Piet Derksen op meerdere fronten actief in missiewerk aan tafel CeidócSotvtcMi Wie stopt idealisten nu een jaar in de cel?" kerk en wereld EX-EIGENAAR SPORTHUIS CENTRUM PRESENTEERT PLANNEN Kardinaal Hume negatief over aanval op Libië beroepingen Aantal priesterstudenten neemt toe Ds. Huting niet naar Namibië- hoorzitting Leids college wacht prolongatie ACHTERGROND SaidócQowumt dinsdag 22 april 1986 pagt - Vaticaan discussieert met Hongaarse marxisten Rooms-katholieken en marxisten zullen begin oktober in Boe dapest drie dagen discussieren over de samenleving en ethische waarden. Dit symposium wordt georganiseerd door het Vati caanse secretariaat voor de niet-gelovigen en de Hongaarse academie van wetenschappen. Dit heeft het Vaticaan gisteren bekend gemaakt. Het is de eerste maal dat het Vaticaan op deze wijze betrokken is bij een dergelijke conferentie in Oost- Europa Ere-voorzitters zijn de oud-aartsbisschop van Wenen, kardinaal Kónig. en de Franse curiekardinaal Poupard Deel nemers worden verwacht uit de Verenigde Staten. Sovjetunie. Polen, DDR. Tsjecho-Slowakije. Cuba, Joegoslavië. Hongarije, Italië, Frankrijk. Spanje. Zwitserland, België, Oostenrijk en West-Duitsland. Bisschop Martinelli vrijgelaten Bisschop Giovanni Martinelli is in de Libische havenstad Ben gasi vrijgelaten. Hij heeft tien dagen gevangen gezeten zonder dat duidelijk is geworden waarom hij was gearresteerd Mgr. Martinelli. die de Italiaanse nationaliteit bezit, is aposto lisch vicaris van de hoofdstad Tripolis en apostolisch admini strator van Bengasi. Vorige week meldde het Vaticaan abusie velijk dat hij al was vrijgelaten. Tegelijk met de bisschop werd ook de Italiaanse zuster Germana Mancini vrijgelaten. De Libi sche autoriteiten hebben toegezegd dat de drie mannelijke reli gieuzen binnenkort vrijkomen. Vraag niet wie dit of dat gezegd heeft, maar geef u er rekenschap van hetgeen er wordt gezegd Thomas a Krmpis Hulpverlening, vooral in de Derde Wereld, ver kondiging via de media en toerusting in het evan gelisatiecentrum Emma nuel zijn de drie voor naamste activiteiten van de Eindhovense stichting Getuigenis van Gods Liefde, van Piet Derksen, tot twee jaar geleden ei genaar van Sporthuis Centrum nv. Hij deed zijn bezit van de hand om met het geld missie- en evan gelisatiewerk te doen. De plannen zijn bekend ge maakt in een Nieuwsbrief, waarvan gisteren het eerste exemplaar verscheen. De re- daktie van de Nieuwsbrief zegt van de stichting dat die is „ontstaan in het hart van een katholiek echtpaar dat niet in staat was het verhaal over de rijke jongeling in het Evange lie naast zich neer te leggen en het niet letterlijk te ne mén". daarmee doelend op het echtpaar Derksen. De stichting steunt in de Der de Wereld een groot aantal zogenaamde totaal-projekten. Deze zijn gericht op de hele mens: sociaal, medisch en geestelijk, met als doel het beeld van God in de mensen te herstellen. Een speciale produktiemaat- schappij werkt aan program ma's voor onder meer Europa TV. Deze programma's wor den zaterdags en zondags op het eind van de middag uitge zonden onder de naam „Kip- pesoep" Verder wordt er hulp verleend aan soortgelijke programma's in Brazilië en Colombia, terwijl er wordt sa mengewerkt met „Charisma tic Renewal Service" in Dal las (V.S.). In de loop van dit jaar komt een gezinsblad „met een posi tief, gelovig perspektief voor het hele gezin", aldus de Nieuwsbrief. „Het is een po ging om de talloze mensen te helpen, die wel beseffen dat het leven meer is dan „brood alleen", maar niet goed weten hoe ze nu bewust, gezond en in relatie met God moeten le ven." Behalve deze publikatie geeft de stichting ook regelmatig boekjes, onder meer over de stilte in het leven van Gand hi. uit. Deze worden gratis aangeboden, vooral op de par ken van Sporthuis Centrum De stichting heeft haar vor mingsactiviteiten inhoudelijk ondergebracht bij het evange lisatiecentrum Emmanuel. De gemeenschap Emmanuel-Ne- derland is een kerkrechtelijke vereniging, een vertakking van de gemeenschap Emma nuel in Parijs. Ook in andere Europese landen bestaan deze gemeenschappen, die hun in spiratie vinden in de charis matische vernieuwing. Behalve de gebruikelijke vor- mingsaktiviteiten wordt mo menteel de laatste hand ge legd aan een schriftelijke bij belcursus. Ook zijn er plannen Piet Derksen: Veel (inter)nationale plannen voor een school voor evange lisatie en een internationale media-opleiding Het eerste nummer van de Nieuwsbrief bevat zowel een ten geleide van als een vraag gesprek met de Belgische kar dinaal Suenens, die de „twee de evangelisatie" het sleutel woord voor deze tijd noemt. Kardinaal Simonis, aartsbis schop van Utrecht, bisschop Bar van Rotterdam en bis schop Ter Schure van Den Bosch hebben elk een bemoe digend briefje geschreven, dat compleet met foto en handte kening is afgedrukt. De Nieuwsbrief zal viermaal per jaar verschijnen. Bij de stich ting werken ruim 20 mensen, terwijl 'er ongeveer 100 mede werkers zijn. Het adres van de Nieuwsbrief is J. van Hoofstraat 8, 5611 ED Eindhoven. „De Amerikaanse luchtaanval op Libié brengt de wereld in een kringloop van steeds terugkerend geweld en Groot-Brit- tannie drukt met een slecht geweten het voetspoor van de Ver enigde Staten". Dat heeft de primaat van de Rooms-Katholieke Kerk van Engeland en Wales, kardinaal Basil Hume, ver klaard. De kardinaal is van mening dat men zich niet bij voorbaat moet neerleggen bij het onoplosbaar geachte probleem van het internationale terrorisme De landen van de Europese Ge meenschap hebben zijns inziens door niets te doen de Ameri kaanse aanval op Libië mede uitgelokt. De kardinaal schrijft dat zonder een van daadkracht getuigen de planning en het opstellen van internationaal geldende anti- terrorisme-wetten er geen alternatief wordt geschapen voor degenen die aan geweld de voorkeur geven. De internationale volkerengemeenschap moet het terrorisme volgens de kardi naal met wortel en tak uitroeien „Gerechtigheid en vrede gaan hand in hand". Daarom dienen onrechtvaardige structu ren in de wereld te worden bestreden. Nederlandse Kerk: Beroepen te Zierikzee, toezeg ging, J.E.W. Nicolaï Te Nieu- wendijk. Beroepen te Nijme gen toezegging, P. van der Vange te Noordwolde. Aange nomen naar Alphen a d. Rijn, A. Jonkman te Musselkanaal. Christelijke Gereformeerde Kerken: Beroepen te Haarlem-C. A. Wagenaar te Mussel. Beroe pen te 's-Gravenzande C. Westerink te Den Helder. Tweetal te Urk (Maranata- kerk), J. van Amstel te Ede en W. van Sorge te Rijnsburg. Hervormde Gereformeerde Kerken: Aangenomen naar IJsselmui- den-Grafhorst drs. A.C. Ho- genhuis te Wetsinge-Sauwerd. Gereformeerde Kerken vrij gemaakt: Beroepen te Axel Jt. Janssen te Loppersum-Westeremden. Beroepen te Rouveen J.H. Ulehake te Zoetermeer. Be roepen te Groningen-Z. C. van den Berg te Assen-Noord. Aangenomen naar Buitenpost A.H. Driest te Leeuwarden- Huizum. Evangelisch Lutherse Kerk: Beroepen te Haarlem A. Burghoorn te Arnhem. VADER VAN TOTAAL WEIGERAAR: Dominee Van der Sluijs is verontwaardigd. „Bela chelijk" vindt hij het dat zijn zoon Jeroen vandaag voor de krijgsraad moet verschijnen wegens „to taal weigeren". „Neder land blameert zich enorm door er politieke gevan genen op na te houden," zegt de dominee. Omdat Jeroen zelf al drie maan den in voorarrest zit in het huis van bewaring in Haarlem, voert vader Van der Sluijs een open baar pleidooi voor zijn zoon. Hij schreef achter eenvolgens een „open brief" aan de koningin, minister De Ruiter (de fensies) en de krijgsraad in Arnhem. Totnutoe te vergeefs: de wet is de wet en een overtreding wordt gestraft. Jeroen van der Sluijs, een twintigjarige scheikunde- stu dent in Leiden, wil niet in het leger. Dat neemt niemand hem kwalijk. Maar Jeroen wil ook geen beroep doen op de wet Gewetensbezwaren, waarmee hij „erkend gewe tensbezwaarde" zou kunnen worden. Jeroen weigert to taal. En daarmee overtreedt hij de krijgswet. Drie maan den geleden werd hij gearres teerd en nu wordt hij voorge leid aan de krijgsraad in Arn hem. Wegens het niet opvol gen van een „dienstbevel" (het verschijnen ter kazerne), zal hij waarschijnlijk, net als al zijn voorgangers, veroor deeld worden tot twaalf maanden gevangenisstraf. Volgens ds. Van der Sluijs is de krijgsraad echter helemaal niet gerechtigd een oordeel over totaalweigeraars uit te spreken. „Ik denk dat u rui terlijk moet erkennen niet waardevrij te zijn ten opzichte van anti-militarisme. bent zelf immers militair," schrijft Van der Sluijs in zijn open brief. Totaalweigeren moet onder de burgelijke rechter vallen, vindt hij. „Het kan toch niet dat je als militair veroordeel wordt, wegens landverraad of zoiets, terwijl je nu juist weigert militair te zijn? Ik vind het maar raar dat je buiten eigen tegenwoor digheid ergens bij ingelijfd kunt worden". Een woordvoerder van de krijgsraad wil niet reageren voor het proces is afgelopen, maar volgens de predikant zitten de militaire rechters er zelf ook mee in hun maag. „Mijn vrouw en ik hebben een gesprek gevoerd met één van die mensen, in een gewo ne kamer en in een gewoon pak, en die gaf toe het heel vervelend te vinden, maar in toga niet anders te kunnen. Ik vind dat een befehl-ist-befehl mentaliteit. Wie veroordeelt nu idealistische jopgens tot een jaar gevangenis? Die jon gens hebben niet gestolen, niet gemoord, niet verkracht, niets"' Zolang totaalweige raars zo zwaar worden ge straft klinkt ieder Nederlands ren Gordijn' protest tegen schendingen van mensenrechten vals, al dus Van der Sluijs. Minister de Ruiter heeft in antwoord op de eerste open brief van Van der Sluijs ge zegd dat Jeroen zich gewoon op de wet Gewetensbezwaren had moeten beroepen. Is dat geen redelijk argument? „Je roen doet geen beroep op zijn eigen geweten, maar op dat van het leger, het kabinet en de bevolking. Het gaat niet om zijn persoonlijke zachtaar digheid, maar om de hele sa menleving. Met een beroep op de wet schiet je niks op. dan wordt je weggestopt en draait het leger gewoon door. Nee, Jeroen wil het milijaristische principe zelf ter discussie stel len". Is dat niet hetzelfde als stelen om het kapitalisme aan te klagen? Volgens de dominee niet. „Ik pleit niet voor anar chie. Natuurlijk moet de over heid regels opstellen en een norm hanteren. Maar als het om zulke wezenlijke zaken gaat zou er meer ruimte gege ven moeten zijn voor gewe tensvolle afwijkingen. Het gaat hier niet om verkeersre gels of zo, maar om de meest demonische uitvindingen. Je roen is zelf chemicus, hij kent de aard van chemische, biolo gische en nuceaire wapens. Bovendien kan hij zich beroe pen op hogere normen dan de Nederlandse wet, zoals het in ternationale volkerenrecht. Moet hij vanwege die interna tionale principes achter slot en grendel? Het is onzin om Jeroen vast te zetten. We le ven hier niet achter het IJze- STEVO AKKERMAN Na het dieptepunt in 1975 neemt het aantal priesterstu denten in de Rooms-Katholie- ke Kerk weer toe. Op dit mo ment bereiden over de hele wereld 80.302 seminaristen zich op het priesterambt voor. In 1975 bedroeg dit aantal ruim 60.000 en vijf jaar later ongeveer 66.000. Dit heeft het statistisch bu reau van de Rooms-Katholie- ke Kerk vrijdag bekend ge maakt. De stijging doet zich vooral voor in landen waar het christendom een minder heidspositie inneemt: in enke le Afrikaanse landen, India en Zuid-Korea Het land met de meeste pries terstudenten is Polen, dat 7.727 seminaristen telt. Ver volgens komt Amerika met 7.227 priesterstudenten en daarna volgen Brazilië, India en Italië met elk ongeveer 5.500 seminaristen. Ook de groei in enkele Oosteuropese landen is opvallend: Honga rije heeft 340, 70 meer dan in 1980, en Tsjecho-Slowakije 403. een toename vjn 161 ver geleken bij 1977 In West-Europa is er van stij ging niet of nauwelijks spra ke. Filipijnse kerken vragen regering Aquino trouw aan democratie De Raad van Kerken op de Filipijnen heeft de nieuwe rege ring van mevrouw Corazon Aquino gevraagd de macht demo cratisch uit te oefenen. Daarbij moet gewaakt worden voor op portunisme. Grote nadruk moet volgens de kerken gelegd wor den op de bescherming van de mensenrechten en de mogelijk heid voor alle mensen aan het economisch proces deel te ne men. De „rechtvaardige kruistocht tegen corruptie, tyrannie en onderdrukking" ligt nu achter ons, aldus de Filipijnse kerken. „Nu moeten we alle inspanningen richten op een gezamenlijk wederopbouwprogramma". Ds. Huting tijdens de synode zitting waarin hij zich moest verantwoorden voor zijn ge wraakte uitspraken over „ker- kegeld voor geweld" De hervormde praeses ds. H. Huting zal vandaag en morgen niet aanwezig zijn bij de hoorzitting over Namibië van de Raad van Kerken. De praeses moet enkele we ken rust houden nadat hij uit een Rotterdams zie kenhuis is ontslagen. Een week geleden was hij daar met hartklachten opge nomen Deze waren waar schijnlijk het gevolg van grote drukte in de voorafgaande tijd, zo meldt het Hervormd Persbureau. Ds. Huting woon de begin december in Harare het beraad bij van de Wereld raad van Kerken over Zuid- Afrika. Enkele uitspraken van hem daarover leidden tot commotie binnen de Her vormde Kerk. Ds. Huting maakte deel uit van de dele gatie van de Hervormde, Ge reformeerde en Lutherse Kerken naar Rome, vorige maand. Kaasburger met zuurkoolsalade en aardappelen chocoladevla met advokaat Wie met tweeën is heeft nodig: 200 g gehakt, zout, peper, losgeklopt ei, uitje, 25 g margarine, 2 dikke plakjes kaas, mespuntje bloem, aroma; 250 g zuurkool, 1 lepel rozijnen, 1 sinaasappel, 1 appel, 2 lepels mayonaise of slasaus, paprikapoeder; l/t tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena, paar lepels advokaat. Meng het gehakt met zout, peper, ei en kleingesneden ui en vorm er twee platte schijven van. Bak de gehaktschijven in twaalf minuten bruin en gaar in de margarine. Leg op elk stuk gehakt een passend plakje kaas en laat dat met het dek sel op de pan op een matig vuur smelten. Leg de kaasburgers op een warm bord en strooi er wat peper over. Maak de jus af door de bloem lichtbruin te bakken in het overgebleven vet en vervolgens weinig water en aroma toe te voegen. Was de rozijnen, kook ze tien minuten in weinig water >m laat ze uitlekken. Zoek de kruiden uit de zuurkool en meng er de rozijnen, stukjes sinaasappel en appel en de mayonaise of slasaus door. Garneer de salade met paprikapoeder. Breng de helft van de melk aan de kook. Roer cacao en sui ker door elkaar tot de klontjes uit de cacao zijn, voeg de sui ker en weinig koude melk toe en roer het mengsel tot een glad papje. Schenk daar wat hete melk bij, doe het mengsel in de pan en laat de vla onder voortdurend roeren een mi nuut zacht koken. Voeg van het vuur de rest koude melk toe. Zet de pan in een bak met koud water en roer af en toe in de vla om te voorkomen dat er een vel op komt. Garneer de chocoladevla met advokaat. JEANNE De vorming van een nieuw wethouderscollege in Lei waarin behalve de huidige coalitiepartijen PvdA en ook Links Leiden zou zijn vertegenwoordigd, is vrijwel van de baan. De onderhandelaars van Links Leiden w 2 ren het door vooral de PvdA gedicteerde conceptvoorst ?1 dens de ledenvergadering vanavond te verdedigen. Ze d' den de wethoudersportefeuille die voor Links Leiden is serveerd. te licht. Ook achten ze het onaanvaardbaar d PvdA een streep heeft gehaald door het plan van Links den de woonlasten voor de lagere inkomens te verlagen negatieve oordeel van de onderhandelaars zal ongetw - tot gevolg hebben dat ook de ledenvergadering vanavon voorstel zal afwijzen. En daarvan zullen weinig Leide: wakker liggen. VANAF het begin van de collegevorming in Leiden alom getwijfeld aan de haalbaarheid van de door de voorgestelde coalitie. Tot ieders verrassing echter Links Leiden bereid om over een dergelijke samenwei te praten. En naarmate de onderhandelingen vorderden, het voorstel een serieuze kans van slagen te hebben. Zei VVD. die gerekend had op voortzetting van het besta college, legdtrzich er grommend bij neer. DOOR zich op het laatste moment terug te trekken Links Leiden haar ware gezicht laten zien. Het gezichl een partij, die slechts in beperkte mate tot compromi: reid is. Een partij die liever kiest voor de harde oppositii voor deelname aan een constructief college. het maakt ook nog eens duidelijk waarin deze partij schilt van een bestuurlijk georiënteerde partij als de Evenals Links Leiden waren ook de liberalen genood] de PvdA in een groot aantal zaken tegemoet te komen de bereidheid om compromissen te sluiten is binnen de gelukkig wel aanwezig. In liberale kringen gaat men e recht van uit, dat het beter is in een zwakke positie aai college deel te nemen dan als oppositie volledig buitensj staan. Nu Links Leiden zichzelf tot de oppositie heeft veroor gaat deze partij ongetwijfeld zware jaren tegemoet. ZJc door de PvdA als door de VVD zal ze er vaak aan herinjg worden, dat ze het dragen van bestuursverantwoordelijMg uit de weg is gegaan. De opstelling van Links Leiden h- gelukkig wel één positief effect. De stad blijft een uitbrefi van het aantal wethouders van zes naar zeven bespaard, wethouder kost de gemeenschap jaarlijks ten minste k ton. Een dergelijke uitgave staat in schril contrast tot df zuinigingen, die het gemeentebestuur de Leidse bevolkiiv* afgelopen jaren heeft opgelegd. DOOR deze ontwikkelingen lijkt de prolongatie van hel tende college een vanzelfsprekende zaak. Alle wethou/ blijven zitten en hooguit wordt er, om de verkiezingsi^ van de PvdA te vertalen, nog wat geschoven in de porr uilles. Aangezien het ongebruikelijk is over personen te L ten, is niet te verwachten dat de veel bekritiseerde welf der J. Fase de belangrijke portefeuille economische zi wordt ontnomen. Al met al blijft het spijtig, dat het CDA, toch goed l maar liefst acht zetels in de gemeenteraad, daardoor f* buitenspel blijft. Mede met het oog op de binnenstadspi matiek en de werkgelegenheid verdient met name hel dernemersklimaat in Leiden alle aandacht In dat licht te betreuren dat de coalitie geen enkele vernieuwing oi gaat en dat de verfrissende inbreng die van het CDA I wacht mocht worden, bij voorbaat door PvdA en VVD isP ontachtzaamd. Dat komt de stad bepaald niet ten Onbestendig DE BILT (KNMI) Er zijn aanwijzingen dat de tempera tuur de komende dagen einde lijk wat omhoog gaat. Wel blijft de kans op een regen- of onweersbui bestaan. Vooral morgen kunnen er bui en vallen. Dat geldt zeker voor de oostelijke helft van ons land. Bij een zuidelijke wind loopt de temperatuur morgen op tot een graad of 14. De depressie die morgen de buien veroorzaakt en die met zijn centrum boven de Britse Eilanden ligt verliest in de loop van de week zijn activi teit. De wind blijft voorlopig zuide lijk of zuidoostelijk en dat be tekent dat we de invloed van het nog koude zeewater voor lopig kwijt zijn. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Noorwegen en zuid-Zwe den: wisselend bewolkt en bui en. Vrijdag meer zonnige pe rioden. Middagtemperatuur oplopend tot ca. 10 graden. Denemarken: zonnige perio den, maar ook een enkele bui. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 14 graden. Britse Eilanden: half tot zwaar bewolkt en af en toe een re gen- of onweersbui. Middag temperatuur rond 10 graden, in het zuiden enkele graden hoger. Beneluxlanden, Duitsland en Frankrijk: zonnige perioden, maar plaatselijk ook een re gen- of onweersbui, vooral in de middag. Middagtempera tuur van 12 tot 16 graden, in zuid-Duitsland en zuid-Frank rijk rond 20 graden. Spanje en Portugal: aan de noordkust een bui, overigens zonnige perioden en overwe gend droog. Middagtempera tuur van 15 graden in het noordwesten tot 24 graden in het zuidoosten. Alpengebied: aan de stuwregens, boven 1800 i sneeuw. Aan de noord droge fohnwinden met dagtemperatuur tot Invulling commisi In het vier-partijenoverh Alkemade is afgelopen vr gepraat over de invulling de commissies voor advit den door de politieke voor van de talrijke burgers naar een plaats in deze missies hebben gesollicit Aan deze koehandel wer kwaliteit en deskundig van de sollicitanten ond« schikt gemaakt, hetgeen ciaal is ten opzichte var sollicitanten, die niet he vermoed dat het eventueli maatschap van een poli partij bepalend is voor kansen. Maar zo mogelijk erger is dat onrecht word daan aan de oorspronki bedoeling waarmee de bu bij het commissiewerk zijl trokken. De opzet was kloof tussen burgers en tiek kleiner zou worden, zou het democratisch fun neren van de gemeente sterken. Nu zijn de commi echter verworden tot een leidingsinstituut voor de tieke partijen. Namens de 1 L. Castelein (raad A. Spring in 't 1 ALKEMJ

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2