Instructie bevrijdingstheologie: Waardering en kanttekeningen £eidóc@ou4ci/nt aan tafel ACHTERGROND EcicbeSoiwant kerk wereld Ratzinger: Geen rechtvaardiging verkeerde bevrijdingstheologieën Vakbondsfront brieven lezers DONDERDAG 1 MEI 1986 PAGINA 2 Amerikaanse bisschoppen tegen doodstraf De Amerikaanse bisschoppenconferentie heeft protest aangete kend tegen plannen van de Amerikaanse regering om op lan delijk niveau de doodstraf weer in te voeren. De bisschoppen hebben hun „diepe bezorgdheid" geuit over het groeiend aantal executies in staten waar de doodstraf is toegestaan. De bisschoppen noemen de doodstraf een „onaan vaardbare vorm van straf". De samenleving moet betere we gen vinden om misdadigers te bestraffen, aldus de bisschoppen. Zij vinden het verder zorgwekkend dat vooral armen en zwar ten ter dood worden veroordeeld. Tenslotte wijzen zij er op dat van de doodstraf geen enkele afschrikwekkende werking uit gaat. Zuid-Afrika: Reisschema predikanten blijft geheim De Afrikaans-Nederlandse Werkgemeenschap, die het reis schema heeft samengesteld voor drie Nederlandse predikanten die zaterdagochtend in Zuid-Afrika aankomen, weigert hun reisschema openbaar te maken. Naar secretaris mevrouw An- natjie du Plessis verklaarde stelt de Werkgemeenschap het al lerminst op prijs, dat van de reis van de drie zoveel ophef wordt gemaakt in Nederland. Het betreft de gereformeerde predikanten LH Kwast en A.S. Rienstra en de Nederlands ge- reormeerde predikant K H. de Groot. Bij de voorbereiding van de reis heeft het Comité Overleg Zuid-Afrika medewerking verleend Dat comité deelt het standpunt van de blanken, dat gescheiden ontwikkeling in dat land de beste weg is naar een vreedzame toekomst. Veel heb ik geleerd van mijn onderwijzers, meer van mijn vrienden, het meest van mijn leerlingen Op de „Instructie over enige aspecten van de the ologie van de bevrijding", die kort geleden in Rome werd gepresenteerd, wordt heel verschillend gereageerd. Naast zeer po sitieve reacties van bij voorbeeld dr. J. Hulshoff, studiesecretaris van het R.-K. Kerkgenootschap in Nederland, is er een reactie van prof. dr. J. van Nieu- wenhove uit Nijmegen waarin waardering, ook kriti sche opmerkingen voorkomen. Met deze hoogleraar van de vakgroep missiologie voor kerk en theologie van Latijns-Amerika, in Nijmegen, een gesprek rond de Instructie van de Congregatie voor de Geloofsleer. „Je kunt op verschillende manieren spreken over de nieuwe Instructie van de Congregatie voor de Geloofsleer", aldus prof. dr. J. Van Nieuwenhove uit Nijmegen, een van de meest gezaghebbende Ne derlandse theologen op het terrein van de bevrij dingstheologie. „Er is de erkenning dat uitspraken van bisschoppenconferenties in bijvoorbeeld La tijns-Amerika ook van belang zijn voor het westen. Deze erkenning betekent voor theologen een stimu lans en opdracht om verder te werken. Een ander positief punt is dat de Instructie ook rust geeft: Er is een basis gelegd voor verdere studie en nader ge sprek; alle katholieken wor den uitgenodigd om uitdruk kelijk na te denken over het evangelie en de bevrijding van groepen en volkeren die in de knel zitten. Het raam werk daarvoor is nu gege ven". Een andere benadering is die van de normatieve werking. De discussie krijgt een ver plichtender karakter, omdat Rome nu zelf met een stand punt is gekomen. „Daarbij moeten we niet. vergeten dat het eerste document van de Congregatie, van 1984, met daarin de felle veroordeling van aspecten uit de bevrij dingstheologie. niets van z'n geldigheid heeft verloren. De documenten moeten samen worden gelezen". Belangrijk in de Instructie noemt de Nijmeegse hoogle raar de aandacht voor de ma nier waarop in het westen mensen het met het begrip vrijheid omgaan. De wijze waarop die vrijheid wordt gebruikt, bij onder meer we tenschap en techniek, heeft niet geleid tot oplossingen voor een wereldprobleem als honger. Prof. Van Nieuwen hove noemt voorts de solida riteit. die meer dan vroeger een prominente plaats heeft gekregen. Ook vraagt hij aandacht voor de woorden gewijd aan de armen: Jezus laat zich volgens de Instruc tie ook via hén kennen. De voorkeur voor de armen is ingebed in het christen-zijn en geen „specialisme" meer van de religieuzen. Een van de punten waarbij prof. Van Nieuwenhove een kanttekening wil plaatsen, is dat de Instructie in een ande re taal is getoonzet dan die waarin Latijnsamerikaanse theologen en bisschoppen spreken. De Instructie spreekt leerstellig, abstract en kil ten aanzien van de realiteit van veel gelovigen in de derde wereld; Latijns- Amerika spreekt vanuit de werkelijkheidsbeleving van mensen, met warmte en heel concreet. In die verhalen wordt gesproken over de di lemma's waarvoor gelovigen staan in hun dagelijks be staan. „Je kunt het ook zo zeggen: De Instructie geeft principes aan op grond waar van je standpunten dient in te nemen. Dat is iets anders dan een boodschap uitdragen aan mensen in hun concrete situatie. En dat laatste is het geval bij veel theologen en bisschoppen in Latijns-Ame- Eenheid Maar het Vaticaan wilde een document voor de wereld kerk maken en was dus ge noodzaakt de Latijnsameri kaanse verhalen te veralge meniseren, met als gevolg een abstracter document? „De Congregatie voor de Ge loofsleer heeft de eenheid ge zocht met als uitgangspunt een raamplan van principes waaraan ieder zich heeft te houden. Daarbinnen zijn ver schillende toepassingen mo- gelijk". „Je kunt ook op een andere wijze eenheid zoeken en vin den. Bijvoorbeeld door het verzamelen van de diverse regionale stemmen over be vrijdingstheologie en de hoofdpunten daarvan als uit gangspunt nemen voor ge sprek; je kunt het een soort platform-model noemen" Prof. Van Nieuwenhove her innert eraan hoe de Brazili aanse bisschoppen in de jaren zeventig in alle openheid dis cussieerden over bevrijdings theologie. Er was geen spra ke van een meningsvorming alleen van bovenaf, maar van discussie en ontmoeting binnen de geloofsgemeen schap. „Het was dezelfde sfeer van het Tweede Vati caans Concilie. Helaas is er nu weinig meer van die openheid naar alle lagen van de geloofsgemeenschap te merken. In De Rooms-Ka- tholieke Kerk voert het hië rarchisch denken weer de boventoon". Daarmee houdt verband de constatering dat eigenlijk al leen de intellectueel gevorm de mensen de Instructie kun nen lezen. De gelovige in de sloppenwijk van Santiago die dagelijks strijdt met de vra gen hoe christelijk te leven, begrijpt die taal niet. De In structie is meer geschreven voor de beleidsmensen dan voor de gewone mensen in de derde wereld". V rijheid Vrijheid en bevrijding zijn kernbegrippen in de Instruc tie Prof. Van Nieuwenhove is blij met de ruime aandacht die hieraan wordt besteed. „Maar ik moet ook constate ren dat de Instructie vooral ingaat op de westerse visie op vrijheid en bevrijding en dus minder aandacht heeft voor andere culturen. Heel het verhaal van de autonome mens die zijn eigen vrijheid schept; vanuit het ik-gerichte denken zijn eigen zaken ver dedigt, is een analyse van de westerse cultuur. Ook de „oplossing" die de Instructie aandraagt, namelijk de vrij heid in solidariteit, is een ur gentie die bestaat in de wes terse cultuur; want elders is die solidariteit nog een ken merk van het volk. Analyse en oplossing zijn meer ge schreven vanuit en voor de gesaeculariseerde mens in het westen dan vanuit en voor de religieuze mens van de derde wereld die wacht op bevrijding". „Ik acht het een drama dat de Congregatie niet in staat is geweest buiten de eigen filo- sifische en culturele geschie denis te treden. Want, on danks beloften voor inspira tie vanuit andere „geschiede nissen" en werkelijkheden, wordt dat eigen verhaal nor matief gesteld voor de ge loofsgemeenschap over de hele wereld. Ik zeg met opzet „drama" omdat het gesprek met andere culturen eh gods diensten toch enigszins wordt geblokkeerd". Prof. Van Nieuwenhove komt nog even terug op wat de Instructie zegt over de ar men. „Je kunt daaraan zien „Hoop dat boodschap aan sluit bi] de werkelijkheid van de lokale geloofsgemeensa- chap" welke de positie is van de Congregatie. Er is sprake van een kerk die „onderweg moet zijn naar de armen". Daarmee is de zaak treffend aangegeven: de armen staan dus buiten de kerk en de In structie is vanuit de kerk ge- Schreven". Afrondend zegt prof. Van Niewenhove: „De toekomst zal leren hoe de Instructie, het raamplan van principes, zal uitwerken. Ik hoop van harte dat de bisschoppen vanuit het document een boodschap kunnen doorge ven die dichter aansluit bij de werkelijkheid van de lo kale geloofsgemeenschappen, vooral die in de derde we reld". LÜTSEN KOOISTRA Het tweede document van het Vaticaan over bevrij dingstheologie mag niet als „een rechtvaardiging van verkeerde vormen van be vrijdingstheologie" worden verstaan. Bovendien is het geen „correctie" op het eerste document. Deze waarschu wing heeft kardinaal Ratzin ger. president van de Vati caanse congregatie voor de geloofsleer, geuit in een vraaggesprek met het Itali aanse rooms-katholieke- tijd schrift „Trenta Giorni". Op die manier wordt het do cument uitgangspunt voor een nieuwe literatuur over het thema bevrijding en christelijke verantwoorde lijkheid voor politieke zaken. Hij toonde zich verheugd dat het document door bijna ie dereen positief is beoordeeld. Dit kan er echter toe leiden dat de boodschap ervan door alle lof wordt weggedrukt, zo zei de Westduitse kardinaal. In een ander interview laakt de kardinaal „het wijd ver breide afwijken van veel mo raaltheologen van wat de Kerk leert" als uitdrukking van een burgerlijk christen dom. Daarmee gaat hij indi rect in op het geschil met de Amerikaanse moraaltheoloog Charles Curran van de Ka tholieke Universiteit van Amerika, die aanmerkelijk Kardinaal Ratzinger; „Geen rechtvaardiging" mildere stellingen dan de Kerk huldigt op seksuolo- gisch gebied. Onder „burgerlijk christen dom" verstaat de prefect een christendom dat niet meer de impuls geeft tot een nieuw antwoord en geen nieuwe hoop betekent ten opzichte van overleefde civilisatievor men. maar nog slechts erfe nis is van het verleden. Daarvan wil men dan niet direct afscheid nemen: eer der tracht men het met eigen wensen in overeenstemming te brengen. Een zodanig bur gerlijk christendom heeft volgens de kardinaal geen le venskracht, maar wordt als last beschouwd die men zo licht mogelijk wenst te hou den. Combisynode beslist nog niet over financieel beheer De gezamenlijke vergadering van de hervormde en gerefor meerde synode (combi-synode) zal eind mei nog geen besluit nemen over het financieel beheer. De „beheersregeling in zake de verzorging van stoffelijke aangelegenheden" van hervormde gemeenten en gereformeerde kerken die een fe deratie aangingen, zal slechts op informatieve wijze aan de orde komen. Daarin wordt voorgesteld dat de gemeenschap pelijke kerkeraad van een gefedereerde Samen op Weg-ge- meente de verantwoordelijkheid voor het beheeer krijgt. Wel worden er besluiten genomen over o.a. de spelregels voor de gemeenschappelijke synodevergadering, de behan deling van bezwaren en geschillen van gefedereerde her- vormd-gereformeerde kerkelijke lichamen, de brede federa tie van een hervormde centrale gemeente en een gerefor meerde kerk met wijkkerkeraden. de verkiezing en bevesti ging van ambtsdragers in een gefedereerde gemeente. De vergadering, die van 29 tot en met 31 mei te Bunnik wordt gehouden, bespreekt verder het rapport het rapport „zen ding en evangelisatie - een oecumenisch akkoord" van de Wereldraad van Kerken. Zuidafrikaanse bisschoppen vergaderen onder hoogspanning Drieendertig rooms-katholie- ke bisschoppen uit Zuid-Afri ka, Lesotho. Swaziland en Botswana zijn in Mariannhill in Natal aan een buitengewo ne algemene vergadering be gonnen, waar hoogst explo sieve gespreksonderwerpen ter tafel komen Daartoe be horen het al of niet steun verlenen aan een tot het bui tenland gerichte oproep de investeringen in Zuid-Afrika ongedaan te maken en het land economisch te isoleren. Het tweede hoogst gevoelige onderwerp is de standpunt bepaling over het bij de ker kelijke bespreking in Harare vorig jaar aanvaarde Kairos- document. Daarin wordt ver klaard dat het uur der waar heid voor Apartheid heeft geslagen Tenslotte komt een pastorale brief in bespreking over de toestand waarin Zuid-Afrika zich bevindt. Om voortijdig uitlekken van standpunten te voorkomen heeft voorzitter Denis Hur ley, aartsbisschop van Dur ban en een vurig tegenstan der van Apartheid, de deel nemers een slot op de mond gegeven: niemand mag iets zeggen vóór de bijeenkomst officieel is gesloten. Volgens vicaris-generaal Cawcutt van Kaapstad kan dat vrijdag of zelfs zaterdag zijn en komt er zonder twijfel een verklaring over sancties tegen Zuid- Afrika. Ter tafel ligt een document waarin de bisschoppen wor den uitgenodigd te verklaren, dat aangezien de gevoerde dialoog met de regering niet tot het gewenste resultaat heeft geleid, andere wegen moeten worden gezocht die naar een rechtvaardige sa menleving leiden, maar dan wel steeds van niet-geweld- dadige aard. Daaronder wor den gerangschikt boycot maatregelen, burgerlijke on gehoorzaamheid en economi sche druk, met inbegrip van desinvestering en sancties. Amerikaanse kerkelijke delegatie bezoekt Cuba Voor een bezoek van een week is op Cuba een delega tie aangekomen van de Na tionale Raad van Kerken van de Verenigde Staten met als doel, een bijdrage te leveren aan verbetering van de Ame rikaans-Cubaanse betrekkin gen. Delegatieleider bisschop Phi lip Cousens verklaarde dat christenen „bouwers van bruggen moeten zijn waaro ver vredestichters kunnen gaan". Dat slaat ook op staten waartussen scheiding is ont staan, aldus Cousens. Naar hij meedeelde zou de Raad van Kerken graag zien dat tussen de Verenigde Sta ten en Cuba weer diplomatie betrekkingen worden aange knoopt. De delegatie hoopt op het eiland begrip te ont moeten voor het bestaan van vrije kerken die heel open met elkaar kunnen spreken, mede in het belang van de samenleving als geheel. Hij omschreef zijn delegatie als „boodschappers van goede wil in de naam van Jezus- Christus". De Amerikanen zullen be sprekingen voeren met de Cubaanse Raad van Kerken en met de leider van het mi nisterie voor religieuze aan gelegenheden. Ook hoopt de delegatie dat president Fidel Castro tijd zal vinden voor een gesprek. Gebakken scholfilet met sla, aardappelen en mosterdsaus citroenrijst met vla Voor twee personen heeft u nodig: 300 g scholfilet, zout, peper, 1 volle lepel bloem, 1 lepel paneermeel, paar le pels olie, 15 g margarine, halve citroen; sla, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 1 lepel olie, sla-uitje of bieslook, 1 hardgekookt ei; Vt tot 1 kg aardappelen 10 g bloem, 2 dl water, 1 bouillonblokje, mosterd naar smaak, 10 g margarine; 50 g rijst, 2,5 dl water, 1 citroen, 45 g suiker 2,5 dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g suiker). Spoel de scholfilet af met koud water, laat hem uitlekken en strooi er zout en peper over. Haal de vis na vijf minuten door bloem met paneermeel (schud er het teveel weer af). Bak de stukken schol in warme olie met margarine bruin en gaar. Voor dunne stukken duurt dat vier a vijf minuten, dikkere filet moet iets langer bakken. Leg de vis op een warm bord en garneer hem met parten citroen. Pluk de sla in kleinere stukken, was de groente en laat haar ten minste een half uur uitlekken. Maak een sausje van azijn, zout, peper, suiker, mosterd en olie en meng er het kleinge sneden sla-uitje of de fijngeknipte bieslook en de sla door. Garneer met plakken of parten ei. Meng in de pan de bloem met weinig water tot een glad pap je, voeg de rest van het water en het bouillonblokje toe en breng het mengsel al roerende aan de kook. Laat het sausje twee minuten koken en roer er de mosterd en margarine door. Strooi de gewassen rijst in het aan de kook gebrachte water. Boer tot het water weer kookt en laat het een half uur zacht doorkoken. Doe er van het vuur citroensap en suiker bij. Be dek de afgekoelde citroenrijst met gele vla. JEANNE In het conflict tussen werkgevers en werknemers over de metaal-cao zijn eind vorige week de gelederen tussen FNV en CNV weer gesloten. Voorlopig blijven beide bonden één lijn trekken. Na een tumultueus verlopen stakingsdag dreig de aanvankelijk een definitieve scheuring in het werkne mersfront. Nadat de metaalwerkgevers (FME) hadden ver klaard alleen verder te willen praten als de acties werden beëindigd, had het hoofdbestuur van de CNV-bond laten we ten dat men in tegenstelling tot de FN V-collega's deze voor waarde accepteerde. Het stakingsparool werd danook inge trokken. Woedende reacties van de achterban brachten de topj van de christelijke vakbond echter snel tot andere gedach ten. Samen met twee bonden van middelbaar en hoger per soneel voerde het CNV nog wel overleg met een werkge versdelegatie. Maar daarbij werd al snel geconstateerd dat de werkgevers weinig nieuws hadden te bieden, waarna de draad van de acties weer schielijk werd opgepakt. „Een taxa tiefout", zo beoordeelde de top van de CNV-bond achteraf het eigen optreden. De vakbondsrijen mogen dan voor het oog weer zijn geslo ten, er is intussen veel kwaad geschied. Tijdens de emotione le uren van onzekerheid over de opstelling van het CNV hebben kaderleden van deze bond en woordvoerders van grote broer FNV zo enthousiast met modder naar elkaar ge gooid, dat de gebeurtenissen van eind vorige week verder gaan dan een incident. De gang van zaken lijkt veeleer symptomatisch voor een fundamenteel verschil van inzichl over de rol en werkwijze van een vakbond in deze tijd. Het gaat daarbij niet alleen om de manier van actievoeren, al is dat zeker een belangrijk onderdeel van het probleem Het CNV kiest van oudsher minder snel en rigoureus vooi „harde actie" dan het FNV, en men kan de christelijke vak centrale daar slechts om waarderen. Terecht bijvoorbeelt heeft CNV-voorzitter Harm van der Meulen er tegen gepro testeerd dat poortblokkades zijn misbruikt om werkwilliger de toegang tot bedrijven te beletten. De Dordtse rechter heef nu een dergelijke poortactie bij het bedrijf Mercon verboden Te vaak immers brengen harde acties de bedrijven - daarmee de werkgelegenheid onevenredig veel schad< EeN simpele manoeuvre van werkgeverszijde was vorige week voldoende om een wig te drijven in het vakbondsfront en dat is tekenend voor de situatie. Zoiets is alleen maar mo gelijk als het niet goed botert tussen de bonden. Historiscl bezien is dat overigens geen nieuw verschijnsel. Waar d< FNV het conflictmodel bepaald niet schuwt, hanteert he CNV pricipieel het harmoniemodel als vertrekpunt vooi vakbondsactiviteiten. Dat zijn fundamenteel verschillende visies op de verhou ding tussen werkgever en werknemer en als uitvloeisel daar van op de rol van de vakbond. Wil de vakbeweging een fac tor van betekenis blijven in onze samenleving en over d< noodzaak daarvan zal weinig verschil van mening zijn dan zal de FNV begrip moeten opbrengen voor het afwijken de standpunt van het CNV. GEBEURT dat niet, dan resteert straks weinig anders dar een losse verzameling van belangengroepen die eenvoudig tegen elkaar kunnen worden uitgespeeld. De eigen weg die de centrales van middelbaar en hoger personeel in verschei dene van de huidige cao-besprekingen gaan, heeft al bewe zen hoe snel een scheiding van geesten kan ontstaan. Zonnig DE BILT Het lang ver wachte zachte voorjaarsweer is er nu. Vanmiddag was het op tal van plaatsen 18 a 19 gra den. Morgen wordt de 20 gra den bereikt en in het weekein de zal de zon de temperatuur 's middags ruim boven de 20 graden brengen. Ook in ons omringende landen wordt het Verwacht wordt dat in het weekeinde boven Spanje en zuid-Frankrijk onweersstorin gen tot ontwikkeling zullen komen, die zich langzaam naar het noorden zullen uitbreiden. Zondagavond of maandag zou zo'n storing ons land kunnen bereiken. De kans op nacht vorst wordt nu snel kleiner. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandinavie: zonnig, maar langs de Noorse West kust bewolkt en mogelijk re gen. Middagtemperatuur van 12 graden aan de Noorse West kust tot 18 graden in de omge ving van Oslo en zuid-Zwe den. Britse Eilanden: half tot zwaar bewolkt en in zuid-Engeland kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 11 graden en Schotland tot 19 graden in de omgeving van Londen. Benelux: zonnig, vanaf zon dagmiddag kans op een regen- of onweersbui. Middagtempe ratuur ongeveer 21 graden. Duitsland: zonnig, middagtem peratuur ongeveer 22 graden. Frankrijk: half tot zwaar be wolkt en regen- en onweers buien Middagtemperatuu van 15 graden in Bretagne to 22 graden in zuidoost-Frank rijk. Alpengebied: half tot zwaa bewolkt en enkele regen- o onweersbuien. Middagtempe ratuur ongeveer 22 graden Portugal en Spanje: periode met zon, maar ook enkele reL. gen-of onweersbuien. Middag temperatuur van 15 gradei aan de Atlantische kust tot 2 graden aan de Costa Del Sol. f Italië en de Joegoslavisch kust: perioden met zon, zonda, in Italië enkele onweersbuier Middagtemperatuur ongevee 23 graden. Vlusingen c Zd. Limburg c Aberdeen i Barcelona 1 I o fe 18 13 02 21 17 0 2 Kolpingfilm 'F I Brieven graag kon en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekonen Vandaag, 1 mei, zal de AR fli van 17.45 tot 19.20 met een t film de persoon en het wei van Adolf Kolping uitgebre l^| in beeld brengen. Wie geint resseerd is in de figuur v; deze Duitse priester, de bezi lende kracht achter de ook ons land bekende Gezelle vereniging, mag deze ka niet voorbij laten gaan. E.M.J. van Wees, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2