter rein en hebben ze klaarblijke lijk geen kans gezien om de ramp van Tsjernobyl in de Oekraïne binnen 24 uur te ontdekken? Er zijn twee mogelijke verkla ringen voor. In het verleden hebben Amerikaanse spiona- gesatellieten wel eens gebeur tenissen en ontwikkelingen ontdekt, die men gedurende langere tijd stil hield op grond van de overweging dat het voldoende was als men het zélf wist. Men voelde er ge woon niet voor om anderen (en met die „anderen" werden dan in de eerste plaats de Rus sen bedoeld) aan de neus te hangen wat men allemaal te Gisteravond liet de Russische tv beelden zien van wat volgens het commentaar de centrale in Tsjernobyl zou zijn. Rechts op de foto staat de zwaar beschadigde reactor. weten was gekomen. Dat zou immers tot camouflerende te genmaatregelen kunnen lei den, die de observaties alleen maar zouden bemoeilijken. Het is zo goed als zeker dat die reden ditmaal geen rol heeft gespeeld. Het zou trouwens nog een flink schandaal kun nen veroorzaken, met name in Oostenrijk, de Scandinavische landen en West-Duitsland, als dat wèl het geval was. Daar had men nog niets van de ramp vernomen voordat men met de toeneming van straling werd geconfronteerd. Daar door blijft als enige verklaring over dat de strategische ruim tespionnen van de VS de grootste ramp in de geschiede nis van de kernenergie sim pelweg niet hebben opge merkt, al hun fantastische speur- en opsporingsmogelijk heden ten spijt. Een kustmaan Die misser is niet te wijten aan technische defecten zoals het uitvallen van een elementair systeem, maar aan het, ook door het Pentagon en de CIA zelf zeer betreurde, feit dat er al langer dan een jaar slechts één grote Amerikaanse ver kenningskunstmaan om de aarde draait, de op 4 december 1984 gelanceerde KH-11. Het Amerikaanse verken- ningskunstmanenbestand wordt gevormd door drie ver schillende soorten satellieten, die foto's naar de aarde over seinen of in speciale hittebe stendige capsules naar de aar de laten terugkeren. Daarnaast zijn er elektronische afluister- toestellen (Sigint) en waak hondkunstmanen, die Was hington moeten waarschuwen voor een eventuele onver wachte raketaanval. De afluis ter- en waarschuwingssatellie ten zouden waarschijnlijk toch geen rol hebben gespeeld bij het ontdekken van de kern ramp bij Kiev, de foto verken ners daarentegen hadden wel degelijk alarm moeten slaan. De reden waarom dit kenne lijk toch niet gebeurde, is even vervelend als voor de hand liggend: KH-11 (KH staat voor „Key Hole" oftewel sleutelgat) was gewoon niet „ter plekke". En dat tekent de huidige zwakte van het Amerikaanse systeem voor verkenning uit de ruimte. De momenteel nog in bedrijf zijnde KH-11, had al op 18 augustus van het vorig jaar gezelschap moeten krijgen van een tweede verkenner, maar die lancering op de Cali- fornische basis Vandenberg eindigde in een reusachtige explosie. Tot overmaat van ramp ging het bijna twee we- Jcen geleden, op 18 april, op nieuw mis en mislukte bijna negen seconden na de start ook de lancering van een grote „Big Bird"-fotospion, waarvan er overigens al zo'n twintig in de ruimte zijn geweest. Deze satelliet doet het op de ouder wetse manier: foto's nemen en het belichte materiaal na ver loop van tijd in capsules naar de aarde sturen. Elke Big Bird heeft zes van die capsules bij zich. Schade Van het streven van het Pen tagon om steeds minstens twee van dergelijke grote spionage- kunstmanen in de ruimte te hebben, zodat de mazen van het net niet al te groot zijn, zal voorlopig niets meer terecht komen. De Space Shuttle, waarmee men satellieten had willen lanceren, staat na de ramp van 28 januari op no n-actief en het lanceercomplex op de basis Vandenberg van waar KH-11 en Big Bird wor den gelanceerd, is door het on geluk van 18 april zo ernstig beschadigd, dat het minstens een half jaar zal duren voordat het weer kan worden ge bruikt. Aangezien Vandenberg de eni ge basis is vanwaar satellieten in banen om de polen kunnen worden geschoten (in zo'n po laire baan schuift de hele aar de in een bepaald tijdbestek onder de satelliet door, zodat in principe niets verborgen kan blijven), zal de eind 1984 gelanceerde KH-11 voorlopig nog wel als solist blijven fun geren. Op het Pentagon en bij de CIA hoopt men slechts dat hij het nog even volhoudt en niet plotseling verstek laat gaan. Officieel wordt z'n le vensduur geschat op drie jaar en kan hij dus nog tot eind 1987 mee. Maar de eerste maanden van dit jaar hebben met Challenger-tragedie, Titan-explosie en Tsjernobyl- -ramp wel heel drastisch aangetoond dat technologie en betrouwbaarheid lang niet al tijd hand in hand gaan. Het dichten van het lek in het Amerikaanse spionagesatellie- tenstelsel zou wel eens heel wat langer kunnen duren dan dat van de lekken in de kern centrale van Tsjernobyl. SJOERD VAN DER WERF DEN HAAG De ramp met de kerncentrale in de Oekraïne heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de enorme gevaren van verhoogde radioactieve straling voor mens, dier en plant. Door het soort ongeluk dat zich in Tsjer nobyl heeft voorgedaan kan op twee manieren ra dioactieve besmetting op treden, namelijk door di rect contact met een ont- snapte radioactieve wolk of door radioactieve neer slag (fall out). Een radio actieve wolk kan iemand besmetten door uitwendig contact of door inademing van radioactieve deeltjes. Radioactieve neerslag kan het voedsel en het drink water besmetten. De ernst van de besmetting hangt af van de dosis straling waaraan men wordt blootge steld. De invloeden van radio actieve straling worden weer gegeven met eenheden rem, de afkorting van het Engelse radiation equivalent man'. In 1975 is besloten de rem, vroe ger rad genoemd, met ingang van 1 januari 1986 te vervan gen door de in het Internatio nale Stelsel van Eenheden passende sievert (100 rem 1 sievert). Het begrip rem wordt echter nog steeds gebruikt en eventueel in millirems aange geven. Iedereen staat bloot aan een zekere hoeveelheid natuurlij ke straling, te onderscheiden in kosmische straling en radio actieve straling van de bodem. Deze natuurlijke achtergrond straling varieert van land tot land. In Nederland is deze ge middeld 150 tot 200 millirem per jaar. In hoger gelegen ge bieden, bijvoorbeeld Zwitser land, kan de concentratie oplo pen tot 300 a 400 millirem per jaar en elders, bijvoorbeeld in India en China bedraagt de ra diostraling het vier- tot vijf voudige van die in ons land. Volgens deskundigen is deze natuurlijke straling betrekke lijk ongevaarlijk en zou men zich pas zorgen behoeven te maken als de straling twintig tot dertig keer zo hoog wordt als normaal. Twee soorten Er bestaan twee soorten stra ling: ioniserende en niet-ioni- serende. De ioniserende stra ling baart de meeste zorg om dat die biologisch belangrijke moleculen kan doen uiteenval len in biologisch waardeloze fragmenten. Als een belang rijk molecuul in een lichaams cel-door straling wordt bescha digd, raakt de cel als het ware ontspoord. Gebeurt dat in te veel cellen dan raken het weefsel en het orgaan en ten slotte ook het lichaam volko men 'in de war'. De schade door radioactieve straling varieert van de onge vaarlijke dood van een paar vervangbare cellen, ongeveer zoals bij verbranding door de zon, tot een voortijdige verou dering, kanker of een vrijwel onmiddellijke dood. Doses van 500 rem of meer zijn vrijwel altijd dodelijk. Een eenmalige doses van 100 rem kan over het hele lichaam bloedarmoe de, bloedingen, infecties en misselijkheid veroorzaken. Uit proeven met dieren is ge bleken dat hoeveelheden van 5 rem bij een vrouw in het be gin van haar zwangerschap de kans op misvormingen van het skelet en het zenuwstelsel van de vrucht sterk kan verhogen. Doses van meer dan 50 rem kunnen bij foetussen (onvol dragen vruchten) leiden tot de geboorte van kinderen die klein van gestalte zijn en/of achterblijven in geestelijke ontwikkeling. Kanker Als de voortplantingscellen van volwassenen aan straling hoeveel is niet bekend worden blootgesteld kan dit afwijkingen veroorzaken bij kinderen en/of het verdere nageslacht. Straling kan ook kanker bij volwassenen ver oorzaken. Bekend is dat grote hoeveelheden dit doen, maar het risico is niet uitgesloten dat ook lage doses straling, zij het na lange tijd, ziekten zoals leukemie kunnen veroorza ken. Zo bleek in Japan pas twee jaar na de atoombom op Hiros- jima, 6 augustus 1945, een ster ke toename van het aantal lij ders aan bloedkanker. Het hangt allemaal af van de hoe veelheid die het slachtoffer in zijn lichaam heeft gekregen. Is de dosis erg groot dan volgt de dood vrijwel direct. Is het tumors ontwikkelen. Lage do ses zullen waarschijnlijk geen schadelijke gevolgen hebben. Maar degene die eraan is blootgesteld zal zich over het algemeen bij deze stralings ziekte niet prettig voelen. Ver minder, dan kunnen in een la ter stadium zich kwaadaardige lies van eetlust, duizeligheid en misselijkheid zijn meestal de symptomen. Kankerpatiën ten die vanwege hun ziekte bestraald zijn kunnen daar over meepraten. Het bestrijden van de gevolgen van radiostraling vormt een probleem. Soms moet chirur gisch worden ingegrepen als zich tumoren hebben ontwik keld. Heeft iemand radioactief jodium binnengekregen, bij voorbeeld door het ontsnappen van dit afvalprodukt bij een ongeluk in een kerncentrale, dan worden tabletten kalium jodide toegediend. Dit jodium gaat dan naar de schildklier. Zodra daarin de maximale hoeveelheid ongevaarlijk jodi um is opgeslagen kan het or gaan geen radioactief jodium meer opnemen. Wanneer er sprake is van bloedkanker tracht men met het transplan teren van beenmerg van een gezond iemand de patiënt te redden. SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER V COPYRIGHT STUDIO 71) „Tja zei burgemeester van Muize nis zuinig. „Dat denkbeeldje van geld voor de gemeentekas staat me wel aan, natuurlijk. Maar het is nou allemaal goed en wel, zo'n knetter en lachrally en zo maar wie zal dat betalen, zoete lieve Gerritje? Wie looft de prijzen uit en wie draagt de kosten?" „De industrie natuur ouwe jongen!" lachte Lowietje link. „Aha, meneertje, dót zal nog eens een stunt worden! Ik heb vette relaties in de industriële wereld, vat je? Vette relaties! Die strik ik wel voor de kos ten. Maak je maar niet ongerust! Scheermesjes, Dier, chocolaalles doet mee. Ze betalen ook de eerste prijs. Die wordt me maar eventjes honderdduizend gulden!" „Goeie help stamelde burgemeester van Muizenis. „Een tton K kan er dan misschien voor onze armzalige gemeentekas óók nog wat op overschieten?" „Natüüürlijk dat zei ik toch al," stelde Linke Lowietje de trouwe bur gervader gerust. „D'r blijft voor jullie zat over. Jullie zullen dik aan de entreekaartjes en de vermakelijkheidsbelasting verdienen. Duizenden vreemdelingen zullen het dorp overstromen en de neringdoende middenstand zal er zijde bij spinnen „Ja, het kan een groots evene ment worden lispelde burgemeester van Muizenis blij. Met vreugdevolle blikken keek hij naar de stapel knisterende bankbiljetten, die Linke Lowietje intussen voor hem op zijn bureau had uitgespreid. „Vast een klein voorschotje op de vermakelijkheidsbelasting, ouwe jongen," legde de doortrapte schelm uit. „Je ziet het, de winst is in de laatste instantie voor jullie en het risico voor mij. Ons gaat het namelijk in de eer ste plaats om de sport van de zaak, vat je? De inkomsten zijn bijzaak. Het is ons ouwe ama- teurbloed wat hier kruipt en kriebelt, voel je wel?" „Ik voel het," zei de burgemeester en hij schoof de bankbiljetten in zijn portefeuille. „Nou ben ik platzak, maar het zal duizendvou dig terugkomen," peinsde Lowietje, die maar moeilijk van zijn laatste centjes afstand had ge daan (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De discus sie over de voortzetting van het kernenergieprogramma in de VS zal opnieuw oplaaien. Dat blijkt uit de reacties op de ramp in Tsjernobyl. Het onge luk blijkt een ernstige tegen slag voor pleitbezorgers van atoomenergie, zowel in Europa als in de VS. Een vertegen woordiger van de „Unie van Bezorgde Wetenschappers" zei dat het hoog tijd wordt dat het gehele beleid op het stuk van de atoomenergie wordt gewij zigd. De Amerikaanse onderminis ter voor energiezaken, James Vaughan, probeerde de onge rustheid over kernenergie weg te nemen door te verklaren dat Amerika over een beterè atoomtechnologie, meer ken nis en hoger ontwikkelde vei ligheidssystemen beschikt. Maar toch heeft de ramp bij veel Amerikanen de herinne ring wakker geroepen aan het ongeluk dat op 28 maart 1979 in de Three Mile Island-cen- trale in Harrisburg, Pennsyl vania, plaatsvond. Ook toen maakte het ongeluk zeer felle reacties los. De bouw van nieuwe kerncentrales werd er door vertraagd. In de VS zijn 93 commerciële kern centrales in werking. Acht centrales zijn er nagenoeg ge reed en 21 zijn in aanbouw. De Amerikaanse electriciteits- voorziening is voor 15.5 pro cent afkankelijk van kern energie. In 1990 is die afhan kelijkheid 20 procent. Diverse Amerikaanse deskun digen lieten weten dat de ramp vooral op langere ter mijn ernstige gevolgen kan hebben. Ze waren het er over eens dat het ging om de „grootste nucleaire ramp uit de geschieden van de vreedza me atoomenergie." Dit on danks de boze reacties dat de Sovjet-Unie veel te weinig in formatie naar buiten brengt over het gebeuren. Ruslandkenner professor Mar- schall Goldman zei dat uit de manier waarop de Sovjet-Unie het ongeluk wereldkundig heeft gemaakt, valt op te ma ken dat de politiek van open heid van de Russische partij leider Gorbatsjov een ernstige terugslag heeft gehad. Hij voegde daar aan toe dat de ramp de Sovjet-Unie wellicht dwingt de internationale con tacten te verstevigen. Greenpeace: tienduizend Russen zullen kanker krijgen LONDEN De milieu-organisatie Greenpeace heeft giste ren in Londen gewaarschuwd dat zich tengevolge van het kern-ongeluk in de komende twintig tot dertig jaar 10.000 gevallen van kanker zullen voordoen in de Sovjet-Unie, en 4000 in Zweden. Tienduizend vierkante kilometer landbouw grond rond de centrale zal ernstige schade oplopen, en in een straal van 100 kilometer rond de plaats van het ongeluk zal de landbouw vele tientallen jaren onmogelijk zijn. I anneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De ballen zijn ver- 1 pakt in een handig blik. De nieuwe abonnee wordt ook harte- I lijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken Nol I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de tennisballen aan: Naam: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnumm 2500 Vd Den Haag (postzegel beulen wij). CeidócSomo/nt' Gee,nArJ?nt ontvan90n Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7