M&S MAAKT MODE BETAALBAAR GEUIIDSINSTAILATIE NAAR DEKNOPPEN? IN DE KRANT STAAT EEN ANDERE. Maanlandschappen sieren De Efteling en Jaarbeurs MODE BINNENLAND £oidóC<2cHvuvnt DINSDAG 22 APRIL 1986 PAGIM Een van de pronkstukken op de tentoonstelling in de Efteling is dit schaalmodel van de Sojoez, het belangrijkste voertuig uit de Russische bemande ruimtevaart. (Van onze redacteur ruimtevaart) UTRECHT - Al heeft Ne derland op het ogenblik geen nieuwe grote natio nale ruimteprojecten in de maak van het kaliber ANS en IRAS, toch behoe ven de Nederlandse ruim tevaartenthousiastelingen zich de komende tijd al lerminst te vervelen. Ze kunnen op twee verschil lende tentoonstellingen terecht, die heel wat laten zien van wat er de afgelo pen (bijna) dertig jaar sinds de lancering van Spoetnik-1 is gepresteerd. Op de Efteling in Kaats heuvel is vorige week de geheel aan de Russische ruimtevaart gewijde expo sitie Interkosmos geopend, in de Utrechtse Jaarbeurs opent op 3 mei Space '86 zijn poorten. Het doet een beetje overdre ven aan, twee van dergelijke groots opgezette evenementen nauwelijks honderd kilo meter afstand van elkaar, maar een combinatie was (kennelijk) niet mogelijk. Eén van de redenen daarvan was waarschijnlijk dat de Utrecht se happening nogal commer cieel van opzet is, terwijl het Efteling-gebeuren uitsluitend een Sovjet-aangelegenheid is, waarin de commercie al- thans naar buiten toe nau welijks of geen rol van beteke nis speelt. Daarnaast is er het feit dat Interkosmos op De Ef teling al vele jaren in de maak was (het liep op een gegeven moment alleen spaak vanwege de Russische inval in Afgha nistan), terwijl Space '86 een veel kortere voorbereidingstijd kende. Voor De Efteling is de Russi sche tentoonstelling gewoon een extra trekpleister ten bate van het eigenlijke pretpark ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan. Space '86 is vooral op gezet in het kader van de acti viteiten rond het 350-jarig be staan van de Utrechtse univer siteit. f trapje bedragen ongeveer 00.000 gulden, maar volgens drs. Chriet Titulaer, die de be langrijkste organisator is van het Space '86-project, heeft het .Utrechtse bedrijfsleven zich voor dat bedrag garant gesteld. En ook het Utrechtse gemeentebestuur maakte geen problemen. Dat stelde als eni ge voorwaarde dat de stunt de femeente geen geld mocht osten. Statisch Er zijn méér verschillen, voor al qua opzet. Interkosmos is een betrekkelijk statisch ge beuren. ook al stijgt er van tijd tot tijd een schaalmodel van de Sojoez-raket (een eindje) op van een eveneens op schaal nagebouwd startplatform en is er een alleraardigste demon stratie van een klein Loeno- chod-maanwagentje op een kraterrijk maanlandschap. Space '86 is veelzijdiger en ook ludieker van opzet, al zijn er nu al mensen die de Utrechtse manifestatie maar een beetje rommelig vinden, omdat er naar hun mening te veel za ken met de haren worden bij gesleept die weinig of niets met ruimtevaart te maken hebben, zoals een ULV (Ultra Light Vliegtuig), een huis-van- -de-toekomst, de ballongondel voor de komende transatlanti sche vlucht van het echtpaar Brink en F-16-vlieger Hage- man en nog een paar van dat soort zaken. Maar het pure stuntwerk dat ongetwijfeld extra belangstel ling trekt, is in Utrecht duide lijk sterker vertegenwoordigd dan op De Efteling. De meest in het oog springende stunt is de plaatsing van een levens grote imitatie van de Apollo- /Saturnus V-combinatie, waarmee de Amerikanen in het eind van de jaren zestig en het begin van de zeventiger ja ren hun maanlandingen reali seerden. De combinatie staat aan de westelijke zijde van de Utrechtse Domtoren, waarbij gebruik wordt gemaakt van speciale steigers met twee per sonenliften. In de jaren van het Apollo- -maanproject werden de Sa- turnus V-raketten meer dan eens vergeleken met diezelfde Utrechtse Dom, omdat de tota le lengte exact identiek was: 112 meter. De kosten van dit Apollo-project Het Amerikaanse Apollo-pro- gramma speelt trouwens in het geheel van Space '86 een zeer vooraanstaande rol. „Het gaat hier echt herleven", zegt Chriet Titulaer. „en dat is vooral erg interessant voor de generatie die de maanexpedi- ties zelf net niet bewust heeft meegemaakt". Centraal daar bij is een met subsidie van Economische Zaken nage bouwd maanlandschap met een oppervlak van zo'n vier honderd vierkante meter, waarin twaalf kraters zijn ge creëerd. En in dat landschap staan een levensgroot, zij het van hout vervaardigd, model van de maanlander, het maan- autootje Lunar Rover en nog een aantal andere Apollo-za- ken. Bezoekers zullen zelfs de kans krijgen een echte door NASA beschikbaar gestelde maansteen aan te raken en krijgen daarvoor een schrifte lijk bewijs met de tekst: „I have touched the Moon". Het Apollo-mensen-op-de- -maan-project mag dan een belangrijke rol spelen op Spa ce '86. er wordt ook aan heel veel andere zaken aandacht besteed, die aanzienlijk dichter bij huis liggen. Zo wordt er een levensgroot (drie meter hoog) model van de uiterst succesvolle Nederlandse satel liet IRAS getoond in een spe ciale koepel, die de sterrenhe mel laat zien zoals het IRA- S-instrumentarium die zag. En uiteraard wordt de ruimtepen- delvlucht van Wubbo Ockels niet vergeten. Behalve foto's van de hoogtepunten van die missie zijn ook de vliegoverall van Ockels en zijn befaamde slaapzak aanwezig. Daarvoor was de medewer king nodig van ESA, de Euro pese ruimtevaartorganisatie, die ook een aantal satellieten op ware grootte beschikbaar stelde: Meteosat, ECS, OTS, Halley-verkenner Giotto etc. Sojoez-cabines Overigens slaat Interkosmos op De Efteling op het gebied van tentoongestelde satellieten en ruimtesondes ook bepaald geen slecht figuur. Zo tonen de Russen er twee aan elkaar ge koppelde Sojoez-cabines, een tien meter lang model van een Saljoet/Sojoez/Progress-com- binatie, de Vega-Halley-ver kenner, het maanwagentje Loenochod, een Loena-maan- grondverzamelaar, een aantal Kosmos-kunstmanen, een Vos- tok-cabine, een Molniya-com- municatiesatelliet, Mars- en Venus-verspieders èn maar dat is minder ludiek dan de slaapzak van Ockels bron zen bustes van raketpionier Tsjiolkowski, ruimteschipont werper Korolev en eerste ruimtemens Gagarin. Interkosmos is ongeveer de grootste ruimtevaarshow, die de Russen ooit in het buiten land hebben opgezet. Space '86 is niet minder en in elk geval wat afwisselender. Twee ge lijktijdig plaatsvindende grote ruimtevaartmanifestaties in Nederland: het kan gewoon niet op. Gaat men elkaar be concurreren? Waarschijnlijk nauwelijks. Er bestaat in ons land een zó grote belangstel ling voor het hele ruimte- vaartgebeuren, dat in Utrecht zeker 300.000 bezoekers wor den verwacht. En in Kaats heuvel zit men zelfs nog hoger in de boom... Interkosmos op De Efteling duurt tot 19 oktober, Space '86 in de Utrechtse Jaarbeurs van 3 mei tot 29 juni.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14