Ziekenhuizen bang voor natiëntenston Cao-overleg metaal mogelijk hervat nT A-lleen lege drankfles in kluis Al Capone 4 fournalisten aangehouden ia maken foto's bij BVD Eerste veemarkt doorslaand succes Westen steunt VS in Veiligheidsraad Opgesloten Vrouwen in nachtploeg toegestaan Joekes geeft kamerzetel nog niet op Shag goedkoper! ScEat" BON: «2*£eidóe0ouaa/nt inJ ËeicUe (Sowuvnt Dinsdag 22 april 1986, 77e jaargang no. 23481 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers. behorende lot Sijthofl Pers. Apolhekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hooldredacleur: I.I.Hallewas. Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand f. 22,49 (aul.betaling).kwartaal f. 67,43. jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes!. 0,44permm. Losse nummeis f. 1,10. Half tot zwaar bewolkt en vooral in het oosten van het land enkele regen- of on weersbuien. Minimumtempe ratuur rond 7 graden, middag- temperatuur omstreeks 14 gra den. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Zon op: 06.26, onder: 20.51; hoog water Scheven ingen: 03.10 en 19.19; laag water: 11.16 en 23.44. SENSATIONELETV-STUNT WORDT GIGANTISCHE FLOP Mannacht is in het Lexington hotel in Chicago de kluis van de Wuchte gangster Al Capone geopend, een gebeurtenis die i negen landen op tv werd uitgezonden. Er bleek alleen een ge drankfles in te zitten. (Van onze correspondent Jo Wijnen) rASHINGTON Het openen van de geheime on- Taardse gewelven van de beruchte Amerikaanse ingster Al Capone is op een fantastische flop uit- 'lopen. Tv-presentator Geraldo Rivera moest aan \et einde van een twee uur durende uitzending be kennen dat zich aan gene zijde van de met veel ka- \al geopende muren alleen een drankfles bevond. die was nog leeg ook. vera excuseerde zich omdat hij en zijn helpers die de iuren onder een hotel in Chicago met groot vertoon te lijf •en gegaan er niet in waren geslaagd „het mysterie Al Capones gewelven" op te lossen. Amerikaanse kijkers hadden alle reden zich beet geno ten te voelen. Het programma werd zogenaamd „live" ge- •esenteerd, maar dat verhinderde verschillende Ameri- ianse televisiestations niet het programma op zeer ver- 'hillende tijdstippen uit te zenden. doorbraak naar de onderaardse gewelven, waarin zich log allerlei mysterieuze documenten van de gevreesde fangsterleider die leefde van 1899 tot 1947 zouden be binden. was dan ook al gistermorgen om acht uur gemaakt •n opgenomen. Van een live-uitzending was dan ook geen Sprake. Of veel Amerikaanse kijkers naar dit als „sensationeel" aan gekondigde programma hebben gekeken, is zeer de vraag. De makers van het door een groot biermerk gesponsorde programma hadden nauwelijks voorpubliciteit gekregen. De grote kranten, magazines en de landelijke tv-netwerken, bleken geen belangstelling te hebben. Ook na afloop van het programma was er geen respons van de netwerken. In Washington werd de uitzending van het irogramma naar een impopulair tijdstip verschoven voor ?/7 wedstrijd van de hoofdstedelijke ijshockeyclub „The Ca lais". IN HAAG Drie journalis- van het weekblad Nieuwe ïvu zijn gisteren door de ndse Veiligheids VD) aan de President Ken- idylaan. Alle apparatuur, als- scherming Staatsgeheimen en een uitspraak die het Ge rechtshof in Den Haag op 10 lagse politie aangehouden, juni 1980 deed. Hierin wordt ïdat zij foto's maakten bij het herkenbaar fotograferen t gebouw van de Binnen- van ambtenaren die bij de In- Dienst lichtingendienst werken straf baar gesteld, omdat „hun iden titeit een gegeven is waarvan ede de fotorolletjes zijn daar- de geheimhouding door het inbeslaggenomen. Dit laat- belang van de staat geboden gebeurde na overleg met wordt". Op het'politiebureau officier van justitie. De po- verklaarden de journalisten ie had het vermoeden dat de dat zij een foto wilden maken ïrnalisten BVD-medewer- van de ex-directeur en zijn op- ;rs fotografeerden, maar die volger bij de Binnenlandse 1 ees bleek na ontwikkeling Veiligheids Dienst. Daar wa rm de opnamen ongegrond, ren zij tot gisteren echter nog l litelijk waren er alleen maar steeds niet in geslaagd. Alle to's gemaakt van de arresta- apparatuur, alsmede de ge- door de politie. Afgelopen maakte opnamen zijn inmid- inderdag werden de drie dels aan hen teruggegeven. De ook al door de politie drie aangehouden mannen, ngesproken, omdat zij zich een 48-jarige Amsterdammer, ngdurig voor het kantoor een 23-jarige inwoner van nn de BVD ophielden. Toer^Utrecht en een 20-jarige inwo- j daar gisteren weer stonden, ner van Kampen, zijn na ver sloot de politie tot aanhou- hoor door de politie weer op ng op grond van de Wet Be- vrije voeten gesteld. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll :en krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags ,ssen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant |)rdt nog dezelfde avond nabezorgd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN De eerste veemarkt in de Groenoordhallen na het vervoersverbod wegens de varkenspest is een enorm suc ces geworden. In totaal werden vanochtend 5660 stuks vee aangevoerd, waarvan 4713 nuchtere kalveren. Dat laatste cij fer wordt door Groenoordhallen-directeur André de Jong een record genoemd. Volgens de Jong waren de prijzen hoog. De directeur en zijn medewerkers hebben gisteren van vijf uur 's middags tot tien uur 's avonds klanten gebeld met de mededeling dat de markt weer open ging. De Jong hoopt dat de markt voor varkens en biggen ook weer snel open gaat. Vervolg op pagina 11. NEW YORK De Vere nigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk heb ben in de Veiligheidsraad hun veto gebruikt tegen een resolutie, waarin de Amerikaanse aanval op Libië werd veroordeeld. De Amerikaanse VN-am- bassadeur, Vernon Wal ters, zei dat de resolutie „het produkt is van een perverse geest. De misda diger wordt op één lijn gesteld met zijn slachtof fer". Ook Australië en Denemarken stemden tegen de resolutie, die was opgesteld door enkele niet-gebonden landen. Negen landen (China, de Sovjet-Unie, Bulgarije, Congo, Ghana, Ma dagaskar, Thailand, Trinidad en Tobago en de Verenigde Arabische Emiraten) stemden vóór, terwijl Venezuela zich van stemming onthield. De re solutie veroordeelde „alle ter roristische acties van zowel in dividuele personen, als groepe ringen of staten" maar repte met geen woord over Libië, behalve als het „slachtoffer van een gewapende actie van de VS". Omdat Libië's aandeel aan het terrorisme onvermeld bleef, vonden de westerse lan den de resolutie onevenwich tig- Minister Van den Broek van- buitenlandse zaken heeft vol verbazing gereageerd op uitla tingen van de Amerikaanse president Reagan, dat een aan tal Westeuropêse landen vori ge week had voorgesteld om een grote, gezamenlijke mili taire actie tegen Libië te on dernemen. Hij zei voor het eerst van een dergelijke actie te horen en stelde dat hij ver der niets had toe te voegen aan de besluiten die de EG- landen gistermorgen in Lu xemburg namen. De ministers besloten de druk op Libië enigzins op te voeren, door het aantal Libiërs in Europa tot het minimum te beperken. Als eerste gevolg hiervan heeft de Britse regering vanmorgen de aanhouding en uitwijzing ge last van negentien Libische studenten. Pag. 5: Libië beschuldigt EG van terrorisme. Verdachten zijn broers. UTRECHT Als de kabinetsplannen om volgend jaar ïn de ge zondheidszorg nog eens 600 miljoen gulden te bezuinigen doorgaan, is er voor de ziekenhuizen geen andere uitweg dan het afkondigen van een patiëntenstop. Voor zo ver ze nog reserves heb ben teren ze daar dit jaar al op in. De direc teur van het St. Antoni- us Ziekenhuis in Nieu- wegein, dr. L.P. de Jong, concludeerde dit vandaag in Utrecht op een „demonstratieve" bijeenkomst van de sec tie ziekenhuizen van de Nationale Ziekenhuis raad. Hij zei dat dan activiteiten moeten worden afgestoten die veel mankracht en mid delen vergen. Dat zal bij de patiënten hard aankomen, aldus De Jong. De zieken huizen zijn wettelijk ver plicht de patiënt datgene te Dieden wat „in het ver strekkingenpakket zit", maar ze zulien zich moeten beroepen op overmacht. De Jong vindt dat het de taak van de overheid is alterna tieven aan te geven: beper king van het verstrekkin genpakket, verhoging van de ziekenfondspremie, een eigen risico of particulier bijverzekeren. De overheid heeft volgens hem in ieder geval niet het recht het de burger via vermindering van het aanbod onmogelijk te maken zijn eigen geld aan een zo goed mogelijke ziekenhuiszorg te besteden. Dank zij een verschuiving naar poliklinische en dagbe handeling is het aantal ver- pleegdagen in deze kabi netsperiode met negen pro cent gedaald en het aantal opnamen met drie procent. Anderzijds is het aantal ver richtingen op de verschil lende functie-afdelingen sterk gegroeid en nam het aantal operaties toe met bij na acht procent. Voor de ziekenhuizen kwamen daar nog de kosten van arbeids tijdverkorting, medisch- technische ontwikkelingen en de onder meer door de vergrijzing groeiende vraag bij. Desondanks zijn de totale kosten van de zie kenhuizen in de periode 1982-1986 met maar twee procent gestegen. In de ja ren 1978-1982 was dat nog 29 procent. Rekening hou dend met de gevolgen van het trendvolgersbeleid voor de loonkosten becijferde De Jong dat in de huidige kabi netsperiode bij de zieken huizen sprake is geweest van een efficiëncyverbete- ring van twaalf procent. Pag. 3: In 1990: één op de zes schoolverlaters nodig voor verpleging ALEXANDRIA Een Ame rikaanse vrouw die vrijdag voor een vergrijp was veroor deeld tot een verblijf van 3'A uur in een cel van het ge rechtsgebouw van Alexandria in Virginia, heeft het hele weekeinde zonder eten en fris water gevangen gezeten omdat de bewakers haar vergeten hadden. De 25-jarige Cassan dra Jones vertelde dat zij in de 69 uur van haar detentie ge dronken had uit de wc-pot in haar cel, om niet uit te drogen. Zondag viel ze flauw en giste ren moest ze, nadat ze om half negen was ontdekt en naar een ziekenhuis gebracht, kunstmatig worden gevoed. „Het spijt me vreselijk dat het is gebeurd. Ik schaam me erg", zei het hoofd van de politie, sheriff James Dunning. „Het gebouw sluit in het weekeinde en niemand heeft haar ge hoord". Dunning heeft de ver antwoordelijke agent, Vernell Bolton, geschorst. Cassandra Jones had de celstraf gekregen omdat ze zich tegen de agent had gekeerd die op een huise lijke ruzie was afgestuurd. )EN HAAG Er is een ans dat de vastgelopen [iderhandelingen over de ïetaalcao worden hervat, at moet donderdag blij- en als de werkgeversor- anisatie FME de vakbon en een nieuw voorstel oet om tot een werkbaar n aanvaardbaar compro- ïis te komen. In dat oorstel zal het „werk- loosheidsverminderings- plan" van de werkgevers en het gisteren op tafel gelegde concrete tegenbod van FNV, dat door het CNV wordt onderschre ven, moeten worden sa mengesmolten. De acties in de metaal gaan in tussen gewoon door, inclusief de stakingen. De FNV heeft alleen toegezegd poortblokka des te zullen verhinderen, zo dat werkwilligen niets in de weg wordt gelegd. Vandaag kwamen er twee stakingen bij: bij Penn en Bauduin in Dor drecht (600 werknemers) en Cascade in Diemen (160 werk nemers). Bij Penn en Bauduin deed zich een klein incident voor toen een ambtenaar van Rijkswaterstaat die in het be drijf moest met zijn auto op een groepje bij de poort pos tende stakers inreed. De man kreeg daarop een klap van een staker. In haar voorstel van gister avond zegt de FNV in een pe riode van twee jaar de werk loosheid in de metaal extra te willen verminderen. Extra wil dan zeggen dat het gaat om een uitbreiding van werkgele genheid bovenop het nieuwe werk dat al vanzelf onstaat door de groei van de econo mie. Dat schat men bij de FNV alleen al op 16.000 banen, pre cies het aantal dat de werkge vers eerder als totaal voorstel den. Wat FNV en CNV betreft moet daar bovenop nog eens 2,5 procent extra werk per jaar ontstaan. In vier jaar tijd zou den er dan geen 16.000 banen moeten bijkomen, zoals de werkgevers hebben voorge steld, maar 36.000. Dierenhulp Normaal gesproken maakt een kangoeroe-moeder wel ruimte in haar buidel voor haar jon gen. Deze jonge spring-in-'t- veld in een Engelse dierentuin werd echter verstoten door z'n ma en moet nu met de fles worden grootgebracht. Het kangoeroetje maakt daar geen probleem van en accepteert zelfs de hulp van een drie jaar oude chimpansee. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZ1EK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG Vrouwen in de industrie kunnen voortaan in ploegendienst ook 's nachts werken. Werkgevers die vrou wen in de nachtploegen willen laten meedraaien, moeten daarvoor toestemming hebben van de arbeidsinspectie van het ministerie van sociale za ken. De wijziging in de Ar beidswet, die ruim een week geleden van kracht werd, geldt niet permanente nacht arbeid. De arbeidsinspectie geeft alleen een vergunning als eerst een onderzoek is in gesteld waarbij ook de onder nemingsraad zijn mening geeft. De inspectie kijkt of de arbeidsomstandigheden vol doen en of lonen en behande ling overeenkomen met die van de mannen. Voor jongeren onder de 18 jaar zowel man nen als vrouwen blijft nachtarbeid verboden. Theo Joekes (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De 62-jarige VVD-politicus Theo Joekes geeft het nog niet op. Nu hij door zijn partij op een onver kiesbare veertigste plaats is gezet, wil hij op eigen kracht proberen zijn kamerzetel te behouden. Daarom heeft hij een comité van tien mensen toestemming gegeven voor een actie om hem op 21 mei met voorkeurstemmen te doen kie zen. Joekes, die bijna 23 jaar volksvertegenwoordiger is, maakte dit vanmiddag bekend. Iemand 'die met voorkeur stemmen gekozen wil worden, moet al gauw zo'n 25.000 men sen zover krijgen dat zij het hokje voor zijn naam rood ma ken. Iets dergelijks is na de oorlog nog slechts aan drie mensen gelukt. Theo Joekes is ervan overtuigd dat hij het zelfde kan presteren. Hij leidt dit af uit het aantal brieven en telefoontjes dat hij nog altijd krijgt van mensen die het niet eens zijn met de manier waar op de VVD met hem is omge sprongen. Eind 1984 kwamen Joekes en fractievoorzitter Nijpels frontaal met elkaar in botsing tijdens de parlementai re RSV-enquête. De VVD-lei- ding heeft naar buiten echter altijd volgehouden dat de RSV-affaire niets te maken had met het onverkiesbaar zetten van Joekes. (ADVERTENTIE) De dollar daalt. En dat be tekent: lekker voordelig draaien. Met Texas shag. Zwaar, half-zwaar of mild f2,50 per pakje. Op een hele slof scheelt dat toch mooi een tientje. Met Texas bespaart u jaarlijks honderden guldens op uw rookgenot. Als hij het zou hebben geweten zou hij zich op zijn dijen hebben geslagen van plezier. We bedoelen Al Capone. De man, die vannacht postuum ongetwijfeld miljoenen televisiekijkers en een aantal schatzoekers bij de neus heeft genomen. Over heel de wereld was te zien hoe een 3000 kilogram zware muur in Chicago werd omgetrokken en hoe explosieven werden gebruikt om nog een tweede muur open te breken. En daar stond dan de schat van Al: een fles, niet eens gevuld met illegale drank maar met alcoholhoudend badwater. Nee, dan kunt u maar beter de Leidse Courant lezen, want dan bent u dagelijks verzekerd van een schat aan informatie. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend rant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1