Clockr House alleen het nieuwste van het nieuwste: VOLVO 480 ES MAG PITTIGER Japans aandeel Europese automarkt naar record Buitenland staat open voor Donkervoorts tweezitters !f 42- HQUSi AUTO £ektac<Sou/iont DONDERDAG 1 MO 1986 PAGINA 10 In het eerste kwartaal van dit jaar is het Japanse aandeel van de Westeuropese markt voor personenauto s in verge lijking met dezelfde periode van 1985 gestegen van 9,8 pro cent tot een recordpercentage van 11,3. Zowel Toyota als Nissan kwam op de ranglijst van de ranglijst van de best verkopende automobielprodu centen voor het eerst boven de Westduitse BMW te staan, zo blijkt uit een overzicht van de Financial Times. De totale verkoop van perso nenauto's in West-Europa steeg in het eerste kwartaal met ruim 5,2 procent tot 2.913.000 stuks. De verkoopstij ging in Nederland lag met om streeks tien procent ruim bo ven het gemiddelde. Fiat wist het aandeel van de Westeuro pese markt te vergroten van 12,8 procent tot 13,1 procent en neemt daarmee de eerste plaats in. Het ziet ernaar uit dat dat ook bij de cijfers over de eerste helft van dit jaar het geval zal zijn. Over geheel 1986 zal Volkswagen-Audi echter vrijwel zeker de rang lijst aanvoeren. Het marktaandeel van het Westduitse concern steeg in het eerste kwartaal ten opzich te van de eerste drie maanden van 1985 van 12,1 tot 12,9. Als binnenkort de overneming van Seat een feit is zal het aandeel boven de veertien procent komen. De Spaanse fabrikant was in het eerste kwartaal goed voor 1,4 procent van de verkoop in West-Euro pa. De grote verliezers in het eer ste kwartaal waren Renault, Ford, General Motors (Opel en Vauxhall) en BMW. Het Fran se staatsautomobielconcern zag zijn marktaandeel verminde ren van 11,2 procent tot 9,4 procent en moest als enige grote producent genoegen ne men met een vermindering van de verkoop. Bij zowel Ford als General Motors ver minderde het marktaandeel van 12,1 procent tot 11,6 pro cent. BMW wist haar aandeel weliswaar iets te vergroten van 2.6 procent tot 2,7 procent, maar deze onderneming werd zoals gezegd gepasseerd door Toyota en Nissan. BMW had het vooral in eigen land moei lijk als gevolg van concurren tie van nieuwe modellen van Daimler-Benz (Mercedes). De grote automobielconcerns hadden in het eerste kwartaal de volgende procentuele aan delen van de Westeuropese markt (met tussen haakjes de aandelen in de eerste drie maanden van 1985): Fiat 13,1 (12,8), VW-Audi 12,9 (12,1), Ford 11,6 (12,1), General Mo tors 11,6 (12,1), Peugeot-Ci- troën-Talbot 11,4 (11,5), Re nault 9,4 (11,2), BL 3,8 (3,9), Daimler-Benz 3,7 (3,6), Toyota 2,8 (2,3), Nissan 2,7 (2,5) en BMW 2.7 (2,6). Donkervoort Super Eight Nederland kent slechts weinig autofabrieken. Toch hebben we naast bijvoorbeeld Volvo nog een fabriek en deze heeft geen gigantische bedra gen aan overheidssubsi dies nodig: Donkervoort. Joop Donkervoort, de oprichter en eigenaar van het bedrijf, timmert in Nieuw-Loosdrecht al zo'n acht jaar aan de weg. Hij begon met het op de markt brengen van een bouwpakket, maar schakelde al snel over op het zelf produceren van auto's. Eerst de Super Eight en later voegde hij hier het model S8A aan toe. Het gaat goed met zijn bedrijf. Tien mensen zijn dagelijks in de weer met de produktie van honderd auto's per jaar. Donkervoort maakt jaarlijks een omzetgroei van dertig procent mee. „Redelijk", vindt Donkervoort, „maar nog niet genoeg om bedrijven als Volvo, Porsche of Alpine, de wat kleinere fabrieken, te benaderen". En daar staan de Donker voorts dan. In een loods aan de Nieuw-Loosdrechtsedijk is een aantal auto's in verschil lende stadia van assemblage op een rij opgesteld. Hele maal aan het einde staat een .auto die vrijwel klaar is. Een rood, glimmend snelheids- monstertje, waar je hart snel ler van gaat kloppen. Het is een Donkervoort Super Eight. Prijs: zestigduizend gulden. Volledig met de hand gebouwd. Aan ieder voertuig-in-wor- ding wordt druk gewerkt. Het begint met een frame van buizen met wat alumini um plaatwerk erop, waaraan je nog nauwelijks kunt zien dat het een auto moet wor den. „In feite is dit een klei ne assemblagelijn", zegt Joop Donkervoort, „de schepper' Het is moeilijk de man te pei len, maar hij is duidelijk trots op zijn creatie. Dit komt pas later tot uiting, als hij en thousiast uitweidt over zijn auto. Open tweezitter „We maken hier de Super Eight en de S8A. Dit zijn open tweeziters met een alu minium carrosserie en een buizenframe. De S8A heeft onafhankelijke achterwielop hanging en een injectiemo tor", legt Donkervoort uit. Super Eight en S8A: even zuini, snel In beide modellen Donker voort zit een 1993cc motor van Ford. De Donkervoort Super Eight heeft een maxi maal vermogen van 77 KW en de S8A 86 KW. Wie snel wil optrekken, kan met de Super Eight vanuit stilstand in 6,2 seconden honderd kilo meter per uur bereiken. De S8A doet er 0,2 seconden sneller over. Topsnelheden van de voertuigen zijn res pectievelijk 190 en 205 kilo meter per uur. Wie denkt dat het voertuig een emmer benzine op één kilometer verbruikt, heeft het mis. Het lage gewicht en de stroomlijn maken het mo gelijk dat de Super Eight bij honderd kilometer per uur 1 op 14,3 rijdt, terwijl zijn grote broer nog wat zuiniger is: 1 op 15,4. Het koetswerk van beide ty pes is gemaakt van alumini um en polyester en het chas sis wordt omschreven als „spaceframe". De Super Eight is 3,56 meter lang (de S8A één centimeter langer), 1,64 meter breed (S8A - 1,73 meter) en 1.07 meter hoog (S8A idem). Het gewicht van de Super Eight is 585 kilo en z'n opvolger is tien kilo lich ter. „Onze grootste markt ligt in Japan. Verder exporteren we nog veel naar Duitsland, Zwitserland en de Verenigde Staten. Ook verkopen we wat auto's in België, Neder land en Zweden. In Neder land ligt geen echte markt voor ons. De kopers zijn vaak mensen die werkzaam zijn in de medische sector. Mensen die op een hoger salarisni veau zitten". „De afgelopen decennia heb ben we een vergrijzing van het autopark meegemaakt. De auto's gaan steeds meer op elkaar lijken. Je ziet dan ook dat mensen steeds meer zelf veranderingen aanbren gen of laten aanbrengen aan hun auto's. Wie er wat geld voor over heeft, knapt zijn auto op om zich toch te kun nen onderscheiden.Wij heb ben een marge, een vrijheid, die de grote autofabrikanten niet kunnen bereiken. Zij zoeken de grote markt en moeten dus een algemeen produkt maken, terwijl wij auto's kunnen maken die veel meer inspelen op de spe cifieke wensen van een klein deel van het publiek. Zo ge bruiken wij veel techniek uit de racewereld. Onze auto's wegen slechts zeshonderd kilo en bij ons staan weglig- ging en prestaties zeer hoog in het vaandel". „Consequentie is dat je hier voor wat comfort moet inle veren. De grote fabrikanten kunnen zich dit niet veroor loven. Zo zou Mercedes nooit een auto kunnen maken met een lage instap en de motor op de achterbank, om maar een voorbeeld te noemen. Ik denk ook dat dit de reden is dat wij vooral in Japan veel verkopen. Men wil zich on derscheiden en vooral in Ja pan lijken de auto's veel op elkaar. Als je daar een aparte auto hebt, dan stijgt je aan zien. Ze kopen daar een Don kervoort niet voor de weglig- ging of het acceleratievermo gen, want negentig procent van de auto's verkopen we rond Tokio. Die mensen zit ten meer in de file dan dat ze gewoon kunnen rijden". Hobby Joop Donkervoorts harts tocht voor de vierwieler wordt steeds duidelijker. „We hebben hier tien mensen in dienst. Je zou ze specialisten kunnen noemen. In ieder ge val zijn ze in hun hart hob byisten en hebben ze een groot gevoel voor auto's". In een folder van het bedrijf schrijft Donkervoort: „Kwa liteit houdt voor mij meer in dan een duur merk of een onvoorstelbaar hoge prijs. Kwaliteit vind je in alle on derdelen van een auto, voor al in het samenspel tussen de belangrijkste componenten. Wij hebben vooral onze aan dacht gericht op wegligging, Erestaties, vakmanschap en etrouwbaarheid. Het plezier dat je beleeft aan autorijden vloeit automatisch voort uit het voorgaande. Maar kwali-' teit hangt ook af van je per soneel. In ons bedrijf tilt ie dereen even zwaar aan per fectie. Deze perfectie garan deert een kwaliteit die ik persoonlijk garandeer. Ik ben ervan overtuigd dat mijn produkten het enthousiasme van mij en mijn werknemers uitdragen". Hij gaat verder: „Auto's ren ook mijn grote hobby. Acht jaar geleden, in 1978, zijn we begonnen met bouw pakketten die we op de Ne derlandse markt brachten. Die bouwpakketten hebben we later vaarwel gezegd en we hebben steeds meer ge daan aan marktuitbreiding. TIM DE VOGEL Nadat we in de loop der tijden stukje bij beetje meer techni sche informatie over Volvo Car's nieuwe 480 coupé kregen groeide uiteraard de nieuws gierigheid naar hoe dat zou rij den. Op dit moment is de in ternationale presentatie in vol le gang: we hebben er dus mee kunnen rijden. Tegengevallen is het niet, ondanks de toch hoog gespannen verwachtin gen. Een beetje een historische testrit, want het is pas de tweede keer in tien jaar dat de Nederlandse Volvo-tak een ge heel nieuw auto kon presente ren. Het zal zeker nog eens tien jaar duren tot het volgen de nieuwe model, al zal dat niet zo helemaal nieuw zijn als de 480 ES - die zal voor ko mend nieuws juist de basis vormen. Dat moeten we daar om steeds in gedachten hou den: het gaat niet alleen om een nogal exclusieve coupé die rond 44.500 gaat kosten. Deze eerste voorwielaangedre- ven Volvo kondigt een nieuwe modelreeks aan van meer „al ledaagse" Volvo's. Bij het wegrijden valt meteen de wat agressieve uitlaattoon op tijdens acceleratie. Constant rijdend is de auto juist erg stil, ook bij zeer hoge snelheid. De acceleratie is in de eerste drie versnellingen heel rap, in 9,5 seconde van nul tot honderd. In de vierde en vijfde versnel ling is de pit er aardig uit. Het kost dus een hele lange aan loop om de beloofde 190 km/h te halen. De wegligging en ve ring doet op de snelweg gee I enkele kritiek opkomen. Startl daard beschikt de 480 over bi krachtigde besturing, die zee direct en licht werkt. Bij d praktische kenmerken moge we de motor- niet overslaa die bijzonder weinig onde [e houd nodig heeft en zelfs ti ir dens de slurpende testrit g(jx noegen nam met één liter o ie twaalf kilometer. il< Clock House maxi blouse Zwart/wit gestipt. Shirtstijl met lange /Q slippen. Katoen. Eén maat. t\3." Clock House long shirt Witte kreukkatoen met tricot kraag. Op 't a q front twee grote zakken. Eén maat. ^y." Clock House T-shirt ZwartAvit dwarsgestreept. Lekker luchtig qq zonder mouwtjes. Katoen. Eén maat. Clock House sailorbroek Naar keus in uni, zwart/witte markiezen streep of stippen. Katoen. 36-42 Je loopt warm voor elke rage iedere must, de laatste thrill. Je wilt alleen het nieuwste van het nieuw ste. Je ontdekt als eerste de zwart/ witkombinatietrend. Nü naar C&A! Tê gek en tóch voordeliger. CialutbcAvo&tcleü^eAf Clock House maxi blouse Lang als een jas met overhemdslippen. Zwarl/witte markiezenstreep en breed ogende schouders. A Katoen. Eén maat. Clock House stippen vest V-hals model met zakken. Zachte sweatstof van A katoen met polyamide. Eén maat. Clock House T-shirt Mouwloos, met zebra- ol tijgerprint in zwart/wit ty Katoen. Eén maat. C* Clock House mini rok Leuk kontrast met die lange jas. Zwarte katoenen a cL tricot. 36-42 10 Droomauto '86 in Hilversum De internationale club van autoverzamé laars (ICCC) organiseert van zaterdag mei tot en met maandag 5 mei weer h( Internationale Droomauto '86. Tijden ei dit unieke evenement in de Expohal t er Hilversum vinden particulieren, clubs ,e restaurateurs en handelaren elkaar on 'J der de noemer „autofanatenTussei n« de tientallen droommerken die te ziei'0 zijn, zitten in elk geval exemplaren vai'a Aston Martin 78 Vantage (foto), Lagori 'a da. Bitter, Bugatti, Donkervoort, denser a Bentley, Lamborghini, Rolls Royce, Pan X' ther, Maserati, Iso, Excalibur. el Op zaterdag en maandag is de show ge opend van 10.00 tot 22.00 uur, zondaj 0 van 10.00 tot 18.00 uur. WCWEMOmjSTBOOHI

Leidse Courant | 1986 | | pagina 10