Ook stakingsacties in kleinmetaal na aflopen van ultimatum FNV Een meisje met een massa van 45 kilo Esperanto breng" vertaalcomputei stuk dichterbij Genezen woordblindheid geen wonde PvdA is toch bereid tot debat over kerncentrale! Surinamers en Antillianen worden zwaarder gestraft BINNENLAND/BUITENLAND EcidócSowiant WOENSDAG 23 APRIL 1986 PAGI PPR: maatregelen tegen non-aidsverklaringen DEN HAAG De PPR wil dat staatsse cretaris Van der Reijden (Volksgezond heid) de artsen in Nederland dringend verzoekt geen non-aidsverklaringen meer te verstrekken. Aanleiding voor het ver zoek is het feit dat artsen bij met name GG&GD's en bloedbanken zonder proble men op verzoek non-aidsverklaringen af geven Dergelijke verklaringen, die sugge reren dat de betrokkene deze veelal dode lijke ziekte niet heeft en er ook niet mee is besmet, worden onder meer door Saoe- die-Arabie gevraagd voor het verkrijgen van een visum. De PPR-kamerliden Bec kers en Lankhorst willen van de bewinds man weten op welke termijn afdoende maatregelen tegen deze verklaringen kunnep worden genomen. Net echt Het zag er allemaal angstig echt uit, gis teravond in de Hei noord-tunnel. Een for se kettingbotsing met vijftig gewonden, am bulances. politie, trau mateams en gealar meerde ziekenhuizen. In werkelijkheid ging het om een in scène gezet ongeluk, met de bedoeling om te tes ten hoe goed en snel er hulp kan worden verleend in dergelijke ernstige situaties op moeilijk bereikbare plaatsen. Lid van ME verdronken GIETHOORN De 30- jarige rijkspolitieman C.P. Meijer uit Borne is gisteren op het Beulaker Wijde, een grote plas bij Giethoorn, tijdens een oefening voor de Mobiele Eenheid (ME) verdron ken. Meijer zat met drie collega's in een polyester zeilpunter, die tijdens een manoeuvre omsloeg en zonk. De drie collega's slaagden erin een boei te bereiken. Vandaar wer den zij verkleumd door de kou opgepikt door een schip van de waterstaat. DEN HAAG De Eerste Kamer zal op 20 mei, één dag voor de verkiezingen, be slissen over de vestigingsplaatsen van nieuwe kerncentrales. De stemming in de Eerste Kamer is mogelijk doordat de PvdA-fractie in de Tweede Kamer zich heeft neergelegd bij de wens van de rege ringsfracties CDA en VVD om nog voor de verkiezingen de zaak af te handelen. Eergisteren dwong de PvdA uitstel van het debat af door plotseling met zo'n grote delegatie naar een commissievergadering KSJ te komen dat de oppositie daar een f derheid had. CDA en VVD drei 'r daarop het debat op de socialistische!* dag 1 mei te zullen voortzetten. T| een stormachtig ordedebat deeldj PvdA gisteren mee toch mee te werken aan een debat op 13 mei. waarde daarvoor is dat de regerini woord geeft op vragen van de Pvd/fr'| de het verschil tussen risiconormen™ ministerie Winsemius (milieu) en dinri' ke in de plannen voor de bouw v^er kerncentrales genoemd worden. 8e DEN HAAG Ook in de metaalnijverheid (o.a. in stallatiebedrijven, garages, loodgieters) dreigen acties nu de werkgevers volgens de Industriebond FNV ..volstrekt onvoldoende" hebben gereageerd op een ultimatum dat de bond had gesteld en dat for meel vanochtend is afge lopen. Volgens een woordvoerder kunnen de acties in deze nijverheid (230.000 werknemers) vol gende week al beginnen. Het overlegorgaan van de In dustrie- en Voedingsbond CNV in de zuivel heeft zich gisteren uitgesproken voor het voeren van acties vanaf 1 mei in de zuivelindustrie. Het vindt het cao-bod van de werkgevers volstrekt onvol doende. De Dienstenbonden FNV en CNV hebben gisteren in de vierde onderhandelingsronde over de cao voor het verzeke ringsbedrijf (36.000 werkne mers) de eis van een 36-urige werkweek in 1986 laten val len. Volgens bestuurster M. Ramak van de FN V-bond is nu een tussenstap naar de 38- urige werkweek voorgesteld door uitbreiding van het aan tal roostervrije dagen van 10 naar 14, wat zou neerkomen op een werkweek van gemid deld 38 uur De cao-onderhandelingen bij het chemie-concern ICI Hol land in Rozenburg zijn stukge lopen. De bonden FNV en CNV raadplegen volgende week hun leden. De stakingen in de metaalin dustrie zijn vandaag hun vier de dag ingegaan. Nieuwkomer aan het stakingsfront is de fietsenfabriek Gazelle in Die ren (600 werknemers). Het is volgens de Industriebond FNV de bedoeling dat het bedrijf drie dagen plat gaat. Morgen, wanneer de bonden en de me taalwerkgevers weer overleg gen. is er volgens cao-coördi nator J. Schermer van de In dustriebond FNV een forse uitbreiding van de stakingsac ties gepland. DEN HAAG Wat exa men natuurkunde voor het vwo had gistermor gen als aardige binnen komer „een meisje met een massa van 45 kg" die op een duikplank staat. Krachten in het steun punt en trillingen moe ten worden berekend. De problemen kwamen pas goed aan het einde van deze eerste opgave, waarbij het lichaam van het meisje tijdens een pe riodieke beweging tel kens los kwam van de duikplank. Ook de opgave van de pla neet rond een ster was niet te moeilijk, meer een controle op leraren of ze wel zover met de stof gekomen waren, aldus docent J. Harpe van het Wassenaarse St. Adelbert College De vierde opgave (de magnetodiode) was voor het grootste deel gewijd aan het keuze-onderwerp van dit jaar: de vaste stof. Hier zag men een fraaie combinatie van een PIN-diode en een NPN-transistor. De PIN-dio de hoort wel niet tot de leer stof maar werd voldoende duidelijk ingevoerd. IRAS De havo-afdeling trof een sympathiek examen met veel kortere vragen zonder al te uitgebreide teksten. De opga ven waren goed verdeeld over de stof, zij het dat vrij veel werd gevraagd over de stof van het laatste jaar waarin veel in korte tijd be handeld moet worden, aldus leraar J. Briedé van het Adelbert College. Er was een leuke vraag over een doos die van een brug valt en die zich absoluut niet gedraagt als een vrij vallend voor werp. Zoals langzaamaan gebruike lijk wordt, was er ook een aan de praktijk ontleend vraagstuk. Het ging over IRAS (Infrarood astronomi sche satelliet), die in 1983 voor ruimte-onderzoek rond de aarde cirkelde. Daarin kwamen vooral mechanica, optica en warmteleer om de hoek kijken. Gevraagd wer den onder meer het rende ment van de zonnepanelen, de baansnelheid en de con structie van de infrarood te lescoop. Een examen met en kele pittige onderdelen. Donderglas Briedé's collega De Wit noemde het natuurkunde- examen voor de mavo een leuke afwisseling van mak kelijk en moeilijk. Het ver schil tussen C- en D-niveau was duidelijk: C had weinig beredeneervragen en D wat meer. Het begin zag er zelfs eenvoudig uit en de eerste vier vraagstukken over onder andere de inductie in een transformator waren dat ook. Er was ook een vraag over twee ballonnen in een vacuum gezogen stolp, waarvan er een met de bui tenlucht in verbinding stond en de ander was dichtge knoopt. Verder een aardig probleem met een oud instru ment, het donderglas. dat als een soort barometer de lucht drukveranderingen aangaf. Het laatste onderwerp betrof het oog. Welke veranderin gen treden daarin op als je van dichtbij naar veraf kijkt en waarom zie je een voor werp op 1 centimeter afstand niet scherp? Het lto-C-examen natuur kunde bestond uit vijftien meerkeuzevragen en twintig open vragen, hetgeen afweek van vorige jaren, aldus leraar J. Dol van de scholenge meenschap De Rijswijkse. Nieuw is ook dat alle vragen even zwaar worden beoor deeld. De kandidaten hadden de beschikbare tijd nodig, maar de stof werd danook geheel behandeld. Er was een aardig vraagstuk over een voorwerp, een lens en een scherm waarop het ver groot werd weergegeven. Vrouwelijke bakkenist voor lbo-D en dat voor ma vo-C gelijk aan dat voor lbo-C. Het C-examen bestond uit een meerkeuze deel en uit een gedeelte open vragen. In het eerste deel werden de kandidaten geconfronteerd met advertenties, artikeltjes en zelfs een grap, waarover tien in het Nederlands ge stelde vragen moesten Het „donderglas" zoals dat vroeger aan de muur hing. Bij verandering van luchtdruk veranderde ook het niveau van het water in de tuit. (Mavo-natuurkunde) worden beantwoord. Daarbij praktische zaken als de fre quentie van het treinverkeer tussen Londen en Gatwick, een vooruitbetaling op een fiets, e.d. Verder waren er drie niet te moeilijke teksten onder meer over het ris kante bestaan van de vrouw van een motorcoureur die als bakkenist meerijdt. Mavo-le raar L. Wiesenbeek (St. Maartenscollege Voorburg) noemt het examen goed te doen. De tekst over de men- senetende tijger in India (D- examen) was vrij lang. maar die over het verzamelen van handtekeningen van popster ren e.a. was weer erg gemak kelijk. In het C-examen een tekst over een man die te recht staat wegens spionage, een verhaal met een verras send plot. De vwo-kandidaten hebben Engels gisteren zeker niet op hun sloffen kunnen doen. De teksten waren vrij pittig en velen kwamen in tijdnood. De stukken waren weer uit de bekende bronnen (Obser ver en Guardian), aldus mevr. C. Korswagen van het Maartenscollege. Er was een tekst over de emancipatie van de vrouw, die bij gere geld lezen van de krant geen problemen hoefde op te leve ren. In een andere tekst werd het liberalisme doorge licht. een wat abstract en po- litiek-economisch getint stuk. Ook hier bleek weer eens dat geschiedenis als examenvak voor het totale examen een onmisbaar onderdeel vormt. Zwart rijden in de metro Frans voor de havo was een examenonderdeel zonder al te moeilijke woorden of on derwerpen Het begon met een actuele tekst over zwart rijden in de Parijse metro en bij de Franse spoorwegen. Het was een aardig en niet te moeilijk begin, aldus mevr. Y. van Breukelen van het Leidse Bonaventuracollege. Actueel was ook de tekst Un congé pour changer la vie? over het onbetaald verlof bij ondernemingen en de proble men daarmee voor werkge vers en werknemers. Tekst vier ging over stage voor vrouwen in typische mannenberoépen en de pro blemen om zich waar te ma ken. Zo de stage van een vrouw die ooit voor het va rend beroep was geweigerd en het nu probeerde met een schilderstage. De vijfde tekst handelde over de laatste be ren in de Franse Pyreneeën, aardig ook vanwege de mi lieu-aspecten. Défilé van WW Prins Bernhard schudt een lid van de Wegenwacht de hand en kijkt naar een oude Harley-Davidson, waarmee de jubilerende WW gisteren een defilè op paleis Soestdijk opluisterde. Ter gele genheid van het veertigjarig bestaan showde de Wegenwacht gisteren aan prins Bernhard en prinses Juliana een aantal voer tuigen die in de afgelopen jaren zijn gebruikt. AMSTERDAM Surinamers en Antillianen worden zwaarder gestraft dan Nederlanders. Ze krijgen eerder een onvoorwaardelijke vrijheidsstraf opgelegd en gaan voor iets lichtere delicten de gevangenis in. Dit is de conclusie van een onderzoek naar de straftoemeting voor etnische minderheden en een als „gastarbeiders" omschreven groep. De resultaten hiervan staan ver meld in het jongste nummer van het Tijdschrift voor criminologie. De first-offenders (zij die voor het eerst een misdrijf plegen) worden eerder tot een gevangenisstraf veroordeeld en krijgen ook langere straffen dan Nederlanders. Voor de recidivisten (met herhaald crimineel gedrag) geldt het omgekeerde, aldus het onderzoek. Zodra iemand uit een etnische minderheid in het ge ding is wordt bij de straftoemeting op vele factoren gelet die niets met het misdrijf te maken hebben. „Dat iedereen voor de wet gelijk zou zijn blijkt een sprookje", aldus de onderzoekers. DEN HAAG Binnen twee jaar zal er een goede_ taaicomputer zijn voor alle talen, waarbij gebruiFJ worden gemaakt van Esperanto als zogenoemdP^ voegtaal. Dat zei gisteren computerdeskundige ir.lge de Kat tijdens de presentatie van het geheel her£€ Prisma woordenboek Nederlands-Esperanto-Ntf1 lands 19,90, Het Spectrum bv) in Den Haag. pt P De Kat: „Een honderd procent vertaling door een compujel onmogelijk. Perfectie tot 99 procent kan straks wel, dank z|t Esperanto. Dat kent namelijk tien keer minder woorden enU constructies die voor meer dan één uitleg vatbaar zijn dai natuurlijke taal". Op een goede vertaalcomputer die twet^ tuurlijke talen direct dus zonder het tussenstapje EspP to tot elkaar brengt, zal nog minimaal tien jaar en maxjr twintig jaar moeten worden gewacht, aldus ir. De Kat. jbi Goede vertaalcomputers zouden zeer bruikbaar zijn en i kostenbesparend kunnen werken bij organisaties als de 1 de VN. Hoewel het Esperanto het heeft gewonnen van a kunsttalen als Interlingua, Ido. Novial en Neo. kent het ovfit hele wereld nog maar enkele tientallen miljoenen aanhaij Als taal voor de vertaalcomputer wacht het Esperanto, dat nen een jaar te leren is, beduidend meer gebruikers. |e WtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊSÊÊÊBSSKÊBÊÊBÊBÊÊÊÊÊf- Celstraf geëist voor ontucht met leerlingen 1 ALMELO De officier van justitie bij de rechtbank in Al| mr. J. Hazewinkel heeft gisteren zeven maanden gevang- straf waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist IE een 41-jarige leraar van een middelbare school wegens jaredO ge ontucht met vrouwelijke leerlingen in de leeftijd van l|n 16 jaar. De leraar had als klassecoórdinator en studiebegelfg veel te maken met leerlingen met problemen. Uit deze cont^„ kwam al in 1970 en 1971 de eerste seksuele omgang mef® leerlinge voor. De officier noemde de verdachte een virtuofe het spelen van een dubbelrol. Aan de ene kant was hij ir£l dorp een gevierd man als president kerkvoogd en voorzitteiiri de plaatselijke CDA terwijl hij aan de andere kant misb) maakte van meisjes op kwetsbare leeftijd. De man is inmii^ ontslagen als leraar en ontzet uit de openbare functies diu1 bekleedde. Gayal-jong In het dierenpark Amersfoort is deze week een Gayal-u geboren. In het wild komt dit ras alleen in Assam (India) v(- waar men de dieren houdt als statussymbool en voor vljy en meikoffers. SUSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN hiéertn 'JsUnd. w/ter d flink kouó Sihdnul ntrfrrii mm h ren1 heet rtnjer zoeken o[ vnke overleeft het met (c) Staraaard Uitgeverij, Antwerpen/Weeep DEN HAAG Leo van der Drift zat 25 jaar geleden diep in de pu ree. De stuaietoekomst van de 12- jarige zoon van een leraar Neder lands werd door het onderwij zend personeel ingeschat op hoog uit drie jaar mulo. Gelukkig ken de zijn vader een psychologe van de overheid, Christine G. Kui pers, en hij legde het lot van Leo in haar handen. Kuipers ging iets doen aan wat zij direct onderken de als woordblindheid (dyslexie). De mulo-klant van toen is nu een ge vestigd medisch specialist in Leider dorp. Tijdens de presentatie bij de Staatsuitgeverij van het boek „Woord blinde kinderen" van mevrouw dr. Kuipers en de heer drs. Kees Wegge- laar, hield hij op welbespraakte toon een pleidooi voor onderwijs met leer krachten die tijdens hun opleiding al leren hoe ze lees- en schrijfmoeilijkhe- den bij kinderen moeten onderkennen. En ook hoe zij deze kinderen op aange paste manier les kunnen geven. Geen kreet om te negeren, angezien op havo, mavo en atheneum gemiddeld tien pro cent van de kinderen min of meer woordblind is. Op scholen voor lager beroepsonderwijs ligt dat percentage nog hoger. Dokter Van der Drift weet nu nog te vertellen: „Ik deed trouw alle oefenin gen, want het doel heiligde de midde len. De vrees maatschappelijk te mis lukken maakte me stijf van angst. Ik vocht als een terriër. Ik dacht in die tijd misschien zwart-wit, maar het re sultaat was positief". Heel logisch dat zijn vrouw en hij hun zoon vroegtijdig lieten testen. En die bleek zich ook te kunnen ontwikkelen als een dyslec tisch kind. Maar door hem pas te leren schrijven op het moment dat zijn moto riek en coördinatie- vermogen goed was, kreeg het probleem geen vat op hem In Nederland worden nog te weinig kinderen getest op woordblindheid en buiten de randstad is het fenomeen nog onbekender dan erbinnen. Het houdt veel normale, intelligente kinderen on nodig in een isolement, omdat zij door hun omgeving als dom en onhandig worden beschouwd. Gisteren getuigden veel ouders van dyslectische kinderen, en ook de kinderen zelf, van het grote succes bij behandeling. Een Zwollenaar die vier keer op de mulo was blijven zitten, studeert nu kunstgeschiedneis en archeologie. Maar ook oudere vol wassenen die woordblind zijn, kunnen nog veel baat hebben bij een behande ling. Sommige verhalen klonken als kleine wonders, maar toch had bijvoor beeld een man van 43 jaar na een be handeling van enkele maanden einde lijk leren lezen. Mede-auteur Weggelaar weet dat er te genwoordig al veel meer mensen beter kunnen worden geholpen. „Maar", zei hij, „er blijft nog zo veel over om te doen. De moeilijkheid is ten eerste er zoveel gevallen van dyslexie zo'n anderhalf miljoen, en ten tw liggen de oorzaken en problemer zoveel verschillende terreinen". 1 er bij een woordblind kind een did cus worden gebeld of een psycho! een oogarts of een oorarts, een ne loog of een fysiotherapeut? Oefenii voor fijne en symmetrische motc bijvoorbeeld kunnen wonderen d Weggelaar: „Er zijn veel goede me des en theorieën, maar de meeste ven binnen één vakgebied. Wat b één helpt, helpt bij de ander niet. in alles zit iets goeds en die sti moet je combineren tot één geheeL een legpuzzel". p HERMAN JANS> Dr. Christine G. Kuipers en drs. Kees Weggelaar: „Woordblinde kinderen". Staatsuitgeverij, Den Haag. Prijs: 35,-.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4