Twijfels over brand tweede kernreactor ia ia Topondernemers verwachten tot'90 aanhoudend herstel Werkgevers beraden zich jver compromis metaal ROB GORRIS. Kiezen BON: £eicUe Qo Donderdag 1 mei 1986, 77e jaargang no. 23489 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende lot Sijtholl Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Direcleur-hooldredacteur: I I Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I. 22,49 (aut.betaling).kwartaal i. 67,43. jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0.63permm,kleint)esl. 0,44 permm. Losse nummers 1. 1,10. Zonnig. Vannacht omstreeks 5 graden, morgen ongeveer 20 graden. Matige zuidoosten wind. De komende dagen blijft het zonnig. Zondagavond kans op een onweersbui. Zon op: 06.09; onder: 21.06. Schev. hoog water: 10.52 en 23.34; laag water: 5.44 en 18.58 VVA»> Aanhoudingen na verkoop van ziekmakende cake AMSTERDAM De Amsterdamse politie ïeeft gisteravond twee 22-jarige Britten en ten 25-jarige Fransman in het Vondelpark in Ie hoofdstad aangehouden, omdat zij daar zo- ;enaamde „space-cake" verkochten, waarvan nensen ziek werden. De drie verkochten de :ake in het Vondelpark ter gelegenheid van Coninginnedag. In totaal hebben twaalf men en zich na het eten van de cake bij zieken- ïuizen gemeld, omdat zij moesten overgeven, naag-, hart- en andere klachten hadden. Al- tonden na behandeling weer naar huis. 9e cake is voor onderzoek overgebracht naar iet gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. Jongen raakt duimen kwijt SCHEVENINGEN Bij een ris- kante poging om een vlag van de mast te trekken, is een 17-jarige Haagse jongen gisteravond zijn bei de duimen kwijt geraakt. Het onge luk gebeurde toen de Hagenaar op de Zeekant in Scheveningen vanuit een rijdende auto naar het rood- wit-blauw greep en met beide han den in het touw verstrikt raakte. Hij werd door de Haagse politie op het trottoir aangetroffen. Eén van zijn duimen was eraf gerukt, ter wijl zijn andere duim er nog bij- hing. In het ziekenhuis Bronovo zagen artsen geen andere mogelijk heid dan ook deze duim te ampute- Bloemenzee op 1-Meiviering Sovjet-Unie MOSKOU De Russische lei der Michail Gorbatsjov en an dere leden van het Politburo hebben vandaag de traditione le parade ter gelegenheid van 1 mei afgenomen. Honderd duizenden Sovjet-burgers en militairen trokken in een lan ge stoet over het Rode Plein. Televisiebeelden toonden een zee van bloemen en rode bal lonnen op het Plein. Op het bordes stond ook president Andrei Gromiko, die eind april kort tijd in het zieken huis heeft gelegen. Televizierring Wedden dat voor, HILVERSUM De Televizierring gaat naar het door Jos Brink gepre senteerde amusementsprogramma „Wedden dat...". De Televisierring wordt jaarlijks uitgereikt aan een door de lezers van het omroepblad Televizier gekozen programma of se rie. Met 2.829 van de 20.000 uitge brachte stemmen versloeg het pro gramma de NRCV-dramaserie Het wassende water" en de KRO-reeks „De Appelgaard". Brink krijgt de ring, die in september wordt uitge reikt, voor de tweede keer. In 1979 ontving hij hem al voor „Puzzeluur". Kind met teveel organen geboren CARACAS In Venezuela is een jongetje geboren dat twee hoofden, twee wervel kolommen, twee harten, twee magen en drie longen had. Een woordvoerder van het ziekenhuis in Ciudad Bolivar deelde mee dat de voeten en handen van het kind volkomen normaal zijn. Het kind weegt 3800 gram. Een groep specialis ten vond het de moeite waard het kind in leven te houden en heeft inmiddels enkele dubbele organen weggenomen. Claxon met beleefdheid PEKING Meer dan 20 bedrij ven in het buitenland, waaron der Toshiba en Toyota in Japan, hebben belangstelling getoond voor een Chinese autoclaxon die in plaats van schrikwek kend getoeter, beleefde zinnen uitstoot, zoals „Neemt u mij niet kwalijk", „Wilt u aub opzij gaan" en Blijf aub niet staan". Volgens de China Daily in Pe king kan de claxon ook muziek voortbrengen en zich aanpassen aan auto, bus en zelfs trein. De vinding is volgende maand op de jaarbeurs in Kanton te ho ren. MOSKOU/WASHING TON/DEN HAAG Ter wijl Westeuropese regerin gen voorzorgsmaatregelen nemen voor het geval de ra dio-actieve besmetting van uit de Sovjet-Unie verder naar het Westen opdringt, bestaat onder deskundigen nog steeds grote twijfel over de omvang van de kern ramp in Tsjernobyl. Eerdere Amerikaanse mededelingen Recordverlies beurs New York NEW YORK De beurs van New York heeft giste ren de grootste daling van het algemene koerspeil uit haar geschiedenis moeten verwerken. De Dow Jones index verloor bijna 42 pun ten. De beleggers maken zich ernstige zorgen over de mogelijke economische ge volgen van het kernonge luk in de Sovjet-Unie. De recorddaling heeft nau welijks invloed gehad op de handel op de effectenbeurs van Amsterdam. Vanoch tend was evenals in de voorgaande week, sprake van een dalende tendens. Op de Amerikaanse han delsbeurs ontstond gisteren een ware stormloop die de prijzen van granen, sojabo nen. vee, katoen en suiker omhoog deed schieten. dat een tweede reactor is gesmolten of op het punt staat te smelten, zijn gister avond teruggenomen. De Sovjet-autoriteiten blijven intussen vasthouden aan hun lezing, dat de ramp on der controle is en slechts aan twee mensen het leven heeft gekost. Ook reactordeskundigen van het Energie Centrum Nederland (ECN) in Petten zijn er niet zeker van, dat nog een tweede reactor in brand staat. Uit de Ameri kaanse satellietfoto's kan wel worden opgemaakt „dat het er erg warm moet zijn", zo verklaarden de deskun digen vanmorgen. Zij ach ten het niet uitgesloten dat een van de andere reacto ren, die in de buurt van de brandende reactor staan, wordt aangetast wanneer de hitte te hoog .wordt. De Sovjet-autoriteiten heb ben zich gisteren kwaad ge maakt over wat zjj „de spe culatieve westerse bericht geving" noemen. Vermoed wordt dat de boosheid over de verslaggeving de reden is waarom correspondenten van westerse televisiemaat schappijen zeker tot 2 mei om technische redenen geen gebruik meer kun nen maken van satellietver bindingen voor het verzen den van beelden. Over de situatie in de mil joenenstad Kiev, op ruim KNMI verwacht radioactieve wolk niet boven Nederland DEN HAAG „Tot nu tot is er geen verhoogde radio activiteit gemeten boven Nederland. De ontwikke ling van de weersgesteld heid in de komende dagen geeft geen aanleiding om te verwachten dat de wolk ra dioactiviteit, ontstaan door de brand in de kerncentrale van Tsjernobyl, en die rich ting DDR, Zuid-Duitsland en Italië trekt, ons land zal bereiken". Dit heeft een woordvoerder van KNMI gisteren desgevraagd gezegd. „Er is zich een hoge-druk- gebied aan het vormen bo ven onze omgeving. Dat houdt in dat de wind bij ons 100 kilometer van de plaats van de ramp, bestaat ondui delijkheid. Sommigen in Kiev spreken over een ang stige en ongeruste sfeer; an deren weer over een onver stoorbare stemming. Bij de grote 1 Mei-parade in Moskou werd vanmorgen geen aandacht besteed aan de kernramp. Het enige op zienbare was dat voor het eerst de meer dan levens grote portretten van de lei ders ontbraken. Pag. 7: Eenzame CIA- spion niet over Tsjerno byl. Pag. 9: Verhoogde stra ling: Kinderen moeten binnen blijven. Veel bui tenlanders verlaten ramp gebied. Reizen naar Sovjet-Unie gaan niet door DEN HAAG Een bus met 23 Nederlandse toeristen die op weg was naar Kiev en zich even over de grens Pools- Russische grens bevond, is door de reisorganisatie OAD naar Nederland teruggeroepen. De reden daarvoor is het ongeluk met de kerncentrale in Tsjernobyl, 130 kilometer ten noorden van Kiev. Het officiële Sovjet-reisbureau In- tourist had gisterochtend nog gezegd dat er geen enkel ge vaar was en dat de reis gewoon kon worden voortgezet. Sijthoff-Pers heeft vandaag besloten een reis naar Moskou, via Leningrad, te annuleren. De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) in Haarlem heeft het ministerie van volksgezondheid om een advies gevraagd over risico's die toeristen in Oost-Europa kunnen lopen. De speciale informatielijn van Volksgezondheid was vanmor gen overbelast door de vele verzoeken om informatie. verontreiniging die boven de Scandinavische landen is neergeslagen, zich naar West-Duitsland en de DDR heeft verplaatst, maar waarschijnlijk voor het grootste deel ten oosten van onze grens is gebleven", zo voegde hij er aan toe. Ook de komende dagen zal het instituut metingen ver richten in verband met de kernramp in de Sovjet- Unie. De metingen worden verricht in Eelde, Vlissin- gen, Eindhoven, Den Hel der en De Bilt. )EN HAAG Het her tel van de Nederlandse conomie is gematigd ïaar duurzaam. Tweeder- e van de Nederlandse to- londernemers verwacht at het herstel van de Ne- erlandse economie, in en sterk verbeterd on- ernemingsklimaat, zeker 5t 1990 zal aanhouden. Stralend Even stralend als het zonnetje begon koningin Beatrix gisteren in Deurne aan de rondrit in een open rijtuig. Prins Claus stapt nog in, als de vorstin zwaait naar het veelkoppige publiek in de eerste plaats die het koninklijk paar gisteren aandeed. Na de festivitei ten in Deurne ging de stoet via enkele kerkdorpen naar Meijel, waar het bezoek aan Brabant en Limburg eindigde in, hoe kan het anders, het Oranje hotel. Pag. 3: „Leve de koningin en Joop Zoetemelk" llllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tetefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. iiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii Maar meer dan de helft vindt ook dat voortzetting van de CDA/VVD-coalitie beslissend zal zijn voor de positie van het Nederlandr se bedrijfsleven in de toe- komst. Dat is de uitkomst van een on derzoek onder bestuurders van de 400 grootste in Nederland gevestigde bedrijven. Het on derzoek is in opdracht van het management consultantsbu reau Egon Zehnder Internatio nal uitgevoerd door de werk groep massacommunicatie van de Rijksuniversiteit te Utrecht. De uitkomsten zijn vanmorgen in Den Haag aan minister Ru- ding van financiën aangebo den. Het is het tweede onder zoek van Egon Zehnder, dat in 1983 voor het eerst de Neder landse economie aan de hand De verbetering van de econo mie leidde vorig jaar tot hoge re omzetten (66 procent), hoge re winsten (60 procent) en her stel van de vermogensposities (50 procent). De helft van de ondernemingen (53 procent) zette deze gunstige ontwikke lingen nu ook om in stijgende investeringen. Volgens de on derzoekers loopt het aanvan kelijk zeer aarzelende herstel van de investeringen nu meer in de pas met de groei van winsten en rendementen. In 1983 waren de cijfers min der gunstig. Toen stegen de omzetten in 47 procent van de ondernemingen, de winsten in 52 procent en de investeringen in 36 procent van de bedrij ven. ting afhangt van wat het de ondernemer opbrengt. Het mag niet tot hogere kosten lei den en louter bestrijding van de werkloosheid is geen argu ment om het te doen. Daar is verbetering van de afzet voor nodig. Pag.5: Optimisme over werkgelegenheid )EN HAAG De FME, de werkgeversorganisatie in de ïetaalindustrie, beraadt zich og steeds over de vraag of zij ereid is op basis van het com- romis dat is opgesteld door bllandia Kloos en de indus- iebonden terug te keren naar e onderhandelingstafel, aldus en woordvoerder. Hollandia- irecteur R. Lubbers, die be- tuurslid is van de FME, zei te erwachten dat zijn werkge- 'ersorganisatie dat wel zou loen. iern van het compromis is dat ïetaalbedrijven die zich te weinig inzetten voor herver deling van arbeid, een straf- heffing gaan betalen. Indien de FME over dit basismodel wil onderhandelen, zijn de bei de industriebonden FNV en CNV bereid aan hun leden te vragen, de stakingen op te schorten wanneer de onder handelingen beginnen. Bij de bedrijven die staken in de metaal zijn vandaag onder meer bijgekomen de Haagse vestiging van ITT en de liften- fabriek Schindler in Den Haag. (ADVERTENTIE) De SP is in opmars. Kijk vanavond Ned. 1,20.28 uur Ons teLnr. 010-673222 Hoedje Nancy Reagan duikt haar hoed achterna, die door de sterke wind wordt afgeblazen. Het echtpaar Reagan dat momen teel op Bali verblijft op reis naar de economische top in Tokio, maakte gisteren een wandeling langs het strand, grenzend aan hun hotel. Arts geslagen bij controlebezoek DEN HAAG Een 36-jarige controlerend geneesheer die afgelopen dinsdag een ziek ge melde werkneemster van de Detam wilde bezoeken heeft daarbij behoorlijk wat agressie ontmoet. Nadat hij de vrouw tijdens het gesprek naar haar huisarts had verwezen, ont stond er ruzie waarmee zich vier andere aanwezigen in de woning bemoeiden. De echtge noot van de patiënte verkocht de controlerend geneesheer een paar rake klappen. De arts liep daarbij een opgezet gelaat op en kampt als gevolg van de mishandeling met een slecht gehoor. (ADVERTENTIE) Al 20 jaar een dijk van een dealer. Hoge Rijndijk 278 2314 AL Leiden tel.: 071-896000 Zie pagina 6 STAKINGEN IN HELFT ZUIVELINDUSTRIE „Witte motor" draait door bij Van Grieken en Menken DEN HAAG Sinds af- gelopen nacht draait de Nederlandse zuivelindus trie op halve kracht. Door stakingen bij ongeveer veertig betrokken bedrij ven kan slechts de helft van de dagelijks „getapte" 40 miljoen liter koeiemelk worden verwerkt. Ge staakt wordt onder meer bij De Friesche Vlag, Campina, Noord-Neder land, Nestlé, Domo, Melk unie en Coberco. Bij Men ken in Wassenaar, waar men geen stakingsoproep had ontvangen, en Van Grieken in Rijswijk bleef de witte motor draaien. Het vanochtend her nieuwde cao-overleg tus sen de Voedings- en In dustriebonden FNV en CNV en de zuivelwerkge- vers zit voorlopig vast. Directeur Hans van Grieken had zijn 165 werknemers de laatste dagen uitgelegd dat de vakbonden „bangmaken- de verhalen rondstrooien" als zouden de werkgevers niet bereid zijn totr bepaalde arbeidsvoorwaarden te ko men. FN V-woord voerder Al- Iers was verbaasd over de „twee gezichten" Van Grie ken, omdat deze nota bene lid is van de onderhande lingsdelegatie van de zuivel- werkgevers en als zodanig tegenhoudt wat hij in zijn ei gen bedrijf weer min of meer zou toezeggen. De directie van Van Grieken bestaat echter écht uit twee gezich ten, namelijk uit twee H. van Griekens. Hans van Grieken: „We hebben die zaken strikt gescheiden. Mijn neef Harry zit in de onderhandelingsde legatie en ik ben degene ge weest die met het personeel de gesprekken heeft ge voerd". De start van de stakingen in de zuivel vallen voor de vee- houdende boeren op een dubbel ongelukkig moment. De melkproduktie van de koeien is op dit moment op z'n top en de staking valt uit gerekend direct na Konin ginnedag, een dag waarop in de meeste (verwerkingsbe drijven niet werd gewerkt. De melktanks van de vee houders dreigen binnen 24 uur over te lopen. Als de sta kingen wat langer duren gaan de bonden een „cen traal melkpunt" opzetten voor zieken- en bejaarden huizen. Pagina 5: Werkgevers bera den zich over compromis metaal Zo vlak voor de verkiezingen houdt de Leidse Courant voortdurend bij de politieke partijen de vinger aan de pols. „Kiezen op elkaar" heet de rubriek, waarin vandaag te lezen valt hoé Jan Terlouw, als een oude oom, op een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan, zijn partij D66 even kwam feliciteren. Ook staat er te lezen hoe Hans van Mierlo het verleden oprakelde, maar ook hoe de PPR zich benadeeld voelt door de NOS. In plaats van een actueel filmpje werd dinsdag een oude uitzending uit het najaar herhaald. En al is de Leidse Courant nog zon goede krant, u zou ook uw kiezen niet op elkaar hebben gehouden als u vandaag per ongeluk een exemplaar uit november had gekregen... i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. SouAcmt i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1