^HMETDENEU LACH JE IEDEREEN SI ^^■MAAREERSl RIJPLEZIER IN SOORTEN! Raad Verkeersveiligheid vóór aangepaste maximumsnelheden Complete recycling van autowrakken AUTO Verhoudingen zoek EckbcSouaant DONDERDAG 24 APRIL 1 De Raad voor de Ver keersveiligheid is te genstander van de alge mene maximumsnel heid op autowegen, zo als die op het ogenblik in Nederland bestaat Dat heeft mr. Fieter van Vollenhoven, voor zitter van dit adviesor gaan van de regering, deze week verklaard. Van Vollenhoven voelt meer voor differentiatie van de maximumsnel heden. Dat wil zeggen dat de maximumsnel heid moet worden aan gepast aan de verkeers omstandigheden op een bepaald weggedeelte. Volgens Van Vollenho ven hoeft sneller rijden dan 100 kilometer per uur niet per definitie te leiden tot meer onge lukken. Hij meent dat het weggedrag en het veiligheidsbewustzijn van de automobilist een grotere invloed uitoefe nen op het ontstaan van ongevallen dan een ho gere snelheid. Van Vol lenhoven vindt dat als zou worden besloten tot verhoging van de maxi mumsnelheid tot bij voorbeeld 120 kilometer per uur, daar dan wel streng de hand aan moet worden gehouden. Het ministerie van ver keer en waterstaat en de rijkspolitie vinden ook dat de maximums nelheid van 100 kilome ter per uur kan worden verhoogd op bepaalde weggedeelten. Minister Winsemius is tegen een verhoging uit milieu overwegingen. Overi gens ligt de zaak feite lijk in handen van de Europese Gemeenschap. De Europese Commis sie, die de EG „dage lijks" bestuurt werkt aan een voorstel voor de maxijnumsnelheden op autowegen. De ver wachting is dat er geen maximumsnelheid voor alle landen van de EG zal komen, omdat West- Duitsla nd dat niet wiL Dit land kent als enige lidstaat geen maxi mumsnelheid op zijn Autobahnen. Total-loss auto's en sloopauto's worden bij voorloper Carrec In Breda ontdaan van alle bruikbare onderdelen. Overgebleven delen en produkten als olie, ao- cu's en schroot worden afgevoerd naar gespecialiseerde bedrijven. In Breda gaat morgen het eerste bedrijf van start dat op moderne, professionele wijze de recycling van auto wrakken uitvoert Het bedrijf heet Carrec en zegt model te staan voor nieuwe milieu-vriende lijke ondernemingen in haar sector. Het bedrijf heeft zich gespeciali seerd in de levering van gebruikte onderdelen voor de merken Volvo en Mitsubishi. Voorlo pig wordt alleen gele verd aan garagebedrij ven. da bezorgt Carrec bin nen 24 uur de gevraag de onderdelen. De prijs van de gebruikte onder delen is ongeveer dertig procent van de nieuw prijs. Over enige tijd gaat Carrec ook aan particulieren leveren en bezorgen. Het bedrijf onder scheidt zich onder meer van autosloperijen, doordat er geen buiten- opslag van autowrak ken is. Men koopt total- loss auto's en sloopau to's in binnen- en bui tenland. Deze worden ontdaan van alle bruik bare onderdelen. Over gebleven delen en pro dukten als olie, accu's en schroot worden afge voerd naar gespeciali seerde bedrijven. Een autowrak wordt op deze manier volledig herge bruikt De aanpak van Carrec, dat kon starten na een gunstige haal baarheidsanalyse van studenten en docenten van een HEAO, loopt vooruit op plannen van het ministerie van VROM. Deze hebben tot doel de huidige slo perijbranche te saneren tot een wrakverwer- kende industrie met mi nimale belasting voor het milieu. fif - y fc plOHR, e (y, Een ..Pulse" is op zich al een klein voertuig, maar als Iets dergelijks door een grote vrachtwagen wordt ingehaald, zijn alle verhoudingen zoek. Deze uiterst sportieve Pulse, die zijn Amerikaanse eigenaar 10.000 dollar kostte, Is een tweewieler met extra wielen voor de balans. Binnenkort zullen de Neder landse wegen helemaal het toonbeeld van plezier zijn Want de Fiat Panda is op zo veel punten vernieuwd en verbeterd dat u er iedereen straks nog harder mee uitlacht Leest u even serieus mee? Nieuwe motor De nieuwe Fiat Panda is uitgerust met de revolutio naire FIRE- motor (Fully Integrated Robotized Engine). In deze geheel door robots vervaardigde motor zijn tal van vernuftige vindingen toegepast Hierdoor zijn de nieuwe FIRE-motoren veel lichter, kompak- ter en betrouwbaarder Opzienbarend is dat in de FIRE-motor aanzienlijk minder draaiende onderdelen te vinden zijn Verbruikscijfers norm ECE ltr/100 km 750 L 1000 CL 1000 S 90 km/u 5 5 46 120 km/u - 6;8 6.5 stadsverkeer 6,2 6.3 6.3 gemiddeld 5.6 6,0 5.8 Mede hierdoor is de nieuwe Fiat Panda nu nog geruislozer is-ie nog zuiniger (vooral ook in 't stadsverkeer), accelereert ie nog sneller en is-ie nog minder onderhoudsgevoelig Olie verversen? Pas na 15000 kilometeil Nieuwe achterwielophanging Wegjigging en rijkomfort van de nieuwe Fiat Panda zijn vergelijk baar met auto's die duizenden guldens duurder zijn Ooizaak ook al weer zon ingenieuze vinding de Omega achter wielophanging Dit geavanceerde systeem zorgt voor hetzelfde komfortabele weggedrag als wagens met onafhan kelijke wielophanging Kijkt u maar even op de tekening De twee reaktie-armen ver- weiken oneffenheden in de weg moeiteloos en met veel liefde voor de inzittenden Resultaat hoe meer je rijdt in je nieuwe Fiat Panda, hoe rP je er weg van bent Nieuw van buiten De nieuwe Fiat Panda is mooier en volwassener gewv De voorkant is een sffl voller doordat het nieuwe fic in de lijn van de karrosserievorm meeloopt De flanken hebben nu dezelfde kleur LEIDEN: VANCREY'S AUTOBEDRIJVEN B.V., KOREVAARSTRAAT 43, TEL. 071-142146 LEIDERDORP: li KATWIJK A. ZEE: AUTOMOBIEL EN GARAGEBEDRIJF SEINPOST B.V., DRIEPLASSENWEG 7. 14 RAI: paradijs voor daklozen Deze oudere le ger DAF 66 ca- brio (rechts) en nieuwe Opel As- cona Cabrio ver wijzen nu al naar de tentoonstel ling „CABRIO 86", die van 2 tot en met 4 mei in Amsterdam wordt gehouden. Het RAl-gebouw is dan drie dagen lang een paradijs voor daklozen. Goodrich breidt bandenmarkt uit Uit hetzelfde Ameri kaanse bandenmekka als GoodYear komt B. F. Goodrich: te weten uit Akron, Ohio. Good rich concentreert zich op „tweede montage", dat wil zeggen de ver- vangingsmarkt en dan vooral de klanten die hun auto op wat spor tiever rubber willen zetten. Onlangs kwam men een vergaande sa menwerking overeen met Uniroyal, die juist sterk is op de „eerste- montage markt" (dus de levering van banden aan autofabrikanten). Men kan ontwikke lingskosten gaan delen en over en weer krijgt Uniroyal in Amerika en Goodrich in Europa vaste voet op de ban denmarkt B. F. Good rich introduceerde di rect drie nieuwe ban dentypen in Europa. Van de Comp T/A voor de snelste auto's is er nu een verbeterde VR-ver- sie met een heel nieuw loopvlakprofiel. Voor wat bescheidener eisen is er de Euro Radial T/ A en tot slot is er de Ra dial T/A voor alle sei zoenen, als SR-band (tot 180 km/h) in de 50-, 60- en 70-serie. Vorig jaar actualiseerde BMW de 3-serie flink, waarbij het vermoeden wel erg nabij ligt dat dit te maken heeft met het succes van de Mercedes 190. Met de nieuwe se rie werd ingehaakt op alle moderne trends, te weten meer vermogen, vierwielaandrijving en cabriolets. Het eerste biedt de 3251, het twee de en derde zijn bii dat zelfde model verkrijg baar. Er moest een ant woord komen op de succesvolle Mercedes diesels, en dat viel BMW niet erg moeilijk. Men verwijderde de turbo van de zescilinder diesel uit de 524td en plantte het overgeble vene in de 3-serie. De interessante uitwissel mogelijkheden greep men eveneens meteen aan: op de tentoonstel ling van Genève debu teerde de 524d, dus met diezelfde turboloze die sel, terwijl later nog een 324d met 63kW/86 pk tot de 325i met 126 KW/171 pk, twee uiter ste die we beide aan de tand voelden. De 324d heeft standaard vier portieren tegen twee voor de 325i, beide hebben standaard wel een vijfbak doch geen stuurbekrachtiging. In het interieur bieden beide een toerenteller en in hoogte verstelbare voorstoelen, evenals een elektrisch verstel bare buitenspiegel. De 325i heeft daarbij nog een verbruiksmeter en een checkpaneel bij de binnenspiegel met ze ven waarschuwings la mpies. Kortom, de ui terlijke verschillen zijn niet groot en bovendien met het accessoire boek je in de hand snel te verhelpen, op ver bruiksmeter en check paneel voor de 324d na. Die heeft weer wel standaard een digitaal- klok met buitenthermo meter. De 325i heeft daartegenover weer standaard mistlampen voorop en een achter- spoilerrie. Technisch verschil is dat de 325i schijfremmen achter heeft waar de 324d aan trommels genoeg heeft. Als snel rij-ijzer had de 323i een naam op te houden grote protes ten dus toen in het nieuwe model van de 3- serie bleek dat de 323i minder vermogen had gekregen, iets dat snel werd rechtgezet. De ontwikkeling gaat ech ter snel, zodat zelfs die versterkte 323i achterop dreigde te raken (rela tief gezien dan). Dat kan een Beierse fabri kant niet over z'n kant laten gaan, zodat men naar ingrijpender maat regelen zocht De 325i motor is niet gewoon een vergrote versie van de 323, doch een nieuw ontwikkeld blok met andere maatverhoudin gen om niet alleen het vermogen, maar ook de trekkracht bij lage toe rentallen te verbeteren. Men koppelde daaraan de versnellingsbak van de zuinige 325e met vrij korte overbrengingen en verving de ellenlan ge eindaandrijving van die 325e door een heel korte. Ten opzichte van de 323i is er een kleine 15 procent meer vermo gen en koppel beschik baar, en dat merk je heel goed. Bij de diesel vinden we zoals gezegd dezelfde 2.4 liter als in de 5-se- rie, maar dan zonder turbocompressor. Dat verlaagt net vermogen van 85 kW/115 pk naar 63 kW/86 pk, bijna evenveel vermogen als een 316 heeft Het maximum koppel ging terug van 210 naar 152 Nm, hetgeen weer meer is dan de 316 heeft. De transmissie is gelijk aan die van de 320i, maar met een langere eind- overbrenging (lager toe rental bij bepaalde snel heid). Klassiek Het leidt tot twee klas sieke prestatiekarak- ters. De keus van BMW voor een grotere motor in plaats van turbo of zestienkleps techniek voor de 325i kan alleen maar toegejuicht wor den: het ding is uiterst soepel, trekt bij elk toe rental als een beest en kan even gemakkelijk rustig als in race-stijl bereden worden. Zoals sportwagens van vroe ger dus. De diesel heeft moeite met een behoor lijke acceleratie door de heel erg lange over brengingen. Eenmaal op gang is er echter geen vuiltje meer aan de lucht en kunnen hoge snelheden makke lijk worden volgehou den. Met het oog op die lange overbrenging valt de acceleratie in vijf ei genlijk nog mee. Bij de 325i denk je af en toe dat er nog een zesde versnelling moet zijn, zo groot is de trekkracht in vijf nog. Beide voe len zich het best thuis op de snelweg. De 325i blijft motorisch steeds prachtig stil, met een gedempte grom in de uitlaat. De 324d is in de stad en stationair draai end toch wel wat luid ruchtig, ondanks een „motorkapseling" met geluiddempend materi aal die lang niet zo goed werkt als bij de Merce des 190D. Doch toerend op de buitenweg be hoort dat leed geheel tot het verleden en wordt het weer een echte, mooi draaiende BMW. Het brandstofverbruik is natuurlijk een intere ven. De die jes 1:12 oo snelweggem de 325i hiel< beter dan die er vooi auto's heel zijn. Het zijn all waar BMW legt, al zijl verwacht ge pe speeltjes, er vanaf ƒ3 de 325i mo< ƒ51.265,- b komen. W nog wat vo liggende ex de stuurbel centrale d< deling, diefs een rechter gel. Dat kon 4800,-, bij aangevuld i stoelen, AB! metalen velj van 9300.-. PETER

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6