Libië beschuldigt EG van terrorisme Spanje vervroegd naar de stembus Honderd doden bij gevechten op Filipijnen £eidóc@oincmt Siderzoek naar ^plosie raket Honecker herkozen ALGEMENE STAKING IN BELGISCHE MIJNEN Groot-Brittannië wil meer geld voor kolonies eagan ch toch in Salt H 3feer "erzoek ?itlevering ntvoerders tfeineken H M ss* %•-# t vr Ut - 's| ifit VERDACHTEN IN BERLIJN EN LONDEN ZIJN BROERS Gorbatsjov wil opheffing Warschaupact en NAVO I Ballonmethode in trek bij hartpatiënt ^ITENLAND DINSDAG 22 APRIL 1986 PAGINA 7; DENBERG Militaire tionarissen die een onder instellen naar de ontploffing een Titanraket zuilen nauw- de pakkingen van de graket bekijken, aangezien e pakkingen ook de vermoe- jjke oorzaak waren van het Joffen van de Challenger In ®bnderzoek wordt ook reke- "J' gehouden met sabotage. De n >sie van vorige week bete- aa |e dat voor de tweede achter- esl eringen van de Titanraket, 3n atellieten in een baan om de ,roe moeten brengen, worden mlopig opgeschort. OOST-BERLIJN De 73-jarige Erich Honecker is gisteren herkozen als secretaris-generaal van de communistische partij van de DDR. Hij werd herkozen door het nieu we centrale comité van de SED. Voorts werd tij dens het 11e partijcon gres in Oost-Berlijn het aantal stemgerechtigde leden van het politburo, het machtigste orgaan in de DDR, met 4 uitgebreid tot 22. Autobom Zwaarbewapende politiemannen be waken in de Peru aanse hoofdstad Lima de Amerikaan se ambassade, waar in de nacht van zondag op maandag een auto met dynamiet ont plofte. De aanslag is opgeëist door de Revolutionaire Be weging Tupac Ama ru, een stadsguerril- lagroep. De actie zou een vergelding zijn voor de Ameri kaanse aanval op Libië. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Een al dagen durende wilde actie in de vijf kolenmijnen in Belgisch Limburg is giste ren uitgegroeid tot een algemene staking. De vak bonden verzetten zich fel tegen mogelijke sane ringsplannen en wensen een garantie van de rege ring voor het onvoorwaardelijk openhouden van de mijnen en het behoud van werk voor de 19.000 mijnwerkers. De plannen van de regering zijn overigens nog niet duidelijk. Eerder stelde de di rectie van de Kempische steenkoolmijnen voor dat er mijnen zouden worden gesloten of gefu seerd, wat aan 8000 kompels het werk zou kosten. Sinds 1980 lijden de Belgische mijnen een miljard gulden verlies per jaar. De daling van de dollar koers en de lage olieprijs zal het verlies voor dit jaar nog vergroten. LUXEMBURG In de Europese mi nisterraad is het gisteren in Luxem-p burg tot een botsing gekomen tussen.' Nederland en Groot-Brittannië over de, verdeling van het geld dat beschikbaar is voor de ontwikkeling van de over-, zeese gebiedsdelen. Groot-Brittannièu wil dat de ruim 150 miljoen gulden voor 1986 gelijk worden verdeeld over. de drie EG-landen die nog overzeese, gebiedsdelen hebben, namelijk het Ver enigd Koninkrijk, Frankrijk en Neder^. land. De twee laatsgenoemden menen dat Groot-Brittannië slechts recht heeft: op vijftien miljoen gulden. Dlldt LSHINGTON Presi- jt Reagan heeft giste- besloten twee onder- boten met elk zestien Tiraketten aan boord, 3j ontmantelen als de Jwe Trident in de pt wordt genomen. President neemt deze stap [binnen de afspraken van SALT Il-akkoord te blij- I Dit heeft een Amerikaan- kroordvoerder bekend ge kt. De Trident, met 24 ra- en aan boord, zal op 20 eaan een proefvaart begin- '<1 Reagan, die er eerst niets r voelde zich aan het Salt houden, heeft zich laten •tuigen door zijn minister $tz en bewapeningsadvi- Nitze. ai^an onze cor Bob van .kus ,.E correspondent van Huet) ,Een leuk be- I van de week". Zo rea- irde Cor van Hout, een id de twee hoofdver- in de ontvoering Heineken, vanuit zijn in Evry op jichten dat Nederland mei Frankrijk op- mliw om uitlevering zal lifêen. wlzou dan mogelijk zijn om- op die datum een nieuw feverings verdrag tussen ikrijk en Nederland in Icing treedt. Voorwaarde is dat de Franse rechter be- dat de nieuwe bepalingen gwerkende kracht hebben, verblijf in het Ibis twee- ■en hotel in Evry, dertig meter ten zuiden van Pa- valt volgens Cor van Hout mee. „We zitten hier ook angen. De politie staat voor eur en als we ons bewegen vier agenten achter aan". Hout hoopt spoedig in jkrijk „te zullen worden jelaten. dan kunnen we dit ndorp tenminste uit", r uit zijn stem blijkt dat hij zelf niet echt in gelooft, hoofdverdachte in de Hei- en-zaak zegt te weten dat tkrijk tevergeefs bij tien en heeft aangeklopt om daarheen te kunnen uit- n. „Meest Zuidameri- nse landen". Geen enkel zonder uitleveringsver- met Nederland wil de Amsterdammers echter ;n. „We worden heen en gegooid". Reagan: bondgenoten wilden grotere actie WASHINGTON Enkele westerse bondgenoten hebben de Verenigde Staten vorige week voorgesteld een geza menlijke militaire actie uit te voeren tegen Libië. Dat heeft president Reagan tijdens een interview gezegd. Hij zei niet om welke landen het ging. In Europa is met enige verbazing op deze uitlatingen gerea geerd. De suggesties zouden zijn ge daan tijdens de bliksembezoe ken die Reagans afgezant, Vernon Walters, aan een aan tal Europese hoofdsteden bracht. „Sommigen hebben voorgesteld dat als we onze toevlucht zouden nemen tot geweld, dat dit dan misschien een uitgebreidere poging met een bredere basis zou moeten zijn om het Libisch beleid te veranderen", aldus Reagan. Maar voordat de mogelijkhe den voor een gezamenlijke ac tie bestudeerd had kunnen worden, waren de Ameri kaanse bommenwerpers al op weg naar Libië. In het vraaggesprek met vier grote westelijke persbureaus zei Reagan verder te hopen, dat de komende economische top van de grote westelijke in dustrielanden in Tokio van 4 tot 6 mei een akkoord zal op leveren, over de aanpak van het terrorisme. Vrouw van Khadaffy wil „piloot zelf doden" TRIPOLI Safia Khadaffy, de vrouw van de Libische lei der, beschouwt de Verenigde Staten als haar vijand zolang president Reagan de doodstraf niet krijgt. Ze zei gisteren dat zij de piloot die vorige week bij de Amerikaanse aanval op Libië haar huis bombardeerde „zelf zou willen doden". Me vrouw Khadaffy gaf een on gebruikelijke persconferentie voor het beschadigde huis in een buitenwijk van de hoofd stad Tripoli. Zij verloor bij de aanval haar pleegdochtertje van 15 maanden. Twee zoons werden ernstig gewond. (vervolg van de voorpagina) LUXEMBURG /TRIPOLI De landen van de Eu ropese Gemeenschap zul len voortaan door Libië worden beschouwd als „partners in de misdaad" van de Verenigde Staten, omdat zij maatregelen hebben genomen tegen de Libische ambassades in de EG. Zo luidt de re actie van Libië op de be sluiten van de ministers van buitenlandse zaken van de EG, om de aanwe zigheid van Libiërs in Eu ropa tot een minimum te beperken. Tijdens hun derde vergade ring in een week tijd over het (Libisch) terrorisme kwamen de twaalf ministers overeen dat de personeelssterkte van Libische Volksburo's (ambas sades) en consulaire diensten sterk moet worden vermin derd. Maar ook de aantallen Libiërs bij handelsonderne mingen. luchtvaartmaatschap pijen, studenten en journalis ten worden kleiner. Daartege nover zullen ook de aantallen ambtenaren uit de EG, die werkzaam zijn op ambassades en consulaten in Libië tot de geringst mogelijke aantallen worden teruggebracht. Op de Nederlandse ambassade in Tripoli werken een tijdelijk zaakgelastigde, een kanselier en een secretaresse; Libië heeft vijftien personeelsleden op het Volksburo in Brussel, dat de diplomatieke lijnen verzorgd voor Nederland, België en de EG. Andere maatregelen, die gis teren benadrukt werden en binnen de kortst mogelijke termijn ingaan zijn: - Beperking van de bewe gingsvrijheid van Libische di plomaten en consulair perso neel. De bewegingsvrijheid zal beperkt worden tot de standplaats en er is toestem ming nodig om daarbuiten te treden. - Een strikte toepassing van de visumverstrekking aan Li biërs; - Libische staatsburgers die door een van de EG-lidstaten worden uitgewezen, zullen niet toegelaten worden tot een NASTRENGERE EUROPESE SANCTIES Y - t -g. V •tv it" ■i - A J5 4 andere lidstaat; - Er komt een nader onder zoek naar misbruik van de di plomatieke privileges. Volgens minister Van den Broek zijn deze maatregelen „ook een signaal aan andere landen, die zich zouden willen inlaten met terroristische acti viteiten. Dat soort landen kan niet op normale betrekkingen met de EG rekenen". Tijdens de vergadering van gisteren bleek opnieuw dat met name Griekenland veel minder ver wilde gaan met sancties tegen Libië dan de andere EG-lan den. Het werd tevens duide lijk dat de EG in het huidige stadium geen plannen heeft voor economische maatrege len, waarop de Verenigde Sta ten sterk nebben aangedron gen. Het Russische persbureau TASS noemde de diplomatie ke sancties van de EG „schaamteloze en discrimine rende maatregelen" tegen „het slachtoffer van agressie". Volgens TASS is de Europese Gemeenschap „gezwicht on der de druk van Washington met zijn anti-Libische cam pagne". De Verenigde Staten hebben het EG-besluit toegejuicht. VS gebruikten splinterbommen Bij de Amerikaanse luchtaanval op de Libische stad Benghazi zijn splinterbommen (clusterbommen) gebruikt, zo constateer den gisteren westerse journalisten, die werden rondgeleid in Benghazi. Deze bommen zijn gevuld met honderden kleinere projectielen, die na het neerkomen van de bom in het rond vlie gen en grote schade en veel verwondingen veroorzaken. Op het strand bij Benghazi lagen de resten van de fragmentatiebom- men uitgestald. WEST-BERLIJN De Palestijn, die het afgelopen weekeinde in West-Berlijn werd aangehouden in verband met de bomaan slag op de discotheek La Belle, is de broer van de man die in Londen is gearresteerd op verdenking van het beramen van een bomaanslag op een vliegtuig van El Al. Dat heeft de justi tie in West-Berlijn bekend gemaakt. De verdachte werd geï dentificeerd als de 36-jarige Ahmed Nawaf Mansur Hasi. De aanslag op de discotheek, waarvan hij verdacht wordt, was uit eindelijk de aanleiding voor de Amerikaanse aanvallen op Li bië. De Londense verdachte heet naar eigen zeggen Nezar Hin- dawi. De achternamen van de twee broers verschillen, omdat de arrestant in Londen waarschijnlijk valse identiteitspapieren had, aldus bronnen in West-Berlijn. Hindawi wilde ziin zwan gere Ierse vriendin, zonder dat zij het wist, op een zelfmoord- missie sturen. In haar bagage werd een zware bom ontdekt. De Italiaanse politie heeft een Libische ex-diplomaat gearresteerd in verband met een complot van vorig jaar om aanslagen te plegen op enkele buitenlandse diplomaten in Rome. Tegen een tweede Libische ex-diplomaat is een arrestatiebevel uitgevaar digd. BERLIJN De Russische NAVO zou zijn. partijleider Michall Gor- „We benadrukken onze batsjov heeft gisteren ver- bereidheid tot een gelijk- klaard dat hij voor gelijk- tijdige ontmanteling van tijdige afschaffing van het het Warschaupact en de Warschaupact en de NAVO of, om te begin- EN HET KNETTERCARTER „Wèt?" gilde smidje Verholen. „Komt jn assistent Kareltje Knetter voor de televi- >qj? Hoe laèt?" „Kwart veur neeg'n," ant- 1 Drdde Eelco. „Dat is nü!" riep de smid en n I een forse sprong stortte hij zich op de ildbuis, dewelke de waard van de dorpsher- ,tfg in een vooruitstrevende bui had doen op- v len. Met een handige beweging schakelde dje Verholen het toestel in en ongeduldig ;htte hij op de beelden, die komen zouden. 1 trilde iets. er flikkerde iets, en toen ver- kheen er een schimmige kop op het scherm, bleek toe te behoren aan de dikbetaalde slaggever Sipko Stunt. Gauw draaide de id het beeld goed scherp en juist op dat P inblik begon de journalist te spreken. „Ge- etite toekijkers," sprak hij trots. „Wanneer u ■tin goedmoedige gelaatstrekken op deze bib- rbuis aanschouwt, dan denkt ge misschien: I draaid, daar heb je die vent alwéér. Maar ja, weet ook, dat ik hier heus niet sta omdat ik j zelf zo graag aan u vertoon. Gij weet en kent mers de dieDe waarheid, die er schuilt in de slagzin: Sipko Stunt zijn eigen krant, brengt het nieuws het eerst in het land. Welnu dan, toekij kers. Hiep hoi. Wederom zal ik u bewijzen, dat mijn reukorgaantje zéér gevoelig is het voor het werkelijk nieuws. Het Nieuws met de grote N. Het daverende, wereldschokkende nieuws. En daarom, hiep hoi, heb ik dat aardige, pientere kereltje meegebracht, dat zojuist het knetter carter heeft uitgevonden. Ge ziet het, Sipko Stunt is niet voor niets de best betaalde ver slaggever van het land. Hij Is altijd overal het eerste bij. Hiep hoi." En nu verscheen einde lijk ook het slimme snuitwerkje van Kareltje Knetter in het beeld. De heer Stunt begon toen Kareltje's hele verhaal met smaak en verve op te dienen en hij vroeg daarbij zichzelf Kareltje het hemdje van zijn lijf. En dat-ie daarbij meer over zichzelf dan over Kareltje en zijn knetter carter sprak, was voldoende reden voor de stil letjes binnengekomen professor Tweesteen om te mompelen: „Voor zo'n goedbetaalde klets kous neem ik graag mijn hoedje af. Zo blijf ik tenminste voorlopig buiten schot. Hoe minder de aandacht op me valt. hoe beter..."' nen, van hun militaire or ganisaties", aldus Gorbats jov in een toespraak in Oost-Berlijn. Zo'n voorstel is door de Sovjet- Unie al eerder gedaan, maar werd in het Westen* met scep sis ontvangen. Volgens de Oostduitse televisie, die de toe spraak toonde, ging Gorbatsjov niet nader in op zijn uitlating over de ontmanteling van het Warschapact en de NAVO. „We zijn gereed voor een Rus- sisch-Amerikaanse ontmoeting als het geschikte internationa le klimaat wordt geschapen en werkelijke stappen tot ontwa pening mogelijk zijn, zei hij. Volgens de Russische televisie voegde hij eraan toe dat een dergelijke bereidheid nu he laas niet lijkt te bestaan in Washington, dat juist de tegen gestelde richting op gaat. Zondag had Gorbatsjov in Potsdam al tegen journalisten verklaard dat hij bereid is met de Amerikaanse president te praten „als de Verenigde Sta ten de atmosfeer niet blijven vergiftigen". Gorbatsjov herhaalde gisteren ook het voorstel dat hij vrijdag tijdens het congres van de communistische partij in de DDR naar voren bracht, voor een vermindering van de con ventionele bewapening in heel Europa van de Atlantische Oceaan tot de Oeral. BARCELONA De Spaanse premier Felipe Gonzalez heeft besloten het parlement te laten ontbinden en de algemene verkiezingen met vier maanden te vervroe gen van oktober naar 22 juni dit jaar. Koning Juan Carlos heeft het kabinetsdecreet gisteravond bekrach tigd. De beslissing is Gonzalez ongetwijfeld door electorale motieven ingegeven. Hij hoopt te kunnen profiteren van de populariteit' van zijn regering, zoals onlangs ook bleek bij het referendum over het Spaanse lidmaatschap van de NAVO. De Spaanse socialistische partij behaalde bij de algemene verkie zingen van 28 oktober 1982 202 van de 350 zetels in het parle ment. Dankzij deze ruime absolute meerderheid is de regering van Felipe Gonzalez de afgelopen vier jaar op geen enkel mo ment in gevaar geweest. Volgens alle opiniepeilingen wordt de, PSOE bij de nieuwe verkiezingen opnieuw met ruime voor- sprong de grootste partij van het land. Het is echter zeer dei vraag of die voorsprong groot genoeg is voor het herhalen van1 de absolute meerderheid. Volgens regeringswoordvoerder Javier Solana zijn de verkiezin gen vervroegd omdat het socialistische programma van oktober 1982 na drie jaar en acht maanden bestuur praktisch volledig is gerealiseerd. De vervroegde verkiezingen vallen samen met de belangrijke streekverkiezingen die op diezelfde 22 juni in het zuidelijke ge west Andalusië worden gehouden. MANILA Op de Filipijnen zijn sinds vrijdag bijna honderd doden gevallen als gevolg van gevechten tussen het leger en communistische opstandelingen. Dit ondanks de oproep tot een bestand door presidente Corazon Aquino. De meeste doden, on der wie ook tientallen soldaten en burgers, vielen in het week einde. Gisteren sneuvelden nog eens zeker 41 mensen, onder wie 23 guerrillastrijders, 17 soldaten en één burger, bij een aanval door het leger op een kamp van het communistische Nieuwe Volksle-. ger in de jungle van Lasam in de provincie Cagayan ten noor den van Manila. Het leger zat een guerrillagroep achterna die vrijdag in Lasam zeven soldaten had gedood in een hinderlaag. Ten zuiden van Manila is een burgemeester doodgeschoten, twee weken nadat zijn voorganger had gewaarschuwd dat een al te snelle wisseling van de wacht zou leiden tot bloedvergieten. De burgemeester werd twee keer in het hoofd geschoten door man nen op een motor. De daders wisten te ontkomen. STANFORD Bijna de helft van alle patiënten die lijden aan verstopping van hun hartkranslagaders kiezen voor de „ballon methode" in plaats van de ingrijpende open hartoperatie. Volgens de cardioloog dr. Stephen Oesterie, hoogleraar en direc teur van de afdeling hartoperaties van de Stanford universiteit in Californië, ondergaan in de VS jaarlijks ruim 100.000 hartpa tiënten deze ballonbehandeling, tienmaal meer dan voorspeld werd toen de methode negen jaar geleden voor het eerst toepas sing vond. De ballonmethode houdt in dat artsen een dunne soepele buis via een ader van het rechterbeen naar de aorta brengen, de gro te slagader die het zuurstofrijke bloed naar alle organen van het lichaam vervoert. De cardioloog transporteert een cilindrisch ballonnetje door de buis in de hartkransslagader en volgt het op een monitor. Stuit het ballonnetje op een vernauwing dan wordt het opgepompt en door het bijna dichtgeslibte deel van de ader gestuurd. Het drukt daarbij de „prut" in de wand van de ader weg. Deze behandeling is veel simpeler dan een open hartoperatie. De patiënten hoeven niet eens onder narcose, aldus dr. Oesterie. Zij blijven slechts twee dagen in het ziekenhuis. Oesterie voor spelt dat de ballon-methode een standaard-procedure zal worden en dat de open hartoperatie in de toekomst alleen nog maar voor zeèr moeilijke gevallen zal blijven bestaan. Ramp met boot eist 350 levens Bij een ramp met een veerboot in Bangladesh zijn ruim 350 mensen om het leven ge komen. Het schip, de „Ekhlas Star", m zonk in noodweer op de rivier de Dhaleshwari 45 ki lometer ten zuiden van de hoofdstad Dhaka. De stoffe lijke resten van 195 mensen zijn geborgen. Ver wacht wordt dat zich nog zeker 50 lichamen in de romp van het schip bevinden. Zo'n 100 mensen worden nog ver mist.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7