0oma*it Kernongeluk ernstigste in de geschiedenis f Nog zeker vier jaar bezuinigen Overleg metaal-cao weer zonder resultaat Hysterie BON: Burgemeester van Oegstgeest aangehouden WAARSCHIJNLIJK TALLOZE SLACHTOFFERS IN SOVJET-UNIE CP-raadslid Inrijgt heel Amsterdam tegen BANKPRESIDENT DUISENBERG MAANT POLITIEK: Uitgave We^erpeTs. behorende tol Si|lhofl Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 A A. tel.071 122244. Voor abonnementen: lel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Uirecteurhootdredacteur: 11 Hallewas, Chel redacteur; Wim Bui|teweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut betaling),kwartaal 1.67.43. jaar f. 256,85. tel.071 122248. Advertenties: (excl.5% BTW) I. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Dinsdag 29 april 1986, 77e jaargang no. 23487 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND e nummers 1. 1,10. Zonnige perioden en droog. Minimumtemperatuur rond 4 graden, middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen. Ook na mor gen blijft het zonnig en droog. Zon op: 06.12; onder: 21.02. Schev. hoog water: 8.05 en 20.58; laag water: 3.48 en 16.09 uur. Gasprijs kan in 1987 met 9,5 cent omlaag DEN HAAG Als de prijs van huis brandolie tussen 1 mei en 1 november niet omhoog gaat, kan de gasprijs voor gezin nen op 1 januari 1987 met 9,5 cent (btw in begrepen) omlaag. Minister Van Aardenne van economische zaken heeft dit gisteren in de Kamer gezegd. Op 1 juli gaat de gasprijs al met negen cent per kubieke meter omlaag. Volgens Van Aardenne is die prijsverlaging iets te fors. Eigenlijk zou de gasprijs op dat moment twee cent hoger moeten zijn, vindt de mi nister. Hij wil dit voordeeltje verwerken in de prijsverlaging van 1 januari 1987. Nu de gasprijs parallel loopt met de prijs van huisbrandolie zou de gasprijs ieder half jaar getoetst moeten worden aan die van huisbrandolie, aldus Van Aardenne. „Joyflying" tiener stort al snel neer FORT LAUDERDALE Een weggelopen tiener in het Ame rikaanse Fort Lauderdale heeft gisteren geprobeerd met een ge stolen vliegtuigje een plezier- vlucht te maken. Hij slaagde er weliswaar in eni ge meters op te stijgen, maar het toestel dook na een paar secon den naar de grond en stortte neer. De aspirant-piloot werd uit het toestel geslingerd en raakte niet ernstig gewond. Hij had het vliegtuigje kunnen tes ten doordat de eigenaar het toe stel gereed had gemaakt en ver volgens was gaan ontbijten. OEGSTGEEST Burgemeester S.H. Scheenstra van Oegstgeest is gistermiddag door de rijkspolitie in zijn woonplaats meegenomen om op het politiebureau te worden gehoord. De burgemeester had zich druk gemaakt om het feit dat politie agenten bonnen stopten achter de ruitenwissers van auto's die bij het gemeentehuis stonden. In het gemeentehuis werd een receptie gehouden. Op het moment dat de eerste burger van het dorp hoorde dat de politie bekeuringen uitdeelde, snelde hij naar buiten om de politie ertoe te bewegen hiermee te stoppen. De agenten waren het echter niet eens met het ingrijpen van de burgemeester en na een korte woordenwisseling moest Scheenstra mee naar het politiebu reau. Daar werd de politieleiding erbij geroepen, die er volgens een woordvoerder van het korps voor zorgde dat de gemoederen werden gesust: „Binnenkort zullen we met de burgemeester rond de tafel gaan zitten om deze hoog opgelopen zaak tot een goed einde te bren gen". MOSKOU Het ongeluk in de kerncentrale in het Russi sche Tjernobyl bij Kiev is vol gens deskundigen naar alle waarschijnlijkheid het ernstig ste in de geschiedenis. Volgens de Sovjet-pers is er een onbekend aantal slachtof fers gevallen en bovendien werd er gisteren een sterk verhoogde radio-activiteit ge meten tot in Noorwegen toe. De straling is inmiddels afge nomen. In Nederland is overi gens geen verhoogde straling gemeten. Westerse waarnemers in Moskou menen het om een zeer ernstig on geluk gaat omdat het persbureau Tass tegen de gewoonte in melding maakte van een ongeluk met slachtoffers. Westerse waarnemers concluderen dat bij het ongeluk zeker talloze slachtoffers moeten zijn gevallen, omdat vermoed wordt dat een van de vier kernreactoren is gesmolten. Smelting van een reactor is het ergste ongeluk dat zich kan voor doen in een centrale. Het openbare leven in Kiev, de hoofdstad van de Oekraïne die zo'n 150 kilometer ten zuiden van de kerncentrale ligt, verliep vandaag normaal. Dat meldde een •Sovjet- journalist vanuit die stad in een te lefoongesprek met het Franse pers bureau AFP. De journalist wilde echter niets zeggen over het onge luk. De telefoonverbindingen tussen Moskou en Kiev waren vanmorgen slecht, maar de luchtverbinding tussen de Sovjet-hoofdstad en Kiev leek normaal te zijn. Over de situa tie in Tjernobyl is nog niets be kend. Ook is nog niet duidelijk wanneer het ongeluk heeft plaats gevonden. Washington heeft de Sovjet-Unie hulp aangeboden na het kernonge luk. Donald Regan, stafchef van het Witte Huis, verklaarde dat de VS kunnen helpen en dat zullen doen als daarom wordt gevraagd. Regan meldde dat de Sovjets nog geen verzoek om hulp hebben in gediend. In het midden en noorden van Fin land is gisteravond een radio-actie ve straling gemeten, die zes maal hoger lag dan normaal. De radio activiteit, die in Finland werd ge meten na het ongeluk, begon van morgen af te nemen na een veran dering van de windrichting. In West-Berlijn is gisteren een straling gemeten die 2,5 keer hoger is dan normaal. Pagina 7: Radio-actieve wolk be dreigt West-Europa. dr»tainers en politiebusjes (rechts) moesten er vandaag voor gen dat de demonstranten niet te dicht in de buurt van het ,assterdamse stadhuis konden komen. LlSTERDAM De trams, bussen en metrotreinen in nsterdam hebben vandaag van half één tot tien over If één niet gereden. Ook de ponten voeren in die tijd it uit. Containers en politiebusjes stonden bij het huis vanwege de blokkade door het Comité „Geen isten in de Raad". comité, gesteund door meer dan duizend demonstranten, htte via deze vreedzame actie de installatie vandaag van het itrumpartij-raadslid mevrouw E. Bouman te voorkomen. De .evoerders lieten tegen half tien een groep van enige tiental- ambtenaren door. Dat lukte met enige moeite. „Ambtenaren, ■"fes paraat, geen fascisten in de raad", was de boodschap die de heentedienaren gescandeerd meekregen, afdeling Amsterdam van de Nederlandse Politie Bond (NPB) Jerschrijft het doel van de demonstratieve blokkade rond het dhuis, zo liet de bond weten in pamfletten. De bond vroeg de levoerders tegelijk te voorkomen dat politie-agenten tegen ■-ï moesten optreden: „Dat komt niemand ten goede, alleen de ehtrumpartij".De politievakbonden in Rotterdam stonden ach- de demonstratie tegen de installatie vandaag van Th. PTer van de Centrumpartij als lid van de Rotterdamse gemeen- -id. De blokkade van het Utrechtse stadhuis vanwege de in- atie van het Centrumpartij-raadslid W. Vreeswijk trok pas Ar op de dag honderden demonstranten. ergina 3: Sfeer opvallend rond stadhuis Amsterdam la )l<llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ten krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 in 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond n bezorgd. Illllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll AMSTERDAM „Neder land is économisch op de goede weg, maar het houdt nog niet over. Het overheidstekort ligt nog steeds op een ontoelaat baar niveau en de werk loosheid is nog afzichtelijk hoog. Het gevoerde bezui nigingsbeleid moet dan ook nog minstens vier jaar stug worden voortgezet". Met die boodschap heeft de president van De Ne- derlandsche Bank, dr. W. Duisenberg, vandaag het jaarverslag over 1985 ge presenteerd. Met het oog op de naderende verkiezingen heeft de bank- president naar eigen zeggen geprobeerd erg terughoudend te zijn en zo min mogelijk poli tieke uitspraken te doen. Daarom valt de kritiek die hij wel meent te moeten uiten des te meer op. Duisenberg is het oneens met de keuze van het kabinet om de btw te verho gen. Hij maakte duidelijk een verhoging van de accijns op energie een betere oplossing te vinden. Verder vindt hij het onverantwoord de lasten van de burgers te verlichten. Hij verwacht zelfs dat de toestand van de overheidsfinanciën zeer binnenkort belastingver hogingen onvermijdelijk zul len maken. Het financieringstekort is en blijft volgens Duisenberg een aanhoudende zorg. Hij wees erop dat door het inzakken van de olieprijs en de gevolgen daarvan voor de gasinkomsten het tekort nu weer net zo hoog dreigt uit te komen als het was toen het kabinet-Lubbers in 1982 aantrad. „De volgende re geerperiode zal dan ook geheel in het teken moeten blijven staan van de tekortreductie", meent de Bankpresident, die vreest dat er zelfs meer dan vier jaar nodig zullen zijn om een acceptabel niveau te berei ken. Pag. 6: Aan lastenverzwa ring voor burgers is niet te ontkomen CONGRES ABVAKABO: Herstel koopkracht mag uitkeringen niet aantasten UTRECHT In reactie op de kritiek op de eis van volledig herstel van de koopkracht van ambtenaren heeft het congres van de FNV-ambtenarenbond gisteren unaniem besloten vast te houden aan de solidariteit met de uitkeringsgerechtigden en „tot het bestrijden van de door CDA en VVD veroor zaakte tweedeling in de sa menleving". Volgens het con gres mag het herstel van de koopkracht, dat acht tot tien miljard gulden zou kosten, de sociale uitkeringen niet aan tasten. Tijdens de vierde extra con gresdag noodzakelijk omdat op het congres in maart niet alle punten van het beleid sprogramma 1986-1990 zijn be handeld is het beleidspro gramma formeel vastgesteld. Belangrijkste doelstelling is het herstellen van het totale verlies aan koopkracht dat ambtenaren de afgelopen jaren door het bezuinigingsbeleid hebben opgelopen. Ondanks een negatief advies van het bondsbestuur besloot een meerderheid van het AbvaKa- bo-congres het „onmogelijke" koopkrachtherstel in het be leidsprogramma op te nemen. Daarnaast streeft de bond naar verdergaande herverdeling van arbeid onder voorwaarde van volledige herbezetting. Rijksweg A4 gestremd LEIDSCHENDAM Het ver keer op rijksweg A4 in Leid- schendam is gistermorgen ge ruime tijd opgehouden door een zwaar ongeluk, waarbij overigens geen slachtoffers vielen. Een 29-jarige inwoon ster van Zoeterwoude haalde een andere auto in, bestuurd door een 26-jarige Amsterdam mer. De vrouw kreeg echter op dat moment een lekke band, waardoor haar auto naar rechts begon te draaien. De Amsterdammer moest daar door uitwijken en botste op een auto van rijkswaterstaat die op de vluchtstrook stond. De bestuurder van deze auto, een 43-jarige inwoner van Zoelen, was bezig met werk zaamheden. Door de kracht van de botsing werden de au to's van rijkswaterstaat en van de Zoeterwoudse totaal ver nield, de Amsterdamse auto werd zwaar beschadigd. Amerikaanse toeristen ontdekken Oostblok NEW YORK Amerikaan se reisbureaus voorspellen voor deze zomer een grote toename van reislustigen naar Oosteuropese landen. De Amerikanen mijden veel al Europa na de Amerikaan se bombardementen op Libië en de Libische acties in on der andere West-Berlijn. Vooral het gebied rond de Middellandse Zee is uit de gratie van de toeristen. Bui ten het Oostblok zoekt deze nu voornamelijk zijn toe vlucht tot Zuid-Amerika en het Verre Oosten en ook de vakanties in eigen land blij ken weer zeer in trek. In Eu ropa kunnen alleen de Scan dinavische landen nog op een redelijke interesse reke nen. ZOETERMEER Het overleg tussen de werkge versorganisatie FME en de twee bonden van mid delbaar en hoger perso neel is gisteravond zonder resultaat geëindigd. Vol gens een gezamenlijke verklaring van de FME en de MHP-bonden is niet over de cao zelf gesproken maar is in het beraad al leen aandacht besteed aan het feit dat de twee indus triebonden niet aan tafel zaten. De FME houdt vast aan het standpunt dat pas overlegd kan worden als de stakingsacties zijn be ëindigd. Ook het aparte overleg tussen de industriebonden en de di recties van Hollandia en Ga zelle leverde nog niets op. De stakings- en prikacties in de metaal werden gisteren op nieuw uitgebreid. Voor van daag was geen uitbreiding van de acties voorzien, al waren er wat verschuivingen doordat bij een aantal bedrijven de sta kingen werden afgeblazen en bij andere gestart. Ook in de zuivelsector lijkt een staking onafwendbaar. De werkgeversorganisaties heb ben gisteravond in een telex de vakbonden opgeroepen aan de onderhandelingstafel te gaan zitten, maar de bonden hebben dat verzoek naast zich neergelegd. Wel wilden ze vandaag over de gevolgen van de melkactie praten. Als 1 mei de staking start is het voor boeren niet mogelijk hun tota le dagelijkse melkproduktie van 40 miljoen liter af te voe ren. Pagina 4: Acties van start bij woningbouwverenigin gen ADVERTENTIES Mededeling voor onze abonnees In verband met KONINGINNEDAG zijn onze kantoren op 30 APRIL de gehele dag gesloten. Direktie Sijthoff Pers Alles voor uw tuin en op 30 april de gehele dag graag tot uw dienst garden-centre bloemendaal bv. hoogmadesewveg leiderdorp tel. 071-410377 Negen miljoen gulden. Dat is de opbrengst van de eerste dag van de veiling van allerlei op de zeebodem „gevonden voorwerpen" van de Nederlandse koopvaarder Geldermalsen, die deze week in het Amsterdamse Hilton Hotel wordt 9.000 gulden bracht bij deze veiling 170.000 gulden op. De catalogusprijzen werden tien tot vijftien keer overboden. Niemand, ook de veilingmeester niet, vergane schip. Heel wat moeilijker is het om de mensen duidelijk te maken, dat ze hun goede geld beter aan een abonnement op een uitstekende krant als de Leide Courant kunnen besteden. Behalve u dan, natuurlijk, zeker als u eerst eens veertien dagen de proef neemt. De Leidse Courant «ril ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Leidae Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. «2*£eidóc£ouïcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1